Weer geen Kreekrace Volgend jaar geen reële verhoging? BOZE VADER IN DE STRIJD TEGEN HUWELIJK DOCHTER KLM denkt aan gebruik kogels tegen kapers GESPREK HAVEN CAO IN IMPASSE Drie Antwerpse bedrijven bedreigd GEHEIM VOORSTEL VAN KABINET Pond zakt verder Forel te slim om zich te laten vangen Doodstraf in V.S. afgeschaft Terneuzen maakt kans op nieuwe vestiging Elopak BOUWVAKKERS MET VAKANTIE, Japanse Mazda goedkoper „Moskou en Peking bereiden zich voor op oorlog" 't Negende wereldwonder. Hef Solino orgel. Met strings- ensemble en Orbitone3Di. W aler vervuiling in Terneuzen VLISSINGSE BARKEEPER LICHT BAAS OP VOOR 22.000,- Palestijnse „Zwarte september" zou vanuit Nederland opereren Secretaris Deltavissers: Van Springe! niet in Tour Napolitaan (88) speelt chirurg X Jack Anderson: Door vernieling Eenderde van telefoon cellen defect Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW VRIJDAG 30 JUNI 1972 2Öe Jaargang No. 8890 Advertentieprijs: per mm 16 cent; mimiman per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. Kt uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Ook dit jaar zal de traditionele „Kreekrace" in de Otheense Kreek bij Ter neuzen niet door kunnen gaan. Bemonsteringen van het wa ter, genomen vanaf maart, heb ben aangetoond dat het water te veel kolibacteriën bevat. Dit is voor de tweede achter eenvolgende maal dat de Kreek- race, die op de kalender van de KNZB als een belangrijke in ternationale zwemwedstrijd ge agendeerd staat, niet kan door gaan omdat het water in de Otheense Kreek te veel ver vuild is. Kon vorig jaar nog een alter natieve wedstrijd in de Braak man worden gehouden, dit jaar is dat niet mogelijk, daar reeds een zwemwedstrijd in de Braak man gepland is. De bemonsteringen van de Otheense Kreek, in opdracht van de gemeente Terneuzen uitgegvoerd door de Water- maatschappij Zeeland, vloeien voort uit de bepalingen van de KNZB dat gesloten water, waarin zwemwedstrijden onder haar auspiciën worden gehou den, bemonsterd wordt. De eerste bemonstering werd in maart gedaan, de tweede drie weken geleden. Als norm voor verantwoord wedstrijd- zwemmen wordt aangehouden 100 kolibacteriën per millili ter water. In de Otheense Kreek wordt deze norm vele malen overtroffen. Zoals bekend zijn kolibacteriën, die schadelijk zijn voor de mens (zij kunnen tyfus verwekken) niet scha delijk voor de visstand. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Beschul digd van verduistering in een dienstbetrekking ten nadele van zijn werkgever A. de P. uit Middelburg voor een bedrag van ruim tweeëntwintigdui zend gulden is de dertigjarige barkeeper V. T. uit Vlissmgen door de Middelburgse recher che aangehouden. Hij heeft in middels bekend en zal vandaag voorgeleid worden voor de of ficier van justitie te Middel burg. ROTTERDAM (ANP) De halfjaarlijkse onderhandelin gen over de haven-cao zijn in een impasse geraakt op het punt van de welvaartsverbete ring. De Scheepvaartverenigin gen Zuid en Noord (werkge vers) hebben de eis van de vakbonden een reële loon stijging van 2 procent afge wezen. Zij menen dat de hui dige economisch situatie dit niet mogelijk maakt. De werkgevers zijn wel be reid de prijscompensatie van 6 procent tot 8 procent te verho gen. De havenarbeiders in Rot terdam en Amsterdam kunnen op 1 juli op een toeslag van 2 procent rekenen in het kader van de prijscompensatierege ling. De werkgevers willen niet op de vakbondseis ingaan, om dat zij vinden dat het niet zo best gaat met de haven. De Scheepvaartvereniging Zuid (SVZ) wijst erop dat de werk gelegenheid in de eerste helft van het jaar niet is verbeterd, terwijl de vooruitzichten voor de tweede helft niet veel gun stiger zijn. Ondanks de afvloeiing van personeel (circa 1200 man) be taalde de SVZ dit jaar twee miljoen gulden aan improduk- tief loon. Op dit moment zoeken werk gevers en vakorganisaties naar een nieuwe opzet van de ha ven-cao. Men wil komen tot een zogenaamde mantel-cao voor de gehele haven, waarin de primaire loon- en arbeids voorwaarden worden geregeld. Daarnaast wil men afzonder lijke cao's opstellen voor ver schillende bedrijfsgroepen of zelfs bedrijven. BRUSSEL (ANP) De Pa lestijnse organisatie „Zwarte september" heeft bedreigingen geuit tegen drie Amerikaanse bedrijven die in Antwerpen gevestigd zijn, ITT, Honeywell en The Bank of America. Het eerste nieuws daarover kwam donderdag uit Luik. Daar werd van ingewijden vernomen dat drie „ploegen" van de organisatie „Zwarte september", die zich in Neder land zouden bevinden, zich ge reed zouden maken voor sabo tagedaden tegen genoemde Antwerpse bedrijven vanwege de „sympathie" van die be drijven voor Israël. Het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft of ficieel bevestigd dat drie Ant werpse bedrijven bedreigd zijn, zonder echter namen te noemen. De gouverneur van de Bel gische provincie Antwerpen, Kinsbergèn, zou de eerste zijn geweest die een tip over deze zaak kreeg. Hij stelde het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Brussel op de hoogte, welk ministerie zich weer met Binnenlandse Zaken verstond. Binnenlandse Zaken heeft toen een circulaire klaarge maakt die aan de betreffende bedrijven gezonden werd en waarin werd aangedrongen op het treffen van veiligheids maatregelen. De hoofdcommis saris van politie in Antwer pen, Koeklenbcrg, heeft be vestigd dat er bedreigingen te gen Antwerpse bedrijven geuit zijn. De Palestijnse verzetsorga nisatie „Zwarte september' kwam voor het eerst in het nieuws toen ze de verantwoor delijkheid opeiste voor de moord op de Jordaanse eerste minister, Wasfi Teil, die zich op het moment van de aanslag in Cairo bevond. Onder de volgens schat tingen ruim anderhalf mil joen Nederlanders, die dit weekeinde aan hun vakantie beginnen, vormen de bouwvak kers een belangrijke groep. Zij namen gistermiddag al afscheid van hun karweien. Onze foto graaf Cor de Boer betrapte de ze twee wegenbouwers, terwijl ze zich in de laadbak uau een graafmachine op de weg Zaam. slagTerhole vajeantiewaarts laten rijden. LONDEN-BONN De koers van het pond was giste ren op de meeste Europese wisselmarkten weer lager. Men is in geldkringen in Londen van oordeel dat als de Britse regering er niet in slaagt succes te boeken in de strijd tegen de inflatie, de koers van het pond gevaarlijk zal blijven dalen hetgeen ten slotte zou kunnen leiden tot een devaluatie van omstreeks 10 procent. Een woordvoerder van de Bank van China in Londen heeft gezegd dat de Chinese renminbi ten opzichte van het pond sterling donderdag is ge revalueerd met 6,5 tot 7 pro cent. De Westduitse regering heeft besloten tot verscherping van de z.g. kasdepositobepalin- gen. Na een kabinetsvergade ring v-an ruim acht uur is blijkens officiële bekendma king besloten het toegestane leenbedrag vrijgesteld van de kasdepositobepalingen te verlagen van 2 miljoen mark tot 0,5 miljoen mark. Verder heeft het bestuur van de Westduitse centrale bank ook de verplichting tot het aanhouden van reserves door de banken tegenover ver plichtingen ten opzichte van binnen- en buitenland ver scherpt. De bedoeling is de toevloed van gelden uit. het buitenland van de laatste tijd teniet te doen. (Van een onzer verslaggevers) VEERE „Geen sprake van dat er geen forel te vin den is in het Veerse Meer. Maar die lorei is een slimme vis. Je moet werkelijk vakman zijn om hem te verschalken. Hij hoeft ook niet zo erg te bijten, want het Veerse Meer is een gewel dige voedselbron". Zo reageert de opperwacht meester van de rijkspolitie te Kortgene, de heer W. Stroo, op de klachten van sportvissers dat ze geen enkele forel van de tweehonderdduizend die er de laatste vier jaar zijn uitge zet kunnen terugvinden. En de her Stroo spreekt met gezag, want hij is secretaris van de Federatie van Deltasportvis sers. „Getrainde sportvissers gaan echt wel met drie of vier fo rellen naar huis. Maar het zijn dan visjes van de uitzet van dit voorjaar. Ze wegen nu een driehonderd gram wat bewijst dat ze het hier eng goed heb ben, want toen ze uitgezet werden waren het honiderd- grammers. DEN HAAG (ANP) De importeur van de Japanse Maz- da-personenauto's in Nederland zal met ingang van vandaag alle typen van de Mazda 1300 met ƒ300,in prijs verlagen. Verder wijst opper Stroo er op dat van al die uitgezette forellen in de afgelopen jaren zeker veertig tot vijftig pro cent is weggevist. De oudere forellen leven beneden in scholen en laten zich niet gemakkelijk vangen. Vorig jaar was de vangst inderdaad slecht, maar dit jaar vindt hij ze redelijk goed. ANGERS. Herman van Springel, ploeggenoot van Ed dy Merckx, de favorie voor de overwinning in de Ronde van Frankrijk, zal dit jaar niet deelnemen aan de Tour de France. Van Springel zal vol gend jaar voor het Westduitse merk Rokado rijden en dat is bij de bazen van Molteni de ploeg van Merckx nogal slecht gevallen. Zijn plaats in de Molteni- formatie wordt nu ingenomen door de Belg Lievens. Van Springel, diep teleurgesteld, schuift de schuld op Eddy Merckx. Van Springel: „Merckx is kwaad dat ik naar Rokado ga. Die heeft de grote bazen van Molteni gezegd dat ik niet. mocht starten. Dat staat voor mij vasst". VANDAAG viert drs. Jos F. van Campen zijn zilveren ambtsjubileum als directeur van de Katholieke Centrale Emigratie Stichting. (Van onze parlementaire re- DEN HAAG Volgens on bevestigde berichten zou het kabinet-Biesheuvel werkge vers en vakcentrales tijdens een geheim beraad over de iloonmateging hebben voorge steld de loonsverhogingen vol- 'gend jaar te beperken tot een prijscompensatie. Dat zou be itekenen, dat niemand volgend jaar zijn looninkomen reëel ziet verbeterd. De maatregel zou voor alle inkomens moeten gelden. Zowel regering als werkge vers- en werknemersorganisa ties hullen zich over de plan nen in stilzwijgen. Het zou er op neerkomen dat de loonsom stijging in 1973 zou beperkt blijven vot 7 a 8 procent en de prijsstijging tot 4 a 5 pro cent. Beide percentages komen overeen met de eisen van de werkgevers. Echter niet met die van de vakbeweging, die naar een loonsomstijging van 10 procent wil. Ook komt dit niet overeen met het unanie me advies van de Sociaal-Eco nomische Raad over de loon matiging. Naar verluidt zou de rege ring over bovenstaande per centages niet meer willen on derhandelen. Gaan werkgevers en-of vakbonden daar niet op in dan zou het kabinet met een loonmaatregel komen. Zo- •als bekend wordt het mati- gingsoverleg volgende week dinsdag hervat, nadat het door ziekte van minister Boersma een week was uitgesteld. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het Ame rikaanse federale hooggerechts hof heeft bepaald dat de dood straf ongrondwettig, wreed en een ongebruikelijke straf is, en daarmee in feite de doodstraf afgeschaft. Hiermee wordt het leven gespaard van 600 gevan genen die in Amerikaanse ge vangenissen op uitvoering van het vonnis zitten te wachten. Het hof nam zijn besluit met vijf tegen vier stemmen. Hoewel vijf rechters tegen de grondwettelijkheid van de doodstraf stemden, waren zij onderling verdeeld over de ba sis. Slechts William Brennen en Thurgood Marshall zijn van oordeel dat amendement 8 op de grondwet doodstraf voor al le misdaden onder alle omstan digheden onmogelijk maakt. In dat artikel worden „wrede en ongebruikelijke straffen" ver boden. Volgens waarnemers blijft het waarschijnlijk mogelijk dat de doodstraf in speciale om standigheden opnieuw kan worden ingesteld. Een aantal toelichtingen van de verdeelde rechters luidde n.l. nogal dub belzinnig. ROME (DPA). Een 88 jarige man in Napels heeft ge probeerd zich met een schaar aan een navelbreuk te opere ren. Hij sneed zich daarbij in de buikwand en verwondde ook de ingewanden. De man is in le vensgevaarlijke toestand in een ziekenhuis opgenomen. De jachtopziener wordt weggeleid. (Van en; r- -rjnndent) TILBURG ïïm een huwe lijk tussen zijn enige d ichter Veronica (21) en haar vrri- -of- de Joop Simons (27) u:t Til burg te voorkomen, heeft de 57-jarige jachtopziener A. J. uit Hilvarenbeek de voordeur van de familie Simons in Til burg ingeslagen. Nog' in de weer met een hakbijl en een jachtgeweer werd hij door dc politie woensdagavond in zijn werk gestoord. Juist toen hij zijn jachtgeweer dreigend naar binnen richtte, waar het verloofde paartje zich bevond kwam de politie de straat in rijden. De zwaar overspannen jachtopziener verdween in zijn auto met hoge snelheid in de drukke Tilburgse binnen stad. Hij werd achtervolgd door vier patrouilleaulo's van de gemeentepolitie, die het spoor snel bijster waren. De Tilburgse politie, ge schrokken van de uitrusting van de jachtopziener,, heeft de hele woensdagnacht gepost na bij de woning van de familie Simons. Donderdagochtend werd hun wachten met succes beloond: de jachtopziener kwam in zijn blauwe Ford 12 M de Antoniusstraat inrijden. De politie die onmiddellijk ter plaatse was, kon niet voorko men dat J. de voordeur voor de tweede keer insloeg. Met en degen wilde hij de woning binnendringen, hetgeen een groot aantal politieagenten trachtten te voorkomen. In de vechtpartij die hierop volgde, werden rake klappen uitgedeeld. De zich fel verzet tende jachtopziener werd overmeesterd en ingesloten op het hoofdbureau van politie te Tilburg. Veronica en Joop^hebben in middels laten weten, dat zij toch in het huwelijksbootje stappen. En wel zo vlug moge lijk- WASHINGTON (AI P) Dc Sovjet-Unie en China bereiden zich voor op een oorlog. Er is geen andere verklaring moge lijk voor de groepenconcentra- ties aan weerskanten van de gemeenschappelijke grens van 8.000 km. Dit is de mening van de bekende Amerikaanse publi cist Jack Anderson in de „Washington Post". Volgens hem is deze situatie aanleiding geworden voor spoedbesprekingen in Washing ton. Anderson maakt in dit ver band gewag van een bijeen komst van degenen die voor de strategie van de V.S. verant woordelijk zijn om drie uur in de ochtend (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Dc regering gaat streng optreden tegen het vernielen van o.a. telefooncel len. In dc Tweede Kamer deel de staatssecretaris Kruisinga (Verkeer en Waterstaat) mee, dat hij een onderzoek zal laten instellen naar het aanbrengen van vernielingen aan PTT eigendommen, zoals telefoon cellen. Dr. Kruisinga zei, dat op dit moment ruim eenderde deel van de telefooncellen buiten werking is, omdat ze moeten worden hersteld. De heer Cornelissen (KVP) vroeg de staatssecretaris welke maatregelen hij denkt te nemen tegen deze „betreurenswaardi ge" toestand. SCHIPHOL (ANP) Er be staan „vergaande plannen" om vciligheidsofficieren aan boord van KLM-vliegtuigen te plaat sen. Dezen zullen dan hoogst waarschijnlijk pistolen of revol vers dragen met dum-dum- kogels. Dit antwoordde dr. Kruisin ga, staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat, gisteren desgevraagd op Schiphol. Dum- dum-kogels zijn voor de oor logsvoering door de conventie van Genève weliswaar verbo den. maar het schieten met ge wone kogels in een vliegtuig is nu eenmaal uiterst riskant, om dat deze kogels de vliegtuig- wand kunnen doordringen en daarbij vitale hydraulische lei dingen kunnen raken, aldus de staatssecretaris. Dum-dum-kogels spatten bij de minste weerstand, dus ook in een menselijk lichaam, uit een. Daarbfj veroorzaken ze echter zulke ernstige verwon dingen, dat ze in het verdrag van Genève niet zijn geaccep teerd. De Zwitsers gebruiken deze kogels ook al in hun vlieg tuigen, volgens dr. Kruisinga. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Elopak een internationale fabrikant van verpakkingsmateriaal wil zijn produktie binnen de EEG uitbreiden. Voor 1 augus tus valt de beslissing of dit ge beurt in een nieuw te stichten bedrijf van het concern in Zuid- Duitsland of door uitbreiding van de vestiging in Terneuzen. Wordt gekozen voor Terneu zen, dan wordt het personeel uitgebreid met rond 50 man. Qua oppervlakte zal 2500 m2 nodig zijn. In feite wordt dan de huidige produktie in Ter neuzen verdubbeld. De totale investering wordt geschat op 6 miljoen gulden, 40 procent van het totale investeringsbedrag van de Elopakgroep. Aan aan nemers en toeleveringsbedrij ven is reeds prijsopgave ge vraagd. De Terneuzense vestiging heeft een optie op de grond die achter de huidige gebouwen ligt aan de mr. F. J. Haarman- weg. Gisteren zijn onder meer daarover besprekingen gevoerd op het Terneuzense stadhuis tussen de topman van de groep, president A. Sunde jr. en ver tegenwoordigers van het ge meentebestuur. Planmanager S. Engen vond dat Terneuzen bepaalde voor delen heeft. „Wij hebben een goede verstandhouding met het personeel en de vervoersmoge lijkheden zijn via het water voor ons bedrijf uitstekend," zo zei hij; „Bovendien is het Uit breiden van bestaande vesti gingen gemakkelijker dan het stichten van nieuwe." Als nadeel zag hij het minder gespreide risico, zodat bij een calamiteit te veel ineens ver loren kan gaan. In dit verband wees hij op de grote brand die Elopak vorig jaar teisterde. Hij betreurde het dat de ïn- vesteringspremieregeling voor Zeeland niet meer van toepas sing is. „Dit was in 1967 ook een van de redenen om ons in Terneuzen te vestigen", zei hij. In Zuid-Duitsland, waar de heer A. Sunde vandaag bespre kingen zou voeren, geldt in sommige streken zo'n regeling nog wel. „Het is logisch dat wij naar de voor ons gunstigste op lossing zoeken," zo besloot hij. (ADVERTENTIE) (Folders op aanvraag; postbus 75, Bodegraven) Orgel nieuwe stijl Dit is een bericht spektakulaire vinding. Deze zorgt ervoor dat praktisch alle instre- menten in een Solina orgel worden verveelvoudigd. Deze vinding berust op fase-verschm- vingen, daardoor is het nu mo gelijk onx met één orgel eea kompleet symfonie-orkest to kreëren. De muziekwereld heeft deza unieke vinding met verwondering gadegeslagen. Uiteraard fe ofe- trooi aangevraagd op deze vin ding, die inhoudt dat bijna aüa registers op het Solina orgel ver meerderd kunnen worden. NieÊ één viool. Wel twintig. Cello's^ •- hobo's, trombones, trompet*; vermeerderen zich volgens hé\js zelfde principe. - Daarnaast werd ook het ag. Orbïtone 3D systeem ontwikkeld. Hierdoor verkrijgt men driedi mensionale geluidsweergave (3 kanalen). Dit is een nieuw eïefe- tronisch systeem voor chorus- en tremolo-sound. Eert grote ver betering to.v. het oude mecha nische. systeem, waardoor gera» volledig verdwijnt Ook hierop j» oktrooï aangevraagd. Beide vin»* dingen worden toegepast ia So lina. orgels. ~J

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1