SALARISSEN VAN EUROPESE TOP GEEN KAMERSTUK Franse communisten en socialisten gaan samen Vreemde toestanden in Zuidvietnamese senaat I^iiosarï Verwachting: voorlopig weer rust op de wisselmarkt gsgap WENS VAN THOREZ NA 38 JAAR VER VULD 's Werelds jongste pilote T sjechoslo waakse handelsmissie sluit niet na dreigement lavona Uitbreiding hulp tandheelkunde ^0£/?Af? Binnen een jaar Europese veiligheidsconferentie Haar» problemen? Tientallen mijnen op strand aangespoeld voetspray Schimmelpenninck nu éeheeï Brits binnenland buitenland Brief werd in acht jaar 20 cent duurder Te s-Gravenpcmde T.v.-ploeg in V.S. verongelukt droog en dor haar? slap en fijn haar? vet haar? herstel van uw haar? haar vlug uit model? Euromarkl Advies Ziekenfondsraad: LENIN-ORDE VOOR CASTRO Willy Brandt tot Socialistische Internationale A'KLISSEN OPTIMISTISCH NV VERNAUWDE BANDBREEDTE BLIJFT GEHANDHAAFD Zwitserse rem Tokio Kamer verwerpt oppositie-moties Woensdag 28 juni 1972 i j LUXEMBURG (ANP) De Europese ministerraad heeft gisteren in Luxemburg gewei gerd een „zogenaamd a.-op de agenda" (een liamerstuk) als hamerstuk te behandelen. Het betrof hier een voorstel om de honorering van de voorzitter van de Europese Commissie en zijn commissieleden automa tisch te verhogen met een per centage, waarmee het salaris van het EEG-personeel dit jaar verhoogd is, gemiddeld ruim 4 procent. In Nederland, aldus staats secretaris Westerterp heeft de regering besloten de salarissen van ministers en staatssecre tarissen dit jaar te bevriezen. Wat we willen is dat er een algemeen onderzoek komt naai de honorering van functies, zoals bijvoorbeeld die van de voorzitter van de commissie en zijn commissieleden. We voe len er niets voor deze salaris sen automatisch te verhogen, aldus de staatssecretaris. Het punt zal nu in een komende raadsvergadering, maar dan niet als hamerstuk, aan de orde komen. Inmiddels is echter al wel bekend, dat de Britten de EEG hebben laten weten dat huns inziens de honorering van top ambtenaren bij de EEG, na 1 januari, de datum van de Brit se toetreding, aanzienlijk opge trokken dient te worden. De Britten vrezen dat als dit niet gebeurt, het voor Britse top. ambtenaren te onaantrekkelijk zal zijn naar Brussel te ver trekken en dat als gevolg daar van het EEG-apparaat onvol doende met bekwame Britse ambtenaren bemand zal kun nen worden. DEN HAAG (ANP) Dei Tsjechoslowaakse handelsmis- sie in Den Haag geeft geen gevolg aan de eis van de orga nisatie ..De Witte Brigade" om morgen te sluiten. Dit heeft i een woordvoerder van de Tsjechoslowaakse ambassade gisteren meegedeeld. De Haag se politie houdt verscherpt toezicht op de Tsjechoslo waakse handelsmissie en am bassade- In brieven en telefoontjes aan het ANP en krantenredac- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ver zenden van brieven is in acht jaar 20 cent duurder geworden. Op 1 septem ber a.s.. wanneer de nieu we posttarieven van kracht zullen worden, zal het versturen van een brief zeven maal zo duur zijn dan in 1937. De economische crisis in de jaren dertig, de be trekkelijke stabiliteit in de economie tijdens de naoorlogse periode en de steeds sneller om zich heen grijpende inflatie in de laatste jaren vindt men heel treffend in de briefporti sedert 1928 te rug. In februari 1928 werd het briefporto vastgesteld op 7% cent. Daarna werd het tarief elf keer als volgt gewijzigd nov. sept. aug. nov. nov. juli jan. mei febr. nov. sept. 1929: 1937: 1940: 1946: 1957: 1964: 1965: 1966: 1969: 1971: 1972: '6 cent 5 cent 7% cent 10 cent 12 cent 15 cent 18 cent 20 cent 25 cent 30 cent 35 cent ties heeft „De Witte Brigade" gedreigd de handelsmissie aan de Paleisstraat in Den Haag- op te zullen blazen indien de missie niet op 29 juni sluit als teken van rouw. Volgens „De Witte. Brigade" is de aamslag van eind mei op het vliegveld van Tel Aviv gepleegd met Tsjechoslowaakse wapens, die geleverd zouden zijn via de handelsmissie in Den Haag- ,De handelsmissie heeft als commentaar op de dreigemen ten gesteld, dat „De Witte Bri gade" in de brieven „provoce rende verzinsels lanceert om de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Tsjeeboslowa- kije te verstoren." De handels missie heeft overigens zelf geen dreigbrieven ontvan gen. (Van een onzer verslaggeefsters), 'S-GRAVENZANDE Een gedeelte van het strand bij 's- Gravenzande in Zuid-Holland is gisteren voor ongeveer een week afgesloten voor badgas ten. Oorzaak is het grote aan tal mijnen, dat de laatste we ken in dit gebied is gevonden. In drie dagen tijds waren dat er ruim veertig. De mijnopruimingsdienst onderzoekt het ongeveer één kilometer lange strand en een gedeelte van de zee voor de kust op overgebleven oorlogs tuig. Veranderde zeestromingen na werkzaamheden ter verbre ding van het strand in Hoek van Holland zijn volgens de gemeente 's-Gravenzande de oorzaak van het plotseling aanspoelen en vrijkomen van de mijnen. KOPENHAGEN. 's We. relds jongste pilote, de twee jarige Déense Strikitt Balslev vliegt op weekeinde en vakan tietripjes zo vaak mee met haar vader, dat ze zijn vliegtuig al aardig op koers kan houden. Haar liefhebberij in de lucht is „sprongetjes" maken, natuur lijk wel onder toezicht van haar vader, die vliegend persfoto graaf op Jutland is. De familie Balslev neemt in de vakanties overal tewereld een kijkje. Ze vlogen boven de woestijn in Marokko en in de Noorse ber gen. PHILADELPHIA (RTR) Een Amerikaanse te evjsjeploeg van drie man, die een film gemaakt had van de waters nood in Pennsylvania, is om het leven gekomen toen haar hef schroef vliegtuig bij de lan ding in Philadelphia neerstort te en in brand vloog. Ook de piloot kwam om. (ADVERTENTIE) Lavona-crèmebehandeling Flakon voor 2-3 behandelingen f2,00 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f5,25 Lavona-haarhersteller Flakon voor 3-4 behandelingen f 2,05 Voordeelflakon voor 10 behandelingen 6,50 Lavona tegen vet haar Flakon voor 2 behandelingen f2,45 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f6,95 Lavona-snelkuur met extra- verstevigende werking voor herstel van alle haarsoorten. Flakon voor 3-4 behandelingen f2,40 Voordeelflakon voor 10behandelingen f6,95 Lavona-haarversteviger. Flakon voor 1 behandeling f 0,85 2-3 behandelingen f 1,50 Voordeelflakon voor 10behandelingen f3,75 Verkrijgbaar in 2 soorten. Normaal: voor normaal haar. Bleu: voor grijs-gemêleerd haar. is een Wella-produkt (Van onze correspondent) PARIJS De Franse communisten en socialisten hebben dinsdag, na drie maanden voorbereiding en een nachtelijke marathon-zitting, een akkoord be reikt over een gezamenlijk regeringsprogramma. Van beide kanten zijn daartoe concessies gedaan. Het lijkt er op, dat die van de communisten de belangrijkste geweest zijn. Zij wilden aanvankelijk 25 grote bedrijven nationaliseren indien zij aan de macht moch ten komen en met name de gehele automobielindustrie. Frangois Mitterrand, leider van desocialistische partij, wilde slechts negen onderne mingen nationaliseren. Ten slotte is men het over het nati- ona-lisenan van 12 bedrijven eens geworden. De communisten hebben zich verder verplicht de Euromarkl niet te zullen bestrijden en zich neer te leggen bij het feit, dat Frankrijk tot de Atlanti sche alliantie behoort- Verder hebben de communis ten ervan afgezien de Franse „force de frappe" (atoomslag- wapens) naar de sloper te brengen, zoals zij tot dusver altijd eisten op grond van hun overtuiging van de „onwrikba re vredeswil van de Sovjet- Unie"- Beide partijen zijn het er nu over eens geworden deze force de frappe „tè bevriezen", dus niet meer uit te breiden, maar in gereedheid en paraatheid te houden voor het geval van nood. Het regeringsakkoord tussen communisten en socialisten is een politieke gebeurtenis van belang, omdat de linkse partij en zolang zij alleen staan niets zijn. Alleen als zij samen gaan kunnen ze successen behalen en hopen op duurzame resulta ten. De communistische partij had sinds 1932 naar een samengaan met de socialisten gestreefd en de toenmalige seoretaris-gene- taal Maurice Thorez riep op 26 juni 1934 uit: „Ten koste van alles willen wij een eenheids actie"- Het heeft 38 jaar en een dag geduurd voor deze wens in werkelijkheid omgezet kon worden. Technisch was de vereniging tussen socialisten en commu nisten nodig geworden, omdat het Franse kiessysteem kies- verbintenissen noodzakelijk maakt en die alleenstaande partijen praktisch ter dood veroordeelt. De eenheid is van belang, om dat zij heeft geleid tot een aanzienlijke verheldering van de Franse politieke hemel en heeft een keuze mogelijk ge maakt niet meer alleen tussen twee stijlen van bestuur, tus sen twee ambities en tradities maar tussen twee maatschap pij vormen- SAIGON (AFP) De Zuitvietnamese senaatsvoorzitter Nguyen Van Huyen heeft de vergadering geschorst nog voor de debatten over bijzondere bevoegdheden voor president Nguyen Van Thieu waren begonnen, omdat drie oppositieleden zouden zijn ontvoerd of verhinderd naar de vergadering te komen. De voorzitter deelde de vergadering mee te zijn opgebeld door senator Nguyen Van Chuc, die hem vertelde dat men hem niet van huis liet vertrekken. Voorts waren twee senatoren verdwe nen en hadden „geheime agenten van de regering" journalisten uit de zaal verwijderd om hun Identiteit te verifiëren. De om 9 uur begonnen vergadering werd om 11.30 door een zichtbaar woedende voorzitter verdaagd met fle uitroep: „Dit is de wet van de jungle". Hij liet weten dat de senatoren het wetsontwerp niet konden behandelen, zolang hun vermiste col lega's niet waren gevonden. „Ik heb de plicht het welzijn en de vrijheid van alle burgers te verdedigen, met inbegrip van senatoren", aldus Nguyen Van Huyen. Behandeld moet worden een wetsontwerp dat president Nguyen Van Thieu het recht geeft om gedurende een halfjaar decreten uit te vaardigen op het gebied van de economie, de financiën en defensie. Het ontwerp is al door de kamer van af gevaardigden goedgekeurd, nadat eerder een voorstel was ver worpen, waarbij de president op alle terreinen bij decreet had 'kunnen regeren. Als de senaat ook het huidige voorstel ver werpt, is de kans op een regeringscrisis in Saigon groot. De socialist Frangois Mitter rand: In 1976 de rol van een „Franse Allende", dank zij de steun van de secretaris-gene raal van de communistische partij George Marchais? De praktijk zal de waarde van het akkoord moeten aantonen: bij de verkiezingen van vol gend voorjaar zal het nieuwe volksfront een maximum aan kamerleden kunnen veroveren- Als het akkoord daarna tegen de praktijk bestand blijkt zal Frangois Mitterrand in de pre sidentsverkiezingen van 1976 wellicht de rol van een Franse Allende kunnen spelen. UTRECHT (ANP) De ziekenfondsenraad heeft de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en de minis ter en staatssecretaris van So ciale zaken geadviseerd, de tandheelkundige hulp aan zie kenfondsverzekerden uit te breiden- De raad doet in zijn advies voorstellen met betrekking tot preventieve maatregelen, voor lichting en opvoeding en kin- dertamdverzorging. Hij betuigt onder meer instemming met het „13-jarigenplan" van de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkun de. Dit plan houdt in, dat alle kinderen die op hun dertiende jaar nog een redelijk behan delbaar gebit hebben, vanaf dat moment aanspraak kunnen maken op integrale tandheel kundige hulp. dat wil zeggen ook op behandelingen waar voor ..gewone" ziekenfonds verzekerden niet in aanmer king komen- Het treffen van algemene preventieve maatregelen door de overheid noemt de zieken fondsraad van het grootste be lang voor het welslagen van de toekomstige voorzieningen. Hij bepleit daarom fluoride ring van het drinkwater en maatregelen die kunnen leiden tot een bespreking van het verbruik van suiker en suiker houdende snoepartikelen, bij voorbeeld het stellen van re gels voor snoepgebruik in schalen- Individuele voorlichting en opvoeding door de gezinstan- darts of de mondhygiëniste moeten naar de mening van de raad afzonderlijk worden ge honoreerd. De raad stelt dat de zorg voor het melkgebit niet alleen gericht moet zijn op de tijde lijke functie, maar vooral ook op de functie voor de ontwik keling van het blijvende ge bit. (ADVERTENTIE) Pedosan verfrist en verkoelt vermoeide en branderige voeten snel en bestrijdt doeltreffend transpiratiegeur. UNICURA N.V. Amsterdam MOSKOU (DPA) - De Cu baanse partij- en regeringslei der, Fidel Castro, is gisteren in Moskou met de Orde van Le nin onderscheiden. Het presi dium van de Opperste Sovjet heeft hem deze orde toegekend onder andere „als erkenning van zijn grote verdiensten in de strijd tegen het imperialis- de strijd tegen het imperj- me. WENEN (DPA) De Europese veiligheidsconfe rentie zal, volgens de mening van de Westduitse Bonds kanselier Willy Brandt, nog voor volgend jaar zomer kunnen beginnen. In een toespraak tot het con gres van de Socialistische In ternationale in Wenen zei Brandt gisteren, dat bij de voor bereidingen de belange-n en ideeën van de niet bij blokken aangesloten of neutrale landen niet. onder tafel mogen ver dwijnen. De bondskanselier noemde drie criteria die als richtsnoer voor de betrekkingen tussen de Europese staten moeten die nen vreedzame coëxistentie zakelijke samenwerking er menselijke communicatie. De verzekering van de vred- in Europa eist dat alle statei zich houden aan de grondrc gels van het afzien van het ge bruik van geweld, de niet-ir menging in binnenlandse aar gelegenheden van anderen c iet recht op zelfbeschikking. De Europese veiligheid e liet conflict in het Midden oosten overheersten gisteren in de toespraken van de socialis tische regeringsleiders op het congres te Wenen. WILLY BRANDT: drie criteria SCHIPHOL (ANP) Minister Nelissen van finan ciën is er gelukkig mee, dat de EEG-ktiiden. ondanks kef zweven van het pond sterling, tijdens het mone tair beraad in Luxemburg hebben besloten de ver nauwing van de bandbreedte voor de wisselkoersen van hun valuta in het onderling verkeer, te handha ven. De minister heeft dit gisteren bij zijn terugkeer op Schiphol gezegd. Het is de bedoeling van En geland zo spoedig mogelijk een vaste pariteit tot stand te brengen en de EEG-landen hebben het daarom niet nodig gevonden, daarop aam te drin gen, zei de minister. Minister Nelissen verwacht een rustige situatie op de wis selmarkt, als deze vandaag weer opengaat. Hij ziet geen specifieke problemen ten aan zien van de dollar. Aan het Italiaanse verzoek om meer manoeuvreerruimte voor het op peli houden van de koers van de lire werd voldaan, ondanks het feit, dat de Italiaanse positie funda menteel sterk is en Italië een grote monetaire reserve heeft Die grotere manoeuvreerruimte bestaat hierin, dat de Italiaan se autoriteiten met dollars zul len mogen interveniëren op de wisselmarkt. Het Benelux-ar rangement blijft gehandhaafd. Daarover is zelfs niet gedis cussieerd'. De Zwitserse regering heeft twee besluiten genomen om de toevloed van buitenlands kapi taal tegen te gaam- Daarbij is net banken en anderen die zich met beleggingen bezig houden verboden buitenlands kapitaal te beleggen in Zwit serse aandelen, in buiteniand- serse aandelen, in buitenland- franken luiden en in hypothe ken op grondbezit in Zwitser- tand. Ook zal eT in Zwitser land geen grondbezit verwor ven mogen worden door perso nen die in het buitenland wo nen of hun woonplaats hebben in het buitenland- Tevens zijn alle handelingen om de maat regelen die onmiddellijk van kracht zijn geworden te ont duiken. verboden- De Toktose effectenbeurs neeft gisteren een krachtig herstel te zien ge-geven, waar bij meer dan de helft van het verlies van zaterdag en maan dag werd goedgemaakt. Het is nooit zo prettig om iets te lezen aangaande een be paalde foto of afbeelding, zon der dat je die foto te zien krijgt. Zo zullen diverse le- zers-niet-treinreizigers zich gisteren afgevraagd hebben hoe die zogeheten „aantrekke lijke jongedame in schuim- bad" van de Gasunie er wel tit mag zien, als daar zelfs een minister een limerick aan wijdt. Nou, hier is ze dan. Geknipt op een van Neerlands N.S.- emplacementen, alwaar zij in alle schuimende glorie prijkt. Ik heb te uwer informatie ook nagegaan hoe dat verder met die altzangeres is gegaan. Het is droevig met haar afge lopen, het alt-zingen en daar enboven de lofzangen van de Gasunie en Langman zijn haar kennelijk teveel geworden. Lees slechts: Die altzangeres die te Eel- de in bad altijd aria's kweelde, kwam een tijd later bedroefd uit het water en de gasman vroeg wat er aan scheelde. De altzangeres die te Eel- in bad plots ge enartia meer de kweelde, och arme, ze huilde, want het water vervuilde en schoon water was teveel weelde. Die altzangeres die te Eel- de in bad nieuwe aria's kweel de kwam drie dagen later als bas boven water, want zij ging zich téveel ver beelden. Maar de baszangeres die te Eelde in bad lage aria's kweelde, is tenslotte vermoord haar stem is gesmoord, omdat ze de buurman verveel de. Het zit er op. Gegroet. En geniet van deze short hot sum mer! MERIJN. WAGENINGEN Schim- nelpenniiuk Sigarenfabrieken Voorheen Geurts en Van schuppen n-v. en Carreras ltd. >creiden een overeenkomst voor, waarbij de laatste de esterende 50 pet. van het landelenkapitaal van Schim melpenninck zal overnemen. Daarmee zal het gehele ge plaatste kapitaal in handen van Carreras zijn- Bij Schimmelpenninck wer ken ongeveer 600 mensen. Hoeveel met deze transactie is gemoeid wenste de heer W- van Galen, voorzitter van die raad van bestuur, niet bekend te ma-ken, Schimmelpenn-inck zet haar activiteiten onder de bestaande directie voort. Het is niet de bedoeling dat de fabriek in Nederland wordt ingekrompen- (Van onze parlementaire re dacteur) DEN HAAG De meerder heid van de Tweede Kamer heeft gisteren alle moties van de oppositie (P.v.d.A, PPR en D '66) over bestrijding van de inflatie, over gezondmaking van de overheidsfinanciën en over beperking van de uitga ven in de bouwsector, stads vernieuwing en woningverbe tering en op het terrein van onderwijs verworpen. Deze moties werden verleden week ingediend tijdens het debat over de voorjaarsnota van mi nister Nelissen (Financiën) en over de nota ongewijzigd be leid. De - regeringsfracties kraakten de moties van de op positie met de opmerking, dat de inhoud ervan „een opeen stapeling van woorden is" (Van Amelsvoorl, K.VP.). v

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9