Bevolking bepaalt groei van Borsele Meer aandacht voor buitenlandse arbeiders in Zeeland Controversen binnen sociaal- pedagogische zorg Afscheid PZEM-directeur Broekhoff Erg warm „SLOE 2" AAN DE KANT GESCHOVEN Expositie Octopus geopend Toch geld voor bejaarden van Aardenburg Expositie in Sluise raadskelder JAARVERSLAG „DOMINICO SAVIO:" J. van Bennekom stelt vragen over wegbeveiliging Popfestijn op 22 juli in Kloosterzande Europees geld voor Zeeland stad streek INDUSTRIE INSPRAAK Woensdag 28 juni 1972 Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Plaatselijk regen of onweer en vooral in het hin- nenlanid tamelijk warm. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 10. min. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden hoven normaal. Max. temp: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven nor maal. Kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 10. min. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. temp: omstreeks nor maal. Kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Strandweer Vandaag een redelijke temperatuur van ruim 20 gradien, zeewater 15 graden. Vooruitzichten. Er be vindt zich nog gematigd war me lucht in onze omgeving maar via Engeland komt een front dichterbij met iets koe lere lucht zodat na vandaag de temperaturen rond een iets ge matigder niveau zullen komen met daardoor ook iets min der warm strandweer. waterstanden Konstanz 348 onv., Rheinfel- den 252 plus 5, Straatsburg 252 - 6, Plittersdorf 402 - 2, Maxau 457 - 1, Plochingen 132 - 2, Mannheim 271 - 11, Stein- bach 136 plus 11, Mainz 275 - 18, Bingen 173 - 12, Kaub 196- -14, Trier 231 - 4, Koblenz 200 - 10, Keulen 175 - 5, Ruhrort 341 - 10, Lobith 954 - 11, Pannerdense Kop 923 - 15, Nijmegen 750 - 11, IJsselkop 847 - 4, Eefde IJssel 380 - 30, Deventer 264 - 6, Monsin 5450 - 8, Borgharen 3800 - 98, Bei- feld 1093 - 3, Grave beneden de sluit 503 plus 1. hoogwater Morgen donderdag 29 juni Bergen op Zoom 5.28 en 17.45 Hansweert 4.42 en 16.52 Terneuzen 4.03 en 36.15 Vlissingen 3.30 en 15.46 Wemeldinge 15.18 en 17.35 (Van een onzer verslaggevers)' MIDDELBURG In de komende jaren zal overwo gen worden of voor Zeeland een aparte stichting voor de opvang en begeleiding van buitenlandse werknemers moet worden opgericht. Voorlopig wordt nog gebruik gemaakt van de diensten van de stichting buitenlandse werknemers west-Brabant'. Er zijn plannen om meer te gaan aucn aan ae üegeieiaing van de in Zealand verblijven de buitenlandse werknemers. Ben Zeeuwse werkgroep is in- miaaels omgevormd tot een raad van advies en bijstand met een dagelijks Destuur. Dit staat in een door de Zeeuwse raad voor DUiteniandse werk nemers vervaardigde nota, die een onderdeel zaï vormen van de sociaal-culturele ontwikke- nngsscnets 19<2. In deze nota wordt opge merkt dat het aantal nationali teiten in verband met de op vang en oegeieiding zoveel mogelijk zal moeten worden beperkt. De Zeeuwse raad is van mening dat in dit ver band de werkgevers, die bui tenlandse arbeidskrachten wensen aan te trekken, per regio afspraken zullen moeten maken. Getracht kan dan wor den een provinciaal overleg Merover tot stand te bren gen. „Het is van groot belang om in de provincie over een cen traal punt te beschikken, dat in een zo vroeg mogelijk sta dium wordt geïnformeerd over het aantrekken van buiten landse werknemers, zodat tij dig maatregelen getroffen kunnen worden. Ook deze in formatie lean in het provinci aal overleg ter sprake komen", aldus de Zeeuwse raad. Men is tiovendien van me ning dat het nodig is om de Zeeuwse bevolking meer voor lichting te geven over de men taliteit, het gedrag en de her komst van de buitenlandse werknemers. Van de andere kant zal de buitenlandse ar beiders meer inlichtingen over het werken en wonen in Ne derland moeten worden gege ven. De Zeeuwse raad acht het bovendien noodzakelijk dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de werk-, woon- en leef situatie van de buitenlandse werknemers in Zeeland. Ook aan het voor de kinderen van deze mensen te geven onder wijs moet aandacht worden 3>esteed. De Zeeuwse raad denkt aan een bi-culturele op voeding, die zodanig is dat de ldnderen zich later in het land van herkomst kunnen aan passen. Verder dient naar de smaak van de Zeeuwse raad door ge meenten en provincie veel aandacht aan de huisvesting voor deze mensen te worden besteed. Er zouden minimum normen moeten komen, waar aan de huisvesting moet vol doen. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Gedepu teerde A. J. van Geesbergen heeft dinsdagmiddag in de hoorzaal van het statencom- plex in Middelburg de tentoon stelling „Octopus" geopend welke onder auspiciën van Jeugd en Muziek wordt ge houden. Vijftien leden van Jeugd en Muziek die samen werken in een workshop brengen' deze week muziek op straat. Op het Muntplein en in de Wandel- kerk en op diverse andere punten van de stad musiceren leden van de work-shop voor iedereen die wil komen luiste ren. De work-shop staat onder leiding van Daan Manneke. Vandaag is er om te begin nen om twee uur muziek en theater voor kinderen op het Abdijplein. Om zeven uur mu siceert het Zeeuws Barok En semble en zingt de Belgische straatzanger Wannes van de Velde volksliedjes op de Burg, Donderdag verzorgt Klaas Hoek een lunchorgelconcert in de nieuwe kerk. Dan zijn er om elf en twee uur muziekspelgroepen ge volgd door diverse activiteiten op de Markt en het Damplein. Op de laatste twee dagen van deze week zijn er nog diverse activiteiten in Vlissingen en Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND De bevolking van de vijftien kernen in de gemeente Borsele zullen alle gelegen' heid krijgen om een eigen inbreng te leveren in het gemeentelijk beleid dat er voor de toekomst op ge richt zal zijn om de ontwikkelingskansen van deze kernen zoveel mogelijk te benutten. Door dit beleid zal de oude situatie van ontvolking en veroude ring van de kernen omgebogen moeten worden in een situatie, waarin voor alle kernen de natuurlijke groei niet wordt afge remd en waarin de groei in enkele kernen extra gestimuleerd kan worden. De inwoners van de ge meente Borsele hebben al in spraak gehad in het bepalen van de beleidsnota, die als discussiestuk gaat dienen voor het vaststellen van het defini tieve beleid. In deze beleids nota, die de raadsleden van Borsele tijdens de raadsverga dering van gisteravond kregen aangeboden, is veel rekening gehouden met de mening van de bevollcing, voor zover die kon worden afgeleid uit een door Veldkamp Marktonder zoek nv uit Amsterdam gehou den enquête. Tevens zijn gegevens voor (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Het co mité bejaardentocht Aarden burg krijgt toch zijn gevraag de 300 gulden subsidie. B. en w. van Aardenburg hadden gisteravond in de raad voorge steld de subsidie te weigeren onder meer omdat de traditio nele collecte niet meer werd gehouden (deze bron is ge woon drooggelegd, aldus bur gemeester M. van Berckel) en de uitkeringen aan bejaarden van dien aard zijn dat best de bijdragen aan de tochten be' taald kunnen worden. De raad was duidelijk een andere mening toegedaan. „Ik ben verbaasd dat het college met dit voorstel komt", aldus de heer Ferket, die de argu mentatie van het college zwak vond. Uit de discussie bleek dat aan de bejaarden verschil lende bijdragen waren ge vraagd. De minst bedeelden konden voor een tientje mee en zij die het beter konden betalen voor vijftien of acht tien gulden. „Als wij die sub sidie niet geven, draait het er op uit dat de arme mensen kunnen thuisblijven", reageer de de heer L. de Clerck fel. De heer J. van Iwaarden wees het college erop dat op de begroting 1972 tweehonderd gulden voor de tocht was uit getrokken. „Als u had gezegd: die geven wij, akkoord. Maar nu het er zo voor staat zeg ik: geef de gevraagde driehonderd gulden", was zijn mening. Verder vond de heer Van Iwaarden de weigering „een klap in het gezicht van het organiserend comité. U ont neemt de animo om in de toekomst nog meer reizen te organiseren", hield hij het col lege voor. De heer Lampo vond de dis cussie zinloos. „Voor de Be- renningsfeesten wordt zonder slag of stoot tien mille uitge trokken en wij discussiëren hier een half uur over drie honderd gulden", zo zei hij. Bij stemming bleken alleen de beide wethouders en de heer Van Helden voor het voorstel van het college. Bij het voorstel om de driehon derd gulden dan maar te ge ven lag de stemverhouding precies andersom. het samenstellen van de be leidsnota aangedragen door het ETI, de Zeeuwse jeugdraad, de Zeeuwse culturele raad, de Stichting Zeeland, provinciale waterstaat, de PPD, en de 3te- debouwkundige van de ge meente. Hoe zwaar de inspraak van de bevolking heeft gewogen blijkt onder meer uit het feit dat volgens de beleidsnota af gezien moet worden van de aanleg van het industriegebied Sloe 2, althans volgens de in zichten van dit moment. Het merendeel der geënqueteerden heeft zich overigens wel tegen inhoud van de beleidsnota te vertellen, een eerste raadsde- verdergaande industrialisatie als zodanig verklaard. B. en w. van Borsele hebben dit gegeven gebruikt om als een gulden middenweg indus trialisatie op zich niet af te wijzen maar wel te stellen dat de negatieve effecten van de industrialisatie kritisch en met de grootst mogelijke zorgvul digheid moeten worden bege leid. „De bescherming van het milieu eist een stringente toe passing van de wettelijke voorschriften", is de mening van b. en w. van Borsele. Tijdens een persconferentie deelde drs. M. C. Verburg, di recteur van het ETI, mee dat het gewoon niet mogelijk is zonder meer een streep onder de industrialisatie te zetten. Met het aanbieden van de beleidsnota en de bijbehoren de wetenschappelijke gege vens aan de raad van Borsele is de procedure van inspraak van de bevolking in hetgeen er in de toekomst in de ge meente Borsele moet gebeu ren, in een nieuwe fase be land. Door deze zelfs voor geheel Nederland nieuwe in spraakverlening is wel het takenpakket voor b. en w. van Borsele aanzienlijk verzwaard, zo deelde burgemeester G. van Waes gisteren mee- Het is de bedoeling dat voordat de gemeenteraad hier over beslissingen gaat nemen er een uitgebreide gedachten- wisseling onder de hele bevol king op gang komt. Alle vere nigingen, instanties, instel lingen en inwoners krijgen de gelegenheid hun mening over de inhoud van de beleidsnota te vertellen, een eerste raads- debat over de nota zal plaats vinden op 26 september. Dit is dan een eerste in een serie gesprekken over deze zaak. (Van onze correspondent) SLUIS In de raadskelder van het Sluise stadhuis heeft zaterdag de opening plaats van de schilderijententoonstelling van de Belgische kunstenaar Frans Bakker uit Den Haan. De tentoonstelling, de eerste uit een reeks van dirie, die dit zomerseizoen in de Sluise raadskelder worden gehouden, blijft dagelijks, uitgezonderd op vrijdag, te bezichtigen tot en met twintig juli a.s. TERNEUZEN. Een dunne olielaag en water-van een onbestemde kleur konden Karin Willem sen en Ingrid Blaauw niet beletten hun vakantie te beginnen in de westelijke buitenhaven van Terneuzen. De verleiding tot het troebele water werd veroorzaakt door het warme weer van gisteren en door Herman de Maare, nog jong en werkzaam aan de nabij gelegen jachthaven. Af gezien van zijn charme raakte Herman direct in de gunst van de huishoudschoolleerlingen, want hij bestuurde het vlot dat hij voor de meisjes versierde. (Van een onzer verslaggevers) SINT JANSTEEN Het dagverblijf „Eeckenstein" in Sint Jansteen telt op dit mo ment 20 pupillen en ontwik kelt zich zeer harmonisch. Het aantal leidsters wordt binnen kort tot vier uitgebreid. Waar schijnlijk zal, eveneens op korte termijn, een begin ge maakt kunnen worden met de bouw en nieuwbouw van een gezinsvervangend tehuis in Sint Jansteen. Dit blijkt uit het deze week verschenen verslag over 1971 van de stichting „Sociaal pe dagogische zorg voor Zeeland Dominico Savio". Deze dienst heeft zich het afgelopen jaar beziggehouden met de begelei- ding van rond de' 550 perso nen. Per 1 januari 1971 waren er 547 mensen ingeschreven. In de loop van 1971 werd voor 18 personen de begeleiding beëindigd of overgedragen en werden er 55 in de zorg van de dienst opgenomen. Eind vo rig jaar stonden 584 mensen ingeschreven, verdeeld over 22 plaatsen in Zeeland. Onder dit totale aantal waren 471 licht geestelijk gehandicapten en 113 zwaar geestelijk gehandi capte personen. Zij zijn onder meer aangemeld door het alge meen maatschappelijk werk, de sociale werkplaatsen, scho len voor buitengewoon onder wijs, gemeentelijke sociale diensten, klinieken en ouders. In het goedverzorgde jaarver slag wordt ook een blik op de toekomst geworpen, waarbij onder meer aandacht wordt besteed aan de hindernissen, waarmee men heeft af te re kenen bij de welzijnszorg voor geestelijk gehandicapten. Over die barrières wordt opge merkt: „De mentaliteit van de maatschappij anno 1972 is niet alleen doortrokken van econo mische competitievormen en competentieaanvragen". En verder: „Het is niet te verend' gen met onze weüvaartsmaat schappij, die op christelijke en humanitaire grondslag is ge vestigd, dat wij de geestelijk gehandicapten zouden uitslui ten van de welvaart". In het gedeelte van het jaar verslag. waarin de filosofie van het werk wordt behan deld, wordt opgemerkt dat een instelling voor maatschappe lijk welzijn tem behoeve van geestelijk gehandicapten, een dienstverleningsapparaat zou moeten zijn. Ook stichtings voorzitter A.L.S. Lockefeer besteedt in zijn voorwoord aandacht aan competentie kwesties, dje vaak het werk op dit gebied moeilijk maken. Hij zegt daarover: „Het is weinig verheffend te constateren hoe soms controverses en wrijvin gen bestaan tussen hen, die belast zijn met het steunen van hen, die maatschappelijke hulp nodig hebben. Huisvuil De gemeentelijke huisvuilophaaldienst voor de kern Axel gaat verdwijnen. De gemeenteraad heeft gister avond haar goedkeuring ver leend aan een voorstel om Axel aan te sluiten bij de intercom munale. Discussie was daar niet voor nodig. De raadsver gadering was trouwens binnen een uur afgelopen. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Het perso neel van de Provinciale Zeeuw se Energie Maatschappij (PZEM) heeft dinsdagmiddag afscheid genomen van zijn tech nisch adjunct-directeur, inge nieur H. Broekhoff, die aan staande vrijdag de pensioenge rechtigde leeftijd hoopt te be reiken. Ir. J. Schoonderwoert, die zestien jaar met de heer Broek hoff heeft samengewerkt, noemde de scheidende adjunct directeur een karakteristieke persoonlijkheid, die in zijn loopbaan veel begrip voor zijn medewerkers heeft getoond. Een man, bij wie je altijd aan kon kloppen met je problemen. Zijn levenswijsheid en ervaring stonden borg voor een goede oplossing. De heer Broekhoff is in de oorlóg op Sumatra geïnterneerd geweest. Deze ervaring heeft zijn verdere leven beïnvloed. Naast de narigheid bleek er voor hem ook nog veel humo ristische kanten aan de zaak te zitten. In zjjn dankwoord liet de heer Broekhoff weten dat zijn humoristische kijk op dat kampleven voor hem ergens een vorm van levensbehoud was geweest. De heer Schoonderwoert schetste in het kort de loop baan van de heer Broekhoff, die eerst in het particuliere be drijfsleven werkzaam was en die twintig jaar geleden als adjunct-directeur bij de PZEM kwam, een bedrijf dat toen slechts over twee ouderwetse centrales kon beschikken. Hij heeft zijn steentje aan de stormachtige ontwikkeling van de PZEM bijgedragen. Van de zoetwaterfabriek in Terneuzen tot de kerncentrale in Borsele, die volgend jaar operationeel wordt. Buiten een grote deskundig heid op het PZEM-gebied blijkt de heer Broekhoff een feno meen te zijn op fotografisch en filmisch gebied. Hij deinst er zelfs niet voor terug een hor loge te repareren, aldus de heer Schoonderwoert. Diverse cadeaus onderstreep ten de waarderende woorden van de even zovele sprekers. Vele vrienden en leden van het personeel waren naar Brittania in Vlissingen gekomen om de heer Broekhoff nog persoonlijk de hand te drukken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In een tweetal schriftelijke vragen heeft het lid der Provinciale Staten gevraagd of zij bereid zijn te overwegen tussen de hoofdrijbaan en de ventweg van de nieuwe Vlissingseweg een vangrail te doen aanbren gen. „Met name", aldus de heer Van Bennekom, „op die ge deelten waar een andere af doende kering ontbreekt". Verder vraagt de AR-afge- vaardigde een onderzoek naar de doelmatigheid van de open bare verlichting op de hoofd rijbaan van bovengenoemde weg. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Het jaarlijkse pop-festijn in Kloos terzande nadert weer met ras se schreden. De pop-avond wordt dit jaar op zaterdag 22 juli gehouden in de loods „Hoek en bos" in Kloosterzan de. Na de succesvolle introduc tie van de Veronica Drive-in- Show, de NOS drive-in, Q 65, George Baker Selection en een hele serie van andere artiesten is het dit jaar de beurt aan Radio Noordzee Internationaal Drive-in om naar Kloosterzan de te komen. Het wordt te vens de eerste keer dat deze 5how naar Zeeuwsch-Vlaande- ren komt. De show wordt ge presenteerd door Frank Koller van Radio Caroline. Aan spec taculaire elementen zal het niet ontbreken, want er komt ook een lichtshow en een op treden van tal van gasten. DEN HAAG De Europese Commissie heeft f 18 miljoen beschikbaar gesteld voor elf Nederlandse projecten op het gebied van landbouwstructuur en afzet en verwerking van landbouwprodukten. Het grootste bedrag in de industriële sfeer, f 2.925.000,- is voor de herstructurering van fabrieken voor comsump- tiemelkbereiding in Zuid-Hol land en Zeeland. Het gaat hier om een eerste serie projecten, te subsidiëren uit de middelen die voor 1972 in het fonds beschikbaar zijn. Van het nu over de zes EEG- lan-den verdeelde bedrag van f 225 miljoen heeft Nederland hiermee ongeveer acht procent ontvangen. In de loop van dit jaar zullen nog twee series I volgen. Voordat de feestelijkheden op het sportpark begonnen werden op het Kaaiplein door de deelnemers aan de spelen ballons opgelaten. Kosten noch moeite waren gespaard om de allerkleinsten te laten genieten van vlaggetjes plan ten, koek happen, bussen gooien, verkleden, zaklopen enz., terwijl er voor de leerlin gen van de drie laatste klassen van de scholen het ezeltje-prik, ballen, ringen en bussen gooien en onder een zeil kruipen was. Voor de groten volgde in de namiddag een zware tien kamp. Een traktatie verhoogde de feestvreugde. AARDENBURG. De vrijdag tengevolge van de weersomstandigheden uitge stelde kinderspelen in het ka der van de eeuwfeesten te Aardenburg, hebben dinsdag onder gunstiger omstandighe den doorgang kunnen vinden. Enige honderden kleuters en leerlingen van de lagere scho len in de gemeente Aarden burg hebben tijdens wedstrij den op het gemeentelijk sport park hun krachten kunnen meten.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3