Overval bij Terneuzen bleek boze droom Kaper springt dood tegemoet DODEN AAN VOORAVOND VAN BESTAND BONDSKANSELIER BRANDTIN NOVEMBER Duitsers eerder naar de stem bus Israël wil uitwisseling van krijgsgevangenen Rini Wagtmans stal de show Auto van weg bij Oosterhout Conjunctuur stabiliseert zich Succes voor Hulster ponyclub in Frankrijk ZEEGEVECHT BIJ LIBANON Brusselse agent dader van vier overvallen Protesten tegen Franse kernproeven ÉÉN DODE, DRIE ZWAARGEWONDEN NEDERLANDSCHE BANK: In Noord-Ierland VERTROUWEN SPELEN HOE? Kardinaal voor overleg naar Rome TWO TABAK KAMPIOEN Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)79 20 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 26 JUNI 1972 26e Jaargang No. 8886 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze correspondent) TERNEUZEN. De Terneuzense politie is in het holst van de nacht van zaterdag op zondag met twee wagens uit gerukt in verband met een overval op een Belgisch gezin, die later een (echte) nachtmerrie bleek te zijn geweest. Met de schrik in de benen belde de Antwerpse mevr. G. tegen halfdrie middernacht aan bij het café van het echtpaar De R. nabij recreatie-oord „De Griete". De Ant werpse, die samen met haar man in een zomerhuisje ver bleef, vertelde bedreigd te zijn door drie mannen. Toen de gewaarschuwde Terneuzense politie in de buurt van het zomerhuisje arriveerde, %uas alles in diepe rust. Vreemder nog: de echtgenoot van de Antwerpse wist van de gehele historie niets. Het kostte geruime tijd (verstan dig) praten voordat de Belgische mevrouw tot de ontdek king kwam dat zij het gehele verhaal dan wel gedroomd moest hebben. Waarop de politie terugkeerde naar Ter neuzen. (Van onze redactie buitenland) KOKOMO. De man, die vrijdagavond een Boeing-727 van „American Airlines" kaap te en later met ruim een half miljoen dollar losgeld per pa rachute uit het vliegtuig sprong, is vermoedelijk dood. Toen de Boeing veilig in Chi cago was geland bleek een ge deelte van het geld en de kle ding aan de staart van het vlieg tuig te zitten. Men neemt aan dat de kaper, die kennelijk geen ervaren valschermspringer was, omdat men hem in het vliegtuig eerst nog de werking van zijn parachute had moeten uitleg gen. tegen de staart van de Boeing te pletter is geslagen. Onder leiding van de fede rale politie wordt het gebied, waar de man uit het vliegtuig sprong (bij Kokomo in de staat Indiana), uitgekamd. De gekaapte Boeing is in to taal drie keer geland. De laat ste keer mochten alle passagiers uitstappen. Juist toen het toe stel aanstalte maakte om op nieuw te vertrekken, reed een auto met 130 km/u in op het vliegtuig. De kaper „wisselde" daarop van toestel en gaf het sein tot vertrek. (Van onze correspondent) BELFAST De militante provisionele vleugel van het verboden Ierse republikeinse leger heeft de rooms-katholie- ken gewaarschuwd, dat het begin van het voor vanavond aangekondigde bestand aansla gen van protestanten met zich zou kunnen brengen. Daarom is (Van onze correspondent) BONN De Westduitse kiezers zullen volgens een verklaring van kanselier Willy Brandt nu definitief in november naar de stembus geroepen worden. Dit is tien maanden vóór de afloop van de normale periode van vier jaren. Brandt ziet zich tot s deze stap gedwongen, omdat de parlementaire verhoudin gen door lief overlopen van zes liberalen en sociaal-de. mokraten naar de CDU met 248 tegen 248 in evenwicht zijn. Wie de verkiezingen zal winnen is nog volkomen onze ker. De enquêtes geven beur telings beide grote partijen de beste kansen en het enige wat hieruit tamelijk zeker af te lezen valt, is dat de afstand tussen regeringspartijen en op positie gering zal blijven. De Liberale FDP heeft zich ai vastgelegd op een nieuwe kleine coalitie met Brandts so cialistische SPD. Brandts nadeel is het, dat hij geen propaganda meer met zijn Oosteuropese politiek kan maken, hoewel deze hem bij de meerderheid van de bevol king goede papieren bezorgd heeft. Beslissend zal daarom de economische situatie zijn. De industrie maakt zich welis waar op voor 'n nieuwe perio de van opbloei nu de ver wachte malaise uitgebleven is, maar de ontwikkeling van de prijzen baart de voor inflatie uiterst gevoelige Duitsers de grootste zorgen. Lukt het minister Karl Schiller van Financien en Eco nomie de prijzen in zijn greep te krijgen, dan zal Brandt hoogstwaarschijnlijk als kanse lier terugkeren. Voor het over ige wijst alles in het land erop, dat de bevolking meer vertrouwen in de economische en financiële bekwaamheid van de opositionele CDU heeft, hoewel deze partij niet met een vakman als Schiller voor de dag kan komen. Een niet geringe angst hebben de Duit sers ook voor socialistische ex perimenten van de steeds on rustige en krachtige linker vleugel in dè SPD. In dit op zicht is Adenauers slogan van tien jaar geleden „Keine Ex- perimente" ook en nog steeds het devies van de kiezers- Onmiddellijk na het thans begonnen parlementaire reces zal Brandt in september in de bondsdag een motie van ver trouwen in zijn beleid indie nen. Wegens de remise en de verhoudingen zal hij hiervoor geen meerderheid vinden en daarom president Gustav Hei- neman verzoeken nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. De termijn van eind novem ber is gekozen om de Olympi sche Spelen van München eind augustus en begin sep tember niet met de verkie zingscampagne te belasten. De regeringslied en zullen dan trouwens voor hun representa tie in de Beierse hoofdstad de handen vol hebben. (Van een onzer verslaggevers) NEVERS Drs. W. Locke- feer heeft zaterdag tijdens een optreden van de Hulster pony club in Nevers bij de Fransen een goede beurt gemaakt door een aantal aardige dingen over hun vaderland en de eenheid van Europa te zeggen. Zijn toespraak, waarmee hij een optreden van de Hulster pony club inleidde, werd met uit bundig applaus beloond. De vier dagen durende mi- nitournee in Zuid-Frankrijk is in alle opzichten een geweldi ge zegetocht geworden. Een paar duizend mensen hebben zaterdag in Nevers (zie foto) en zondag in Avalon tijdens een optreden van anderhalf uur gezorgd voor een enthou siast onthaal, waarbij de be wondering voor de Zeeuwsch- Vlaamse ruitertjes niet onder stoelen of banken is gestoken. De ponyclub trad in de Franse plaatsen op, op uitnodiging van beide stadsbesturen. Vandaag wordt het gezel schap terug verwacht in Hulst. Voor de reis naar Frankrijk (ongeveer 700 kilometer) heeft de karavaan afgelopen donderdag zo'n vijftien uur nodig gehad en het ziet er niet naar uit dat het vandaag an ders zal zijn, termeer omdat de Franse autowegen overla den raken met vakantiegan gers die het zonnige' zuiden op hun programma hebben staan. Behalve dertig pony's zijn er twaalf veulens van een paar weken oud mee geweest, waarvoor onderweg regelmatig stops gemaakt moesten wor den om ze de gelegenheid te geven te drinken. Dat is elke keer een hele onderneming, omdat daarvoor de dubbele veewagen, waarin ze vervoerd worden, steeds weer gelost en geladen moet worden. Het is een tijdrovend karwei waar voor alle beschikbare mensen moeten aandraven. Vervolg op pag. 3) DE POLITIE heeft in het pa leis van justitie in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires traangas gebruikt om honder den advocaten te verdrijven die protesteerden tegen het pijni gen van gevangen collega's en andere politieke gevangenen door de politie. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/NEW YORK Israël wil de uitwisseling van de 13 Israëliërs die zich in Arabische gevangenschap bevin den tegen de 109 Arabische militairen die in Israël gevan gen werden gehouden. Op verscheidene plaatsen in Israël heeft men in de nacht van zaterdag op zondag salvo's uit automatische wapens op Libanees gebied gehoord en men veronderstelt dat er schermutselingen plaatsvonden tussen het Libanese leger en Palestijnse commando's.è De veiligheidsraad zal van daag opnieuw bijeenkomen om zich te beraden over de jong ste gebeurtenissen in het Mid den-Oosten. Dit waren gisteren de belang rijkste ontwikkelingen rond de toegenomen spanning in het Midden-Oosten. Het verzoek om uitwisseling van gevangenen komt vier da gen nadat de Israëliërs bij een (Van onze redactie buiten land). BRUSSEL. De bijzondere opsporingsbrigade van de Brusselse politie heeft zater dag een goede vangst gedaan door de dader van vier gewa pende roofovervallen te pak ken. Het bleek een van hun collega's te zijn, een agent van de politie van Brussel, die daar al vier jaar werkte. waakzaamheid geboden, zo staat in pamfletten, die giste ren in katholieke wijken van de Noordierse hoofdstad Bei fast zijn uitgedeeld. In kringen van de IRA is vernomen, dat de provisionals vastbesloten zijn hun campag ne met geweld uit te voeren tot het ogenblik waarop het staakt-het-vuren ingaat, om aan te tonen dat het niet. zwakte is dat er een bestand is aangeboden. Na ingang van het bestand zal worden opge treden tegen iéder die het schendt Inmiddels duurden de schietpartijen in Ulster dus voort. Gistermorgen vonden twee burgers daarbij de dood. Zaterdag kwamen drie militai ren om toen een landmijn ont plofte. Vier militairen werden gewond. Voorts werd een 17 j arige jongen doodgeschoten door iemand in een passerende auto. Daarmee kwam het aan tal doden door geweld, sinds de Britse militairen in augus tus 1969 tussenbeide kwamen, op 389. In de nacht van zaterdag op zondag is aan de rand van de katholieke wijk Anderson in Belfast langdurig geschoten. Het vuren werd door Britse militairen beantwoord, waarbij drie schutters zouden zijn ge wond. Ook gistermiddag deden zich weer incidenten voor. In Noord-Ierland vraagt men zich nu af hoe de situatie zich zal ontwikkelen. De Britse staatssecretaris voor Noord- Ierland, Whitelaw, heeft het IRA-aanbod voor een bestand aanvaard. Veel protestanten beschuldigen hem er nu van bereid te zijn met „moorde naars" aan eén tafel te zitten. Een van de voorwaarden van de provisionals ts namelijk mee te mogen doen aan elk vredesoverleg met de Britse regering. Protestantse leiders vrezen dat de Britse regering en de IRA een overeenkomst zullen sluiten inzake een verenigd Ierland. De protestanten zijn bereid sensationele stappen te ondernemen om de maatscha- pij dan te ontwrichten. De af gezette (protestantse) premier Brian Faulkner sprak hier ook over, toen hij dit weekeinde naar Amerika vertrok om steun te zoeken. inval in Libanon vijf hoge Sy rische militairen gevangen na men. Israël houdt 61 Egypti sche militairen, vier Libanese en 44 Syrische gevangen, In Syrië bevinden zich drie Is raëlische vliegers in krijgsge vangenschap en in Egypte acht vliegers en twee burgers. De veiligheidsraad vergader de zaterdag gedurende vijf uur over het conflict tussen Israël en Libanon en zal het overleg vandaag voortzetten over onder meer een ontwerp resolutie van Frankrijk, Enge land, België en Italië en moge lijk over een Amerikaanse re solutie. In de ontwerpresolutie van de Westeuropese landen wordt de wens uitgesproken dat Israël de gevangenen zo spoedig mogelijk zal vrijlaten. Hoewel de gewelddaden tegen Israël worden betreurd, wor den ook de herhaalde aanval len van het Israëlische leger tegen Libanon veroordeeld. Libanon heeft Israël zater dag beschuldigd van het tot zinken brengen van een vis sersvaartuig binnen de Liba nese territoriale wateren en van beschieting van grens plaatsen. Kort nadat Tel Aviv had bekendgemaakt dat Israëlische vaartuigen ter hoogte van Ty re een door Palestijnse guer rillastrijders bemande boot tot zinken hadden gebracht, liet de regering in Beiroet we ten dat h-et om een vissersboot ging en dat zij de veiligheids raad zou inlichten. n'cUxUUCAl li in PAPEETE (TAHITI) (UPI) Een Frans parlementslid uit het Franse gebied Tahiti heeft zondag verklaard op 5 juli naar de VN in New York te zullen gaan om de regering van zijn eigen land daar te beschuldigen van het houden van kernproeven in de Stille Oceaan. Francis Sanf-ord is zelf Poly nesiër. Hij trad onlangs uit de meerderheidscoalitie in het Franse lagerhuis omdat hij te gen het houden van atoom- proeven op Moeroeroa en Fan- tataufa gekant is. Op deze atollen wacht men inmiddels op het sein uit Parijs dat met de serie proeven kan worden begonnen. De Franse regering ontvangt dagelijks een aantal protestno ta's en boodschappen uit alle hoeken van de werld. Het Jongste protest was van de Philippijnen afkomstig. Ook is een protesttelegram ontvangen van de internationale federatie van vrije vakverenigingen. SCHIPHOL/ROME (KNP). - Met een halfuur vertraging is kardinaal Alfrink gisteren van Schiphol naar Rome vertrok ken. Hij zal daar gesprekken hebben met paus Paulus en af delingen van de Romeinse curie. De kardinaal zal in Rome over verschillende kwesties overleg plegen. Aangenomen wordt, dat de moeilijkheden in het bisdom Roermond sedert de benoeming van mgr. Gijsen bij zonder onderwerp van overleg zullen vormen tussen paus en kardinaal. In Rome is op het ogenblik ook voor overleg inzake Roer mond een drieman, sterke dele gatie van het kathedraal kapit tel van Roermond. Tino Tabak vocht verbeten voor zijn voorsprong op Joop Zoetemelk. (Van onze sportredactie) VALKENBURG Tino Tabak is op bijzonder ver rassende wijze nationaal wielerkampioen bij de profs geworden. De coureur uit Egmond aan Zee, die in het voorjaar een ernstig auto ongeluk had, en nu eigenlijk zijn grote vorm nog niet terug heeft, won na een so lo van enkele ronden. Aan de finish hield hij een voor sprong van ruim één minuut over op de fel jagende Joop Zoetemelk, die niet verder reikte dan de tweede plaats, doordat hij zich tot kort voor het einde niet inspande om zijn concurrenten Kar stens en Schepers niet te helpen. Het kampioenschap liet een herboren Rini Wagt mans zien. De Willebrorder, die het hele seizoen nog niets had laten zien, stal gis teren de show door reeds in de eerste ronde aan de haal te gaan. Wagtmans eindigde als derde. Zijn goede rijden, plus het kampioenschap van Tabak, zorgden voor een aanzienlijke moraalverbete- ring bij de Goudsmit-Hoff- ploeg, die dit jaar, buiten weinig zeggende etappezeges in Spanje, nog geen spre kende resultaten had be haald. Bij de amateurs kwam de 21-jarige Limburger Ben Kooken op de hoogste trede van het erepodium. Hij ging niet als eerste over de streep. Hij eindigde achter Jan Spetgens, maar die werd gedeklasseerd, omdat hij van zijn lijn'was afge weken. Keetie Hage werd met groot vertoon van macht eerste, voor haar zuster Bella. (Zie verder onze sportpagina's.) (Van onze verslaggevers) OOSTERHOrT Ondanks de betrekkelijke rust op de Nederlandse wegen kan nauwelijks gesproken worden van een vermindering van het aantal verkeersdoden in het weekend. Tot vannacht waren vijftien doden geteld. Doordat op rijksweg 27 onder Oosterhout een personenwagen met grote snelheid van de weg raakte en enkele malen over de kop sloeg, is de 23-jarige mevr. R. van Raay uit Amers foort omgekomen. Haar man, de 25-jarige G. van Raay, die de wagen bestuurde, is met zwaar hersenletsel levensge- gevaarlijk gewond opgenomen in het St.Elisabethsziekenhuis te Tilburg. Achter in de wagen zaten nog twee mensen, die beiden gewond raakten.. Bij een van hen is het levensge vaar nog niet geweken. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De gegevens over de eerste maanden van 1972 duiden op een geleidelijke stabili sering van de con juncturele situatie, na ongeveer drie kwartalen van eco nomische afzwak king, aldus De Ne- derlandsche Bank in liaar kwartaalbe richt. De produktie inde verwerkende indus trie vertoonde weliswaar vanuit een relatief laag ni veau een groei, die ongeveer in over eenstemming was met haar trend. De orderpositie in de industrie als geheel, die aanvankelijk nog enige verdere terug gang te zien gaf, iieeft zich na febru ari niet verder ver slechterd. De bouw- produktie gaf zelfs een belangrijke uit breiding te zien, maar deze stond on der invloed van gun stige weersomstan digheden, waarvan vooral de woning bouw sterk heeft kunnen profiteren. De factoren die achter de ontwikke ling van de produk tie staan, kunnen ten dele afkomstig zijn uit het buitenland,- waar de con junctuurbeoordeling thans gunstiger is dan enige maanden geleden, aldus de bank. De export nam, na de lichte in zinking in het twee de halfjaar van 1971, weer toe. Zondagmiddag omstreeks vier uur is de 16-jarige Arie Ligt- hart uit Rotterdam op een kruispunt in Westelbeers vrij wel op slag gedood, toen hij op een geleende bromfiets to gen een van rechts komende auto botste. De jongen was een dagje op een naburige camping op visitie. De 23-jarige mevr. G. Jans- sen-Heijer uit Eindhoven is in Tilburg overleden aan de ver wondingen die zij eerder had opgelopen bij een verkeerson geval in haar woonplaats. Zij kwam met haar bromfiets in botsing met een andere brom fietser. Op de Heemstrabaan bij Bo- ven-Leeuwen in Gelderland zijn twee mensen o<m het leven gekomen en zeven zwaar ge wond, toen, door nog steeds onopgehelderde oorzaak, vier auto's met elkaar in botsing kwamen. Het 13-jarig meisje W. van Alst uit Oirle is aan de ver wondingen bezweken die zij zaterdag had opgelopen toen zij op haar fiets werd aange reden door een personenauto. Het meisje stak een voorrangs- weg over. Dodelijke ongelukken deden zich verder voor in: Winsum (Gr.), Termunten (Gr.), Venlo, Gorinchem, Nieuw-Beijerland, Assen, Ermelo', Schaesberg en Dodewaard.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1