STAP NAAR VREDE IN NOORD-IERLAND Pedosan DEN UYL ZIET AF VAN WERKLOOSHEIDSMOTIE Wï#? Pleidooi voor intensiever openbaar vervoer RIZA: zeewater minder vuil door deltawerken |pbiiij e^eiyct Kozo Okamoto voor krijgsraad IN WEEKEINDEN VAKANTIEPERIODE GEEN MILITAIR VERKEER Misverstandkoningin en prins cirkelden lialf uur boven Soesterberg HET WEER IN EUROPA Aanbod van de Provisionals voetspray De Koster ontkent conflict in legertop binnenland buitenland Min. Nelissen: De Goede (D'66) is profeet met natte vinger moge/ijliheden voor onbezorgd waterplezier WATERLAND FJORD SKIBSPLAST MARCON TRIFOIL Voorzichtig" DRUK OP POND HOUDT AAN Nog geen akkoord in conflict Peiger Conflict Rotterdamse Zuiderparkschool van de baan J Beperking kosten ziekenhuizen Vrijdag 23 juni 1972 13 17 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Oppositie leider Den Uyl heeft giste ren geen uitspraak van de Tweede Kamer gevraagd om minister Nelissen (Finan ciën) te dwingen de maat regelen van het kabinet tot bestrijding! van de werkloos heid bekend te maken. De PvdA-fractieleidcr zag van zijn voornemen af, nadat de bewindsman meedeelde, dat de regering op zeer korte termjjn (vandaag) het nieu we werkgelegenheidspro gramma bij de Tweede Ka mer zal indienen. Zoals gisteren reeds werd be richt, zal de regering een be drag van 600 miljoen ter be schikking stellen. Minister Ne lissen weigerde commentaar te geven op deze berichten. De PvdA-fractieleider wist overi gens wel beter, omdat woens dagavond in zijn fractie dit plan reeds is besproken. Den Uyl kondigde dan ook gisteren reeds aan de volgende week nog met de regering over dit program ma te willen debatteren. Minister Nelissen verzette zich hevig tegen de kritiek die de oppositie dinsdag had gele verd op zijn voorjaarsnota. De ze werd met name door De Rui ter (PvdA) en De Goede (D'66) bestempeld met de kwalificaties „vaag en onduidelijk". De be windsman verwierp de opmer king van De Goede, dat deze nota een „camoüflagenota" zou zijn. Minister Nelissen vroeg de Kamer de heer De Goede niet klakkeloos te geloven. „Hij is een profeet met een natte vin ger", zei de minister. De be windsman doelde op de voor spelling van dit Kamerlid, dat het begrotingstekort met een half tot een heel miljard extra zal toenemen. Minister Nelis sen wees op de relatieve beteke nis die aan de ramingen in deze nota moeten worden toegekend. Hij riep uit: „Ik kan mijn hand hiervoor niet in het vuur ste ken". Hij deelde mee niet te beschikken over nieuwe gege vens die het begrotingsbeeld op timistischer of pessimistischer zouden kunnen maken. Minister Nelissen wees dan ook de twee oppositiemoties van de hand. In een der moties spreekt de op positie als haar mening uit, dat het kabinet Biesheuvel in het eerste jaar van zijn bestaan nog geen begin heeft gemaakt met een werkelijke aanpak van de inflatiebestrijding, de gezond making van de overheidsfinan ciën en de werkloosheidsbestrij ding. In de tweede motie wordt de regering gevraagd met het oog op de werkgelegenheid af te zien van de voorgestelde bezui nigingen in de bouwsector, het onderwijs, stadsvernieuwing en woningverbetering. ■Volgende week dinsdag zal over beide moties worden ge stemd. TEL AVIV (RTR) In Tel Aviv is de eerste fase begon nen van het proces tegen Kozo- Okamoto, de enige overleven de van het uit drie leden be staande Japanse zelfmoord commando dat op 30 mei een bloedbad aanrichtte op de Is raëlische luchthaven Lod. Met elke hand geboed aan een Israëlische militaire poli tieman en bovendien nog be waakt door vier politiemannen in burger verscheen Okamoto voor een Israëlische krijgsraad van drie officieren. Hij zag er verschrikt uit en verzocht de fotografen hem met rust te laten. Op dc foto^zien we Kozo Oka moto in het verdachtenbankje, Het is nog niet het eigenlij ke proces, waarvoor nog geen begindatum is vastgesteld. De zitting was nodig om de leider van een groep Portoricanen. van wie er velen door de Ja panners werden gedood of ge wond, de gelegenheid te geven een getuigeverklaring af te leggen, voordat zij vandaag naar hun land terugkeren. De 24-jarige Okamoto. die afkomstig is uit Osaka, ver klaarde „de feiten van het proces niet te bestrijden". Hij voegde hieraan toe dat hij tij dens het proces zijn politieke opvattingen tot uitdrukking wilde brengen. DEN HAAG (ANP) Minister De Koster (Defensie) heeft voor de periode van 23 juni tot en met 18 september gedurende de weekeinden een algemeen verbod ingesteld voor militaire colonnes en militaire voertuigen van bijzondere afmetingen. De bewindsman komt met deze regeling tegemoet aan het ver zoek van zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat om, even als vorig jaar, bij te dragen aan de vermindering van het ver keersaanbod tijdens de vakantiedrukte. Alleen wanneer dc mili taire noodzaak dit vergt kan de inspecteur van het vervoers wezen ontheffing verlenen van het verbod. De achtergrond van de maatregel van minister De Koster is de toenemende verkeersintensiviteit op de autowegen in dc vakantieperiode. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) LONDEN/BELFAST Noord-Ierland is gisteren een door zovelen gewenste belangrijke stap dichter bij vrede gekomen. De Provisionals, de militante vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), kondigden vanuit Dublin een wapenstilstand voor Ulster aan, die maandagnacht om klokke twaalf ingaat. Als voorwaarde cisten zij een „pasende" ver klaring van het Britse leger. Enkele uren later al zei de Britse staatssecretaris voor Noord-Ierland, William Whitelaw, in het Lagerhuis, dat de Britse strijdkrachten „vanzelfsprekend" passend zullen reageren als het be stand van het IRA ingaat. De Provisionals gaven daar op te kennen dat zij White- laws verklaring als waar borg accepteren. In een communiqué zeggen zij de woorden van „de Britse proconsul te beschouwen als een aanvaarding van de bilate rale opschorting der offensieve operaties in Noord-Ierland, waarmee het bestand definitief is. De officiële vleugel van het IRA had begin juni al zijn te- reuracties gestaakt. Aan het besluit van de pro visionals waren belangrijke besprekingen tussen Whitelaw en twee afgevaardigden, John Hime en Paddy Devlin, van de Noordierse oppositie voorafge gaan. De dag daarop reeds deed Whitelaw de consessie dat de IRA-gevangenen in Belfast een speciale behande ling zullen geniten, in feite een begrensde erkenning dat zij politieke gevangenen zijn. De IRA-gevangenen beëindig den toen hun wekenlange hon gerstaking. De Britse regering en de oppositie hebben de nieuwe ontwikkeling in Ulster eensge zind toegejuicht. De woord voerder van de Labourpartij zegde Whitelaw uitdrukkelijk deonbeperkte steun toe van de oppositie. De staatssecretaris zelf temperde de optimistische stemming enigszins en zei niet graag te voorspellen wat er precies gaat gebeuren. van verschillende kanten wor den bedreigd, bijvoorbeeld van de kant van de militante prptestantse Vanquard-bewe- Sing. Het nieuws is overigens ook in dc Ierse republiek over het algemeen met opluchting ont vangen. (ADVERTENTIE) Pedosan verfrist en verkoelt vermoeide en branderige voeten snel en bestrijdt doeltreffend transpiratiegeur. UNICURA N.V. Amsterdam met de ktassemerken Vakkundige informatie bij: polyester tour- en speedboten, skiboten, motorkruisers, dagkruisers, weekenders, snelle kleine en grote jachten, motorsailers, en zeiljachten. Breda Ad Sterkens Academiesingel 27 tel. 01600-44103 keurmerk voor betrouwbaarheid O Lindeteves-Jacoberg Verkoop Nederland Divisie Afdeling Watersport Joan Muyskenweg 14 Amsterdam tel. 020-928955 Vraag toezending van de nieuwe katalogus WATERPLEZIER 1372 bij een van bovenstaande adressen „In deze fase mocen we erg voorzichtig zijn en rustig be kijken hoe dit werkt. Ik ge loof dat het de eerste aanzet is naar een beëindiging van het geweld. Ik bid dat het zo is", zei hij. Met hun langverwacte aan kondiging van een bestand in Noord-Ierland volgen de Pro visionals het voorbeeld van devijandelijke broeders van de officiële IRA-vleugel. Vooral echter komen zij tegemoet aan de steeds sterker wordende wens van de Noordierse be volking naar beëindiging van de terrein. Deze stemming, met name onder de katholie ken, dreigde de laatste tijd de basis van de Provisionals vol ledig te ondermijnen. Het heeft er alle schijn van dat juist de geheime ontmoeting die een delegatie van de Noordierse katholieken met leiders van de Provisioanals had in de Eierse republiek tot de aankondiging van het be stand heeft geleid. Het lijkt vooralsnog voorba rig een halleleluja-stemming aan te meten. Het begin van vrede in Noord-Ierland kan LONDEN Er is gisteren op de deviezenmarkt in Lon den weer koortsachtig gehan deld in ponden sterling, on danks de bekendmaking van de Bank of England dat het bankdisconto is verhoogd van vijf naar zes procent. Volgens deviezenhandelaars is de stem ming voor het pond sterling na het monetaire akkoord van Washington van december 1971 (internationale aanpassing der pariteiten) niet zo nerveus en wispelturig geweest als giste ren. Dat was het directe gevolg van de merendeels speculatieve aanval die eergisteren in Lon den en andere deviezencentra werd gedaan toen de centrale banken zich hadden terugge trokken van de markt. (Van vers). een onzer vcrslagge- DEN HAAG. Om de enorme verkeersproblemen in het westen van het land tegen te gaan moet een stelsel van Intensief openbaar vervoer gaan functioneren. Dit zal ten koste van het particulier ver voer moeten gaan. Zo luidt een van de conclusies van de Commissie-Volmuller, neerge legd in het donderdag aan de Tweede Kamer aangeboden eindrapport. Deze commissie tot Bevor dering Openbaar Vervoer Westen des Lands werd in 1964 geïnstalleerd door de toenmalige minister van Ver keer en Waterstaat en stond onder leiding van orof. ir. J. Volmuller en had de opdracht de mogelijkheden ter bevorde ring van het openbaar vervoer te onderzoeken. EMMEN (ANP) Na vele uren onderhandelen hebben vertegenwoordigers van dc In dustriebond NVV en de firma Peiger in Emmen nog geen oplossing gevonden voor het reeds weken durende conflict. Beide partijen zijn overeenge komen om de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, uitstel te vragen voor het wijzen van vonnis. Bij de besprekingen, waar bij ook de bedrijfscontactman van de bond, de heer A. Plat je, voor het eeret weer aanwe zig was, is door de Industrie bond NVV voorgesteld een commissie in te stellen be staande uit een vertegenwoor diger van de bond jeen van de firma Peiger en een door hen aan te wijzen neutrale der de. De commissie zou bindend moeten bepalen hoeveel werk nemers het bedrijf nodig heeft en welke werknemers dat zouden zijn. Dit zou inhouden, dat allp stakers eerst weer in dienst zouden worden geno men. De commissie zou dan uitmaken wie van hen en wie van de voor hen in de plaats aangetrokken werknemers in het bedrijf moeten blijven. Besloten werd het gesprek volgende week woensdag voort te zetten. De binding met het eigen vervoermiddel bleek, volgens de commissie, zeer hecht te zijn, zelfs voor korte afstan den. Het aandeel van het openbaar vervoer in het totaal der verplaatsingen was niet meer dan 10%. Bij het te ver wachten autobezit en -ge bruik zal veel verkeers- er parkeerruimte nodig zijn, die in West-Nederland niet vol doende beschikbaar is. Het openbaar vervoer kan hier d' oplossing brengen. Voor een uitbreiding hiervan stelt de commissie onder meer een verbetering van dienstverle ning en een verbetering var de beschikbaarheid van het openbaar vervoer (uitbreidmp van net en infrastructuur voor. De rapporteurs zijn er zich van bewust dat op lange ter mijn voortdurende aanpassing van capaciteit, kwaliteit en trajectlengte nodig zal zijn. Dc bestaande railnetten in het westen van het land moeten, naar het oordeel van de com missie. onderdeel zijn van het Randstad Openbaar Vervoer- stelsel en daarvan een eerste aanzet vormen. Met de kwali tatieve verbetering en een uit breiding van het aanbod van het openbaar vervoer, kan de overheid, volgens de commis sie, een herverdeling tot stand brengen tussen openbaar- en particulier wegvervoer op een voor elke situatie gewenst evenwichtniveau. De overheid kan de volgende beleidsinstru menten benutten: Maatregelen op het punt van prijzen (parkeerheffingen. heffingen op het veroorzaken van opstoppingen en tarieven openhaar vervoer) Maatregelen voor beper king autoverkeer: parkeerver boden, inrijverboden, maatre gelen in uitbreiding weg-in- frastructuur en het tot stand brengen van voetgangersdo meinen. De commissie Volmuller be staat uit vertegenwoordigers van de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, de gemeentebesturen van Am sterdam, Rotterdam en Den Haag en Utrecht. Verder afgevaardigden van de Konink lijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen, de commissie Vervoersvergun- ningen, de Stichting het Ne derlands Economisch Instituut te Rotterdam, de ministeries van Financiën, Volkshuisves ting en Verkeer en Water staat. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens deskundigen van het Rijks instituut voor dc Zuivering van Afvalwater (RIZA) wordt de kwaliteit van het zeewater langs onze kust beter door de uitvoering van dc Deltawerken. Zij sluiten echter niet uit, dat ook andere oorzaken aan te wijzen zjjn voor het schone re zeewater. Zo is het denk baar, dat het voortdurende^ slechte weer (storm en re gen) beletten dat veel vuile stoffen uit de rivieren vlak voor dc kust in zee terecht komen. Volgens de RIZA-deskundi- gen hebben de afsluiting van het Haringvliet en Volkerak in ieder geval een gunstige in vloed op de kwaliteit van het kustwater. Grote hoeveelheden slib, waarin veelal chemisch afval zit, bezinkt rju al in de delta zelf en de en Merwede. De oorzaak daarvan de aanhoudende droogte deze winter de waterafvoer via Rijn en Maas gering is. Daar door hoeven de sluizen in het Haringvliet niet zo vaak open om het overtollige water te spuien. De grote vraag is natuurlijk, of de geconstateerde schonere kwaliteit van het kustwater niet ten koste gaat van de binnenwateren in de delta. Zo kan men de laatste tijd veel vuldig de klacht horen dat het Grevelingen een dood water aan het worden is. Vissers hebben geconstateerd, dat veel planten dood gaan. Een andere verklaring voor het minder vuile kustwater is het slechte weer. Door de sterke aanhou dende wind wordt het water uit de Rijn via Nieuwe Water weg ver in zee gebracht en bezinkt het vuil dus niet vlak langs de kust. Het is daarom niet uitgesloten, dat zodra de waterafvoer van Rijn en Maas toeneemt en het weer opklaart (minder wind) de kwaliteit van het kustwater evenredig zal verslechteren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Zui derparkschool aan de Carnisse- singel in Rotterdam die, zoals wij eerder berichtten, met één klap zonder onderwijzend per soneel dreigde te komen zit ten, omdat alle elf onderwij zers ontslag zouden nemen, za' na de vakantie gewoon door kunnen draaien. Er is een cir culaire naar de ouders van de schoolkinderen uitgegaan waarin meegedeeld wordt dat voor de zes onderwijzers, die reeds een andere plaats heb ben. ze anderen zijn aange trokken en dat de resterende vijf onderwijzers aan de school verbonden zullen blij ven. Het hoofd van de school, de heer J. J. Waard, komt na de vakantie terug. „Hiermee is de hele affaire van de baan naar wij hopen", aldus mr. J. G. Bannink, hoofd van de afdeling onderwijs van de gemeente Rotterdam. Vol gens de heer Bannink was er geen sprake van een werkelijk duidelijk conflict aan de Zui derparkschool. De oorzaak van de moeilijkheden moet volgens hem gezocht worden in het feit dat een paar karakters met elkaar niet overweg kon den. Volgens de heer Bannink waren de vijf onderwijzers, die nog geen andere plaats hadden gevonden, een beetje geschrokken van de publiciteit rond de brief van het hele personeel aan de ouders, waarin ze zeiden allemaal ont slag te nemen omdat het hoofd het klimaat op school zou be derven. Deze vijf zijn op hun besluit teruggekomen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG „Er is geen sprake van een conflict. Laat staan van een crisis in de le gertop. Er zijn verschillen van inzicht omtrent dc bepaling van de prioriteiten. Dat is vol strekt normaal. Deze zaak opgeblazen". Dat zei minister De Koster (Defensie) gisteravond in de Tweede Kamer toen de socia list mr. Stemerdink hem vroeg naar de juistheid van' de be richten over ernstige menings verschillen tussen de chef van de generale staf, generaal Van IJsselstein en de commandant van het eerste legerkorps, ge neraal Meijnderts. Minister De Koster ontkende, dat er tussen de beide topoffi eieren verschil van inzicht be staat over de aanschaf van mo biel luchtafweer en de dienst- tijdverkorting. Hij zei, dat slechts als verschil van inzicht tot uiting is gekomen het pro bleem van de militaire oefen terreinen. De oppositie had de inter pellatie aangespannen toen be kend werd. dat een staf-offi cier van de generale staf, over ste H. Volten, zal worden over geplaatst naar het controlebu reau van de landmacht in Amersfoort. Die overplaatsing' is nu een bekeken zaak, want de motie die door mr. Stemer dink werd ingediend en waarin gevraagd wordt de overplaatsing niet uit te voeren zal volgende week onvol doende steun krijgen. De minister ontkende dat de overplaatsing ook maar enig verband houdt met de nota van generaal Meijnderts over het defensiebeleid, en waarvan overste Volten als een van de mede-inspirators wordt gezien. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Een dak boven je hoofd en op z'n tijd een portie Philips batterijtjes... man, wat kan een radio zich beter wensen.J1 SCHIPHOL (ANP) Om half tien zijn koningin Juliana en prins Bernhard met hun gevolg op Schiphol terugge keerd van het vierdaagse staatsbezoek aan Frankrijk. De terugtocht in de F-28 Fellowship van de regering ondervond door een uniek misverstand een half uur ver traging, Gezagvoerder H- Geut van Martinair, die het konink lijke paar vier dagen gele den in de F-28 van Soester berg had opgehaald, verkeerde in de mening dat hij zijn ko ninklijke passagiprs ook naar dit vliegveld moest terugbren gen. Wegens het slechte weer en de vallende duisternis was echter in Nederland reeds voor het vertrek uit Parijs be sloten, uit veiligheidsoverwe gingen Schiphol voor de lan ding aan te wijzen. Blijkbaar was de naderingsapparatwnr van Soesterberg deze avond om welke reden dan ook niet op de landing van de Fellow ship berekend. Door een com municatiestoornis kwam het besluit om de F-28 naar Schiphol te dirigeren de ge zagvoerder echter niet tijdig ter ore. Hij zette daarom koers naar Soesterberg en cir kelde er. een half uur boven rond. Pas toen hoorde hij over lijn radio, dat Schiphol voor de terugkeer was aangewe zen. Eerder op de dag waren ko ningin en prins na hun blik sembezoek aan dc Elzas en aan Straatsburg, even na het middaguur teruggekeerd in de Franse hoofdstad. Vanaf het vliegveld Orly reden zij on middellijk door naar Versail les, om daar te lunchen met de Franse premier Chaban- De laatste dag van het vier daagse staatsbezoek was aldus begonnen met een ontvangst in de ambtswoning van de Straatsburgse prefect van een uitgebreide delegatie van het Europese parlement en de Raad van Europa. Voor 400 hoogleraren en studenten sprak koningin Juliana een re de uit. die handelde over ge neratieconflicten en de toe komst van Europa. De toe spraak werd door toehoorders met een stormachtig applaus ontvangen, hoewel de koningin In haar rede ook deze keer niet verheelde, dat er op het punt van de toekomst van Eu ropa tegenstellingen bestaan tussen Frankrijk en Neder land. Koningin en prins be zochten in het begin van de avond nog een van de oudste wijken van Parijs, de Marais, waar onze vorstin (zie foto» Moemen kreeg aangeboden. ëTL5 Kijk, dames en heren, als een geleerd iemand promo veert tot doctor, dan wil het wel eens gebeuren dat deze in zijn proefschrift zinnige din gen zegt. Ook in de bijgevoeg de stellingen wil het meerma len raak wezen. Maar nou heb ik er een ontdekt, die man moet een prijs krijgen. 1-let is dc heer J.J.J. van Dijck uit Geleen, Limburger dus. Hij promoveerde woens dag tot dr. in de sociale we tenschappen. Organisatie in verandering. Sociologische mo dellen van veranderingspro cessen in organisaties"was de titel van zijn proefschrift. Zijn dertiende stelling luid de, ik zet hem geheel in hoofdletters: ,,DE EERSTE DAG NA EEN VACANTIE ZOU MEN EIGENLIJK VRIJ MOETEN HEPBEN". Zo, wham, recht voor z'n raap. Wat is dat een grandio ze! Die man weet wat de door vakantieperikelen vermoeide mens nodig heeft. Volkomen terecht dat J.J.J. (welke zou voor Jan staan?) van Dijck is gepromoveerd. Schmelzer: toch kam op de top-tien. •k Deze excellente man is de doordraver op alle hitlijsten. En zeker de Europese. In de Zuid.braziliaanse stad Caxias do Sul is een man aan gehouden die met geweld be zit van het stuk grond van zijn buurman had genomen. De naam van de arrestant: Hitier da Silva Ramos. Nomen est omen. Verder opmerkelijks in de wereld van vandaag: De directie van Heineken, zo lees ik van de Amsterdam se redactie van een van Neêr- lands dagbladen (welke weet ik niet, want het is een knip sel van een sympathieke colle ga), die directie nu heeft be sloten tijdens de aandeelhou dersvergaderingen geen pils- kes meer te tappen. De maat regel is niet van bezuinigende aard, want Heineken maakt 18 procent winst. En dat in deze ijd. Er liggen meer praktische motieven ten grondslag aan dit besluit. De praktijk heeft uit gewezen dat sommige aandeel houders zeer breedsprakig werden als zij enige glazen hadden genuttigd. Zij brachten dan problemen ter tafel, die stof vormden tot oeverloze, vaak zinloze discussies. De Heineken-directie zal nu na afloop tappen. Proost. MERIJN DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft, met al leen. de stemmen tegen van de leden van de CPN-fractie, gis teren uitgesproken dat het noodzakelijk is de kostenont wikkeling binnen de zieken huizen niet alleen bij de bouw maar ook bij het beheer te beperken. Max. temp. Aberdeen regenbui 15 Barcelona licht bew. 25 Berlijn regen 21 Bordeaux onbewolkt 22 Brussel regen 13 Frankfort zwaar bew. 23 Genève licht bew. 26 Helsinki regen 19 Innsbruck zwaar bew 28 Kopenhagen geh. bew. 17 Lissabon onbewolkt 24 Locarno geh. bew. 24 Londen licht bew. 19 Luxemburg geh. bew. 19 Madrid half bew. 30 Malaga onbewolkt 25 Mallorca onbewolkt 25 München zwaar bew. 26 Nice zwaar bew. 28 Oslo zwaar bew. 16 Parijs geh. bew. 15 Rome zwaar bew 27 Split half bew. 30 Stockholm regenbui 18 Wenen onbewolkt 27 Ziirich licht bew. 25 Casablanca licht bew. 23 Las Palmas licht bew. 24 Tel Aviv onbewolkt 27 Tunis half bew. 27 Athene onbewolkt 31

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9