voor hoger schoolgeld ARTS RISKEERT CEL OF BOETE ODER NIEUWE ABORTUSWET Paard en wagen „winnen het" van dragline PUIN GETUIGT VAN LUCHTAANVAL Schoolbesturen klagen over sexshops Geen goed woord Regering duldt terreuracties Zuidmolukkers in Breda niet Politiemacht in Gent bewaakt „Smokkelprins" Trein grijpt voetballer Bij abortus zonder overleg FRANKRIJK NEGEERT BETOGERS TEGEN KERNPROEF Redden wat er te redden is. Eminent eenwonderorgel? Ja. Dankzij strings-ensemble enOrbifone3D. Boertien: geen family-planning Krijgsraad moet weg Monteur PZEM voorkomt ramp Bij herhaling streng optreden Raamwet Kamer dwingt regering Weer Israëlische beschieting Ook in beroep acht jaar cel Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten aangeschreven Vakcentrales: Er valt niet over te praten V (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De regering heeft de Zuidmolukse gemeen schap in Breda er ai herhaal delijk op gewezen dat terreur acties tegen andere Zuidmo lukkers niet meer zullen wor den getolereerd. De regering zal streng optreden bij een her haling van de incidenten in maart, toen twee Zuidmolukse gezinnen werdén gemolesteerd en hun huisraad kort en klein geslagen werd. De minister Van Agt (Justi tie) en Geertsema (Binnen landse Zaken) antwoorden dat aan het liberale Tweede- Kamerlid De Beer, die hier over enkele maanden geleden vragen stelde. Volgens beide bewindslieden', was de directe' aanleiding voor de geweld- ADVERTENTIE) (Folders op aanvraag: postbus 25, Bodegraven) Twee nieuwe vindingen. Jaren van research zijn voorafgegaan, maar nu is Emi nent erin geslaagd een revolutio naire nieuwe vinding toe te passen. Het strings-ensemble is zó uniek, dat het Eminent orgel 't negende wereldwonder wordt genoemd. Met het strings-ensem ble kunnen praktisch alle instru menten verveelvoudigd worden. Door fase-verschuivingen kreëert u het geluid van een kom pleet symfonie-orkest Met één Eminent orgel hoort u in plaats van één viool, een hele serie vio len. Cello's, hobo's, trombones, contrabassen worden ook ver meerderd. Een kompleet orkest Eminent heeft op deze vinding direkt oktrooi aangevraagd. Ook zocht Eminent naar een vervanging van het oude mecha nische systeem om chorus- en tremolo-sound te kreëren. De tweede vinding heet Orbitone 3D. Dit ruimtelijke driedimen sionale stereo-geluid klinkt haar- zuiver en voorkomt al het geruis dat het vroegere systeem ken merkte. Ook hierop is oktrooi aangevraagd. Beide vindingen worden toegepast in de Eminent orgels. I daden tegerj niet gelegen' beide gezinnen in de wens weer naar Indonesië terug te keren. Deze wens was reeds lang be kend en ook nu woont er In Breda nog een aantal gezin nen, die openlijk te kennen hebben gegeven naar hun land te willen terugkeren. De ongeregeldheden zijn volgens beide ministers ont staan door de wijze waarop de gezinnen hun affiniteit ten opzichte van de Indonesische republiek openbaar maakten. De daders van dit .volksge richt' zijn momenteel weer op vrije voeten. Nadat voldoende bewijsmateriaal tegen hen was verzameld, is tegen hen pro- ces-verbaal opgemaakt. Tegen 9 van de in totaal 17 Zuidmolukkers, die gisteren voor de Bredase rechtbank terechtstonden i.v.m. de rei in de Zuidmolukse woonwijk te Breda op 4 maart jl., werden I onvoorwaardelijke gevangenis straffen geëist van 1 tot 3 maanden. Maandag 26 juni zullen nog acht Zuidmolukkers wegens resp. mishandeling, openlijke geweldpleging en huisvredebreuk terechtstaan. Het ontbreekt beide bewinds lieden aan concrete gegevens omtrent de gevoelens van de Bredase bevolking, maar ze kunnen zich wel voorstellen dat men verontwaardigd is over de molestering. Geweld daden als op 4 maart kunnen echter niet toegestaan worden. BEVERWIJK (ANP) De 21-jarige Bob Lampink uit Be verwijk is gistermiddag op de spoorbaan in Heemskerk (N.-H.) om het leven gekomen. Hij werd overreden door een trein, toen hij een weggescho ten voetbal wilde ophalen. Deze man strompelt met zijn hoofd nog maar net boven wa ter door zijn volledig over stroomde woning met het doel zijn tv-toestel in veiligheid te brengen. Het is John Magill in de Amerikaanse staat Michigan, waar nogal wat regen is geval len. DEN HAAG (ANP) Mi nister Boertien van Ontwikke lingssamenwerking komt niet terug op zijn besluit om geen bilaterale hulpprojecten voor family-planning in ontwikke lingslanden op te zetten. Hij zei dit tijdens een inter pellatie van het Tweede-Ka merlid Engwirda van D'66 gis termiddag. Een motie waarin D'66 en de PvdA de minister vragen zijn besluit terug te draaien, komt dinsdag in stem ming. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG De onderwijscommissie van de Tweede Kamer heeft gisteren een ongehoorde stroom van kritiek te horen gekregen op het wetsontwerp over hoger schoolgeld. Terwijl er binnen geen goed woord over de plannen van minister Van Veen werd gehoord, werd er buiten langdurig gedemonstreerd. De vakbeweging heeft laten weten dat er met haar over de schoolgeldverhoging niet eens te praten valt. De belangrijkste grieven van de vele delegaties waren: Als dit geslikt wordt, kan men ook wel schoolgeld voor het lager onderwijs verwachten (aldus bijv. ABOP-voorzitter Steenber gen). De vrees bestaat voor ver' dere verhogingen in de toe komst (Katholieke School raad). Een nieuwe drempel voor de democratisering (Open baar Onderwijs en Lande lijke Grondraden). (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Er hangen artsen, die zich niet zullen houden aan de nieuwe abor tuswet, hoge gevangenisstraf fen en forse boetes boven het hoofd. Verwacht wordt dat een arts. die zonder overleg met andere artsen (het zoge naamde medisch team) een abortus uitvoert, tenminste tot vier en een half jaar gevange nisstraf kan worden veroor deeld. De Nederlandse Vereniging voor Secuele Hervorming heeft al bij voorbaat scherp stelling genomen tegen dit re geringsstandpunt. Volgens de NVSH is de regering tevens van plan elke arts. die de gepleegde abortus^niet aan de inspectie van de volksgezond heid meldt, te beboeten met duizend gutden. Deze stichting heqft veel be zwaar tegen het voornemen van de regering in de wet de bepaling op te namen, dat van iedere abortusaanvraag een rapport moet worden opge steld. Hoewel de persoonlijke gegevens in dat rapport ko men. zal de anonimiteit wor den gehandhaafd. De NVSH is echter bang dat daar weinig of niets van terecht zal komen. Men verwacht, dat de rege ring - om uit de moeilijkheden te komen - vanavond bij de Kamer een zogenaamde raam wet zal indienen. Dat houdt in, dat men het over de hoofd lijnen eens is geworden: het toelaten van abortus od sociale indicatie en dat overlaten aan de huisarts, samen met andere artsen. Met name de VVD en DS'70 konden zich niet met enkele punten in het voorstel verenigen. Daarom wil men de Kamer verzoeken een raam wet aan te nemen. Aan de ministers Stuyt Volksge zondheid) en Van Agt (Justi tie) zou dan moeten worden overgelaten op verschillende punten een regeling te tref fen. i De ondergrens ligt veel te laag, nauwelijks boven het minimumloon (ANOF en vakbeweging) Voor de middengroepen betekent het een nieuwe en aanzienlijke verhoging van de lasten (KOV-voorzitter Knippen). Het onderwijs dient uit de algemene middelen te wor den betaald (bijna ieder een)- (Vervolg op pagina 11.) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft met overtuigende meerderheid alleen SGP en GPV waren tegen de minis ters Van Agt (Justitie) en De Koster (Defensie) gedwongen bij herziening van het militair strafprocesrecht uit te gaan van afschaffing van de krijgsraad en het Hoog Militair Gerechts hof. Ondanks het verzet van de beide bewindslieden sprak de Tweede Kamer zich uit voor instelling van militaire kamers bjj de burgerlijke gerechten. BEIROET (UPI/AFP) Volgens ooggetuigen heeft raëlische artillerie gisteren Li banese grensgebieden bescho ten, 24 uur nadat Israëlische vliegtuigen, artillerie en troe pen, zuidelijke Libanese dorpen hadden aangevallen. Israël ont kent deze berichten. Is- (Van onze correspondent) VALKENSWAARD De landbouwer Marinus Moonen (46), eigenaar van een vijf hectare metend bedrijf, vader van acht kinderen, heeft giste ren met paard en wagen in de stromende regen een dragline met machinist van de gemeen te Valkenswaard de gehele dag belet een geul te maken voor een water- en elektrici teitsleiding. Oorzaak van deze obstructie: gekwetst rechtsgevoel. Moonen vroeg enige tijd geleden een ontgrondingsvergunning aan voor zijn land. „Het zou er tweehonderd procent beter van zijn geworden", verklaart hij. De motieven waarop de vergunning is geweigerd: Op liet ene perceel werden histo rische vondsten gedaan, dus mocht cr niet gegraven wor den. En het andere perceel grenst aan houtwallen en een bebost terrein, zodat ontgron ding de aantasting van een stuk recreatieruimte zou bete kenen. Moonen ging van beide weigeringen in beroep hij de Kroon. Die heeft tot nu toe geen uitspraak gedaan. Dat verhinderde b. en w. van Valkenswaard niet een bouwvergunning af te geven voor de door houtwallen om ringde bossages. Daar zijn in middels de fundamenten ge legd voor een bungalow. En de gemeente ging cr vandaag toe over om zonder omleidingsbor den of waarschuwingen de door de aangrenzende boeren druk bereden zandweg om te woelen voor het leggen van de leidingen. Dat steeg Moonen naar de krop. Hij mocht niet graven, anderen blijkbaar wel. Hij posteerde zich met paard en wagen op de weg en belette de draglinemachinist de door tocht. Die is om half zes on verrichterzakc naar huis ge gaan. Op het gemeentehuis van Valkenswaard weten ze van niets of bijna niets. Bur gemeester en gemeentesecreta ris waren afwezig. De direc teur van Gemeentewerken wist niets van het aanleggen van een leiding, nog minder van moeilijkheden met een der ingezetenen. Eén ambte naar wist zich alleen vagelijk te herinneren dat de heer Moonen gebeld had om te zeg gen dat er nog geen uitspraak van de Kroon is. Maar daar had verder niemand acht op geslagen, blijkbaar. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Drie mannen die uit protest met hun jacht op weg zijn naar het gebied in de Stille Oceaan, waar Frankrijk zijn proeven met kernexplosies houdt, doen dit op eigen risico. Franse marineautoriteiten ver klaarden gisteren dat zij geen opdracht hadden gegeven het "acht „Greenpeace 3" met de Canadees David McTaggart, de Australiër Grant Davidson en de Brit Nigel Ingram op zijn weg naar de atol Moeroeroa, in Frans Polynesië, tegen te hou den. „We hebben uitgebreide waarschuwingen voor de scheepvaart en de luchtvaart verspreid het testgebied te ver mijden en we hebben de streng, ste voorzorgsmaatregelen geno men. Iedereen die opzettelijk onze waarschuwingen negeert en zich in de gevarenzone be. geeft, doet dit op eigen risico" aldus een Franse functionaris. Frankrijk heeft verder gewei gerd ook maar enige woordelijkheid te aanvaarden voor het lot van vier Austra liërs, die van plan zijn in de buurt van het atol per para chute in zee te springen en zich met reddingvlotten en proviand voor een maand in het proefge bied willen ophouden. De 33-jarige Australiër Gor don Mutch, die de anti-bom- campagne leidt, verklaarde in Sydney dat mogelijk nog meel mensen en schepen naar Moe roeroa zullen gaan. Behalve uit Australië komen protesten uit Japan, Canada en enkele Zuid-Amerikaanse lan den. Peru en Ecuador hebben gedreigd de diplomatieke be trekkingen met Frankrijk te verbreken. Inmiddels ust op het tijdstip van het begin van de proefne mingen een strikte geheimhou ding. DE 40-JARIGE loodgieter G.P. uit Dordrecht is door de Dordtse politie aangehouden op verdenking van het stich ten van zeven branden. (Van een onzer verslaggevers) GENT —Om Roman H„ de in België vastzittende „smok kelprins", vijf minuten te be waken, werd gisterochtend in Gent een enorme politiemacht op de been gebracht, bestaan de uit rijkswachters, gerechte lijke politie, gemeente- en wegpolitie plus de nodige functionarissen in burger. Roman moest gisterochtend om 9 uur verschijnen voor het hof van beroep in Gent, waar hij de uitslag kreeg van zijn beroep tegen een in mei vorig jaar opgelegd vonnis voor bo tersmokkel en belastingontdui king. Er waren echter geruchten dat Roman zou trachten te ontsnappen of dat men zou proberen hem te bevrijden, Daarom waren uitgebreide veiligheidsmaatregelen getrof fen. Rondom het paleis van justitie in Gent stonden agen ten opgesteld, allen uitgerust met walkie-talkies en bewa pend. Binnen in het gebouw werden alle uitgangen be waakt door rijkswachters. On der strenge persoonlijke bewa king en geketend aan een rijkswachter werd H. binnen geleid. Nadat hem de uitslag van het hof van beroep Was mee gedeeld werd H. weer naar de vlakbij het paleis van justitie opgestelde celwagen gebracht. Onder begeleiding van gemo toriseerde wegpolitie en twee volgauto's met leden van de gerechtelijke politie werd hij vervolgens weer naar de ge vangenis in Gent coverge- bracht. „Tenslotte is H. wat betreft ontsnappingen niet aan zijn proefstuk toe", zo lichtte een politiefunctionaris de maatre gelen toe. „Bij u in Holland is hij ook al eens ontsnapt". In totaal moet Roman H. nu acht jaar zitten. „Evenveel als Van Sprang in Nederland", liet H. ons weten. De uitspraak van gisteren was in zekere zin een histori sche, want het zal de laatste zijn die over botersmokkel wordt gedaan. Omdat de prij zen voor boter in het kader van de EEG zowel in Neder land als in België gelijk zijn, valt er voor smokkelaars in deze branche niets meer te verdienen. Deze „leste" werd voor H. niet de „beste". Het hof be vestigde het vonnis van de correctionele rechtbank in Gent die H. in mei vorig jaar een gevangenisstraf van 4 maanden voor smokkel en een geldboete van 598.000 frank (ruim f 42.000) voor ontdoken rechten oplegde. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Dank zij de sneurzin van PZEM-mon- teur G.O- Mercy is Aarden burg aan een ramp ontsnapt. Tijdens een controle op de ver lichting van de plaatselijke muziekkiosk ontdekte hij dat in de schakelkast 20 centime ter kabel verdwenen was. Wanneer iemand de licht schakelaar zou hebben omge draaid zou de gehele kiosk, die van ijzer is, onder stroom zijn komen te staan. Dat ge vaar heeft er dk in gezeten. In het kader van de Beren- ningsfeesten die in Aarden burg worden gehouden, wor den verschillende concerten gegeven op de kiosk. De heer Mercy heeft de ki osk momenteel spanningvrij gemaakt. Een installateur krijgt opdracht zo snel moge lijk de zaak te repateren. Vol gens de monteur moet het stuk kabel opzettelijk uit de kast verwijderd zijn. Gistera vond was de Aardenburgse politie van dit voorval nog niet op de hoogte. Puin en vernielde auto's in de straten van dit Zuid-Libanese stadje Hasbaya zijn de getuigen van de Israëlische luchtaanval van woensdag j.l. Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJDAG 23 JUNI 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8884 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In een brief aan alle Zeeuwsch-Vlaam se colleges van b) en w. klaagt het bestuur van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de bond van schoolbesturen voor katholiek kleuter-, basis- en buitengewoon onderwijs over de uitstalling in de sex shops. In de brief wordt gesteld dat in diverse Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten sexshops aanwezig zijn waarvan de „e- talages aanstootgevend en fu nest voor de geestelijke volks gezondheid zijn". „Voor vele kinderen in de lagere leeftijdsgroepen, met name van het basisonderwijs en voortgezet onderwijs werpt dit psychische problemen op, die een aantasting inhouden van de geestelijke volksge zondheid", aldus briefschrij vers. „Regelmatig vernemen wij dat de uitstallingen span ningen oproepen die een ver storing van het geestelijk evenwicht tot gevolg kunnen hebben en gehad hebben". De bond van schoolbesturen verzoekt de colleges zodanig beperkingen aan de sexshops op te leggen, dat de gevaren minimaal zijn. Zij delen de colleges mee zich tevens over dit onderwerp gewend te heb ben tot de minister van Justi tie, de officier van justitie in Middelburg en de katholieke onderwijsraad. i

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1