Noordierse katholieken willen IRA-bestand Groenevelt: „We blijven zoals we zijn en het NKV moet ons zo accepteren" SCHMELZER: KANS DAT TOP TIEN DOORGAAT Klinkende overwinning van McGovern in New York Vermist RAF- toeslei na bijna dertig jaar gevonden Pelgrimstocht koningin door Vogezen Bonn gaal misdaad krachtig bestrijden Boete voor dodelijke fout Korter werken voor 1000 man bij Danlon N.V. binnenland buitenland (Van onze correspondent in Washington) NEW YORK - Een technische knock-out van Hubert Hum phrey. Met minimale oppositie heeft George McGovern, de bestrijder van oude, roestige draken in de Democratische partij, de voorverkiezingen in de staal New York géwonnen. NKV-NVV BANKROET BANDEft VAN BOMMENWERPER NOG KEIHARD Steenbergen Ontslagen bij Velasquez O PJOTR JAKIR Tegenstander Russisch regiem komt voor rechter 15 RAZZIA IN MOMBASSA Donderdag 22 juni 1972 13 17 BRUSSEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het botert nog steeds niet tussen de in dustriebonden van NVV en NKV. Sinds de voorzitters van beide bonden begin dit jaar tijdens het metaalcon flict als kemphanen tegen over elkaar stonden, laten beiden geen gelegenheid voorbij gaan om elkaar aan te vallen. Deze weck zei voorzitter Piet Brussel van de NKV-industricbond dat het animo bij zijn bond. om met de NVV-industriebond samen te werken, aan het ta nen is als gevolg van de scherpe houding die deze bond de laatste maanden in neemt. Brussel zei dat tijdens de besprekingen in de NKV-ver bondsraad over de federatie van de drie vakcentrales. Hoewel de NKV-industrie- bond in principe voor een dergelijke federatie is al dan niet met het CNV voorzag hij veel moeilijkhe den als gevolg van het op treden van Groenevelt, die op zijn beurt Brussel verwijt aan te sturen op een NKV-achti- ge, de strijd schuwende fede ratie. „Daar voelen wij in ieder geval niets voor", aldus Groenevelt, „wij blijven zo als we zijn en het NKV zal ons zo moeten accepteren". Het artikel in het blad van de NVV-industriebond over de Roermondse bisschop als „ledenwinst-stimulator" van het NVV, heeft bij Brussel ook veel kwaad bloed gezet". Op die manier exploiteert het NVV de in gewetenscon flict verkerende confessione le arbeiders in Limburg", al dus Brussel. Groenevelt ziet dat niet zitten: „Wij laten ons eigen geluid horen en dat zal wel eens spottend zijn. Als het NKV dat ziet als een doodernstige zaak, dan zullen ze in de toekomst re kening moeten houden met meer van die doodernstige zaken. Want wij gaan ge woon door zoals wij vinden dat goed is". (Zie ook commentaar). GROENVELT (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Een Europese topconferentie heeft alleen zin, als de voorbereiding aantoont, dat voldoende gemeenschappelijke grond bestaat. „Ik acht momenteel een reële kans aanwezig, dat die gemeenschappelijke grond er zal blijken te zijn", aldus heeft minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken verklaard. „Zo niet", aldus minister Schmelzer, „dan behoeft een uitstel niet tragisch te zijn". Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dit meegedeeld naar aanleiding van berichten van internationale persagentschap pen, als zou momenteel in diverse hoofdsteden rekening worden gehouden met de mogelijkheid dat de topconferentie zal worden uitgesteld. De staats- en regeringsleiders der tien landen van de uitgebreide EEG zouden van 19 tot 21 oktober in Parijs aan deze topconferentie deelnemen. SCHMELZER. HUMPHREY NU KNOCK-OUT Volgens Edward Kennedy, die gisteren nog eens verklaarde, dat hij dit jaar niet mee zal doen in de presidentsrace, zal McGovern op grond van historische precedenten als winnaar uit de democratische conventie komen. commentaar WAT leven we snel. Tot 1965 was het N.V.V. op bisschoppe lijke aanwijzing taboe voor katholieken. Zeven jaar later besluit het N.K.V. een federatie te gaan vormen met het N.V.V. De gemiddelde NKV-er was tot dusverre een man, die ge loofde dat hij zijn eigen positie kon verbeteren door rustig, vertrouwvol overleg met de werkgeversorganisaties. Een her vorming van de maatschappij verwachtte hij langs de weg der geleidelijkheid. De N.KV.-er van 1972 is een ander man. De weg der evolutie duurt hem te lang. Hij meent dat welvaarts- beteren. En als een regering met bezorgdheid spreekt over pola- slechts mogelijk is door samenballing van macht. Tot overleg is hij bereid maar als daardoor geen oplossing bereikbaar lijkt schuwt hij het conflict geenszins- De federatieve samenwerking tussen N.V.V. en N.K.V. zal er waarschijnlijk toe leiden, dat de vakbeweging meer dan tot nu toe het groepsbelang op de voorgrond zal schuiven. Loon onderhandelingen zullen nog harder worden en er zal meer gewerkt worden volgens de strategie van het zgn. conflict model. In het gehele maatschappelijke leven voltrekt zich een pola risatie, een verharding van tegenstellingen. Het is bijna onver mijdelijk dat dit ook gebeurt in de verhouding werkgevers- werknemers. Maar wat onvermijdelijk lijkt is daarom nog niet altijd wenselijk. Wij leven met elkaar in een klein land, zitten als het ware bij elkaar op schoot. Voor onze welvaart zijn we afhankelijk van de export. We zitten met een uiterst conjunctuurgevoelige economie. Als die van Amerika of West-Duitsland verkouden lijkt te worden is onze economie al doodziek. Deze hele con stellatie vraagt om een rationele aanpak, om een sfeer in het bedrijfsleven die eerder wordt gekenmerkt door redelijk over leg dan door het dreigen met samengebalde vuisten. Nu is voor redelijk overleg de daartoe geëigende instelling nodig van alle betrokken partijen. Als, wat gebeurd is, voor zitters van werkgeversorganisaties het samengaan van N.V.V- en N.K.V. afkeuren, dienen zij zich af te vragen of zij in het verloden alles hebben gedaan om de overlegsfeer te ver beteren. En als de regering met bezorgdheid spreekt over pola- risatie-tendenzen, behoort zij er zich rekenschap van te geven, dat tegenstellingen verzacht, zo niet weggenomen kunnen wor den door een doelbewust welvaartsbeleid-voor-allen- Overigens zou het ons niet verbazen als de nauwere samen werking tussen N.K.V. en N.V.V. met de nodige strubbelingen gepaard zal gaan. Menig N.K.V-er voelt zich onbehaaglijk door de groeiende invloed van communisten in het N.V.V. Menige N-K.V.-er ergert zich aan de arrogante opstelling van N.V.V.-ers als Industriebondvoorzitter Groenevelt, die zijn N.K.V.-collega s als een quantité negligeable pleegt te behandelen. De mannen aan de top, die zoveel positiefs van deze federatie verwachten, hebben aan de basis nog heel wat zendingswerk te verrichten alvorens van een hechte solidariteit van alle geledingen ge sproken kan worden. AMSTERDAM (ANP) De rechtbank in Amsterdam heeft woensdagochtend de 31-jarige voormalige apothekersassistent Anne S. uit de hoofdstad een boete van f150.- opgelegd. Hij werd schuldig geacht aan de dood van een vijfjarig jon getje en het toebrengen van lichamelijk letsel aan diens vier jarige zusje door een foute berekening bij het klaar maken van hoestpoeders voor de kinderen. Het meisje moest enkele weken in een ziekenhuis worden behandeld. Vorig jaar maart had S. in de apotheek waar hij werkte bij het klaar fnaken van de poeders een zodanige kommafout ge maakt dat het tienvoudige van de door de huisarts voorge schreven hoeveelheid giftige stof werd toegevoegd. Verdachte had bij de behandeling van zijn zaak verklaard, dat hij was „gestruikeld" over de manier van schrijven van de arts. In haar vonnis verwierp de rechtbank het verweer van ver- dachtes raadsman dat zijn cliënt niet een zodanig verwijt kon worden gemaakt dat zijn schuld in de zin van de artikelen 307 en 308 w.v.s. (dood resp. zwaar lichamelijk letsel door schuld) was aan te nemen. Volgens de rechtbank was S. als gediplomeerd apothekers assistent verantwoordelijk voor hetgeen hij tijdens de uitoefening van zijn bevoegdheid in de apotheek deed of naliet. De officier van justitie had een week voorwaardelijke hech tenis tegen de apothekeicassistent geëist. Volgens nog niet officieel bevestigde uitslagen kreeg hij de stemmen van 225 ge delegeerden naar de partij conventie, die 10 juli in Miami Beach begint. Indien deze uitslag juist is en McGovern derhalve kan re kenen op 26 of 27 van de der tig afgevaardigden die zater dag door het partijcomité van deze staat naar verhouding over de kandidaten worden verdeeld betekent dit dat hij dan 1.333 afgevaardigden om zich heeft verzameld. Dat zijn er 176 minder dan de 1.509 welke een kandidaat nodig heeft om op de conventie ge kozen te worden. Nog nimmer heeft een kan didaat op dit tijdstip voor een voorverkiezing een dergelijk hoog aantal kiesmannen ver zameld. De andere kandidaten vol gen McGovern op grote af stand: senator Hubert Hum phrey met 377, gouverneur Wallace met 367 en senator Muskie met 236 kiesmanstem- men. Senator Muskie kreeg in New York slechts 8 stemmen en Shirley Chisholm 4. Zij had gerekend op de veertig stemmen die zij de vorige maal in deze staat veroverde. Er waren elf afgevaardigden die zich niet .voor een kandi daat uitspraken. „Onze stoutste dromen zijn overtroffen", zei een gelukki ge McGovern toen vaststond dat hij al zeker 220 van de 248 veroverbare stemmen had ge kregen. Inmiddels worden er al post mortems geschreven over Humphrey, die financieel bankroet en politiek op ster- ven's na dood is. In plaats van de stop-McGovern beweging is een soort bekeringsactiviteit ontstaan, waarbij centrische democratische missionarissen McGovern bezweren zijn min of meer radicale opvattingen nog eens goed uit te wassen teneinde zichzelf voor een verpletterende nederlaag in november te behoeden. Het verlies van de presidentsver kiezingen is iets waar een aan tal democraten zich al mee schijnt te hebben verzoend, maar de vrees bestaat dat een al te grote nederlaag Nixon aan een meerderheid kan hel pen in de Senaat en mogelijk zelfs in het Huis van Afgevaar digden. Alle 435 leden van het huis en een derde van de sena toren leveren in november slag om politiek lijfsbehoud. EMMEN (ANP) Voor 1000 van de 1300 personeelsleden van de Danlon Fabrieken N.V. in Emmen is werktijdverkor ting aangevraagd. In overleg met de onderne mingsraad en de vakbonden is besloten dat de 1000 man gedu rende voorlopig zes weken voor de helft zullen werken. De aanvraag is ingediend in verband met afzetmoeilijkheden bij de produktie van panty's. Door de vrij warme zomer van vorig jaar zijn de voorraden op gelopen. Bovendien is in de laatste maanden van 1971 de lar. 'e broeken-mode opgeko men. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De polder moet schoon. Het grauwe land dat aan de voormalige Zuider zee onttrokken werd, moet nog vlakker. Iedere oneffenheid in monotone spel van wuivend riet moet wijken. Ieder vliegtuig wrak in dit oorlogskerkhof uit de laatste wereldoorlog moet geborgen worden. Naar schat ting steken nog 84 versplinter de vliegtuigen in de zware klei van de polder. De bommenwerper die deze week' gevonden werd, ver dween in de nacht van 12 op 13 mei 1943. De kist maakte deel uit van een formatie van 572 toestellen die vanuit Enge land vertrok om Duisburg te bombarderen. De nu gevonden Sterling was een van 35 toe stellen die niet op de thuisba- ses terugkeerden. (Het enige wat bekend werd, was dat net toestel met een 7-koppige be manning (vrijwel allemaal jongelui tussen de 18 en 21 .laar) boven het IJsselmeer moest zijn verongelukt. De nacht erna werden namelijk de stoffelijke overschotten van drie inzittenden gevonden. Het raadsel van toen heeft eerst deze week plaats ge maakt voor een aantal zeker heden. In het wrak werden geen bommen gevonden: het toestel had zijn ondracht dus uitgevoerd en was op de terug weg. Er zijn geen kogelgaten aangetroffen: het toestel werd dus niet neergeschoten. Nog een bemanningslid is waar- schi.inliik vermist: in het wrak zijn drie jonge vliegers gevon den. De belangstelling voor de ber ging van de Sterling van Brit se zijde is groot. De Britse am bassadeur in ons land sir Da vid Tomkins bezocht de plaats De banden van de staartwielen van deze bommenwerper, die in 1943 te pletter sloeg, waren nog geheel op spanning. van de ramp. Een Britse film ploeg stelt een documentaire over de operatie samen, terwijl een dezer dagen een oud-com mandant van het fameuze „Dam-buster squadron" air marshal sir Harold B. Martin zich op de hoogte komt stellen van de werkzaamheden. De mensen van de bergings- dienst gaan te werk als arche ologen die op zoek zijn naar even kost- als breekbare spo ren uit het verleden. Zo wordt op één dag slechts een stukje grond van nog geen vierkante meter minitieus onderzocht. Gisteren werden op deze wijze bijvoorbeeld een penny-stuk en een zegelring in de modder gevonden- Opvallend is dat de twee achterwielen van- de Domriienwerper nog volkomen intact en zelfs op spanning te voorschijn kwamen. Een zuurstoffles begon nog ge vaarlijk te sissen. Cj De grote man achter deze hele operatie is de 43-jarige Gerrit Zwanenburg. Deze oud-ambte naar van de Marine Inlichtin gendienst heeft een enorme kennis over alles wat met de wrakken van oorlogsvliegtui- gen te maken heeft. Het was ondermeer aan deze man te danken dat indertijd het graf van een andere Dam- buster-commandant, de ver maarde Guy Gibson gevonden werd. De Britse luchtheld uit de oorlogsdagen bleek als „on bekend vlieger" in het Bra bantse Steenbergen te zijn be graven. DUBLIN (UPI) Een de legatie van de Noordierse rooms-katholieken heeft giste ren in het geheim een ontmoe ting gehad met leiders van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Volgens IRA- kringen hebben de katholieken gepleit voor een snelle afkon diging van een bestand. Een woordvoerder van de militante provisionele vleugel van het IRA zei dat een ver klaring over een wapenstil stand op handen is. Hij wei gerde echter aan te geven in welke richting zo'n besluit zal liggen. De ontmoeting vond plaats op een geheime plek bij de stad Lifford in de Ierse Repu bliek. Vlak langs de grens met het Noordierse graafschap Do negal. De katholieke delegatie, die niet nader werd geïdenti ficeerd, zou er bij het IRA op hebben aangedrongen niet zo danige voorwaarden aan een bestand te verbinden dat het voor Londen onaanvaardbaar zou worden waardoor er nog geen einde zou komen aan de bijna drie jaar van geweld dat tot nu toe bijna 400 mensen levens heeft geëist. VELDHOVEN (ANP) De directie van de sigarenfabrieken Velasques n.v. te Veldhoven (N.B.) heeft twintig werkne mers ontslag aangezegd. Dit, is gedaan omdat de be trokken werknemers niet zou den willen.mee verhuizen naai de nieuwe vestiging in het Bel gische dorp Geel. De vakbonden hebben tegen deze handelswijze scherp pro test aangetekend. BONN (UPI) De rege ring in Bonn gaat de toegeno men misdaad krachtig bestrij den. Ze heeft woensdag plan nen aangekondigd voor het versterken van de politie macht en het uitbreiden van de politiële bevoegdheden inclusief het afluisteren van telefoons en het verrichten van huiszoekingen 's avonds en 's nachts. Volgens minister van bin* nenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher is het „program voor de binnenlandse veiligheid' opgesteld reeds lang voordat „de golf van terreur en bom aanslagen van de anarchisti sche Baader-Meinhof-groep waarvan de twee leiders An dreas Baader en Ulrike Mein- hof deze maand werden gear resteerd na de politie twee jaar lang te hebben getart. De MOSKOU (UPI) De Rus sische geheime politie heeft woensdag de dissidente leider Pjotr Jakier gearresteerd op beschuldiging van het doorge ven van „anti-Russische infor matie" aan Radio Vrij Europa en andere westerse organisa ties. Dit hebben betrouwbare kringen in de Russische hoofdstad bekendgemaakt. Ze zeiden dat het politierapport over de 49-jarige politieke dis sident aangaf dat hij zal moe ten terechtstaan wegens „anti- Russische activiteit. Een datum voor het proces is niet bekend. Het zou Mos- kou's eerste dissidente proces zijn sinds januari toen Jakirs vriend Vladimir Boekovsky tot 12 jaar cel, werkkamp en verbanning naar Siberië werd veroordeeld wegens eveneens anti-Russische activiteit. De politie hield Boekovsky negen maanden lang in afzondering voordat het proces plaatsvond. De twee mannen waren lei ders van Moskou's kleine on dergrondse beweging voor de burgerrechten, waarvan de le den zichzelf „de democraten" noemen. Jakir groeide op in een Stalinistisch werkkamp. Hij is de zoon van een Russi sche generaal die tijdens de zuiveringen onder Josef Stalin werd geëxecuteerd. J Het was gisteren een zeer merkwaardige dag, zonne- vrienden wat zeg ik? Ver weesde zonnekinderenl Er kwam geen eind aan. Aan die dag dan. Is het allemaal nou rozen geur en zonneschijn, u herin nert zich dat, zo'n gezellig zonnig dagje met vele opge wekte lieden om je heen, dan vliegt zo'n dag, nietwaar. Maar nee, ook de dag van gisteren was somber en guur en naar geestig en- mistroostig, neer slachtigheid was het dat hoogtij vierde, een gramv en dreigend wolkendek vormde ons uit spansel Dat was de langste dag anno 1972. Jazeker, gisterochtend te 08.06 uur begon de zomer, kil en koel en kaal. Maar ach, het is niet anders, en daarenboven, wat niet is kan alsnog komen. De Fransen heten fijnproe vers. Maar zie hoe zij kérn- proeven De smaak daarvan if maar al te bekend. Bitter. NS: We treinen achteruit. PS We zijn het spoor bijs- ter. NSOSHH1 NS: Nationale Schuld? Zeeland heeft het er maar moeilijk mee: de gewone Schelde, Westerschelde, Oos- terschelde en maar schelde(n). Een bericht: Hongaarse ge leerden hebben een chemisch preparaat samengesteld, dat de intelligentie van knaagdieren sterk zou kunnen doen toene men. Volgens dit bericht, van het Hongaars persbureau MTI, zou men spoedig beginnen met proeven op mensen Zo'n bericht klinkt zonder meer beangstigend. De nazi- tijd met de experimenten ter creatie van super (-intelligen te) mensen is nu eenmaal een afschrikwekkend voorbeeld van hoe het niet moet. Toch is wel belangrijk dat men twee zaken uit elkaar houdt. Het kan hier slechts zeer kort. Dergelijke proeven zijn, wanneer ze zoals bij de nazi's in dienst staan van een ideolo gie, eraan ondergeschikt zijn, moreel zeer verwerpelijk. In dienst van een wetenschap echter die de mens wil dienen, tot heil van de mens werkt, kunnen dergelijke proeven nuttig zijn. Bepalend is nu eenmaal hoe hoog de betrok ken onderzoekers de menselij ke waardigheid aanslaan. Zo is het trouwens met zo veel wetenschapsbeoefening, denk bijvoorbeeld aan de kern energie. In plaats van belastingver hoging zou de regering iesdere burger best eens kunnen ver plichten tot een wekelijks treinreisje. Tot delging van de Nationale Schuld Maar goed, na deze regel ben ik spoorloos, zij het vlug, veilig en voordelig! MERIJN VIJF met machinepistolen ge wapende jonge mannen heb ben een opslagplaats van springstoffen van een bouw maatschappij in de buurt van de Mexicaanse plaats Guamu- chil overvallen en honderd kisten met elk 25 kilo dyna miet gestolen. De buit werd met een vrachtauto weggere den. NAIROBI (Reuter) Bij een grootscheepse politierazzia in de Keniase havenstad Mom- bassa zijn ruim 1.500 mensen opgepakt. Onder de aangehou denen bevinden zich 350 vrou wen. De actie werd uitgevoerd naar aanleiding van klachten van de kamer van koophandel oveT een toenemend aantal misdrijven. PARIJS (ANP. „Konin- gin Juliana heeft de Elzas ver overd". aldus woensdag rond het middaguur een enthousias te Franse radioreporter in een verslag over het bezoek dat de koningin toen aan deze Franse provincie van wijn en staal aflegde- Was de ontvangst van het koninklijk paar de afgelo pen twee dagen in de wereld stad Parijs vrij koel en rea geerden de Parijzenaars noga: ongeïnteresseerd, de bevolking van het Elzasser platteland toonde gisterenmorgen een ge weldig enthousiasme bij het zien van de Nederlandse vor stin. In de talloze kleine plaatsjes die de koningin op haar tocht van Colmar naar Straatsburg passeerde, stonden duizenden langs de weg om de koningin toe te juichen. Een explosie van geestdrift was er woensdagmorgen in Colmar tijdens het korte be zoek dat de koningin daar aan het „koifhus", een fraai geres taureerd veertiende-eeuws tol huis, bracht. Op het pleintje voor het gebouw stonden dui zenden inwoners van Colmar de koningin toe te juichen. „Vive Ia reine, vivc la reine" klonk het constant uit de me nigte die samengedrukt stond achter de dranghekken, be koningin wist die golf van en thousiasme te waarderen- Van af het bordes zwaaide zij la chend de menigte minutenlang toe. Een ongedwongen en har telijk feest daar in Colmar. ook al vanwege het uitzonder lijk mooie weer. Koningin Juliana was tegen half tien in de ochtend met de „Caravelle" van president Pompidou geland op een mili tair vliegveld, twintig kilome ter van Colmar. Daar volgde in snel tempo een sobere mi litaire ontvangstplechtigheid, w .arna de koningin aan haar „pelgrimstocht", zoals ze het noemde, door het Vogezen- land begon- Na Colmar bezocht de ko ningin het plaatsje Les Trola Epis, waaraan ze dierbare jeugdherinneringen overgehou den heeft. Als kind logeerde zij daar vaak met haar moe der, koningin Wilhelmina. Op het ogenblik is het op 700 meter liggende Les Trois Epis nog een veel bezocht toeristen oord, waar veel rijke Europe anen en Amerikanen rust en gezondheid hopen te vinden.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11