Het kopen van een eigen huis. Weet u dat u bijdeAmroBank een hypotheek kunt krijgen? Rijden op vloeibare stikstof in kunststoffen auto's „Ik ben van jongsaf niet anders gewend" Snel huizen bouwen met „Lego systeem" „Kruispunt": De katholieke school is nergens meer amro bank S Bon voor gratis vraagbaakje. j Handelskamer bezorgd over verminderde expansie van invoer onderbezet door vakanties? IN EERBEEK EERSTE SCHUIFWONINGEN typistensociëteit RAAD&DAAD binnenland buitenland Kinderen niet Udink zwijgt over huurverhoging van 25 procent Dr. De Lange voorzitter NOVIB Rollen Ambtenaren- pensioen Ginnekenweg 103 Breda, tel. 01600- 33329/48916 papiep iw pen Dinsdag 20 juni 1972 ii Ze is 43, gezet. Moeder van een fors gezin. Praatgrage vrouw, die van haar hart geen moordkuil maakt. Haar man is bouwvakker. „Was m'n vader ook. M'n Kees kent zijn vak. Is er voor opgeleid. Dat moet u wel weten, want als je in ons land over bouwvakkers praat, gooit men alles meteen maar op één hoop. Er zijn puike bouwvakkers genoeg. Maar er zit een hoop onvak kundig puin onder. Moet u Kees eens over horen..." Ze gaat er breeduit voor zit ten. Heeft net haar jongste zoontje, 8 jaar, naar buiten gestuurd. Ze lacht. Het wat vermoeid gezicht wordt dan plotseling jong, de blauwe ogen blijven dat en kijken je pienter aan. „Ik begrijp al dat lawaai om die werklozen niet goed. Na tuurlijk, er zijn er nu meer dan in enkele jaren het geval is geweest. Maar ik ben van jongsaf niet anders gewend. In de bouwvakken is dat al jaren zo. Dan heb je werk, dan weer niet. Alleen is het nu wat moeilijker een baas te vinden. Nou, komen we ook wel over heen". Ze vertelt dat het nu voor de werklozen heel wat beter is dan vroeger. „Mijn vader kreeg een rot fooi als hij zon der werk was, voor de oorlog. En toen was een arbeider bij na altijd zonder werk. Ik weet niet beter, of er is elk jaar vooral in de winter werk loosheid in de bouwvakken. Dat is ,elke keer, een financië le opdonder, want je krijgt een uitkering op basis van het CAO-loon. Nou laten we el kaar geen mietje noemen, maar heel wat bouwvakkers verdienen zwart. En ik wii best weten dat Kees er in die perioden van werkloosheid steeds wel wat bijscharrelt. Hij zou wel gek zijn, als 'ie dat niet probeerde". Werkloosheid is voor haar geen verrassende zaak. „In Kees zijn vak reken je er gewoon op. Het maakt niet zo veel verschil, vind ik, uitge- vroren of uitgeregend te zijn, of zonder werk te zijn. Ik kijk niet vreemd op als Kees thuis komt met het bericht dat het volgende week is afgelopen. Als er volop gebouwd wordt, stapt hij vaak van de ene baas onmiddellijk naar de andere. Als het niet zo goed gaat, is hij werkloos". Ze lacht. „Weet u, voor zijn 65ste zal hij misschien nog wel eens het feit herdenken dat hij zijn 250ste of 500ste baas heeft gehad. Zo gaat dat in zijn vak. We wennen eraan. Ook aan die werkloosheid. Het hoort er als het ware bij". Problemen in het gezin „Hebben we nog niet gehad. Tenminste niet over die werk loosheid. Misschien als het heel lang zou gaan duren. Maar dat is ons nog niet over komen. Kees is niet de hele dag thuis. Hij scharrelt van alles, als hij zonder werk is. Ik vraag daar niet naar. Wat hij erbij verdient, geeft hij af. Voor zichzelf heeft 'ie niet veel nodig. Zijn shag, af en toe een biertje, zondags de voetbalwedstrijd. Ik doe ge woon m'n gezin, drink bij bu ren af en toe een kopje koffie en praat eens wat. Niemand vindt het gek dat Kees af en toe zonder werk is. In onze kring is dat niets bijzonders". Ze richt zich in haar stoel op. Gaat er voorzitten. „Toch is het een pest vak. Onze kin deren worden geen bouwvak kers. Niet, omdat er bij ons bezwaar tegen dat beroep be staat. Wel, omdat we voor de jongens meer zekerheid wil len. Jan, de oudste, is op de pedagogische akademie. Hij leert goed. Geen flauwekul van protest. Wel lange haren. Hij weet dat hij moet leren. Hij mag protesteren zoveel hij wil, als hij maar niet blijft zitten. Dan gaat 'ie er meteen af. De andere zoon, Dries, zit op de havo. Doet het goed. Onze enige dochter, 15, zit op de mavo. De jongens, zo vertelt ze, zeggen dat hun vader „slacht offer is van een totaal ver ouderd systeem dat in de bouwnijverheid bestaat. „Zal wel zo zijn. Maar wij weten niet beter. Wij kunnen ons niet indenken dat er in de bouwvakken nog eens een si tuatie zou ontstaan, waarbij bouwvakkers steeds bij de zelfde baas werk zouden heb ben". Kees zou dat wel fijn vin den, merkt ze op. „Dat zou, misschien, een einde kunnen maken aan veel gebeunhaas in dat vak. Het zou de slechte aannemers om zeep brengen. Het zou op den duur het hele vak omhoog kunnen brengen. Maar ik zal dat wel nooit meemaken. Ik zal nooit mee maken dat Kees winter en zo mer zonder onderbrekingen werk heeft. Dat is voor vrou wen van de meeste bouwvak kers niet weggelegd. Ze weten dat het steeds de bouwvakkers zijn die het eerst de gevolgen voelen van een crisis. Dat is altijd zo geweest. Ik zie niet dat er veranderingen komen. Is het dan zo'n wonder dat bouwvak kers pakken wat ze pakken kunnen? Dat juist in dat vak allerlei knoeiers rondlopen? Moet je m'n Kees 'ns over horen. Nee, als je voor een dubbeltje geboren bent, wordt je nooit een kwartje. Dat geldt zeker in de bouw". JACQUES LEVIJ (Van een onzer verslaggevers) EERBEEK In het Gelder se Eerbeek worden de eerste twee „schuifwoningen" van Nederland gebouwd. Het bijzondere is echter, dat er volgens vrijwel volledige industriële bouwmethoden ge bouwd wordt, waarbij voor het eerst in ons land gebruik gemaakt wordt van bakstenen elementen. De élementen, met als afme tingen 900 cm (woningdiepte) bij 310 cm, wonden in de fa briek gemaakt en zijn daar ook voorzien van kozijnen, ra men, deuren, beglazing, stuc werk, elektrische leidingen en raamdorpels. Zelfs het houtwerk is in de fa briek al geschilderd. Het enige wat op de bouw plaats nog dient te geschieden, is het monteren van de ele-, menten. Het „lego-systeem" is ontwikkeld door aannemings bedrijf Reusken in Eerbeek, de steenfabriek Deltamuur en een architectenbureau. De toekomstige bewoners van de huizen kunnen zelf min of meer de indeling van het huis vaststellen. Zelfs in de gevel breedte is variatie mogelijk. Die kan uiteenlopen van 5.80 meter tot 7.30 meter. Aan de gevolgde bouwmetho den zijn belangrijke voordelen verbonden.' snelle bouwtijd (minder rente-verlies) kwali teitsverbetering door produk- tiecontrole en verlet wordt tot een minimum beperkt. Een project van bijv. 100 van deze woningen, vraagt een aanlooptijd van 13 weken. Hierna kunnen er 12 woningen per week compleet worden op geleverd. De prijs van deze eengezinswoning, zal bij de bouw van 100 woningen rond de 40.000 gulden bedragen. Door zijn opzet is deze wo ning, waarbij ook grote aan dacht geschonken is aan de ge luidsdichtheid, zowel in de woningwetbouw, de premie- bouw (de premiebeschikking is verleend) alswel in de vrije sector onder te brengen. DEN HAAG (KNP) Het katholiek onderwijs heeft in de voorbije tijd sterk onder invloed gestaan van de kerke lijke structuren en mag dan ook wel gezien worden als een vorm van structureel geweld door een centrale, uniforme kerk. Aldus het artikel „De katholieke school is nergens meer", dai volgende week verschijnt in het maandblad Kruispunt. katholiek onderwijs nog niet begonnen, dat neemt niet weg dat er nog steeds bestaansmo- gelijkheden voor zijn. Vanuit een hedendaagse visie op de rol van de kerk in de maat schappij van vandaag, vanuit een hedendaagse interpretatie van het Evangelie zou werke lijk katholiek onderwijs zich dienen te keren tegen het westers-kapitalistische onder wijsbestel, dat in onze streken wordt aanbeden. (ADVERTENTIE) Bij het kopen van een eigen huis komen ingewikkelde dingen kijken. Vragen rijzen, zoals: Kan ik hypotheek krijgen? Hoeveel procent van de koopsom? Welk bedrag kost dat dan per maand aan rente en aflossing? Wat is het verschil tussen k.k. en v.o.n.? Wat zijn de fiskale mee- en tegenvallers? Wat is erfpachtscanon? Weet u dat allemaal? En een handig boekje over allerhande problemen bij het kopen van een huis? I Stuurt u mij het handige boekje „Het kopen van een eigen huis" Naam:. I Adres: Plaats: Invullen, uitknippen en in open envelop zonder postzegel opsturen aan AMRO bank, Antwoordnummer 441, Amsterdam. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Udink (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) beves tigt noch ontkent de berichten, onder meer in onze krant, als zou de regering van plan zijn volgend jaar al een eenmalige huurverhoging door te voeren van 25 procent. In antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid S' Keuning (DS '70) verwijst de bewindsman naar zijn nota volkshuisvesting. Daarin staat dat de regering van plan is nog deze kabinets periode een eenmalige huur verhoging van 20 procent toe te passen. Er zijn echter be richten, dat deze huurverho ging al per 1 januari van het volgend jaar zal ingaan, ver meerderd met 6 procent jaar lijkse huurverhoging. De be windsman zou dat af willen ronden tot 25 procent samen. De huren zouden in 1974 en 1975 dan nog eens met twee maal 8 proeent moeten worden verhoogd. Minister Udink wil op deze berichten niet ingaan en raad het kamerlid aan de plannen van de regering af te waöhten. DEN HAAG (ANP) Dr. H. M. de Lange is gekozen tot voorzitter van de Nederlandse Organisatie Voor Internationa le Otnwikkelingssamenwer- king (NOVIB) als opvolger van de vorig jaar overleden mr. J. M. L. Th. Cals. De nieuwe voorzitter verte genwoordigt in de algemene raad van de NOVIB al enige jaren de Raad van Kerken in Nederland. DEN HAAG (ANP) De Centrale Kamer van Handels bevordering maakt zich zorgen over de verminderde toene ming van de Nederlandse invoer, die zij per saldo nadelig acht voor de mogelijkheden tot expansie van de Nederland se uitvoer. Dit blijkt uit het gisteren verschenen jaarver slag van de CKH. De CKH merkt op, dat de Nederlandse-buitenlandse han del zich in 1971 aanzienlijk minder expansief heeft ont wikkeld dan in 1970. Steeg de Nederlandse uitvoer in 1970 met 18% in vergelijking met het voorafgaande jaar, in 1971 was het stijgingspercentage van onze uitvoer 14. De relatieve teruggang was nog groter bij de Nederlandse invoer, die in 1970 nog een stijging van 22% vertoonde, maar in 1971 slechts met 11% steeg. Op het eerste gezicht, aldus de CKH, moge deze ont wikkeling voor de Nederland se handelsbalans een gunstig effect hebben, maar bij een economie als de Nederlandse, die in hoge mate op verede ling is aangewezen, valt te vrezen, dat hiervan op iets langere duur een ongunstige invloed zal uitgaan, juist om dat onze invoer van grondstof fen, halffabrikaten en investe ringsgoederen een sterk ver traagde groei vertoonde. Het ontbreekt de CHK aan financiële middelen om haar exportbevorderende taak naar behoren te blijven uitvoeren. Het bestuur van de kamer heeft daarom de minister van Economische Zaken gevraagd 3,2 miljoen gulden extra ter beschikking te stellen voor de begroting voor het jaar 1973. Aan extra inkomsten uit het bedrijfsleven wil de CKH in 1973 een bedrag van 1,7 mil joen gulden ontvangen, zodat haar totale inkomsten met 4,9 miljoen gulden zullen stijgen. De begroting van de CKH be draagt nu ongeveer 8 miljoen gulden, waarvan ongeveer 4 miljoen gulden aan inkomsten uit het bedrijfsleven en even eens ongeveer 4 miljoen gul den aan bijdragen van de overheid. Het blad betoogt, dat de ka tholieke kerk tot voor kort langs allerlei lijnen (krant, omroep, politiek, vakvereni ging, filmkeuring, etc.) veel „religieuze vingers in de maatschappelijke pap" heeft gehad, vooral door haar kader leden, haar „professionals" de priesters en de religieuzen. Door de toenemende plurifor miteit en door de democratise ring in de katholieke kerk gaat deze invloed verdwijnen en daarmee verdwijnt de ka tholieke school. Eigenlijk, zo stelt Kruispunt, is de vraag naar de betekenis van de katholiciteit van een school nooit beantwoord. In elk geval dragen godsdienst lessen, godsdienstige diensten, min of meer religieuze school verenigingen niet bij tot de katholiciteit van het onderwijs op zich. Het onderwijs aan zogeheten katholieke scholen is tot nu toe evenmin katho liek geweest als de geiten bij de r.k. geitenfokverenigin- gen. Katholiek onderwijs is, al dus Kruispunt, nog niet be- gonnen: De hefle schoolstrijd is alleen gegaan om erkenning en gelijkstelling. Ook al is het (Van onze redactie buitenland) t RENO (Nevada) Een aantal deskundigen in Reno zijn van mening dat de dag kan komen dat in de straten van de Amerikaanse steden „doodstille" auto's rondrijden die zijn gemaakt van kunststof en waarvan de krachtbron loopt op vloeibare stikstof. „Mochten we het zover bren gen", aldus prof. Lindley Man ning van de universiteit van Nevada en een deskundige op het gebied van de machine bouw, „dan zijn we meteen van een hele hoop problemen af". Hij geloofde dat over een jaar of 20 de kunststoffen au to's met hun vloeibare-stik- stofmotoren zouden kunnen worden gemaakt voor prijzen die kunnen concurreren met die van „traditionele" motor voertuigen. Prof. Manning deelde mee dat hij samen met een andere hoogleraar Richard Schneider, en ongeveer 15 studenten voor 1000 dollar een prototype heeft gemaakt van een auto met stikstofmotor. De grootste snelheid van het voertuig is ongeveer 100 km.u. Prof. Schneider had onge veer twee jaar geleden bet plan voor de nieuwe motor ontwikkeld en er al een aantal patenten op genomen, aldus deelde prof. Manning mee. De carrosserie wordt gebouwd van papier en van kunststof en dat materiaal is in grote lijnen gelijk aan dat waar van de maanlanders van de Apollo werden gebouwd. Dat is sterk materiaal. De auto zou tegen een flinke stoot kunnen, zal niet roesten en ook kunnen drijven „tenminste als je dat als een voordeel kan beschou wen", aldus prof. Manning. Uit de uitlaat zal tenslotte vrijwel alleen maar stikstof komen. „Daar de dampkring uit zo'n 80 procent stikstof be staat kan je wel zeggen dat we de energie voor de motor gewoon een tijdje geleend hebben", aldus Manning. Vloeibare stikstof dat tot gas wordt bij een bepaalde zeer lage temperatuur zet zich bij een normale atmosferische témperatuur al genoeg uit om een motor op gang te bren gen. Stikstof, aldus prof. Man ning, wordt vervaardigd door fossiele oliën te verbranden. Maar men kon het ook maken door afval te verbranden „en volgens onze ruwe berekenin gen is er in Amerika genoeg afval om „brandstof" uit te produceren voor al onze auto's en gedurende vele jaren". Vooral nu de voorraden aard olie op gaan raken, aldus Manning, is het het waard om geld te gaan besteden aan het vinden van een andere kracht bron. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adre» worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze varmteld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn den bij de redactie bekend. Publikatie van bria- van (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen •ens is mat inhoud, e.q. strekking. Zaterdag 3 juni: Ik heb zo juist het stuk van Rob Nuyten te Breda gelezen. We hebben het over opgave 5A van het havo-examen natuurkunde. Ik vind zijn reactie bijzonder lo- venswaard en kan hem de na tuurkundestudie warm aanbe velen, maar hij moet wel naar een universiteitsstad gaan. Zijn visie over kogels, die langs een goot naar beneden lopen, is volkomen juist. Hij vindt namelijk dat een kogel die langs een groot naar bene den loopt, zonder daarbij wrij ving te ondervinden, geen en kele „reden heeft" tot rollen. Immers, zo zal hij gedacht heb ben, de wrijvingskracht levert het voor rollen noodzakelijke moment en die kracht is er niet. „De wrijving tussen goot en kogel mag verwaarloosd wor den," staat in de opgave. Mijn kritiek op de redactie is, dat je nu terecht kunt denken: „ver waarloosbaar maar wèl aan wezig. Dus moet de kogel gaan rollen en is er rotatie-energie nodig." Ja, als je de term „de kogel rolt verwaarloosbaar" invoert, wordt de discussie tot baarlijke nonsens. De opgave was eenvoudig gesteld als het over massapun- ten ging in plaats van over ko gels. Of wanneer er passende sleden langs de goten naar be neden gleden. ETTEN-LEUR. P. VAN MAANEN, leraar aan de „Scholen gemeenschap Etten-Leur". Geef ons maar Rock and roll. (Redactie). Evenals de heer Vorsten- bosch ben ook ik geschrokken van het artikel van de heer Nooteboom over het pensioen van de ambtenaren. Voor het lanceren van allerlei in deze periode van bezuiniging mooie kreten had de heer Nooteboom zich eerst in verbinding moe ten stellen met de vakorgani saties, die hem wellicht spoe dig uit de droom zouden heb ben gehaald en hem hadden kunnen vertellen wat een waardevast pensioen de amb tenaar kost. Weet de heer Nooteboom dat afgelopen maand weer een drastische korting is toegepast i.v.m. een ontvangen aow uitkering. Mij is een geval bekend van een weduwe, die i.v.m. deze door de wet gesanctioneerde on rechtvaardige korting totaal geen pensioenuitkering heeft ontvangen. Dit zal uiteraard de heer Nooteboom geen pijn doen. Hij vertegenwoordigt immers de groep die het heb ben voorzien op de kleine man, die niet meer in een auto behoeft te rijden, geen of na genoeg geen gebruik kan ma ken van het openbaar vervoer, televisie en radio kan opdoe ken, kinderen niet meer be hoeft te laten studeren, enz. enkel en alleen omdat zij aan stonds niet meer in staat zul len zijn om de verhogingen op grond van het profijtbeginsel op te brengen. GOES P. VAN BALEN (ADVERTENTIE) Het eerste, uitzendbu reau van Nederland heeft de oplossing. Uitstekende, zorgvuldig geteste kantoor krachten van typiste tot boekhouder, staan tot uw beschikking. U betaalt al leen de gewerkte uren en mochten de prestaties niet aan uw verwachtingen be antwoorden, dan geldt de unieke 4-uren-garantie. Informeer eens bij het eerste uitzendbureau van Nederland. het uitzendbureau dat garantie geeft

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7