r~■HMM VARENSGEZEL LOST SCHOT OP KAPITEIN Expo Axel zocht naar mooie plaatjes in feestelijk Zuiddorpe REIMERSWAAL WIL GEVOLGEN VAN DAM ONDERZOEKEN Beroepskeuzewerk krijgt geen geld van Axel Plan voor bouw „gemeentehuis Reimerswaal VORMINGSWEEK VOOR BLINDEN IN GEVAAR DOOR GELDGEBREK BISDOM BREDA SLAAT LITURGISCH SLECHT FIGUUR „Reiselub voor Zeeuwse blinden5 doet beroep op de bevolking VOOR VIDEO-UITZENDING IN AUGUSTUS Leerlingen van mavo een week op stad] streek Koel en buien Strandweer „Afsluiting Oosterschelde zal vorm kust veranderen" TERNEUZEN Waarom piloot Rensebrinck door het gangpad vlóóg. Tirgon, hët laxeermiddel voor vliegende Hollanders AANRIJDING IN OOSTDIJK BOLTINI Plaatselijk tintje aan circus voorstelling VOORSTEL B. EN W. 99 Verkop en Dinsdag 20 juni 1972 1 Ux Hier beproeft de „koning" van Westdorpe, de heer G. Waes, zijn geluk. (Van onze correspondent). HANSWEERT Tijdens het weekend heeft een Hon gaarse varensgezel met een buks met vizierkijker een scliot gelost op kapitein D-W. van het schip, waarop hij werkzaam was, t.w. het Ne derlandse ms. Hendrik Johan F. Deze boot lag in de haven afgemeerd. De mail wa-s dron ken en gelukkig heeft het schot zijn doel gemist. De po litie heeft de buks en nog' 350 patronen in beslag geno men en proces-verbaal opge maakt tegen de betrokken persoo-n. In de namiddag is het gehele personeel van de Hen drik Jolran F- door de maat schappij van boord verwijderd en door nieuw personeel ver vangen, waarna de reis kon worden voortgezet- Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: koel met af en toe buien. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 8, min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal, max. temp.: van 1 tot 4 graden on der normaal. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 pro- cent. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: omstreeks normaal, max. temp.: van 1 tot 5 graden on der normaal. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. De zwakke rug van hogc- druk, die vandaag passeert geeft flinke zonnige perioden en overwegend droog weer. Er staat een matige zeewind bij een temperatuur van 15 tot 17 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: een nieuwe depressie ten westen van Ier land komt snel naar de Noord zee, waardoor er woensdag op nieuw regen en een toenemen de wind is te verwachten, waardoor onbestendig strand weer. hoogwater Morgen, woensdag 21 juni. Bergen op Zoom 11.36; Hans- weert 10.21 en 23.17 Terneuzen 10.23 en 22.50; Vlissingen 9.55 en 22.21; Wemeldinge 11.26 en 23.52. waterstanden Konstanz 345 pl., Rheinfelden 280 -18, Straatsburg 306' -24, Plittersdorf 469 -18, Maxau 540 onv., Ploehingen 154 -14, Mannheim 377 pl.8, Steinbach 206 -27, Mainz 369 pl.6, Bin- gen 256 pl.ll, Trier 245 -9, Koblenz 288 pl.20, Keulen 260 pl. 21, Ruhrort 404 pl. 7, Lobita 1001 pl.9, Pannerdense kop 970 pl.10, Nijmegen 791 pl.5, IJsselkop 868 pl.4, Eefde IJs- sel 392 onv„ Deventer 274 pl.4, Monsin 5465 pl.3. Borgha ren 3901 pl 16. Bel fel d 1092 -2, Grave beneden de sluis 507 pl.C. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE Temidden van schietingen, de karakteris tieke achtergrondgeluidjes van de kermis en de alles over stemmende aanmoedigingen van wielersupporters, zijn gis termiddag in Zuiddorpe de eerste opnamen gemaakt voor een reeks van video-uitzendingen, tijdens de Expo Axel van augustus. Het doelwit in Zuiddorpe was het ieder jaar weerkeren de dorpsfeest, waarvan een wielercours en de kermis de hoogtepunten vormen. Dit jaar is dat bepaald niet anders ge weest. Kort na de middag w&s het in Zuiddorpe drukker dan ooit en een schuchter doorko mend zomerzonnetje zorgde daarbij voor een extra feeste lijke stemming. Hoe succesvol de feestelijkheden wei zijn verlopen kon H. de Muil. een van de organisators rond vijf uur al vertellen, toen de erg ste drukte van de maandag middag was afgenomen. „Het is voortreffelijk - gegaan", aldus zijn enthousiaste commentaar, „het wordt elk jaar maar drukker". Terwijl tientallen renners op een fraai parcours dongen naar de hoogste eer. probeerden op diverse plaat sen. tal van schutters hoog- en zijvogels te bemachtigen. Dat was ook het geval in de tuin van oafé „Het gemeentehuis' waar 43 schutters hun geluk op de staande wip onder aus- pioiën van de schuttersvereni ging „St. Sebastiaan" beproef den. Overigens tot leedwezen van de pal naast het oafé wonende buurvrouw, die steeds maar moest aanhoren, dat er cloor de wind uit hun boers gesla gen pijlen op het dak van haar woning landden. De straffe wind was trouwens een behoorlijke handicap bij dit schuttersfestijn, dat tot laat in de middag duurde. Maar dat kon uiteindelijk ook, want niemand hid haast, en tussen de hoogtepunten van de wed strijd was er altijd wel tijd voor een gezellige babbel of een koele dronk. Blijkens het commentaar van een van de schutters w-as het niet <üe koe le dronk, die de hoofdzaak vormde. „Meneer", aldus zun betoog, „geloof me: een pilsje maakt nog geen schutter. Er zijn wel schutters die een biertje lusten, maar er zun nog veel meer meijsen. die vaak een pintje vatten, maar. nog geen schutter zijn". Het is gisteravond tot laat gezellig geweest in Zuiddorpe. waar vooral de plaatselijke etablissementen goede zaken hebben gedaan. Video-opna men zijn er onder meer ge maakt van de wielerkoers, de schieting bij café „Het Ge meentehuis" en op de kermis. Tot degenen, die geïnterviewd zijn, behoorde het Axelse ge meenteraadslid mevrouw Emalda Vermandei, die vertel de dat ze het in Zuiddorpe best naar haar zin had. De opnamen zullen t.z.t. via een gesloten t.v.-circuit uitgezon den worden. (ADVERTENTIES) w GROTE MARKT 25 BREDA (Van een onzer verslaggevers) BREDA/UTRECHT Het bisdom Breda is in vergelijking met de andere Nederlandse bisdommen het slechtst bedeeld met liturgische werkgroepen, althans voorzover dit blijkt uit een enquête van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut over weekendliturgie. De enquête is in dit bisdom beantwoord door 132 van de rond 160 parochies, zodat van een kleine dertig de gegevens niet bekend zijn. Het aantal parochies met één of twee liturgische werkgroepen (waarbij dus de eredienst niet mcey alleen door de pastores wordt verzorgd) bedraagt in het bisSom Breda twintig, dat is één op de 6,6 parochies. De drie zuidelijke bisdommen slaan in dit opzicht geen van drieën een best figuur. In het bisdom Den Bosch is het aantal parochies met één of twee liturgische werk groepen één op 4,1, in het bisdom Roermond één op 5,5. In Gro ningen is dit één op 3,3, in Utrecht één op 3,5, in Haarlem één op 2,7 en in Rotterdam één op 3,7. Het landelijk gemiddelde V één op 3,9. (Van onze correspondent) KRUININGEN De raad van Rcimerswaal zal 27 juni moeten beslissen over een voorstel van het college van deze gemeente om een krediet van f 16.000,— te voteren voor een studie naar de mogelijkheden langs de Ooster schelde nabij Yerseke, na afsluiting van de Oosterschelde. B- en w. zien na afsluiting van de Oosterschelde met een Delta-dam problemen opdoe men. Om deze problematiek tijdig te onderkennen en zo mogelijk hiervoor een oplos sing te vinden, hebben zij een werkgroep in het leven geroe pen. waarin naast vertegen woordigers van de gemeente ook zitting hebben functiona rissen van de provinciale grif fie, het ETI. de PPD, de Stichting Zeeland en de pro vinciale waterstaat, alsmede de rijksconsulent voor de mid denstand en het toerisme. Een der problemen, waarmee deze werkgroep wordt geconfron teerd, is de toekomstige vorm van de kust bij Yerseke. Thans liggen voor de dijk de oesterputten, steigertjes, ha ventjes en diverse gebouwen. De grond, die hiervoor in ge bruik is, is eigendom van het rijk en door de Dienst der Domeinen aan diverse bedrij ven uitgegeven in erfpacht. In de erfpachtovereenkomst is een bepaling opgenomen, dat bij het einde van de erfpacht de uitgegeven grond in de oor spronkelijke staat moet wor den opgeleverd. Dit kan nu problemen gaan opleveren. De N.V. Grondmij wil een en ander nader bekijken en wel voor wat betreft de kust strook ten oosten en ten wes ten van Yerseke- In de studie zal betrokken zijn het verza melen van de nodige gege vens, het vaststellen van het planologisch kader en het pro- (Van onze correspondent) TERNEUZEN Drie en zestig leerlingen uit de 3e en 4e klas van de openbare ma vo-school „De Branding" te Terneuzen maakten vorige week een zesdaagse vakantie boottocht door West- en Zuid west-Nederland. De leiding over dit jeugdige gezelschap was in handen van de direc teur der school, de heer M. van Vugt, diens echtgenote en een drietal leraren. En zo werd de tocht begon nen met twee touringcars die de vakantiegangers naar Dor drecht reden, alwaar men scheep ging. De hierdoor ver kregen voorsprong op het oor spronkelijke schema werd be nut voor een langer verblijf in Amsterdam waar via Vreeswijk en het Amsterdam- Rijnkanaal heen werd geva ren. Hier werd een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling Flordade en een rondvaart ge maakt door de grachten. Na een verblijf van anderhalve dag in de hoofdstad ging het via Utrecht en Gorinchem te rug naar Zeeland waar het schip zaterdagmiddag om streeks het middaguur afmeer de in de haven van Temeu- gramma van eisen, het maken van een schets-ontwerp, lande lijke visie en de rapportering, een nadere bestudering van de ontwikkelingsmogelijkheden voor Yerseke, met name een eventuele uitbreiding van de jachthaven en mogelijke be stemming van de oesterputten, een en ander uitgewerkt in een schets-ontwerp- (ADVERTENTIES) On flight 2047 Singapore, ontstond es overdruk in de cockpit. Als ervaren vlieger wist Rensebrinck meteen waar de storing zat en hoe hij die op moest heffen. Tirgon. Hij gaf de knuppel over aan z'n second e'n liet de stewardess het gangpad vrijmaken. Rensebrinck na afloop: „ZonderTirgon kan ik niet vliegen". 30 dragées f3,10 bij apotheker en drogist (Van een onzer verslaggevers, MIDDELBURG De gemeente Axel is de enige Zeeuwse ge meente die geen subsidie verstrekt aan de Zeeuwse stichting voor beroepsvoorlichting en school- en beroepskeuzevoorlichting. Het gevolg daarvan is dat slechts een kwart van het aantal leer lingen in Axel kan deelnemen aan de onderzoeken die de stich ting, ten behoeve van de beroeps- en schoolkeuze overal in de provincie organiseert. „Juist degenen die bij het onderzoek het meest gebaat zijn nemen er nu niet meer aan deel. Het afwijkend stand punt van de gemeente Axel werkt dan ook ten ongunste van de bevolking uit", zo wordt geconstateerd in het zo juist verschenen jaarverslag van de Zeeuwse stichting. De meeste Zeeuwse gemeenten dragen per onderzoek vijf tot vijftien gulden bij. De stichting heeft ook zo haar zorgen over de financiële situatie. Het rijkssubsidie voor 1972 is teruggedraaid tot ze ventig procent van de salaris sen en honoraria, die aan de medewerkers van de stichting worden betaald. Het jaarverslag geeft een in druk van de omvang van het werk waarvoor de stichting in 1971 stond. Als gevolg van het uitvallen van het gewestelijke arbeidsbureau in Terneuzen voor het advieswerk op basis scholen in Zeeuwsch-Vlaainde- ren, ontstond er een enorme werkuitbreiding voor de drie adviseurs die de stichting vo rig jaar in dienst had. Half december kreeg men gelukkig toestemming om het aantal ad viseurs met twee uit te brei den. De Zeeuwse stichting (Van onze correspondent). KRUININGEN Te 16.30 uur heeft op de Tweede Vliet- weg te Oostdijk een aanrij ding plaatsgevonden tussen een tractor met spuitwagen, bestuurd door J-J. uit Krab- -dijke en een personenauto, bedijke en een personenauto, Oostdijk. Het ongeluk ontstond door dat de tractor met de spuitin- richting de gehele weg in be slag nam door de spuitbomen. die een totale afstand hadden van 18 meter, 9 meter aan weerszijden van de tractor. Hierdoor belandde de auto van mej. J. d. V. in de sloot. streeft naar samenwerking met de op hetzelfde terrein werkzame protestants-chris telijke stichting voor de be- roepenvoorlichting. Ondanks verschillende pogingen in die richting is de volledige samen werking nog niet mogelijk ge bleken, zo wordt met teleur stelling geconstateerd. De rela ties beperken zich tot overleg inzake praktische punten. In het verslagjaar gaf de Zeeuwse stichting 949 advie zen met betrekking tot de kin deren op de basisscholen. Aan leerlingen van het voortgezet onderwijs werden 683 advie zen verstrekt. (Van een onzer verslaggevers) GOES-HULST Cir cus Boltini dat momen teel een toernee door Zeeland maakt, biedt harmonie- en fanfarege- zelschappen een unieke kans om eens goed voor de dag te komen. In Ie dere plaats waar het cir cus optreedt worden de plaatselijke muziekge zelschappen uitgenodigd om aan het begin van het programma een aan tal nummers ten beste te geven. Zo werden de voor stellingen in Goes al ge- onend door de brassband Excelsior uit Kloetimge. Vandaag is het de Ste delijke Harmonie met drumband die in Hulst, waar het circus inmid dels zijn tenten heeft opgeslagen, bezit zal ne men van de piste. Mor gen verschijnt de har monie Terneuzen in deze ongewone entourage, terwijl de komende da gen de drumband Axel, het tamboerkorps Oost- burg en de Koninklijke harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee bun kun nen aan het circuspu- bliek mogen tonen. Circus Boltini is van nacht van Zuid-Beve land met. de veerboot tussen Kruiningen en Perkpolder naar Zeeuwsch-Vlaanderen overgestoken. De verhuizing van het circus naar Hulst viel in brokjes uiteen. Elk uur werd gisteravond een gedeelte van het circus, dat men in Goes kon missen, overgevaren. De grote circustent kwam gisteravond niet meer naar Zeeuwsch-Vlaande ren. Die is vanmorgen vroeg overgezet, zodat men om zeven uur in Hulst met het opbouwen kon beginnen. Morgen is het circus te vinden in Terneuzen. Donderdag in Axel en vrijdag in Oost burg. Zaterdag wordt opgetreden in Vlissingen en daarom wordt vrijda gavond de verhuizing van het circus per veer boot herhaald. (Van onze correspondent). KRUININGEN B. en w. van Reimerswaal stellen de raad voor goedkeuring te ver lenen om de grond, gelegen ten westen van het toekomstige Oude Plein te Kruiningen, te bestemmen voor de bouw van een gemeentelijk administra tie-gebouw. Na de herindeling der ge- de gemeente Reimwerswaal en omvattende geheel oostelij k- Zuid-Beveland met Hans- weert, werd besloten tot het ilaatsen van een noodgebouw op het Oude Plein te Kruinin gen om daarin voorlopig de administratie onder te bren gen. Spoedig bleek, dat men (Van een onzer verslaggevers) WEMELDINGE-AARDEN BURG „Het is gek dat er nooit blinden of doofstommen bij het vormingswerk betrok ken zijn. Wij willen daarom een doorbraak maken, niet voor één keer maar voor de toekomst hier en in België, waar men ook al belangstel ling voor ons initiatief heeft getoond", aldus de heer D.F. Huijssen te Wemeldinge, voor zitter van de Reiselub voor Zeeuwse Blinden en bestuurs lid van de Nederlandse Blin- denbond (NBB). De reiselub. waarin behalve de NBB ook de R.-k. Blindenbond St. Odi- lia en de Chr. Blindenbond zijn vertegenwoordigd ,is lan delijk een unieke organisatie. Het voorbeeld dat 14 jaar ge leden voor het eerst gegeven werd en sindsdien landelijk veel navolging heeft gekregen (dit jaar voor het eerst ook in Amsterdam) krijgt dit jaar op nieuw gestalte dooi- de organi satie van een complete vor- mingsweek in het vormings centrum te Aardenburg. Een vakantieweek die echter in het Westerscheldewater dreigt te vallen omdat de diverse particuliere en overheidsin stanties waarbij de reiselub om subsidie heeft aangeklopt, niet over de brug wensen te komen. En financiële steun is hard nodig. Anders gaat het unieke evenement van 12 tot 19 augustus niet door. De zelf blinde Wemeldinger vertelt: „Veertien jaar geleden begonnen we met onze eerste dagreis. Dat zijn er sindsdien vele geworden. Vorig jaar naar het Afrikamuseum te Vervuuren (België). De heer J. Viergever uit Kapelle, staf lid van het Rode Kruis, orga niseert dan terplaatse erg veel en zorgt voor de nodige bege leiding tijdens de reizen. Hij treedt ook als explicateur op. Hij kreeg het idee om eens een hele week met de Zeeuw se blinden met de Henri Du- nant te gaan varen, maar dit bleek later op de voorschriften van het Rode Kruis te stuiten Bovendien is de boot niet zo geschikt voor blinden. Toen kwam bij ons het idee op, om eens met de groep naar Hedenesse te gaan. Een van onze bestuursleden had con necties met Aardenburg en de leiding van het vormingscen trum daar was erg enthousiast en wees ons een week toe. Alle leden werden benaderd (van de totaal 130 blinden in de provincie zijn er 80 georga niseerd). Inmiddels hebben zich 60 leden opgegeven en zijn wij volgeboekt. Voorheen konden we ons financieel al tijd wel redden omdat er ai- tijd wel voor een dagtrip een potje te vinden was, maar dit loopt helemaal uit de hand, omdat we de subsidies waarop we gerekend hadden, niet krijgen. Bejaarden en invali den krijgen voor zulke evene menten altijd subsidie. Wij hebben van alles geprobeerd, maar wij krijgen niets. Het is een fiasco. Vreemd dat we zo weinig begrip krijgen. Daarom hopen wij dat de Zeeuwse be volking bij wil springen. Niet alleen omdat de vakantie door moet gaan, maar ook omdat het landelijk een doorbraak is. Nergens in Nederland zijn er blinden in een vormingscen trum geweest. Anderszins ge handicapten en bejaarden wel. Men heeft voor ons een aange past programma gemaakt, met excursie en al. We hebben er zelf inspraak in gehad. Tij- dens_ een dagreis zijn we altijd al één familie. Maar het duurt zo kort. Er is behoefte aan om het contact, waar wij het zo van moeten hebben, een hele week te laten voortduren. De mensen moeten eens uit hun isolement, hun kaartavondjes, hun sleur gehaald worden. Een vormingscentrum is er vooral ook voor de contacten, onder ling en naar buiten toe"., al dus de heer' Huijssen die hoopt dat de Zeeuwse bevol king een bijdrage wil storten op giro nr 271955. Aktiefonds Vormingswerk Aardenburg Blinden, t.nv. D.F. Huijssen. Dorpsstraat 55, Wemeldinge. hiermee niet kon volstaan en thans zijn in gebruik het voor malige gemeentehuis der ge meente Kruiningen, het eerder genoemde noodgebouw, een winkelpand in de Hoofdstraat te Kruiningen als archief-be waarplaats, het voormalige ge meentehuis te Yerseke als vergaderruimte en voor huwe lijksvoltrekkingen, het voor malige gemeentehuis te Krab- bendijke voor huwelijksvol trekkingen en het voormalige gemeentehuis te Rilland als kantoor voor de dienst ge meentewerken. B. en w. vinden dat deze gespreide huisvesting bezwa ren oplevert voor het optimaal functioneren van de gemeente diensten- Ondanks al deze ge bouwen blijkt dat enkele af delingen toch nog te krap ge huisvest zijn b.v. de secreta rie-afdeling, onvoldoende ruimte voor besprekinen voor de gemeentelijke sociale dienst, zelfs zo weinig ruimte voor verificateurs, dat deze re gelmatig genoegen moeten ne men met een keukentje. Gelet op deze feiten, zijn b. en w. van oordeel, dat de grond van het Oude Plein aan de westzijde een goede gele genheid biedt voor de bouw van een administratiegebouw. Daarbij is door b. en w. be wust afgezien van een specta culaire groei van deze ge meente tot woonplaats van b.v 80.000 inwoners. De bouw zou voorzien in een goed ad ministratiegebouw, afgestemd op de huidige bevolking van Reimerswaal. Mocht het aantal inwoners mettertijd dusdanig toenemen, dan meent het col lege van b. en w. er in te zuilen slagen het dan te kleine administratiekantoor aan der den te verkopen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3