„ZEELAND VAKANTIELAND" IN NIEUW JASJE Voor Souburg nieuwe pastoor V issers hebben nog hoop „BRANDSTICHTING IS HET WERK VAN KNOKPLOEG" Gorkum' beste op concours in Zontelande Veel verzet tegen geschot 1970 Axeler Ambacht Uit! eencentrum beeldende kunst al in herfst open Enkele buien DAT OÖSÏERSCHELDE OPEN BLIJFT Brand in brievenbus i in beroep bij kroon Aardenburgse bejaarden maakten uitstapje Terneuzense recherche: INBRAAK IN GOES' POMP STATION DRUKKE DAG VOOR POLITIE TERNEUZEN FEESTELIJK GEBEUREN strandweer stichting-in-oprichting al geformeerd Hartenavond-serie welluidend ingezet stad streek Lewedorp Derde keer in twee weken Reimerswaal Nagetrokken V Maandag 19 juni 1972 i (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG —Het reeds lang verschijnende magazine „Zeeland vakantieland' 'heelt] een metamorfose ondergaan.1 Het is. met ingang van zijn zeventiende jaargang, in een fleuriger jasje gestoken. De li: het blad opgenomen informa tie wordt sterker dan voor heen met illustraties onder steund en bovendien is de in-! formatie bondiger en daarmee! lezenswaardiger geworden. „Zeeland, vakantieland", wordt uitgegeven door de Pro vinciale Zeeuwse VVV, is be doeld voor de vele toeristen die Zeeland bezoeken en diei wegwijs in deze provincie wil-1 len raken. Daarom worden de nieuw toeristïschc accommodaties aan de lezer gepresenteerd, maar ook worden hen adviezen ver schaft voor interssante tocn- len. Opvallend is de aandacht, die daarbij valt op het ver-I voermiddel. dat weer aan po pulariteit gaat winnen: ac fiets. De Drimcur voor dit jaar voor het toeristische Zeeland, i nl. de mogelijkheid om via ae' nieuwe Delta-dammen een ..rondje door Noord-Zeeland" te maken, wordt op plezierige wijze aan de lezer gepresen-i teerd. Het zojuist verschenen eerste nummer van „Zeeland vakantieland" nieuwe stijl vertelt over de badplaats Vlis- singen. dat in zee de z.g. Schote blazen zijn aange bracht, waarmee de zwemvel- lige zone is gemarkeerd. De redactie heeft nog geen kans gezien om te vermelden, dat zwemmen bij afgaand tij in Vlissingen door de bevoegde instanties wordt ontraden in verband met de vervuiling van het zeewater. Waaruit blijken kan, da! „Zeeland vakantieland", door de langere produktie-duur van dit soort drukwerk, niet altijd even actueel kan zijn. (Vari een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De katho lieke parochiegemeenschap van Oost- en West-Souburg is verzekerd van een opvolger voor pastoor M. Opgenoordt, die met ingang van 9 juli is benoemd tot zielzorger in Wouwse Plantage. Opvolger van pastoor Opge noordt wordt de thans in Den Haag werkzame pater A. van den Bosch (MSC-priesters van het H. Hart), die momenteel het beroep van godsdienstle raar uitoefent. Op 2 juli zal pater Van den Bosch zijn in trede doen in Oost- en West- Souburg. Het heeft er enige tijd naar uitgezien, dat er voor pastoor Opgenoordt geen opvolger ge vonden zou kunnen worden. De paters lazaristen, die in de zielzorg in deze parochie ple gen te functioneren, konden geen nieuwe pastoor meer be schikbaar stellen. Daarom is een beroep op de andere priestercongregaties gedaan, met als resultaat, dat pater Van den Bosch kon worden benoemd. De nieuwe pastoor van Souburg neemt, behalve de zorg voor de parochie, ook die voor het godsdienstonder wijs aan de kinderen van het Franse personeel van Péchiney over. Van pastoor Opgenoordt. diej zich door zijn eenvoudig en menselijk optreden in de paro- chie zeer bemind heeft ge maakt, zal nog op min of meer officiële wijze afscheid wor den genomen. Contactavond In de reeks van 2-maandelijkse bezoeken aan één van de kernen in de gemeente Borsele zullen bur gemeester en wethouders op 20 juni a.s. in het verenigings gebouw te Lewedorp een con tactavond met de bevolking van dat dorp houden. Het is niet de bedoeling een bepaald onderwerp aan. de orde te stel len, doch de besprekingen zo algemeen mogelijk te houden. De bijeenkomst begint om half acht. hoogwater Dinsdag, 20 juni Bergen] op Zoom 10.30 en 22.54, Hans- weert 9.46 en 22.15, Terneuzen 9.18 en 21.49. Vlissingen 8.48 en 21.20, Wemeldinge 10.20 en 22.44. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18 00 uur: enkele buien, ook opkla ringen en aanhoudend koel. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor dinsdag: aantal uren zon: 2 tot 10; min. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; max. temp: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droüg etmaal: 40 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 10: min. temp: 0 tot 4 graden onder normaal; max. temp: 0 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Een zwak front, dat zondag middag met wat regen onze' omgeving bereikte, trekt naar] het oosten, waardoor wij op nieuw in een koele stroming van de oceaan zijn gekomen. Hieraan vandaag wisselende bewolking met een buienkans je en een beneden normale temperatuur van 15 a 16 gra den, zeewater 14 graden Vooruitzichten: de stroming van de oceaan blijft zeer ge matigd strandweer brengen. (Van onze correspondente) VLISSINGEN De Zeeuwse visserij blijft met de stukken zitten i, de problemen zullen zelfs toenemen als het bij de regering nog steeds bestaande voornemen om de Ooster- schelde af te dammen, wordt geëffectueerd. Dit zei de heer A. S. Lockef eer, voorzitter van ZEVIBEL, de Zeeuwse Ver eniging voor Visserjjbelangen, zaterdag tijdens de jaarver gadering, die in Brittannia in Vlissingen werd gehouden. De heer Lockefeer, sprak de hoop uit, dat een nieuw te benoemen Delta-commissie de plannen van Rijkswaterstaat zou kunnen tegenhouden. Van de Oosterschelde stapte de heer Lockefeer over op het afgelopen mosselsezzoen, dat volgens hem toch wel met ge mengde gevoelens bekeken moest worden. Na een stagne rend begin door aanvoer-ver- bod als gevolg van plankton- vergiftiging in Zeeland, is er een ongekende mosselproduk- tie geweest van prima kwali teit. Uit Zeeland zijn bijna) 400.000 ton en uit de Wadden-1 zee ruim 800.000 ton mosselen) aangevoerd. De aanvoer over trof de vraag, zodat 277.000 ton werden opgenomen in het mosselfpnds. De prijzen liepen zeer terug. Het gemiddelde van de hoog ste inschrijving was 15,09 tegenover f 2,30 in het voor afgaande seizoen (per ton). De prijzen van mosselen in Frankrijk lagen echter aan merkelijk hoger, daar werden) in 1971 eigen mosselen ver- hanideld voor circa f 80 per ton. Spaanse mosselen voor f 60 per ton en Nederlandse mosselen slechts voor f 33. De heer Lockefeer drong in dit verband aan op een markt onderzoek en analyse. De heer Lockefeer vroeg zich tij dens zijn openingstoespraak ook af of de Zeeuwse vissers de kosten, die uitbreiding en aanpassing van de vissersvloot met zich meebrengen, in ver band met de toekomstige zee visserij, wellicht verhaald zou kunnen worden op de Delta- schadewet. ZEVIBEL zal naar aanleiding van dit vraagstuk binnenkort een onderhoud hebben met het ministerie van Landbouw en Visserij. Tijdens een forum-discussie kwam de ze vraag ook herhaaldelijk aan de orde. De jaarvergadering werd door ruim 100 leden van ZE VIBEL bijgewoond. tijdens deze bijeenkomst voerde ook drs. A. Hildebrandt, hoofd van het Landbouw Economisch In stituut, afdeling Visserij te Den Haag, liet woord. Hij stel de: de overheid, regering, par lement, Gedeputeerde en Pro vinciale Staten van Zeeland hebben aan de veiligheid de hoogste prioriteit gegeven, waar het de Oosterschelde be trof. Tegelijkertijd wordt hoge prioriteit gegeven aan het mi lieubeheer van de straks afge sloten Oosterschelde. Voor de Zeeuwse visserij is het nu in de eerste plaats van het groot ste belang zich nuchter, zake lijk en positief op te stellen. Men moet nu eenmaal risico's in het leven aanvaarden. Laat de visserij de mogelijkheden, die er nu nog zijn, uitbuiten. De mogelijkheden hiervan voor de visserij en de Oester- en mosselcultuur, moeten eerst onderzocht worden. Dit kan alleen door samenwerking van de vissers en kwekers met de deskundige specialisten op het gebied van de waterstaat, de biologie, de ecologie en de ecmamie", aldus de heer Hil debrandt. De Terneuzense brandweer had er de handenvol aan om de brand in te tomen, waarbij niet van gevaar ontblote capriolen moesten worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) GOES In een brievenbus aan de Voorstad in Goes is gis teravond Iaat brand gesticht. Dit is de derde keer in twee weken dat op een dergelijke manier poststukken vernield en beschadigd worden. De Goese politie heeft het brandje geblust. Nadat de brievenbus was opengemaakt bleek dat ongeveer tien post stukken volledig verbrand wa ren: circa vijftig zijn min of meer ernstig beschadigd. Deze stukken worden ofwel naar de geadresseerden gezonden, of wel teruggestuurd naar de af zenders. Omtrent de identiteit van de dader(s) tast de politie nog in het duister. De vorige twee brandjes werden gesticht in de brieven bus van het winkelcentrum in Goes-Zuid. Zwemmen Het college van b. en w. van Reimerswaal is via de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten volop bezig met pogingen om het zwembad aan het recreatie oord Den Enkel uit te breiden- Vlen wenst bij het huidige iwf ibassin tevens een wed strijdbassin ter grootte van 50 v 21 meter. Voor dit regionaal lad heeft men gewezen op de ifsluitng van de Oosterschel de en de vervuiling van de Westerschelde, die het metter- ijd onmogelijk zullen maken om in deze wateren te zwem men- (Van onze correspondent). DEN HAAG Een zeer groot aantal belanghebbenden heeft bij de Kroon beroep aangetekend tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij voor het waterschap Het Axeler Am bacht het gcschot is bepaald. In beroep is ondermeer voor de Raad van State aangevoerd dat de algemene vergadering van genoemd waterschap geen onderscheid maakt tussen gronden van goede en van mindere kwaliteit, „hetgeen te wijten is aan het bestuur dat geen classificatie wil voorstel len en in de tweede plaats aan het feit dat de meeste leden eigenaren zijn van gronden van goede kwaliteit, waardoor bij hen de vrees is ontstaan dat in geval van classificatie hun gronden nog zwaarder zullen worden belast". Het waterschap is van me ning dat de verbeteringen aan gebracht aan de waterleidin gen en wegen aan alle gron den zowel slechte als goede, ten goede komen. De appellanten zijn het hiermee niet eens omdat er volgens hen geen sprake is van een gelijk profiteren. Het produktievermogen van hun gronden is heel wat minder. Ieder perceel behoort naar kwaliteit tegen een gelijk per centage te worden aangesla gen. De belastbare opbrengst kan het best tot grondslag worden genomen- In het ruil- verkavelingsgebied is de taak van het waterschap trouwens beperkter geworden. Het gaat om het geschot over 1970. De appellanten ver zochten dit geschot voor gron den in het zandgebied rond Koewacht. Overslag en Zuid- dorpe alsmede van alle andere gronden van mindere kwaliteit te verminderen. (Van onze correspondent) AARDENBURG Het Aar denburgse comité „Rijtoer be jaarden" heeft weer een uit stapje voor de ouden van da gen gehouden. De reis ging dit keer naar Meli nabij Adinker- ke-De Pannen in België. De heenreis ging via Brugge en Gistel. In Meli werd een bezoek gebracht an het vo gelpark, de sprookjestuin en het waterhorloge. De terug tocht, langs de Belgische kust, verliep vlot. Om half negen arriveerden de 164 deelnemers op het Kaaiplein in Aarden burg, waar zij met muziek werden onthaald. De voorzitter van het comité, de heer E. Lansu. dankte allen die aan het welslagen van de dag meegewerkt hadden. Ook bur gemeester M.G.M. van Berckel bracht zijn waardering onder woorden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Bij de intimidatiepogingen tegen de familie Van de V. hebben wij het volgens ons te doen met een soort knokploeg. Een stelletje knapen, dat nergens voor terugdeinst en waarschijnlijk voor grof geld het werk voor iemand opknapt Wij hebben sedert vrijdagavond enkele vermoedens, maar kunnen daar nog niets over zeggen". Dit zei gisteren de Terneu zense rechercheur die de zaak- Van de V. behandelt. De re cherche is intensief bezig met het natrekken van sporen naar aanleiding van de brandstich ting vrijdagavond in een flat aan de Terneuzense Alvarez- laan. Hierbij konden zeven gezinnen zich ternauwernood in veiligheid stellen toen hun trappenhuis in een vuurzee was veranderd. Gebleken is dat voor de wo ning van de familie Van de V. een bus met een zeer brand baar mengsel in brand werd gestoken. De gevolgen van de brand, waarbij geen slachtof fers vielen, zijn nog overdui delijk merkbaar. Overal roet- sporen en geblakerde wanden, uitgebrande plafonds en hout, gespijkerd op de plaatsen waar tot vrijdagavond het daglicht naar binnenviel. De materiële schade wordt door de politie geschat op tussen de 20 en 30 mille- De brandstichting is een voorlopig hoogtepunt in de reeks gewelddadigheden aan het adres van de heer Van de V. Tevoren was reeds een keer brand geweest en in het souterrain van de flat, is tot tweemaal toe de auto van hem in brand gestoken. Hij werd ook in Vlissingen door drie man in elkaar geslagen. „Wij waren reeds lang op de hoogte van de intimidaties en dreige menten die aan het adres van Van de V., zijn buren en werkgever zijn geuit", aldus de recherche. Verder beschikt zij over de gegevens van de Vlissingse recherche, die tij dens het verblijf van de fami lie Van de V. in Vlissingen de daar ook al aan de gang zijnde intimidaties onderzocht. Vrijdagnacht nog is de heer Van de V. uitvoerig onder vraagd op het Terneuzense po litiebureau. „Maar de man weet echt niet uit welke hoek de intimidaties komen. Alle bijzonderheden en relaties in zijn leven zijn door ons nage trokken. Diverse schrijfproe ven met schrijfmachines van diverse mensen (de dreigbrie ven zijn nooit met de hand geschreven) leverden geen re sultaat op". De met het onder zoek belaste rechercheur zei ons dat nasporingen naar een zekere Jos, die door het toe doen van de heer Van de V. in de gevangenis zou zijn beland, geen resultaat hebben opge leverd. Volgens mij is de hele lastercampagne (de heer Van de V. werd o.m. beschuldigd van spionage) een gefingeerd zaakje en misschien wel het werk van één persoon". Op merkelijk is dat de hele affai re is begonnen omstreeks de tijd dat de heer Van de V. zich in Vlissingen terugtrok uit het barleven. Hij was daar barkeeper- „Een smerig zaak je, temeer daar de heer Van de V. gewoon een nette vent is", aldus de rechercheur. De heer Van de V. is vol gens de politie ten einde raad. Maar niet alleen zijn gezin, waar een baby op komst is, leeft in angst. Ook de buren in het flatgebouw. Verschillen de stemmen zijn al opgegaan om de familie Van de V. te laten verhuizen. Zo niet, dan (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In ver-! band met een door de Zeeuw-) se Culturele Raad ontwikkeld plan voor een uitleencentrum voor beeldende kunst in Zee-I land, is dezer dagen een stich-j ting - in - oprichting gefor meerd, die voorlopig gaat wer ken onder de naam Stichting Beeldende Kunst Zeeland. Er worden voorbereidingen getroffen om al in de herfst van dit jaar met het uitleen centrum te beginnen. Het be stuur van de SBK Zeeland wordt voorlopig gevormd door de heren C.J. Buurman te Goes (voorzitter), J. Jobse te Vlissingen en P.J.I. Verhage te Cadzand, deze laatste namens het toekomstig publiek en me- (Van onze correspondent) GOES In de nacht van zaterdag op zondag is ingebro ken in het Shell-pompstation aan Rijksweg 58 ter hoogte van Goes, waarvan de beheer der is de heer J.I. uit Goes. De daders hebben zich toe gang verschaft via een raam aan de achterzijde van dit sta tion. Er werden diverse rook artikelen, een transistor-radio, ruitenwisserbladen enz, ont vreemd. De eigenaar is tegen inbraak verzekerd, van de da ders ontbreekt nog elk spoor. vrouw A. G. Planteydt - Wit- mans te Middelburg en J. van Leeuwen te Middelburg, na mens de beeldende kunste naars in Zeeland. In het be stuur zijn 2 plaatsen opengela ten, die bezet kunnen worden door de beroepsorganisaties van beeldende kunstenaars BBK en BBK-69, die beide zijn uitgenodigd een bestuurs lid aan te wijzen. Het voorlo pig secretariaat van de SBK Zeeland berust bij de heer J. van Leeuwen te Middelburg- wil men zelf weggaan. Een be woonster vond het wel hard voor de familie Van de V., van wie de vrouw al geruime tijd niet meer buitenkomt. „Maar ik zie geen andere op lossing. Moeten de buren de dupe worden van al die narig heid", zo vroeg zij zich af. (Van onze oorrespondent) TERNEUZEN De heer J. V. te Griete (gemeente Ter- neuzen) werd toen hij de rij weg overstak aan de midden- sluis te Terneuzen met zijn bromfiets geschept door een auto bestuurd door F. A. te Terneuzen. Met een hoofd wond werd hij overgebracht naar liet Juliana-ziekeinhuis. De Terneuzense politie had een drukke dag. De 16-jarige De R. wo nende te Terneuzen reed op een bromfiets waarvan de po litie vermoedde dat dit ver voermiddel wel eens niet zijn eigendom zou kunnen zijn. In de Noordstraat werd hij staan de gehouden. Dar hij geen re delijke verklaring kon geven omtrent de bromfiets werd hij voor nader verhoor meegeno men naar het politiebureau waar hij bekende de bromfiets in Gent (België) gestolen te hebben. Ondertussen waren twee vrienden van hem aan het bureau gekomen die de bromfiets meenamen. Ook zij zijn later door de politie opge spoord. In een woning aan de Bea- trixstraat werd een rookont wikkeling waargenomen. De gewaarschuwde brandweer die spoedig ter plaatse was, ont dekte dat op de vliering een papieren doos dicht in de na bijheid staande van een elek trische leiding in brand was geraakt. Dank zij snel optre den was er geringe schade. Het 16-jarige meisje W. L. te Terneuzen reed met haar bromfiets op de Jacob Oats- straat tegen een geparkeerde truck met oplegger. Dr. Van de Griek die de eerste hulp verleende, liet het meisje overbrengen naar het Juliana- ziekenhuis. Op het kruispunt Markt - Burg. Geil.straat verleende de Belg M. te Kortrijk geen voorrang aan K. te Terneuzen. Bij de botsing die volgde werd aanzienlijke schade toe gebracht aan beide auto's. (Van een onzer verslaggevers) ZOUTELANDE De kwa lificatie „een geslaagd con cours" is stellig te zwak voor liet feestelijk gebeuren, dat zaterdagmiddag Zoutelande in zijn ban hield: het showcon cours 1972, georganiseerd door het tamboers- en pijperkorps Juliana uit Middelburg Jn sa menwerking met de VVV van Zoutelande. Men had de weergoden (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De eerste avond in de serie „Hartena vonden" in Middelburg is een groot succes geworden. Zater dagavond was de markt het toneel van een bont schouw spel, door het optreden van het showcorps „Gorkum" uit Gorinchem, met 20 majorettes en 50 muzikanten, en van de Heinekens Fanfare, vergezeld van de traditionele bok. Beide korpsen gaven een muzikale show weg, die er bij het tal rijke publiek grif inging. Vooral Gorkum stal alle har ten, mede door de opvallende kwaliteit van de door dit en semble geproduceerde muziek. Het korps werd verschillende keren teruggeroepen. De Heinekens Fanfare fun geerde als grote gangmaker, door al musicerend door de stad te trekken, gevolgd door een gestadig groeiende stoet van belangstellenden. Volgen de week zaterdag wordt een nieuw hoogtepunt in de serie Hartenavonden bereikt, als de Middelburgse „hartenvrouw" wordt gekozen. eventjes - als door een wonder - mee en dit verklaart de enorme Delangstelling, ook van talloze toeristen op het ge meentelijk sportterrein van Zoutelande. waar burgemees ter H. Koevoets zaterdagmid dag de 9 deelnemende ensem bles alle succes toewenste- Bij de glans van schitterend koper traden de muzikanten ieder in hun eigen divisie op. Het vertoon van de majoret- tenpelotons. die door diverse ensembles waren meegebracht, was ook vertederend om te zien. Verklaarde triomfator van het concours werd Gor kum uit Gorinchem. met een eigentijds programma, dat dit ensemble met zijn uitstekende manier van musiceren op de hoogste plaats in de ere: divi sie bracht. De organiserende vereniging zelf, Juliana, ver wierf de eerste prijs in de derde divisie, met de aanteke ning „met lof'. Concurrenten waren Jonge Kracht uit Bieze- linge en de drumband Hoen- seis Harmonie uit Naald wijk.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3