Vonhoff opent Zeeuws museum Luchthaven op Maasvlakte GEEN BESLAG MEER OP VLIEGTUIG Huisuitzetting Enquête in Zeeuwsch- Vlaanderen onder werkzoekenden Minister acht benoeming schatter Kieldrecht .onverstandig' SHOWCONCOURS IN ZOUTELANDE AARDENBURGER DE (TROTSE) EIGENAAR VAN CITROËN- AUTO UIT 1924 LANGGEKOESTERDE WENS GAAT IN VERVULLING Warmer Strandweer Vliegveld Midden-Zeeland WIE WIL ER IN BELGIË WERKEN „Geef bewust geef sigaren" Bulderende kanonnen in Zuiddorpe stad streek BRUIKLEEN Zondag is het weer vader dag. Wat zouden we vader dit jaar nou eens geven? Een doos geurige sigaren. Er is JÉiÉ|voor ieder soort rel een passende Lte vinden. ;een lekkere .uit. IR. J. ARINK Biesbosch Grote steden Bijstand ONGEVAL IN SLACHTHUIS Meer Belgen Duizend INBRAAK IN ZWEMBAD Vader van voorzitter Woensdag 14 juni 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met de opening van het Zeeuws Mu seum door staatssecretaris H. Vonhoff van C.R.M., gaat dinsdagmiddag 20 juni een in Zeeland lang gekoesterde wens in vervulling. Al vanaf 1956 streeft men er namelijk naar om een geschikte huisvesting voor dit museum te krijgen. In de bij de Middelburgse Abdij behorende kanun nikenwoningen heeft het Zeeuws museum een uitstekend onderdak gevonden. seumbezoek. Stijlkamers zijn er in het Zeeuws Museum niet ingericht omdat zich de grote abdijzalen hiervoor niet lenen. De inrichting van elke zaal vormt overigens wel een afge rond geheaL Een attractie vormt dit draaiende toneel waarop beur telings o.a. een hoerenkamer en oude winkel is te zien. Tijdens een voor de peril georganiseerde voorbezichti ging van het Zeeuws Museum bleek gisteren dat nog heel wat werk moet worden verzet voordat de staatssecretaris vol gende week dinsdag in Mid delburg arriveert. Er werd nog druk geschilderd, gewreven en zilver gepoetst, terwijl ook nog tal van voorwerpen her en der lagen te wachten op hun uiteindelijke plaats in het mu seum. Voor de inrichting van het museum zorgt de binnenhuis architect Kho Liang Ie, de man, die ook voor de inrich ting van de nieuwe Schiphol- gebouwen heeft gezorgd. De heer Ie wordt geassisteerd door mej. Nel Verschuur. De heer Kho Liang Ie heeft ge zorgd dat in het interieur van het museum grote witte vlak ken zijn te vinden. De aan dacht van het detail ontbreekt allerminst. Alle voorwerpen hebben een passende entoura ge gekregen. Bijzonder leuk in het mu seum is de zg. „stoute ruimte", zoals museum-directeur dr. P. K. van Daalen die noemt. Het is een ruimte, waarin de be zoekers kunnen wezen en zich kunnen uitleven op de aanwe zige fnuurkrant. Een onver wachte actieve vorm van mu- waterstanden Konstanz 327 pl. 5, Rhein- felden 293 pl. 23, Straatsburg 318 pl. 40, Plittersdorf 480 pl. 72, Maxau 522 pl. 70, Plochin- ge'n 210 pl. 64, Mannheim 308 pl. 26, Steinbach 142 pl. 12, Mainz 289 pl. 9, Bingen 178 pl. 3, Kaub 200 pl. 5, Trier 251 pl. 4 Koblenz 205 onv„ Keulen 176 -8, Ruhrort 340 -5, Lohith 955 pl. 1, Pannerdense kop 924 onv-, Nijmegen 751 pl. 4, IJs- selkop 847 pl. 1, Eefde IJssel 380 pl. 3 Deventer 257 -3, Monsin 5462 -12, Borgharen 3877 -13, Belfeld 1099 pl. 15, Grave beneden de sluis 505 pl. 2. hoogwater Hoogwater, morgen, donderdag 15 juni Bergen op Zoom 6.32 en 18.51 Hansweert 5.39 en 17.55 Terneuzen 5j02 en 17.21 Vlissingen 4.30 en 16.52 "Wemeldinge 6.22 en 18.41 Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18 uur. Bijna overal droog, vrij zonig en hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon- 716; min. temp: nul tot 4 graden onder normaal; max. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 5—16; min. temp: nul tot 4 graden onder normaal; max temp: omstreeks normaal kan? op een droge periode van nv.nstens 12 uur: 95 procent kans op een geheel droog et maal 80 procent. Het hogedrukgebied komt via Schotland naderbij. Hier door vandaag aan het strand overwegend zonnig en droog met een zwakke wind tussen noord en noordoost. Tempera tuur 15 tot 17 graden, zeewa ter 14 graden. Vooruitzichter geleidelijk stabieler met perio den van goed strandweer. In de kelders treft men een aantal nehalennia-stenen aan van de vondsten bij Domburg in 1647 en -bij Colijnsplaat in 1970. Verder zijn er zaaltjes met voorwerpen, daterend uit de Merovingische en Karolin gische tijd en de latere Middel eeuwen, die in Zeeland zijn opgegraven. Op de begane grond is een mammoetskelet zodanig opgehangen dat de be zoeker een indruk krijigt van de afmetingen van het dier, dat in de ijstijd ook in deze streken voorkwam. Aanwezig waren gisteren nog niet de 16e eeuwse wandtapijten, die in opdracht van de staten van Zeeland zijn vervaardigd. Ze stellen voornamelijk overwin ningen op de Spanjaarden voor. Het door Ferdinand Bol geschilderde portret van Mi- chiel Adriaanszoon de Ruyter neemt in het museum een be langrijke plaats in, evenals de vier portretten van de familie De Ruyter,. die door de stich ting Elias in bruikleen zijn afgestaan. De restauratie van de ka nunnikenwoningen heeft onge veer twee miljoen gulden ge kost. De inrichting heeft een bedrag van ruim een half mil joen gulden gekost. De toe gangsprijs voor volwassenen zal zestig cent bedragen, voor kinderen een kwartje. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De beste plaats voor een tweede natio nale luchthaven is de Maas vlakte en niet de Marker waard, West-Brabant (Dintel- oord) of Goeree. Tot deze conclusie komt ir. J. Arink, hoofd van de afdeling regiona le plannen van de provinciale planologische dienst van Zuid- Holland in ESB. Ir. Arink sohat dat een nieu we nationale luchthaven aan ruim 20.000 personen directe werkgelegenheid biedt. Hij vindt dat een zeer welkome bijdrage aan de gewenste dif ferentiatie van de totale werk gelegenheid in het stadsgewest Rotterdam. Hij voorziet dat zowel Goeree als West-Bra bant onvoldoende potentieel bezitten om zoveel arbeids krachten te leveren. Een tweede argument voor vestiging op de Maasvlakte is de geluidshinder. Die zal bij Dinteloord niet uitgeschakeld kunnen worden ondanks het feit dat aan- en afvliegen gro tendeels boven water kan ge schieden. De geluidshinder blijft voor een deel van de West-Brabantse bevolking groot, terwijl ook een nadelig effect kan worden verwacht voor natuurgebieden als de Biesbosch en de Zeeuwse Me ren. Men verwacht dat door aanzanding voor de Brouwers- dam een zeer breed strand zal ontstaan met duinen. Dit ge bied zal over enige tijd een groot recreatiegebied kunnen worden. Uit dien hoofde is een luchthaven voor de kop van Goeree verwerpelijk. Besluit men voor Goeree toch een luchthaven aan te leggen, dan pleegt men tege lijkertijd een aanslag op het landelijke karakter van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse Eilanden. Een grootscheepse stedelijke ontwikkeling van Goeree-Overflakkee en moge lijk ook Schouwen is dan niet uitgesloten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De officier van justitie te Middelburg, Mr. J. A. Blok, heeft het strafrechtelijk beslag, dat hij had laten leg gen op een vliegtuigje op het vliegveld Midden-Zeeland, gis teren opgeheven. Het vliegtuigje, een piper-cup, met registra- tieletters PHKAZ was de inzet van een ingewikkelde affaire, waarin een Amsterdamse financieringsmaatschappij, een lucht vaartbedrijf in Gelderland en de luchtvaartonderneming „King- Air" uit Seppe betrokken zijn. financie- De Amsterdamse ringsinstelling had gevraagd om het „aan de ketting" leg gen van het vliegtuigje, omdat het voorwerp van verduiste ring zou zijn. De kwestie was aan het rollen gebracht, aldus deelde mr. Blok ons mee, in verband met de liquiditeits moeilijkheden, waarin „King- Air" zich bevindt. Deze onder neming heeft enige tijd gele den surséance van betaling ge kregen. De Amsterdamse fi nancieringsmaatschappij had, met het vliegtuigje als onder pand, een krediet verstrekt aan de eigenaar van het ma chientje, in casu het Gelderse luchtvaartbedrijf. Gevreesd werd, dat het vliegtuigje, dat al enkele maanden in een han gar van het vliegveld Midden Zeeland staat, verduisterd was. Uit het rapport van bevin dingen, aldus mr. Blok, blijkt, dat er geen sprake van mis drijf is. „Er zijn wel allerlei civielrechtelijke verwikkelin gen", aldus de officier van justitie, „die op dit moment tamelijk onoverzichtelijk zijn, mede als gevolg van ketting- bedingen". King-Air en het Gelderse luchtvaartbedrijf hebben zich intussen van juridische stand verzekerd om de verder uit te zoeken. bij zaak (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het Middelburgse slachthuis heeft gisteren de heer L. E. uit Re- nesse eerst een val van een ladder gemaakt en daarna een zware z.g. loopkat op zijn been gekregen. Met een open enkel- breuk werd hij daarna naar het ziekenhuis gebracht. De heer E. hielp mee aan het installeren van een aantal loopkatten. Plotseling ging de mobiele stellage, waar hij met een ladder tegenaan stond rij den. De heer E. viel naar be neden. De heer W. B. uit Mid delburg, die bovenop de stella ge stond, kon zich nog net vastgrijpen. (Vervolg van pag. 1) SINT JANSTEEN De be woner van het huis aan de Wouterstraat I in Sint Jan steen, die nu de spits heeft af gebeten, is volgens de woning bouwvereniging de afgelopen maanden op geen enkele uit nodiging ingegaan om te ko men tot een gesprek. Aangeboden zou onder meer zijn om te komen tot een af lossingsplan, maar ook op die aanbieding is op geen enkele manier gereageerd. „We heb ben echt langs alle kanten ge probeerd om dit probleem op te lossen", aldus een woord voerder van de woningbouw vereniging. „De man wilde ge woon niet. We hebben zelfs een oplossing trachten te vin den via het maatschappelijk werk. Hij is nooit verschenen op de bijeenkomsten waarvoor we hem hebben uitgenodigd, zodat hier gesproken moet wor den van kwade wil", aldus het commentaar, waaraan wordt toegevoegd, dat de woning bouwvereniging er geenszins op uit is om de „boeman" te spelen. De maandhuur van de woning in Sint Jansteen be draagt ongeveer 160 gulden. De Wouterstraat in Sint Jan steen bood gisteren een trieste aanblik met alle meubilair op straat. Zonder pardon is alles uit het huis gehaald en daar onder bleek ook een poes met jonkies te horen, die daarvoor helemaal geen begrip bleek op te kunnen brengen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Terneuzen houdt op het ogenblik een enquête onder alle ingeschreven werkzoekenden in Zeeuwsch-Vlaanderen om na te gaan of er belangstelling is om werk in België te aanvaarden en zo neen, welke motieven hiervoor worden opgegeven. Het motievenonderzoek strekt zich ook uit over Belgische werknemers die in Zeeuwsch- Vlaanderen in dienst zijn van een Nederlandse werkgever. Verder wordt een enquête ge houden naar de werkgelegen heid in de kernen van Zeeuwsch-Vlaanderen gelegen in het grensgebied met België. Het is 'de bedoeling dat ook door het arbeidsbureau in Gent een soortgelijk onderzoek plaats vindt. De heer Van Luyk, adjunct directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Terneuzen zegt: „De enquête vloeit voort uit de wens van het departe ment voor arbeidsvoorziening om meer inzicht te verkrijgen in de motieven van werkzoe kenden in Zeeuwsch-Vlaande ren om geen werk in België te aanvaarden. Wij constateren dat er meer Belgen in Zeeuwsch-Vlaanderen werken dan Zéeuwsch-Vlamingen in België. In feite is het dus een sooiologisch getint onderzoek. Uiteraard hopen wij natuurlijk dat we iets met de resultaten van de enquête kunnen doen". De heer Van Luyk denkt eind juli a.s. alle gegevens van de enquête binnen te hebben, maar dan begint ons eigen werk pas". Tot dusver heeft niemand geweigerd zijn of haai' mede werking aan de enquête van het G.A.B. te verlenen. Momenteel werken 640 Bel gische vrouwen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het aantal Belgi sche mannen dat in Zeeuwsch. Vlaamse bedrijven of andere instellingen werkt, bedraagt ongeveer duizend. Daarente gen is de uitgaande pendel van Zeeuwsch - Vlaanderen naar België te verwaarlozen. De heer Van Luyk verwacht niet dat als gevolg van de en quête de animo van werkzoe kenden uit Zeeuwsch-Vlaande ren om werk in België te aan vaarden sterk zal toenemen. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM In het gemeentelijk zwembad aan de Wittoucksingel in Bergen op Zoom is in de nacht van maandag op dinsdag ingebro ken in de snoepkiosk. Vermist wordt een hoeveelheid snoep goed en een paar boeken. De waarde daarvan is nog onbe kend. De ongewenste bezoe kers forceerden een houten schot om in de kiosk te ko- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Lardinois van Landbouw en Visserij is het 'eens met socia listische Tweede-Kamerlid Roels, dat de benoeming van de schatter-taxateur door de ruilverkavelingscommissie kieldrecht „onverstandig" was. De man is namelijk de vader van de voorzitter van de ruilverkavelingscommissie. Een nauwe familierelatie acht de bewindsman niet ver standig en hij heeft daarom de centrale cultuurtechnische commissie verzocht hierom trent nieuwe richtlijnen op te stellen. Dat heeft die commis sie intussen gedaan. Aanbevo len wordt bij de samenstelling van commissies en schatters benoeming van familierelaties in de eerste en tweede graad te vermijden. Overigens is minister Lardi nois niet bereid de benoeming voor Kieldrecht ongedaan te maken, zoals de heer Roels had gevraagd. De betrokkene is aangewezen om gronden te taxeren, die in het kader van de ruilverkaveling aan een openbaar lichaam zullen wor den toegewezen en waarbij geen belangen van de betrok kene zelf of van diens familie leden in het geding zijn. De aanwijzing geschiedde op grond van zijn deskundigheid en van het vertrouwen, dat. hij in de-regio bij vele grondeige naren en -gebruikers geniet. Aangezien de taxaties door een groep van drie deskundi gen zullen worden verricht en de overeengekomen bedragen onderworpen zijn aan de goed keuring van de centrale cul tuurtechnische commissie, zijn voldoende waarborgen voor een verantwoorde prijsstelling aanwezig, aldus minister Lar dinois. Eerder verklaarde Ge deputeerde Staten van Zee land de benoeming „niet ge lukkig" te aohten. (ADVERTENTIE) (Van onze correpondent) ZUIDDORPE De be woners van huizen aan de Hoofdweg Noord en Zuid in Zuiddorpe wor den evenals vorig jaar, weer getracteerd op nach telijk kanongebulder. In de polder Zuiddorpe Zuiddeel staan een paar luidruchtige vogelver schrikkers opgesteld, die om de vijf minuten een hels kabaal laten horen, dat veel weg heeft van een kanonschot. Het la waai dient om vraatzuch tige vogels af te houden van de koolzaad-velden. Een minder prettig ne veneffect is, dat er soms ook mensen uit hun slaap worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Onder auspiciën van de Unie van de Nederlandse tambours-, pijpers en trompetterkorpsen organi seert het Middelburgse Trom petterkorps „Juliana" in samen werking met de VVV te Zoute- king met de V.V..V te Zoute- lande zaterdag een groot muzi kaal showconcours in de had plaats. Negen korpsen uit de afdeling „Zuid" van de Unie nemen aan dit concours deel met in totaal meer dan 400 muzikanten en majoretten. Aan het concours, dat een voorselectie is voor het dit na jaar te houden top-showcon- cours in schoonebeek neemt ook een aantal korpsen deel uit de hoogste divisies. Enkele ensembles zijn de trotse bezit ter van hoge onderscheidingen, behaald op het wereldmuziek concours te Kerkrade. De or ganisators van het concours Zoutelande vonden bij de VW een goede en bereidwillige organisatie-partner. Ruime medewerking werd verkregen voor het verkrijgen van de vele accommodaties, die voor een zo grote groep muzikanten nodig zijn. Het musikaal fes tijn zal plaatsvinden op het sportterrein. Het begint om 14.00 uur en eindigt ca. 18.00 uur. Het uitgebreide programma is in de afigelopen maanden tot in de kleinste onderdelen ge regeld. De secretaris van het organisatie-comité zegt dan ook welgemoed: „Wij hebben alleen nog maar goed weer nodig, de rest is geregeld". Maar als de weergoden de muzikanten op deze dag niet gunstig gezind 'zijn, zal het concours toch doorgang kun nen vinden en wel in de Mid delburgse sporthal. Op het concoursterrein is plaats voor ongeveer 5.000 be- gelegenheid hebben de muzika- gelegenheid heben de muzika le en showprestaties van de korpsen te volgen. Het trompetterkorps Juliana dat volgend jaar zijn 40-jarig bestaan hoopt te vieren, werkt reeds nu aan' plannen om in dat jaar een grootser festival te organiseren. Het bestuur beschouwt de organisatie van het concours te Zoutelande als een generale repetitie voor de jubileumviering. Ook V.V.V. Zoutelande ziet in het komen de festijn een welkome gele genheid om ervaring op te doen voor grote evenementen in de komende zomer. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Zestien honderd vrije uurtjes heeft de heer G. van Turenhout uit Aardenburg gestoken in het „restaureren" van een Citroen uit het jaar 1924. „Eind no vember 1970 kon ik de hand leggen op een restant van een auto uit 1924", zo zei de heer Van Turenhout ons. „Daarna ben ik praktisch leder vrij uurtje bezig geweest om de wagen weer in zijn oorspron kelijke staat te krijgen". Dat dit goed is gelukt, wordt bewezen door het feit dat de auto gisteren in Draai brug is gekeurd en geschikt werd geacht voor een z.g. ZZ- nummer- „Dat betekent dat ik bij bijzondere gelegenheden op de weg mag komen en aan raily's kan meedoen", aldus de trotse eigenaar van dit uiter lijk zo goed als nieuwe voer tuig. Alles aan de auto is over eenkomstig het oorspronkelij ke ontwerp. „Ik heb van de Cirtoën-fabrieken alle mede werking gehad", zegt de heer Van Turenhout. „Zij hebben in Frankrijk uitgezocht dat de wagen in 1924 de fabriek ver iaten heeft en jarenlang is ge bruikt door een pastoor in de Pyreneeën. Na allerlei omzwer vingen dook de wagen op in België, waar een der renners van onze Trico-Nobic-ploeg Peter Kisner mij op de wagen attent maakte. Van de fabriek kreeg ik foto's en be schrijvingen van allerlei on derdelen van de auto. Die on derdelen waren uiteraard niet meer voorradig". Dit bleek voor de technische man van de Aardenburgse textielfa briek geen probleem, want de ontbrekende onderdelen 'ver vaardigde hij zelf. „Alleen het motortje is buiten de deur ge reviseerd". De heer Van Turenhout wil nu lid worden van de Pioneers Club, een vereniging van eige naars van zeer oude auto's. „De keuring voor deze club is zwaarder dan die van gistere: in Draaibrug. Bij de club wordt naar authenticiteit van de auto gekeken". De Citroën, die geen rich tingwijzers en dergelijke „mo derne" snufjes heeft, is tot stilstand te brengen middels een voetrem op de transmissie en een handrem op beide ach terwielen. „Gewoon ermee gaan toeren is dus uitgesloten, want de auto voldoet niet aan de huidige verkeerseisen, maar hij is b.v. bijzonder ge schikt om een ronde-miss over •een wieierparkoers te rij den". Er is overigens al eens een beroep op de heer Van Turen hout gedaan om de behendig- heidsrit voor auto's, die tij dens de „Berenningsfeesten" iri Aardenburg wordt gehou- dèn, officieel met een rondje over de Markt te openen. De Citroen geflankeerd door de trotse eigenaar.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3