UEFA praat deze week finale over „AL BIEDEN ZE ME 3 TON, IK BLIJF NIET BU FEYENOORD" BOSBAANRACE MET STRUBBELINGEN Le Mans een groot succes voor Matra Kuiper onverwacht eerste in Engeland Toto brengt meer op Toto 49 A X X X X X X X X X X X X X Sport VRIJE ZEEUW SPARTA '25 AMATEURKAMPIOEN i (Van onze sportredactie) BEEK EN DONK Sparta '25 uit Beek en Donk heeft beslag gelegd op het algemeen amateur-voetbalkampioenschap van Ne derland. Vorige week hadden de Oost-Brabanders in Rotterdam al met 10 afstand genomen van Zwart Wit '28, tweevoudig titelhouder bij de zaterdagamateurs, en nu leverde de thuiswed strijd tegen de ploeg van Wim van der Gijp een zege van 21 op. Zwart Wit '28 heeft zich ech ter allerminst laten slachtoffe ren. De Rotterdammers die ge wend zijn gemiddeld twee wed strijden per week te spelen, bleken aan het einde van het seizoen nog lang niet uitgeblust en hadden in de eerste helft zelfs het beste van het spel. Zij namen dan ook in de 37e mi nuut de leiding door Frans Steur, die een listig genomen vrije trap van Ferry ter Mors afrondde. Na rust kwam de thuisclub sterk terug. Zwart Wit-doel- man Ger Reitsma, die opviel met spectaculaire reddingen, kon niet verhinderen dat Spar ta '25 door Pedro Kuipers en Ad Vaessen (die een profcon tract heeft getekend bij FC Den Bosch) een voorsprong nam van 21. Een woordvoerder van de UEFA, Michael Daphinoff, heeft in Bern verklaard dat de tucht- commissie van de Europese voetbalunie midden deze week, dus omstreeks 15 juni, het pro test van Dynamo Moskou zal behandelen tegen de onregel matige omstandigheden waar onder op 19 mei in Barcelona de finale van het toernooi om de Europacup voor bekerwin naars tegen Glasgow Rangers volgens de Russen moest wor den gespeeld. Het Oostenrijkse nationale voetbalelftal heeft in Wenen met 20 gewonnen van Zwe den. Het was een wedstrijd in groep 1 van de voorronden van het toernooi om het wereld kampioenschap 1974, waarin Hongarije de leiding heeft. De ruststand van het treffen in Wenen was 00. Parits en Pumm scoorden in de 63e en 82e minuut voor Oostenrijk, dat nu vier punten heeft uit twee wedstrijden en er aan zienlijk beter voorstaat dan de Zweden (een punt uit twee wedstrijden). Zweden speelde enkele weken geleden in Stock holm gelijk tegen Hongarije met 1—1. Dit land heeft vijf punten uit drie wedstrijden. Bij Zweden werd Ove Kindvall in de 58e minuut vervangen door Inge Ejderstedt. Bij Oos tenrijk was Feyenoorder Franz Hasil van de partij. Schalke 04 en FC Kaisers- lautern hebben zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Westduitse voetbalbe ker, de DFB-bokal. De finale tussen Schalke 04 en FC Kai- serslautern wordt 1 juli in Han nover gespeeld. Zondag heeft te Miinchen de loting plaatsgehad voor het Olympisch voetbaltoernooi, dat op zondag 27 augustus in het Olympisch stadion wordt ge opend met de wedstrijd West- DuitslandMaleisië. De groeps indeling is als volgt: groep 1: West-Duitsland, Maleisië, Ma rokko en de Verenigde Staten; groep 2: Sovjet-Unie, Birma, Soedan en Mexico; groep 3: Hongarije, Iran, Brazilië en De"- nemarken; groep 4: Oost-Duits- land, Ghana, Columbia en Po len. FC Basel Is Zwitsers voet balkampioen geworden, door op eigen veld FC Zürich met 4—0 te verslaan. De 18-jarige Deense voetbal ler Joergen Clausen is getrof fen door de bliksem en op slag gedood. Het gebeurde een se conde na de aftrap van een wedstrijd in Egelund op Jut land. De scheidsrechter werd eveneens tegen de grond gesla gen en moest, evenals twee spe lers, met brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. Noordierse voetballers heb ben op het strand van Recife de zedelijke gevoelens van Brazi liaanse badgaste® gekwetst door naakt in zee te baden. De Noord-Ieren hadden na een af mattende training (ter voorbe reiding op het toernooi om de mini-wereldbeker, dat maan dag begint) gedacht algehele verkoeling te zoeken in zee, maar het geschokte strandpu- bliek stuurde onmiddellijk en kele politieagenten naar de plaats des onheils. „Bij ons in Europa is dit de gewoonste zaak Van de wereld", verontschul1 digden de voetballers zich. Gisteren was het weer feest in Beek en Donk. Nadat het dorp een paar weken geleden op z'n kop kwam te staan toen Sparta '25 landskampioen hij de zondag amateurs werd, kon de kleine Oostbrabantse gemeenschap opnieuw feest vieren. De club werd algemeen amateur voetbalkampioen van Nederland. Op de foto: Een vm de doelpuntenmakers, Pedro Kuipers, op de schouders van supporters AMSTERDAM (ANP) Piet Stegink, Wilma Boon en Hansje Bunschoten schreven zondag op de Bosbaan in Am sterdam hun tweede lange- baanzege in. Stegink bleek opnieuw, nu zijn clubgenoot Ton van Klooster afwezig was, veel te sterk voor zijn concurrenten en zegevierend op de 2 km vrije slag in 24 minuten en 37 secon den. De 2 kilometer vrije slag dames had een onregel matige verloop. De dames wa ren zo ongeduldig, dat zij reeds van start gingen voordat het sein was gegeven. Na lang beraad besloot de bosbaancom missie de race officieus te ver klaren, wat inhield dat er geen tijden bekend werden gemaakt en geen verenigingsprijs kon worden toegekend en de wed strijd niet in aanmerking komt voor het klassement om de zwemkroniekbeker. Uiteraard sleepte Hansje Bunschoten met groot vertoon van macht de eerste prijs in de wacht voor Astrid Verver. Er was een re cord-aantal deelnemers: ruim 1700. (Van onze sportredactie) HENDRIK IDO AMBACHT - „Het gaat niet om geld, Ik ben tevreden met hetgeen ik ver dien. Het is de sfeer bij Feijen- oord, die me niet bevalt. Daar om wil ik weg. Al, bieden ze me drie ton, ik blijf niet". Willem van Hanegem (ook wel: De Kromme) spreekt met de openhartigheid waaraan de officials van Feijcnoord zich al vier jaar geel en groen ergeren. Feyenoord is als de dood dat interne twisten op straat ko men. Willem heeft echter nooit een blad voor de mond geno men en hij doet het zeker niet in deze dagen, want voor zich zelf heeft hij al afscheid géno- men van Feyenoord. „Kijk es", zegt Willem, „ik heb nu eenmaal het karakter dat ik a-lleen ergens wil wer ken waar ik plezier heb. Geld komt op de tweede plaats. Ik ben helemaal niet zakelijk. Daarom kan ik nooit een win kel beginnen zoals Sjaak Swart of Rinus Israel". „Ik zou het geld beter meteen in de Maas kunnen gooien, nee, business ligt me helemaal niet. Het enige dat ik vraag is, dat iik prettig kan werken. Ik heb gemerkt dat dit bij Feyen oord voor mij niet mogelijk is. De hele sfeer, ook in het elftal, staat me niet aan. Ik ben het niet eens met wat er gebeurt". t De vraag of hij exacte voor- beefden kan noemen brengt hem toch even in verlegen heid. Gaandeweg het gesprek laat hij zich een voorbeeld ontvallen: „Rinus Israel en ik hebben twee maanden geleden al te gen Happel gezegd: „Koop die Brokamp van MW. Ga er achteraan, want die kunnen we goed gebruiken. Er gebeurt echter niets. We horen er niets meer van. Wel lees je dat ze idan van plan zijn die Jeuring te kopen". Voor de goede orde. Willem is geen gemakkelijk heerschap. Bij zijn eerste club, Velox, werd hij tien weken geschorst omdat hij op het veld een te genstander neersloeg, die hem gebeten had en hij sarde scheidsrechter Schalks ooit door de bal met zoveel effect naar hem toe te schieten dat deze, toen hij de grond raakte, als een boemerang weer terug stuitte waarop Schalks zijn boekje uit zijin zak haalde en zijn naam vroeg. „Willem" heet ik", zei Van Hanegem. Dit antwoord kostte De Krom me twee weken. Later, bij Xerkes, kankerde hij zodanig dat het zelfs Kurt Linder (zijn ontdekker en beschermer) te bar werd, maar ergens accep teerde men de kankerende „Kromme" toch omdat hij vol komen eerlijk is. Xerxes werd opgeheven en Willem kwam bij Feyenoord voor een schandelijk laag sala ris tenminste in vergelijking met hetgeen de andere spelers verdienden. Zij kwamen naar de training in glimmende sport auto's. Willem arriveerde in een oud Volkswagentje. In een Europaoup'seizoen haalde Wil lem als uitblinker met salaris, premies enzovoort nog geen ƒ25.000 bijeen. Totdat hij het door had en zo nukkig als een ezel werd. Het gevolg was dat Feyenoord een „correctie" toepaste, Het werd echter nooit meer goed tussen Feyenoord en „De Kromme". Soms werd hij van de training naar huis gestuurd of kreeg ftij een boete (Van Hanegem: „Ik heb daar nooit een cent van betaald"). Nu dan heeft de slechte verhou ding een hoogtepunt bereikt. .„We hebben in het stille sei zoen nog elke dag getraind. Ze zijn zeker bang dat we een uur vrij hebben". Het ontbreekt Willem in deze dagen niet aan belangstelling. „Vier clubs tonen veel interes se: Ajax, Anderlecht, Olympi- que Marseille en PSV", zegt hij. Willem vertelt saillante bijzonderheden: „PSV wil Schmidt Hansen, Strik en Eef Mulders voor mij ruilen en nog geld toegeven". Zou hij graag bij Ajax voet ballen „Natuurlijk", zegt Willem, maar heel diplomatisch laat hij erop volgen: „Met Kessler heb ik ook altijd goed kunnen opschieten". Het wordt in de komende da gen touwtrekken om Willem, JEAN NELISSEN Wim van Hanegem: Het gaat niet om het geld maar om d« sfeer. Beloning van moeder Bunschoten voor dochter Hansje wedstrijd op de Bosbaan Won. chaotisch begonnen 2-kilometer- Hennie Kuiper, Engeland. de Nederlandse winnaar van de ronde van (Van onze sportredactie) MILAAN Zonder dat zijn eerste plaats nog in gevaar is geweest, won Eddy Merckx dit weekeinde de ronde van Italië. Hennie Kuiper zorgde in de ronde van Engeland voor een sensatie door in de laatste meters de overwinning te pak ken. Hij werd tweede en kx'eeg daardoor genoeg bonificatie om eerste te worden in het eind klassement. Jan Janssen, door een te matige voorbereiding zwak be gonnen in de ronde van Lu xemburg, won zaterdag de 2e etappe. In St. Willebrord ging de eerste plaats van de profkoers naar Leo Duyndam. Brabant en Zeeland heb ben hun nieuwe provinciale kampioenen. Jan Raas won bij de amateurs in Sas van Gent, Wil van Helvoirt in Geffen. Dit en ander wielernieuws op de 2e en 3e sportpagina. De 24-uursrace van Le Mans Bonnier (foto). Hij werd 42 jaar. eiste het leven van Joakim LE MANS (ANP) Gebrek aan spanning karakteriseerde de legendarische 24-uursrit van Le Mans, eens het Mekka van de internationale automo- bielsport. Matra, gedoodverfd favoriet na het zich terugtrek ken van wereldkampioen Fer rari en Ford-Mirage, legde be slag op de eerste twee plaatsen bij deze negende wedstrijd voor het wereldkampioenschap merken. Zij aan zij gingen zondagmid dag' even na vieren de Matra's van Graham Hill-Henri Pesca- rolo (Eng.-Fr.), Frangois Ce- vert-Howden Ganley (Fr.-N.Z.) over de eindstreep. De Brits- Franse combinatie lag echter in feite tien ronden voor. Het was de eerste overwinning van het Franse merk sinds twee entwintig jaar en tevens de eerste zegepraal in tien starts van de 43-jarige oud-wereld- kampioen Graham Hill. De vreugde over het Franse suc ces werd echter overschaduwd door een tragisch ongeluk in de zondagmorgenuren. Hierbij kwam de 42-jarige Zweed Joa kim Bonnier om het leven. In dezelfde Lola T 280 waar mee Bonnier later zou veron gelukken, vestigde Gijs van Lennep in de achtste omloop een nieuw ronderecord. Zijn gemiddelde bedroeg 216,413 km per uur. De Nederlander, die verleden jaar in een Porsche ze gevierde, vormde aanvankelijk een' equipe met de Belg Hu ghes de Fierlant. Toen de Belg uitviel, werd Van Lennep inge deeld bij de Lola-equipe Bon- nier-Larrousse. Voor sporttoto nummer 50, de laatste in dit, seizoen, hebben 453.517 deelnemers voor een in leg gezorgd van 1.036.064 gul den. Het prijzenbedrag be draagt 438.255 gulden. Voor de prijs en de premie is een be drag beschikbaar van 109.563 gulden. In totaal heeft de sporttoto dit jaar 68,1 miljoen gulden op gebracht. Dit is 1,5 miljoen gul den meer dan vorig jaar. Graafschap-VVV Volew.-SVV H.'veen-Wagen. Heracles-AZ'67 Willem II-H.'lem V'.dam-HVC PEC-DFC Helm. Sp.-Bl.-W. Fort. Vl.-Camb. E.'hoven-Fort. SC Werd. B-Kaisersl. Schalke-Köln Basel-Zürich DUITSE LOTTO De win nende getallen in de Duitse lotto zijn: 3 - 7 - 19 - 20 - 29 - 47 Reservegetal 14 Olympianummer 4843.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9