Kim-Phuc is nog te jong om verbitterd te zijn Britse leger voorkomt gevechten in Belfast MILIEUCONFERENTIE IN STOCKHOLM nieuw felle kritiek op V.S. Resultaten Rijn- Schelde- Verolme veel beter ISRAËL WAARSCHUWT TEGEN KAPINGEN BH Eerste prijs voor IKOR-programma DIVIDEND: 17% r Thomassen verdedigt uitreiking Erasmus-penning (ZOETE) BROODJES VAN GEORGE i Grootste kracht centrale gebombardeerd DUREX binnenland buitenland AKKOORD ESSER Reddingswerk in mijn stopgezet overat verkrijgbaar Utrecht wil straaljagers boven stad kwijt VEROLME Maandag 12 jwni 1972 SAIGON (AP) De negen jarige Phan Thi Kim-Phuc ligt in een kinderziekenhuis te Sai gon. Haar toestand is nu be vredigend, maar het napalm incident in Trang Bang zal In dagbladen in alle delen van de wereld heeft deze week een foto gestaan van een klein meisje, dat naakt een weg afholde na door na palm getroffen te zijn. Een correspondent van Associated Press vond dit meisje in een ziekenhuis in Saigon. door koorts, zware brandwon den en de nagedachtenis aan een dood broertje wel onuit wisbare herinneringen bij haar hebben achtergelaten. Haar moeder en vader kun nen haar troosten met liefde, voedsel en geneesmiddelen. Hun ogen zijn rood van de tra nen over de dood van hun twee jaar oude zoon, die aan zware brandwonden ten gevolge van dezelfde napalmaanval over leed. „De oorlog is zo wreed", zegt Pah Thanh Tung, een werkloze districtsambtenaar. „Als de kinderen maar in de pagode waren gebleven". Zijn ogen staan vol tranen. Hij zwijgt halverwege de zin en begint verbitterd te praten over de piloten van de bom menwerpers. Tung kijkt naar zijn dochter. Haar rug, armen en benen zijn een en ai ver band. Zij is nog te jong om verbitterd te zijn. Ze lijdt al leen pijn. „Ik voel mij nu wat beter", zegt Kim-Phuc. „Maar ik heb nog koorts en alles doet zo'n pijn". Het gezin Tung telde acht Op deze manier maakten miljoenen mensen kennis met het ernstig gewonde Vietnamese meisje. kinderen en het bewoonde een huis bij de Cao Dai-pagode in de districtsplaats Trang Bang, 40 kilometer ten noord-westen van Saigon. In de loop van de week waren groepjes Noord- vietnamezen de plaats binnen geslopen. Zij ontketenden ge vechten met de daar gelegerde regeringstroepen. „De gevechten woedden op een halve kilometer afstand", zegt Tung. „Dichter bij de markt en aan de andere kant van de weg. Ons gezin was veilig, maar er zaten nog sol daten in de nabijgelegen voor post". De kinderen gingen toch bij de pagode spelen. De ouders bleven thuis. In de buurt werd gevochten en vliegtuigen wier pen bommen af op de Noord- vietnamese stellingen. De Zuidvietnamese bommen werpers kwamen laag over vliegen, aldus Tung. Zij zaten zo laag dat de kinderen buiten de pagode in een loopgraaf kropen. De Zuidvietnamese soldaten waarschuwden de kinderen, dat zij beter weg konden gaan en het groepje begon de weg af te rennen. Opnieuw kwam een Zuid vietnamese bommenwerper aanvliegen, die blikken na palm als vuurballen over de weg uitstrooide. Door de na palm vatten de kleren van Kim-Phuc vlam. Zij en haar vriendjes liepen door. Zij gil de om de gruwelijke pijn op haar rug. Zij bereikte nabijge legen regeringsstellingen, waar de soldaten de brandwonden met water overgoten. Enkele minuten later kwam haar moeder met haar ver brande broertje de weg afge lopen. Een soldaat hield moe der tegen en hing zijn rozen krans om de hals van het jon getje. Het kind overleed enkele uren later. (Van onze redactie buitenland) BELFAST Het Britse leger is er gisteren in ge slaagd ernstige moeilijkhe den in de Noordierse hoofd stad Belfast te voorkomen. Het belette katholieke ex tremisten uit de wijk Falls Road een demonstratieve mars door de stad te maken, nadat ongeveer 200 jonge protestanten, gewapend met stenen en flessen, naar het centrum waren gekomen om de mars te verstoren. Een officier van politie zei dat de troepen barricaden had den opgezet om dé mars in de kiem te smoren. „Er waren on getwijfeld moeilijkheden geko men met deze tartanboys", zei hij. De jonge protestanten, be kend als de tartan-bende om dat ze tartan-sjaals dragen als herkenningsteken, blijven ge woonlijk in het eigen gebied van Shankill Road. Maar deze keer waren ze uit hun „schuil kelder" vandaan gekomen toen zij hoorden dat er een katho lieke mars zou worden gehou den. Elders waren zondag grote delen van de stad door barri caden van protestanten afgeslo ten uit protest tegen de niet- inmenging van het Britse leger in de gebarricadeerde katho lieke enclaves van Londonder ry. Zondagavond werden nog steeds barricades in de hoofd stad opgericht, hoewel er ook al enkele werden opgeruimd vooruitlopend op de tijdslimiet van middernacht die de pro testantse leiders hadden gesteld. De protestanten hebben hun gebieden in Belfast de laatste weekeinden gebarricadeerd maar ze, na afloop van het weekeinde ook weer vrijwillig afgegroken. Ze hebben nu ech ter gedreigd hun wijken perma nent te blokkeren als het Britse leger geen maatregelen gaat ne men tegen de afgesloten katho lieke gebieden in Londonderry. In deze stad werd zondag een Britse soldaat door een sluipschutter gedood in de om geving van de katholieke wijk Bogside. Het slachtoffer werd door een kogel in het hoofd ge raakt. Het is het 76ste militaire slachtoffer sinds het Britse le ger bijna drie jaar geleden kwam. Zaterdag kwam in Belfast een meisje van zestien om het le ven en werden vijf personen door kogels gewond. In Lon donderry liepen bij drie bom explosies twee personen ver wondingen op. SCHIPHOL (ANP) Strijd vaardig zijn in het geheim voorbereide bezoek aan de Ja panse keizer (en de uitreiking van de Erasmus-penning) ver dedigend, is burgemeester Tho massen van Rotterdam zondag ochtend vroeg met zijn haven delegatie op Schiphol terugge keerd van het bezoek aan het Verre Oosten. Er zjjn ter gelegenheid van de 500e geboortedag van Eras mus in 1969 een drietal Eras mus-penningen geslagen, die alle drie in de vrije handel te krijgen zijn. Van de penning van de Rotterdamse kunstenaar Louki Metz heeft het gemeen tebestuur een beperkt aantal gekocht. Tot nu toe is deze pen ning 15 maal als relatiege schenk uitgereikt. Op (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM China heeft op de milieuconfe rentie van de VN in Stockholm gevraagd een krach tige veroordeling uit te spreken tegen de „monster achtige wreedheden die door de VS worden begaan in Vietnam, Laos en Cambodja". De Chinese delegatieleider Tang Ke gebruikte meer dan de helft van zijn toespraak van 40 minuten om een, van deze strekking in Stockholm ongekende aanval te doen op de V.S. en Rusland. Hijnoemde niet één keer president Nixon met name en onthield zich ook van het noemen van Rusland, maar sprak van de „supermogendheden". Hij beschuldigde hen van het doden van mensen, het vernieti gen van het milieu, het dreigen met kernwapens en het plegen van chantage. .waai de ergste vervuiling van ons leefklimaat is. Tang Ke beschuldigde de Amerikanen en Russen ervan te streven naar de wereldhe gemonie. Beide landen zijn' volgens hem nog steeds bezig de „waanzinnige" wapenwed loop op te voeren, maar zijn anderzijds niet bereid derde landen minimale compensatie te verlenen voor de vervuiling die zij hebben veroorzaakt. Ook vorige week is herhaal delijk kritiek geleverd o.a. door de Zweedse premier Pal- me op het beleid van de Verenigde Staten in Vietnam in het bijzonder op de ontbla dering en de intensieve bom bardementen. Over de instelling van een milieufonds en de instelling van een VN-secretariaat voor milieuzaken schijnen de mees te landen in Stockholm het nu eens te zijn. De verschillen betreffen detailkwesties. Maar deze zullennaar wordt ver wacht geen grote problemen opleveren. De milieuconferentie heeft overigens gisteren opgeroepen tot een internationale bestrij ding van het lawaai en instel ling van lawaaigrenzen voof auto's en bromfietsen. Het nieuwe bureau voor milieu zaken dient voorschriften voor het meten van lawaai op te stellen. De Wereldgezondheids organisatie heeft eerder de conferentie laten weten dat la- Maurice Strong, de secreta ris-generaal van de conferen tie, heeft zaterdagmiddag de half miljoen handtekeningen van Nederlandse en Vlaamse schoolkinderen in ontvangst genomen. Gestoken in een spierwit pak overhandigde Gerard Esser, de Nederlandse kunstschilder die de afgelopen twee jaar deze handtekeningen heeft verzameld, de zware, kof fer aan de VN-functionaris. Strong zei geroerd te zijn door het meeleven van zoveel kin deren met de vervuiling in de wereld. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De Rijn-Sclielde-Verolme machinefabrieken en scheepswerven N.V. heeft in 1971 belangrijk betere resultaten behaald. Door de fusie met het Verolme-concern zijn de resul taten niet vergelijkbaar met 1970 en daarom zijn geen vergelijkende cijfers in het geconsolideerde resultatenoverzicht opgenomen. Uit de in het jaarverslag opgenomen kerngetallen blijkt dat de netto winst over 1971 uitkomt op 25,6 min., wat bijna een verdubbeling betekent ten opzichte van 1970, toen Verolme nog niet in het concern was opgenomen. De geproduceerde omzet bedraagt rond 1,9 miljard en de orders aan het eind van 1971 bedragen ruim 4 miljard. Van de netto winst van 25,6 min wordt 13,2 min uit gekeerd als dividend (17 pet) en het resterende bedrag zal worden toegevoegd aan de re serves. De uitkomsten in de scheeps- nieuwbouw hebben in 1971 nog niet bijgedragen tot het jaar resultaat. Hetzelfde geldt voor de kernenergiesector, waar aanloopverliezen op de fabri cage van reactorvaten optre den. Door positieve resultaten in diverse sectoren werden deze minder gunstige uitkom sten meer dan gecompenseerd, aldus het jaarverslag. In 1971 is het loon- en prijs niveau opnieuw sterker geste gen dan was voorzien bij het aanvaarden van enkele op drachten tegen vaste prijzen. Het bestuur vindt het daarom noodzakelijk voor de risico's waarmee een sterk internatio naal georiënteerde onderne ming in de kapitaalsgoederen sector kan worden geconfron teerd, extravoorzieningen aan te houden. De algemene voorzie ning voor orders is daarom ten laste van het resultaat met 2 min verhoogd tot 18 min. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Westduitse extremisten en Arabische guer rillastrijders zouden vijf verkeersvliegtuigen willen kapen en door middel van bommen in de bagage van passagiers gebouwen op vliegvelden op verschillende plaatsen in de wereld willen opblazen. Op het vliegveld van Tel Aviv zegt men een waarschuwing uit De regering van (Zuid-)Ierland heeft aangeboden alle schade te vergoeden, die een bomaanslag aan de ambassade van West- Duitsland in Dvhlin aanrichtte. De schade (zie foto) aan de bui. tenkant en het interieur is groot. Een onbekende vertelde in een telefoongesprek dat de aanslag het werk was van de Westduitse links-extremistische Baader-Meinhof-groep. Europa te hebben ontvangen dat naai. men gelooft één van de kapingen is beraamd door de Westduitse links-extremistische groep Baader-Meinhof. Een Zwitsers toestel zou wor den gedwongen naar het Mid den-Oosten te vliegen. Het zou worden opgeblazen als Israël niet de overlevende vrijliet van de groep van drie die 30 mei op Lod 25 passagiers doodde met machinegeweren en hand granaten. Drie leden van de Duitse groep zouden de aanslagen op vliegvelden voor hun rekening nemen, terwijl vijftien Arabi sche guerrillastrijders zouden proberen de vijf vliegtuigen te kapen. De Israëlische luchtvaartau toriteiten hebben de waarschu wing doorgegeven aan alle luchtvaartmaatschappijen die Tel Aviv aandoen. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft bij aankomst in Geneve gezegd dat hij zijn ka binetschef opdracht heeft ge geven namens hem contact op te nemen met de voorzitter van de veiligheidsraad over de mo gelijkheid van het bijeenroe pen van de raad in verband met de vliegtuigkapingen. Waldheim wees er echter op dat hij niet de macht heeft de raad zelf bijeen te roepen. Hij kan het de voorzitter voorstel len. Zoals gemeld heeft de inter nationale federatie vgn ver keersvliegersverenigingen ge dreigd met een wereldomvat tende staking op 19 juni als de raad niet voor 16 juni bijeen wordt geroepen. De Amerikaanse vereniging van verkeersvliegers heeft za terdag in een brief aan de Ifalpa aangedrongen op een internationale vliegboycot te gen de Duitse Bondsrepubliek als de regering in Bonn 10 ka pers niet uitlevert aan Tsjecho- slowakije. Het tiental kaapte vorige week een Tsjechoslowaaks toe stel op een binnenlandse vlucht om naar Duitsland te vluchten. Bij de overmeestering werd de eerste vlieger gedood. WANKIE (Rtr) De 419 slachtoffers bijna allen Afri kanen die na de explosie in de schacht van de kolenmijn bij de Rhodesische stad Wan- kie zijn achtergebleven zullen daar hun graf vinden. Collega-mijnwerkers begon nen zaterdag aan de ingang van de Kamandama-schacht een eenvoudig houten platform op te richten waar een her denkingsdienst voor de man nen zal worden gehouden. Gisteren waren opnieuw ze ven lijken geborgen voordat de mijndirectie opdracht gaf de reddingswerkzaamheden stop te zetten. 0 Senator George McGovern, een van de favorieten voor de democratische kandidatuur in de Amerikaanse presidentsver kiezingen, is zijn campagne voor de voorverkiezingen in New York begonnen. Daarbij beho ren ook bezoeken aan brood jeswinkels. Het vliegtuig waar mee McGovern naar New York was gekomen, had in Pittsburgh een landing moeten maken na. dat een bomalarm was gegeven. Er werd geen bom gevonden. Het vliegtuig had 38 inzittenden aan boord. Vier passagiers lie pen verwondingen op toen ze via de nooduitgangen het toe stel verlieten. (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) B. en w. van Utrecht gaan de minis ter van Defensie vragen er bij de NAVO-autoriteiten op aan te dringen militair luchtver keer boven Utrecht zoveel mo gelijk te vermijden. In 't kort BIJ EIERHANDEL G. Lukken in Oostzaan is aan twaalf per soneelsleden verzocht naar an der werk uit te zien. DE BENGAALSE regering heeft de laatste hand gelegd aan een plan om 1.100 Pakistaanse krijgsgevangenen, die worden beschuldigd van volkeren moord, voor net gerecht te dagen. INBREKERS HEBBEN uit de magazijnen van een groot handel in Boxmeer voor ruim f 25.000 aan sigaretten gesto len. DE ALGEMENE raad van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel heeft in Utrecht de heer H. Zeevalking uit Utrecht tot voorzitter benoemd. HET AANTAL leden van de Italiaanse communistische par- tijd de grootste in het westen, is dit jaar met bijna 5.000 ge stegen: tot 1.525.672. OP DIT MOMENT zijn er vijf honderd dagverblijven nodig voor geestelijk gehandicapten, zo heeft de heer Heessels, voor zitter van de stichting Dagver blijven meegedeeld. DE PERUAANSE autoriteiten hebben de genaturaliseerde Boliviaan Klaus Altmann for meel in staat van beschuldi ging gesteld. Hij zou voor 1.000 dollar aan gouden pennen ln Peru hebben ingevoerd. Op grond van de modalitei ten van het rapport Winsemius moet gedurende enkele jaren een winstuitkering worden ge daan aan Vermogensbeheer Verolme nv. Deze winstuitke ring is nog niet precies bere kend, maar het opgevoerde be drag van 15 min moet als be nadering van het af te dragen bedrag worden beschouwd, al dus het verslag. De bezetting van de repara- tiewerven en -afdeling was gunstig in 1971 en ook die van de scheepsbouwafdelingen was algemeen bevredigend. De vraag naar nieuwe schepen daalde tot een laag niveau en deze ontwikkeling is in over wegende mate toe te schrijven aan de sterk verslechterende scheepsvrachtenmarkt, aldus het bestuur van RSV. De groep verwacht in ver band met de bouw in Duits- Nederlands-Belgische samen werking van 'n 300 MW kern centrale omvangrijke opdrach ten te ontvangen. (Van onze redactiebuitenland) SAIGON HANOI Ame rikaanse vliegtuigen hebben een belangrijke waterkracht centrale uitgeschakeld die het gebied van Hanoi van elektri citeit voorzag. Volgens een bekendmaking is het transformatorgebouw zo zwaar door elektronisch ge leide bommen beschadigd dat het geheel buiten bedrijf is ge steld. Er waren speciale maatre gelen genomen om de dam in de rivier te sparen, hetgeen ook is gelukt. Als de dam zou breken zou er een geweldige overstroming in het gebied van Hanoi ontstaan. Xuan Thy, leider van de Noordvietnamese delegatie op de geschorste vredesbe sprekingen in Parijs, keert met nieuwe richtlijnen voor de on derhandelingen naar de Franse hoofdstad terug. Een schip dat met medische voorraden uit Japen kwam, heeft de Amerikaanse blokka de van de haven Haiphong ge broken zo meldde radio-Ha noi zaterdag. Het schip kwam uit Osaka met voor 140.000 dol lar aan medische voorraden. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM Het IKOR- programma „Oorlogje spelen" is op het vijfde internationale televisiefestival voor jeugd- en kinderprogramma's in Miin- ehen met eerste prijs van dm 10.000,— bekroond. Aan dit festival, om de twee jaar in Miinchen, namen dit jaar deel 43 omroeporganisaties uit 32 landen. Er waren totaal 74 in zendingen voor de twee cate gorieën: jeugd- en kinderpro gramma's. In elke categorie zijn drie gelijkwaardige prijzen verleend. Het IKOR won zijn prijs in de categorie kinderprogram ma's samen met het BBC-pro- gramma „Vision on light" en de Finse inzending „Matt and his parents". Het bekroonde programma is in mei 1970 uit gezonden in de kinderserie „woord voor woord extra", waarin voor kinderen onder werpen als gezag en macht, rijk en arm, vrijheid aan de orde zijn gesteld. Het werd ge maakt door Aard Staartjes, die het presenteerde en door Karei Eijkman, die de redactie voer de. De regie was in handen van Trudy van Keulen. Aanleiding tot het maken van de televisiefilm was de brief die de derde klas van de St. Petrus banden-school in Venray had geschreven aan de toenmalige minister van De fensie met kritische vragen over de zin van verhoging van de defensie-uitgaven. Over de ze brief had de minister zijn ongenoegen geuit. Over opzet en inhoud van de film is op het festival uitvoe rig gediscussieerd. Voor het eerst is dit jaar de prijs be paald niet door geheime jury rapporten, maar na openbare besprekingen door alle verte genwoordigende omroeporga nisaties. Het IKOR is erg gelukkig met deze internationale erken ning, die „aantoont dat bezig durven zijn met werkelijke vragen van onze samenleving, zelfs in kinderurogramma's, de moeite waard is".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5