ORGANISATIE VAN TITELDUEL IS AF Succes Sasse Wieier Club Veerman snapte er niks van... Van Dam sterkste Wim Evertse gaat stoppen RUIM VERLIES VOOR ZEEUWS ELFTAL: 3-0 Resultaten titelstrijd Sas van Gent Van de Bunder geklopt Strijd zonder waarde NIEUWELINGENKAMPIOEN Zeeuwse wieler kampioenschappen sport TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 12 JUNI 1972 10 stekend, de voorzieningen voor jury en officials perfect en stijlvol. De Sasse Wieier Club had aan alles gedacht, zelfs aan een officiële receptie die werd (Van onze sportredactie) SAS VAN GENT De Sasse Wieier Club heeft veel eer ingelegd met de verwer king van de Zeeuwse kampi oenschappen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds draaide de organisatie als een soepe le machine. De afzettingen van het parkoers waren uit- hout haalde hij de rijkspolitie naar voren als een instantie waarmee het prettig en goed werken is. Aan het eind van de wielerdag kon de Sasse club terugzien op een werk stuk dat veel lof oogstte, maar bijgewoond door burgemeester jammer genoeg door de bij- R. den Boer, vertegenwoordi gers van rijkspolitie en de wielerautoriteiten. Waarne mend burgemeester, ook voor zitter van het wielercomité, W. Colsen, voerde het woord van welkom in het wijkge- bouw St.-Albert. Hij bedankte de burgemeester voor diens blijik van belangstelling, KNWU-consul IJsebaert voor zijn medewerking en in de persoon van adjudant Lern- zonder slechte weersomstan digheden minder publiek trok dan verwacht. door PETER HEERKENS Veerman, ex-zwemmer, die meteen de titel bij de nieuwelingen veroverde. (Van onze sportredactie) SAS VAN GENT Toen Tonnie Veerman in januari van dit jaar voor de zesde keer Zeeuws kampioen op de rugslag werd, nam hij een be sluit dat opzien baarde. Hij stopte met de zwemsport- Want Tonnie Veerman vond er geen lol meer aan ,zo opper machtig te zijn- Alsmaar win nen zonder tegenstand. In hem bruist de oprechte eerzucht en die kun je in je eentje niet voeden- Dus besloot Tonnie Veerman maar wat anders te gaan doen. Het werd wielrennen. Het JAN RAAS WINNAAR IN DE ZEEUWSE PRESTIGE-SLAG (Van onze sportredacteur) SAS VAN GENT Toen Jan Raas de modder kledders van zjin lijf had gewassen en in zjjn zondagse pak een glaas je prik dronk aan de bar van het Sasse wijkhuis St.-Albert, vroeg hjjij zich af wat het Zeeuwse wielerpubliek wel zou zeggen van zijn kampioenschap bij de amateurs. Werd die overwinning, ziedaar het probleem waar hij mee worstelde en dat hem zichtbaar remde in uiterlijke vreugde, wel ge zien als een waardevolle „Ik dlenk", redeneerde hij over de reacties van het supportersvolk, „dat ze zullen zeggen: Wat betekent dat nou, kampioen worden zonder dat De Waal, Priem en Bal meededen Dat zeggen ze natuurlijk.. In zfjn overpeinzing be treurde Jan Raas dan ook dat die drie door omstandigheden niet aan het vertrek kwamen. „Jammer", zei hij. En dan met milde spot: „Ik ben wel kam pioen, want ik heb Bunder verslagen." Dat deed Jan Raas zo over tuigend, dat degenen die me nen dat zijn titel er een zonder glans is, ongelijk hebben al valt het niet te ontkennen bat de afwezigheid van Priem, De Waal en Bal altijd 'n discussie punt blijft in dat succes. Maar de manier waarop Jan Raas afrekende met Toine van de Bunder en allen die op zijn wiel loerden, was van grote klasse. De verslagen IJzendijk- se favoriet kon dan ook niet anders dan eerlijk bekennen: „Raas was de beste, zonder meer". Op het gezicht van Toine van de Bunder lag geen spoor van teleurstelling, wat men zou verwachten na een verloren prestige-slag in eigen provincie. Derde werd hij, want in de kopgroep van 4 stoof good old Wim Evertse hem nog voorbij. „Oh neen hoor", meldde Van de Bunder monter over zijn gemoedsstemming." Jan reed hel best van ons allemaal, dat was gewoon een feit. Neen, ik voel die nederlaag niet als een vernedering. Volgende keer beter, zeg ik maar." In de confrontatie tussen „de grote twee", viel Toine van de Bunder op door zijn krampachtige pogingen om zich tijoig los te rukken van Jan Raas die met hem, Wim Ever'se en Wim Westdorp tenslotte de kopgroep vorm den. Ze hadden elkaar gevon den op 20 ki'ometer van hei einde, na een rustig verloop. „Eigenlijk'theoretiseerde Jan Raas later, „is zo'n Zeeuws kampioenschap voor ons een rotkoers. W-. kennen elkaar veel te goed. Er wordt te lang geloerd." Die afwachtende hout1;::? had 100 kilometer ge duurd. Ir die tijd vielen alleen .Johnny Verbeke (door 3 lekke banden) en Ko Blok (na een manmoedige solo van 10 kilo meter) op. Het peloton verloor overigens toch wel renners want de kle'n vluchtpogingen en de keienpaden in het par koers was de helft van het deelnemersveld te mach: ig. Var. de overblijvenden konden ex slechts 2 mee toen Toine vah de Bunder bij zijn zoveel- ste demarage een aardig gat sloeg: Wim Westdorp en Jan Raas. Het trio joeg er zo hard tussenuit dat de groep snel in kansloze positie lag. Alleen W-im Evertse verraste met een indrukwekkende solo waarbij hij de kloof van 20 seconden met een onweerstaanbare rush overbrugde. Die inspanning wreekte zich overigens in de finale, „want toen", aldus Wim Evertse, „kwam ik toch tekort. Ik voel de dat ik in die achtervolging teveel gegeven had". Van de 4 leiders (die hun laatste ronde met een voorsprong van 1.52 ingingen), waagde Toine van de Bunder het eerst zijn kans in de finale. Bij het uitkomen van de laatste bocht waarna nog een paar honderd meters volgden tot de streep, demar reerde hij. In de hoop iemand mee te krijgen uit wiens wiel hij zou kunnen spurten, stopte hij met een af en op hetzelfde moment lag hij al In kansloze positie. Met een bruske reactie stuur de Wim Evertse hem voorbij, .Tan Raas zette aan en Toine Van de Bunder was „gezien". De Zeeuwse titel werd een strijd tussn Wim Evertse en Jan Raas en dat gevecht won Raas overduidelijk. „Och", vergoeilijkte de winnaar de nederlaag van zijn grootste ri vaal Toine van de Bunder, „iedereen heeft wel eens een slechte dag". En over de zwaarte van het door hem be vochten kampioenschap: De koers was voor Toine lastiger dan voor mij. Van de Bunder v/ordt in de pers steeds de grote favoriet genoemd, dat maakt het voor zo'n jonge moeilijk. Iedereen let op hem." (Van onze sportmedewerker) beter, de inzet en de overgave dat zaterdagavond zijn laatste oefenwedstrijd speelde tegen een team samengesteld uit spelers van Zeeuwsch-Vlaamse voetbalverenigingen, heeft op het terrein van AZVV in Axel een 30 nederlaag moeten in casseren- Een eindstand die zeker niet te hoog was, want vooral in de eerste helft wa ren de Zeeuwsch-VIamingen superieur. Was technisch het Zeeuws-elftal misschien iets beter, de inzet en deovergave waarmee de Zeeuwsch-VIa mingen speelden was enorm. Een goed draaiende Zeeuwsch-Vlaamse verdedi ging met als uitblinkers A. de Bodt (Steen), en de als laatste man spelende H. van der Hjoofd (Terneuzen), kon alle stormlopen in de beginfase op vangen. en zelf aan aanvallen gaan werken. In de tiende mi nuut moest doelman P. Ver- poorte (Axel) zijn talenten to nen, toen J. de Ridder (Ame- n xuiden) door de verdediging ging, en Verpoorte op de kor rel nam. De Zeeuwsch-VIa mingen kwamen echter goed Don van Dam, die verras send de titel pakte bij de as piranten: SAS VAN GENT Nog nooit won Don van Dam (15 jaar oud, woonachtig in Phi lippine en leerling van de ma vo „De Branding" in Terneu zen) een koers. Hij reed er 33 zonder een eerste prijs en in eens werd hij Zeeuws kampi oen bij de adspiranren. Hoe kan dat? Zijn verzorger, de gebruinde George Rogiest, wist het en vader Van Dam had evenmin moeite met die theorie hoe moeilijk die ook leek bij het nagaan van Dons staat van Dienst. „Luister", sprak Rogiest glunderend want tenslotte straalde een flink deel van de triomf ook op hem af „hij durft in eens". „Dat is het en niks anders". Vader Van Dam: „Onze Don was altijd bang in de spurt, maar ik zie hem met elke wedstrijd zelfverzekerder worden". Tenslotte „onze Don" zelf: „Ja, ik heb altijd teveel sohrik gehad met sprinten. Trouwens nog, als het grote groepen zijn. Maar hier zaten we gelukkig niet met ve len". Dat mocht dan waar,zijn (er gingen 8 van de 12 vertrokken adspiranten naar de meet voor de beslissende sprint), feit was dat in die kleine club twee mannen zaten aan wie men theoretisch meer kansen mocht toebedenken dan aan Don van Dam: Octavio Picavet en Hans Doorns. Ze stonden hoog genoteerd. Beiden wer den volledig verrast door de lange bleke coureur uit Philip pine, die zich deze winter zo in stilte voorbereidde op het nieuwe seizoen („maar mijn schema vertel ik u niet, daar heeft geen mens wat mee te maken", sprak hij het nut van die geheime coupe aflezend van zijn succes) dat iedereen zich afvroeg waar „die Van Dam" in 's hemelsnaam uit- hinf. „Gossie", hijgde een onthutste Hans Dooms na zijn verloren race, „ik zag ineens iemand langs flitsen en ik dacht: hé, die!". En Octavio Pioavet: „Ik kreeg de indruk dat Van Dam kapot zat. Van hem verwachtte ik eigenlijk niks". Maar Don van Dam had geen „tik". Hij rukte onweer staanbaar op naar de eerste plaats aan het eind van een koers die wel veel demarrages opleverde, maar niet tot spec taculaire ontsnappingen leid de. Er werden wat renners ge lost (Jeremiasse en Polak) en toen het ging regenen schoven er wat onderuit (o.a. Gijsel). De rest bleef samen tot het eind, waar Don van Dam in eens zoveel moed verzamelde dat hij deed wat hij tevoren nooit durfde: in een gaatje duiken en voluit meesprinten. Hij (2e jaars adspirant) haal de er zijn eerste zege en te vens het Zeeuws kampioen schap mee. terug, en het doel van het Zeeuws elftal kwam onder zware druk te staan- Het Zeeuwsch-Vlaamse elf tal bleef drukken- en toen P. Dey (Terneuzen) door Polder man prachtig werd gelanceerd, bleef de Zeeland-verdediging voor buitenspel staan- De Ter- neuzense speler ging alleen door, maar de snel terug geko men C. de Ridder (Arnemui- den) kon een doelpunt verhin deren, al werkte hij de bal bijna in eigen doel. In de tweede helft bracht coach Lindenberg enkele ver anderingen aan in beide teams. In het Zeeuwsch-Vlaams elftal werd De Bodt vervan gen door Van Staal (Terneu zen), Dey door Kouyzer (Hon- tenisse) en Hoefnagels door Leybaart (Biervliet). In het Zeeuwse team wesrd slechts één verandering aangebracht: De Regt werd vervangen door Swalibcssy (Vlissingen). Met de Vlissinger op de linksbui tenplaats kwam er veel meer vaart i-n de Zeelamd-voorhoe- le. Toch kwaimen de Zeeuwsch-VIamingen eerst tot succes, Reeds na drie minuten was Sheilds enkele verdedi gers te vlug af, en ook doel man But kreeg geen kans: 1 0. Het Zeeuws elftal met een zeer goed spelende De Ridder probeerde er alles aan te doen. maar doelman Verpoorte was steeds present- De wedstrijd ging nu meer gelijk op .en er kwamen doelkansen aan bedde zijden. In de twintigste mi nuut was de Axelaar Tonny Sheilds weer de vlugjste- Hij passte naar Polderman die geen fout maakte en de stand op 20 bracht. De Zeeuwen probeerden er nog iets aan te doen. maar het Zeeuwsch- Vlaamse middenveld, waar werd, daar heb je het alweer, een kampioenschap! Een paar maanden coureur pas, bleek in Sas van Gent ook de sterkste onder de Zeeuwse nieuweiin- genwielrenners. De als zwem mer zo dikwijls gelauwerde Terneuzenaar was er beduusd van. „Laat me effe bekomen", vroeg hij na het dichtknijpen van zijn remmen. „Ik snap er geen bliksem van". Grappende omstanders wis ten het wéi. Veeiman was sterk in het voordeel geweest omdat nij zich onder de dui velse regenbuien het best in zijn t ement voelde als ex- zwemmer. „En ik oen zo fit- Tsjonge. wat ben ik fit", ratel de Veerman zijn verbazing uit.- Daarmee was dan tevens zijn conditie getekend want aan het koersverloop had hij het zeker niet te danken. Tot aan de laatste 5 ronden toen ging de groep die de slag had overleefd het wat kalmer haalden zich 8 renners op kop) daarna presteerde resul teerde nooit in een serieuze vlucht, maar sloopte wel krachten. In een poging elkaar van het wiel te rijden, begon nen de kanshebbers over te schakelen van volle snelheid naar een wandeltempo, ze maakten er soms een sur place van en er werd in de meest merkwaardige variaties onno dig over de weg gewaaierd. Dat leverde niels op. het kostte alleen maar macht. Tonnie Veennan leek tenslotte toch een van de slachtoffers van die taktiek te worden. In de laatste ronde moest hij los sen maar het geluk was met hem- De groep viel even stil en Veennan kon aanhaken. Daarmee was voor hem de ba sis van het kampioenschap ge legd- .,Dat had ik nooit durven denken", schuddebolde Veer man. „De laatste 2% jaar heb aandoen in afwachting van de ik geen fiets aangeraakt, want - (Xat geeft een spierbeweging die niet bevorderlijk is voor een ontwikkeling als zwexn- finalo was de nieuwelin genwedstrijd een pittige koers geweest- Cor Vervaet maakte er dat mer. Bi het begin van dit sei- van. Hd.i ging na 3 ronden alleen weg en hield zijn voor sprong (maximaal 48 secon den) tot half koers. Daar, op de helft van de race, zette Lou de Jager het peloton dat al zo dikwijls geprobeerd had Ver vaet terug te pakken, op gang. Die massale aanval werd de vol goede moed trappende Vervaet te machtig. Wat de uitgedunde groep (er nand- zoen, werd ik verschillende keien gelost en dat kon ik moeilijk verwerken. Maar het ging steeds beter en dat gaf me moed. Dat ik dit, Zeeuws kampioen, zou bereiken, hield ik niet voor mogelijk. Logisch. Ik reed hier mijn 20e wed strijd en mijn beste plaats was een achtste. Dan durf je toch zeker niet aan een kampioen schap te denken Jan Raas gaat zegevierend over de eindstreep als overwinnaar bij de amateurs. Rechts Wim Evertse, die als tweede eindigde en achter Evertse Toine van de Bunder. vooral Kouyzer een belangrij ke rol speelde, hield de 20 voorsprong goed in handen Toen Polderman er 30 van maakte, werd aan alle illusies een einde gemaakt. (Van onze sportredacteur) SAS VAN GENT Aan het eind van dit seizoen zal Wim Evertse stoppen met wielren nen. Hij (25 jaar) kan zijn werk steeds moeilijker combi neren met zijn hobby en daar om nam hij het besluit na zeven jaar actief te zijn ge- (Van onze sportredactie) SAS VAN GENT De wedstrijd om het Zeeuwse da meskampioenschap is een race zonder waarde geweest. Want Agnes Koeman uit Axel was de enige deelneemster en ge zien die omstandigheid kreeg ze geen kampioensmedaille („die heeft in zo'n geval toch geen waarde", zei sport com missielid Arjaan de Schipper terecht) maar een herinne- ringsplak. En die verdiende Agnes Koeman zeker want ondanks het feit dat ze in de eerste ronde al gelost werd uit het adspiranten-pelotom waarmee ze vertrok, zette ze dapper door en finishte eenzaam op bijna 6 minuten van Don van Dam. Spelmoment uit de ontmoeting tussen het Zeeuwsch-Vlaamse elftal en de rest van Zeeland. Hier een aanval van het team van de „rest". weest, op te houden. „Ik heb een mooie carrière achter de rug. Een paar jaar stond ik aan de top van Zeeland. Ik rped een hoop grote wedstrijden en maakte veel mee. Nou is het genoeg; ik moet aan mijn toe komst denken". De laatste twee jaar ging het wat minder met Wim Evertse („Ik kan niet zoveel rijden en trainen als een hoop van de andere jongens") die daarom zijn zil veren medaille in het Zeeuwse kampioenschap terecht zag als een geweldige onderscheiding. „Ik ben er verschrikkelijk blij mee. Dit is een fijn hoogte punt in mijn laatste koers- jaar". Ofschoon die tweede plaats reoht geeft op deelname aan het Nederlands kampioen schap, gaat Wim Evertse daar niet naar toe. „Wat moet ik er zoeken? Dat is toch geen doen voor mij, dat klimwerk op die Cauberg. Ik blijf thuis". (Van onze sportredacteur) SAS VAN GENT De uitslagen van de Zeeuwse wielerkampioenschappen 1972 ln Sas van Gent, waren als volgt: Amateurs: 1 en kampioen Jan Raas (Hein kens zand) 120 kilometer in 3.13.45, 2. Wim Evertse (Tholen), 3. Toine van de Bunder (IJzendijke), 4. Wim Westdorp (Heinkens- zand), 5 op 2 minuten Wim de Wilde (Kloetinge), 6. Adri Vasseur (Axel), 7. Leon Strobbe (Lamswaarde), 8. Ko Blok (Kruiningen), 9. Hennie Gijsel (Heikant), 10. op 5.37 Johnny Verbeke (IJzendijke), 11. op 6.20 Willy de Febér (Sluiskil), 12, op 12.15 Jan de Jager (Biezelinge), 13. Steef van Harm (Sas van Gent) z t. Nieuwelingen: 1. en kampi oen Toine Veerman (Terneu zen). 80 kilometer in 2.19, 2. Rmus Verboom (Ellewouts- dijk), 3. Frons Verstraeten (Philippine), 4. Bert Begijn (Terneuzen), 5. Cor Vervaet (Walsoorden), 6. Kees Witkam ('s Heerenhoek), 7. op 2.20.08 Benno Scheers (Mid delburg), 8. op 2.25.04 Lou de Jager (Biezelinge), 9. Rinus Kole (Goes) z.t., 10. Wim Hoondert ('s Heer Abtskerke), z.t. Adspiranten: en kampioen Don van Dam (Philippine) 40 kilometer in 1.09.45, 2. Hans Dooms (Terneuzen) 3. Octavio Picavet (Hulst), 4. Alfred Verschuuren (Axel), 5. Ad Polak (Heinfcenszand), 6. Wim Jeremiasse (Wemeldinge), 7. Adri Schaalje (Axel), 8. Rudi Kouijzer (Goes), 9. op 5.49 Willie Pijcke (Sas van Gent). Dames: 1. Agnes Koeman (Axel), 40 kilometer in 1.15.17. Zij was de enige deel neemster.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 10