„UITSTEL VAN VASTE OEVER VERBINDING IS ONGUNSTIG" DAGTOERISTEN BLIJVEN WEG DOOR SLECHTE WEER Recreatiebedrijf heeft niets aan voorseizoen Kosten proces waterwinning zullen te hoog worden Schoolverlaters straks moeilijk aan de slai Dieht bij huis snel in handen Raiffeisenbank IB Boerenleenbank ETI Zeeland: Buien en koel EXPOSITIE OVER DELTA WERKEN Nieuwe president Maatschappij van Nijverheid IE. T. VERHEUL: VRAAG ARBEIDSMARKT ZEER GERING Ukunt zoveel méér doen met onze hank stad streek DAMESELFTAL VV STEEN KAMPIOEN STRANDWEER ABBW en HBM gaan Vlake- tunnel bouwen GRAFIEKEN rf Weekenddienst Stem-redactie Een pak naar uw hart Roger Bogaert Opening nieuw postkantoor Westkapelle de bank voor iedereen 3000 vestigingen n Zaterdag 10 juni 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Nationaal economisch, bedrijfs-econo- misch en voor het rijk is verder uitstel van de bouw van een vaste oeververbinding over de Westerschelde ongun stig. Tot deze conclusie komt men in het gisteren versche nen jaarverslag van het ETI voor Zeeland. Daarin wordt gewag gemaakt van de uit komsten van herziene kosten- baten-analyses inzake de vaste oeververbinding. De resultaten van de nieuwe analyses (tot voor kort moest men zich ba seren op gegevens, die in 1970 waren opgesteld) voeren tot de overweging, op welk mo ment de stichting vaste oever verbinding nieuwe pogingen in het werk zal stellen om de beslissing tot spoedige bouw van de verbinding positief te beïnvloeden. De belangrijkste conclusies, die men uit de nieuwe analyse kan trekken, zijn de volgende: 1. de nationaal-economisohe baten tot en met het jaar 2000 zijn aanzienlijk hoger dan de lasten. 2. bedrijfs-economisch gezien (vanuit het standpunt van de exploitant) gaat het niet om winst, maar om het zo snel mogelijk terugbetalen van leningen. Dit kan bin nen afzienbare tijd gebeu ren, dat wil zeggen: de afbe talingsperiode is aanmerke lijk korter dan de levens duur van de vaste verbin ding. 3. gedurende de afbetalingspe riode betaalt het rijk niets meer dan bij handhaving van de veren het geval zou zijn. Hierna bespaart het rijk zich de anders sterk stijgende rijksbijdrage. Anders gezegd: na de afbe talingsperiode krijgt het nfk de vaste verbinding gratis. 4. er vindt een extra beroep op de kapitaalmarkt plaats. Dit beroep is echter minder dan op zichzelf voor de vaste verbinding nodig zou zijn, omdat een beroep op de ka pitaalmarkt voor de bouw van extra veerboten komt te vervallen. Na zekere tijd heeft de vaste verbinding dan ook een verruimend ef fect op de kapitaalmarkt. St. JANSTEEN Met nog een wedstrijd, volgende week tegen FC Nekkerman uit Hulst, in het vooruitzicht, is het dameselftal van de voet balvereniging Steen Zeeuwsch-Vlaams kampioen geworden. In de wedstrijd te gen FC Clutex uit Clinge lie ten de Steen-dames duidelijk blijken dat ze de besten wa ren. Ze wonnen de wedstrijd die werd gespeeld op de OZO- ter-reinen te Hulst, met 71. Vooruitzichten voor zondag en maandag opgesteld door het knmi op vrijdag 18 uur. Plaat selijk buien en aanhoudend koel- Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. min, temp: van 1 tot 5 graden on der normaal, max. temp: van 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. kans op een geheet droog etmaal: 40 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 2 tot 10. min. temp: van 0 tot 4 graden on der normaal, max. temp.: van 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Aan het strand dit week einde onaangenaam met te koe le lucht en af en toe opklarin gen, maar ook plaatselijk een bui. Matige wind tussen west en noord. Temperatuur dertien tot vijfti engraden. Zeewater dertien graden. hoogwater Morgen, zondag 11 juni Bergen op Zoom 3,10 en 15.42; Hansweert 2.25 en 14.53; Ter- neuzen 1.44 en 14.13; Vlissin- gen 1.12 en 13.42; Wemeldinge 3.00 en 15.32. Maandag 12 juni Bergen op Zoom 4.05 en 16.56; Hans- weert 3.13 en 15.41; Terneuzen 2.32 en 14.59; Vlissingen 1.59 -en 14.29; Wemeldinge 3.55 en 16.26. waterstanden Konstanz 318 (pl. 3), Rhem felden 247 (pl. 5). Straatsburg 268 (pl. 26), Plittersdorf 420 (pl. 30), Maxau 476 (pl. 28), Plochingen 144 (-28). Mann heim 278 (pl. 12). Steinbach 124 (-10). Mainz 286 (pl- 17), Bingen 181 (pl. 19), Kaub 202 (pl- 18), Trier 277 (pl. 6), Koblenz 207 (pl. 12), Keulen 174 (pl. 10), Ruhrort 333 (pl. 2), Lobith 947 (-2), Panner- dense kop 920 (-1), Nijmegen 748 (pl. 1), IJsselkop 857 (-7). Eefde IJssel 390 (-2), Deven ter 272 -2\ Monsin 5452 (-8), Borgharen 3900 (-20)- Beifeld 1125 (pl 18). Grave beneden de sluis (pl. 8). (ADVERTENTIE) vanaf 120,— tot 390,— JUWELIER-HORLQGER (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het depar tement Zeeland van de Neder landse Maatschappij van Nij verheid en Handel heeft giste ren tijdens zijn jaarvergade ring in hotel Brottania te Vlis singen een nieuwe voorzittter gekozen. Dit werd Dr. D. F. P. Hoegen, oud-directeur van de Amro-bank te Middelburg, die opvolger wordt van Ir. J. H. Mulock Houwer. Dit is hem dan. De 120 mille kostende Mercedes 600, die als blikvanger fungeert voor een show in Oostburg. Het „slag schip", want zo mag men dit voertuig vanwege zijn afmetin gen wel betitelen, trekt veel bekijks, hoewel vermoedelijk niemand hem zal bestellen. Alles wat aan een auto maar automatisch kan gebeuren, ge schiedt bij deze wagen automa. tisch. Eén slot sluiten betekent alles affluiten, tot zelfs de dop van de benzinetank. Tijdens een proefritje op de weg Oostburg- Schoon dijke werd vlot 210 km bereikt, waarbij de motor niet meer geluid maakte dan een elektrische naaimachine. AMSTERDAM (ANP) Aan een combinatie van de Amsterdamsche Ballast Beton en Waterbouw N.V. en de Hollandsche Beton Maatschap pij N.V. (HBM) is de houw van de Vlaketunnel in de ge meenten Reimerswaal en Ka- pelle gegund. Met dit werk, dat in drie jaar gereed moet zijn, is een aanneemsom ge moeid van 20.643.000 gulden. De tunnel, nabij het plaatsje Vlake, vormt een onderdeel van rijksweg 58 (Bergen op Zoom-Middelburg) en komt te liggen onder het Kanaal door Zuid-Beveland. De totale leng te van het kunstwerk, inclu sief de beide opritten, is 774 meter. Het werk wordt uitge voerd in opdracht van Rijks waterstaat. DE LINANESE regeriig heeft Malawi officieel ver zocht om uitlevering van de twee Libanese vliegtuigkapers, die vorige maand een toestel van de Zuidafrikaanse lueht- vaartmaatschappij dwongen naar Blantyre 3n Malawi te vliegen. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND NIEUWVLIET MIDDELBURG Lege stranden, verlaten duinen, uitgestorven cam- pingterreinen en gesloten friteskramen. Dat is het doordeweekse beeld van de West-Zeeuwsch-Vlaamse badplaatsen op dit moment. De paar toeristen die er momenteel zijn, dikwijls gezinnen met kleine kinderen, wagen zich bij pozen op het strand, scharrelen wat rond in de duinen en houden bij slecht weer hun kinderen binnenshuis bezig. Toch wordt, zoals wij gisteren van verschillenden van hen vernamen, juist nu genoten van de ruimte en de stilte om hen heen. Wat in het voorseizoen de badplaatsen dikwijls stoffeert ontbreekt. Dat is heit dagtoe- risme. en hierin zit voor veel horecabedrijven juist het pro bleem. „Over het hoogseizoen maken wij ons geen zorgen", aldus een Cadzandse hotelhou der. „Maar de bezetting nu is matig. En daarbij speelt het slechte weer ons lelijk parten. Bij goed weer bezoeken veel dagjesmensen de Nederlandse kust en verteren een paar cen ten. Het gebeurde vorige jaren dikwijls dat ik per dag zo'n 20 eters binnenkreeg. Nu zijn er dagen van hooguit twee. en soms zelfs niet een eter". Wat elders in het land werd gesignaleerd het afzeggen van gereserveerde hotel- en pensionkamers bleek zich in Gadzand niet in erge mate voor te doen. „Maar de meeste mensen komen ook in juli en de eerste twee weken van au gustus". Evenals andere jaren wordt het betreurd dat de vakantie spreiding zo slecht tot zijn recht komt. „Alles komt weer tegelijk en in feite moeten wij in die zes weken een groot deel van ons jaarinkomen zien te verdienen. Een goed voor seizoen draagt aan het inko men meestal flink bij, maar dat is er dit jaar niet bij". Ook de campingexploitant (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „Wij kunnen niet onbeperkt blijven door gaan met het pogen om steeds vuiler wordend water schoon te maken en om het geschikt te doen zijn voor onze drinkwater voorziening. De kosten voor dit proces zullen op den duur on aanvaardbaar hoog worden. Daarom is het nodig, het probleem van de watervervuiling bij de wortel aan te pakken en te blij ven streven naar schoner oppervlaktewater in de rivieren, die ons water aanvoeren." Dit zei de directeur van het Rijksinstituut voor de Drink watervoorziening, ir. T. Ver heul, gisteren tijdens een lunch-bijeenkomst van het de partement Zeeland van de Ne derlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel, welke gehouden werd in „Brittania" te Vlissingen. Ir. Verheul schetste de pro blemen, waarvoor Nederland bij zijn watervoorziening staat en nog komt te staan. Ons wa terverbruik, nu reeds ander half miljard m3 per jaar, zal in het jaar 2000 rond vier en een half miljard m3 per jaar be dragen. Het is onmogelijk om deze voorraden aan te leggen op de wijze, die we gewend waren, nl. door waterwinning in de bodem. Er zal veel opper vlaktewater moeten worden ge wonnen en opgeslagen in spaarbekkens. Behalve een groot aantal technische voorzieningen in het leidingennet, zullen er ook planologische voorzieningen nodig zijn om de gigantische spaarbekkens, waarin het op pervlaktewater moet worden bewaard, ruimtelijk onder te brengen. Bovendien zal nodig zijn. aldus ir. Verheul, een re organisatie in het systeem van bedrijfjes en bedrijven, die nu nog voor de waterhuishouding zorgen. In plaats van de 120 bedrij ven van nu, zal Nederland over hoogstens 10 tot 20 grote waterleidingbedrijven moeten beschikken, die landelijk innig samenwerken, zowel ten be hoeve van de winning, als van de opslag en het transport. Men zal in Nederland boven dien moeten wennen aan grote investeringen voor de water- winningsprojecten, wellicht tot aan het honderdvoudige, van wat wij nu gewend zijn, sprak de heer Verheul. Verschillende wettelijke maatregelen zijn thans al in de maak en andere zullen nog volgen, om vorm te geven aan het basisplan van de drinkwa tervoorziening van Nederland, dat vooruit loopt tot het jaar 2000. Wat echter nog ontbreekt, aldus ir. Verheul, dat is een vierde nutsvoorziening, welke de zorg voor het afvalwater en de rioleringen in Nederland omvat. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Voor re dactionele aangelegenheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren G. van Berkel 01150-4866 (voor Zeeuwsch-Vlaanderen) en M. Kersten 01100-6584 (voor Midden-Zeeland). heeft het slechte weer in zijn portemonnaie kunnen mer ken. Een der hotelhouders komt met een interessante statistiek aandragen. Hij heeft het aan tal overnachtingen in zijn be drijf sedert 1961 bijgehouden en in grafieken gebracht. Het blijkt dat iin de jaren, waarin Pinksteren vroeg viel, het voorseizoen matig was. „Met Pinksteren een piek en dan zie je opeens een sterke da ling, die pas in de tweede helft van juni weer aantrekt' In zijn statistiek was te zien dat in de jaren waarin Pink steren laat was een enkele keer zelfs in juni de bezet ting in de weken daaropvol gend goed was. „De mensen plakken er dan tegelijk hun vakantie aan". Door het uitzonderlijke slechte weer heeft de toeristi sche bedrijssector in ons land een grote strop geleden. Er is gebleken dat veel toe risten. vooral Westduitsers, hun vakantie hebben afgezegd of verschoven na-ar betere tij den. Alhoewel het nog vroeg is om zich uit te spreken en er nog van alles kan gebeuren, verwacht de heer De Regt van de provinciale VVV in Mid delburg, dat 1972 geen topjaar zal worden. Tot nu toe zijn er alleen sombere bezeittingscij- fers bekend: Vlissingen: hotels 45 procent, zomerhuisjes 40 procent, pensions 5 procent; Westkapelle: hotels 50 procent, zomerhuisjes 60 procent, cam pings en pensions 40 pro cent. Ook al zijn deze percentages globaal genomen, ze geven toch niet zo'n prettig beeld over de bezetting, die in vori ge jaren heel wat beter was. Men heeft nog alle hoop op de maand juli en de bouwvakva kantie, maar dan moet het wel erg druk worden, wil men de schade van dit voorseizoen in gehaald hebben. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De maand-overzichten van het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland worden gewoonlijk geken merkt door een grote nuch terheid. Het overzicht over de maand mei maakt op de ze regel een uitzondering. De verschillende belangrij ke beroepsgroepen in Zee land vertonen een werk loosheidsbeeld, dat de op stellers van het maandver slag krachtige termen in de pen gaf. Van de sector burgerlijke en utiliteitsbouw wordt zo opgemerkt, dat er van een impasse sprake is, die voor lopig niet doorbroken zal worden. Over de sector grond-, weg- en waterbouw zegt het verslag: „Een bij zonder nijpende situatie". De beroepsgroep metaalbe werkers krijgt het odium „een volkomen verstarde toestand" mee en voor de landbouwsector geldt: „een niet normale situatie". De harde cijfers kunnen dit alleen maar onderstre pen, waarbij het vooral tot nadenken stemt, dat de vraag naar jeugdig perso neel, in het vooruitzicht van de komst van vele school verlaters op de arbeids markt, uiterst gering is. Of werpt de komende verplich te vrije dag voor jeugdige werknemers, in verband met part-time onderwijs en/of vorming reeds zijn schaduw vooruit? Men weet het niet. Wat zijn percentage werk lozen betreft, is Zeeland op gemarcheerd tot midden in het beruchte rijtje noorde lijke provincies. Na Drente (4,6%) en Groningen (4,4) komt nu Zeeland met 3,9% mannelijke werkzoekenden. Zeeland ligt daarmede 1,1% boven het landelijk gemid delde. Een teken aan de wand is ook, dat Zeeland als men op de landelijke en de Zeeuwse cijfers de ge bruikelijke correctie voor de afnemende seizoen-werk loosheid toepast verhou dingsgewijs een te groot aandeel van de landelijke werkloosheidsstijging voor zijn rekening neemt, nl. niet minder dan 20%. In concrete cijfers gere kend, is de situatie in de loop van mei iets verbeterd (van 2680 naar 2471 werklo zen) maar bij een vergelij king met de maand mei 1971 ziet men hoe somber het beeld toch nog is. Toen 1,6% werklozen op 31 mei, dit maal 3,7%. Ook de vraag naar perso neel toont de tekenen van economische teruggang. In de loop van mei 1972 daalde de vraag van 640 naar 639, terwijl hij in mei 1971 juist steeg en wei van 1601 tot 1901. In mei 1971 verdubbel de bijna de vraag naar jeug dig personeel (van 357 naar 650) in mei van dit jaar steeg hij van 134 tot 202. (ADVERTENTIE) (v.h. Bèr Pluym) St.-Jansteen Tel. 01140-2164 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In een paviljoen aan de zuidzijde van de Haringviietdam wordt op 1 juli een expositie over de Del tawerken geopend. Aan de hand van foto's, teksten en kaarten in kleur kan men de ontwikkeling en de betekenis van het Deltaproject voor ons land aanschouwen. Vervolgens kan men via een speciaal hiervoor aangelegd voetpad een kijkje nemen in het inwendige van de spui- sluis, waar' de bezoekers een indruk krijgen van de bouw geschiedenis van de Haring- vlietwerken en de zgn. Nabla-ligger en de machineka mer kunnen bekijken. Op ge zette tijden worden in deze sluis gedurende tien minuten dia's over de uitvoering van het Haringvlietproject ver toond. De toegangsprijs voor de .tentoonstelling, die de naam van „Deltaexpo" heeft gekre gen, bedraagt een gulden per persoon. Kinderen beneden de zeven jaar hebben gratis toe gang. De tentoonstelling is dit jaar tot medio november geo pend. (Van een onzer verslaggevers) WESTKAPELLE Op don derdag 15 juni wordt het nieu we postkantoor te Westkapelle officieel geopend door loco burgemeester J. Minderhoud. De plechtigheid begint om half elf. (ADVERTENTIE) Kleine moeite. Wip eenvoudig even binnen bij één van de 3000 vestigingen van de Raiffeisenbank en Boerenleenbank. Daar bent u nooit ver van af en is alle buitenlands geld wat u nodig hebt bij de hand. Evenals reischeques, de veilige internationale betaalpapieren.waar u overal ter wereld mee terecht kunt. Trouwens, ook als u in eigen land op vakantie gaat kunt u er goed terecht. Om deskundig en snel uw verzekeringen in orde te laten maken, voor uw reis, bagage, kampeeruitrusting, auto, boot, caravan, voor onverhoopte ongevallen en voor rechtsbijstand in binnen- en buitenland. Gemakkelijk dicht bij huis, bij de bank voor iedereen...

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3