ACTIEGROEP BEZORGD OVER GEVOLGEN Kans op debat over kerncentrale KAMERLID IN BELGIË TEGEN AFSLUITING INTERPOLIS landbouwers Vogelwaarde willen vergoeding schade door wolkbreuk Zoto- fest: FEEST VOOR IEDEREEN VMZ protesteert bij Sas van Gent onderbezet door vakanties? Ik praat zo maar niet met iedereen over mijn leven typistensociëteit RAADDAAD Te koud Ziekenhuis vraagt mening gemeenten ONTSTEMMING BIJ ZEEUWS! MOSSELTELERS Eén Eminent doet net zoveel als twintig andere orgels samen. Door strings- ensemble en Orbitone3D. stad streek STRANDWEER STELLIG Avondcriterium in Westdorpe Vrijdag 9 juni 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-SAS VAN GENT Het bestuur van de Vereniging Milieuhygiëne Zee land (VMZ) heeft bij b. en w. van Sas van Gent geprotes teerd tegen de wijze waarop in deze gemeente een aan vraag volgens de- Hinderwet van de NV Zuid-Chemie te Sas van Gent ter inzage is gelegd. Het gaat hierbij, zoals gemeld, om het plan van de NV Zuid-Chemie de produktie van aluminiumsulfaat te ver dubbelen. In de ter visie ge legde vergunningsaanvraag, al dus het VMZ-bestuur, wordt verwezen naar een op 28 fe bruari 1968 aan Zuid-Chemie verleende hinderwetvergun ning, waarin bepaalde voor waarden aan de wijze van af- vallozing en dergelijke zijn gesteld. „Deze vergunning was helaas niet bij de stukken ter inzage gelegd", merkt het VMZ-bestuur op, „en boven dien konden zij op aanvraag niet worden overgelegd. Daar door was er onvoldoende gele genheid ons over de nieuwe aanvraag te oriënteren". De beschrijving van een nieuw en verbeterd systeem van was sing, waarvan bij Zuid-Chemie gebruik zal worden gemaakt, was verder aldus het be stuur van de VMZ erg su- mier. Verwijzend naar de langza merhand uitvoerige juri nru- dentie, vraagt het bestuur van de vereniging om een nieuwe termijn van ter visielegging van de hinderwetaanvrage. De gemeentesecretaris van Sas van Gent verklaarde ons desgevraagd, niet te begrijpen waarom de vereniging protest aantekent. Op onze vraag of de hinder wetvergunning uit 1968 in derdaad niet kon worden overgelegd, zegt de secretaris: ..Dat is best mogelijk. Maar ze kunnen ook wel eens zoveei vragen, dat je eenvoudig geen antwoord meer kunt geven". (ADVERTENTIE) Het eerste uitzendbu reau van Nederland heeft de oplossing. Uitstekende, zorgvuldig geteste kantoor krachten van typiste tot boekhouder, staan tot uw beschikking. U betaalt al leen de gewerkte uren en mochten de prestaties niet aan uw verwachtingen be antwoorden, dan geldt de unieke 4-uren-garantie. Informeer eens bij het eerste uitzendbureau van Nederland. het uitzendbureau dat garantie geeft Ginnekenweg 103 Breda, tel. 01600- 33329/48916 Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI on donderdag om 18 uur: af en toe een bui en te koud voor de tijd van het jaar. Weervooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal: max. temp.: I tot 5 graden onder normaal: kans op een droge penoae van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Voor zon dag: Aantal uren zon: 2 tot 10: min. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; max- temp.: 1 tot 6 graden onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 proeent. Een storingsfront boven En geland komt naar het oosten en zal in de namiddag plaatse lijk weer een bui veroorzaken. Matige wind tussen zuid en zuid-west met een te gematig de temperatuur van 16 a 17 graden C. Zeewater 13 graden C. Vooruitzichten: storingen van de oceaan blijven het strandweer te wisselvallig houden al zijn er tussendoor ook perioden met zon. hoogwater Hoogwater morgen, zaterdag 10 juni Bergen op Zoom 2.12 en 14.45; Hansweert 1.34 en 14.04; Terneuzen 0.57 en 13.26; Vlissingen 0.25 en 12.54; Wemeldinge 2.02 en 14.39. waterstanden Konstanz 315 (pi. 2) Rhem felden '242 (pl. 3); Straatsburg 242 (pl. 4); Plittersdorf 390 (pl. 6); Maxa-u 448 ('pl. 13); Plochingen 172 (pl. 31); Mannheim 266 (pl. 10); Stein- bach 134 (pl. 10); Mainz 269 (pl. 8); Bingen 162 (pl. 4); Kaub 184 (pl. 6); Trier 271 (pl. 12); Koblenz 195 (-3); Keulen 164 (-1); Ruhrort 331 (-1); Lobith 949 (-3); Panner- dense kop 921 (-3); Nijmegen 747 (-3); IJsselkop 864 (-1) Eefde IJssel 392 (-3); Deven ter 274 (-2); Monsin 5460 (- 2); Borgharen 3920 (-3); Bel- feld 1107 (-13); Grave bene den de sluis 500 (-3). (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Is kernenergie een zegen of een vloek voor de mensheid?". De kans bestaat, dat deze indringende vraag op 16 juni a.s. in de vergadering van Provinciale Staten zal worden gesteld, met betrekking tot de in aan bouw zijnde kerncentrale van de N.V. PZEM te Borsele. Twee documenten, die aan de Statenleden zijn toegezonden, kunnen de aanleiding tot een „energie-debat" vormen. Ten eerste zijn daar de jaar- stukken-1971 van de NV PZEM en vervolgens de tek sten van een aantal radio-uit zendingen over kernenergie, die door de werkgroep „Alge mene Milieuhygiëne" te Bus sum aan Provinciale Staten zijn toegezonden. Deze B-ussumse werkgroep wil, via de Vereniging Milieu- (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische Volksunie-vertegenwoordig ster, mevrouw Nelly Maes, wil dat minister van Buitenlandse Zaken. Harmei, bij Nederland gaat aandringen op hernieuwd gezamenlijk overleg over de afsluiting van de Oosterschel- de. De afsluiting zou daartoe moeten worden opgeschort. Nelly Maes, die zitting heeft in de Kamer van Volksverte genwoordiging heeft minister Harmei gevraagd hem over deze kwestie te mogen inter pelleren. Het Volksunie-Ka merlid meent dat de gevolgen vam de afsluiting van de Oos terschelde onvoldoende onder zocht zijn. Voordat de Oosterschelde definitief dichtgaat zou eerst duidelijk moeten worden wat daarvan de economische gevol gen zijn voor de oester- en mosselcultuur en voor de vis stand in het zuidelijk deel van de Noordzee. Verder wil ze klaarheid over de vraag of flo ra en fauna niet ernstig in gevaar kome-n omdat grote rust- en voedselplaatsen voor miljoenen wad- en watervo gels verloren gaan. Mevrouw Maes is er verder helemaal niet van overtuigd dat afslui ting van de Oosterschelde geen gevaren oplevert, bij voorbeeld door veranderende getij stromingen die verder duinafslag tot gevolg kan heb ben. (ADVERTENTIE) Met een Interpolis-man kunt u dat gerust doen. Die kan van een groot aantal vraagtekens uitroeptekens maken als het over de financiële kanten van het leven gaat. Dat is een specialist op het gebied van financiële zekerheden. Levensverzekeringen of risicoverzekeringen: Interpolis heeft er altijd 'n passende polis voor. Kantoor Interpolis, Parkstraat 9, Breda, (voorheen Fatimastraat) Telefoon: 4 98 50 4 98 51. Belt u even, dan komen wij langs om er over te praten. hygiëne Zeeland (VMZ) de discussies over de volgens naar uiterst gevaarlijke bij verschijnselen van elektrici teitsopwekking door middel van kernenergie, in de provin cie op gang brengen. Woord- voerdster van de Bussumse werkgroep, die in het najaar van 1971 is opgericht, ia me vrouw C. Moeyes-van Al melo. Zij zegt ons: „Ons standpunt is, dat het verstan diger zou zijn, om voor de elektricitéitsopwekking in de komende 50 jaar gebruik te blijven maken van olie, kolen en gas, en om het geld, dat nu voor de ontwikkeling van kerncentrales wordt besteed, te reserveren vokr milieu veiliger methoden van elektri citeitsopwekking, b.v. door zonne-energie of door kernfu sie. De radioteksten die me vrouw Moeyens, ter ondersteu ning van baar betoog heeft uitgetypt, en toegezonden aan de Staten van Zeeland, bevat ten een tekst van Dr. Walter Herbst uit Freiburg: „In een reactor met een vermogen van 500 megawatt (zoa'ls die te Borsele) zijn na een bedrijfs- periode van een halfjaar, radio-aotieve splijtstoffen op gehoopt ter waarde van 400 miljoen curie. Een duizendste curie (een eenheid van stra ling) is voldoende om de dood te veroorzaken". De getallen, waarmee de werkgroep schermt, worden door Ir. A. Tiktak, hoofd van de kerncentrale te Borsele. zeer aanvechtbaar genoemd „Tegen de tijd, dat de een trale gaat draaien, doemt het probleem van verwijdering van deze radio-actieve afval ook voor ons op, maar het is beslist niet juist, dat het een levensgroot probleem vormt' zegt ir. Tiktak. „Gedurende een aantal jaren kan het in speciaal ingerichte opslagruim ten in de centrale zelf worden bewaard. Het bevindt zich hier dan. samen met de reac tor-installatie zelf. binnen de gecontroleerde gebouwen. Dat neemt niet weg, dat er tegelij kertijd wegen gezocht moeten worden voor een definitieve verwerking en opslag ervan. Dit heeft de volle aandacht van de werkgroep, waarin be halve de elektriciteitsbedrij ven, ook de overheid en hét reactor-centrum Nederland zit ten. Een eenvoudige oplossing voor dit probleem zal stelling worden gevonden". (ADVERTENTIE) Voor zaklantaarn en radio: De Philips batterij is okido. (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK Tien landbouwers uit de omgeving van Vogelwaarde hebben scha declaims ingediend, na de wolkbreuk, die vorige week donderdag een deel van de gewassen op het iand ruïneer de. Hoe groot daarbij de aan gerichte ravage precies is ge weest, zal eerst over veertien dagen bekend zijn, zo heeft de „Onderlinge Verzekeringsmij. tegen Hagelschade" in Hulst laten weten. De tien landbouwers hebben bij deze verzekeringsonderne ming gevraagd om de schade op het land te komen opne men, maar dat zou nog niet in alle gevallen gebeurd zijn, zo is meegedeeld. De secretaris van de verzekeringsmij., de heer J. van Waesberghe in Hulst, heeft gezegd, de indruk te hebben, dat het allemaal wel zal meevallen. „Verschil lende landbouwers hebben ge vraagd om de schade aan een of twee landbouwgewassen vast te stellen. Als de schade daartoe beperkt blijft, geloof ik wel, dat het met een sisser zal aflopen", aldus zijn com mentaar. Zoals bekend werd de om geving van Vogelwaarde eind vorige week geteisterd door stortregens, gepaard gaande met hagel en rukwinden. Het vreemde was, dat het centrum van de bui precies boven het dorp lag, waardoor schade daarbuiten eigenlijk nauwe lijks werd aangericht. Alleen van Lamswaarde is het be kend, dat er bomen werden uitgerukt en twee runderen van landbouwer Strobbe door de bliksem werden geveld. Ook sommige percelen in Lamswaarde hadden het zwaar te verduren van de bui, die ruim een uur duurde en daar na afdreef. De akkers rond Vogelwaarde boden daarna een troosteloze aanblik, door dat grote gedeelten blank stonden, waardoor met name de aardappelen nogal wat had den te lijden. De grootste op doffer kregen evenwel de bo nen, zo waren de eerste indruk ken. Wat overigens de schade door regenwater betreft, hoe ven de landbouwers niet op uitkeringen van de verzeke ring te rekenen, omdat water schade niet gedekt wordt. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. De langdurige voorbereidingen voor het zomertotaalfestival Zotofest '72 hebben geresulteerd in een twee dagen durend festijn, dat voor elk wat wils biedt. Vrijdag 6 en zaterdag 7 juli kunnen kinderen, tieners en ouderen terecht voor topamusement in de Cadzandse strandkerk, het Ledeltheater of de sporthal. Voor de jeugd treedt vrijdagsmiddags Swiebertje met zijn kompanen aan in de strandkerk, die aan zo'n 1000 kinderen plaats kan bieden. Voo-r de oudere jeugd begint die middag om 2 uur een twaalf uur durend muziekfestijn in „De Veerlioek". De ouderen kunnen zaterdagsavonds in het Oostburgse Ledelthea ter terecht voor een optre den van een keur van Ne derlandse artiesten. Het nu bekende program ma kent iets hogere en treeprijzen dan in de aan vankelijke opzet was ge raamd, terwijl het geheel iets commerciëler is gewor den, teneinde een tekort zo goed mogelijk uit te slui ten. „Dit was nodig omdat de drie West-Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten slechts de helft van de door ons aangevraagde garantiesubsi die beschikbaar stelden", al dus Fred Bergwerff, die namens de organisators (waar vooral de werkgroep Uit mee wordt bedoeld) het programma bekendmaakte. Hij betreurde het met na me dat Oostburg niet iets meer gedaan had. „Dit pro gramma moet gezien wor den in het kader van de totale recreatie, die West- Zeeuwsch-Vlaanderen te bieden heeft. De Oostburg se toeristenbelasting lijkt ons een potje waaruit meer voor het Zotofest gedaan had kuimen worden". Het Zotofest valt mid den in het vakantieseizoen, juist in de „bouwvak". Eveneens werd het be treurd dat ook de Oost burgse middenstand geen steentje aan het Zotofest heeft bijgedragen. „Ook ons idee om een tienermenu ge realiseerd te krijgen kreeg geen gehoor", aldus Berg werff. Aart Janszen, van de werkgroep „Uit" had grote bewondering voor het orga nisatievermogen en verant woordelijkheidsgevoel van de jongeren, die bij de voorbereidingen betrokken waren. „Het niveau van veel voorvergaderingen wordt in volwassen verga deringen dikwijls niet ge haald". Bijzonder trots toonde men zich over het feit dat naast allerlei bekende groe pen als C. C. C. Inc., de Dizzy Mans Band, Super Sister en Ian Mathews Painsong gecontracteerd is kunnen worden. Om deze mensen in huis te krijgen is het muziekfestijn ver plaatst van zaterdag naar vrijdag, omdat op 8 juli in Limburg een popfestival wordt gehouden, waarvoor diverse groepen die men op het oog had, gecontracteerd waren. De algehele leiding van het Zotofest berust bij streekjeugdwerkleider Joop Wielakker. „Wij hopen van dit Zotofest een jaarlijks terugkerend evenement te maken en het indien mogelijk zelfs een week te laten duren. De ver wachtingen voor dit jaar zijn beslist hooggespan nen". „:hCL/y,'44»!vjiy. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De verkie zingscommissie voor de onder nemingsraad en het bestuur van de personeelsvereniging van het Sint Antoniusziekenhuis te Oostburg hebben schriftelijk aan de drie West-Zeeuwsch- Vlaamse colleges van b. en w. een aantal vragen gesteld. On derwerp is de concentratie van ziekenhuizen in Zeeland. Zij vragen de colleges o.a. of deze op de hoogte zijn van de „proeve van een conceptplan ziekenhuisvoorzieningen Zee land". Een conceptplan dat ver trouwelijk werd toegezonden aan het personeel van het Sint- Antoniusziekenhuis waar het in kleine kring werd beoordeeld. De werkgroep wilde o.m. de mening van het personeel over het ontwerp horen. Uitgenodigd werden 5 leden van het perso neel voor een hearing in Ka- pelle. De colleges wordt ge vraagd na te gaan of bij reali sering van een dergelijk plan de optimale medische verzor ging van de inwoners van hun gemeenten geen gevaar loopt. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE Ieder jaar organiseert het plaatselijke feestcomité in Westdorpe op de derde kermisdag een wie lerwedstrijd. Dit jaar wordt het voor de eerste maal een avondcriterium voor amateurs. Het bestuur heeft al enkele bekende renners aangetrok ken. De wedstrijd wordt op dinsdag 4 juli verreden op een mooi parkoers. De start is om 18 uur. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Bij de Zeeuwse mosseitelers is ont stemming over het feit, dat de dienst der domeinen besloten heeft de mosselpercelen in het Waddengebied in huur te verhogen met maar liefst vijf tig proeent. De ZEVIBEL (Zeeuwse Vis serij Belangen) heeft domei nen al een protestbrief over deze huurverhoging gestuurd en inmiddels hebben zes Tweede-Kamerleden, onder aanvoering van drs. W.R.V. Dusarduijn uit Goes, schrifte lijke vragen gesteld aan de staatssecretaris van Financiën. Zij vragen of het niet beter ware geweest tot een gediffe rentieerde vaststelling van de huren over te gaan, omdat het ene perceel nu eenmaal niet dezelfde produktiemogelijkhe- den biedt als het and-ere. De th-an-s door domeinen vastgestelde verhoging met de helft betekent dat de perceel- huur op 450 guldetn komt te liggen. (ADVERTENTIE) (Als u Philips batterijen voor uw speelgoedauto komt kopen) maakt de verkoper de raampjes voor u schoon. J De promenade aan de Noordstraat in Terneuzen was volkomen geblokkeerd door de massale belangstelling voor de eerste ronde van de Pippi- Langkous-verkiezing. Vieren dertig meisjes in de leeftijd tus. sen 4 en 10 jaar sprongen en huppelden het kleine podium op en neer om in de prijzen te kunnen vallen. Een ernstig toe kijkende jury had het verre van gemakkelijk om haar uiteinde lijke keuze voor de eerste drie plaatsen te bepalen. Winnares van de eerste van de drie ron den werd Marie-Louise Mes. Zij kómt zaterdag in de finale uit. Tweede was Judith Vermeulen en de derde plaats werd bezet door Loes van Weert. De deelnemende Pippi's had den zich net als hun beroemde voorbeeld kakelbont getooid met rode, oranje of blonde prui ken; natuurlijk compleet met vlechtjes en sproeten. Niet ver geten werd ook de aap meneer Nielson. Een Pippi van drie tur. ven hoog waagde zich onbe vreesd in de strijd. Het jeugdige publiek was vaak onbarmhartig met zijn kritiek, het boe-geroep klonk wanneer een versie van Pippi niet helemaal uit de verf kwam. „Ze heeft te dikke be nen" of „ze is veel te netjes ge kleed". Maar ook waarderend applaus en bravo's waren er te verdienen. Slechts een van de deelneemstertjes introduceerde zich al zingend bij jury en toe schouwers. Niemand vergat de gekke Pippi-sprongen. Vanavond wordt de tweede ronde van de Pippi-Langkous - verkiezing afgewerkt. In afwachting van de uit slag (zie foto) gingen diverse ijsjes in de verschillende Pippi's. (ADVERTENTIE) (Folders op aanvraag: postbus 25, Bodegraven) Research had succes Jaren van research zijn voorafgegaan, maar nu is Emi nent erin geslaagd een revolutio naire nieuwe vinding toe to passen. Het strings-ensemble is zó uniek, dat het Eminent orgel 't negende wereldwonder wordt genoemd. Met het strings-ensem ble kunnen praktisch alle instru menten verveelvoudigd worden. Door fase-verschuivingen kreëert u het geluid van een kom pleet symfonie-orkest. Met één Eminent orgel hoort u in plaats van één viool, een hele serie vio len. Cello's, hobo's, trombones, contrabassen worden ook ver meerderd. Een kompleet orkest. Eminent heeft op deze vinding direkt oktrooi aangevraagd. Ook zocht Eminent naar een. vervanging van het oude mecha nische systeem om chorus- en tremolo-sound te kreëren. De tweede vinding heet Orbitone 3D. Dit ruimtelijke driedimen sionale stereo-geluid klinkt haar- zuiver en voorkomt al het genus dat het vroegere systeem ken merkte. Ook hierop is oktrooi aangevraagd. Beide vindingen worden toegepast in de Eminent orgels.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3