KRITIEK VAN TANDARTSEN OP „MEDISCHE BANGMAKERIJ" MILIEUCONFERENTIE Ontwerpverklaring schept problemen .K ll POSITIEVE OPLOSSING MOGELIJK momïi Fedosan Bommen op eigen troepen PvdA-wetsontwerp over abortus rijp voor behandeling in Kamer )eTe|yd Houding overheid wekt misnoegen bij rijkspolitie MO h voor de slanke lijn tijdelijk van 129 voor speciaal cassis LULJ IV\ a Jii OMO-bestuur over catechesecursus LOPEND MET PIJL' IN ZUID-VIETNAM Ook Spaanse bisschoppen willen leken in beraad HET WEER IN EUROPA GEEN CONCESSIES AAN REGEERAKKOORD ABORTUSWEIGERINGEN r Incident bij bezoek Westindische binnenland buitenland WINKLER PRINS MEDISCHE ENCYCLOPEDIE in 6 grote delen Geheel in kleuren! Moderne informatie over gezondheid, ziekte en genezing. De duizenden intekenaren op deze encyclopedie zullen het eerste deel een dezer dagen via de boekhandel ontvangen. Wie alsnog wil intekenen tegen de lagere vóórintekenprijs wende zich snel tot de erkende boekhandel. Rustig Walvisvaart Atoomproeven Toetreding katholieke kerk tot Wereldraad weer uitgesteld Tien jaar geëist wegens moord Te tolerant Vrijdag 9 juni 1972 ii UTRECHT (ANP) De Ne derlandse Maatschappij tot be vordering der Tandheelkunde heeft kritiek geuit op huisart sen die hun patiënten via gra tis advertentiebladen en zelfs (in Amsterdam en Haarlem) via stencils bang maken voor waterfluoridering. De heer G. J. Sollewijn Gelp- ke, lid van het hoofdbestuur van de maatschappij, zegt deze week in het Nederlands Tand artsenblad, dat de huisartsen al lerlei ziekten en afwijkingen noemen. Volgens hem hebben die echter geen betrekking op de Nederlandse situatie: ze zijn soms waargenomen in tropische gebieden met sterk afwijkende voedingsgewoonten en een vele malen te hoog natuurlijk fluori degehalte van het drinkwater. De huisartsen beweren zelf ook patiënten te hebben gezien met klachten als buikpijn, hoofdpijn en huidafwijkingen d<ie te wijten zouden zijn aan het gefluorideerde drinkwater. „Maar onderzoek heeft ge leerd", aldus de heer Sollewijn Gelpke, „dat deze klachten niet door fluoride worden veroor zaakt. Iedere dag worden er mensen ziek of onwel zonder duidelijk aanwijsbare oorzaak. En wat is dan fijner dan einde lijk een zondebok gevonden te hebben". Hij noemt het „uitkramen van oncontroleerbare bewerin gen in advertentieblaadjes" ethisch en maatschappelijk vol strekt onverantwoord. Over het rondzenden van de stencils zegt hij: „De vrijheid van menings uiting is een goede zaak. Maar de vraag of dat nu ook inhoudt dat iedere arts de absolute vrij heid heeft zijn patiënten op de ze wijze met een verhaal vol etterende zweren, botverkrom mingen en hevige pijn te lijf te gaan, behoeft voor ons geen verder antwoord". De heer Sollewijn Gelpke vraagt zich af, waarom de tand artsen in alle beroering rond de invoering van drinkwaterfluo ridering bijna alleen staan, waarom de overheid deze goe de zaak zo weinig daadwerke lijk steunt en waarom de artsen zich er zo weinig aan gelegen laten liggen. „Wat ons betreft", aldus de heer Sollewijn Gelp ke, „is hier sprake van een on voldoende en falend beleid". (ADVERTENTIE) ÜS jK* i a M m o# (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het bestuur van de vereniging Ons Mid delbaar Onderwijs vraagt zich af wat de beweegrede nen kunnen zijn voor de fel le kritiek die het Italiaanse jezuïetentijdschrift Civilta Cattolica heeft gepubliceerd op de bekende OMO-kate- chesecursus die op zesen twintig scholen van deze Brabantse vereniging wordt gebruikt. Het bestuur is te meer onaangenaam getrof fen omdat het niet weet of het betrokken artikel van de Belgische jezuiet Jean Galot al of niet geïnspireerd is vanuit het Vaticaan. Woordvoerders van „Ons Mid delbaar Onderwijs" wijzen er op, dat de gehele cursus mo menteel les voor les wordt doorgesproken. Grondslagen voor de zeer intensieve discus sue* zijn behalve de ervarin gen, die docenten en leerlingen met deze cursus hebben opge daan, ook de bezwaren die Ro me .heeft aangevoerd en de vragen, die de bisschoppen Bluysfien en Ernst naar aanlei ding van die bezwaren in hun „gcMpreksnota" hebben gesteld. De bisschoppen stellen zich in dit gesprek niet dwingend op, maar werkelijk als gespreks partner. Wanneer er onenig heid is, wordt het gesprek voortgezet totdat een volledige overeenstemming is bereikt Het OMO-bestuur acht dan ook een positieve oplossing van de moeilijkheden moge- lijk. in hulpbronnen, die vervuiling van bodem en water veroorza ken. Hij voegde eraan toe: „Wij behouden ons het recht voor ons een zelfstandige poli tiek te voeren om onze natuur en zijn hulpbronnen te be schermen. Over dat recht valt niet te onderhandelen". (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM In de VN-milieuconferentie Stockholm bestaat onenigheid over de manier waarop de ontwerpverklaring over het menselijk leefmilieu het best kan worden aanvaard. Men is bevreesd, dat door allerlei interne moeilijkheden eind volgende week geen consensus wordt behaald en dat het op een stemming moet aankomen. In dat geval wordt de uiteindelijke waarde van deze universele verklaring aangetast. Komend weekend zal hierover in Stockholm druk overleg worden gevoerd, het geen ongetwijfeld volgende week wordt voortgezet. De Nederlandse delegatie heeft de conferentie voorge steld een internationaal regis ter in te stellen voor de pro- duktie en het gebruik van gif tige chemische stoffen. De Ver enigde Staten en Groot Brit- tannië stemden tegen het voor stel, dat met ruime meerder heid is aangenomen. Er bestaan naar schatting 100.000 potentieel gevaarlij ke chemische stoffen, die op industriële schaal worden ge produceerd. Jaarlijks komt daar tien procent bij. Het register moet vermelden waar de stof fen worden gemaakt en wie ze gebruiken. Een Chinese resolutie, waar in de vorming van een speciale commissie ter bestudering van de milieuverklaring wordt voorgesteld, is met algemene instemming zonder stemming aangenomen door de voltallige vergadering. Japan heeft zich verzet te gen een Amerikaans voorstel, de walvisvaart voor een perio de van tien jaar te verbieden om uitroeiing van de walvis te voorkomen. Japan heeft de walvissen no dig voor de voedselvoorziening en kan de jacht niet stopzetten. Ter conferentie hebben voorts enkele landen die last kunnen krijgen van de radio- ïctieve neerslag van de Franse .toomproeven in de Stille Oce- ;an een gezamenlijke oproep edaan de voorgenomen nieu- ve proeven af te gelasten. De Peruaanse delegatieleider JTorge Ilosa zei dat ontwikke lingslanden als Peru maatrege len eisen tegen de willekeurige uitbuiting van hun natuurlijke In Stoclthobn zelf is het, na de demonstraties tijdens de da gen rond de opening van het congres, verder rustig geble ven. Ofschoon de politie geen idee heeft wat daar de juiste reden van is, vermoedt men toch dat de overmacht aan agenten op straat preventief werkt. Elke kleine verstoring van de orde trekt onmiddelijk vele agenten. In totaal zijn thans vijftig jongeren gearres teerd. Prins Bernhard is gisteren per vliegtuig naar Stockholm vertrokken, waar hij vandaag als president van het World Wildlife Fund de conferentie zal toespreken. Hij keert zater dag naar Nederland terug. (ADVERTENTIE) Mask er snel en effeklief een eind aan. U zult merken dat de Pedosanpleister de oplossing Is.waarop u zo lang hebt gewacht. UNICURA N.V., AMSTERDAM RÖME (KNP) De katholieke kerk zal voor lopig nog geen lid wor den van de Wereldraad van Kerken te Genève. Toetreding op dit mo ment zou onrealistisch zijn, aldus de slotverkla ring van de gemengde werkgroep van Wereld raad en Vaticaan, die in Rome bijeen waren on der leiding van kardinaal dr. J. Willebrands, voor zitter van het „Secreta riaat van de Eenheid", en dr. E. Biake, secretaris generaal van de Wereld raad van Kerken. „Desondanks", aldus een communiqué van Ra dio Vaticana over dit nieuwe uitstel van toe treding tot de wereld raad, „zijn beide partij en overtuigd van de dringende noodzaak om de reeds bestaande vruchtbare samenwer king op het gebied van ontwikkeling, gerechtig heid en vrede te inten siveren en concreet uit te bouwen". GRONINGEN (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Groningen, mr, C. A. van den Burg, heeft tien jaar gevangenisstraf met af trek van voorlopige hechtenis geëist tegen de matrozen L. E. en J. van S. beiden 22 jaar en afkomstig uit Ten Boer (Gr.). Zij worden ervan verdacht in de nacht van 20 op 21 augus tus hiun plaatsgenoot, de 84- jarige emeritus-predikant W.R. Diephuds, door wurging, ge volgd door een messteek door het hart, om het leven te heb ben gebracht. CUIBA (Brazilië) Met een indianenpijl in zijn zij loopt de Braziliaanse wegwerker Auerliano Bispo de Oliveria rond in het Braziliaanse stadje Cuïba, De verwonding valt nogal mee, want hij loopt op eigen "kracht. Krane-A-Kore indianen deden kort geleden een aanval op arbeiders die een hoofdweg aanleggen door het oerwoud. A SAIGON Twee Skyrai- ders van de Zuidvietnamese luchtmacht hebben gisteren morgen per vergissing acht bommen afgeworpen op een eenheid van de 25ste Zuid vietnamese infanteriedivi sie. De bommen, waaronder vier napalmbommen, vielen neer op een plaats op veer tig kilometer ten westen van Saigon. Een niet genoemd aantal Zuidvietnamese mili tairen en burgers werd ge dood of gewond, aldus is van militaire zqde in Saigon ver nomen. Talrijke lijken zijn geheel verkoold. MADRID (KNP) „De Spaanse bisschoppen moeten spoedig én priesters én kloos terlingen én leken aan het werk van de bisschoppencon ferentie laten deelnemen. Maar zij weten nog niet precies hoe dat te doen". Dit verklaarde de nieuwe aartsbisschop van Madrid Hen rique kardinaal Y. Tarancon, toen hij voor leken-leiders het woord voerde. De Zuitvietnamese legerlei ding heeft voorts bekendge maakt, dat ook woensdag aan het front bij Hue een straal vliegtuig van de Zuidvietna mese' luchtmacht éigen troepen heeft bestookt. AMSTERDAM (ANP) Bij het bezoek van statenleden uit Suriname en de Antillen aan het Caraibische centrum in de Bijlmermeer heeft zich gisteren een incident voorge daan waarbij een politieman aam een hand werd gewond. Terwijl de parlementariërs met een aantal Surinamers en Antillianen de opvang van landgenoten in Nederland be spraken trachtte buiten een groep jeugdige rijksgenoten de toegangsdeur dicht te spijke ren. Zij zouden volgens de po litie van plan geweest zijn de statenleden op te sluiten tot hun problemen waren gere geld. Enkele politiemannen .bevrijdden' de parlementariërs door de deur te forceren. Tij dens een kleine schermutse ling - probeerde een politie-ad- judant een klauwhamer van een van de jon'geren af te pakken waarbij hij met zijn hand achter de spijkertrekker van de ha-mer bleef hangen. Max. temp. Aberdeen zw. bew. 15 Athene licht bew. 28 Barcelona onbew. 21 Berlijn licht bew. 18 Bordeaux onbew. 20 Brussel half bew. 15 Frankfort zw. bew. 18 Genève licht bew. 19 Helsinki half bew. 21 Innsbruck regenbui 14 Kopenhagen regenbui 16 Lissabon onbewolkt 25 Locarno licht bew. 24 Londen zw. bew. 17 Luxemburg onbew. 16 Madrid licht bew 27 Malaga licht bew 23 München zw. bew. 14 Nice onbew. 22 Oslo half. bew 19 Parijs half bew. 17 Rome licht bew. 24 Split licht bew. 31 Stockholm licht bew. 25 Wenen zw. bew. 21 Zürich licht bew. 17 Casablanca half bew. 22 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De socia listische initiatiefnemers van het reeds twee jaar oude wetsontwerp over abortus provocatus hebben in de thans verschenen memorie van antwoord geen enkele concessie gedaan aan de be palingen van het regeer akkoord. Zij wijzen, b(j toe passing van abortus provo catus in een erkende zieken- inrichting, inschakeling van een deskundigenteam en verplichte registratie vol strekt van de hand- Deson danks verwachten de PvdA- Kamerleden Lamberts en Roethof, dat hun wetsont werp gelijktijdig zal kunnen worden behandeld in de Tweede Kamer met het op 16 of 23 juni te verwachten regeringsontwerp van de KVP-ministers Stuyt en Van Agt. De heren Lamberts en Roet hof verwachten dat bij even tuele moeilijkheden gedurende de schriftelijke voorbereiding van het op stapel staande rege ringsontwerp de fracties van de VVD en DS'70 achter hun wetsontwerp zullen gaan staan. „Ons wetsontwerp dekt immers volledig de liberale visie," zegt de heer Lamberts. (Van onze parlementaire redacteur) In de provincies Noord-Brabant en Zeeland werden in 1970 door een huisarts en/of gynaecoloog resp. 2468 en 434 verzoeken om abortus geweigerd. Dit vermelden de socia listische Tweede-Kamerleden Roethof en Lamberts in een bijlage bij de memorie van antwoord inzake het initiatief wetsontwerp abortus provocatus. In de provincies Limburg en Gelderland waren deze aantallen respectievelijk 2022 en 1967. Het totaal aantal weigeringen voor het hele land bedroeg in dat jaar 22.264. Zoals bekend gaan de initia tiefnemers van het wetsontwerp er van uit, dat abortus provo catus een zaak is tussen de vrouw en de arts. Voorts voe ren zij aan, dat als gevolg van de grote verscheidenheid van meningen en gevoelens over de geoorloofdheid en de wen selijkheid van abortus het „niet de taak van de overheid kan en mag zijn daarin een dwin gende keuze te doen. Juist bij gevoelige kwesties past terug houdendheid van de overheid," aldus de heren Roethof en Lamberts. De initiatiefnemers wijzen ook de bepaling van het regeerakkoord van de band als zou behandeling dienen te ge schieden in erkende zieken- inrichtingen. Poliklinieken die werken op een wijze als die van Stimezo en de NVSH ver dienen dikwijls de voorkeur. Deze inrichtingen zullen als gelijkgestelde inrichtingen er kend moeten worden, zeggen zij. Kritiek hebben de heren Lamberts en Roethof ook op de bepaling in het regeer akkoord, dat de behandeling gemeld dient te worden. Deze bepaling noemen zij ongeluk kig en registratie vinden zij „een nodeloze rompslomp", die de artsen tegen de haren strijkt. De bepaling is volgens hen een loos gebaar om be zwaarden gerust te stellen. De bepaling in het regeerakkoord riekt naar een vervolgings registratie. De initiatiefnemers pleiten er voor, dat de abortus provo catus wordt opgenomen in het ziekenfondspakket en de parti culiere verzekering. „De hele ontwikkeling is niet meer terug te schroeven door welke bij zondere bepalingen ook," zeg gen zij. Een A-37 „Dragonfly" schoot bij vergissing op een Zuidviet namese eenheid. Negen militai ren werden gedood en twintig gewond. De „normale" oorlogsactivi teiten elders gaan gewoon door. Zo hebben Noordvietnamese strijdkrachten de Cambodjaan se hoofdstad Phnom Penh en het nabijgelegen vliegveld be schoten. Een. bank in Tel Aviv heeft zich laten oplichten voor een bedrag van 115.000 gulden door twee jongemannen die zeer bedreven zijn in het ge bruikmaken van de telefoon. De zaak begon onschuldig in een bankfiliaal in de buiten wijken van Tel Aviv Een van de mannen opende er een rekening en stortte er een bedrag van 150 gulden op. Twee dagen later constateerde de directeur van het filiaal dat zijn telefoon defect was en waarschuwde de technische dienst van de PTT, die zijn klacht noteerde. In werkelijkheid was de te lefoonlijn omgeschakeld en werd ze bezet door een van de oplichters. Ondertussen maak te de andere oplichter een tournee langs de bijkantoren van de bank in geheel Tel Aviv om vrij grote cheques te verzilveren. -tr Elke keer belde het kantoor het bankfiliaal waar de reke ning was geopend om te zien of de cheques gedekt waren. De medeplichtige achter de omgeschakelde telefoonlijn gaf alle benodigde waarborgen. Deze men mag wel zeg gen spectaculaire oplichterij werd pas ontdekt toen de che ques in het oorspronkelijke fi liaal aankwamen. Hal Halloway (20) een stu dent aan de technische hoge school van Texas is na 169 uur onder de douche te hebben gestaan er als wereldrecord houder onder vandaan geko men. Het oude record stond op naam van Peter Schell uit München (West-Duitsland), die in 1968 slechts 168 uur onder de douche verbleef. „Het recente „intercity" pro ject van de Nederlandse Spoorwegen ten spijt lijkt de verbinding Roermond Utrecht aanmerkelijk slechter dan Roermond-Rome". Dat is een stelling van meneer dr. L. van Kempen uit Nijmegen, die gisteren promoveerde op het proefschrift „Estimation of free and hemoglobin-bound C02". Waarna ik er voor vandaag verder het zwijgen toe doe. Ik groet u allen zeer. MERIJN. UTRECHT (ANP) In een telegram aan de minis ters van Binnenlandse Za ken en Justitie spreken de leden van de Rijkspolitie- vereniging hun misnoegen uit over het overleg betref fende de taak- en functie waardering van de politie. Om het vertrouwen van de politie in de overheid als werk gevers te herstellen is het no dig' dat de ministers op korte termijn tot beslissingen komen, aldus het telegram. Het hoofd bestuur heeft in hetzelfde tele gram de ministers om een on derhoud over deze materie voor 22 juni gevraagd. De Rijkspolitievereniging hield gisteren haar jaarverga dering in Utrecht. Daar zei de heer L. H. M. Nottet, voorzitter van de ver eniging, dat de grote mate van tolerantie in de strafmaat wel eens de oorzaak zou kunnen zijn van de zijns inziens toene mende criminaliteit en het toe nemende verzet tegen de poli tie. „Kleine maar ook grotere misdrijven worden veelal met een geldboete afgedaan, terwijl het opleggen van gevangenis straf schijnbaar een aflopende zaak wordt, aldus de heer Not tet. Hij stelde, dat de taak van de rijkspolitie nog steeds in zwaarte toeneemt. Daartegen over constateerde hij, dat de rijkspolitie nog steeds onder bezet is en in salaris wordt on dergewaardeerd. Die onderbe zetting zal, naar zijn verwach ting, nog sterk stijgen door de binnenkort te verwachten golf pensioneringen bij de politie. Werving kan volgens hem pas effect hebben, als er iets tegenover staat, zowel gelde lijk als wat betreft de werk omstandigheden. De ministers van Binnen landse Zaken en Justitie zul len, volgens de heer Nottet, re kening moeten houden met verbittering en ontstemming als zij niets doen. Reeds nu zijn er vele mensen bij de rijks politie, aldus de voorzitter, die twijfelen aan de goede wil van beide ministers. HET BESTUUR van Akzona Inc. heeft het dividend over het tweede kwartaal 1972 vast gesteld op onveranderd 25 dol larcent per gewoon aandeel. (ADVERTENTIE) tip* w 'ï-ri.':.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11