VS-bommen dicht bij Chinese grens Geen verplichte inspraak werknemers OVERWINNING IN VIER STATEN OP HUMPHREY McGovern: beste papieren ROKEN MAG WEER IN SHTARDS BEDRIJF MEDISCHE SHOW VOL VRAAGTEKENS )e^efyd Partijen welkom bii vakcentrales MINISTER ENGELSBIJ REORGANISATIE DAGBLADONDERNEMING Angela Davis naar Europa Europa moet kiezen Sceptisch gehoor bij uiteenzetting dr. Samuels binnenland buitenland VEMEN 609e Staatsloterij Derde klasse VIJFTIEN JAAR LANG VERBODEN Geen dorp voor lilliputters MUSKIE Erasmus-prijs uitgereikt jy 15 Donderdag 8 juni 1972 9 13 (Van onze redactie buitenland) SAIGON Amerikaanse vliegtuigen hebben een brug en een spoorwegemplace ment in hfet noordoosten van Noord-Vietnam op nog geen 32 kilometer van de Chinese grens gebombardeerd. Z126 Nooit eerder in de golf van Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam sinds het Noordvietnamese offensief in Zuid-Vietnam, zijn luchtaan- vailen zo dicht onder de Chi nese grens gedaan. De brug gelegen op ld kilo meter ten zuidwesten van Lang Som werd door electroni- sche geleide bommen vernield. De provincie Lang Son grenst aan de Chinese volksrepu bliek. Haar gelijknamige hoofdstad ligt op 40 kilometer van de Chinese grenspost Ping Hsdnang. Het bombardement op het spoorwegemplacement veroor zaakte zes branden. De Phan toms die aanvallen uitvoerden begaven zich volgen» een com munique niet hi het Chinese luchtruim. Het Amerikaanse opperbe vel deelde voort mee dat in. een dinsdag geëindigde perio de van vierentwintig uur, nog 270 luchtaanvallen op Noord- Vietnam werden uitgevoerd. De krachtcentrale van Bae Giang qp 40 kilometer ten noord-westen van Hanoi werd voor de tiweede maal be stookt. Volgens bet opperbevel be dient de centrale fabrieken in. de omstreken van de Noord vietnamese hoofdstad die voor de oorlogsindustrie werkzaam zijn. De 270 aanvallen vernielde of beschadigden vijf aanvoer- aohepen, vijf bruggen, dertig vrachtwagens, eenenzestig bo ten. viermagazijnen en drie vemen. De oostelijke overspanning van de Yen Lap spoorwegbrug op 45 kilometer zuid-zuidoost van Hanoi werd door marine- vliegtuigen vernield. Ze be stookten ook de Nhuy Thuong en Tsjap Khe verkeersbruggen op 16 kilometer ten noorden en noordoosten van Haiphong, Noord-Vietnams belangrijkste havenstal. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister En gels (CRM) is er tegen via het bedrijfsfonds voor de pers de verplichting tot het geven van inspraak aan de werknemers bij herstructurering en reorga nisatie van een dagbladonder neming vast te leggen. Tegen het advies van de commissie- Rooij en het advies van de Persraad in wijst de bewinds man deze voorziening van de hand. In zijn brief aan de Tweede Kamer, waarin hij de maatre gelen voor de pers opsomt, schrijft minister Engels: „Hoe zeer een dergelijk overleg ge wenst is en eigenlijk altijd zou moeten plaatshebben, de procedure van het bedrijfs fonds mag naar de mening van de regering niet gebruikt wor den als een hefboom om dit overleg af te dwingen. Voor zieningen om dit te bereiken zijn in andere regelingen op hun plaats In de commissie-Rooij was hierover na diepgaande discus sies een gemeenschappelijke mening ontstaan. Het advies van de commissie luidde op dit punt, dat verzoeken om kredietfaciliteiten voor reorga nisatie en-of herstructurering vergezeld zouden dienen te gaan met het schriftelijk ad vies van de betrokken redac tiets) en de betrokken onder nemingsraadtraden). Minister Engels vindt het evenmin nodig om over iedere aanvraag tot het verlenen van krediet het advies in te win nen van de werkgeversorgani saties (Nederlandse Dagblad Pers en Nederlandse Nieuws blad Pers) en van de werkne mersorganisaties (Nederlandse Vereniging van Journalisten en grafische bonden). Ook op andere, door de commissie-Rooij „essentieel" genoemde punten wijkt minis ter Engels van de hem uitge brachte adviezen af. Er komt geen wettelijke basis voor het bedrijfsfonds, de middelen van het fonds zullen niet beheerd worden door een onafhanke lijk fondsbestuur maar door de minister van CRM zelf. De Persraad heeft in meer derheid het advies van de commissie-Rooij gevolgd. Met de commissie is de Persraad van oordeel, dat financiering van d esteun aan de pers via verhoging van tarieven voor de STER-reclame ongewenst is. „De vrees dat dit ten koste zal gaan van de advertentie inkomsten van de geschreven pers lijkt namelijk gegrond", aldus de Persraad. Minister Engels laat aan de Tweede Kamer weten, dat hij in de betogen van de commissie- Rooij niet voldoende aanlei ding gevonden heeft om op zijn beslissing vijf procent op de tarieven van de STER terug te komen. (Van onze redactie buitenland) SAN JOSE Angela Davis begint morgen een tournee van drie weken door de Verenigde Staten om de diverse comités te bedanken die zich voor haar vrijlating hebben ingezet. Tevens wil zij dan gestalte geven aan haar taak: de orga nisatie op nationaal niveau van een comité ter verdediging van de slachtoffers van onderdruk king. De tournee eindigt op 29 juni in New York met een bijeenkomst in Madison Square Garden. Stephanie Allan, vriendin en woordvoerdster van de jonge negeractiviste, heeft gezegd dat Angela Davis daarna een va kantie van zes weken in Europa gaat doorbrengen, hetzij in de Sovjet-Unie, hetzij in Bulgarije. Amerikaanse marinemannen stoppen hun vingers in hun oren als de acht inch kanonnen van de „Newport News" op doelen in Noord-Vietnam wor den afgevuurd. De doelen die bestookt wer den bevonden zich te Tanh-Hoa, zo'n 75 kilometer van Hanoi. (Van onze redactie buitenland) LOS ANGELES Senator George S. McGovern heeft bij de voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Californië zijn voornaamste tegenstander, Hubert Humphrey, versla gen al is het verschil niet zo groot als de twintig procent die op grond van de opiniepeilingen was voorspeld. De derde gegadigde van de democratische partij, George Wallace, neemt niet langer actief deel aan de campagnes sedert hij op 15 mei bij een aanslag gedeeltelijk verlamd raakte. Doordat hij de meeste stem men op zich verenigde kan McGovern nu rekenen op 271 kiesmannen van Californië. Doordat hij ook minstens 59 en wellicht meer afgevaardigden uit New Jersey, alle zeventien uit zijn eigen staat Zuid-Dako- ta en tien uit Neuw-Mexico achter zich heeft verzameld is het totaal aantal kiesmanstem- men voor McGovern opgelopen tot 926. Bij de eerste stemronde op de 10e juli in Miami beginnen de nationale conventie, waar de kandidaat van de partij voor het presidentschap wordt aan gewezen, moet hij 1509 (de helft plus één) stemmen ver zamelen om gekozen te wor den. Men geeft hem hierop na zijn overwinning in Californië een goede kans. Ook zijn voor uitzichten op een overwinning commentaar Een paar weken voordat het Nederlandse staatshoofd een officieel bezoek aan Frankrijk brengt, is president Pom pidou vrij onverwacht op de oude Gaullistische toer gegaan waar het de Europese gemeenschap betreft. Hij greep het bezoek van de Belgische minister-president Eyskens aan om het doorgaan van de Europese topconferentie in oktober afhankelijk te stellen van de verwachting of er al dan niet concrete resultaten zullen kunnen worden geboekt op die bijeenkomst. Dat klonk allemaal niet zo vriendelijk, maar het is de vraag of de heer Pompidou wel zo'n ongelijk heeft met z'n slechte humeur. Er blijven inderdaad heel wat vraagstukken in Euro pees verband liggen en van een gelijkheid in benadering van de wereldproblemen is bij de lid-staten nog geen sprake, zoals UNCTAD III ook weer heeft laten zien. Langzamerhand wordt duidelijk dat de tijd van het vooral door Nederland beoefende Europese pragmatimse voorbij is. Er is genoeg gesleuteld aan een reeks Europese organen: het wordt tijd dat men gaat besluiten wat die instellingen gaan doen. Met andere woorden: er zal voor een politiek beleid gekozen moeten worden. Om te kiezen zal men echter spel regels moeten volgen. Een van die spelregels zal het houden van rechtstreekse Europese verkiezingen mogelijk moeten ma ken. Al geloven we niet dat dit de eerste zorg van de Franse president is. (ADVERTENTIE) Prijzen van 25 zijn gevallen op nummers eindigende op 1 50 zi|n gevallen op nummers eindigende op 33 50 zi|n gevallen op nummers eindigende op 67 50 zi|n gevallen op nummers eindigende op 77 50 zi|n gevallen op nummers eindigende op 67* 100 zi|n gevallen op nummers eindigende Op: 62 200 zi|n gevallen op nummers eindigende Op 132 400 zi|n gevallen op nummers eindigende op 933* 1.000 zi|n gevallen op nummers eindigende op 368 2.000 zi|n gevallen op nummers eindigende op 5149 Een prijs van - 5.000 is gevallen op het nummer 077855 5.000 is gevallen op hef nummer 079526 5.000 is gevallen op hef nummer 093020 5.000 is gevallen op hef nummer 063270 5.000 is gevallen op het nummer012444 De prijs van 10.000 is gevallen op het nummer: 066574 25.000 is gevallen op het nummer: 035813 50.000 is gevallen op het nummer: 045107 100.000 is gevallen op het nummer: 068971* Een extra prijs van 250.000 is gevallen in de serie V op het nummer: 089911* en een troostprijs van 4.000 op nummer 089911 van elk van de andere series. Een extra prijs van 500.000 is gevallen in de serie A op het nummer: 041247 en een troostprijs van 5.000 op nummer 041247 van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer is ook nog een van de andere prijzen gevallen. (Van een onzer verslaggevers) SITTARD Vanaf gisteren mogen de werknemers van het tricotagebedrijf Deco in Sittard te laat komen, spugen, vloeken, onder elkaar praten, uitdruk king geven aan hun politieke gezindheid, roken en meer dan twee keer per dag naar de w.c. gaan zonder een boete te hoeven betalen. Vijftien jaar lang is dat niet mogelijk ge weest. Ging men voor de eerste keer over de schreef dan moest men 50 cent betalen. Overtrad men het uit 1957 daterende be- drjjfsreglement voor de twee de keer dan bedroeg de boete een gulden. Degene, die zich vaak aan het één of ander be zondigde liep zelfs kans ont slagen te worden. Deco heeft het concept-regle ment destijds gekregen van de vakraad voor de textielindus trie, die het nog steeds han teert wanneer met betrekking tot een bedrijfsreglement om advies wordt gevraagd. Dirk de Vroome, bijgenaamd de „Rooie Reus van Limburg", heeft geruime tijd geageerd te gen het Deco-reglement. De directie heeft uiteindelijk toe gegeven dat het reglement vol- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In een zeer negentiende eeuws zaaltje van het Amsterdamse Concertge bouw heeft de 84-jarige dr. J. Samuels gisteren een aantal mensen getoond, die door hem van kanker genezen zouden zijn. Dr. Samuels is een zeer omstreden figuur in de medi sche wereld, die beweert een therapie tegen kanker te heb ben gevonden. In plaats van de verwachte 400 artsen uit binnen- en bui tenland bestond zijn gehoor uit ongeveer 100 man, voorna melijk artsen en waaronder ook enkele buitenlanders. Dit gehoor toonde zich zeer scep tisch, maar volgde de moeilijk verstaanbare uiteenzettingen van dr. Samuels met aandacht. Tijdens de koffiepauze zei een arts ons: „Eén en dezelfde ge neeswijze voor allerlei kwalen; het lijkt me sterk". Over de geneeswijze bleef dr. Samuels echter vaag. Zijn bedoelingen gisteren gingen niet verder dan het demonstre ren van naar zijn zeggen gene zen patiënten. Vandaag zal, wederom in het Concertge bouw, dr. Samuels lessen ge ven aan belangstellenden art sen. Ongetwijfeld komt dan ook zijn therapie aan de orde. De doofheid van de hoogbe jaarde, vriendelijke, maar soms (tegenover zijn vrouw en enkele medewerkers) ook kort aangebonden arts, belemmerde de communicatie met de zaal, waar men overigens van de vraagtekens de vragen niet meer zag zitten. Zo leek het althans. Het was een wat wonderlijke tentoon stelling van dankbare, doch verlegen patiënten. Het moet ook geen lolletje zijn voor een dame uit Groningen om op zo'n podium te zitten, aange staard door een schare onbe kende dames en heren, en om dan ook nog je borsten te moe ten ontbloten. Op de uitnodi ging van dr. Samuels om de borsten van één van de dames te komen betasten, ging alleen een jeugdige Britse beoefenaar ster van de acupunctuur in. Het ging hier om een 26-jarig meisje, dat 10 jaar geleden met borstkanker bij dr. Samuels kwam en volgens deze door hem is genezen, zonder dat één van de borsten moest worden afgezet. Wel bevinden zich in de borsten de als het ware do de tumors. De meeste patiënten begon nen hun behandeling bij dr. Samuels reeds langer dan 10 jaar geleden, sommigen zelfs meer dan 20 jaar geleden. Een man, die achttien jaar geleden ongeneeslijk ziek werd ver klaard, hij was een z.g. bioe- der, werd aldus zijn eigen getuigenis door dr. Samuels genezen. Sindsdien, zo ver klaarde de man, had hij al drie operaties ondergaan zonder ab normaal te bloeden. Uniek noemde dr. Samuels de genezing' van een vrouw met ruggemergkanker. Toen zij bij dr. Samuels kwam deden zich naar zijn zeggen reeds ver lammingsverschijnselen in het onderlichaam voor. Na te zijn behandeld, genas zij volgens hem voldoende, om een kind ter wereld te brengen. Nie mand minder, aldus dr. Sa muels, dan prof. Plate (die ook prinses Beatrix verloste) deed de bevalling. Volgens hem had prof. Plate toegezegd gistermid dag aanwezig te zullen zijn. Hij was er echter niet. Röntgen foto's deden de ronde door de zaal, toen dr. Samuels een 42- jarige vrouw ten tonele voerde, die jaren geleden leed aan een tumor onder het schedeldak. Operatie was onmogelijk, om dat de tumor zich reeds had verweven met het hersenvlies en hersenschors, aldus dr. Sa muels. Hij zou de tumor tot stilstand hebben gebracht. Zo ging dat een hele tijd door, waarbij dr. Samuels her haaldelijk suggereerde, dat de kwestie van leven en dood voor een kankerpatiënt niet veel meer is dan de keuze tussen een operatie en daarna de dood enerzijds en een behandeling door dr. Samuels, waarbij men aanvankelijk driemaal in de week bij hem moet komen. Als we het goed hebben be grepen, dan eindigt de behan deling eigenlijk nooit helemaal. Met grote tussenpozen schijnt men telkens weer bij dr. Sa muels terug te moeten komen. Waar moeten deze mensen heen, als de 84-jarige art» zelf komt te overlijden? komen uit de tijd en eigenlijk belachelijk is. De directie heeft de kantonrechter in Sittard daarom deze week per expres se-brief laten weten dat het re glement niet meer geldt. Vorig jaar nog bracht het boete-systeem bij Deco nog 50,op. De 100 vrouwen en 50 mannen, die bij Deco in dienst zijn, kunnen nu een schadeclaim bij de directie in dienen wanneer zij menen door het reglement benadeelt te zijn. DEN HAAG (ANP) Het gemeentebestuur van Rhenen heeft circus-directeur Toni Boltini meegedeeld, dat het zijn plannen om een dorp voor lilliputters te vestigen op het landgoed Het Koetshuis in die gemeente ongewenst wordt ge acht. Die bezwaren waren niet al leen gegrond op planologische motieven, maar ook op tal van psychologische facetten. Aldus blijkt uit het ant woord, dat minister Engels van CRM gegeven heeft op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mevrouw Padt - Jansen (PvdA) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG —Alle rege- rings- en oppositiepartijen gaan graag in op de uitnodi ging van de vakcentrales eens te komen praten over het standpunt van NVV, NKV en CNV met betrekking tot het matigingsbeleid voor volgend jaar. Hoewel de Kamerfracties nog geen officiële uitnodiging voor een gesprek hebben ont vangen, lieten ze weten een gesprek over de wederzijdse standpunten zeer nuttig te vinden. De uitnodiging is af komstig van het overlegorgaan van NVV, NKV en CNV. in de laatste grote staat, Waar nog voorverkiezingen gehou den moeten worden, New York, staan nu gunstig. Uitgedrukt in percentages kreeg McGovern in Californië 47 procent, Humphrey 38 pro cent en Wallace vijf proeent. In Nieuw-Mexico was de volg orde in procenten: 32-26-30. Voor de republikeinse partij was er geen enkel probleem. President Nixon is de enige be langrijke kandidaat. Hij verze kerde zich al van voldoende stemmen om op de republikein se conventie (21-23 augustus) weer kandidaat voor het pre sidentschap te worden. Gouverneur Wallace heeft tot dusver 334 en oud-vice-pre- sident Humphrey ongeveer 320 stemmen van kiesmannen ver gaard. Veel hangt op de nationale conventie af van hoeveel van de vijfhonderd afgevaar digden die tot dusver als niet- gebonden bekend staan McGo vern achter zich zal kunnen krijgen. Men vreest dat zijn links-liberale denkbeelden ech ter een aantal kiesmannen er van zal weerhouden hem hun steun te geven. Daartegenover bestaat de mogelijkheid dat McGovern de steun van kiesmannen krijgt die zich aanvankelijk aan een andere kandidaat hadden ge bonden. Een voorbeeld is se nator Edward Muskie, die zich uit de strijd heeft teruggetrok ken maar in het begin van zijn campagne 163 afgevaardigden had verzameld. McGovern beloofde gisteren, terwijl de verkiezingsuitslagen binnenkwamen, dat hij als pre sident binnen 90 dagen een einde zou maken aan de oorlog in Vietnam, de Amerikaanse troepen zou terughalen en de Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam heelhuids zou thuisbrengen. AMSTERDAM (ANP) Prins Bernhard heeft als regent van de stichting Praemium Eras- mianum woensdagmiddag de Erasmusprijs 1972 uitgereikt aan de Zwitserse psycholoog pedagoog professor Jean Piaget (75) uit Genève, tijdens een bijeenkomst in de aula van het koninklijk instituut voor de tropen in Amsterdam. De prijs bestaat uit een be drag van f 100.000.- waarvan de helft bestemd is voor een door de laureaat aan te wijzen doel, en een oorkonde. Met het huidige groeitempo zouden er over 900 jaar 60.000.000.000.000.000 mensen rondwandelen. Deze mensen zouden plezierig kunnen leven in een flatgebouw van 2.000 verdiepingen, dat de hele aar de zou bedekken. Als ooit staal, rubber en ko per oneconomisch gebruikt zijn, dan is het wel in de automobiel, de Heilige Tor. Om één auto te kunnen produ ceren is direct en indirect 380.000 liter water nodig. En dat wordt schaars op deze pla neet. Paul Ehrlich, bioloog en schrijver, geeft 40 tegen 1 dat onze beschaving het jaar 2000 niet zal halen. De papierindustrie in de VS maakt per jaar een winst van 300.000.000 dollar. Het zuive ren van het afvalwater zou slechts 100.000.000 dollar per jaar kosten. Ti- Ziekten die in verband wor den gebracht met de luchtver ontreiniging, zijn kanker, bronchitis, astma en emfy seem. De rijken worden rijker, de armen krijgen kinderen. Niet de consument zal meer bepalen wat wordt aangebo den, maar de fabrikant. En die wordt op zijn beurt weer bin nen de touwen gehouden door de overheid, die grondstoffen toewijst, bepaalde artikelen verbiedt en andere voor schrijft. Vijftien miljoen mensen sterven per jaar door onder voeding. Europa heeft elk jaar een boteroverschot van 350.000 ton en een graanoverschot van 7.000.000 ton. Honger is geen gebrek aan voedsel, honger is een gebrek aan geld. In Frankrijk wordt elk jaar 500.000 ton aan groen te en fruit doorgedraaid. In de nieuwe maatschappij, gericht op het redden van de wereld en zijn bevolking, zul. len we heel vreemde keuzn moeten doen, zoals: is het nut tig om miljoenen guldens te besteden aan gespecialiseerde harttechnieken, waarvan enke le mensen profiteren, of gaat dat geld naar medisch-opvoed- kundige bureaus waar honder den kinderen met moeilijkhe den nu niet terecht kunnen? Zolang het ging om de ver deling van de toenemende rijkdom was er weinig aanlei ding tot hanegevechten. Maar wat zal er gebeuren wanneer wij de toenemende armoede gaan verdelen? De maatschappij waarin wij nu leven, deze overvolle, stin kende apenkooi, is er nu niet direct geschikt voor om men sen op te voeden tot het ne men van gezonde, vrije beslis singen. Op dit moment besteden 200.000 ingenieurs en weten schapsbeoefenaren in de VS hun tijd aan het maken van wapens. Dit, geachte vrienden- en vijandenkring, is zomaar en willekeurige greep citaten en opmerkingen uit het boekje van Amsterdammer W. Woltz, die nog eens alles wat het milieu aangaat op een hoop heeft gegooid. En het is een afzichtelijke hoop geworden. Angstaanjagend, verbijsterend, rend. Woltz heeft zijn boekje (Uit geverij Ploegsma, Amsterdam f 4,50) genoemd: „Zijn we nu allemaal gek geworden?" Ja. MERIJN. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7