ZEEUWS DRINKWATER DE HELFT DUURDER? DOOD BEDREIGT HONDERDEN MIJNWERKERS IN RHODESIË Belasting druk aan plafond VW vraagt 4000 man vrijwillig ontslag te nemen De zomer kan nog best mooi worden Kritiek van GS op provinciaal opbouworgaan JAN LUBBERS K.O. GESLAGEN Ook Etten-Leur sollicitant Tour etappe-plaats Glaasje op? Tijdelijk rijverbod Bij Co-op 400 man minder Japan gaat prijzen electronica verhogen Chinezen in Stockholm Raamsdonkveer Peuter van nog geen 4 ramt wagen en muurtje met bestelauto Senaat niet enthousiast over investe ringsheffing MDI0 DE K0CK KVP EN CH IN SENAAT: EUROPEES Animo voor bouwvak zakt Op Maasvlakte kerncentrale? Voorstel kamerfracties KVP, AR en CH „Directeur en staf niet apart Liesbeth List gewond MET TILBURG EN BREDA Axelaar vrij gesproken van zonde tegen milieuhygiëne IN ÉÉN JAAR: Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DE WOENSDAG 7 JUNI 1972 ZEEUW 26e Jaargang No. 8870 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen! handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bü vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) RAAMSDONKSVEER Johan Stofmeel uit de Anemoonstraat in Raams- donksveer, nog geen vier jaar oud (drie jaar en acht maanden, om pre cies te zijn) heeft gister middag menigeen de stuipen op het lijf ge jaagd, zichzelf niet op de laatste plaats. Om een uur of drie kroop hij in een DAF- bestelauto van de heer W. Rullens, die in de Anemoonstraat stond ge parkeerd. „Om de auto sleutels te pakken", zo als hij later vertelde. Maar de autosleutels za ten nogal vast en al mor relend startte hij de wa gen. Verbijsterde heer Rullens: „Onbegrijpelijk: ik krijg hem zelf ternau wernood aan de praat". Johan, de peuter-cou reur, schrok nog niet en gaf zelfs gas. De automa tisch aangedreven bestel auto „sprong" weg. Hon derd meter verder stond een auto van de gemeen te, waarin enige gemeen tewerklieden zaten, die ter plekke werkzaamhe den verrichtten. De bestelauto met Jo han nog steeds achter en onder het stuur („Weg wezen: een onbestuurde auto", riepen de werklie den nog naar elkaar) werd in zijn vaart door dit obstakel wel enigs zins geremd, maar de snelheid was nog hoog genoeg om de twee auto's pas tegen een muurtje tot stilstand te laten ko men. De twee auto's en het muurtje werden zwaar beschadigd, Johan zelf had slechts een schram aan zijn kin, maar was wel erg geschrokken. Zo erg dat hij rap de benen nam. („Het leek wel Zoef de Haas", aldus ooggetuigen). Zijn vader, recht onder de kappers schaar vandaan, ving hem even later op. Straf heeft Johan (nog) niet gehad. Verzekering dekt de schade. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De plannen van de liberale minister Lang- man (Economische Zaken) voor een selectieve investeringshef fing om de toename van bedrij ven in de randstad af te rem men zijn in de Eerste Kamer (Senaat) niet enthousiast ont vangen, met uitzondering van de PvdA-fractie. Oud-minister Witteveen (Financiën in het kabinet De Jong) wees namens de VVD deze maatregel geheel af. Hij wil een regionale loon somheffing, een idee, dat de re gering-De Jong graag had zien gerealiseerd. De KVP in de senaat noemde de regeringsplannen „moedig", maar liet bij monde van drs. Horbach „de juistheid in het midden". De regeringspartijen AR en CHU in de senaat lieten zich er gisteren tijdens het be leidsdebat over economische zaken niet over uit. D'66 stelde vele vraagtekens. Alleen de socialistische sena. tors zijn enthousiast over deze investeringsheffing, waarover de SER nog een advies moet uitbrengen. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De prijs van het drinkwater in zuidwest-Ne derland zal straks vijftig a zestig procent hoger komen te liggen als gevolg van de hoge investeringen in het spaarbek kenproject in de Biesbosch. Dit project (vier spaarbekkens, waarvan er twee zo goed als klaar zijn) kost bijna 300 mil joen gulden, zo deelt minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) de Eerste Ka mer schriftelijk mee. De senaat zal het wetsontwerp met be trekking tot het project vol gende week dinsdag in het openbaar behandelen. Dat het drinkwater in Zee land en West-Brabant duurder zal worden, staat weliswaar niet met zoveel woorden in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, maar minister Stuyt noemt wel Rotterdam, waar zo verwacht hij het drinkwater met de helft tot zestig procent in prijs om hoog zal gaan. Aangenomen mag worden dat dit ook geldt voor andere afnemers van het „Biesbosch"-water: de provin cie Zeeland en Noord-Brabant. Zekerheid was hierover nog niet te krijgen. Het hangt van een aantal factoren af, onder meer van de vraag hoe hoog de transportkosten zullen zijn en hoeveel drinkwater Bra bant en Zeeland zullen afne men, aldus een woordvoerder van Stuyt's departement. (Van onze Haagsie redactie) DEN HAAG Onafhankelijk van elkaar hebben gisteren in de Eerste Kamer de fracties van KVP en CHU minister Langman (Economische Zaken) gevraagd, of de (directe) belastingdruk niet op een hoogtepunt is. De hoge directe belastingen in ons land veroorzaken vol gens de CHU een kapitaal- vlucht. Deze partij vreest dat ons land nog eens de koploper wordt in de devaluatie (het minder waard laten worden van de gulden). De KVP wil van de bewindsman weten, of een voortgaande stijging van belastingdruk vanuit het per spectief van de rendementen nog wel een haalbare zaak is. Minister Langman antwoordt vandaag in de senaat. In zijn antwoord, zo wordt verwacht, zal hij ook zijn visie geven over de loon- en prijsontwikkeling en de eventuele maatregelen, om de geldontwaarding (infla tie) te beteugelen. De partijen in de Eerste Kamer hebben gisteren deze problematiek uit gebreid besproken zonder di rect nieuwe gezichtspunten op de regeringstafel te hebben ge deponeerd. De PvdA maakte zich giste ren sterk voor een meldings plicht voor prijsverhogingen. De KVP vroeg zich bij monde van senator Horbach af, of de werkgevers niet teveel onder druk en aan kritiek bloot staan, waardoor het economisch kli maat slechter wordt. Senator Albeda (AR) wil een eenjarig sociaal contract tussen regering en bedrijfsleven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Japanse electronische industrie zal de prijzen voor de Benelux van tafelradio's, draagbare radio's, autoradio's, auto-cassetteradio's, hi-fi-installaties, zwart-wit- en kleuren-t.v.'s verhogen. Wan neer dat gaat gebeuren en met hoeveel is nog niet hekend. De Japanse electronische in dustrie denkt er eenvoudig niet aan om haar export naar de Be nelux te beperken. Fabrikanten van electrpnische apparatuur uit de Benelux hebben hierom gevraagd tijdens het bezoek dat zij van 25 mei tot en met 2 juni aan Japan hebben gebracht. De Japanners toonden wel begrip voor de moeilijkheden, die hun collega's uit de Bene lux ondervinden door de import uit Japan. Verder dan een prijs verhoging willen zij echter niet gaan. De regeringen van Nederland en België zullen van het teleur stellende resultaat van de mis sie naar Japan op de hoogte worden gesteld. Beide regerin gen hadden op de reis aange drongen, omdat zij erg bezorgd zijn over de gevolgen van de snel toenemende Japanse im port. Het is niet uitgesloten dat België en Nederland de import van Japanse electronische ap paratuur nu gaan beperken. Het handelsverdrag tussen de Bene lux en Japan geeft hen die mo gelijkheid. SENATOR MEESTER (PvdA) vindt de toekenning van de Erasmuspenning door de gemeente Rotterdam aan de Japanse keizer Hirohito onge past. Hij heeft aan premier Biesheuvel vragen gesteld. Volgende week zal het Eu ropese parlement twee rappor ten bespreken van de sociale commissie uit het parlement over een Europees loon- en in komensbeleid. Beide rapporten, opgesteld door de Nederlandse leden Vredeling (PvdA) en Van der Gun (KVP), pleiten voor het maken van centrale afspraken op Europees niveau tussen de Europese commissie en de sociale partners. Die af spraken moeten zowel de loon- en prijsontwikkeling als de in komenspolitiek omvatten. Als concrete maatregelen stellen beide parlementariërs het EEG- parlement voor regelingen te treffen voor een Europees mi nimumloon en -inkomen, een gecoördineerd en geharmoni seerd Europees fiscaal beleid, het invoeren van Europese nv's met Europese collectieve ar beidsovereenkomsten en een investeringspolitiek. UTRECHT (ANP) Het aantal leerlingen via het leer lingstelsel in opleiding bij de stichting vakopleiding bouw nijverheid is afgenomen van 13.500 tot 9.500. De belangrijke factoren die meespelen zijn de discontinuï teit en het feit dat de bouwnijverheid altijd de sluit post is van 's lands begroting. Dit zegt mr A. van Abeelen. directeur van de stichting va kopleiding' bouwbedrijf, in „De Steiger", het blad van de Bouw- en houtbond N.K.V. DEN HAAG (ANP) De Maasvlakte wordt als een van de mogelijkheden gezien voor de eventuele bouw van een kerncentrale (nucleaire pro- duktie-eenheid van 600 mwe). Minister Langman (Econo mische Zaken) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Automobilis ten. die zoveel hebben gedron ken. dat ze eigenlijk niet meer behoorlijk kunnen rijden, lopen in de toekomst het risico, dat de politie hen tijdelijk de auto sleuteltjes kan afnemen. Het rijverbod zou hooguit acht uur mogen duren. Dat is de strekking van een amendement, dat het KVP- kamerlid Cornelissen namens de drie christelijke fracties heeft ingediend op een wetsvoorstel van de regering tot invoering van de verplichte bloedproef Dit wetsontwerp (wijziging van de wegenverkeerswet) komt vandaag, bijna vier jaar nadat het door het vorige kabinet werd ingediend, in de Tweede Kamer in behandeling. Het regeringsvorstel gaat de drie christelijke fracties niet ver genoeg, omdat het automo bilisten pas strafbaar stelt bij een geconstateerd bloedalcohol- promillage van 0,5. Weggebrui kers, die dat promillage niet „halen" kunnen echter even goed een gevaar op de weg be tekenen, maar zouden niette min na controle onbekommerd mogen doorrijden. Om deze „grensgevallen" toch uit het verkeer te weren, stellen de drie christelijke fracties de in voering van een door de politie op te leggen tijdelijk rijverbod voor. Het amendement zou ook de instemming hebben van de VVD en DS'70. Dit is de Chinese delegatie op de VN-milieuconferentie in Stockholm. (Meer over deze conferentie, o.m. de toespraak van minister Stuyt, elders in deze krant). (Van onze correspondent) BONN De directie van de Volkswagen-fabriek heeft 4.000 van zijn 140.000 werkne mers gevraagd vrijwillig ont slag te willen nemen. Boven dien wil zij elke maand 49 arbeiders, die het werk niet goed doen of door onregelma tigheden opvallen, hun congé geven. Het merkwaardige aantal van 49 vindt hierin zijn oor zaak. dat de bedrijfsleiding vanaf 50 ontslagen de arbeids beurs en ondernemingsraad in de armen moet nemen. 4.000 vrijwilligers zullen voor hun „offer" beloond wor den met een maandloon en met een volledige uitkering van het vakantiegeld en de kerstgratificatie. Volkswagen gaat niet in krimpen. omdat de Westduitse economie er slecht voor zou staan, maar omdat hét bedrijf zichzelf onder directeur-gene raal Rudolf Leiding in de nes ten gewerkt heeft. Een onge lukkige modellenpolitiek en technische fouten kosten de fabriek een gevoelig deel van haar enorme afzet. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY Reddings ploegen baanden zich gister avond een weg door de met mijngas en rook gevulde gan gen van de steenkolenmijn in het Rhodesische plaatsje Wan- kie, waar meer dan vierhon derdvijftig mijnwerkers na een enorme explosie zitten opge sloten. Men vreest dat het aan tal dodelijke slachtoffers zeer hoog zal zijn. Slechts enkelen zijn er tot dusver in geslaagd levend uit de mijn te komen, waar het dodelijke gas zich snel door de gangen heeft verspreid. Aan de ingang van de mijn hebben zich meer dan duizend verwanten van de mijnwerkers 435 negers en 33 blanken verzameld, hopende op redding van hun man, vader of zoon. De mijn van Wankie, vlak bij de Victoria waterval, is een van de belangrijkste bronnen van steenkool voor Rhodesië en het naburige Zambia. De oorzaak van de explosie van gisterochtend is nog niet bekend. Volgens onbevestigde berichten waren gisteravond zes lijken geborgen en zeven gewonden in een ziekenhuis opgenomen. Als alle vermisten omgeko men Zijn, zou dit de zwaarste mijnramp in de geschiedenis van Rhodesië zijn en de op een na zwaarste ter wereld. In 1942 verloren in Mandsjoerije 1.549 mijnwerkers het leven. (Van onze weerkundige medewerker) Velen blijken geen hoge muts op te hebben wat de zomer be treft. Het is begrijpelijk. Men kent de situaties van een reeks slechte zomers in de zestiger jaren nog al te goed. De hoop op een goede zomer is bij velen hoger gespannen wanneer het weer ook in mei en de eerste junidagen al stralend verloopt. Deze hoop respectievelijk het pessimisme van nu bij velen delen wij niet. Te vaak hebben wij in de voorzomer fraaie perio den gehad met warm weer die eind juni- begin juli abrupt af braken om plaats te maken voor een natte moesson. Het zou ons niet vreemd voorkomen (een voorspelling is dit niet) dat de beruchte westcirculatie met koele lucht en regen dit keer juist op tijd is gekomen zodat de hogedrukcentra vanaf heden geleidelijk meer aan bod kunnen komen. Een slecht voor jaar behoeft het karakter van de zomer niet aan te tasten. In mei viel gemiddeld over het land 80 tegen normaal 50 mm neerslag. In het hele land werd het normaalcijfer overschreden zodat er voorlopig regen voldoende is gevallen In millimeters was de neerslag in Breda 110, Gilze 95, Tilburg 81, Roosendaal 96, Kapele 82, Goes 75. LONDEN (AP) De Engel se Europese kampioen in het haif-zwaar gewicht Chris Fin- negan heeft Jan Lubbers in de tweede minuut van de achtste ronde knock out geslagen en daarmee zijn Europese titel be houden. Vanaf de derde ronde had Lubbers last van een bloe dende neus. In de achtste ron de raakte de Engelsman hem eerst met een linkse hoek, waardoor Lubbers in de tou wen kwam te hangen. Vervol gens raakte Finnegan zijn te genstander met een rechtste, waarna Lubbers neer ging. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het is met de eigen inbreng van het pro vinciaal opbouworgaan Stich. ting Zeeland op de in april jongstleden gehouden hoorzit ting over Het Paarse Boek (de ontwikkeling van Zuidwest-Ne derland) uit de hand gelopen. Het provinciaal opbouwor gaan had op deze hoorzitting principieel wel het recht een eigen, kritisch geluid te laten horen, maar het was volstrekt onjuist dat een standpunt van directeur en 3taf van het op bouworgaan werd geponeerd. Dit is de conclusie van het college van G.S. van Zeeland, naar aanleiding van een aantal vragen, die gesteld waren door de statenleden Van der Peyl (CHU) en Landheer (VVD) over de bijdrage die enkele stafleden van de Stichting Zee land hebben gegeven aan een AMSTERDAM (ANP) De zangeres Liesbeth List is gis ternacht gewond geraakt bij een auto-ongeluk in Amster dam-Noord. Zij is met onbekend letsel opgenomen in het Wilhelmina gasthuis in Amsterdam. De auto, bestuurd door Cees Noote boom raakte door onbekende oorzaak in een slip. (Van onze sportredactie) ETTEN-LEUR Het wielercomité van Etten-Leur onderzoekt de mogelijkheid om in 1973 als „halve etap peplaats" voor de Tour de France (die dan uit Den Haag vertrekt) te fungeren. Daarna zijn er nu drie kan didaten: Tilburg (Beekse Bergen), Breda en Etten- Lcur. Het Etten-Leurse initia tief komt kort nadat het col lege van b. en w. besloot om niet in te gaan op een dergelijk verzoek van het Nederlandse Tour-aankomst- comitë uit Den Haag. „We lazen dat nieuws in de krant", aldus wielervoorzit- ter C. van Haperen sr., „en toen zijn we wakker ge schud. We wisten helemaal niet dat de gemeente dat aanbod had". De plannen komen nu dus van „particuliere" zijde, maar de gemeente Etten- Leur is er toch bij betrok ken. Wethouder L. de Bruijn woonde een gesprek bij tussen het comité (C. van Haperen sr. en P. van Staay) en een deputatie van de Nederlandse Tour-orga nisatie (Jan Derksen, Kou- wenhoven en Verseveld). Ofschoon „Etten-Leur" pas dezer dagen exact wordt geïnformeerd over de financiële en organisatori sche voorwaarden, toonde Cees van Haperen zich na globale informatie optimis tisch. „Ik geloof dat we die zaak rond kunnen krijgen" reageerde hij na het onder houd. „Onze accommodatie is geen punt. Bij de sporthal hebben we ruimte genoeg. De aankomstplaats zou de Concordialaan kunnen zijn of de sintelbaan rond het voetbalveld van de Lage Banken als de gemeente die tenminste gaat verharden, waar sprake van is. Belang rijkste werk Is op dit mo ment o fwe het geld bij el kaar krijgen, maar daar ben ik niet bang voor". hoorzitting in Den Haag. Volgens G.S. behoeft het pro vinciaal opbouworgaan, zijnde een instelling die een zelfstan dige positie inneemt, niet per se af te stemmen op de zender van het provinciaal bestuur, maar dan moet het wel het standpunt van het provinciaal opbouwor gaan als zodanig zijn, dat be kend wordt gemaakt, en niet alleen dat van directeur en staf. Het dagelijks bestuur van het opbouworgaan, zo delen G.S. aan de staten mee, denkt ér precies eender over. (Vervolg op pagina 3), (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een 39-ja- rige Axelaar heeft zich voor de Terneuzense kantonrechter moeten verantwoorden voor het feit dat hij gezondigd had tegen de milieuhygiëne door twee zakken met afval in een sloot bij Hengstdijk te deponeren. Verdachte gaf toe dat het afval van hem afkomstig was. Hij kon echter niet verklaren hoe de vuilniszakken in Hengst dijk terecht waren gekomen. De officier van justitie mr. J. A, Blok zei weliswaar de over tuiging te hebben dat de Axe laar de zakken vuil naar Hengstdijk had gebracht, maar dat hij daarvoor maar een schraal bewijs had. Hij eiste een boete van 75,-. Wegens gebrek aan bewijs sprak wnd.-kantonrechter mr. Van Son de verdachte vrij. ROTTERDAM (ANP) De voortgezette reorganisatie bij „Co-op Nederland" in 1971 heeft de afvloeiing van 400 man personeel tot gevolg ge had. Het personeelsbestand beliep vorig jaar 7300 tegen 7700 het jaar daarvoor, Een en ander blijkt uit het jaarver slag van Co-op Nederland. Co-op Nederland heeft voor de levensmiddelenwinkels een moderniseringsprogramma op gesteld: 74 supermarkten wer den hierin betrokken. Hiervan waren er vorig jaar 33 vol tooid. Het totale aantal leven smiddelenwinkels. dat door de Co-op wordt geëxploiteerd liep terug tot 371 (452 in 1970J.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1