De straat een vorm van samen leven Dodewaard weer scherper bewaakt TEKORT BEGROTING DOOR PENSIOENEN VAN AMBTENAREN Kfss lW' Verbaasd over grote politie macht in Stockholm GOEDE FOTOREPORTAGE IN HET VAN ABREMUSEUM Vuil water in Limburg BUK MINIBOEKJES VOORNIX binnenland buitenland BARRIÈRE TERREUI „Ongedekte'* vakantiezegels in Amsterdam Haags voorste] aan EMS over drie weken Interpellatie over family- planning Libanees dorp door Israëlische troepen doorzocht Kamerlid G. Nooteboom: Schandalig Dai Dong-mensen uit Nederland paplei* iw pen Oosterschelde K KINDEREN? Woervsdag 7 juni 1972 11 /fcusr/G> obeukj hu zal fONZE AVONTUREN BEDOELEN DIE Ë>U SLEE AHRO- J ANK KLAAR U66ENyr~ ik. VO OR SPRRRDEHS^PEm (Van een on zei redacteuren) EINDHOVEN Het Eind- hovens Van Abbemuseum heeft een interessant project' kunnen verwezenlijken: in zijn ijver het publiek voor een kort bezoek van de straat te rapen, heeft het museum de straat tot onder werp van een tentoonstel ling (tot 6 augustus) ge maakt. In een enorme uitgebreide to toreportage komt de straat in het museum naar voren zoals zij functioneert: als vorm van samenleven. Met deze kriti sche kanttekening dat zij in de geïndustrialiseerde wereld haar sociale functie aan het verliezen is. Er is in onze westerse wereld een enorme verschraling in het maatschappelijk gebruik van de straat ingetreden. Veel straatfuncties zijn opgesplitst. Er zijn straten voor speciale doeleinden ontstaan: industrie straten, woonstraten, straten voor verschillende soorten verkeer, speelstraten en win kelstraten. De straat die in alle culturen van de mens is, is een eigen Een stront in een arbeiderswijk van Glasgow. Een van de foto's uit de expositie „De straat, vorm van samenleven", in het Van Abbemuseum te Eindhoven. leven gaan leiden- Zij heeft de mensen tot vluchtige gebrui kers gemaakt. Zij jaagt in de wereldsteden en in dichtbe volkte streken (als Nederland) de mensen langs elkaar. Ver pozen en ontmoeten op straat is onmogelijk geworden. De straat is een barrière gewor den in het intermenselijk con tact Er is sprake van een ontwik keling waaraan je kunt aflezen wat de straat is gaan beteke nen voor het samenleven van mensen. Aan het begin van die ontwikkeling staat de .,weg- gooistraat". de straat die de nomaden gebruiken wanneer zij voor een nacht bivakkeren. Vanuit onze wereld bezien is die weggooistraat een element in een historische ontwikke ling- Zij is dat allerminst voor die vc'keren die nog steeds een zwervend bestaan leiden- In onze dagen is de straat voor ons niet meer van de mens. Aan dit actuele aspect besteed het Van Abbemuseum een indringende aandacht. Wijzend op wat er door de ge schiedenis heenontstaan is en wat er bestaat in primitieve samenlevingen en cn de niet- geïndustrialiseerde landen, mondt het geheel toch uit in onze wereld. Daarbij is het interessant te zien hoe in het midden van de vorige eeuw en in het begin van deze eeuw de straat on misbaar is geweest voor de so ciale actie. De .socialen" kre gen hun macht via de straat- De machthebbers realiseerden zich dat terdege. Baron Haus- rrvann, de man die Parijs zijn boulevards schonk ontnam de socie actievoerders in zijn dagen de mogelijkheid om bar ricades op te richten bij op standen. Wat een wapen een stratenpa- troon is in handen van sociale actievoerders is vier jaar gele den gebleken bij de Parijse re volte. Het Quartier Latin dat in de vorige eeuw niet ten of fer was gevallen aan de sloop woede van Hausmann bleek een moeilijk te nemen vest voor politie en leger. De straat is in de jaren dertig zwart gemaakt voor de sociale actie. De fascisten oefenden er hun terreur op uit, met als ge volg dat de demonstranten in de jaren zestig, de ban-de- bommers, provo's en Viet- nam-demonstranten te horen kregen dat zij net als de fa scisten de politiek op straat brachten- De straat is in de jaren zestig heroverd door de sociale actie voerders- Soms slagen we erin een mas sale en geslaagd aanvalsactie op de straat te ondernemen. Zoals vorige week donderdag. Het Leidseplein in Amsterdam was voor de Ajax-fans. In feite betekende die verovering van de Europacup een dubbele overwining voor de Ajax- fans. De verovering van de straat is namelijk een zeer moeilijk te bevechten zaak. zeker in Amsterdam- Getuige dit versje bijvoorbeeld, dat bij het station Muiderpoort in de hoofdstad op de muren gekalkt staat: „Iene, miene, motte - Wijken verkrotten - Buurten vergaan - Iene, miene auto krijgt ruim baan". (Van een onzer verslaggevers) DODEWAARD Het inspec tieprogramma voor de kern energie-centrale van Dode waard is verscherpt. Besloten is alle „stompen" van het reactor vat dat lijn aansluitingen van leidingen op hun deug delijkheid te onderzoeken. Deze maatregel in samen werking met de autoriteiten ge nomen volgt op de ontdek king van „een indicatie" bij één van de aansluitingen van een dubbel uitgevoerd noodsysteem. Volgens de controleurs zou daar wel eens een beginnend scheur tje aanwezig kunnen zijn. De directie van de kerncentra le heeft opdracht gegeven tot reparatie van deze oneffen heid. De voorbereidingen daar voor zijn begonnen. Er is een speciaal snij-apparaat ontwik keld om dit werk te kunnen verrichten. Op zichzelf duurt V deze reparatie ongeveer twee dagen, maar de voorzorgs maatregelen vragen vijf maal zoveel tijd. „Wij beschouwen de situatie als volkomen veilig", verklaar de waarnemend-centralehoofd ir. C. J. Lobbezoo gisteren. Hij rekent voor het einde van juni de centrale weer in bedrijf te kunnen brengen. Het „mogelijke nieuwe scheur tje" heeft de visie van de des kundigen van de Gemeen schappelijke Kernenergiecen trale Nederland (GKN) op „Dodewaard" niet gewijzigd. Ir. Lobbezoo: „Aan de reactor vaten van alle centrales in de wereld zitten in totaal onge veer 3000 lassen, die hetzelfde zijn als in Dodewaard. Daar van zijn er twee of drie fout. Eén is er in Amerika ontdekt, één bij ons bij de vorig lekka ge en nu dan misschien weer één". UTRECHT (ANP) De ge meentegiro van Amsterdam is, volgens de Bouwbond N.K.V. ernstig gedupeerd omdat deze dienst een groot aantal onge dekte cheques met een totale waarde van vele duizenden guldens zou hebben verzil verd. De cheques zouden zijn uitgegeven aan bouwvakkers die hun vakantiezegels tegen de voorschriften in hebben in geleverd bij de niet erkende Algemene Bond van Werkers in de Bouwnijverheid. De A.B.W.B. zou bij de girodienst echter een saldo van maar 200,- hebben. De bouw- en houtbonden van N.V.V., N.K.V. en C.N.V. hebben de justitie en het Soci aal Fonds Bouwnijverheid in geschakeld en ook de giro dienst gewaarschuwd. Gisteren was er een bespreking tussen de betrokkenen. Een woord voer van de A.B.W.B. ontken de de beschuldigingen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Binnen een termijn van drie weken zal het gemeentebestuur van Den Haag aan directeur R. Zwols- man van de Exploitatiemaat schappij Scheveningen (EMS) voorstellen doen over de over neming van het EMS-onroerend goed in Scheveningen, aldus burgemeester mr. Marijnen van Den Haag. Hij legde deze ver klaring af naar aanleiding van de mededelingen van de heer Zwolsman, dat het Kurhaus gesloten zou moeten worden als in september geen akkoord is bereikt over overname van het EMS-bezit. Naar de heer Marijnen meedeelde, is de heer Zwoisman van de gemeentelij ke toezegging steeds op de hoogte geweest. Vorig jaar de cember is van de kant van de EMS gevraagd of de gemeente bereid was de Scheveningse bezittingen over te nemen. Daarop begonnen b. en w. van Den Haag onderhandelingen met „derden", omdat Den Haag zelf niet in staat was het on roerend goed over te nemen, aldus mr. Marijnen. Voorts maakte hij nog duidelijk dat de belangstellende „derden" niet van buitenlandse origine zijn. De GKN-directie hoopt de cen trale-stilstand tot ongeveer één maand te kunnen beperken. Dat betekent zonder meer een financieel verlies van ruim één miljoen gulden. „Het vertrouwen in de centra le is geenszins ondermijnd", zégt ir. Lobbezoo. „Want ook in het buitenland is gebleken, dat dit soort gebreken gerepa reerd kan worden". (Van onze redactie binnenland) ROERMOND Op de benedenloop van de Roer bij Roermond heeft zich een massale vissterfte voorgedaan. Binnen en kele uren dreven duizen den dode vissen naar de plaats waar de Roer in de Maas uitmondt. De juiste oorzaak van deze vissterfte hebben de deskundigen nog niet kunnen achterhalen, maar men vermoedt dat de sterfte een gevolg is geweest van zuurstofge brek in het Roerwater. Dit zuurstofgebrek zou dan ontstaan zijn door de lage waterstand en de sterke vervuiling van de rivier. De plotselinge stijging van de tempera tuur zou volgens deskun digen eveneens een rol hebben gespeeld. Voorts zijn de Tungei- royse beek en de Neer beek in Midden-Limburg ernstig verontreinigd door een giftig zuur, dat uit een defecte installatie van „Zinc-Organon" in Budel, een dochteronder neming van de AKZO, is ontsnapt. Het Middenlimburgse waterschap Heythuysen heeft de boeren geadvi seerd hun vee niet uit de beken te laten drin ken. Het in grote hoe veelheden ontsnapte gif is fuor-waterstof. „Zinc- Organon" heeft inmid dels kalk in de heken ge stort omdat dit het zuur bindt en neutraliseert. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft gisteren het kamerlid Engwirda (D'66) toegestaan de ministers Nelis- sen van Financiën en Boertien van Ontwikkelingssamenwer king te interpelleren over de family-planning in de ontwik kelingslanden. De interpellatie wordt gehouden op een nader te bepalen tijdstip. Bij zijn interpellatie gaat de heer Engwirda vragen welke motieven de regering er toe geleid hebben om als vrijwel enig ontwikkeld land te beslui ten de bestaande bilaterale projecten ter ondersteuning van family-planningsprogram- ma's in ontwikkelingslanden af te ronden en geen nieuwe bila terale programma's te entame ren. BEIROET Israëlische troepen zijn een Libanees dorp binnengedrongen, op zoek naar Palestijnse guer rillastrijders. Vijftig tot ze ventig militairen doorzoch ten het dorp Al Madjidiyah, bü de grens, en trokken zich een uur later terug zonder iets te hebben gevonden. Nog steeds vreest Libanon vergeldingsmaatregelen voor de slachtpartij op het vlieg veld Lod. Het Israëlische parlement heeft een resolutie aangeno men over die slachtpartij van drie Japanse terroristen. Hier' in zegt de Israëlische regering dat zij het recht heeft tegen guerrillabewegingen en hun medeplichtigen in actie te ko men. Omvangrijke eenheden van het Israëlische leger hou den op het moment oefeningen aan de grens met Libanon. Daaraan wordt deelgenomen door de 18e pantserdivisie, die voor het eerst sinds jaren aan oefeningen in dit gebied deel neemt. Deze militaire activi teiten staan ook al in verband met de na de aanslag op het vliegveld door Israël tegen Li banon geuite bedreigingen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het alsmaar groter wordende tekort op de be groting van het rijk is grotendeels het gevolg van de welvaarts- vaste pensioenen die de ambtenaren en politici krijgen, wanneer ze de overheidsdienst of de politieke „arena" verlaten. Onlangs heeft het Kamerlid voor D'66 drs. G. Nooteboom in het parlement felle kritiek ge uit op de pensioenvoorzienin gen voor ministers, kamerleden en (hoge) ambtenaren. Hij he kelde toen de „schandelijke su perprivileges die de politici met medewerking van het ambte lijk apparaat zichzelf hebben toegekend. Met enkele, door minister Geertsema verstrekte cijfers il lustreerde drs. Nooteboom de „superprivileges". De waarde van de rechten op levenslange periodieke uitkeringen van een kamerlid van 50 jaar met 10 dienstjaren als kamerlid be draagt 500.000 gulden. Dat kamerlid heeft in die tien jaar naast zijn schadeloosstel ling een belastingvrije onzicht bare beloning gekregen die groter was dan de eigenlijke schadeloosstelling, aldus Noo teboom. De minister heeft na acht dienstjaren zelfs uitke ringsrechten ter waarde van 1,1 miljoen gulden- Die uitlatingen waren voor Modern Ondernemerschap (or gaan van het koninklijk ver bond van ondernemers in het kleine en middelgrote bedrijf) aanleiding met dit kamerlid nader in te gaan op de gestel de problematiek. „In de blief van minister Geertsema, die ik ontving naar aanleiding van vragen die ik in het openbaar heb gesteld staat in klare taal dat b.v. een 64-jarige secretaris-generaal met 40 dienstjaren een recht krijgt op een contante waarde van periodieke uitkeringen van 900.000", aldus drs. Noo teboom. In dit schrijven van minister Geertsema stonden meer voor beelden. „Ik", zo zei drs. Nooteboom, „heb dat goede handel genoemd, omdat voor de buitenwereld de suggestie wordt opgehouden, dat er met de -inhouding van een paar duizend gulden aan pensioen premie geld wordt ingehouden om dergelijke uitkeringen later te kunnen waarmaken, maar b.v. de kamerleden krijgen iets wat minimaal een premie van een halve ton per jaar zou vergen". Kamerleden en ministers wor den na hun pensionering uit de rijkskas betaald, terwijl voor de ambtenaren in theorie bij het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds wordt gereserveerd. Maar in feite wordt er te wei nig gereserveerd en dat ont brekende wordt ieder jaar door het rijk bijbetaald. „Indien wij het precies stel len". aldus drs. Nooteboom in Modern Ondernemerschap", dan moet gezegd worden dat het rijk moet bijpassen voor de reeds gepensioneerden en ten dele wordt het gedaan uit de nu gestorte premies van de werkende ambtenaren. In feite krijgen de ambtenaren en vooral de topambtenaren een welvaartsvast pensioen waarvoor ze zelf te weinig be talen", aldus het kamerlid Nooteboom. „De schandalige superprivileges van de politici op dit punt zijn ongehoord, maar ook de ambtenaren heb ben via het ABP een privilige verworven dat volgens hem nodig opgeruimd moet wor den." Het ABP is volgens drs. Noo teboom het enige fonds, dat niet onder toezicht van de Verzekeringskamer staat. En dat wil de regering ook niet, want dan zou men volgens hem gedwongen zijn zichtbaar te maken wat nu onzichtbaar- is. Het is immers niet mogelijk zulke verstrekkende pensioen rechten als ambtenaren in het uitzicht worden gesteld te ga randeren voor een dergelijke prijs behalve door de belas tinggelden te gebruiken en wanneer de overheid bereid is desnoods de tekorten bij te passen- Tegen opheffing van deze pri vileges verzetten zich evenwel de privébelangen van alle poli tici en ambtenaren, aldus het D.'66-kamerIid. Ook dat welvaartsvaste pensi oen voor een deel van de be volking (en het pensioen voor politieke ambtsdragers niet te vergeten) een beslissende fac tor is bij het telkens groter wordende tekort op de rijksbe groting, wordt door drs. Noo teboom beaamd. Wat de regering doet is vol gens hem de lasten van de toe komst telkens voor zich uit schuiven. In de begroting wordt onvol doende rekening gehouden met het bedrag dat nodig is voor de welvaartsvaste uitkeringen van reeds gepensioneerden maar ook om voor nog niet-ge pensioneerden de aanspraken daarop te kunnen waarmaken. De inflatie, waarin wij thans verkeren, doet dit bedrag vol gens hem steeds meer aan zwellen. Als we niet toe over gaan de consequenties van de pensioenaanspraken zichtbaar te maken zal het gat steeds groter worden. (Van een onzer verslaggevers STOCKHOLM-GOES Van de twee Zeeuwse organisators van het alternatieve milieu congres dat de wereldorgani satie „Dai Dong" (wereldbroe derschap) tegelijk met de VN- conferentie in Stockholm houdt, hebben wij de eerste sfeer-impressies gekregen. Sofia en Jan Goedman uit de Kuiperspoort in Middel burg, zoals wij reeds schreven behorende tot de weinige be roepskrachten die Dai Dong op enkele plaatsen verspreid over de gehele wereld heeft aange steld, vormen het organisatie bureau voor het Eurodeltage bied: Frankrijk, Duitsland, de Benelux en Engeland. Dai Dong, dat recentelijk vqor het eerst naam maakte met de in middels door 3.000 biologen en andere milieudeskundigen van wereldnaam ondertekende „Mentonverklaring", vindt on der meer dat de VN-conferen- tie te eenzijdig het milieu uit het verband van de huidige wereldcrisis rukt. Dai Dong twijfelt bovendien, gezien de raciale, nationale, economi sche en andere verschillen tussen landen en landenblok- ken, aan het resultaat van de officiële Stockholmconferen- tie. Daarom komt zij tijdens haar alternatieve bijeenkomst, die momenteel meer belang stelling van de buitenlandse dan van de Nederlandse pers trekt, met een eigen verkla ring over het milieu. Leiding van de Dai-Dong-conferentie heeft de Utrechtse hoogleraar prof. dr. Hans de Graaf. Ka bouter Roel van Duyn behoort tot de deelnemers, naast vele internationale deskundigen van naam. Jan en Sofia Goedman zijn vooral verbaasd over de grote politiële macht die in de Zweedse hoofdstad is samen getrokken om „orde en rust" te handhaven. „Het is hier wat de autoriteiten betreft een enorme paranoia-toestand schrijven ze. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bif publikatie zulfen deze vermteld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Wat indertijd als een even ambitieus als noodzakelijk antwoord o.p de februari ramp van 1953 werd gezien is in het licht van de huidige stand van ons technisch kunnen en de veranderde opvattingen over milieu-aangelegenheden niet meer of minder dan het bin nenhalen van het paard van Troje. Het aspect „veiligheid" is ten aanzien van afsluiting van de Oosterschelde zo niet ach terhaald dan toch zeker met minder desastreuze middelen op te lossen. Het meest voor de hand ligt dan natuurlijk dat de waterkeringen worden verstrekt. Dat kan niet vol gens onze minister van Ver keer en Waterstaat. En Hoe zeer hij dat ook poogt te moti veren met allerlei oncontro leerbare wetenschappelijke re toriek over stroomsnelheden, verzanding versus uitschuring, versterking van dijken te duur en omslachtig etc..., toch kun je je niet aan de indruk ont trekken dat hier met twee maten wordt gemeten. Voor wat de Westerschelde betreft gelden meer dan waar schijnlijk economische criteria (druk scheepvaartverkeer, dus afsluiting zou betekenen be lemmering van het handels verkeer) wat betreft de Oos terschelde wordt alleen maar gehamerd op het aspect „vei ligheid". Wanneer de Ooster schelde een druk bevaren zee arm was, zou het plan voor afdamming indertijd hoogst waarschijnlijk direct in de mi nisteriële prullenmand terecht gekomen zijn. Dat Drees dr afsluiting van de Oosterschei de toch wil doordrukken heef naar mijn mening twee belan grijke oorzaken, namelijk: Om redenen van prestige: we kunnen ons blijven verkopen als knappe waterbouwkundi gen. 2. Het niet te verwaarlo zen aspect van de „werkver schaffing" voor al diegenen, doe al enkele decennia druk doende zijn Zuidwest-Neder land te herscheppen in een gebied waar zuiver water even spaarzaam zal zijn als momenteel het inzicht bij de heer Drees en de dictators van Rij ks waterstaat. Dat het standpunt van mi nister Drees voor afsluiting beslist meer dan enige kritiek verdraagt, heeft hij bewezen op de op 24 mei j.l. gehouden openbare bijeenkomst van de commissie voor milieuhygiëne en volksgezondheid. Er was daar van de kant van de mi nister mijns inziens duidelijk sprake van een fundamenteel onjuiste benadering van het hangijzer „Oosterschelde". Zo bestond hij het op een vraag over de functie van de Ooster schelde als kinderkamer voor de Noord-zee-vis te antwoor- den'"...maar als bepaalde wa teren een kinderkamer-functie vervullen onderstreept, dat naar mijn oordeel alleen maar de betekenis van het behoud van de Waddenzee". Met an dere woorden als Jansen een top-atleet is, moeten we vooral zorgen dat de conditie van Pietersen optimaal blijft. Een andere tijdens die bijeenkomst gedane uitspraak is dat hij „het laatste half jaar ontkende geconfronteerd te zijn met nieuwe gegevens of aspecten van de Oosterschelde-afslui- ting". En dan te bedenken dat de VMZ en het Actie-comité .Oosterschelde Open" legio in itiatieven genomen en plannen naar voren hebben gebracht. Wat ook minister Drees mag zeggen, hij is in ieder geval een man, die met een derge lijk weinig ter zake doende en bloedarmoede argumentatie wonderwel in slaagt iedere ge loofwaardigheid aan zijn woorden te ontnemen. Ik groet hem, deze verzieker van (ook een beetje) mijn Oosterschel de. BERGEN WEERT. OP ZOOM A. DE (ADVERTENTIE) istoflr IDKT GELDT TOCH OOK VOOR VROUWEN v EN

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11