KVP, ARP en CHU Tweede Kamer hun versterken in samenwerking HERTOG VAN BEGRAVEN WINDSOR Standpunten liggen nog steeds onwrikbaar vast Zuidafrikaanse poiitie treedt weer op tegen betogers Herwaardering van prioriteiten bepleit op milieuconferentie Kunstgebit? Vaker één spreker namens de drie confessionele fracties Vijf Angela Davis vrij OLQA MMTMM® ONTSNAPTEN INGEREKEND Angela vrij binnenland buitenland |aar CHU MOTIES 5 DE VERJAARDAG ZESDAAGSE OORLOG HET WEER IN EUROPA ARRESTATIES IN KOEWEIT- Benclen-oorlog in New York woedt voort Vier dode guerrillastrijders maar geen ontvoerde miljonair voortijdelijke kantoorkrachten sinds 1947 KRITIEK OP VRIJHEIDS BEPERKING MILITAIREN Dinsdag 6 Juni 1972 9 commentaar "V7"I-IF iaai" is het geleden, dat Israëliërs en Arabieren elkaar (opnieuw) in de haren vlogen. Het gevolg is bekend: de vijandschap tussen de volkeren in het Midden-Oosten is groter dan ooit; Israël houdt grondgebied van Egypte, Syrië en Jordanië bezet; Arabische leiders haasten zich de een na de ander te verklaren dat het Israëlische volk de Middellandse Zee ingedreven zal worden; bloedbaden worden aangericht door Japanse fanaten, daartoe geïnspireerd door Palestijnse guerrilla's en Libanese dorpen met de grond gelijk gemaakt om dat er guerrilla's wonen. In dit ongunstige klimaat zijn de afgelopen jaren diverse be middelingspogingen mislukt, deels door een halsstarrige hou ding van de regering in Tel Aviv, deels door een afwijzende reactie van de Arabische leiders, Egyptes president Sadat voorop. Men kan de bemiddelingspogingen van de kant van de VerenigdeNaties momenteel bij voorbaat tot mislukken ge doemd noemen. En ook van de grote mogendheden Rusland en de Verenigde Staten is voor dit lokale conflict weinig te verwachten. IV/ixon en de Russische leiders hebben ondanks hun verzoenende woorden in Moskou nog eens benadrukt dat er verschil van mening kan blijven bestaan over lokale con flicten en de steun aan strijdende partijen (zie Vietnam). Alleen rechtstreekse onderhandelingen tussen Israël en zijn tegenstanders zouden een oplossing kunnen bieden. Maar daari ziet het voorlopig niet naar uit. Integendeel; de moge lijkheid dat er opnieuw een periode van vijf jaar van vijande lijkheden is aangebroken, is aanzienlijk groter dan de kans op vrede. "V/TILJOENEN over de gehele wereld hebben de wens, die op hun buttons stond gedrukt, in het weekeinde in ver vulling zien gaan: de negeractiviste Angela Davis is vrij. Vrijgesproken van alle haar ten laste gelegde strafbare feiten. Wie het proces tegen Angela Davis, overtuigd communiste, van dag tot dag heeft gevolgd, ontkomt er niet aan in de eerste emotionaliteit te juichen over het Amrikaanse rechtsysteem. Zelfs een geheel blanke jury is toch maar niet door de knieën gegaan voor de revolutionairenvreters Edgar Hoover (inmiddels overleden) en de gouverneur van Californië, Ronald Reagan, die Angela Davis op de lijst van de tien meest gezochte Ame rikanen lieten plaatsen en daarmee de kans op een fair proces verkleinden. Wellicht zou Angela schuldig zijn bevonden als zij niet Angela was geweest: niet het zwarte symbool van intelligentie en schoonheid, niet het zwarte symbool van onderdrukking en vernedering, maar het produkt van een lastig, zwart lompen- proletariaat, dat op zijn nummer gezet moest worden. Zelfs Amerikaanse conservatieve kringen vonden te gek wat de autoriteiten met Angela Davis uithaalden en sloten zich spon taan aan bij de „Free Angela"-actie. Met Angela Davis stond een nieuw soort zwarte Amerikaan terecht: een geleerde vrouw en een volledig bewuste politica. Zij stak er een stokje voor dat sommige Amerikaanse autori teiten konden voortgaan de besten, de woordvoerders en de leiders van de negerbeweging te liquideren. Zij stak er een stokje voor dat blanken negers konden blijven beschouwen als „Untermenschen", klaar voor de slavernij en onderdrukking. Zelf geboren uit bemiddelde ouders, koos Angela Davis de strijd. Niet met gewelddadige middelen, maar met het zuiverste van alle menselijke middelen, het wetenschappelijk verstand, dat zij in dienst stelde van de muitende zwarten tegen de blanke heerschappij. De jury van San Jos) heeft dat verstand niet gedoofd of onderdrukt, maar het de kans gegeven zich in dienst te blijven stellen van de onderdrukte massa. De jury-uitspraak van San José kan dan ook beschouwd worden ais een keerpunt: de sociale strijd in Amerika heeft een legaal karakter gekregen en is op een nieuw niveau getild. Misschien kan die strijd, met of zonder Angela Davis, zich nu gaan richten op het inhalen van de sociale achterstand, die de negers in Amerika dag-in dag-uit ervaren. UTRECHT (ANP) De Tweede-Kamerfracties van de KVP, de ARP en de CHU hebben gisteren in Soesterberg op een eerste gezamenlijke bijeenkomst besloten de al bestaande samenwerking verder te intensiveren. Zo is onder meer afgesproken dat zij kort na de derde dinsdag van september opnieuw bijeen zullen komen om de troonrede en de mil joenennota te bespreken. Mr. W. Aantjes, voorzitter van de ARP-fraCtie, zei na afloop van de bijeenkomst in Soesterberg, dat het recente optreden van de PvdA niet concreet ter sprake is geweest, maar dat hij wel de indruk had dat dit optreden juist de eensgezindheid van de drie confessionele fracties heeft versterkt: „We zijn vast van plan er met elkaar uit te komen." De heer Aantjes zei ook, dat de drie fracties bereid zijn, het regeerakkoord opnieuw aan de orde te stellen als de financieel-eoonomische situatie dat noodzakelijk maakt. Ze zijn van plan dan een gemeen schappelijk standpunt in te nemen. Ook het gezamenlijke urgentieprogram zal in het licht van de financieel-econo- mische toestand opnieuw moe ten worden bezien, omdat hft niet mogelijk blijkt alle prio riteiten gelijktijdig te realise ren. CHU-fractievoorzitter Tila- nus. die de gezamenlijke ver gadering leidde, zei desge vraagd dat de samenwerking het afgelopen jaar op verschil lende punten goed heeft ge functioneerd- Men zal daarom bij discussies in de kamer nog meer dan voorheen volstaan met één spreker namens de drie, terwijl bij de voorberei ding van wetsontwerpen ook vaker een gezamenlijk voorlo pig verslag zal worden opge steld- „Voortreffelijke ervaringen" zijn. volgens de heer Tilanus, opgedaan met de geïntegreer de commissies voor onderwijs, wetenschappen en milieu. Be sloten is, de thans bestaande spontane samenwerkingsvor men ook te vervangen door dergelijke formele commissies zodra de fractieleden daaraan behoefte blijken te hebben. Dat zou bijvoorbeeld kunnen gebeuren voor de terreinen volksgezondheid, CRM, volks huisvesting, justitie en binnen landse zaken. Bovendien zal meer aan de geïntegreerde commissies wor den gedelegeerd, zodat zij niet met alle zaken weer naar de fracties terug hoeven. Deze nogal tijdrovende procedure zal allleen worden toegepast als het om kwesties met prin cipiële en politieke beleidsas pecten gaat- Over de samenwerking in de afgelopen periode zei de heer Aantjes, dat de vergade ring heeft geconstateerd dat „de fracties die zich tussen de drie hebben voorgedaan nooit groter zijn geweest dan die binnen één fractie". Die Frac ties hebben zich vooral geo penbaard bij stemmingen over TEL AVIV/CAIRO/BEI ROET (UPI) De situatie in het Midden-Oosten lijkt sinds de zesdaagse juni-oor- log van 1967 niet noemens- Max. temp. Aberdeen licht bew. 15 Athene licht bew. 25 Barcelona geheel bew. 20 Berlijn onbewolkt 29 Bordeaux regen 13 Brussel regen 19 Frankfort zwaar bew. 28 Genève regenbui 24 Helsinki half bew. 22 Innsbruck onbewolkt 28 Kopenhagen licht bew. 22 Locarno zwaar bew 23 Londen zwaar bew. 18 Luxemburg licht bew. 23 Madrid licht bew. 21 Malaga onbewolkt 30 Mallorca zwaar bew 22 München onbewolkt 27 Nice regen 23 Oslo zwaar bew. 24 Parijs regen 15 Rome onbewolkt 25 Split onbewolkt 26 Stockholm onbewolkt 25 Wenen onbewolkt 25 Zurich zwaar bew, 27 Casablanca zwaar bew 22 Istanboel half bew. 26 Las Palmas half bew. 17 Tunis half bew. 33 t --1- ,n half bew. 19 waardig veranderd. Vele po litieke kringen hebben zich de laatste jaren in deze zin uitgelaten. Zij hebben giste ren, op de vijfde verjaardag van de oorlog, nog eens be vestiging gekregen van de juistheid van hun standpunt. De verklaringen die van Is raëlische zijde werden ge daan weerspiegelen de tradi tionele standvastigheid waar mee Tel Aviv het slepende conflict benadert. De al jaren heersende ver deeldheid binnen de Arabische wereld kreeg gestalte in de tegenstrijdige uitspraken van afzonderlijke leiders die vari eerden van nieuwe oorlogsdrei gementen tot oproepen om hernieuwde vredesonderhan delingen. De Israëlische minis ter van defensie Mosje Dajan sprak in een radio-interview de waarschuwing uit dat „niets gemakkelijker is dan het afsnijden van de luchtverbin- dingen van Egypte en Libanon met de wereld", als een derge lijke poging tegen Israël zou worden ondernomen. Dajan re tereerde aan de bloedige ge beurtenissen op het vliegveld Lod en citeerde berichten uit Arabische kranten die willen dat de Palestijnse guerrilla strijders Israël duidelijk wil len maken dat „het land geen gebruik kan maken van zijn luchtvel-bindingen". „Maar ik meen dat zij zelf weten dat v,;„t jpof gpval is. Er is namelijk niets gemakkelijker voor Israël dan het afsnijden van luchtvel-bindingen wan neer landen als Egypte of Li banon zouden proberen met de hulp van terroristen onze ver bindingen radicaal te versto ren. Tot op dit moment heb ben zij echter niets in die zin ondernomen". Enkele uren eerder had zijn collega van buitenlandse zaken Abba Eban gezegd, dat Israël aan de be standslijnen die na de zes daagse oorlog zijn geschapen zal blijven staan, zolang Egyp te geen vrede wil. „Wij staan vijf jaar aan de bestandslijn om de eenvoudige reden dat deze slechts gewijzigd kunnen worden door een in vrijheid via onderhandelingen verkre gen vrede. Wanneer die er over vijf weken komt, zullen de bestandslijnen nog slechts vijf weken bestaan. Wanneer de Arabieren vijf tot tien jaar nodig hebben zullen de be standslijnen al die tijd blijven bestaan". KOEWEIT (AFP) De politie van Koeweit heeft 79 Iraniërs gearresteerd, die Koeweit clan destien probeerden binnen te komen. De Iraniërs kwamen uit Abadan. Bij de overtocht zijn drie meneer omgekomen. moties. Daarover merkte de heer Aantjes op, dat grondig moet worden bekeken hoe het parlementaire middel motie functioneert. Volgens hem is het namelijk onderhevig aan een sterke devaluatie. Er zijn er in de kamer sinds het op treden Van het kabinet-Bies heuvel niet minder dan 175 ingediend. „Het accent dreigt te worden verlegd van discus sies en argumenten naar plompverloren uitspraken", al dus de heer Aantjes- NEW YORK (AP) Een onbekende man heeft gisteren enkele schoten gelost op een auto, waarin zich Anthony en Joseph Colombo jr. bevonden, de zoons van de man die alge meen wordt beschouwd als een van de leiders van de maffia zo heeft de politie meegedeeld. Niemand werd echter ge wond. De man die de schoten afvuurde kon ontsnappen, al dus de politie. De aanslag, het laatste incident in een golf van geweld tussen verschillende benden gebeurde toen de zoons van Colombo voor het huis van hun vader in Brooklyn stopten. Joseph Colombo sr. werd verleden jaar neergeschoten toen hij een bijeenkomst van de Italiaans-Amerikaanse bond wilde toespreken. Hij is sinds dien verlamd. Tussen 30 maart en 10 april van dit jaar zijn in New York reeds dnie „bendemoorden" gepleegd. (ADVERTENTIE) de enige matras met de juiste celbalans CARACAS (Reuter/AFP) Bij een poliüebestorming van een huis in La Victoria, 100 km van de Venezolaanse hoofdstad Caracas, zijn vier guerrillastrijders om het leven gekomen. Politie en leger leverden twee uur lang hevige vuurgevechten met de mensen in het huis. Ze verwachten daar de ontvoerde „blik-miljonair" Carlos Dominguez aan te treffen. Na de bestor ming vonden ze echter alleen de lijken van de vier guerrilla strijders. Eerder was bekend gemaakt dat de familie van de ontvoerde industriëel de geëiste losprijs van ongeveer 3,5 miljoen gulden aan de ontvoerders had overhandigd. De politie volgde de man die het losgeld kwam ophalen. Zijn spoor leidde naar het huis in La Victoria, waar de schietpartij volgde. De miljonair werd vrijdag ontvoerd vanuit zijn auto. Koningin Elizabeth (links) en de hertogin van Windsor na de uitvaartdienst voor de overleden hertog van Windsor. WINDSOR In de St.- Georgekapel van het kasteel van Windsor heeft de deken gisteren de uitvaartdienst voor de op 28 mei in Parijs overleden hertog van Wind sor geleid. Er waren hon derd genodigden aanwezig. De dienst werd bijgewoond door de Britse koninklijke fa milie met udtgezomdering van de hertog van Gloucester (de broer van de overleden hertog, die invalide is), de aartsbisschoppen van Canterbury en York en de moderator van de Schotse kerk, graaf Mountbatten van Birma, koning Olav van Noorwegen de enige buitenlandse monarch en de hertog van Beaufort, neef van de koningin en haar opperstalmeester. De weduwe van de 77 jaar geworden hertog, de 75-jarige hertogin van Windsor, woonde de dienst hij onder het wakend oog van haar New Yorkse arts. drTArthur Antenucci. De herto gin, die zich de dood van haai man sterk heeft aangetrokken, heeft een uitnodiging van ko ningin Elizabeth om op Buck ingham Palace te blijven lo- APELDOORN (ANP) De vier gedetineerden, die zater dagavond uit de Dr. S. van Mesdaginrichting te Groningen ontsnapten en sindsdien spoor loos waren, zijn gisteren in Apeldoorn door de politie aan gehouden. HET Hjikanij verheidslabora torium in, Delft wordt per 31 december 1972 opgeheven, Voor de twintig personeelsle den zal worden getracht ge schikte andere functies te vin den. (ADVERTENTIE) Met Dentof ix zit het steviger Dantofix vormt een zacht, bescher mend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zi|n plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele ge vallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix vermindert de voortdurende angst voor losraken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Dantofix houdt ook de adem fris. Geen onaangename smaak of hinder lijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f.2,67, bij apotheken en drogisterijen. geren, afgeslagen. Ze is op de dag van de begrafenis al naar Parijs teruggekeerd. Het stoffelijk overschot van de hertog die 36 jaar geleden gdurende, enkele maanden ko ning van Engeland was is 's middags in de koninklijke crypte in Frogmore House, een halve kilometer van het kasteel van Windsor, bijgezet. Een belangstellende menigte van naar schatting 1500 mensen sloeg de aankomst bij de kapel gade van de rouwstoet. De menigte was klein in ver gelijking met de 60.000 mensen die vrijdag en zaterdag langs de baar hebben gedefileerd. Na de absoute door de aarts bisschop van Canterbury speel den de trompetters van de Household Calvelry, de Last Post en Reveil. (ADVERTENTIE) WJÏLeer verdienen JïLeer vrijheid Breda, Joris Helleputtestraat 15 Tel. (01600) 7 48 16 Zo, beste mensen, laat ik eerst maar eens even wat rechtzetten. Naar ik uit door gaans goed ingelichte bron verneem, heeft de heer W. O'- Duys, ook Wel W. Duys gehe ten. in zijn programma op vrijdagavond bezoek gehad van ene Barbara Perkins, be ter bekend als Betty uit Pey ton Place. Er werden, zo verneem ik verder uit de onverdachte bron, stukjes gedraaid uit de film „Puppet on a chain", met o.a. een stukje bij en in een begijnhof. De programmapres&itator voornoemd sprak dienaan- gaand over pittoreske stukjes oud-Amsterdam, wat ik nou niet zo leuk vond. Daaruit bleek dat de heer voornoemd siecnt geïnformeerd was, wat tn ons vak als een doodzonde wordt beschouwd. Het begijnhof uit de film is nl. niet een Amsterdams be gijnhof, maar hét Bredase be gijnhof. Op 17 april 1970 wer den daar de opnamen ge maakt, die u vrijdagavond zag. Met die gebeurtenis heb ik een bepaalde emotionele band, aangezien ikzelf in m'n auto mobiel, „razend" door de Ca- tharinastraat, op een fragment in deze rolprent voorkom. He laas zal niemand dit laatste ooit werkelijk weten, aange zien het fragment eruit ge knipt is. Nu bent u weer helemaal op de hoogte. in Stockholm inmiddels zijn deskundigen uit meer dan 100 landen bijeen om over milieu te praten: de overbevolking, het voedseltekortde water vervuiling, de luchtverontrei niging enz. Nu al, moet u weten, heerst er in bepaalde delen van deze aardbol voedseltekort en hon ger door (o.a.) de vreselijke overbevolking. En de honger doodt zijn zwakste tegenstan ders. Daarom zijn kinderen zijn geliefdste slachtoffers. Om met een variant van Churchill te spreken: nooit eerder hadden zoveel mensen zo weinig te eten. En de toestand zal alleen maar slechter worden. Sommi ge biologen voorspellen dat nog in de jaren zeventig mas sale hongersnoden met mil joenen slachtoffers zullen voorkomen. Zij zeggen ook dat dat onafwendbaar is. De schuldigen? Wijzelf. De schrijver Aldous Huxley heeft het eens zo gezegd: „De rela ties van de moderne mens tot zijn aarde zijn gelijk als die van de lintworm tot de hond". Een lintworm kun je verdel gen; de mens roeit zichzelf wel uit. Gegroet. MERIJN. (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD De politie van Kaapstad heeft na een woelig weekend vanwege SAN JOSé (Calif.) Zo werd Angela Davis na haar vrijlating enthousiast begroet door een sympathisante, die, met vele anderen, buiten het gerechtsgebouw had staan wachten op de uitspraak. DEN HAAG (ANP) De kamerleden mej. Goudsmit en Visser (beiden D'66) hebben zich in kritische zin uitgelaten over het feit dat in principe geen toestemming aan bepaalde categorieën militairen wordt verleend voor het ondernemen van privé-reisjes naar West- Berlijn, Sovjet-Unie, Oost- Duitsland, Polen, Tsjechoslo- wakije, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Albanië, Joegoslavië, China, Buiten-Mongolië, Nrd.- Korea Noord Viofnam en Cuba. (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM VN-se- cretaris-generaal Kurt Wald- heim heeft gisteren opgeroe pen tot drastische herwaar dering van de prioriteiten van de wereld om het hoofd te kunnen bieden aan de enorme problemen van een planeet, die bedreigd wordt door de bewapeningswed loop, chemische oorlogsvoe ring, kernproeven en indus triële vervuiling. Waldheim zei dit in zijn openingsrede van de eerste milieuconferentie van de Ver enigde Naties in Stockholm. Klokslag elf uur had de Zweedse koning Gustav Adolf de plechtige opening verricht, .die werd bijgewoond door 1200 afgevaardigden. Van de communistische landen zijn al leen Roemenië, Zuid-Slavië en China vertegenwoordigd. De andere landen boycotten de conferentie omdat, zoals ge meld, de DDR niet als vol waardig lid mag deelnemen. Maurice Strong, de Canadese secretaris-generaal van deze milieuconferentie, drong aan op snelle en beslissende maat regelen ter bescherming van het milieu en om te voorko men dat in nerband met milieu kwesties conflicten tussen ver schillende staten ontstaan. Op de eerste plenaire zitting van de conferentie zei Strong tot de gedelegeerden uit 112 lan den de „kwestie van het mi lieu een groter potentieel voor conflicten bevat zowel nati onaal als internationaal dan algemeen wordt onderkend". De Zweedse hoofdstad zelf staat geheel in het teken van deze milieuconferentie. De po litie verwacht dat de honder den jongeren die dit weekend in Stockholm zijn gearriveerd, nog zullen aangroeien tot vele duizenden. Buiten de stad is een groot kampeercentrum in gericht waar de jongeren die uit alle delen van de wereld worden verwacht, onderdak krijgen. De Nederlandse kunstschil der Gerard Esser, die twee jaar geleden zijn atelier sloot en daarna lagere scholen in Nederland en Vlaanderen af reisde om te spreken over het milieubederf, is vast besloten de VN-conferentie binnen te komen. Hij heeft een half miljoen handtekeningen van Neder landse en Vlaamse schoolkin deren bij zich die hij aan de president van de conferentie wil overhandigen. De Neder landse ambassade heeft Esser beloofd steun te .even bij zijn pogingen de conferentie toe te spreken. opstandige studenten, geen beste inzet van de nieuwe week gehad. Gisteren moest zij de wapenstok, traangas en honden gebruiken om een menigte van naar schatting 7000 mensen uiteen te jagen. Die menigte had zich in de binnenstad verzameld om steun te betuigen aan een be toging die studenten van de universiteit van die stad wil den houden uit protest tegen het optreden van de politie die in het weekend een groep de monstranten met geweld uit een had gedreven. De studenten protesteerden toen tegen de houding van de Zuidafrikaanse regering tege nover hun niet-blanke colle ga^. De politie verbood de nieu we betoging. Een politieoffi cier liet via de megafoon we ten dat de demonstratie on wettig was. Maar weinig men sen konden hem verstaan Twintig minuten later viel de politie bij de kathedraal van St. George de menigte aan. Ook in Johannesburg trad de politie hardhandig op Zij sloeg met de wapenstok een grote groep mensen uiteen die was komen kijken naar een confrontatie tussen de politie en studenten. Eerder had de politie een poging verijdeld van rond 3000 studenten om een verboden protestmars door de stad te houden. De mars was verboden door de gemeenteraad van de stad.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9