WEER STUKJE AAN ZEEKUST-ROUTE BESTUUR VEERSE- MEER DOET BEROEP OP DREES „Niet voor eigen standje praten" Goes tilt zwaar aan milieubeheer Ijlings school uit na bommelding Ontsluiting Schotsman KlopKlop op de bolus IN MIDDELBURG Bevelandse poppers succesvol Half Slnispkn in raad Goes stad streek Weg vanuit Antwerpen wordt doorgetrokken tot in Moerbeke Onstandvastig SUBSIDIE BATTERIJ IN GOES Schuttershof nog deze zomer gesloopt ONTWIKKELING CENTRUM VAN VLISSINGEN APARTE AFDELING Auto rijdt tuin in burgemeester van Borsele Nieuwe president bij Vrienden van Veere HANDELSBEURS IN ANTWERPEN 10-25 JUNI Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant- rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, geniet zoveel meer! Jongste der wereldmerfcen, Dinsdag 6 juni 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) KEMZEKE De autoroute Antwerpen - zeekust zal no- dit jaar worden doorgetrokken tot in Moerbeke. Dit beteken! een verlenging van de be staande weg met in totaal on geveer twaalf kilometer. Me' de werkzaamheden zal bin nenkort worden begonnen, maar wanneer het traject op geleverd kan worden, is nog niet bekend. De huidige route vanaf Ant werpen is op het eind van tl- zestiger jaren officieel in ge bruik genomen en eindigt ab rupt in Kemzeke, omdat de aanleg tot aan de kust in ver schillende fasen verloopt. De irukbereden route zal var: Moerbeke in een volgend sta lium worden doorgetrokken tot aan Zelzate en zal van Hieruit uiteindelijk linea-rectz naar Knokke moeten leiden Voor het zover is zullen eers> nog verschillende jaren ver strijken. Volgens de diens> bruggen en wegen in Gent. onder wiens supervisie de werkzaamheden worden uitge voerd. is niet precies bekend, wanneer de zeekust-route he emaal klaar zal zijn. He', sinds 1967 in gebruik zijnde baanvak is nog tweebaans er. zal in de nabije toekomst met nog eens twee rijstroken uit gebreid moeten worden, omdat het traject al overbelast dreigt te raken. Met een dergelijke uitbreiding is overigens van meet af rekening gehouden. De kruisingen en de kunst werken hebben al twee rij stroken en naast de weg is een brede strook grond gere serveerd. voor een aanvulling met nog eens twee banen. Het nieuwe gedeelte van Kemzeke naar Moerbeke wordt meteen al vierbaans, voorts voorzien van een asfaltwegdek en vluchtstroken. Verwacht wordt, dat ook Moerbeke - Zelzate binnen niet al te lange tijd zal worden aanbesteed. Door de provinciale dienst voor de wegen is bevestigd, dat er op dit moment bespre kingen worden gevoerd en vermoed wordt, dat mogelijk nog dit jaar en anders volgend jaar, concrete resultaten zijn te verwachten. Van de kustroute zullen, als die klaar is, vooral de inwo ners van Antwerpen kunnen profiteren, omdat ze in een minimum aan tijd aan zee kunnen zitten. Ook voor de bevolking van Zeeuwscn- Vlaanderen opent de weg de nodige perspectieven. Er wordt dan ook rekening ge houden met een redelijk ver keersaanbod vanuit Neder land. Overigens hebben zich in het verleden rond de huidige weg al verschillende moeilijk heden voorgedaan. Zo waren er aanvankelijk op de onge lijkvloerse kruisingen geen verkeerslichten voorzien, waardoor tal van ongelukken, waarvan veel met dodelijke afloop, plaatshadden. Naar aanleiding daarvan werd tot het aanbrengen van een betere beveiliging met stoplichten be sloten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedeputeerde A. van Geesbergen moet zich voelen als een geoloog, die aardgas heeft ontdekt, maar die tevens pijnlijk beseft, dat de hoor, waarmee de rijkdom naar hoven kan worden gebracht, voorlopig niet geleverd zal worden. Aan de noordwestelijke over van het Veersemeer ligt een recreatiegebied van bruto driehonderd hectare gereed, hetgeen een plaatsje onder de zon betekent voor tien dui zend dagrecreanten, terwijl de weg, die dit terrein zou moeten ontsluiten, wegens geld gebrek bij Verkeer en Waterstaat niet kan worden aangelegd. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: onstandvastig weer met temperaturen in het algemeen bóven normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: Aantal urein zon 2 tot 10. Min. temp. van ongeveer normaal tot vier graden boven normaal, max. temp. nul tot vier graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 po- cent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp. van ongeveer normaal tot vier graden boven normaal. Max. temp. omstreeks nor maal. Kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. STRANDWEER Zwakke storingen uit Frankrijk trek ken naar het noorden en blij ven het weer een wisselvallig karakter geven. Vandaag op enkele plaatsen een bui maar ook brede opklaringen en een matige wind tussen zuid en zuidwest- Tempera tuur 1619 graden C. Zeewa ter 13 graden C. Vooruitzich ten: licht wisselvallig maar een vrij redelijke temperatuur. waterstanden Konstanz 310 (-1), Rheinfel- den 232 (-7), Straatsburg 232 (pl. 2), Plittersdorf 383 (pl. 1), Maxau 435 (-13), Plochin- gen 125 (-3), Mannheim 255 (- 9), Steinbach 126 (pl. 3) Mainz 270 (-2), Bingen 174 (pl. 6), Kaub 183 (-9), Trier 268 (pl. 2), Koblenz 202 (-2) Keulen 174 (-9), Ruhrort 344 (-5), Lobith 963 (-10), Pan- nerdense kop 934 (-9), Nijme gen 762 (-8), IJsselkop 867 (-1), Eefde IJssel 398 (-2), Deventer 278 (-2), Monsin 5456 (-14), Borgharen 3922 (-4), Belfeld 1122 (pl. 23), Grave beneden de sluis 506 (pl. 11). hoogwater Morgen, woensdag 27 febru ari Bergen op Zoom 11.31 Hafisweert 10.58 en 23.22 Ter- neüzen 10127 en 22.50; Vlissin- gen 9.55-en 22.21; Wemeldinge 11.21 en 23.53. Het betreft het oeverterrein „De Schotsman". Gedeputeer de Van Geesbergen, die tevens voorzitter is van het recreatie schap „Het Veersemeer", moet dat met lede ogen aanzien, wetend, dat de dagreereant aan het Veersemeer momen teel de zoveel begeerde wijde ruimte tevergeefs zoekt. „In 1971", zegt de heer Van Geesbergen, „was de aanleg van een ontsluitingsweg naar De Schotman, met 2 afslagen naar het water toe, plus de aanleg van een parkeerterrein voor 500 auto's, aanbestedings- rijp. Op het laatste nippertje ging de aanbesteding niet door, hoewel hij al in de vak pers was afgekondigd". Het ging om een karwei, dat bij elkaar anderhalf mil joen gulden zou mogen kosten. Op het totaal aan overheidsin vesteringen in het Veersemeer- gebied misschien een peule- schil, maar voor het recreatie schap of voor het ontwikke lingsfonds van de provincie, een onoverkomenlijk hoog be drag. „Ons bestuur heeft dezer dagen een dringend beroep op minister Drees gedaan, om in elk geval in 1973 de benodig de gelden beschikbaar te stel len voor de aanleg van de ontsluitingsweg. Als de minister op ons verzoek ingaat, dan kan „De Schotsman" in het seizoen 1974 voor het eerst op grote schaal worden gebruikt", zegt de heer Van Geesbergen met iets van hoop in zijn stem. Het uitblijven van subsidie voor de aanleg van de ontslui tingsweg heeft ook een won derlijk gevolg. Een anedr de partement, n.l. CRM, heeft wel 100 procent subsidie toegezegd voor de bouw van een trailer boot-helling aan„de Schotsman" zegt de heer Van Geesbergen- Dit brokje service aan de watertoerist, die zijn bootje op een trailer achter zijn auto aansleept, is natuur lijk nutteloos, als de helling zelf niet bereikbaar is. „De Schotsman" wordt intussen door een ander gevaar be dreigd. Het is mogelijk om het terrein, via een ingewikkelde route over landweggetjes, te bereiken. Ondanks zijn moei lijke bereikbaarheid kan het terrein daardoor toch door honderden mensen worden „ontdekt". Die honderden kun nen de frisse grasmat, die het kamerbreed tapijt van „de Schotsman" vormt, gemakke lijk met hun auto's kapotrij- den. „En hoeveel geld kost het dan niet, en hoeveel tijd zal er dan niet meer gemoeid zijn, voor alles weer in goede staat is teruggebracht?", vraagt de Veersemeervoorzitter zich be zorgd af. De anderhalf miljoen gulden voor de ontsluiting van De Schotsman worden nu besteed voor conserverende maatrege len in De Grevelingen. „Die maatregelen zijn zonder meer nodig", zegt de heer Van Geesbergen, „maar het zou ons liever zijn geweest als zowel iet een als het ander werd langepakt". ue siechte ervaringen met „de Schotsman" hebben het Veersemeerbestuur inmiddels niet verlamd. „Dit najaar ho pen wij iets concreter te kun nen zijn over de tweede fase van het basisplan van het Veersemeer", zegt de heer Van Geesbergen. „Een werk groep uit ons bestuur houdt zich wat dit betrefd bezig met het Schelphoekplan, nabij Wolphaartsdijk, waar grote mogelijkheden zullen worden geschapen voor de watersport en de dagrecreatie. De gedach ten gaan in de richting van een schiereiland. Vooral de irteeds toenemen de watersport schreeuwt om meer ligplaatsen in het Veer semeer. Die zullen er komen, met name bij de Oostwatering, Kamperland (hier is een tweede jachthaven gedacht) en in Kortgene, waar „Delta- Marina" het aantal ligplaatsen zal gaan uitbreiden. Voor het nu begonnen sei zoen is het prettigste nieuws over het Veersemeer, dat er aan de Walcherse kant van de Veerse Dam een semi-perma nent paviljoen wordt gebouwd, waarin o.m. een batterij open bare toiletten wordt onderge bracht. „Vijf jaar geleden was dat al nodig", zegt de heer Van Geesbergen. „Het is toch een onmogelijke toestand, dat je de duizenden mensen, die dit punt van de dam bezoeken min of meer moest dwingen om hun plasje tegen de dam te doen!" (Van een onzer verslaggevers) GOES B. en w. van Goes verwachten dat het eens zo ver maarde maar thans slechts als „spookhuis" te kwalificeren Schuttershof aan de Kreukel- markt in het Goese centrum nog voor september gesloopt is. „Het college is ervan over tuigd dat de gevaren en over last van de huidige situatie dwingen tot bijzondere snelle aanpak. Voor juni hebben wij financiële ruimte geschapen", aldus wethouder L.H. de Leeuw (planologie, openbare werken) gisteren op de tweede perscon ferentie die b. en w. voortaan maandelijks als onderdeel van een betere voorlichting gaan geven. Het gebouw, dat wij dezer dagen nog als „levens gevaarlijke vuilnisbelt" be schreven. zal op het moment van sloop niet meer dichtge spijkerd of schoongemaakt wor den. Het is al dichtgespijkerd geweest, maar in een mum was de betimmering al net zo gevandaliseerd als de rest van het gebouw. Wethouder drs. ,T. Dijkgraaf en gemeentesecreta ris M. Taillie verwachten de financieringsgoedkeuring van G.S. binnen 4 weken. Men zal dan onmiddellijk met de sloop beginnnen. i (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De stedelijke raad voor maatschappelijk weizijn in Vlissingen zal binnenkort een standpunt bepalen ten aanzien van een van de actuele vraagstukken waarmee Vlissingen worstelt: de ontwikkeling van de binnenstad. In verschillende secties van de stedelijke raad wordt het voor bereidend denkwerk verzet. Binnen luttele weken kan het zover zijn dat de stedelijke raad (op eigen initiatief) advies over de binnenstadsproblematiek aan b. en w. en de raad van Vlissingen kan uitbrengen. In een fraai uitgevoerd jaarverslag legt de stedelij ke raad verantwoording af van drie maanden welzijns beleid. Immers, de statuten van de raad werden op een oktober van kracht. Op 15 oktober 1971 werd de raad geïnstalleerd In schemavorm wordt duidelijk gemaakt dat de raad op verschillende ma nieren betrokken was bij een viertal nieuwe activi teiten. namelijk bij het be leid inzake de buitenlandse werknemers, waarvoor het contactadres een nieuwe ini tiatiefgroep was, bij de uitbouw van het wijkcoml- té Ritthem en de opbouw- oommissie Souburg, en bij het werk van de activitei tencommissie wijkcentrum Paauweniburg. In zijn aanloopperiode, zo werd tijdens een persconfe rentie duidelijk, heeft de raad het accent op de dienstverlening aan de reeds georganiseerde, of naar organisatorische vor men zoekende gemeenschap gelegd. De resultaten blij ken het duidelijkst bij het werk voor de buitenlandse arbeiders, voor welke cate gorie intussen een eigen ontmoetings- en opvangcen trum is gevonden, dat door CRM wordt gesubsidieerd. Voor wat de toekomst betreft houdt de raad alle mogelijkheden nog open. Er is wel een tendens dat het adviseren van het gemeen tebestuur, vanuit de optiek van het maatschappelijk welzijn, een belangrijker onderdeel van het werk zal gaan vormen dan nu nog het geval is, al is er wat dit aangaat ook ail een be scheiden historie geschre ven. Plaatsvervangend voorzit ter A. Hoefkens vat de sfeer in de welzijnsraad. die een dozijn Vlissingse instellingen omvat, aldus samen: „In de vergaderin gen van het algemeen be stuur praat niemand alleen voor zijn eigen standje, ter wijl ook typerend is dat de zaken waaraan wij ons wij den, niet uitsluitend door het dagelijks bestuur wor den bekokstoofd, maar op een breed vlak worden aangepakt en uitgediept". (Van een onzer verslaggevers) De gemeente Goes overweegt het instellen van een aparte af deling of kaderfunctionaris voor het milieubeheer. Deze primeur is min of meer het gevolg van suggesties die de VVD-fractie in de Goese gemeenteraad tijdens de algemene beschouwingen deed. Deze kwam toen met een uitgebreid plan voor een „groene bri gade" ten behoeve van het ideaal „Goes, schone stad". Het plan is momenteel bij de gemeente in onderzoek. Het is nog de vraag of een derge lijke afdeling bij openbare werken moet worden onderge bracht. Goes streeft naar een gezamenlijke regionale aanpak in Midden-Zeeland, omdat ook mensen van buiten Goes de stad bevuilen, maar schroomi niet om alvast de eerste aan zet te geven. Volgens burge meester Huber moet het helt gebied worden betrokken in een mentaliteitsverbetering: „Met de gemeenschappelijke vuilverbranding zijn we op de goede weg. Voorlichting over milieu is echter niet de zaak van een gemeente. „Veel waardering is er bij b. en w. voor de milieulessen afgelopen week op de Goese scholen in het kader van de werkweek van de rijkspedagogische aca- iemie. „Je kunt de mentaliteit beter van onderaf dan van bo venaf beïnvloeden", aldus bur gemeester Huber. Bij Kapellebrug vordert het grote werk langzaam. (ADVERTENTIE) caloriearm 1.27 per pakje leuk recept op elk zakje (Van onze correspondent) 's-GRA VENPOLDER Op het kruispunt Goessestraat- weg-Langeweg-'s-Graven- straat is zaterdagavond een personenauto in de tuin van burgemeester Van Waes van de gemeente Borsele terecht gekomen. De auto ramde daarbij een schakelkast van de PZEM, waarbij de straatverlichting van 's-Gravenpolder alsmede de huisverlich ting in de direc te omgeving uitviel. Enige maanden geleden is op dit kruispunt de verlidhting geheel vernieuwd o.a. door drie natriumlampen te plaat sen en een verlicht bord „na dering voorrangsweg". Nog dezelfde avond en nacht zijn monteurs van de PZEM bezig geweest om de schakelkast provisorisch te herstellen. (Van een onzer verslaggevers) VEERE De vereniging „Vrienden van Veere" had op haar jaarlijks congres, dat za terdag in Veere werd gehou den, het weer niet mee. Des ondanks nam men toch de gelegenheid te baat om kennis te nemen van de nieuwste ontwikkelingen rond het Veer se Meer, waarvoor men per autobus de belangrijkste ge deelten van de oever be tocht. Na de excursie werden de deelnemers aan het congres in de raadszaal van het stadhuis, waarvan het unieke carillon mede door toedoen van de vereniging kon worden her steld, ontvangen door het ge meentebestuur- Mr. Rornke de Waard hield, na de ontvangst, een inleiding over beiaarden, waarna hij op klinkende wijze demonstreerde wat beiaardspel kan zijn. In de voorafgaande leden vergadering werd mr- J. J. Dieleman uit Den Haag tot voorzitter gekozen- Hij volgt de volgens rooster aftredende ir. H. A. C. M. Dibbits op. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De gemeentepolitie te Middelburg kreeg gistermiddag een anonieme telefonische hommelding. Volgens de informant zou er een bom geplaatst zijn in de Christelijke Detail handel Vakschool aan de Rijnstraat. De politie heeft direct het onderwijzend personeel van deze school gewaarschuwd, waarop de leerlingen ijlings het gebouw hebben verlaten. Zes politiefunctionarissen zijn met de meeste spoed naar het schoolgebouw gereden en heb ben intensief gespeurd naar de vermeende boïn. Er bleek ech ter nergens een bom te vinden te zijn. Terecht noemt de poli tie dit een „zeer misplaatste grap". (Van een onzer verslaggevers) GOES „Sympathieke Zeeuwse Jongens", noemde Louis Neefs ze bij herhaling in de t.v.-camera. Maar dat Cees en Charles van Vredegem uit Goes en Jan Bom uit Waarde niet alleen sympathiek zijn voor de overigens ook door hen als zeer sympathiek ervaren t.v.-presentator van Belgische origine, maar daar naast ook muzikale kwalitei ten bezitten, bleek het belang rijkste te zijn van de opna men die de NCRV-t.v. maakte voor een NCRV-kleurenpro- granima dat vrijdag 27 juni de ether ingaat. De drie Bevelanders, vere nigd in de folk-rock-group „Spring" sleepte daar de eer ste prijs van de „professional- jury" onder leiding van Eddy Christiani weg. Zeer „ver guld" was het trio met de fraaie „zilveren harp" die bij deze vererende erkenning door beroepsmusici hoorde. „Spring" bracht zijn eigen nummers- .„Saterday morning" en „You don't really love me anymore" ten gehore. Het laatste nummer werd zelfs tij dens de voorbereidingen van het programma uitverkoren om begeleid te worden door het orkest Harry van Hoof (o.m. bekend van Eurovisie songfestival). Reeds eerder in dit jaar heeft een dergelijke anonieme melding de politie bereikt via een agent van de Provinciale Stoombootdiensten te Kruinin- gen. Deze agent te Kruiningen werd er op attent gemaakt, dat aan boord van een der schepen eveneens een bom ge plaatst zou zijn. Maar ook in dit geval betrof het een loos alarm. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Goese gemeente raad krijgt volgende week don derdag toch het fel omstreden plan voor de bouw van een nieuwe sluis aan de Ooster- schelde te verwerken, zij het gehalveerd. Niet de sluis, (vol gens oppositie tegen het huidige plan, juist veel te klein) wordt gehalveerd, maar het plan. Over de breedtemogelijkhe den is men nog volop in be spreking. Een definitief besluit heeft men alvast echter geno men over de situering 800 me ter landinwaarts. Als de raad conform de verwachting hier mee akkoord gaat, kan men al vast beginnen met de grondaan koop, die spoed vergt. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Zaterdag 10 juni a.s. 's middags te 15.00 uur wordt in Antwerpen de 9e Handelsjaarbeurs geopend. De beurs is geopend tot en met zondag 25 juni. De beurs wordt gehouden in het Sport paleis van Antwerpen en in twee speciale hallen, die daar voor tijdelijk bij het Sportpa leis zijn opgetrokken. De beurs is open van 14 tot 22 uur, 's zondags van 10 tot 22 uur. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3