McGovern en Humphrey op de valreep DR. SAMUELS LAATSTE WANHOOPS-OFFENSIEF IK KAN KANKER GENEZEN Triest einde van een bedevaartreis Veel rumoer rond „vaste prijzen" PS VOORSPELLINGEN BIJ BLOTE MIDDENRIFFEN oorlopig nog geen winst voor de huisvrouw binnenland buitenland WÊIW Vraag Grote dank Grand Prix Laddersysteem Strategie Ondeugd AMBTENAAR HANDELDE IN Spionagt Verpulveren Wanhopig Cao-enquête onder leden bouwbonden VERDOVENDE MIDDELEN Geen prijzenslag Onzekerheid 11 Dinsdag 6 juni 1972 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Wie mij bestrijdt, is een misda diger," zegt dr. J. Samuels. „Want hjj bevordert dat 800.000 mensen per dag aan kanker sterven." „Een huis arts die zonder mijn metho de al dertig jaar geleden zou zijn gestorven," zegt dr- Samuels, „heeft mij onlangs nog geschreven: „Ik be schouw je als de grootste onder de groten." „De medische wereld," zegt dr. Samuels, „is een vrij ach terlijke en zichzelf bescher mende troep." „Komende woensdag geef ik een medische show zoals u die nog nooit hebt gezien. En zo als u die, gezien mijn leeftijd, Hij heeft gelijk. We zullen er wel een keer achterko men. Ik heb een aantal weddenschappen uitstaan die bekroond moeten wor den met cullinaire activiteit en die me in november een indigestie zullen bezorgen gekoppeld aan bescheiden financieel welzijn of een in digestie die gepaard gaat met een gebrek aan liquide middelen. Het hangt alleen maar af van wie er wint. Verkiezingsprognostiek ls in dit land wel ontwikkeld. Richard Scammon is de Bo ris Spasski van deze kunst vorm en er is nog geen Bobby Fisher in de buurt. Veel van zijn volgelingen hebben de neiging naar zichzelf toe te rekenen: ze beginnen met de naam van de kandidaat te noemen die waarschijnlijk ook nooit meer zult zien." Meer dan 35 jaar lang vecht de nu 84-jarige dr. J. Samuels uit Amsterdam voor erkenning. Erkenning van zichzelf („Ik moet inderdaad beschouwd worden als een geniaal arts") en erkenning van de methode die hij heeft ontwikkeld en die, zoals hij zelf beweert „het onfeilbare middel tegen kan ker is". Dr. Samuels: „In principe hoeft niemand meer op deze wereld aan kanker te sterven. Al meer dan dertig jaar is dat het geval. Gedurende meer dan dertig jaar stierven elke dag opnieuw 800.000 mensen voor niets. Volkomen overbo dig. Omdat de wereld mij niet wil erkennen." Dr. Samuels start een laatste wanhoopsoffensief om „nog voor mijn dood te kunnen meemaken dat de wereld mij en mijn methode accepteert, en hun voorkeur geniet en ze construeren vervolgens de bewijsvoering. Deze tech niek is wetenschappelijk onjuist en leidt tot diepe te leurstelling; de wens, als vader van de gedachte, leidt maar al te vaak tot desillusies. Als u mij vraagt wie in Ca lifornië de aantrekkelijkste kandidaat is, zeg ik: George McGovern. Als u mij vraagt: gaat McGovern in Californië winnen, dan zeg ik: misschien. En als u mij vraagt wie de slag in Miami wint zeg ik, met een hard nekkigheid die me al bij herhaling is verweten, Hu- bert Humphrey. De blote middenriffen zijn boeiender. Op 8 juni leve ren Hubert Hdratio Humph rey (hij heet echt zo, even als er vergissingen zijn begaan in de naamgeving van Edmund Sixtus Muskie in grote dank aanvaardt." Ko mende woensdag geeft hij zijn demonstratie in het Concertge bouw in Amsterdam, hij brieven gezonden aan let- hij bireven gezonden aanlet- terlijk alle eerste ministers van alle landen ter wereld, waarin hij aandrong op het zenden van artsen om de de monstratie bij te wonen. Ver der nodigde hij een aantal bui tenlandse medici persoonlijk uit en heeft hij bovendien alle Nederlandse huisartsen geïnvi teerd. „Er komen meer dan 300 bui tenlandse medici," zegt dr. Sa muels. „Aan Nederlandse art sen verwacht, ik zo'n 100 man. Die buitenlanders komen over al vandaan. Europa, Amerika, Afrika. Helaas niet uit Rus land. Maar degenen die ko men, zijn voldoende om de wereld te laten weten dat ik al meer dan dertig jaar het mid del heb gevonden tegen een der vreselijkste kwalen die de we reld kent." Om de medici die zijn levens- en Warren Gamaliel Har ding), leveren Humphrey en George McGovern slag om de grand prix van Califor nië, om 271 afgevaardigden naar de democratische con ventie die op 10 juli aan vangt. De man die op 7 juni in Californië als winnaar uit de bus komt, ligt een straatlengte voor, maar dat betekent nog niet dat hij de nominatie dan in geschenk papier heeft klaarliggen. Volgens de koele cijfers staat George McGovern er fijn op: aan de vooravond van de voorverkiezingen in Californië had hij een to taal van ruim 450 afgevaar digden bijeengegaard. Hij wint de 278 afgevaardigden van New York of een zeer groot deel daarvan. En als hij in Californië zou win nen heeft hij bijna tweeder de van het voor de nomina tie benodigde aantal stem men in zijn zak. Hij hoopt nog eens 300 stemmen te veroveren in staten waar geen voorver kiezingen worden gehou den, maar waar de afge vaardigden worden gekozen via een laddersysteem van partijeenkomsten, die be ginnen op het allerlaagste niveau van de stembureaus in huiskamers, en die uit monden in staatsconventies. Rond eenderde van het to tale aantal afgevaardigden, tweederde van de benodig de meerderheid van 1509 stemmen, vloeit voort uit de opwaartse mobiliteit van de partijraadjes en George McGovern heeft daar zeer veel aandacht aan geschon ken. Zijn rekenmeesters denken met rond 1300 stemmen naar Miami Beach te kun nen gaan en daar de reste- grote gelijk verder uit moeten dragen, te overtuigen, laat dr. Samuels hen opdraven: „De mensen die zonder mij al lang zouden zijn gestorven. De mensen die hun leven aan mij te danken hebben". Ze zullen er zijn: „Een mevrouw die al meer dan 20 jaar aan borst kanker lijdt. Ze leeft nog. On bekommerd. En zonder dat de borst is afgezet. Een meneer met ruggemengkanker. Zo'n 25 jaar geleden is hij min of meer afgeschreven door een chirurg. rende stemmen op te pik ken van afgevaardigden die denken dat er geen stoppen meer aan is en die graag op goede voet staan met een potentiële president. De betekenis van de staten waar geen primaries wor den gehouden wordt ge meenlijk over het hoofd ge zien. Maar op basis van de strategische geschriften van Larry O'Brien, die de cam pagne van John F. Kennedy uitdacht, bouwde Humphrey in 1968 zijn nominatie op de afgevaardigden van die staten. Hij nam toen slechts aan één voorverkiezing deel die hij zorgvuldig had uitgekozen omdat hij er niet kon verliezen. Na Cali fornië en na New York (20 juni) moet het grootste deel van de afgevaardigden uit de niet-primarystaten nog worden gekozen en tijdens die serie onopvallende veldslagen zal de vraag worden beantwoord hoe sterk McGovern en Humph rey zullen zijn aan de voor avond van Miami Beach. De staten, rond 25, waar af gevaardigden naar de con ventie in Miami worden aangewezen via het ladder systeem, leveren de aardig ste vormen van potentiële politieke ondeugd op. Bij voorbeeld: de McGovern- vrijwilligers beginnen in de buurten die door een stembureau worden be streken alle geregistreerde democraten op te bellen met de vraag of zij voor Humphrey of voor McGo vern zijn. Als het antwoord luidt „Humphrey" wordt het ge sprek snel beëindigd. Alleen TEL AVIV Politieagenten vormden giste ren op de Israëlische luchthaven Lod een erewacht, toen de zestien Puortoricanen, op bedevaart in het Heilige land, die dinsdag omkwamen bij de misdadige aanslag van een gehuurd Japans zelfmoord commando, naar hun land werden terug gevlogen om daar te worden begraven. Die voorspelde dat hij op de operatietafel zou sterven, of de operatie zou overleven, en dan nog op twee jaar kon re kenen. In een rolstoel. In op perste nood is die meneer bij mij gekomen. Hij leeft nog. En hoe. En zonder enige pijn." De al eerder genoemde huis arts zal er ook zijn. „Een fraai voorbeeld van de wijze waarop de wereld mij tegen werkt." Deze arts heeft name lijk een nauwgezet verslag ge maakt van zijn ziektebeeld. Dr. Samuels: „Een uitstekend verslag. Maar het Wereldtijd schrift voor Geneeskunde wei gerde het te publiceren. Waar om Ja, dat verbijstert mij ook. De geneeskunde moet ten dienste staan van de mensen, is mijn mening. Maar de men sen die je het mogelijk moeten maken je gaven te verspreiden, beletten je dat." Nog een ander voorbeeld dat volgens dr. Samuels aantoont hoe zeer hij wordt tegenge werkt en doodgezwegen: „Ik heb de Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst Ie McGovern-aanhangers vorden uitgenodigd vöor sen politieke bijeenkomst, vaar gestemd wordt over ^delegeerden naar een lonventie op hoger plan, in iet district en via enkele indere treden op de ladder laar de staatsconventie. Dit .opladen" van partijverga- leringen is een techniek die nmiddels ook door de lumphrey-strategen is op- es Kef au ver won ln 1952 serie van twaalf of der- i voorverkiezingen, jhtans werd Adlai Ste- ison de democratische Ldidaat. Voorverkiezin- zijn het zichtbare stuk i de politieke ijsberg, t er in de graswortels l de partijstructuur ge- rt is slechts waarneem- r voor myopisohe strate- als Larry O'Brien en i slechts in prognoses taald worden in het -merende hinnenwerk i computers. is, in „De Hanestaart" i de stad der Engelen, moment van de nacht irop de dauw wordt ge- ikt. Toen op 7 maart, geen 90 dagen geleden, winterse dageraad de ht boven New Hampshi- begon te kleuren was nund Sixtus Muskie de ly Merckx van het pelo- democraten met ambi- naar het Witte Huis. ik toen gezegd zou heb- dat hij als een pudding en zou storten hadden me opgeborgen in het levue-instituut voor de stelijk gestoorden. Er en daar trouwens wel er mensen die er niet BERT VAN VELZEN. FRANKFORT (DPA) In Frankfort staat een ambtenaar van het openbaar ministerie in deze stad terecht, die zich een lucratieve bijverdienste had verworven, door in beslag ge nomen verdovende middelen en pornografie niet te vernietigen maar te verkopen. Als hem materiaal ter ver branding was verstrekt, ver borg hij het. Hij noteerde ech ter wel op een lijst dat het verbrand was. Op de „concur rentie" had hij voor, dat hij geen beginkapitaal nodig had en 'over een „magazijn" in het paleis van justitie beschikte dat volkomen „veilig" was. uitgenodigd voor mijn demon stratie. Ik heb niets, maar dan ook niets van hen gehoord." Nog een voorbeeld: „In 1948, let wel, reeds in 1948, zou een soort arbiter mijn methode aanschouwen. Maar wat ont dekten wij Wat ontdekten mijn medewerkers en ik Wij ontdekten dat die man kwam met zeer kwalijke bedoelingen. Hij wilde de eer voor zichzelf opstrijken. Een soort medische spionage. Ongehoord. Maar waar. Toen weigerden wij die arbiter vanzelfsprekend. Want de eer komt mij toe. Mij al leen. Dank zij mij kunnen zo veel miljoenen mensen worden gered. Mag ik dan de eer eisen die mij toekomt „Alle grote mannen," fluistert dr. Samuels, „zijn bezig het middel tegen de vreselijke kanker te ontdekken. Welnu: ik heb het gevonden. En al die grote mannen hopen dat zij het zullen vinden. Daarom zal niemand toegeven dat ik het al gevonden heb." „Ik heb patiënten genezen. En dan kan ik vragen aan de me dici die tegen mij samenspan nen: wie van jullie heeft deze mensen kunnen genezen En dan zullen ze moeten zwijgen. En dan kan ik zeggen: welnu, kom kijken. Maar ze komen dan niet." Daarom heeft dr. Samuels zijn hoop gevestigd op komende woensdag. Dr. Samuels: „Toen de grote Louis Pasteur, hij en ik zijn de mannen die het meest hebben bijgedragen aan de gezondheid van de medemens, toen de gro te Pasteur zijn ontdekking de monstreerde, kwam niet één Franse arts kijken. Toen Louis Pasteur eindelijk werd erkend, en de Académie Frangaise kwam birmenstrompelen, had hij net een beroerte gehad. Ik heb niet veel tijd meer om op mijn erkenning te wachten. Ik ben al 84 jaar. En ik had het eerst niet willen zeggen: Zon der mijn vinding zou ikzelf reeds vijftien jaar geleden zijn gestorven." stelde verkoopprijs verdwijnt. En dan geloof ik ook dat de doorsnee huisvrouw eigenlijk helemaal niet weet wat de spullen precies kosten. „Nonsens", reageert de heer Scholten hierop, „de Neder landse huisvrouw is donders goed prijsbewust. De Neder landse huisvrouw is beslist óók kwaliteitsbewust. Moet de kwaliteit worden gegarandeerd door een vaste verkoopprijs Dat is toch onziri. Ik denk niet dat de fabrikanten van merk artikelen bijster gelukkig zijn met zo'n uitspraak. Hun naam staat borg voor hun kwaliteit. Zoals trouwens bij ons ook, ha ha ha. Nee, wij hebben nooit onder stoelen of banken gesto ken dat wij zeer gelukkig zou den zijn met het verdwijnen van de verticale prijsbinding. Laat de kruidenier zélf uitma ken met welke marges hij ge noegen lgan nemen, en laat de huisvrouw zélf beslissen welke kwaliteit en welk produkt te gen welke prijs zij aanvaard baar acht voor haar en haar gezin. Welnu, dit ideaal van ons, is naar onze mening aan zienlijk dichterbij gekomen nu deze zes fabrikanten zijn uit gestapt. Dit is een brede scheur in het bastion van de verticale prijsbinding. Wij zien de zaak verder verpulveren". Brieven voor deze rubriek moeien met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermteld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden efgeweken. Naam en adres zijn den bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. „Dit is een brief van een jongen die met zichzelf geen raad meer weet..." Zo begint de brief van een jongeman die wij gisteren ontvingen en waarin op wanhopige toon om begrip en hulp wordt ge vraagd. De schrijver van de brief (die onduidelijk onderte kend is) deelt ons mee dat hij een homofiele liefdesrelatie heeft gehad, maar dat hij door toedoen van anderen, die hem liefdeloos behandelden, nu met zichzelf geen raad meer weet. „Daarom", zegt hij „doe ik een beroep op alle mensen om toch begrip voor ons te to nen". Hij eindigt zijn brief met de mededeling dat hij zijn nood kreet zelf misschien nog in de krant zal lezen, maar dat dit gezien zijn radeloosheid misschien ook niet meer het geval zal zijn. We zagen geen andere mo gelijkheid dan de inhoud van zijn brief in deze rubriek weer te geven, in de hoop dat hij er toch kennis van zal kunnen nemen. We zouden hem namelijk willen zegigen: Echt, er zijn nog wel mensen die je willen helpen. We wil len je graag met hen in con tact brengen, maar misschien klop je zelf liever bij hen aan. In dat geval kun je je in verbinding stellen met het Ontmoetingscentrum C. O. C., Ceresstraat 30, Breda (tel. 43911 of 39058), of met het Jongeren Advies Centrum, Ca- tharinastraat 7 in Breda, dat na 17 uur altijd voor advies open staat. Het is te bereiken onder nummer 40506. En ten slotte is er nog de hulpcentrale, die dag en nacht onder num mer 38450 te bereiken is en die je ook in contact kan brengen met mensen die hel pen kunnen en willen! REDACTIE DE STEM UTRECHT (ANP) De drie bouwbonden gaan deze maand een enquête houden onder hun leden. Er zal gevraagd worden, welke voorkeuren er bestaan ten aanzien van de verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Dit gebeurt ter voorbereiding van de cao-voorstellen die dit najaar moeten worden inge diend. De bonden vinden de peiling belangrijk, omdat maar aan een beperkt aantal wensen zal kunnen worden voldaan. Enquêteurs van de Neder landse stichting voor statistiek zullen in de loop van juni in het kader van het onderzoek leden van de bonden bezoeken. HUMPHREY (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ZAANDAM „Dit is het begin van het ein de voor het systeem waarin de fabrikant van merkartike len de prijs bepaalt die de consument moet betalen", menen de grootwinkelbedrijven, „dit luidt de doodsklok over de hele verticale prijsbinding". „Er is geen sprake van dat we nu een scheur zien in het systeem van de verticale prijs binding", meent het Konink lijk Verbond van Ondernemers (KVO), de centrale van onder nemers in het kleine en mid delgrote bedrijf, Op deze sterk uiteenlopende wijzen reageren twee groepen betrokkenen op het feit dat zes grote fabrikanten van le vensmiddelen- en wasproduk- ten zich hebben teruggetrok ken uit het systeem van vast gestelde verkoopprijzen (welk systeem het onmogelijk beoogt te maken dat bijvoorbeeld een pak Douwe Egberts-koffie door de ene winkelier voor een andere prijs wordt verkocht dan een andere winkelier). Ook de heren E. Otten, secre taris van de Kruideniers Vak centrale, meent met het KVO (dat eveneens de kleinere on dernemers vertegenwoordigt) dat de verticale prijsbinding gehandhaafd zal blijven. In onze editie van gisteren maakten wij melding van deze bres in het prijzenfront. Over één zaak zijn alle be trokken het eens: het feit dat de bewuste zes fabrikanten (Honig, Duyvis, Nutricia, Per- sil, Nestlé- Maggi en Detergen- ta) een deel van hun produk ten hebben teruggetrokken uit de vaste prijsafspraken, houdt niet in dat de huisvrouw daar veel in haar beurs van zal merken. De heer J. Zwart, waarnemend secretaris van het KVO: „Mo gelijk dat plaatselijk kruide niers er brood in zien om te gaan stunten met, ik noem maar wat, slasaus van Duyvis, maar dat zal dan slechts tijde lijk zijn. Ik bedoel: de marges in het levensmiddelenbedrijf zijn zó gering dat je niet lange tijd achtereen fors met de prijs kunt duiken. Naar onze me ning zal er beslist géén aan merkelijke prijsdaling voortko men uit het feit dat deze fa brikanten een deel van hun produkten uit de prijsafspraak hebben teruggetrokken". De heer W. Scholten, directeur Albert Heljn Supermarkt N.V. (en als zodanig „tegenstander" van de kleinere kruideniers) „Nee, een prijzenslag valt niet te verwachten. De uit de af spraak teruggetrokken artike len vormen slechts een beperkt assortiment; te beperkt om werkelijk een oorlog te ver wachten. Bovendien zijn die artikelen niet spectaculair ge noeg. Verder is natuurlijk ook van belang dat hier artikelen buiten de afspraak zijn ge steld, waarvoor die afspraak eigenlijk door niemand meer werd gehanteerd". meent, in tegenstelling KVO-woordvoerder Zwart meent, in tegenstelling tot de heer Scholten, van verticale prijsbindingen: „Als binnen een systeem van verticale prijsbinding wordt gestunt met het een of ander artikel, heb je als stunter maar óók als consu ment, de mogelijkheid te ver gelijken met vaststaande prij zen. Dat effect verdwijnt wan neer de verticale prijsbinding verdwijnt, en dat zal een com plete chaos veroorzaakt. Ver der zijn wij van mening dat een vaste verkoopprijs een vaste kwaliteit waarborgt. Die zekerheid verdwijnt voor de consument, wanneer de vastge- (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent in Washington) LOS ANGELES Ik zit met een goede vriend in „De Hanestaart", een nette zaak met serveersters ir), ultra-mini's, blote middenriffen en bepluimd met konfjnenbont. „Geloof je nog steeds, Burt, dat Hubert Humphrey in Miami Beach de kandidaat van de democraten wordt dat hij op 7 november Richard Nixon te pakken zal nemen?" „Sure". „En hoe moet dat dan gebeuren?" Bob Miller heeft meer belangstelling voor de blote middenriffen en de professioneel, schoon niet wulps, draaiende achterwerkjes dan voor mijn steeds duis terder wordende verkiezings-aritmetiek. McGOVERN 4 I

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11