Grond aangekocht voor bouw van psychiatrisch ziekenhuis in Goes „OLIELAAGJE LEVERT GEËN GEVAAR OP" Zeeuwse vrouwen organisaties gaan fusie aan ZETELS KLAAR VOOR EIS 3 JAAR R.-K. ZEEUWEN Dicht bij huis snel in handen Raiffeisenbank fSU Boerenleenbank SLUIS ZAL SOEPEL OPTREDEN TEGEN VRLJ- KAMPEERDERS „Je zou zweren dat ze echt zijn" Vijfduizend gulden voor goed idee Statenleden Antillen en Suriname naar Deltawerken Vknnt zoveel méér doen met onze bank stad streek Terneuzense harmonie naar België Regenachtig Volgens ir. J. Zuurdeeg EERSTE PAAL In Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Voordeel Voor overval opbankloper in Middelburg Deur geopend Voorteken Stavenisser onderwijzer krijgt weer salaris Goes maakt schoon schip Zaterdag 3 juni 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) SLUIS „Het gemeentebe stuur van Sluis zal met de haar eigen soepelheid optreden tegen vrij-kampeerders. Soepel heid is nu eenmaal een reeds eeuwenlange traditie bij oois". Dit zei burgemeester mr. H. P. L. van den Beid in de laatste raadsvergadering toen door een paar raadsleden in formatie werd gevraagd over het vrij kamperen. „Wij kunnen nog geen maat regelen treffen", aldus de heer Van den Beid, „omdat de drie colleges van b. en w. in West- Zeeuwsch-Vlaanderen vinden dat op het gebied van vrij kamperen een uniforme rege ling getroffen moet worden. „Dit is afgesproken tijdens de laatste bijeenkomst van deze colleges". De heer Van den Beid zei "dat een dergeljke verordening momenteel bij Oostburg in de maak is. „Wij zullen die af wachten waarna de raad zich erover kan beraden en een beslissing kan nemen. Tot die tijd zullen wij soepelheid be trachten". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Evenals vorig jaar is de Terneuzense harmonie „De Vliegende Hol lander" uitgenodigd voor een optreden in Bredene (B). Dit optreden vindt zondag plaats 's Morgens verzorgen harmo nie met drumband en majoret tes een show voor het gemeen tehuis van Bredene, terwijl men 's middags een optocht muzikaal zal opluisteren. waterstanden Konstanz 308 pl. 1, Rhein- felden 239 -5, Straatsburg 240 pl. 2, Plittersdorf 388 -2, Maxau 452 -4, Plochingen 138 pl. 5, Mannheim 269 -10, Steinbach 134 onv., Mainz 281 pl. 5, Bingen 175 pl. 3, Kaub 197 pl. 3, Trier 293 pl. 8, Koblenz 216 -9, Keulen 205 -8, Ruhrort 376 -20, Lobith 995 - 14, Pannerdense kop 962 -14, Nijmegen 794 -9, IJsseUrop 870 -5, Eefde IJssel 415 pl. 9, Deventer 290 pl. 8, Monsin 5462 pl. 10, Borgharen 3925 - 30, Belfeld 1124 -10, Grave beneden de sluis 502 -1. hoogwater Morgen, zondag 4 juni Bergen op Zo(,m 8.22 20.43 Hansweert 7.42 en 19.56 Terneuzen 7.13 en 19.26 Vlissingen 6.41 en 18.59 Wemeldinge 8.12 en 20.33 Maandag 5 juni Bergen op Zoom 9.15 21.38 Hansweert 8.39 en 20.56 Terneuzen 8.12 en 20.27 Vlissingen 7.39 en 20.00 Wemeldinge 9.05 en 21.28 Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld - door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur. Af en toe regen, enkele op klaringen en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 8. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: om streeks normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans óp een droge periode Van minstens 12 uur: 60 pro cent Kans op een geheel droog etmaal 30 procent (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/KAPELLE - Hel eerste psy chiatrische ziekenhuis dat na ruim tien jaren in Nederland tot stand komt, zal worden gebouwd op een steenworp afstand van Goes. De stichting „Psychiatrisch ziekenhuis voor Zeeland", heeft aan de 's-Gravenpolderseweg een terrein van ruim 32 hectare gekocht, waarop naar men hoopt eind 1975 een psychiatrisch ziekenhuis zal staan, dat plaats biedt aan driehonderd patiënten. De bouwkosten worden ruw ge schat op vijftig a zestig miljoen gulden. De stichting, wier voorzitter J. P. Balkenende ons gisteren een en ander mededeelde, heeft niet stil gezeten. In no vember vorig jaar is zij met haar werkzaamheden begon nen. Elf terreinen, alle in een straal van acht kilometer rond om Goes gelegen, werden op hun mogelijkheden besproken, waarna "tenslotte de keus viel, op een, door secretaris P. G. Vermaire „ideaal" genoemd terrein, dat uit bouwland, en boomgaarden bestaat en dicht genoeg bij de woonbebouwing van Goes ligt, om straks een zo goed mogelijke integratie van patiënten in de stadsbe volking mogelijk te maken. De nieuwste inzichten in de psychiatrie hebben de wense lijkheid van zo'n integratie aangeduid en de stichting volgt die inzichten graag. Zij wordt daarbij voorgegaan door de onlangs aangestelde genees heer-directeur, dr. L. J. A. Straathof uit Leiden, die in tussen is begonnen met het bezoeken van een groot aantal psychiatrische ziekenhuizen in binnen- en buitenland, om straks te kunnen adviseren in de volgende fase: het formule ren van het eisenprogramma. De daarop volgende fase zal het doen vervaardigen van een schetsontwerp omvatten. Als alles vlot verloopt kan de eer ste paal nog in 1973 worden geslagen. Het terrein dat voor rond een miljoen gulden is aange kocht behoorde aan een vijf tal eigenaren. Het grootste deel van de 32 hectare is inge bracht door de n.v. Albertina Hoeve, die in dit deel van Zuid-Beveland grote boom gaarden exploiteert. De aan wezigheid van een houtopstand op het terrein wordt door de heren Balkenende en Vermai re een groot voordeel ge noemd. „Wij schakelen bij de bouw zeker een landschapsar chitect in", zeggen zij, „die de unieke mogelijkheden van het terrein kan uitbuiten". In het nieuwe ziekenhuis zullen vooreerst honderdvijftig patiënten uit Vrederust wor den opgenomen. De eindcapa- citeit van het nieuwe zieken huis bedraagt zeshonderd bed den, maar in de pilannen is uitbouw tot vierhonderd be dden voorzien. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Twee overkoepelende vrouwenorga nisaties in Zeeland, de provin ciale federatie van vrouwelij ke vrijwillige hulpverlening, en de plaatselijke raad Zee land van de nationale vrou wenraad, hebben tot een fusie besloten. Samen zullen zij,.in de vorm van een stichting, de naam Federatieve Zeeuwse Vrouwenraad gaan dragen. Op een door beide vrouwen organisaties uitgeschreven vergadering, die werd geleid door de voorzitster van de fe deratie WH, mevrouw G.K. Hesselink-Mondria, en die ge houden werd in het Midel- burgse Abdij complex, kwam duidelijk naar voren, dat de Zeeuwse vrouwen, meer dan tot nu toe, bij het welzijnsbe leid in de provincie betrokken wensen te worden, en voor al dat zij dit als een vrouw willen doen. Tot nu toe werk ten beide overkoepelende or ganisaties ieder op eigen ter rein. De provinciale federatie WH vond haar werkterrein tot nu toe hoofdzakelijk op het selijke raad Zeeland be schouwt zichzelf als een forum voor de bij haar aangesloten organisaties, en legt zich voor al toe op vorming, speciaal waar het gaat om maatschap pelijke kwesties. De werkzaamheden van bei de organisaties vloeiden in de praktijk soms onmerkbaar, soms ook heel duidelijk in elkaar over. Bovendien is de wenselijkheid gebleken van een adres, waar op zowel de burger als over heid „De Zeeuwse vrouwenor ganisaties" kan vinden. In Zeeland loopt men met de thans in gang gezette ont wikkeling enigszins vooruit op de landelijke situatie. Lande lijk wordt gewerkt aan een mogelijke fusie van de federa tie WH, de Nationale Vrou wenraad en het Nederlands Vrouwencomité. Mocht de na tionale ontwikkeling tot een samenwerkingsvorm leiden waarop de voorlopig voor Zee land bereikte vorm niet past, dan zal er prompt worden bij gestuurd, zo besloten de da mes. De concept-statuten voor de Federatieve Zeeuwse Vrou wenraad, die waren voorbe reid door een kleine werkcom- missie, werden op de vergade ring in de Abdij met enkele kleine wijzigingen goedge keurd. In een volgende verga dering, in september, zullen zij worden vastgesteld, en bij die gelegenheid zullen ook een presidente en secretaresse warden gekozen. Mevrouw Hesselink werd voor het pre sidentschap voorgedragen. De nieuwe stichting in oprichting heeft als voorlopig adres dat van de provinciale federatie WH gekozen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De kans is groot dat er voorlopig niets gedaan zal worden om het olielaagje, dat de schorren bij Bath heeft aangetast, te ver wijderen. Zoals wij reeds eer der berichtten zou reiniging met chemische middelen het water van de Westerschelde te veel verontreinigen en in ver band met de vochtigheid van de grond is het onmogelijk de planten te maaien. Volgens ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat, kan beter al- gewacht worden tot de planten afgestorven zijn, zodat ze daarna kunnen worden afge brand. Overigens deelde de heer Zuurdeeg mee dat de ramp met de Torrey Canyon had geleerd dat aangespoeld# olie na ongeveer een jaar gro tendeels verdwenen is. Ir. Zuurdeeg had bij zijn Inspectie van het schorrenge- bied geen slachtoffers meer onder de vogels gezien. Naar zijn mening zouden de vogers weinig gevaar lopen omdat de oiielaag zeer dun is en omdat ze niet meer in het met olie besmeurde gebied komen. (Van een onzer ver slaggevers) TERNEUZEN „Een van m'n trouwste klan ten is een oud Belgisch vrouwtje. Ze komt elke vier weken verse bloe men bij me halen voor het graf van haar man. Ze zegt dat mijn bloe men veel schoner zijn dan vers geplukte". Dhr. A.J.W. de Jong (25) be schouwt dit als het mooiste compliment voor de kwaliteit van zijn handelswaar, bloemen van plastic. Sinds no vember vorig jaar pro beert „kunstbloemist" De Jong, een geboren Hagenaar maar wonend in Kloosterzande, alle woningen, winkels, showrooms, cafés en restaurants m Zeeuwsch-Vlaanderen op te fleuren met zijn na- maak-natuurprodukten. „Kunstbloemen staan of vallen met de zorg die erarn wordt be steed", zegt hij- De Duitse kunstbloemindus- 'trie slaat hij zeer hoog aan". Al sta je er met je neus bovenop dan kan je nog het verschil tussen de kunstbloemen die ik verkoop en de echte niet zien. Je kan het alleen voelen. In Duitsland zijn ze al enige tijd bezig proeven te nemen met kunstbloemen die ook ruiken. De kunstbloem kunst wordt steeds ge- perfectioneerder. Kunst bloemen worden ook steeds meer gekocht. In het begin willen de meeste mensen niets van kunstbloemen weten, maar als ze eenmaal een mooi, net echt kunst bloemboeketje, bloem- stukje of kunstplant in huis hebben, zijn ze er enthousiast over. Tegenwoordig zijn e kleuren en afwerking van plasticbloemen zo natuurgetrouw dat ze gewoon voor echte bloe men en planten kunnen doorgaan. Bovendien hebben ze het grote voordeel dat ze nooit slap en flets worden en doodgaan kunnen ze evenmin". De heer De Jong doet een greep in zijn collectie waarvan het vakmanschap af straalt. „Rozen en anjers, daar Is de meeste vraag naar Zonnebloemen zijn er erg in trek. Van de vas te planten worden cycla men het meest verkocht. Vooral de Belgen vin den het kopen van kunstbloemen en -plan ten heel normaal. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De offi cier van justitie te Middel burg, mr. J. Kolkert, heeft te gen twee mannen die op 21 februari betrokken waren bij de mislukte overval op een bankioper in Middelburg drie jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf geëist. De twee mannen, de 34-jarige P.B.M.S. en de 28-jarige M.G.T., die in een café van een vrouwelijke bankemployé gehoord hadden dat er aanzienlijke geldbedra gen zonder enige voorzorgs maatregelen door een bankio per van de ene naar de andere bank werden overgebracht besloten zich te scharen in de rij van bankovervallers. In Bergen op Zoom kochten zij carnavalskleding en in Den Bosch een auto voor f 400. Zij hadden de situatie vanuit een restaurant goed bekeken, en irokken hun plan voor 21 fe- bruari. De Middelburged S. bleef achter het stuur van de auto zitten, terwijl de Utrechte naar T. vermomd met pruik, alpinopet, zonnebril en in de hand een bandenwipper, op de bankioper afstormde. Deze de 56-jarige J.D. verklaarde tijdens de rechtszitting, niet eens zo erg te zijn geschrok ken. Toen die auto naast mij stond, zag ik eigenlijk meteen wat er ging gebeuren, zij hij. Daardoor wist hij zijn belager van zich af te houden. Toeval lig zag een neef van de bank ioper, een vrachtwagenchauf feur, die er op stond te kijken, wait er gebeurde, en schoot zijn oom te hulp. De banko vervaller verloor tijdens de worsteling zijn pruik, pet en zonnebril. Maar hij wist te ontkomen door in de wegstui vende auto te springen. De bankioper en zijn helper kwa men nogal gehavend uit de strijd. Maar de echte schrik kwam pas later. De bankioper ondervindt da-ar thans nog steeds de geestelijke naweeën van. De politie wist de daders nog diezelfde week te arresteren, tijdens zijn requistoir ernstig dat de mannen nooit op zo'n grote buit gerekend hadden. De officier van justitie trok tijdens zijn requisitor ernsti; in twijfel of de wetenschappe lijke manier waarop dit soort misdrijven tegenwoordig wordt benaderd, wel de juiste is. Zijn we niet op een punt aangekomen, aldus de officier, dat we moeten zeggen: tot hier toe en niet verder". De rechtbank doet op 14 ju ni uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer R. Boon uit Middelburg, me dewerker yan de Technische Dienst van Philips heeft van dit bedrijf voor een ingezon den idee een beloning van vijfduizend gulden en een gouden ID-insigne met briljant gekregea. Het ifte van de heer Boon maakt een snellere reparatie van een bepaald type radiore corder mogelijk. (Van onze parlementaire re dactie). DEN HAAG De Suri naamse en Antilliaanse Staten- deiegaties, die van 5 tot 16 juni op uitnodiging van Eer ste- en Tweede Kamer een bezoek aan ons land brengen, gaan ook een dag naar de Deltawerken. Dat gebeurt vol gens het programma op zater dag 10 juni- Het bezoek aan de Delta is overigens als fa cultatief in het programma op genomen. De delegatieleden, die liever niet naar de Delta werken gaan kijken hebben die dag vrijaf. De deelnemers aan de Del ta-excursie komen zaterdag om half elf aan bij het kan toor van rijkswaterstaat bij het Volkerak. (Van een onzer verslaggevers) SINT-MAARTENSDIJK „Wij hebben een heel be- langrqke stap gezet vandaag. Ik wil u daarvoor danken zo sprak gistermiddag een enthousiaste A. J. Kaland, voor zitter van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen in Zeeland. Het algemeen bestuur van deze, van oudsher protestants- christelijke stichting, had zojuist besloten om de deur open te zetten voor de Zeeuwse katholieken. Dit geschiedde royaal, zoals voorzitter Kaland het uitdruk te, „en zonder gemillimeter". Drie van de twaalf bestuursze tels in de stichting zullen wor den aangeschoven voor verte genwoordigers van de rooms- katholieke kerk in Zeeland. Er worden geen voorwaar den aan deelneming door de katholieken gesteld. Of zij vroeger of later de door hen beheerde inrichtingen in de stichting willen inbrengen, is een volledig open kwestie. Er werden, tijdens de gisteren in Sint Maartensdijk gehouden vergadering nauwelijks kriti sche geluiden over het voor stel van het gedelegeerde be stuur vernomen, hoewel de voorzitter wees daarop een dergelijk voornemen tien jaar geleden nog veel protest zou hebben ontketend. De voornaamste reden waar om de stichting verpleeg- en rusthuizen graag de medewer king van katholieke zijde wenst, is aldus legde de heer Kaland uit dat men deze grote groep mensen mede verantwoordelijkheid wil aan bieden in het werk, dat pri mair het welzijn van de gehe le Zeeuwse bevolking raakt. Een soortgelijk gebaar is en kele jaren geleden zij het tevergeefs in de richting van „Humanitas" gemaakt, toen deze stichting plannen had voor de bouw van een eigen verpleegtehuis op Wal cheren. Een plan, dat zo meende de heer Kaland waarschijnlijk niet veel levens kansen meer heeft. „We heb ben in elk. geval de deur voor Humanitas geopend", zei de heer Kaland. De toetreding van de katho lieken tot de stichting kan op den duur wel consequenties hebben. De bestuursstructuur van de katholieke instellingen en inrichtingen verschilt hier en daar nogal van die waar mee tot dusverre binnen de stichting werd gewerkt. Er zijn overigens al vruchtbare relaties tussen protestants en katholiek Zeeland en nieuwe contacten kondigen zich aan. In het nieuwe en grote ver pleegtehuis van de stichting, dat in Terneuzen in aanbouw is, zullen ook katholieke pa tiënten worden opgenomen. In de bestaande inrichtingen wordt met con amore in stemming van de besturen al katholieke zielzorg uitgeoe fend ten behoeve van de pa tiënten die daarom vragen. De eerste fase in het proces van grondvlakverbreding van de stichtig zal nu be staan in overleg met de deken van Zeeland doctor A. Blorn- merde. In het najaar hoopt men de statuten van de stich ting te kunnen wijzigen waar mee de deelname van de ka tholieken formeel geregeld zal zijn. Aan het begin van de verga dering sprak de voorzitter zijn diepe teleurstelling uit over het feit, dat een groot aantal leden van het algemeen be stuur, veelal zonder kennisge ving, niet was komen opdagen. Hij achtte dit een slecht voor teken voor een eventuele nieuwe structuur van het stichtingsbestuur, waarbij ge dacht wordt aan het scheppen van een groter „parlement" dat het werk van de stichting moet dragen. De vergadering nam giste ren ook een besluit inzake uit breiding nog tijdens de bouw van het verpleegte huis Terneuzen, met veertig bedden voor geestelijk ge stoorden. De kosten belopen daarvan 2,2 miljoen gulden. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De gemeente Tholen heeft de salarisbetaling aan de Stavenisser onderwijzer op non-actief J. Bosloper hervat. De heer Bosloper, die vijf jaar geleden na ru zie van de openbare lagere school in Stavenisse verwij derd werd kreeg sinds 1 april geen geld meer. De gemeente Tholen heeft niet gereageerd op de som matie van de Bergen op Zoomse advocaat Mr. J. Vreijling om Bosloper weer tot de school toe te laten. Mr. Vreijling gelastte vorige week de gemeente Tholen, hem binnen acht dagen te antwoorden. Gebeurde dit niet dan zou hij een kort geding tegen de gemeente aanspannen. De Bergse advocaat gis teren tegenover De Stem: „Wat de gemeente nu heeft gedaan, vind ik hoogst merkwaardig. Ik ga hiermee natuurlijk niet accoord. De heer Bosloper zal zijn plaats op school in Stavenisse te rug krijgen. Op mijn vraag daarover aan de gemeente Tholen wil ik per se ant woord hebben. (Van een onzer verslaggevers) GOES De onderwater sportvereniging Dolfijn uit Goes gaat zondag in de bui tenhaven van het Goese Sas rommel van de bodem opdui ken. Dit gebeurt in het kader van de landelijke actie „Schoon schip". De Nederlandse Onderwa tersport Bond, die deze actie op touw heeft gezet, hoopt op deze manier een kleine bijdra ge te kunnen leveren aan de bestrijding van de milieuver vuiling. (ADVERTENTIE) Kleine moeite. Wip eenvoudig even binnen bij één van de 3000 vestigingen van de Raiffeisenbank en Boerenleenbank. Daar bent u nooit ver van af en is alle buitenlands geld wat u nodig hebt bij de hand. Evenals reischeques, de veilige internationale betaalpapieren.waar u overal ter wereld mee terecht kunt. Trouwens, ook als u in eigen land op vakantie gaat kunt u er goed terecht. Om deskundig en snel uw verzekeringen in orde te laten maken, voor uw reis, bagage, kampeeruitrusting, auto, boot, caravan, voor onverhoopte ongevallen en voor rechtsbijstand in binnen- en buitenland. Gemakkelijk dicht bij huis, bij de bank voor iedereen... de bank voor iedereen 3000 vestigingen

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1