ie^elud OPROER OM INTER-T.V. ZIER ZIJN IN VAKANTIE „Maatregelen nemen tegen guerrilla's" „Geen cent voordeel van hoger collegegeld" Kiezers worden niet geraadpleegd in Irak Binnen maand beslissing over afvallen opvolgers Starfighter typiste ziek? Krijg h bikinifiguur met kaas uit 't vuistje i 1^0/ gngfbgen Kritiek Amin op diplomaat /£^^i ièi^éii ik^ssti ièch^êi hëe&i dageiijksvan9-17uur HET WEER IN EUROPA HEARING IN DEN HAAG: BIJ HERZIEN REGEERAKKOORD Polen en Y.S. zijn „het eens" MAX LEWIN HAALT BAKZEIL Laboratoria Shell dicht binnenland buitenland 1i PARAAT STELLING REACTIE typisten sociëteit RAAD&DAAD Geen vervolging Angola-comité TECHNI-SHOW: machines hout- en metaalbewerking, lastechniek, hydrauliek en pneumatiek, aandrijvingstechniek, toelevering verkrijgbaar Vrijdag 2 juni 1972 (Van onze correspondent) ROME Omdat zij de te levisie-uitzending van de bekerfinale tussen Ajax en Inter niet mochten volgen zijn in de nacht van woens dag op donderdag in de kerker van Poggioreale (Napels) duizend van de tweeduizend gevangenen in opstand gekomen. Nadat zij hun matrassen en hun kledingmagazijn in brand hadden gestoken, for ceerden zij een paar stalen deuren en trachtten de weg naar de vrijheid stormen derhand te nemen. De ci piers openden daarop het vuur. Drie oproerlingen werden gewond, waarvan een levensgevaarlijk door een schot in zijn keel. De opstand had als diepere oorzaken het uitblijven van ie hervorming van het ge vangeniswezen en van het interne reglement, de nau we behuizing en het slechte voedsel. Gisteren tegen 't middaguur keerde de rust terug. On middellijk werden toen 150 gevangenen, opgewacht door een ordedienst van 500 militairen, en overgebracht naar Apulie, de Basiücata en Sicilië. (Van onze redactie buiten land). KAMPALA De president van Oeganda, generaal Idi Amin heeft gisteren kritiek uitgeoefend op een aankondi ging van de Nederlandse am bassadeur in Kampala, drs. J. Polderman over een lening die Nederland Oeganda wil ver strekken. De Nederlandse ambassa deur maakte woensdag in Kampala bekend dat Neder land van plan is Oeganda in de komende vier jaar leningen te verstrekken tot een totaal van 44 miljoen gulden. Vol gens generaal Amin zijn de besprekingen over de leningen nog niet afgerond en de aan kondiging daarover moeten compleet worden afgewezen. .,De Oegamdanen moeten niet naar dit soort bekendmakin gen luisteren", aldus generaal Amin. „Zij moeten wachten op de officiële bekendmakingen van de Oegandase regering na afloop van alle besprekin gen". Bij navraag in Den Haag bleek dat Nederland (Oeganda is een concentratieland voor ontwikkelingshulp) voor 1972 het land een lening van 11 miljoen gulden heeft toege zegd. Voor de komende drie jaar is een Indicatie gegeven van 33 miljoen gulden. Deze leningen moeten overigens nog door het parlement worden goedgekeurd. De president van Oeganda maakte ook de uitwijzing be kend van een Cypriotische za kenman. Deze had woensdag samen met de Oegandase fir ma Hadji Moesa Sebadoeka bekendgemaakt dat een lening van 150 miljoen shilling (on geveer 67 miljoen gulden) zou worden verstrekt aan de Uganda African Traders Asso ciation. Het ministerie van fi nanciën in Kampala maakte daarop bekend dat er wel ge sproken werd over een derge lijke lening, maar dat er nog géén overeenstemming was bereikt. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Bij het begin van het vakantieseizoen heeft de Europese Commissie in Brussel er nog weer eens op gewezen dat tegen ziektekosten verzekerde werknemers, op grond van de EEG-spelregéls, ook in het buitenland recht hebben op vergoeding van de kosten die ze ingevolge ziekte moeten maken. Voor het vertrek naar het buiten land moet men echter wel bij zijn ziekenfonds een zoge heten „formulier e-6" aanvragen. Bij ziekte of ongeval in 'het buitenland zal de ziekteverzekeringsinstantie in dat land, op vertoon van dat formulier, helpen. In België, Frankrijk en Luxemburg moet de verzekerde de kosten die hij maakt voor medicijnen etc. in principe eerst zelf betalen. Daarna krijgt hij die terug van de ziek teverzekering in deze landen. In Duitsland, Italië en Neder land wordt in de regel de geneeskundige verzorging koste loos verstrekt. In Nederland krijgt men ook de geneesmid delen gratis. In Italië en Duitsland moet men daarvoor in de regel een kleinigheid betalen. ISRAËL DREIGT LIBANON (Van onze redactie buitenland) JERUSALEM/BEIROET Israël heeft Libanon aangezegd dat het maatregelen moet nemen tegen de Arabische guerrillabewegingen die verantwoorde lijk zijn voor aanslagen als die van dinsdag op de luchthaven Lod in Tel Aviv, op straffe van krachtige Israëlische vergeldingsacties. Israëls standpunt ten aanzien van de slachtpartij en de waarschuwing aan het adres van Libanon die het impli ceert, is door Israëlische diplomaten ter kennis gebracht van vele buitenlandse regeringen, van wie verwacht wordt dat ze het Beiroet zullen laten weten, Premier Golda Meir en mi nister van buitenlandse zaken Abba Eban van Israël hebben Libanon woensdag (zoals be richt) rechtstreeks voor het bloedbad dat aan 27 men sen het leven kostte en er bij na tachtig verwondde ver antwoordelijk gesteld. De Israëlische reactie heeft al tot gevolg gehad dat Air France Jerusalem heeft laten weten dat ze bereid is om alle noodzakelijke veiligheidsmaat regelen te nemen die geëist worden. Israëls rriinister van verkeer, Shimon Peres, heeft soortgelij ke verzekeringen gekregen van de .Sabena en Lufthansa, Intussen neemt men in Liba non niet het risico dat Israël het bij zijn'eis tot optreden te gen de guerrillabewegingen zal laten. Men is bang dat het zal overgaan tot represailles. De Libanese krijgsmacht en de Pa lestijnse commando's in Liba non verkeren in staat van pa> raatheid. Zo zijn bij de luchthaven van Beiroet extra luchtafweerka- nonnen in stelling gebracht en patrouilleren pantserwagens op de wegen die naar het vliegveld leiden. De luchthaven van Beiroet was in december 1968 doelwit van een Israëlische vergeldings actie voor de aanslag op een Israëlisch vliegtuig op de lucht haven van Athene door het volksfront voor de bevrijding van Palestina in Libanon. Libanon heeft tegen de Vei ligheidsraad der Verenigde Na ties gezegd dat het niets met de aanslag op Lod te maken heeft gehad. Hét verweet Is raël dat het door dit te sugge reren de toestand in het Mid den-Oosten verérgert. In heel de wereld wordt in tussen afschuw over het bloed bad in Tel Aviv uitgesproken. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken veroordeel de het „doden zonder aanziens des persoóns". In hét Midden- Oosten werd de aanslag veroor deeld door konig Hoessein van Jordanië. Volgens hem zijn de daders „zieke mensen", die ge- Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Malaga Mallorca München Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tel Aviv Tunis Max. Temp. licht bew. licht bew. half bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen zwaar bew. half bew. zwaar bew licht bew. onbew. onbew. zwaar bew. licht bew. geheel bew. zwaar bew. licht bew. regen regen licht bew. onbew. licht bew. zwaar bew. handeld hebben tegen de Ara bische geest in. Ook in de Eu ropese en Afrikaanse kranten werd de aanslag veroordeeld. Uit Tokio vertrok donderdag een speciale Japanse gezant, Kenji Foekoenaga, naar Israël, om er formeel Japans leedwe zen over het gebeurde op Lod over te brengen. Foekoenaga, die vrijdag in Tel Aviv aan komt, omschreef zijn missie als die van iemand „die op een spijkerbed zit". De overlevende pleger van de aanslag op Lod, Kozo Oka- moto uit Osaka, heeft donder dag tegen de Israëlische politie die hem ondervraagt, gezegd dat hij betreurt dat hij niet met .zijn twee landgenoten is omge komen. „Ik wacht erop dat de Israëli's me executeren, anders pleeg ik zelfmoord" heeft hij volgens de Japanse radio ge zegd. Volgens de radio was. Oka- moto's oudere broer, Takesji, een van de negen radicalen die twee jaar geleden een Japans lijnvliegtuig kaapten eri naar Noord-Korea vlogen. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG „Dit wetsontwerp leidt tot maximale ergernis en minimale opbrengst. De regeling zal gemakke lijk te ontduiken zijn. Een waterdichte controle zal ook een hoop kosten. Ik zie geen cent voordeel van de verho ging van de collegegelden, wel een ontzettende hoop el lende". Dat zei drs. Visser, het vroegere hoofd van de afde ling Rijksstudietoelagen van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen gisteren op een hearing over het betrok ken wetsontwerp van minister De Brauw. Drs. Visser ver scheen in zijn kwaliteit als studentendecaan in Leiden. Gedurende twaalf uur werd er van alle mogelijke kanten tegen het hogere collegegeld geprotesteerd. Van de zijde van de Utrechtse universiteit werd bovendien onomwonden gezegd dat men niet denkt aan een strenge controle. Vanuit Utrecht werd echter meteen ook een „compromis" ver strekt voor die leden van de regeringspartijen, die door de torenhoog opgestapelde' kri tiek gingen twijfelen over de zin van de collegegeldverho ging: „Als het wetsontwerp wordt aangenomen, zorg dan in elk geval voor de mogelijk heid van gespreide beta ling". Van allerlei kanten werd gesteld dat het voor tal van gezinnen alleen maar mogelijk zal zijn straks f 1000,- op tafel te leggen, als men niet op vakantie gaat of geld gaat le nen. Vrij unaniem was de kri tiek, dat de verhoging geen enkele andere grond heeft dan het vinden van het nodige geld. Steeds weer werd de stelling van de minister aan gevochten, dat hij op deze ma nier iets doet aan de vermin dering van de inkomensver schillen. 0 De kinderen van prinses Beatrix en prins Claus hebben hun eerste officiële daad ver richt: de opening van de ten toonstelling „Kind en milieu'- op de Floriade in Amsterdam. Prins Claus helpt Constantijn op een plastic speeltuig, waar Johan Friso zich al helemaal thuisvoelt. ROTTERDAM (ANP) Drie Europese Shell-laboratoria zul len voor midden 1975 worden gesloten. Het gaat om de Ne dcrlandse vestiging in Delft en om de Britse laboratoria in Egham en Carrington. De reorganisatie zal voor wat Nederland betreft een perso neelsvermindering van 250 ar beidsplaatsen tot gevolg heb ben. In de Nederlandse Shell- laboratoria werken in totaal ongeveer 2700 mensen. De in krimping van het aantal ar beidsplaatsen hoopt Shell te bereiken door natuurlijk ver loop, niet-vervanging en ver vroegde pensionering. Men ver wacht dat het werkelijke aan tal ontslagen gering zal zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Wij denken er niet aan een eventueel herzien regeerakkoord aan het oordeel van de kiezers te onderwerpen". Minister-president Biesheuvel verklaarde dit gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie. (Van onze redactie buitenland) BEIROET Irak heeft don derdag Iraq Petroleum Compa ny (IPC), het consortium van westerse oliemaatschappijen dat de Iraakse oliereserves ex ploiteert, genationaliseerd. President Achmed Hassan al-Bakr heeft dat donderdaga vond bekendgemaakt in een toespraak via radio en televi sie. De revolutionaire raad (de regering van Irak) keurde een desbetreffende wet goed die dezelfde dag (1 juni) van kracht is geworden. De in Londen gevestigde IPC en haar nevenbedrijven zijn het gezamenlijk eigendom van Britse, Nederlandse, Franse en Amerikaanse ondernemin gen. WARSCHAU (DPA) De VS en Polen hebben tijdens het bezoek van ongeveer een etmaal, dat president Nixon aan Polen heeft gebracht, er blijk van gegeven, dat zij het eens zijn in alle bilaterale in ternationale vraagstukken met uitzondering van Vietnam. De voornaamste gespreksgenoot van Nixon was de Poolse par tijleider, Edward Gierek. Bei den hebben zij ook het slot communiqué ondertekend. Donderdagmiddag vloog Nix on naar Washington terug, De premier is in zijn uitla tingen over een eventuele her ziening heel wat voorzichtiger dan VVD-fractieleider Wiegel, die een week geleden vaststel de, dat het regeerakkoord her zien moet worden. Mr. Bies heuvel: „Ik sluit de mogelijk heid, dat het regeerakkoord op enkele punten herzien moet worden, niet uit. Maar ik ben nog niet zover, dat ik zeg: het moet". Wanneer het zover komt dan moeten naar het oordeel van de premier alle punten uit het akkoord ter discussie staan. Te zamen met zijn vice-pre mier, mr. Nelissen, heeft de minister-president met de lei ders van de regeringsfracties over een eventlele herziening van het akkoord gesproken De fractieleiders zijn naar zijn zeggen in beginsel bereid aan herziening mee te werken. De kabinetsleider wilde gistera vond niet uitspreken, dat naar zijn inzicht een herzien ak koord aan de goedkeuring van de regeringsfracties onderwor pen moet worden, zoals dat wel gebeurd is met het regeer akkoord op basis waarvan het kabinet-Biesheuvel tot stand kwam. „De fractievoorzitters moeten zelf bepalen welke procedure zij willen volgen. Ik vertrouw erop dat zij de pro cedure zullen volgen, die voor het kabinet het meest efficiënt is". (ADVERTENTIE) Met zijn uitspraak, dat een herzien akkoord niet aan het oordeel vam de kiezers moet worden onderworpen, reageer de mr. Biesheuvel op een uit lating van oppositieleider Den Uyl eerder deze week. Drs Den Uyl zei toen, dat de ge loofwaardigheid van de parle mentaire democratie vereist, dat na opblazen van het re geerakkoord de kiezers ge raadpleegd worden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG In de ko mende drie tot vier weken zal het besluit vallen welke van de vijf thans in aanmerking komende opvolgers van de Starfighter, en uiteindelijk wellicht ook van de NF-5- straaljagers, zullen overblij ven. Dit heeft minister De Koster van Defensie .donder dag meegedeeld nadat hij op de vliegbasis Ypenburg was teruggekeerd van een drie daags bezoek aan Zweden. Het bezoek van minister De Koster was het laatste in de serie oriëntatiebezoeken van de minister in de afgelopen maanden, o.f,aan vliegtuigfa brieken van Lockheed en Northrop in de Verenigde Sta ten en -van Dassault-Brequet in Frartkri-jk. Ze had-den ten doel hem op de hoogte te brengen van de ontwikkelin gen van straaljachtvl-iegtuigen die in aanmerking komen voor het vervangen van eerst de Starfighter en naderhand ook van de NF-5. Tot dusverre heeft de lucht machtstaf de Dassault-Brequet „Mirage", de Lockheed CL1200 „Lancer", de Northrop P530 „Cobra" en de Saab „Vdg-gen" uit een aantal van acht mogelijke vervangers ge selecteerd. Bij deze vier types komt eigenlijk ook nog de MacDonnell Douglas F-4 „Phantom", zo zei minister De Koster, omdat ook een specia le uitvoering van dit type is aangeboden. De minister zei dat bij een beslissing over de keuze van de opvolger naast de financiën (alle kandidaat-opvolgers ont lopen elkaar niet zoveel in prijs) zwaar zullen meewegen mogelijkheden om de Neder landse vliegtuigindustrie in de produktie te laten delen. Voor het geval de keuze op de in ontwikkeling zijnde jachtuitvoering van de „Vig- gen" zou vallen, zou het denk baar zijn dat de Nederlandse industrie ook een aandeel zou krijgen in de produktie van - (de 500) „Viggen" toestellen die de Zweedse luchtmacht nodig heeft. Het eerste uitzendbu reau van Nederland heeft de oplossing. Uitstekende, zorgvuldig geteste kantoor krachten van typiste tot boekhouder,staan tot uw beschikking. U betaalt al leen de gewerkte uren en mochten de prestaties niet aan uw verwachtingen be antwoorden, dan geldt de unieke 4-uren-garantie. Informeer eens bij het eerste .uitzendbureau van Nederland. het uitzendbureau dat - jj garantie geeft e*s - Ginnekenweg 7 03 BREDA, Tel.: 01600- 33329-48916. AMSTERDAM (ANP) —De Amsterdamse officier van jus titie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker, heeft medegedeeld dat er voor hem, na een onderzoek van de rijksrecherche, onvoldoende gronden aanwezig zijn om een strafvervolging te beginnen te gen het Angola-comité of dr. S. Bosgra van dit comité. Een brief van de voorzitter van de partij Nieuw Rechts en hoofdredacteur van het week blad „De Vrije Pers", Max Lewin, over de actie van het Angola-comité, was voor de officier aanleiding in maart een oriënterend onderzoek door de Amsterdamse politie te laten instellen naar de wij ze waarop het Angola-comité zijn actie tegen de koffiebran- ders voert. Later heeft de rijksrecherche nog een onder zoek ingesteld. Als mosterd na de maaltijd, volgen hier nog wat indrukken van het cupgeweld in de Kuip van Rotterdam, waar Ajax met een gouden pennetje historie heeft geschreven. Zoals dat heet. Hoe goed Ajax wel was heeft u uitgebreid zelf kunnen zien en lezen. Zelden zal een voetbalelftal zo uitbundig zijn geloofd en geprezen als juist dit Ajax. if- We moeten evenwel de boel niet overdrijven, maar wel met nadruk vaststellen dat voetbal len een prachtige sport is, als het maar goed wordt gespeeld. Nou, en dat gebeurde woens. dagavond in Rotterdam. Vooral in de eerste helft vingen mijn hersens gretig de beelden op die via mijn ogen werden doorge seind. V En laten we even eerlijk zijn, zo'n overwinning van Ajax doet meer goed aan het moreel van het Nederlandse volk dan welke .belastingverlaging dan ook. -9- De mooiste opmerking komt van Herman Kuiphof, tv-com- mentator. Over de cup. „Als-ie niet mooi is dan is-ie in ieder geval groot". V Op een ogenblik dat het gis teren ging regenen, wees een spitsvondige medewerker in het bedrijf waar ik werk, naar de donkere lucht, en stelde vast: Feijenoord huilt. Vis moet overigens zwem men. Dit terzijde. „Visman, mag lk van u drie goudvissen?" „Zeker mijnheer, uitje d'r op?" (Bij een viskar). Nixon mag dan een druk pro gramma hebben gehad, gezel lig was het af en toe ook. Met name zijn speciale adviseur, dr. Henry Kissinger, heeft zich op perbest vermaakt. In Perzië werd het helemaal een wilde boel. if- Onder het genot van een wa terpijp had hij enige tijd niet ongeïnteresseerd de verrichtin gen gadegeslagen van de 23-ja- rige Nadua Parsi, een in wit doorschijnend gewaad gehulde buikdanseres. Tenslotte nam de danseres vrijmoedig plaats op de schoot van de heer Kissin ger, wiens commentaar nader hand was: if- „Ik was zeer met haar inge nomen. Ze is charmant. En z# legde een grote belangstelling voor de buitenlandse politiek aan de dag. Ik ga de wereld tot een betere plaats voor buikdan seressen maken." 't Was vast een spionne. KISS(inger.). En groetjes. MERIJN DE 24-JARIGE sportjournalist C. Onvlee uit Oegstgeest is in de nacht yan woensdag op don derdag aan verwondingen bij een verkeersongeluk in Duits land overleden. (ADVERTENTIES) Nog gauw een paar pondjes eraf vóór de vakantie? Doe 'n 3-daags superdieet: 8 uur een hardgekookt ei, 11 uur een ons kaas uit 't vuistje, 1 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 4 uur een ons kaas uit 't vuistje, 7 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 11 uur een hardgekookt ei. Doe het eens in de 6Nveken, maar vraag 't wel even uw arts. Gemiddeld resultaat:* 4 pondjes kwijt. En of dat scheelt op het strand! KON. NED. JAARBEURS UTRECHT

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9