„Meest adembenemende Amsterdammers huldigen Ajax Cup staat bij politie veilig Blankenburg tekent bij Lasa winnaar elfde etappe ^MIBVOUS Cees van Dongen gaat aan leiding Wielerkoers 's-Heerenhoek Zaterdag- team tegen Kloetinge Kant en Klare Kunsthars rulpasta PORIÖH Cruyfjie en Keizer groots Ajax naar Catshuis De zaak vrijdagavond nog rondmaken? De verzekeringswinkel binnenstappen! Voetbal toernooi voor KPJ lyrisch „Buitenaards" Triester GELUKWENS VOOR AJAX sport Jeugdploeg AV'56 klopt Sprint-team Vrijdag 2 jurvi 1972 13 BUITENLANDSE PERS VOL LOF OVER AJAX LONDEN (ANP) De Britse voetbaljournalisten waren donderdag vol lof over de manier, waarop Ajax woensdagavond in Rotter dam voor de tweede maal de Europa Cup voor landskam pioenen veroverde. Jef Powell schreef in de Dailly Mail: „Ajax speelde puur voetbal en toonde aan dat deze sport prachtig kan zqn. De meest adembene mende show op aarde. De Amsterdammers vooral hun genie Johan Cruyff slechtten de muren van vrees,, welke het spel zo lang opgesloten hebben ge houden. Ajax speelde dichterlijk, spiritueel en met voetbalpie- zier. Het scheurde een van 's werelds meest geraffineerde verdedigende ploegen aan flarden. Het spel, gebaseerd op Europese kracht en ZuidAme- rikaanse vaardigheid, was zo betoverend dat de Engelse clubs met hun „ram-maar- raak-tactiek" niets anders kunnen dan in schaamte het hoofd afwenden. In deze ne gentig minuten was meer vak manschap, vindingrijkheid en techniek te zien dan in de gehele bedroevende Engelse competitie." „Wij zouden overigens al erg blij mogen zijn met een of twee clubs met zoveel talent als de verliezer van woensdag, avond, Inter Milan. En ik had nooit kunnen dromen dat ik dat nog eens zou schrijven over een kampioen van Italië, het land waar voetbal gere geerd wordt door angst en cy nisch geweld", aldus Powell. Ken Jones onderschreef de mening van Powell en voegde daaraan toe: „Ajax speelt in een andere dimensie en staat los van dit door verstikkende verdedigende en keihard aan vallende ploegen beheerste tijd perk. Inter - de hoge priester van de voorzichtigheid, welke bepalend is voor het spel in Italië kreeg nimmer de kans over te schakelen op het rusti ge ritme, dat essentieel is voor zijn strategie. DEN HAAG (ANP) Mi nister-president Biesheuvel en zijn echtgenote, minister J. A. Engels en staatssecretaris Von- hoff van CRM zullen zaterdag het bestuur en de spelers van Ajax met hun echtgenotes op het Catshuis In Den Haag ont vangen. Desmond Hackett, de nestor van de Britse sportpers, werd in de Daily Express lyrisch over Johan Cruyff die hij be schreef als „de golden boy van het Europese voetbal, die zijn gewicht in diamanten waard lijkt." Geoffrey Green van de Ti mes drukte zich wat minder gezwollen uit: „Ajax heeft ge makkelijk en daardoor terecht de Europese titel veroverd." Hij voegde daaraan toe dat „Cruyff zijn uitverkiezing tot Europese voetballer van het jaar volledig waar maakte." Ook de Spaanse kranten zwaaien Ajax eensgezind lof toe. Het sportblad „As" schrijft onder de kop over vijf kolommen: „Ajax, de super kampioen" op de voorpagina: „De pupillen van Kovacs heb ben Invernizzi's leerlingen in alle vakken verslagen". In de zelfde krant schrijft Rafaël Rienzi een beschouwing, waar in hij zich afvraagt of er met Ajax wellicht een nieuwe voetbalmacht is geboren, die vergeleken kan worden met Real Madrid in zijn beste ja ren. „De resultaten van Ajax gedurende de laatste jaren en vooral de manier waarop die werden behaald, doen dat zo langzamerhand geloven", aldus Rienzi. Het blad Marca verheft de kwaliteiten van dit Ajax bo ven elke twijfel. Het trekt zelfs een vergelijking tussen de finale Ajax-Inter en de eindstrijd Brazilië-Italië van het wereldkampioenschap 1970, „waar het aanvallende voetbal op dezelfde, ondubbel zinnige manier zegevierde." „Ajax heeft een sublieme fi nale gespeeld", aldus Marca, maar het is jammer dat er niet een half dozijn doelpun ten is gemaakt." Het dagblad ABC meent dat er momenteel gesproken kan worden van „een Nederlandse periode" in het Europese voet bal: „Enthousiasme, aanvals lust en durf zijn de ingrediën ten van een nieuw soort voet bal, waarvan Ajax voorlopig alleen het recept bezit. „Het blad „Ya" concludeert dat de superioriteit van Ajax in het geheel niet tot uitdrukking is gekomen in de score van 2—0. Evenals in alle bladen wordt het duo Cruyff-Keizer ge roemd wegens zijn „buiten aardse acties". Ook Zwitserse kranten had den speciale verslaggevers naar Rotterdam gestuurd. Suisse in Geneve en La Tribu ne de Lausanne wijdden don derdag een gehele pagina aan de finale om de Europa cup 1. Suisse was een en al lof maar La Tribune de Lausanne merkte op dat Ajax toch heel wat moeite had met Inter. „In- ter is nu eenmaal geen ge bouw, dat je gemakkelijk om blaast. De Nederlanders waren superieur, maar de Italianen behoefden zich niet te scha men over hun prestatie". De toonaangevende Romein se sportkrant Corriere Dello Sport voerde donderdag een vette kop: „Inter oversloeg zichzelf". Het blad was geheel in mineur: „We hadden tevo ren nauwelijks hoop op een overwinning van- Inter, maar juist toen de kans op succes aanwezig was gaven de „Ne- razzuri" (blauw-zwarten) de wedstrijd uit handen. Inter gaf een doelpunt cadeaiu aan een ploeg, die tot dan toe niets had gedaan om een treffer te verdienen." Ajax toont de Cup op het Leidseplein in Amsterdam. Hier heeft Ruud Krol de beker in de hand, links burgemeester Samkalden van Amsterdam, uiterst links een trotse Ajax-voorzitter Jaap van Praag. AMSTERDAM (ANP) Ook de weergoden waren met Ajax, de uitbundig gevierde Europese titelhouder. Een diep rode on dergaande zon bescheen don derdagavond met zijn laatste krachten de tienduizenden uit zinnig enthousiaste Amster dammers, die hun kelen schor schreeuwden. Zij stonden op gesteld langs de route die de kersverse kampioen in open limousines aflegde door „zijn stad". Vele bossen bloemen werden naar de vele handen pakkende spelers gegooid. Rond zes uur vertrok de stoet van een rode en zes witte Mercedessen van uit het Ajax-stadion in Amster dam-Oost, voorafgegaan door een bus met pers en een open vrachtauto met fotografen en cameralieden. De stoet werd omgeven door een groot poli- tie-escorte. Voor de tweede keer binnen een jaar (vorige keer was het 3 juni) lieten de Ajaeieden zich hartstochtelijk toejuichen bij de rondrit door Amsterdam na het behalen van het Europees kampioenschap. Ditmaal werd niet zoals de eerste keer door de binnenstad gereden. Nu werd via een korte route koers gezet naar de Stadsschouw burg aan het Leidseplein, waar reeds lange t|jd voor de hul diging zich honderden hadden opgesteld. Ruim 30.000 supporters wa ren donderdagavond samenge stroomd op het Leidseplein om hun favorieten op het balkon van de Stadsschouwburg toe te juichen. Zover men kon kij ken, in alle hoeken en portie ken van het plein stonden de Amsterdammers naar hun hel den te schreeuwen. Bij het verschijnen van de spelers op het balkon brak een oorverdo vend gejuich los. Het hele plein sidderde van de opge zweepte spreekkoren, zoals „Ajax Ajax", Cruyffie, Cruyf- fie" en alle andere namen van Ajax-voetballers. Op het bal kon deelde ook burgemeester Sambalden in de feestvreug de. Supporters waren in lan taarnpalen en bomen geklom men om maar een zo goed mogelijk zicht op de duidelijk vermoeide, maar gelukkige spelers te hebben. Na een rond rit van ongeveer een uur, ge volgd door een huldiging van drie kwartier op het plein wa ren de spelers oververmoeid en verlangden naar de betrek kelijke rust van het stadhui?. Om kwart voor aoht vertrok ken de kampioenen met grote snelheid en onder escorte, dit keer per bus, van het Leidse plein naar het stadhuis voor een ontvangst door het ge meentebestuur. Tegenover het stadhuis had den zich reeds geruime tijd van tevoren honderden sup porters opgesteld die geen glimp van hun idolen wilden missen. „Ajax speelde niet zo goed als zijn reputatie zou doen ver moeden. Daarom was het des te triester dat Inter op een der gelijke werde wijze moest ver liezen". De Corriere Dello Sport be strijdt de mening dat het Itali aanse voetbal een leeg omhul sel geworden zou zijn. „Jonge spelers als Bellugi en Oriali maken een terugkeer van de vroegere roemrijke dagen waarschijnlijk." De Milanese krant Giorno vindt dat Ajax zijn succes verdient had. „Het Amster damse elftal speelde niet erg gevarieerd, maar slaagde toch in een lawine van aanvallen. Het eerste doelpunt was daar van een gevolg." „Inter kon niet meer doen dan het deed. Het was wel gedwongen om terug te blij ven. Zelfs op het middenveld heerste Ajax." De Messaggero uit Rome noemde de nederlaag van In- ter een zoveelste schrijnende teleurstelling voor het Itali aanse voetbal. „De meer dan tienduizend Italiaanse suppor ters in het Feyenoord-stadion moeten zich verraden hebben gevoeld. Inter speelde ontzet tend slecht, maar Ajax pres teerde niet veel meer,-" AMSTERDAM (ANP) „Waar'is de Europacup veili ger dan bij de politie", moet Ajax-aanvoerder Piet Keizer gedacht hebben toen hij woensdagnacht de opnieuw veroverde Europacup samen met Wim Suurbier rond 02.30 uur het politiebureau Leidse plein binnenbracht. De lichtelijk verbaasde agenten, totdan alleen gecon fronteerd met uitzinnige sup porters, aanvaarden de bokaal maar wat graag. De Ajax-spelers waren op een intiem kampioensfeestje bijeen in de tegenover het bu reau gevestigde Hoopman-bo dega, waarvan Piet Keizers schoonvader eigenaar is. De kampioenen vonden het raad zamer het 'kostbare kleinood tijdens het feestgewoel in ver zekerde bewaring te stellen. Een uur na aflevering heeft de Ajax-aanvoerder de cup opgehaald. De op dat uur van de nacht nog talrijke, feestvie rende Amsterdammers hebben, vermoedelijk tot hun grote spijt niets van deze veiligheids expeditie gemerkt. (Van onze atletiekmedewerker) GOES De meisjesploeg van AV '56 uit Goes kwam zon dagmiddag te Vught uit in een competitiewedstrijd. De Goese meisjes werden met 5.257 pun ten winnaar vóór Sprint Breda met 3.666 pnt. De estafetteploeg van AV'56 bestaande uit Els Bakker, Jac queline Hamelink, Elly Crucq en Anja de Munck leverden een uitstekende prestatie door de 4 x 100 meter te lopen in 53.5 sec. Zij bleven met deze tijd een séconde boven het Zeeuws record. Op de 100 me ter kwamen Jacqueline Hame link en Anja de Munck tot goe de tijden van 13.1 en 13.4 sec. Jacqueline Hamelink kwam eveneens op het verspringen tot een goede prestatie met 5.06 meter. Elly Kodde won in haar klasse de 800 meter in de goede tijd van 2.29.2 min. MÜNCHEN (ANP) Horst Blankenburg, de 24-jarige vrije verdediger van Ajax, heeft zijn contract met de Amsterdamse vereniging met drie jaar verlengd. Ajax speelt op 4 augustus in München en op 8 augustus in Amsterdam vriendschappelijke wedstrijden tegen FC Bayern München. FORTE DEI MARMI (ANP) In de elfde etappe van de ronde van Italië een rit over 242 km van Porto Ercole naar Forte dei Marmi hebben de renners 'zich heerlijk gebruind in de Toscaanse zon. De grote groep bleef vrijwel voortdu rend bij elkaar en reed een hoog gemiddelde van ruim 42 km/u. Alleen de Italiaan Emi- lio Casalani heeft een keer ge probeerd weg te komen. De Italiaan bouwde een voor sprong op van anderhalve mi nuut en reed lange tijd voor de grote groep uit. Hij was ech ter niet in staat zijn voorsprong tot de finish te behouden. Het werd uiteindelijk een massale eindsprint waarin de Spanjaard Miguel Lasa de snelste bleek. Eddy Merckx bemoeide zich niet met de eindspurt om geen enkel risico te lopen voor de tijdrit die voor vrijdag op het programma staat. Uitslag elfde etappe: 1 Lasa (Spa.) de 242 km in 5.39.04 (gem. 42.821 km/uur) 2 R. de Vlaeminck (Bel.) z.t. 3 Bitossi (Ita.) z.t. 4 De Geest (Bel.) z.t. 5 Spahn (Zwi.) z.t., 6 Motta (Ita.) z.t., 7 Van Vlierberghe (Bel.) z.t., 8 Dancelli (Ita.) z.t., 9 Ritter (Den.) z.t,, 10 Gimondi (Ita.) z.t. Na de elfde etappe ziet het algemene klassement er als volgt uit: 1 Merckx (Belg.) 57.34.14, 2 G. Petterson (Zwe.) op 10 sec., 3 Fuente (Spa.) op 1.37, 4 Lasa (Spa.) op 3.12, 5 Motta (It.) op 4.13, 6 Zilioli (It.) op 4.25, 7 Galdos (Spa.) op 4.30, 8 Lopez Carril (Spa.) op 4.45, 9 Schiavon (It.) op 5.08. 10 Lazcano (Spa,) op 5.04 (ADVERTENTIE) Wilt u vóór het weekeinde nog snel iets afsluiten? Dan kunt u op vrijdagavond nog terecht bij Interpolis Breda. Kijk; Interpolis is een groot verzekeringsconcern. Maar wij willen de afstand tussen klant en concern gezellig klein houden. Daarom vestigen wij, naast de andere verkooppunten, door heel het land eigen kantoren. Waar u, als in een goede winkel, terecht kunt voor snelle service en persoonlijk advies. Èr is nu ook zo'n gemakkelijk Interpolis service-centrum in Breda. Parkstraat 9 (voorheen Fatimastraat). Komt u maar. Dit is een van onze behulpzame en deskundige adviseuses. Belangrijke zaken kunt u trouwens rechtstreeks bepraten met de leiding, van Interpolis Breda. Interpolis Breda, Parkstraat 9 (voorheen Fatimastraat).Telefoon 49850/49857. (Van onze sportredactie) BREDA Cees van Dongen uit Oud-Gastel voert de rang lijst aan in het Schelde-Delta- klassement van de Breda Bier-wielercompetitie. Henk Stander uit Oude Tonge volgt op de tweede plaats. In het Biesbosch-klassement gaat Har ry van Groezen uit Lage-Zwa- luwe aan de leiding. De standen zien er als volgt uit: Biesbosch klassement (na de ronde Laige-Zwaluwe): 1. H. van Groesen Made 51 punten, 2 P. Kuys Vlijmen 48, 3. W. Prinse Hank 45, 4. B. ter Harmsel Laige-Zwaluwe 39, 5. P. Gödde Hardinxveld 35, 6. A. de Jongh Made 34, 7. T. Damen Ulvenhout 30, 8. H. van Dongen Prinsenbeek 25, 9. P. Hobo Zuilichem 24, 10. G. St.-Nicolaas 's-Gravendeel 22, 11. R. Schuiten Zandvoort 20, 12. H. Bakker Wieringer- meer 19, 13. C. van Bragt Lage-Zwaluwe 19, 14. P. Fran ken Oosterhout 19, 15. J. van Driel Werkendjam 19. Schelde-Delta-klassement (na de Ronde van Nw.-Vosse- meer): 1. C. van Dongen Oud-Gas tel 60 punten, 2. H. Stander Oude Tonge 59, 3. A. v.d. Hoek Dirksland 50, 4. P. Fran ken Oosterhout 45, 5. A. v. Overveld Zegge 42, 6. B. Broere Oudenbosch 38, 7. J. van Dijk Ulvenhout 32, 8. J. Raas Heinkenszand 28, 9. F. Bolluis Dinteloord 26, 10. A. Kra-us Oudenbosch 26, 11. R. Schuiten Zandvoort 26, 12. W. Dielemans Prinsenbeek 21, 13. L. Verwey Pijnacker 20, 14. H. van Dongen Prinsenbeek 20, 15. A. Dekkers Udenhout 20, 16. W. de Wilde Kloetinge 19, 17. F. van de Ende Mon ster 19, 18. S. Berkhout, Schip luide 19, 19. W. de Waal Axel 18, 20. P. Gödde Har dinxveld 18, 21. C. Bal Kwa- dendamme 18. (Van onze sportmedewerker) 's-HEERENHOEK De 24e „Regenboogkoers" in 's-Hee- renhoek die zondag wordt ver reden belooft bijzonder attrac tief te worden. Naast de koers voor amateurs heeft het actie ve wielercomité ook een da meswedstrijd op het program ma staan die alle voorgaande zal overtreffen. Er is namelijk bij de dames een sterke inter nationale bezetting. Behalve alle Nederlandse (Van onze sportmedewerker KWADENDAMME Zater dag houdt de voetbalvereni ging „Kwadendamme" een ju- bileumtoernooi voor pupillen in het kader van het 30-jarig bestaan. De deelnemende verenigin gen zijn: Hansweertse boys, Hoedekenskerke, Volharding, Ovezan-cle; Borsele, 's Heer- Arendskerke en Kwadendam me. Bij dit toernooi dat om 11 uur begint komen binnen de lijnen C-pupillen en Dl en D2 pupillen. DEN HAAG (ANP) De vaste commissie voor CRM uit de Tweede Kamer heeft spe lers, functionarissen en be stuur van Ajax een gelukwens gezonden bij het heroveren van de Europa-cup. De commissie dankt allen „voor de grote stimulans die zij daarmee opnieuw hebben gegeven aan de belangstelling voor de sportbeoefening in Nederland". dames komen aan het vertrek bijna alle buitenlandse deel neemsters die een dag tevoren aan de Delta-klassieker heb ben deelgenomen. Present zijn de nationale teams van Fin land, Zweden, Engeland, Italië en West-Duitsland. Dit mag voor Nederland wel een pri meur worden genoemd. Bij de Nederlandse dames: Keetie en Bella Hage, Willy Kwantus, Mini Brinkhof, Truus van der Plaat, Eef Hel der, Nel Streef en Anneke Lu- te- De wedstrijd gaat over 25 ronden (55 kilometer). Het wordt voor de dames bijzon der spannend in 's-Heerenhoek want na de wedstrijden op vrijdag 2 juni in Souburg en zaterdag 3 juni (Delta-rit) wordt er zondag een eindploe- genklassement opgemaakt. De wedstrijd begint om half twee. Er zijn 60 deelneemsters. Om kwart over drie begin nen de amateurs aan hun 45 ronden (100 kilometer). Bij de ruim 50 vertrekkers ontbreken Cees Bal en Cees Priem (deel name aan de Ronde van Enge land) en Aad van der Hoek die de Ronde van Oostenrijk doet. Toch komen er genoeg cracks aan de start om een felle strijd te garanderen. Di recte favorieten zijn de win naar van vorig jaar Henk Stander, Roy Schuiten, de sterke militaire kampioen en de Zeeuwse vedetten Toine van de Bunder, Wim de Waal en Jan Raas. Vooral laatstge noemde zal gesteund door zijn vele fans nog eens willen be wijzen dat zijn fraaie resulta ten in dit voorseizoen geen uitschieters zijn geweest. Ver dere bekende namen bij de amateurs zijn: Anton van de Spiegel, Tonnie Huijzen, Ad. Vasseur, Johnny Verbeeke, Anton Deusing, Oscar en Hans Hellemons, Wim de Wilde, Wim Evertse, Wim Liebrechts en niet te vergeten Wim West dorp die evenals Jan Raas in eigen omgeving er op is ge brand om een goed resultaat te behalen. Bedde wedstrijden worden verreden op het bekende par koers met start en finish op de Molendijk. (ADVERTENTIE) DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE) Wat slecht te repareren lükt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Heeht op al les; op hout, steen, heton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onsohadelijkvoordehanden. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 (Van een onzer voetbalmedewerkers) MIDDELBURG Zaterdag aanstaande speelt het zaterdag- afdelingselftal van de KNVB afdeling Zeeland in Kloetinge tegen de kampioen van de eerste klas van de zaterdag- competitie, Kloetinge. Het za- terdagafdelingselftal kan in Kloetinge op een warme ont vangst rekenen. De selectiespelers wonnen vorige week dan wel met 01 van Wolphaartsdijk, nu zal dat zo gemakkelijk niet gaan, want Kloetinge heeft voor ei gen publiek wat goed te ma ken na de 51 nederlaag vori ge week in Den Haag. De wedstrijden op het Wes- selopark aan het Noordeinde te Kloetinge begnt 's avonds om zeven uur. De technische commissie van de KNVB afdeling Zee land heeft voor deze wedstrijd hetzelfde elftal als vorige week tegen Wolfaartsdijk, te weten Gert Jansen (Colijnspl. Boys), Piet Meulpolder (Hein kenszand), Diet de Boer (Me- vo), Gillis Maranus en Gerard Schipper (Oostkapelle), Kees Schroevers (SSV), Jan Mal- jers, Piet de Meester en Sam Polderman (Veere), Adrie van den Ende, Kees Kemp en Ri- nus Zegers (Zaamslag). De wedstrijd wordt geleid door scheidsrechter M. Kloet en de heren L. Ra-as en A. van de Broeke treden als grensrechter op.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7