Beroepsbegeleidend onderwijs begint in augustus te Middelbur, Maartenshof 10 juni dicht ANDERE VORM AMATEUR- TONEEL MANIFESTATIE ERFPACHTERS IN OOSTBURG MOETEN TOCH CANON VAN 5 PROCENT BETALEN voor de slanke lijn tijdelijk van 129 voor ElO Middelburger moet meter- opnemer in woning toelaten Boschkapelle niet bij de tijd speciaal cassis STREEKSCHOOL IN KADER PARTIËLE LEERPLICHT Zonniger Toen ik thuiskwam was dat nieuwe gevoel er nog steeds. „VAN ZUID- BEVELAND PARK MAKEN" Verenigingen wijzen landjuwelen af Secties werken Cultuurplan '72 verder uit Hervormde jeugdraad Zeeland: Ruimte voor experimenten i Steun voor vlastelers CS niet akkoord met verlaging stad streek Culturele raad tikt Zierikzee op vingers Je moet 'm voelen. De nieuwe Philishavé" QQ Super. (Maak ook het gebaar van de tevreden driekop-scheerder) CURSUSSEN Vrijdag 2 juni 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse Culturele Raad wil zich door de gemeen te Zierikzee laten infor meren over de plannen die een schoolbestuur in Zierikzee heeft om bij de bouw van een nieuwe school de één procent van de bouwsom, die be steed mag worden voor het aankopen van kunst werken, te gebruiken voor de aankoop van een oude boot, die op het schoolplein zal worden neergezet. De shcoolkinderen kun nen hierin dan spelen. Enkele leden van de cul turele raad waren tijdens de vergadering van gis teren van mening dat hoe leuk het initiatief van het schoolbestuur ook is in dit geval het geld toch op een verkeerde manier wordt gebruikt omdat de een- en ander half procent-regeling be doeld is om kunstenaars te steunen. En die ko men er in dit geval waar schijnlijk niet aan te pas. hoogwater MORGEN, zaterdag 3 juni Bergen op Zoom 7.38 en 19.56, Hansweert 6.52 en 19.03, Terneuzen 6.21 en 18.33, Vlis- singen 5.49 en 18.06, Wemel- dinige 7.28 en 19.46. waterstanden Konstanz 307 pl. 3, Rhein- felden 244 -15, Straatsburg 230 -38, Plittersdorf 390 -9, Maxau 456 pl. 16, Plochingen 133 -5, Mannheim 279 pl. 17, Stein- bach 134 -6, Mainz 276 -1, Bingen 172 -1, Kaub 194 -2, Trier 205 -16, Koblenz 225 -12, Keulen 213 -17, Ruhrort 396 onv., Lobath 1009 pl. 10, Pan- nerdense kop 976 pl. 12, Nij megen 803 pl- 17, IJsselkop 875 pl. 8, Eefde IJesel 406 pl. 16, Deventer 282, pl. 6, Monsin 5452 -14, Borgharen 3955 -31, Belfeld 1134 -22, Grave bene den de sluis 503 onv. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De civie le kamer van de rechtbank te Middelburg heeft de Middel burgse hoofdagent R.M. in het ongelijk gesteld. Volgens het vonnis moet hij de meteropne- mer van het energiebedrijf op werkdagen toegang tot zijn woning verschaffen, teneinde de meterstand te laten opne men. De zaak werd op 19 april voor het eerst door de civiele kamer behandeld. De verdedi ger van M., mr. E. Tak, en die van de gemeente Middelburg, mr. H. Bruin, hielden hun pleidooien. In 1968 weigerde M. de me- teropnemer de toegang tot zijn huis. De warmtemetertjes zijn in de betreffende huizen op de radiatoren in alle vertrekken van het huis gemonteerd. De meteropnemer moet dus overal toegang hebben, daartoe heeft deze ook het recht, want in de Middelburgse gemeenteveror dening van 23 september 1968 art. 25, betreffende vrije toe gang, staat, dat de verbruiker of aanvrager van het ge meente-energiebedrijf ver plicht is aan de directeur of- en aan de door hem aangewe zen personen te allen tijde vrije toegang te verlenen tot het perceel. Tegen deze laatste zinsnede maakte de Middel burgse hoofdagent ernstig be zwaar. Hij ziet deze maatregel als een inbreuk op zijn per soonlijke vrijheid. De rechtbank heeft nu be slist, dat de hoofdagent onge lijk heeft in deze kwestie. De heer M. laat het er niet bij zitten en zal met zijn advocaat contact opnemen teneinde in hoger beroep te gaan. Boven dien zal de heer M. volgende week een gesprek hebben met een juridisch adviseur van VAR A-ombudsman Marcel van Dam. De ombudsman wilde eerste het vonnis van de rechtbank afwachten, alvorens tot verdere stappen over te gaan. (ADVERTENTIE) Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18 uur: Wisselvallig, vooral later zon en ongeveer normale tempera turen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 8.; min. temp. ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp. om streeks normaal.; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. Voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 10: min. temp. ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp. om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. STRANWEER Aan hat strand een zwakke luchtdruk stijging is voldoende om het strandweer iets te stabilise ren. Vandaag droog met flinke zonnige perioden en een mati ge zeewind. Hierdoor nog iets te koel, in de middag veertien tot zestien graden. Zeewatei 12 graden. Vooruitzichten nog niet geheel bestendig, maar perioden met redelijk strandweer. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Als het nieuwe schooljaar weer begint zullen de bordjes aan de technische school aan het Molen water te Middelburg worden verhangen. De technische school verlaat het gebouw, waarna het wordt betrokken door een geheel nieuw instituut: „de streekschool voor be roepsbegeleidende opleiding en vorming van werkende jongeren in Zeeland". Ook het vormingswerk voor de wer kende jeugd krijgt onderdak in de voormalige lts. En dat is een belofte van een toekomstige integratie van het be roepsbegeleidend onderwijs en het vormingswerk op welk terrein hier en daar in ons land al experimenten gaande zijn. Als de integratie een feit is, dan zal het naambordje op de lts wederom worden veranderd. Het geheel gaat dan „streek- centrum" heten, zo vertelde ons gisteren de heer J. D. de Voogd, hoofdconsulent bij het regionaal orgaan van de leer lingstelsels. De streekschool, later even tueel het streekcentrum, is de zichtbare vormgeving van de nieuwe wettelijke bepalingen aangaande de zgn. „partiële leerplicht". Dit houdt in, dat jongeren die de volledige leer plicht van negen jaar hebben voltooid, nog twee jaar lang één dag per week partieel on derwijs moeten gaan volgen. Dit partiële onderwijs kan zowel bestaan uit een op het beroep gericht, begeleidend on derwijs, waarvan één der be langrijkste kenmerken is, dat het sterk praktijkgericht is, als uit vormingswerk. Het beroeps begeleidend onderwijs sluit (hoewel niet noodzakelijker wijze) aan op de leerlingstel sels, waarvan er in Nederland zo'n dertig zijn, terwijl het vor mingswerk voorkomt uit b.v. de levensscholen. Het gaat bij dit alles om méér dan alleen maar het ver hangen van de bordjes. Er is in hoog tempo een integratie gaande van de, veelal op le vensbeschouwelijke grondslag werkende vormingsinstituten. Tegelijk worden er bestuurlijke ketens gesmeed tussen het vor mingswerk en het beroepsbe geleidend onderwijs. In de Zeeuwse situatie is b.v. de héér C. Pinxteren, districtsbestuur der van het NW, voorzitter van zowel het bestuur van de streekschool Zeeland als van de organisatie die het vormings werk begeleidt. De streekschool voor beroepsbegeleidend onder wijs krijgt, zo zegt de heer De Voogd ,een ander gezicht. Het onderwijs wordt ontkoppeld van de lts-opleidingen, waar aan het vroeger verbonden was en krijgt een eigen programma, (Van een onzer verslaggevers) GOES De onlangs opge richte Vereniging Landschaps reservaat Zuid-Beveland heeft in een brief aan staatssecreta ris Vonhoff van CRM en de vaste Tweede-Kamercommissie van CRM verzocht om Zuid- Beveland aan te wijzen als een van de 15 landschapsparken die de staatssecretaris van plan is te gaan instellen. De vereniging, die zoals ge meld streeft naar behoud van het huidige Zuid-Bevelandse landschap met daarbij tevens behoud van de huidige functie en gebruik, wijst CRM op het unieke dijkengebied, weeltjes, het heggengebied en ganzenre- servaat in de „Poel". met eigen (dag)-leerkrachten en een eigen aanpak. De streekschool in Middel burg zal worden bezocht door leerlingen uit geheel midden- en noord-Zeeland. Om prakti sche redenen blijven in Goes en in Zeeuwsch-Vlaanderen de part-time opleidingen aan de lts'en aldaar, bestaan. Er wordt evenwel aan de mogelijkheid van stichting van een streek school in Zeeuwsch-Vlaanderen gedacht. Aan de eerste Zeeuwse streek school, waarvan de heer E. J. Hoeksema directeur is, worden bij voldoende animo cursussen gegeven in de vakken electro- techniek, autotechniek, kantoor assistent, laborant, metaalbe- werken. meet- en regeltechniek metselen, procestechniek, schil deren, timmeren, woningstoffe ren en kleinhandel (winkelbe drijf). De winkel- en kantoor opleidingen zijn nieuw. Ver wacht wordt, dat ook meisjes aan deze opleidingen zullen deelnemen. De streekschool is, aldus voorzitter C. Pinxteren, „inter- levensbeschouwelijk' 'van op zet. Dat is in de statuten neer gelegd. De school neemt in augustus alleen ereste-jaarsleerlingen aan. Omdat de opleiding wette lijk twee jaar duurt, zal de streekschool in 1973, als er een nieuwe lichting eersteklassers komt opdagen, volledig bezet zijn. Voor jonge mensen, die zich via een opleiding in een der leerlingstelsels in een be paald beroep willen bekwamen, of de markt eens willen ver kennen, is een informatieadres geopend, het „regionaal orgaan voor het leerlingwezen in Zee land", Grote Markt 1 te Goes. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Het kost de bevolking van Bosch kapelle en Stoppeldijk nogal wat moeite om bij de tijd te blijven. Dat ligt niet aan henzelf, maar aan het feit, dat het uurwerk van de kerk, al zeer geruime tijd op non-actief staat. Op een niet nader bekende dag, maar wel op een tijdstip dat nauwkeurig is na te gaan, is alle leven uit het mechanische deel van de toren verdwenen. De wijzers zijn op de be wuste dag om half elf blij ven hangen en hebben sinds die tijd deze plaats op de wijzerplaat niet meer kun nen verlaten, omdat er geen geld is voor reparatie van de torenklok. Een inwoner van Boschkapelle heeft het middels een brief aan deze krant, nu voor „zijn" uur werk opgenomen. „Er moet eens wat aan gedaan wor den", zo schrijft hij, „we le ven als inwoners van Vo gelwaarde toch niet meer in de rimboe". Hij geeft er ver volgens de naam van een deskundige firma bij, die naar zijn idee de reparatie zou kunnen uitvoeren. „Ze moeten er geen knoeiers bij halen, anders zitten we bij twee jaar weer met dezelfde ellende", aldus het advies van deze bewogen parochi aan. GOES-TERNEUZEN Op grond van de EEG-bepalingen zal voor vlas voor het ver koopseizoen 1972-1973 een toeslag worden betaald. Elke teler van vlas is verplicht vóór 15 juli 1972 hiervan aangifte te doen. In verband met de huidige onzekere monetaire si tuatie is de hoogte van de toeslagen nog niet vastgesteld. Toch dient men alvast opgave te doen. Deze regeling geldt niet voor vlas. dat in België is (Van een onzer verslaggevers) BREDA Tekort aan finan ciën is er de oorzaak van dat op zaterdag 10 juni Maartens hof in Breda gaat sluiten. Het betekent tevens het vertrek van het augustijnenconvent en van dr. E. Roebroeck OSA, di recteur van het Diocesaan Pas toraal Centrum. Al drie jaar geleden deelde het Bisdom Breda mee, dat Maartenshof geen nieuwe cur sisten meer kon aannemen. De opleiding van leken tot pas toraal werker (er zijn er in middels 50 afgestudeerd), werd geheel gefinancierd door het Bredase bisdom, hoewel de op leiding een landelijke was. ïn Maartenshof was tevens een opleiding M.O.-theologie ge vestigd, die al in september vo rig jaar wegens gebrek aan mankracht en financiën geslo ten moest worden. De vier Bredase augustijnen vertrekken per 1 september van dit jaar naar Utrecht. Di-> recteur van Maartenshof dr. Ad. Vermeulen hoopt daar een nieuwe werkkring te vinden. Adjunct-directeur en studie leider M.O.-opleiding mr. dr. O. J. Albers is benoemd tot di recteur van het Centraal Bu reau van de Nederlandse Kerk provincie. Dr. J. Smit blijft part-time docent aan de M.O.- theologie-opleiding in Tilburg en dr. Roebroeck gaat mee werken aan de Utrechtse theo- logie-opleiding. Over zijn op volging als directeur van het Pastoraal Centrum van het bis dom Breda (hij was dat sinds 1 september 1970) wordt over leg gepleegd. verbouwd. Nederlandse telers, die vlas in België hebben ge teeld dienen, om vo-or toeslag in aanmerking te komen, hier voor een speciale aangifte te doen bij de Belgische autori teiten. Omgekeerd dienen Belgische telers, die vlas verbouwd heb ben in Nederland, om voor toeslag in aanmerking te ko men, ook een speciale aangifte te doen, evenals Nederlandse telers, die bij de medtelling 1972 opgave hebben gedaan. In Nederland zal de aangifte bij de meitelling 1972 worden beschouwd als de hierboven vermelde verplichte aangifte. Telers, die geen opgave heb ben gedaan bij de meitelling, dienen vóór 15 juli 1972 hier van alsnog aangifte te doen bij de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen, te vens Bureau van de Provincia le Voedselcommissaris voor Zeeland, Westsingel 58 te Goes, op het daarvoor bestem de formulier, verkrijgbaar bij deze Stichting. Aanvragen, die na 15 juli a.s. worden ontvan gen, geven geen recht meer op vlassteun. OP HET strand tussen Den Haag en Monster is donderdag een Duitse mijn uit de Tweede Wereldoorlog boven het zand gekomen. De mijnopruimings- dienst bracht de mijn tot ont ploffing. VOLGENS DRIE Zuidhol landse statenleden van de PvdA-fractie had minister Stuyt de industrieën in Rijn mond moeten verplichten emis- siegegevens beschikbaar te stel len. (an een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN Het Zeeuws amateurtoneel heeft zich, evenals vorig jaar, ook uit- jaar uitgesproken tegen het houden van een toneelmanifes tatie in de vorm van een land juweel. Een enquête had eer der al uitgewezen, dat de amateurtoneel-verenigingen er niet veel meer voor voelen om geplaatst te worden in het ka der van een kwalificatie-stel- stel, zoals dat bij de landjuwe len wel het geval was. Men heeft zich uitgesproken voor een meer vrijblijvende toneelmanifestatie, waarbij on der meer het verbeteren van de onderlinge contacten voor op staat. Er is voor die mani festatie ook al een naam ge vonden, namelijk „Speelspie- gel 1972". In deze manifestatie zijn alle theatermogelijkheden ingebouwd, ook het werk van de dramatische vormingsgroe- pen bijvoorbeeld, De laatst ge houden landjuwelen hebben duidelijk aangetoond, dat deze vorm van toneel bedrijven er bij de meeste verenigingen niet zo meer in wil. Bij het jongste landjuweel in de aula van de Jansenius- scholengemeenschap in Hulst resulteerde die opvatting zelfs in een compleet debacle. Niet alleen was de belangstelling van de zijde van de verenigin gen minimaal maar ook het publiek liet verstek gaan. De deskundigen op dit ge bied lieten zich naar aanlei ding van deze teleurstelling niet onverdeeld gunstig uit over de activiteiten, zoals die in dit kader werden bedreven en sindsdien is het met de landjuwelen niets meer ge weest. Nu er plannen bestaan om de jaarlijkse ontmoetin gen van toneelverenigingen een ander jasje aan te geven, blijkt plotseling ook de animo weer wat groter. Op de eerste werkvergade ring waren zeven verenigingen vertegenwoordigd. Daarnaast ook de heer W. Hofman, ad junct-directeur van de Zeeuw se Culturele Raad en uiteraard voorzitter G. Bayens van het (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuw se Culturele Raad gaat op 28 juni secties samenstellen die de verschillende onderdelen van het „Cultuurplan '72" verder zullen uitwerken. Het Cultuur plan '72, dat in korte tijd door een speciale commissie van de Culturele Raad is samengesteld en waarin de richtlijnen wor den vermeld voor de verdere uitbouw van de culturele voor zieningen in Zeeland, is giste ren door de Culturele Raad zonder op- of aanmerkingen aanvaard. Met de drie uitgangspunten voor het te voeren cultuurbe leid (namelijk de gedachte van de permanente educatie, het be vorderen van de creatieve ont wikkeling en de ruimte die er moet zijn om te kunnen experi menteren) waren alle leden het eens, In verband met de planning van al het werk dat in de ko mende jaren moet worden ver richt, werd duidelijk gesteld dat men niet te strak aan deze planning moet vasthouden. Zijn er b.v. mogelijkheden voor be paalde voorzieningen die voor 1974 op het programma staan, eerder te treffen dan moeten die mogelijkheden worden be nut. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG G.S. van Zeeland hebben geen goedkeu ring gegeven aan het besluit van de gemeenteraad van Oostburg, tot vaststelling van de erfpachtcanons en de grondprijzen van de erfpacht percelen in IJzendijke. De be zwaren van G.S. gelden zowel de voorgenomen vaststelling van de grondprijzen, waarover de erfpachtcanon zou moeten worden berekend, als het per centage van de canon zelf. De raad van Oostburg heeft besloten het percentage te veriagen van vijf naar vier procent, omdat een canon van vijf procent onredelijk hoog zou zijn. Volgens G.S. is deze stelling absoluut onjuist. Naar algemene opvatting, zo zeggen zij, dient de canon te worden berekend naar een gemiddeld rentepercentage van de op lange termijn opgenomen geldleningen, te verhogen met een opslag voor administratie kosten. Sinds 1966 bedroeg dit percentage bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor 25-jarige leningen bijna steeds meer dan zes en een half procent, in 1970 zelfs bij na negen procent. Verder heb ben G.S. er bezwaar tegen dat in het besluit geen bepalingen zijn opgenomen over periodie ke herziening van de canon. Wat de vaststelling van de grondprijzen betreft, wijzen G.S er op dat het beslist on juist is om er van uit te gaan, dat deze indertijd (door de toenmalige gemeente IJzendij ke) naar onredelijk hoge waarden zijn vastgesteld. Ze waren gebaseerd op een schat tingsrapport van de commis sie-Bun-De Badts (1969) en een rapport van de stichting Adviesbureau Onroerende Za ken- Het gemeentebestuur van IJzendijke bepaalde de maxi mum prijs op f 25 per vier kante meter, overeenkomstig de uitgifteprijzen in enkele bestemmingsplannen, een vol gens G.S. juiste beslissing, aangezien zodoende geen te grote verschillen zouden ont staan in de diverse grondprij zen. Thans bedraagt de grond prijs in een van de bestem mingsplannen f 29,70 per vier kante meter. De raad van Oostburg had zich voor de vaststelling van de nieuwe grondprijzen uit sluitend gebaseerd op het rap port-Bun-De Badts, waardoor lagere grondprijzen uit de bus komen dan tot nu toe het ge val was. Volgens G.S. kan het rapport geen basis meer zijn voor het vaststellen van de prijzen, omdat het rapport op verouderde gegegens berust. Verder wijzen G.S. er op dat het onbillijk zou zijn tegen over de erfpachters die grond hebben gekocht op basis van het besluit van de gemeente IJzendijke, nu de grondprijzen opeens te verlagen. Uit het feit dat tof nu toe veel erf pachters (95 personen, 41 procent van het totale aantal) hebben besloten hun percelen te kopen, blijkt bovendien dat de prijzen niet te hoog liggen, aldus G.S. Om al deze redenen heeft het college van G.S. goedkeuring aan het besluit van de raad van Oostburg ont houden, mede omdat het zich niet verdraagt met het finan cieel belang van de gemeen te. organiserende Zeeuwsch Cen trum voor Amateurtoneel. De toneelverenigingen, die op deze werkvergadering acte- de-présence hebben gegeven, waren de Camere Rethorica „De Transfiguratie" uit Hulst, „St. Jan ten Steene" de „Hei- kantse Komedie", de toneel- verenigng „Komma" uit Ter- neuzen, „Esmoreit" uit Philip pine, de toneelvereniging „Groede" en Het Middelburgs Dilletanten Toneel. Besloten is op deze bijeenkomst om de groep van zeven te splitsen. De Transfiguratie, St. Jan ten Steene, de Heikantse Ko medie en het HMDT zullen in het kader van de toneelmani festatie hun eenacters in St.- Jansteen in het vernenigings- gebouw spelen. Dat gebeurt op 28 oktober. De overige ge zelschappen doen dat in hi- lippine op 11 november. De verenigingen onderling bepa len de volgorde van spelen. De eenacters mogen maximaal een uur duren en kort na de uitvoering krijgt iedere vere niging een nabespreking door provinciaal toneeladviseur Ad van Noort. Hem zal tevens ge vraagd worden op een slotver gadering een algehele indruk te geven met discussie na. Dit zal gebeuren op 25 novem ber. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De her vormde jeugdraad van Zee land met haar functionarissen vervult een brugfunctie tussen de wereld van de volwassenen en die van de jeugd. Dit wordt geconstateerd in het gisteren verschenen jaarver slag van de hervormde jeugd raad, dat tevens vaststelt dat jonge mensen zich zowel in kerkelijk als in maatschappe lijk verband steeds duidelij ker, positief kritisch opstellen. Deze kritische opstelling vraagt van vele ouderen, ook van degenen die verantwoor delijkheden dragen in het jeugd- en jeugdvormingswerk, dat zij bereid zijn tot een heroriëntering van hun ziens wijzen. „Onder de jongeren valt een groeiende belangstel ling te constateren voor de wezenlijke vragen van het ge loof, de zin van het leven en de plaats van de christen in de samenleving", aldus de in leiding tot het jaarverslag. „Jongeren, zowel als ouderen, dienen geloof te krijgen in de mogelijkheid een zieke wereld te herstellen". Het provinciaal begeleidingsorgaan van het Nederlands hervormd jeugd werk pleit in dat opzicht voor het maken van ruimte voor experimenten door jongeren. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3