„Achtbaan is niet onveiliger dan auto" Breuk tussen Rhodesië en Londen totaal J Eigenaar Nordsee krijgt zendapparatuur terug W«5s1 Pedosan KERK EN STAAT IN PARAGUAY STEEDS HEVIGER IN CONFLICT Secretaris kermisbond na 2 ongelukken: STROOI NIET IVIET KWARTJES OU JAC. HERMANS LIGGEN DE KWARTJES VOOR HET OPRAPEN 't Negende wereldwonder. Het Solina orgel. Met strings- ensemble en Orbilone3D. „Franse diplomaat" handige kunstdief ROEMENIË WEL NAAR STOCKHOLM Britse havenstaking uitgesteld tot 16 juni binnenland buitenland Passagier Tijdelijk Geducht Griezelpret niet voor niets is het altijd zo druk bij JAC. HERMANS PRUS-SLAG Nieuwe regels huwelijks- ontbinding Helft Amerikanen zou Galley navolgen paplei» uw pen Voetbal op t.v. Baronie-toernooi Vrijdag 2 juni 1972 (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM In München brak een wagentje van een achtbaan los, viel, en belandde precies op een wagentje op de „rail" er on der: 3 mensen kwamen om. In Londen braken 3 wa gentjes van een achtbaan los van de kabel, ze i-aasden met enorme snelheid naar bene den, kantelden en braken: 3 kinderen waren dood en 14 moesten naar het zieken huis worden gebracht. In één week tijds kwamen bij ongelukken met achtbanen 6 mensen om het leven, terwijl enkele anderen nog in levens gevaar verkeren. Hoe gevaar lijk is de achtbaan? ,.Een achtbaan is pertinent niét onveiliger dan een auto in het verkeer-", zegt de heer C. Quik, secretaris van de NKB, de Nederlandse Kermis Bond. „Maar", voegde hij er aan toe, „een andere zaak is natuurlijk wat de mensen met de aanwe zige beveiliging doen. Ook hier valt een vergelijking met het verkeer te trekken. Wie consequent alle verkeersregels negeert, kan er donder op zeg gen dat hij brokken maakt. Wie in een achtbaan voorbij gaat aan de regels voor een veilig gedrag, kan inderdaad wel eens iets vervelends over komen". dat hij zich „op weg" bevond naar een kermis. „Maar geen yeiliger achtbaan dan de achtbaan van de heer Van der Honing", verzekert de heer Quik. „Dat is een achtbaan waarvan je bijna zou zeggen dat je zelfs geen ongeluk kunt krijgen als je het zou willen". Ongelukken in achtbanen zijn, meent de heer Quik, nagenoeg altijd een gevolg van onvoor zichtigheid van de passagiers die in hun griezelpret de vei ligheidsvoorschriften uit het oog verliezen. Maar de twee ongelukken in één week in Duitsland en Engeland, waren beide het gevolg van het los breken van de ketting. De heer Quik: „Het is erg moeilijk voor mij om daar iets over te zeggen. Ik ben er namelijk niet bij geweest. En de erva ring heeft mij geleerd dat je niet goed kunt varen op getui genissen van mensen die op kennisgebied eigenlijk leek zijn. In feite valt, op dit ge bied, alleen de kermisman te vertrouwen. Maar laten we aannemen dat inderdaad die beide ongelukken zijn te wij ten aan technische defekten. Dan is dat iets verschrikke lijks. Maar het zegt niéts over de achtbanen in Nederland. De enige Nederlandse aeht- baansjs, zoals ik al zei, nage noeg volmaakt veilig', en ik heb geen reden om de buiten landse' achtbanen, die hier verschijnen, onveilig te noe men. Ik bedoel: het is mogelijk dat die achtbanen in Engeland en Duitsland verouderd waren. Ik zeg niet dat het zo is, ik zeg dat het misschien zo is ge weest". De wrakstukken na het ongeluk in de achtbaan te Londen, waarbij drie kinderen de dood vonden. wij het vermoeden hebben dat er dets mis zou kunnen zijn met een machine op een Ne derlandse kermis, voelen wij de betrokken mensen zeif aan de' tand. En geducht ook. Je kunt het namelijk niet waar maken dat je de kermis-bezoe- kcrs enig onnodig risico la-at lopen. En zelfs als je afziet van ethische zaken, zijn wij verplicht eventueel uit de band springende confraters tot de orde te roepen. Dat zijn we uit economische overwegingen aan ons zelf verplicht. Of ge loof je dat het publiek naar de kermis komt als er voortd/u-ï rend ongelukken gebeuren zijn gebeurd. Zoals het puiur toeval is dat pal na elkaar drie vliegtuigen met 500 mensen aan boord naar beneden stor ten. In feite bewijst dat niets over de onveiligheid van het vliegen. Je hebt natuurlijk al tijd mensen die na zo'n toeval lige samenloop van omstandig heden liever de boot pakken. Ma-ar na verloop van tijd is er geen enkele terughoudendheid meer. Datzelfde effekt ver wachten wij bij de kermisat- trakties, en bij de achtbanen in het bijzonder". Nederland zelf heeft één „ech te' achtbaan, eigendom van de heer Van der Honing, die gisteren onbereikbaar was om- Het is nagenoeg uitgesloten, zegt de heer Quik, dat op Ne derlandse kermissen het pu bliek wordt losgelaten op een verouderde en technisch vrij ondeugdelijke achtbaan: „Als Verwacht, wat dit betreft, de heer Quik, een zekere terug loop bij de Nederlandse kermis- attrakties (vooral wat de al dan niet uit het buitenland af komstige, achtbanen zelf be treft) na de twee ongelukken „Dat gevaar loop je natuur lijk", meent de secretaris van de NKB, „maar dat za'l dan een erg tijdelijke terugval zijn. Kijk, na-ar mijn mening is het puur toeval dat in één week tijds twee van die ongelukken De heer Quik: „Ik zei al dat de achtbanen in ons land vei lig zijn, en zeker de enige Ne derlandse achtbaan. Maar ge steld, dat er vandaag of mor gen ook hier iets zou gebeu ren. Zelfs als dat het geval is met een buitenlandse acht baan, waarvan wij vanzelf sprekend veel minder weten, zou het er,g verba-zen als het ongeluk was te wijten aan een technische defect, in plaats van aan een menselijke fout. En het zou me helemaal ver bijsteren als die fout niet werd ■gemaakt door de passagier". (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) LONDEN De laatste mo gelijkheid van officieel recht streeks contact tussen Rhode sië en Groot-Brittannië wordt afgegrendeld. Het Rhodesische regeringskantoor in Londen blijft gesloten en daarom wordt de Britse diplomatieke verte genwoordiger uit Salisbury ge zet. Dit kan een aanwijzing zijn voor een spoedig verder afglij den van het Midden-Afrikaan se land naar de apa-rtheidswet- gevinig, die de meest rechtse elementen in de regeringspartij van Ian Smith op het oog heb ben. Nog pas vorige week had de Britse minister van buiten landse zaken sir Alec Douglas Ho-me gezegd: „Het is belang rijk dat niet alle deuren wor den gesloten". Maar de rege ring van het moederland meende zich ter vermijding van ongewenst internationaal commentaar niet te kunnen veroorloven het Rhodesiseh bureau -te laten heropenen. Het was gesloten na-dat 6 Vè jaar ge leden Smith tot de eenzijdige en -illegale onafhankelijkheids verklaring was overgegaan. Het rapport van lord Pearce, een week geleden gepubli ceerd, maakte het onmogelijk voor de Britse regering einde lijk met Smith tot overeen stemming te komen. Er was een half ja-ar geleden echter een verbindingsofficier de di plomaat Alec Ward, naar Sa lisbury gezonden, voordat het uitgebreide onderzoek van (Van onze correspondent) VATICAANSTAD Deze week heeft het Vaticaan, cq, de congregatie voor de sacra menten, een document gepu bliceerd, waarin de bisschop penconferenties worden ge machtigd zelf te beslissen of een huwelijk „geldig gesloten maar niet voltooid" is, d.w.z. of na de huwelijkssluiting ge slachtelijke omgang gevolgd is. Het is niet de bedoeling dat de bisschoppen hiermee ge machtigd worden een geldig gesloten, m-aar niet voltooid huwelijk te ontbinden, maar dat zij gemachtigd worden toestemming te geven voor het voeren van een proces om tenslotte de ontbinding van het huwelijk tot dusver steeds het privilege van de paus aan de paus over te laten. De bisschoppen kunnen diu-s dispensatie v-erlenen. Voor Nederland is deze machtiging overigens niet van betekenis, omdat dergelijke processen hier niet of nauwe lijks meer worden gevoerd. Voor de niet-v-oltooiing van een huwelijk zijn namelijk meestal oorzaken aanwezig, die het huwelijk ongeldig ma ken, zoals bijv. impotentie. Bovendien werd deze vol macht al verleend aan de bis schoppen van o.a. de Ver. Sta ten, Canada en West-Duits- iand. lord Pearce en zijn twintig helpers naar de opvattingen van de blank-en en zwarte in woners van Rhodesië werd on dernomen. Deze vertegenwoor diger moet nu zijn biezen pak ken. Klaarblijkelijk was de Britse regering graag bereid geweest de heer Ward voorlopig op die post te laten. Dat zou op een tamelijk onopvallende wijze het behoud van een officiële schakel tussen de beide landen zijn geweest. Smith bleek hiermee niet tevreden te zijn en eiste wederkerigheid. Het contact zal n-u weer via Johannesburg moeten lopen. Zuid-Afri-ka zal dus, voorzo ver dat mogelijk is, de meest dringende Britse belangen in Rhodesië vertegenwoordigen. (ADVERTENTIE) (Folders op aanvraag: postbus 75, Bodegraven) (Van onze redactie buiten land) WASHINGTON Uit een onderzoek in de Verenigde Staten, dat kort na de veroor deling van luitenant William Calley (wegens moord op 22 ongewapende Zuidvietnamese burgers in My Lai) werd ge houden, is gebleken dat meer dan de helft van de onder vraagden hetzelfde zou hebben gedaan. Volgens het verslag van het onderzoek, dat is gepubliceerd in het Amerikaanse tijdschrift „Psychology Today" zou 51 procent van de 989 onder vraagden net als Calley de burgers doodschieten. Als re den gaven velen op dat ze het zouden doen op grond van de „morele verplichting om de orders uit te voeren". Orgel nieuwe stijl Dit is een bericht over een spektakulaire vinding. Deze zorgl ervoor dat praktisch alle instru menten in een Solina orgel worden verveelvoudigd. Deze vinding berust op fase-verschui vingen, daardoor is het nu mo gelijk om met één orgel een kompleet symfonie-orkest te kreëren. De muziekwereld heeft deze unieke vinding met verwondering gadegeslagen. Uiteraard is ok- trooi aangevraagd op deze vin ding, die inhoudt dat bijna alle registers op het Solina orgel ver meerderd kunnen worden. Met één viool. Wel twintig. Cello's, hobo's, trombones, trompetten, vermeerderen zich volgens het zelfde principe. Daarnaast werd ook het z.g. Orbitone 3D systeemontwikkeld. Hierdoor verkrijgt men driedi mensionale geluidsweergave (3 kanalen). Dit is een nieuw elek tronisch systeem voor chorus- en tremolo-sound. Een grote ver betering to.v. het oude mecha nische systeem, waardoor geruis rolledig verdwijnt. Ook hierop is nktrooi aangevraagd. Beide vul lingen worden toegepast in So lina orgels. ROTTERDAM (ANP) Een Rotterdamse kunstverza melaar heeft de gastvrijheid jegens zijn vriend van de „Franse diplomatieke dienst" duur moeten bekopen. Tijdens een korte vakantie van de Rotterdammer drong de buitenlandse gast enige ke ren zijn woning binnen en roofde voor 80.000 gulden aan kunstschatten. v De „diplomaat" in werke lijkheid de 38-jarige Zwitser Marcel C. stond voor de Rot terdamse rechtbank, waar hij een gevangenisstraf van an derhalf jaa-r tegen zich hoorde eisen. De officier van justitie mr. J. Hage, noemde het gedrag van de kunstverzamelaar „on begrijpelijk lichtvaardig". „Hoe kun je zo snel je ver trouwen schenken aan een wildvreemde?". De verdedi ging vond de eis, gezien de trieste achtergrond van Mar cel, aan de bijzonder hoge kant. STOCKHOLM (UPI) - Roeme nië zal zich niet aansluiten bij de door de Russen geleide boycot van de VN-milieu-con- ferentie die op 5 juni in Stockholm begint. Dit heeft een Roemeense woordvoerder donderdag bekendgemaakt. „Wij zijn erg geïnteresseerd ln deze conferentie en we zul len zeer waarschijnlijk deelne men". Hij zei te ver wachten dat de officiële aan kondiging van Boekarest voor het eind van deze week wordt gedaan. Terwijl de Sovjet-Unie en haar bondgenoten Hongarije, Tsjechoslowakije, Polen en Bulgarije niet aanwezig waren op een voorbereidende confe rentie woensdag in Stockholm was Roemenië vertegenwoor digd door een functionaris van de ambassadeX. De Oostblok landen hebben herhaaldelijk gezegd niet aan de conferentie te zullen deelnemen omdat Oost-Duitsland niet is uitgeno- LONDEN (DPA) —De aan vankelijk voor 2 juni aange kondigde nationale havensta king in Groot-Brittannië is voorlopig uitgesteld tot 16 ju ni. Tijdens een conferentie in Loden hebben de havenarbei ders donderdag besloten het aanbod van de werkgevers, een minimumweekloon van 23 pond sterling (ongeveer 19? gulden) en een betere vakan tieregeling, tot onderwerp van nieuwe onderhandelingen te maken. Officieel eisen de havenar beiders dat zij een gemiddeld weekloon krijgen van 40 pond, ook als zij werkeloos zijn. DEN HAAG (ANP —De Haagse politierechter mr. J. Bakker heeft donderdag een van de Zwitserse eigenaars van Radio Nordsee, de 34-jari- ge Edwin Bollier van wie 26 augustus 1910 ontvang- en zendapparatuur alsmede af luisterapparatuur in beslag wa ren genomen, vrijgesproken. Hem was ten laste gelegd, dat hij in de telegraaf- en tele- foonwet opgenomen verboden om de apparatuur te bezitten en te gebruiken, had overtre den. De officier van justitie, had een boete van f 600,- en ver beurdverklaring van de f 9000,- kostende apparatuur geëist. De politierechter sprak B. echter vrij en beval terug gave van de in beslag genomen apparatuur. De opsporingsdienst van de PTT had de twee zender-ont vangers en de vijf afluisterap- paraten in beslag genomen op het kamer van Bollier in het Grand Hotel in Schevenin- gen. Van de twee zendontvang- installaties was er op 26 au gustus één ingeschakeld. Vol gens Bollier werd de appara tuur alleen als ontvanger ge bruikt voor het geval zich aan boord van het Nordsee-zend- schip „Mebo 2" bij Schevenin- gen voor de kust gelegen, een noodsituatie zou voordoen. Naar het oordeel van de heer Neuteboom van de PTT-op- sporingsdienst, is gebruik van de installatie als radiotelefoon niet geconstateerd, maar wees alles erop dlat dit de bedoeling was. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze verm'eld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Terwijl in alle tv-bladen vermeld stond dat de voetbal wedstrijd West-Duitsland Rusland door de NCRV zou worden uitgezonden, kwam de KNVB 2 dagen ervoor met het bericht dat deze wedstrijd niet op de tv mag. De heren vin den dat het publiek te veel verwend wordt met deze tv- uitzendingen. Hun tweede argument is, dat deze tv-uitzending 'n na delige invloed zou hebben op het programma dat noig afge werkt moet worden in de le divisie. Dit laatste argument moet toch wel sterk in twijfel getrokken worden, als men weet dat de meeste wedstrij den op woensdag uitgezonden worden. De wedstrijd waar 't hier over gaat, West-Duitsl-and - Rusland wordt op vrijdag uitgezonden, maar dit kan. voor het publiek toch nooit 'n belemmering zijn om zondags naar hun eigen club te kijken. Daarnaast moet de KNVB toch kunnen begrijpen dat voor dit soort wedstrijden 'n grote be langstelling bestaat, en dat mede door deze belangstelling voor het voetbal in 't alge meen Ajax en Feyenoord het zo ver hebben kunnen bren gen. Ook heeft de KNVB da-ar de finale in Rotterdam aan te danken. Nee, door de monopolieposi tie die de KNVB nu bekleedt, hebben honderdduizenden voetbalfans 'n verrassing ge kregen, maar dan wel 'n zeer onaangename. ETTEN-LEUR H. SEEBREGS Als oud-Bredanaar bezocht ik ook dit jaar weer het pink- stertoernooi van De Baronie. Omdat het voor de tien-de keer werd georganiseerd had ik er wel het een en ander van verwacht. Maar dat viel wel iets tegen. Als er vrijdags in De Stem staat, dat er vele Nederlandse clubs niet durven in te -schrijven omdat ze geen sterk jeugdelftal hebben, dan geeft dit wel te denken. Als een Ajax, NEC of TC Twente en vele bekende clubs geen jeugdspelers voor zo'n toernooi hebben dan pleit dit niet voor de toekomst van die clubs. Het toernooi was redelijk goed bezocht door het publiek. Maar ik ben wel van mening, dat wanneer er Nederlandse en buitenlandse clubs komen met wat grotere naam het toe schouwersaantal zeer zeker toe zou nemen. En geen Nederlandse clubs uit de buurt van Breda zoals DFC, Excelsior, RBC of Wil lem II- Ajax is toch ook al eens geweest waarom nu niet meer? Grotere namen vormen een trekpleister voor het pu bliek. Laat ook volgend jaar Spartak Praag terugkomen. Deze ploeg speelde zeer goed en fris voetbal. De finale vond ik wei erg hard voor spel van jeugdspelers. Laat ook de fi nale verlengen na een gelijk spel. KATWIJK AAN DE RIJN W. HARTMANS (ADVERTENTIE) Maak er snel en effektief een eind aan. U zult merken dat de Pedosan pleister de oplossing is, waarop u zo lang hebt gewacht. UNICURA N.V., AMSTERDAM ASUNCION (KNP) De tien bisschoppen van Paraguay (Latijns-Amerika) zijn in spoedzitting in Asuncion bij eengekomen en hebben van wege de noodsituatie, die in het land is ontstaan door de kerkvervolging van president Stroessner, een scherpe ver oordeling van de methoden van president en politieappa raat laten horen. Bovendien hebben zij alle katholieken van het land ge waarschuwd, dat zij rekening moeten houden met een ver scherping van de tegenstellin gen tussen kerk en staat, met vervolging en boycot. In hun verklaring roepen de bisschop pen van Paraguay de katholie ken op een front te vormen tegen het regiem, zonder daar bij de onderlinge liefde te verliezen. In de verklaring beschuldig den de bisschoppen het regiem van generaal Alfredo Stroess ner van een stelselmatige ver volging van de kerk. Zij pro testeren met na-me tegen de uitwijding van pater José Luis Caravies, die onlangs werd ge dwongen het land te v-erl-aten. Verder beschuldigen zij de re gering van deportatie van vele personen, zonder dat er ooit een aanklacht via een gerech telijke instantie tegen hen is ingediend. De bisschoppen stellen zich in hun verklaring ook achter acties van studenten en lera ren tegen de regering. De ka tholieke scholen in Paraguay verzetten zich namelijk zeer sterk tegen de steeds groter wordende invloed van het re giem. Zo weigerden de katho lieke scholen onlangs op onaf hankelijkheidsdag het door de regering voorgeschreven feest programma af te werken. In plaats daarvan werden op di verse scholen „bezinningsbij eenkomsten" gehouden, wa-ar aandacht werd geschonken aan de onmenselijke toestanden onder de armen van het land. Regeringsfunctionarissen be schuldigden de rectoren van deze scholen onmiddellijk van inmenging in politieke za ken.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11