Stichting praat met andere gezindten Bankovervaller bij Brussel aangehouden Welfarewerk springlevend in Zeeland Echtpaar C. Vink uit Stoppeldijk ontvlucht de winter per caravan IM1RP0US VERPLEEG- EN RUSTHUIZEN ZEELAND Z.-W.-Nederland liet het afweten Hygiënische eisen aan vrij kamperen xxi FUdosan Wat krijgen we nu? Een verzekeringswinkel voor Bredanaars? BEHANDELING PAARSE BOEKJE stad streek paritij de panty Yoor de maten4648-50 Onbestendig Ministers Drees en De Saeger bezoeken Zeeland J. Martens tegen binnendijks tracé Baalhoekkanaal Be j aardenwerk Hulst krijgt toch subsidie Brugge gaal zuiveren ELK JAAR NAAR MAROKKO aanbiedingen van GERARD DE LANGE Ignis diepvriezer 549- ignis koelkast 199- Etna gasfornuis 306- Bosch afzuigkap 214,- PZEM voetbalt Vrijdag 26 me! 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse gemeentebesturen hebben dezer dagen een brief ontvangen waarin door het staatstoezicht op de volksge zondheid richtlijnen worden gegeven met betrekking -tot het zogenaamde „vrij kampe ren". Dit jaar voor het eerst wordt het vrij kamperen op boerderijen en bij buitenhui zen in een aantal Zeeuwse ge meenten mogelijk gemaakt. De hoofdinspecteur van de volksgezondheid dr N.J.A. Groen, stelt uit een oogpunt van hygiëne, de volgende voorwaarden aan het vrij kamperen: Het terrein waarop gekam peerd wordt moet deel uitma ken van een wettig gebouwde woning. Beide dienen in han den van een rechthebbende te zijn. Op het terrein mogen per woning maximaal vijftien per sonen tegelijk kamperen en zij moeten behoren tot niet meer dan drie groepen, zoals gezin nen en dergelijke. Het terrein waarop gekam peerd wordt, moet tenminste een hectare groot zijn. Op minder dan 150 meter afstand van de geplaatste ten ten en caravans moet zich een aftappunt voor drink- en was water bevinden. Ook een toilet moet binnen die actieradius aanwezig zijn. Er moet voldoende drink en waswater zijn, afkomstig uit de openbare drinkwater voorziening. Het toilet in de woning moet dag en nacht bereikbaar zijn voor de kampeerders. De afvoer van vaste en vloeibare afvalstoffen moet op een hygiënisch aanvaardbare wijze gewaarborgd zijn. De hoofdinspecteur van de volks gezondheid verwacht dat door de gemeenten controle op deze voorwaarden zal worden uit geoefend en dat vergunningen aan deze voorwaarden zullen worden getoetst. (AUvERTENTIES) (in de gouden verpakking) Maak er snel en elfektief een eind aan. U zult merken dat de Pedosanpleister de oplossing is, waarop u zo lang hebt gewacht. UNICURA N.V., AMSTERDAM Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 1800 uur: koel en tamelijk onbe stendig. ■Weersvooruitzichten in cjJ- fers gemiddeld over Neder land. ,Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 7. Min. temp' om streeks normaal. Max. temp: 2 - 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 pro cent. Kaïns op een geheel droog etmaal: 20 procent. Voor zondag: aantal uren zon- 2 tort 10. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max. temp: 1 - 5 graden onder normaal. Kans od een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 pi ocent. waterstanden Konstanz, 289 (pl. 1); Rhein- felden 215 (-7); Straatsburg 200 (pl. 4); Plittersdorf 348 (- 1); Maxau 406 (pl. 2); Plo- chingen 133 (pl. 7); Mannheim 218 (-8); Steinbach 123 (onv.); Madnz 234 (-10); Bin- gen 141 (-5); Kaub 160 (-4); Trier 246 (-6); Koblenz 174 (- 1); Keulen 140 (-10); Ruhmort 308 (-9); Lobith 936 (-10); Pannerdense kop 908 (-11); Nijmegen 738 (-8) IJsselkop 859 (-4); Eefde IJssel 390 (- 4) Deventer 270 (-5); Monsin 5454 (onv.); Borgharen 3910 (pl. 7) Belf-elid 1111 (-3); Grav-e beneden de sluis 505 (pl.'l). hoogwater Morgen, Zaterdag 27 mei. Bergen op Zoom: 3.14 en 15.41. Hansweert: 2.21 en 14.44. Terneuzen: 1.46 en 14.06. Vlissingen: 1.14 en 13.34. Wemeldinge: 3.04 en 15.31. en (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het dagelijks bestuur van de stichting Verpleeg- Rusthuizen Zeeland, die op protestantse grondslag werkt, en in geheel Zeeland rusthuizen en verpleeginrichtingen beheert, wil het overleg heropenen over een deelname van r.-k. zijde in het werk van de stichting. Reeds in 1948 en 1949 was hiervan sprake, maar zo deelt het dagelijks bestuur mee destijds bleek de tijd nog niet rijp te zijn om tot een daadwerkelijk samen gaan te komen. „In het denken even goed aan protestantse als aan r.-k. zijde hebben zich intussen zodanige wijzigingen voltrokken dat het ons dienstig leek, het overleg te heropenen," aldus het bestuur. Van katholieke zijde is met name door de deken van Zee land, dr. A. Blommerde, mee gedeeld dat er aan r.-k.-zijde belangstelling bestaat voor een hechte samenwerking binnen het verband van d-e stich ting. De feitelijke ontwikkeling (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Grote afwe zigen gisteren bij de openbare behandeling van het Paarse Boekje van de rijksplanologi sche commissie over Zuid west-Nederland in de Kamer commissie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, waren West-Brabant en Zee land. Geen enkel Kamerlid uit westelijk Brabant en Zeeland woonde het duel vam de com missie 'met minister Udtok over de ontwikkeling van de Gouden Delta bij. Noch het provinciaal bestuur van Noord-Brabant, noch dat van Zeeiaind gaf van zijn belang stelling blijk. Ook de gemeen ten van Zuid-West en de ac tiegroepen lieten verstek gaan. gaan. Commentaar van de enige Westbrabander in de commis sie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, burge meester Scholrten van Rijs wijk, Giessen en Andel: „Ik ben uitermate verbaasd over deze afwezigheid; ik begrijp hier niets van". Zeeland is in deze Kamer commissie, die vijftien leden telt, niet vertegenwoordigd. Voor de hoorzitting die de commissie onlangs in Den Haag over het Paarse Boekje hield, bestond vanuit West- Brabant en Zeeland wel grote belangstelling. Van provinciezijde werd zowel in Middelburg als in Den Bosch opgemerkt dat er bij een dergelijke behandeling waarbij toch door de be trokken provincievertegen- woordigers niets te berde zou kunnen worden gebracht geen aanleiding is om aanwe zig te zijn. „We kunnen im mers in de krant wal lezen wat er behandeld is en een paar dagen later komen de of ficiële handelingen". Wat de „regionale" Kamer leden betreft, voor zover die niet in onderhavige comissie- zitting hebben: de heer Spinks had parlementaire bezigheden in Europees verband in Luxemburg, de heer Keune niet in onderhavige commissie ring van de Kamercommissie voor Justitie en de heer Du- sarduijn was verhinderd we gens familieomstandigheden. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De 35-jarige Jules Montei, een van de man nen, die vorig jaar betrokken was bij de bankoverval op de Nederlandse Credietbank in Huist, zit sinds woensdagmor gen achter de tralies. De bank overvaller kon in de buurt van Brussel worden gearresteerd, toen hij zich daar blijkbaar te opvallend ophield. Hij is inmiddels ingesloten in de gevangenis te Vorst. Onder welke omstandigheden Montei is gearresteerd is niet precies duidelijk. Vast staat wel diat hij ongeveer 5,5 jaar zal moeten uitzitten voor het feit, dat me de door zijin toedoen de Hulster bank enkele tienduizenden gul dens lichter werd gemaakt. Montei is geruime tijd geleden al bij verstek door de rechtbank van Dendermonde tot deze straf veroordeeld. Tegelijkertijd stond toen zijn vriendin Jeani- ne Vendelmans terecht, voor wie juist de verklaringen van haar vader belastend waren. Deze verklaarde voor de rech ter, het tweetal gezien te heb ben, toen ze iin een kamer van zijn woning in Antwerpen het geld aan het tellen waren. Aan genomen wordt, dat Montei sinds de bankoverval onderge doken heeft gezeten in Frank rijk. Van zijn compagnon, die hem bij de overval geholpen moet hebben is nog niets be kend. Er bestaat wel een ver moeden dat het om een Duitser gaat, waarmee Montei slechts incidenteel samenwerkte. Voor de arrestatie van Montei is de Brusselse BOB (Bijzondere Op sporingsbrigade) verantwoorde lijk. in de maatschappij houdt overigens ook een uitnodiging tot samenwerking in, zo merkt het bestuur verder op. Steeds meer voorzieningen op het ge bied van de volksgezondheid worden landelijk of regionaal opgezet. „Wij zijn van oordeel •dat dit het best kan gebeuren binnen het raam van een en hetzelfde bestuur" Bij de samenwerking die wordt nagestreefd, gaat het er niet in de eerste plaats om dat er zoveel mogelijk tehuizen onder het beheer van de stich ting worden gebracht. „Duide lijk willen wij beklemtonen, dat het ons in de eerste plaats gaat om het betrekken van het r-k.-volksdeel bij ons werk op het terrein van de gezond heidszorg", zegt het bestuur. De mogelijkheid dat in de toe komst afhankelijk van de verdere ontwikkeling van de samenwerking bepaalde ka tholieke inrichtingen bij de stichting zullen worden onder gebracht, wordt evenwel be slist niet uitgesloten Van deze realiteiten uit gaande, wordt aan het alge meen bestuur van de stichting voorgesteld, om een nieuwe zetelverdeling na te streven op basis van de historie, zoals deze in de stichting vorm heeft gekregen, en voorts op basis van de Zeeuwse bevol kingscijfers. De twaalf be. schikbare bestuurszetels zou den als volgt moeten worden verdeeld: De kleine kerkgenootschap pen: drie. Nederlands Hervormde Kerk: vier. Gereformeerde kerken: twee. Rooms-katholieken drie. De Nederlands hervormde kerk en de gereformeerde ke ken hebben, in deze opzet, ie der een derde deel van hun zetelaantal prijsgegeven. Een andre mogelijkheid, die in de algemene vergadering van de stichting op vrijdag twee juni zal worden besproken, betreft de uitbreiding van het, huidige aantal zetels met drie of vier. Het bezwaar hiervan is echter, zo meent het dagelijks be stuur. dat men tot een onhan teerbaar groot geheel komt. Als het algemeen bestuur ak koord gaat met de geschetste opzet, dan zal het overleg met de rooms-katholieken over sa menwerking worden heropend, waarna een statutenwijziging zal plaatsvinden. In de vergadering van twee juni komt als ander belangrijk punt een voorstel aan de orde om een krediet van 2,2 mil joen beschikbaar te stellen voor uitbreiding van het ver pleegtehuis Terneuzen met veertig bedden. Tevens hoopt men een besluit te nemen over het toetreden tot de nationale ziekenhuisraad. De jaarlijkse bijdrage die daarmee gemoeid is, wordt op 60 tot 70 duizend gulden getaxeerd. (Vain een onzer verslaggevers) DEN HAAG Maandag zullen de Nederlandse minis ters van Verkeer en Waterstaat, dr. W. Drees, en zijn Belgi sche collega van Openbare Werken, dr. E. de Saeger, een gesprek hebben, dat üal plaatsvinden in het Bedie ningsgebouw van de Iiaring- vlietsluizen. Op de agenda staan alle lo pende gemeenschappelijke kwesties op het gebied van we gen, waterwegen en water huishouding. In de loop van de dag zullen de beide ministers een rit door Zeeland maken naar de in aanbouw zijnde Kreekrakslui- zen (Schelde-Rijnverbin- ding). (Van een onzer verslaggevers) HULST —Het raadslid J- Martens heeft zich gisteravond fel afgezet tegen de beslissing' van minister Drees jr. om het Baalhoekkanaal binnendijks b. en w. op aangedrongen om alles in het werk te stellen om deze beslissing alsnog onge daan te maken. Volgens Martens heeft de minister met deze uitspraak de mening van de merderheid, die pleitte voor een buitenJ dijks tracé, volkomen gene geerd. „De instanties hebben geen flauw benul gehad van dit object. Het blijkt wel, dat we in Zeeladnd absoluut geen verstand hebben van deze plannen". HULST De scherpe kritiek van het raadslid J. Martens op de gang van zaken ten spijt, heëft de gemeenteraad van Hulst besloten de stichting Open Bejaardenwerk Hulst een subsidie van 1300 gulden te verlenen en een maandelijkse bijdrage in de kosten van 50Ó gulden. Het bedrag van 1300 gulden dient voor de aflossing van een lopende schuld. De beslissing van de raad wijkt volkomen af van een aan vankelijk door b. en w. gedaan voorstel, dat afwijzing inhield van een verzoek van de stich ting om subsidie. Het open bejaardenwerk is in financiële moeilijkheden ge raakt, omdat de rijkssubsidie nog steeds niet officieel is toe gekend en men in afwachting daarvan al wel is begonnen met de activiteiten. Het college was van mening, dat liquidatie van de stichting voorkomen moest worden en maakte daarom een complete ommezwaai ten gunste- Over het handelen van het open bejaardenwerk had de heer Martens gisteravond geen goed woord over: „Ik kan het niet anders zien, dan dat de stichting te hard van stapel is gelopen. Men is gestart zonder te weten, wat voor aanspraken men kon maken op rijkssubsi die. Nu moet de gemeenschap betalen". De gemeentesubsidie kan niet verhaald worden op het Rijk. Dat zou wel mogelijk geweest zijn, als vast had gestaan dat een rijksbijdrage verleend zou worden. Ook de heer B. de Keyzer stemde tegen het nieu we voorstel van b. en w. (Van onze parlementaire redactie) D3N HAAG De vervui ling van de Westerschelde door Brugge (het stadriool loost op de zee-arm) zal spoedig tot het verleden behoren. Brugge gaat namelijk een zuiverings installatie bouwen. Dit heeft minister dr. W. Drees van Verkeer en Water staat gisteren meegedeeld tij dens een vergadering van de vaste commissie voor milieu hygiëne uit de Tweede Ka mer. ARNEMUIDEN oe bete kenis van het welfarewerk van het Nederlandse Rode Kruis, voör zover dat betrek king heeft op de vele vormen van huisvlijt, is niet gering. Jaarlijks gaat er in Nederland alleen al aan materiaal, voor zo'n twee miljoen gulden in om. Het materiaal wordt tegen inkoopsprijzen door een speci ale dienst van het hoofdbe stuur van het Rode Kruis ter beschikking van de afdelingen gesteld. De kring-Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis ver werkt jaarlijks voor een f 22.000 aan materiaal. „Dat is geen teken van matige activi teit in deze kring. Het wijst er op dat Zeeland een gezonde provincie is", zo vertelt de heer W.A.H. Stroo, hoofd van de welfareafdeling van het hoofdbestuur, gistermorgen in het Zilveren Schor te Arne- muiden. Zijn gehoor werd ge vormd door ongeveer honderd welfare-vrijwilligsters uit de kring-Zeeland, die voor een instructiedag bijeen waren. De kringcommissaris, mr. J.J. van der Weel, wees in zijn openingswoord op de ver heugende toename van het aantal welfare-vrijwilligsters in de provincie. In 1970 waren het er 152, nu ligt het aantal ruim boven de tweehonderd. Het Rode Kruis leeft, als organisatie die hulp biedt zon der daarbij een beroep te doen op diepgaande levensbeschou welijke achtergronden, in de harten van veel mensen, aldus de heer van der Weel. De ongewoon felle reacties die ontstaan in gevallen waarbij het Rode Kruis schijnbaar bui ten zijn boekje van geweld loosheid gaat (de Israëlische vliegtuigkaping was zo'n geval) zsLg mr. van der Weel als een positief feit. Mejuffrouw B. Coninck- Westenberg, distrtctscursus leidster voor Zeeland liet de aanwezige dames kennis ma ken met de nieuwe materialen en handwerktechnieken, die zij kunnen overdragen aan de hun toevertrouwde patiënten. In de middagbijeenkomsten spraken de heer van Rogge veen en mej. Geldermalsen over multiple sclerose. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE „Waarom we toch een huis hebben als we meestal met de caravan op stap zijn"? Ja ,we zijn ook de piep jongsten niet meer en je moet toch iets hebben waar je op kunt terugvallen". Aan het woord is de 66- jarige, in Stoppeldijk wo nende, maar van oorsprong uit Rotterdam afkomstige, Carel Theodoor Vink. Sa men met zijn echtgenote woont hij ongeveer zes maanden van het jaar in een caravan. Dergelijke vakanties be horen voor het gros van de Nederlanders toch nog wel tot de ongebruikelijkheden en daarom is Carel Vink gewezen antiquair uit Ter neuzen, wel bereid iets te vertellen war zijn "grote Liefde: overwinteren in Ma rokko. Als in Nederland de eer ste bladeren van de bomen dwarrelen is het echtpaar Vink niet meer te houden. Meestal in oktober stappen zij in hun auto en elk jaar weer ondernemen zij de vijfduizend kilometer lange reis naar Agedir in Marok ko Te oordelen rtaar de en thousiaste verhalen van dit Zeeuwsch-Vlaamse echt paar is het een waar dora do. voor zover daarvan kan worden gesproken in een land waar armoe troef is. Mevrouw Vink: ..Elke keer als we weer gaan. kijk ik hoeveel ruimte we in de caravan hebben. Meestal neem ik wat kle ren mee. Die ben je daar zo kwijt". Dat reizen zit de heer Vink in het bloed. Als antiquair ging hij al half Europa af om spullen op de kop te tikken. Die laatste reden is sinds enige tijd vervallen, maar nog steeds kan hij niet het hele ja-ar thuis blijven zitten en hij heeft daar zo zegt hij gezien het wisselvallige Nederlandse weer, ook wei nig behoefte aan. Vanuit zijn woning aan de Sas-dijk in Stoppeldijk kijkt hij uit over een kreek achter zijn huis. D^ vrije natuur ligt er is als he't ware tot aan zijn achterdeur, en het is dan ook moeilijk voor te stellen dat het echt paar behoefte heeft aan zulke verre vakanties. De heer Vink lacht even en zegt dan „We zouden er ook niet aan denken steeds weer naar Marokko te gaan als het weer hier maar be ter was. We zijn nu pas weer thuis en tot de con clusie gekomen dat we ge woon weer te vroeg zijn teruggekomen". Agedir is een verrukke lijk vakantieoord, al-dus de heer Vink. Hij brengt er de tijd over het algemeen vis send door. „Je komt er heel veel Nederlanders tegen. Het is trouwens een inter nationale ontmoetings plaats". Hoewel Carel Theodoor Vink nog maar enkele weekjes terug is van zijn vorige vakantie, worden er al weer druk voorbereidingen getroffen voor het volgende vertrek in oktober. „We zijn van plan dit nog jaren vol te houden". Uiteraard heeft hij de af gelopen jaren ook een rede lijke kijk gekregen op het leven in Marokko. Daar zegt hij tot slot o-ver: „Ik ben een geweldige tegen stander van de apartheid in Zuid-Afrika. Maar het le ven van de negers is hon derd procent comfortabeler als dat van de bewoners van Marokko". (ADVERTENTIE) Zowel voor handelaren, als voor particulieren. Alle aanbiedingen gelden van vrijdag 19 mei t.m. woensdag 7 juni 1972. Zolang de voorraad strekt. Prijswijzigingen voorbehouden. type 6520 inclusief b.t.w. exclusief b.t.w. 481,58 Grootste diepvriesfabrikant ter wereld. Geheel roestvrijstaal zowel van binnen als van buiten, incl. 2 draagmanden. 5 jaar garantie, gratis diepvries- verzekering van 500,voor 5 jr. Gratis thuisbezorgen. Laagste prijzen van Europa. 140 liter type 6201 inclusief b.t.w. exclusief b.t.w. 174,56 Van deze zelfde fabrikant een tafelmodel koelkast met veel flessenruimte. Binnen- en buiten zijde geheel roestvrijstaal, formica bovenblad, 5 jaar garantie. Gratis thuisbezorgen. Laagste prijzen van Europa. type 60 inclusief b.t.w. exclusief b.t.w. 268,42 Het bekendste merk, 2-zijdig •geëmailleerd, 4,5 vlams met autom. aansteekinrichting; incl. af- dekplaat. Gratis thuisbezorgen Laagste prijzen van Europa. type duh 61 Incl. b.t.w. excl. b.t.w. 187,72 Westduits fabrikaat, zowel met als zonder afvoeraansluiting. Incl. ophangset, filters, verlichting, met 3 snelheden. Laagste prijzen van Europa. (ADVERTENTIE) HULST Vanavond wordt op een van de velden van het gemeentelijk sportpark te Hulst een voetbalwedstrijd ge speeld tussen PZEM gas Axel - PZEM elektrisch Terneu zen. Deze wedstrijd begint om half acht. Interpolis is een groot verzekeringsconcern. Maar Interpolis wil de afstand tussen klant en concern gezellig klein houder;. Daarom vestigt zij, naast' haar andere verkooppunten, door heel het land eigen kantoren. Daar kunnen wij u, als in een goede winkel, snelle service en persoonlijk advies geven. Zonder dat er iemand bij u over de vloer komt. Er is nu ook zo'n gemakkelijk Interpolis service-centrum in Breda. Vanaf 1 mei, Parkstraat 9(voorheen Fat i mast raat). Komt u maar. Dit is een van onze behulpzame en deskundige adviseuses. Belangrijke zaken kunt u trouwens rechtstreeks bepraten met de leiding van Interpolis Breda. Interpolis Breda, Parkstraat 9 (voorheen Fat i mast raat). Telefoon 49850/49851.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3