Zeeuwse Muziekschool roept luidkeels om meer rijksgeld IIWaVITA Drees: dam is niet meer in discussie WIEBENGA IN CLINCH MET STÜÏT ONDERZOEK NAAR BEZUINIGINGEN Fijne expositie in Sas van Gent MEERDERHEID TEGEN AFSLUITING 35% Rijkspremie maakt spaareffekten aantrekkelijker dan ooit. Mogelijkheden voor laboratoriumschool AFSLUITING OOSTERSCHELDE streek Koel Verbaasd Kwaliteit Lozjiiig Shell in Westersehelde Enquête in gemeente rond Oosterschelde: Vervuiling Rampgebied SR^RtóïKIlNkom:indebus- izorgen voor h extra spaarpotje Deskundig advies over spaareffekten krijgt u bijrWebefo Geen spoor van stookolie op Westersehelde panty I* XXL de panty voor de maten 46-48-50 Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, 6. geniet zoveel meer! Slllu{k «Jongste der wereldmerken. Donderdag 25 mei 1972 nfiffM (ADVERTENTIE) (Vervolg van pag. 1) DEN HAAG De heer De Ruiter vond steun in de visie, die dr. Terlouw (D '66) etaleerde. Deze zei weinig bewijsgrond te kunnen vinden voor het optimisme van Rijkswaterstaat over de waterkwaliteit van het toekomstige Zeeuwse meer. Tot nu toe is alleen aangetoond, zei hij, dat het afsluiten van open wateren betreft een aantal kwalijke gevolgen met zich mee verschra ling van de recreatiemogelijkheden, achteruitgang van de sport- visserij en vervuiling van de stranden van Walcheren (doordat verontreiniging oplevert en dat brengt voor wat de Oosterschelde de Oosterschelde geen „tegenwicht" meer biedt tegen de getij- bewegingen van de Westersehelde). wen het willen, want die zijn bang voor water" was zijns inziens niet meer steekhou- De heer Terloüw bepleitte een nieuwe studie, waarin tegen de achtergrond van een „veilig Zeeland" weliswaar de nieuwste prioriteiten (mi- Ideubeheersing) zorgvuldig worden afgewogen. Het argu ment dat de Oosterschelde dicht moet omdat de Zeeu- Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: wisselvallig en tem peraturen overdag beneden normaal. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Ne derland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 10 Min. temp.: om streeks normaal. Max. temp: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon 0 tot 8. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp. 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pet. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. waterstanden Konstanz 288 -1, Rheinfel- den 222 pl.9, Straatsburg 196 4, Plittersdorf 349 -3, Maxau 404 -10, Plochingen 126 -10, Mannheim 226 -13, Steinbach 123 pl.l, Madnz 244 -4, Bingen 146 -1, Kaub 164 -4, Trier 252 -14, Koblenz 175 -11, Keulen 150 -12, Ruhrort 317 -13, Lo- bith 946 -12, Pannerdense kop 919 -11, Nijmegen 746 -13, IJsselkop 863 -6, Eefde IJssel 394 onv., Deventer 275 onv., Monsin 5454 -10, Borgharen 3903 -31, Belfeld 1114 pl.2, Grave beneden de sluis 504 pl.2. De minste waterdiepten in de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in centimeters: waterdiepte ketel-diep 290. öend. Een recente enjuête (zie elders op deze pagina) heeft dat aangetoond, aldus de heer Terlouw, die het betreur de dat de aanbesteding van het eerste stuk Oosterschelde- dam inmiddels achter de rug is en die vreesde dat we straks het „point of no return' bereikt zullen hebben. PSP-er Wiebenga noemde het zonder meer absurd om de in 1954 genomen beslissing nu nog de enige juiste te noemen. Mevrouw Veder-Smit (VVD) Depleitte een snelle afronding en openbaarmaking van de studie" die inzake de compart: mentering van de Oosterschel- de-arm aan de gang ia. Minister Drees toonde zich er enigermate verbaasd over. dat er steeds andere argumen ten worden aangevoerd. Sinds de begrotingsbehandeling ver leden jaar is er eigenlijk niets nieuws meer naar voren geko men van enige betekenis.. meende hij, behalve dan dat men meent dat afsluiting van de zee-arm een aantasting van het groene hart van de Delta betekent. Hij meende dat ech ter te moeten bestrijden. Dat groene hart wordt zijns in ziens wel aangetast ais er geen zware verkeersverbin ding midden d-ooi,' de Delta zou komen te lopen, maar niet door het aanleggen van een dam. Nadruk legde de minister op de kwestie van de veiligheid, in verband waarmee net van belang is, dat de lange kust lijn rond de Oosterschelde ala het ware verdwijnt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het bestuur van de stichting Zeeuwse Muziekschool roept luidkeels om een hogere rijksbijdrage in de exploitatielasten van het muzieksclioolonderwijs in Zeeland. Het wordt voor de Zeeuwse gemeenten steeds moeilijker de bedragen op te brengen, die nodig zijn voor instandhouding van het muziekonderwijs, zo merkt het bestuur van de muziekschool op in het dezer dagen verschenen jaarverslag over het cursus jaar 1970 - 1971. Hoogwater Morgen, vrijdag 26 niei Betigen op Zoom 2.36 en 15.01, HanWeert 1.43 en 14.10, Ter- neuzen 1.11 en 13.35 .Vlissin- gen 0:40 en 13.03, Wemeldinge 2.26 en 14.51. Wat betreft de gevolgen voor het milieu na 1978 dus na de afsluiting) toonde mi nister Drees zich niet erg pes simistisch. Hij had goede hoop, zei hij, dat tegen die tijd het Rijnwater dusdanig in kwaliteit verbeterd zal zijn. dat er zich nauwelijks grote problemen zullen voordoen. Bovendien, aldus Drees is de waterkwaliteit in een gesloten meer beter te beheersen dan in een open zee-arm. Dat er in Zeeland inmiddels anders over dé zaak gedacht zou worden waagde minister Drees te betwijfelen. De pro vincie is voor afsluiting en op die van Yerseke na ook alle gemeenteraden. „Er is bij het kabinet geen twijfel over de juistheid van de afsluiting van de Oosterschelde. Die zaak is wat ons betreft niet meer in discussie. Alleen de kwestie van een juist beheer is nu nog van belang". Tegelijkertijd steekt het be stuur de hand in eigen boe zem- „Ook binnen het muziek- schoolonderwijs zal men zich ernstig moeten gaan bezinnen op de vraag, of ook via maat regelen met betrekking tot de structurele en inhoudelijke as pecten van dat onderwijs wel licht besparingen zijn te berei ken, zonder dat daardoor de met het muziekschoolonder- wijs nagestreefde doeleinden in de verdrukking komen", zo merkt het bestuur op. Met verlangen kijken be stuur en directie van de mu ziekschool uit naar het jaar 1973 als het Kuiperspoort- complex te Middelburg kan worden betrokken. Een dei- grote problemen voor het mu ziekschoolonderwijs vormt het dreigende tekort aan leer krachten. In de provincies die tot dusverre de leerkrachten voor het muziekschoolonder- wijs in Zeeland leverden, Zuid-Holland en Brabant, is een toenemende vraag naar docenten ontstaan, waardoor de „markt" voor Zeeland wordt afgeroomd. Het is be slist geen uitzondering meer, zo staat in het jaarverslag te lezen, dat conservatoriumleer- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Wiebenga (PSP) gaat de regering binnenkort een aantal „zeer kritische" vragen stellen over de vervui ling van de Westersehelde. Hij zei dat gisteren in een gesprek met De Stem, en Vrije Zeeuw na een zeer onbevredigende discussie met minister Stuyt over deze kwestie, waaraan het kamerlid het onbehaaglij ke gevoel overhield met een enorme kluit in het riet te zijn gestuurd- De discussie (in een openba re vergadering van de vaste commissie voor de Milieuhy giëne) spitste zich toe op de vraag of Shell Chemie Moer dijk toestemming heeft gekre gen ongezuiverd afvalwater te lozen via de persleiding naar Waarde (die medio dit jaar gaat functioneren). Bij een eerdere gelegenheid (schrifte lijke vragen) was dit van re geringszijde toegegeven, reden waarom de heer Wiebenga sprak van grote zorgeloos heid" met betrekking tot het beheer van de Westersehel de. Waarom, zo wilde hij weten, is aan Shell niet de voorwaar de gesteld, dat dit afvalwater gezuiverd moet zijn- Minister Stuyt ontkende overigens eerst, dat Shell, on gezuiverd afvalwater mag lo zen. In de antwoorden op verieden jaar gestelde schrif telijke vragen echter - zo las de heer Wiebenga de minister voor - staat letterlijk, dat aan Shell niet de voorwaarde tot zuivering van het afvalwater wordt gesteld. Stuyt: die zinsnede moet u zo interpreteren, dat Shell geen toxotische (zwaar vergif tigde) stoffen mag lozen, maar je kunt nu eenmaal niet van een bedrijf eisen, dat dat het afvalwater met drinkwater kwaliteit afvoert. Wij staan schadelijke stof fen niet toe, maar het feit dat water ongezuiverd is, hoeft nog niet in te houden dat het schadelijk is voor het mi lieu. .,Ik ben over déze antwoor den van de minister beslist niet tevreden", aldus de heer Wiebenga na afloop van de discussie. lrngen nog in hun opleidings tijd in de praktijk van hel lesgeven worden geplaatst. Het aantal leerlingen van de schooi IS, i.n vergelijking met het cursusjaar 1969-1970 ge daald. Het beliep 2865 (3012) in het voorgaande jaar. De da ling wordt mec(e veroorzaakt door het ontbreken van docen ten voor 'bepaalde instrument ten en door de voor sommige inkomensgroepen te hoog ge worden lesgelden. De lesgel den stegen met acht tot twin tig procent, terwijl 'verdere verhogingen in het verschiet ligg.en. SAS VAN GENT Het Zierikzeese kunstenaarsecht paar Ad en Tessa Braat toont bij al wat het doet een bewon- deringwaardige eendrachtig heid. Of zij nu in het door hen bewoonde burgerweeshuis te Zierikzee met zijn beiden de nu al tot een traditie gewor den tentoonstelling van alle mogelijke kunst en antiek in richten of wanneer zij zoals nu gezamenlijk exposeren in galerie Uielenspiegel te Sas van Gent. Tessa Braat is een potte- bakster die haar beroep nog in de eigenlijke zin van het woord opvat, zij beweegt zich niet op het terrein van de plastiek zoals zovelen van haar collega's, maar zij houdt zich aan eenvoudig sier- en gebruiksvaatwerk. Zo vindt men hier schalen, schaaltjes en vaasjes van haar hand, die opvallen door een vorm die niets buitengewoons of buiten- nissigs heeft, maar die leven door de liefde voor het am bacht en de prachtige glazuren waarmee zij ze voorziet. Sublieme blauwen en rosa's, die zich in matte diepten ver liezen of fonkelende glanzen en die aldus een vreugde zijn voor het oog en overal waar men ze neerzet een decoratie ve blijde vlek veroorzaken. Ad Braat, de beeldhouwer, toont hier een behoorlijk aan tal klein-plastieken in brons. Wij winden hem e r weer in terug zoals hij als mens is. enerzij ds meditatief, ander zijds zeer actief en vol geesti ge invallen. Een mooi gaar beeldje is „huwelijk" gewor den eenvoudiger en minder barok van lijn en vlakvormig dan wel andere stukken. Op hetzelfde niveau bewe gen zich de kostelijke „ont spannen filosoof" of een wandplastiek als „jonge aristo- kraten". Ad Braat verstaat de kunst in een beeldje de kern van iets tot een plastische anekdo te te bevriezen. Beeldjes als „de tandendokter" en „de die rendokter" en nog talloze an deren getuigen van dit vermo gen, maar hij weet ook een gevoelig meisjeskopje over te bréngen of een meisjesfiguur in alle onschuld ontroerend te maken. De wereld van Ad Braat is een gezellige wereld, er gaat iets vertrouwds en gemoede lijks van uit maar er is toch altijd de humor en de ironie die ze allesbehalve huisbak ken maakt. Een bijzonder fij ne en geslaagde expositie, die men moet gaan bekijken. WILLEM ENZINCK (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Een enquête onder bewoners van gemeenten rond de Oosterschelde door het Politiek Centrum van de Rijks universiteit te Utrecht heeft als belangrijkste resultaat opgele verd dat 64 procent van de ondervraagden bij een eventuele stemming over het al dan niet afsluiten van de Oosterschelde zou kiezen voor openhouden van de Oosterschelde met verzwa ring van de bestaande dijken. Van de ondervraagden, is verder 22 procent voor afslui ten van de Oosterschelde, 6 procent wil de zeearm m de huidige toestand laten en 6 procent heeft geen mening. Bij een andere vraag, minder scherp gesteld met meer keu zemogelijkheden, waren de re sultaten als volgt: fel voor af sluiting: 7 procent; wel voor afsluiting: 14 procent; even veel voor als tegen: 21 pro cent; tegen afsluiting: 34 pro cent; fel tegen afsluiting: 17 procent en geen mening; 6 procent. Van alle ondervraag den bleken er vijf nog nooit gehoord te hebben van de dis cussie over het al dan niet afsluiten van de Oosterschel de. Twee inwoonsters van Goes bleken zelfs niet eens te weten waar de Oosterschelde lag. De ondervraagden kregen ook vijf argumenten voorge legd van voorstanders van af sluiting en vijf van tegenstan ders. Daaruit moesten zij de drie argumenten kiezen die hen het meest aanspraken. De drie, die het meest gekozen werden, waren: behoud visse rij, voorkomen van vervuiling en contact met d<e natuur. Alle drie argumenten zijn afkom stig van tegenstanders van af sluiting. Er werd ook de vraag ge steld i-n hoeverre men op de hoogte was van het standpunt van provinciale staten van Zeeland („doorgaan, met af sluiten en gevolgen nader on derzoeken"). Ondanks een zeer ver gaan de coulance van de kant van de enquêteurs (ook antwoor den als „ze weten niet wat ze willen", werden goed be schouwd) was toch maar 37 procent van de ondervraagden hiervan op de hoogte. Van de ondervraagden zei twee procent altijd of vaak bang te zijn voor watersnood, 32 procent zelden en 66 pro cent nooit. Van degenen die in 1953 in het rampgebied woon den. noemde slechts 15 pro cent van de ondervraagden als belangrijkste argument voor afsluiting „verhoogde veilig heid". De enquête is gehouden on der inwoners van Brouwersha ven, Bruinisse, Duivelend. Goes, Kapelle, Kortgeme, Mid den-Schouwen, Reimerswaal. St. Philipsland, Tholen, Wester- sc'nouwen, Wissekerke en Zie rikzee. In totaal zijn ongeveer 250 mensen ondervraagd. (ADVERTENTIE) Spaareffekten zijn er voor iedereen*die -naast spaarbankboekje etc.-graag een extra ijzer in hét vuur wil hébben. U koopt ze al voor zo'n 100 gulden. Het zijn een soort aandelen. Maar dan aandelen met een minimum aan risico. Want uw geld wordt door financiële experts met een maximum aan veiligheid belegd. Uit de opbrengsten krijgt u jaarlijks dividend uitgekeerd. Trouwens als't een beetje meezit, stijgt uw spaareffekt nog in waarde ook. En alsof dat nog niet genoeg is, komt daar nu nog eens die belastingvrije spaarpremie van het Rijk bovenop! Vijfendertig procent over de eerste 250 gulden** die u in een jaar in spaareffekten belegt! Enige voorwaarde: de spaareffekten 8 jaar in uw bezit houden. Meer van weten? Dan even een briefkaartje aan: Spaareffekten, Postbus 51, »ccijc iiiccz.il, Den Haag en de folder Mils tussen 2 f en 60 jaar en met een belastbaar inkomen (over 1971) van ten hoogslc f 18.000,-. Per echtpaar over ten hoogste f500,-. (Maliebaan 15, Utrecht) en bij de vestigingen van de Centrale Volksbank, de Nederlandsche Middenstands Spaarbank,de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het bestuur van de Hogere Technische School te Vlissingen ziet mogelijkheden voor vestiging van een iabatoriumschool op het niveau van middelbaar beroepsonder wijs in Zeeland. Dit is naa,r voren gekomen in verband met een onderzoek naar de kans welke een afde ling chemische technologie heeft, om op hetscholenplan geplaatst te worden. Voor een afdeling chemische technologie werden de voor uitzichten, wegens het te ver wachten kleine aantal leerlin gen, niet gunstig geacht. An ders staat het met de laborato riumschool, aldus het HTS-be- stuur. Het heeft de suggestie terzake doorgegeven aan de instantie die er verder mee zou kunnen werken: het be stuur van de Vlissingse mts. Het bestuur van de HTS heeft intussen een nieuwe po ging ondernomen om een schooi voor hoger economisch administratief onderwijs in Zeeland gevestigd te krijgen Voor een zelfstandige HÉAO- school worden de kansen (we derom wegens het geringe aantal leerlingen) te gering geacht. Het is wellicht wel mogelijk een dergelijke oplei ding in scholengemeenschap met de hts van de grand te krijgen. Deze combinatie komt ook elders in Nederland voor en blijkt goed te werken, zo con stateert het hts-bestuur. (Van onze correspondent) RILLAND-BATH Waai de 80 ton zware stookolie van de 330 ton metende Belgische binnentanker Hugo, die dins dag in het Nauw van Bath op de Westersehelde was ge strand en deze substantie ter redding van het vaartuig over boord heeft gezet, is gebleven, is een mysterie. t Door een dienstvaartuAg van Rijkswaterstaat is woensdag morgen de gehele omtrek al daar afgezocht, doch op het water was geen olie te be speuren. Het lijkt pf de olie verstoppertje speelt met de rijkswaterstaat, want naar de heer H. Eedens. rijkshaven- meester van de Westersehelde te Vlissingen ons meedeelde, kon men op de bebakennings- tonnen zelfs geen olie ont dekken. Wel is een gedeelte van de lading op de schorren nabij Rilland-Bath terechtge komen. De politie te water te Temeuzen deelde ons mede. dat dinsdagmiddag tegen de kapitein van het schip proces verbaal werd opgemaakt Het schiD is in de nacht van dins dag op woensdag vlot getrok ken. (ADVERTENTIE) (in de gouden verpakking) (ADVERTENTIE) PEUR spit

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3