ZWEMMEN WORDT HACHELIJKE ZAAK Drees wil watervervuilers veel harder aanpakken Onderscheiding uit Moskou voor Tito laatste gesprek Hijsen-kapittel volledig mislukt Bomaanslag op Amerikaans hoofdkwartier eist drie doden ROTTERDAM SLAAT ALARM OM VALSE CUP-KAARTJES PINT STEEDS MEER „IN" Cijfers èn lot bepalen wie mag studeren Drees blijft bij afsluiting Oosterschelde LEVERPASTEI Vliegtuig Zuid-Afrika gekaapt Protest in ketenen Veldslag in Barcelona SOEPBALLETJES McGovern wint in Rhode Island recreatie-oord beekse bergen Echtpaar ligt twee clagen op sterven langs weg BEROEP OP VATICAAN Nu in H ei eiber g Rokend op zoek naar gaslek huis de lucht in Brand in Tandjong Priok24 doden WETSONTWERP INGEDIEND Stautssecretaris Geen plannen voor ontslagen bij defensie „Overmacht Rijkswaterstaat" POLITIE TUIGT SCHOTTEN AF TNO-man in Goes: Straks moeten we de Maas reinigen van fluoriden deze week bij Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Redactie- en administratie-adres: meuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DONDERDAG- 25 MEI 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8859 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven' onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m, 11 uur, Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem NORDWALD (Connecticut) (RTR) Twee dagen lang heeft een Amerikaans echt paar op sterven gelegen naast zijn vernielde auto, terwijl duizenden personen- en vrachtauto's op slechts enkele meters afstand voorbijraas den. De 52-jarige Bruce Patchen en zijn 40-jarige vrouw Dia ne werden zeer ernstig ge wond, toen hun auto zater dagochtend op een van de drukste en grootste autowe gen van de V.S. tijdens stormweer door een andere %uto werd aangereden. De auto van de Patchens raakte stuurloos en stortte de berm af in een dichtbegroeid ravijn. Pas maandagmiddag werd het echtpaar ontdekt door twee wegwerkers, die de ver nielde auto zagen. De man was overleden. Mevrouw Patchen lag het dichtst bij de wagen. Haar man had een kussen onder haar hoofd gelegd en over haar met ernstige brandwon den overdekte lichaam een deken gelegd. Patchen zelf lag 15 meter verderop. De politie neemt aan, dat Patchen stierf terwijl hij trachtte kruipend weg te ko men om hulp te halen. Me vrouw Patchen stierf in het ziekenhuis. Het echtpaar was op weg naar Boston om een promo tiefeest van hun dochter bij te wonen. MOSKOU (AFP) Het pre sidium van de Opperste Sovjet heeft gisteren de Zuidslavische president maarschalk Tito on derscheiden met de orde van Lenin. Dit heeft radio Moskou bekendgemaakt. De orde is Tito toegekend wegens „zijn grote verdiensten in de strijd tegen het fascisme, zijn belangrijke bijdrage aan de versterking van -de broederlijke vriendschap en de veelvoudige betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en Zuid-Slavië, zijn actie-- ve deelname aan de strijd voor de vrede en ontwikkeling van de internationale samenwer king, en zijn 80ste verjaardag". De onderscheiding ging verge zeld van felicitatieboodschap. pen van Breznjev, Podgorny en Kosygin. Tito wordt vandaag 80 jaar. (Zie hierover ook elders in de ze krant). PRESIDENT TITO. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG Fen Boeing 725 met 57 passagiers aan boord plus de bemanning is gekaapt op een vlucht van Salisbury naar Johannesburg, Het vliegtuig is in Blantyre (Malawi) geland. Twee passagiers, beide don kere typen, dreigden na het vertrek van Salisbury het vliegtuig op te blazen, als ze niet naar Tananarive, de hoofdstad van Maiagasië zou den worden gevlogen. De pi loot zei, dat hij daarvoor niet voldoende brandstof had. Het vliegtuig keerde teruig naar Salisbury, waar 52 passagiers en de stewardessen mochten uitstappen. Vijf passagiers en de bemaning moesten aan boord blijven. Nadat brand stof was ingenomen vertrok het toestel. Even later steeg ook een Rhodesische bommen werper op van een naburige luchtmachtbasis. Die straal bommenwerper staakte bij het naderen van de Rhodesische grens de achtervolging. Het gekaapte vliegtuig landde, zo als in de aanhef vermeld, in Blantyre. (Van onze redactie buitenland) HEIDELBERG Drie Ame rikaanse militairen hebben de dood gevonden en ten minste vijf mensen werden gewond, toen gisteravond in het hoofd kwartier van het Amerikaanse ieger in Heidelberg twee bom men ontploften. Talrijke auto's werden ernstig beschadigd en in verschillende gebouwen van het hoofdkwartier werden de ruiten vernield. In de muur van één der gebouwen is een gat geslagen. De ontploffingen volgden binnen vijftien seconden. Een eerste onderzoek wees uit, dat twee auto's zijn ontploft, waar van er één op een kleine par keerplaats en de ander hon derd meter verderop op de hoofdparkeerplaats stond. Het is de zevende bomaan slag in West-Duitsland in nog geen twee weken en de tweede op een Amerikaanse militaire instelling. Na de aanslag op het hoofdkwartier in Frank furt waarvoor een groep die zich „strijdgroep van het rode leger" noemt de verantwoorde lijkheid opeist werd het hoofdkwartier in Heidelberg zwaar bewaakt. ROERMOND (KNP) Het overleg gisterochtend tussen het kathedraal kapittel van het bisdom Roermond en bis schop Gijsen, is volledig mis lukt. Daarom gaat heit kapittel nu de bemiddeling inroepen van het Vaticaan. Na afloop werd het volgende communi qué uitgegeven, dat het kathe draal kapittel in overleg met de bisschop had opgesteld: „Het overleg van de bis schop met het kathedraal ka pittel heeft niet tot het beoog de resultaat geleid. Daarom meent, het kapittel gezien de ernst van de situatie de be middeling te moeten inroepen van die h. stoel om uit de impasse te geraken. Het ka thedraal kapittel hoopt dat dP- ze gang van zaken verder geen aanleiding zal geven tol. verscherping van de situa tie." Noch bisschop Gijsen noch de voorzitter van het kathe draal kapittel mgr. Van Odijk, waren voor commentaar be reikbaar. BEVERWIJK (ANP) Een gasexplosie heeft de bejaardenwoning van het echtpaar Duyn aan de Beverwijkse Baanstraat in een ruïne herschapen. De heer Duyn (69) ging met een brandende siga ret in zijn mond, in en om zijn huisje, op zoek naar de oorzaak van een sterke gasluclit. Plotse ling explodeerde het gas, dat uit een lekkende lei ding afkomstig was. De man bleef, op enkele schaafwonden na, onge deerd. De steekvlam ver oorzaakte ook een brand je, maar die had de brandweer snel onder de knie. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Opzette lijke waterverontreiniging zou, naar de mening van mi nister Drees, strenger be straft moeten kunnen wor den dan op het ogenblik het geval is. Hjj overweegt dan ook de wet verontreiniging oppervlaktewateren zoda nig aan te passen dat bewus te vervuiling als economisch delict kan worden be schouwd. Aanleiding tot deze door de minister van Verkeer en Wa terstaat gedane mededelingen waren de opmerkingen die verscheidene Kamerleden gis teren in de openbare vergade ring van de vaste kamercom missie voor milieuhygiëne maakten over de recente lozing van twintig ton afgewerkte olie in Apeldoorns riool. CH-woordvoerder drs. Van Leijenhorst vond, met anderen, de boete van maximaal 300 die voor een dergelijke vervui ling' kan worden opgelegd, aan de magere kant. Minister Stuyt zei in dezelfde vergadering dat afgerekend moet worden met de gedachte dat in ons land nog overal ge zwommen kan worden behalve op de plaatsen waar een bordje „gevaarlijk zwemmen" staat. Het is nu omgekeerd, aldus de minister. Men moei er vanuit gaan dat er nergens meer in open water gezwommen kan worden be halve daar waar op een bordje staat dat het verantwoord is, zei minister Stuyt. De bewindsman deelde mee een rapport ontvangen te heb ben vain het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid over de kwaliteit van de grote plassen in het westen des lands. Dit rapport wordt „vertaald" voor het publiek. Minister Drees heeft verder goede hoop, dat er op de ko mende ministersconferentie van de Rijnlanden goede afspraken kunnen worden gemaakt over de beheersing van de water kwaliteit in deze rivier. „De zaak is thans ambtelijk in dis cussie en ik heb de indruk dat men heel ver komt", aldus de bewindsman. Ook de kwestie van de zoutopslag in de Franse kalimijnen zou zijns inziens naar een oplossing groeien. Minister Drees was dit in tegenstelling tot een aantal Ka merleden niet pessimistisch gestemd over de vooruitgang, die de omringende landen Duitsland en België maken met betrekking tot de waterkwali teit van de grensoverschrijden de rivieren. In Duitsland tre den duidelijk verschuivingen op, aldus de minister, en ook in België krijgt deze zaak on der het nieuwe kabinet grotere prioriteit. Begin volgend jaar, of an ders in de loop van 1973, moet in Nederland een begin worden gemaakt met de verplichte keuring van auto's Voor wat de samenstelling' van de uitlaat gassen betreft. Gedacht wordt om voorlopig een begin te ma ken met de keuring van auto's die tien jaar en ouder zijn, al dus minister Stuyt. DJAKARTA (UPI) In Djakarta's haven Tandjong Priok, heeft een brand 24 do den geëist. De brand woedde op een pier. Het vuur sloeg over naar 17 boten, die aan de pier gemeerd lagen. Daarbij zijn 24 opvarenden van de bo en om het leven gekomen en 38 ernstig gewond. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De directie van het Feyenoordstadion maakt zich ernstige zorgen over de verkoop van valse kaartjes voor het Europacupduel Ajax - Inter op woensdagavond 31 mei. Nadat er enkele tips waren binnengekomen, is ijlings de politie gealarmeerd. In Am sterdam en Rotterdam is daar na een uitgebreid onderzoek begonnen. waarover weinig mededelingen worden gedaan. Tot arrestaties is het nog niet gekomer... Volgens de directie van het Feijianoord-stadion is het niet duidelijk waar de valse kaart jes in omloop zijn gebracht. Een grote moeilijkheid is de onbekendheid over die omvang waarih valse kaartjes zijn ver kocht. De valse kaartjes voor het Cupduel zijn mei zorg nage maakt. Het voornaamste ver schil met echte kaartjes is dat ze niet geperforeerd zijn. Als het niet lukt de valse kaartjes uit de roulatie te ha len, vreest de stadion-directie vooral moeilijkheden vlak voor het begin van de wed strijd. Zij vraagt zich af hoe ae con troleurs in een massa van 87.000 mensen, die via zes in gangen naar binnen stroomt, hun gezag staande kunnen houden als er veel valse kaar tjes in omloop zijn. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het bierver- bruik in ons land blijft nog steeds toenemen. Het vorig jaar was de binnenlandse bieromzet bijna 800 miljoen liter. Dat was 9,6 pet. meer dan in het voor gaande jaar. Bovendien gaf het eerste kwartaal van dit jaar al weer een stijging te zien van ruim 16 pet. ten opzichte van het eerste kwartaal van het vo rig jaar. Dit blijkt uit cijfers, die gisteren tijdens een verga dering van het produktschap voor bier op tafel kwamen. Ook het bierverbruik per hoofd van de bevolking be weegt zich in ons land in een sterk stijgende lijn: 51,8 liter ill 1969, 57,4 liter in 1970 en 62,1 liter in 1971. De Nederlan- se bierdrinkers blijven daarin nog altijd ver achter bij landen als West-Duitland met 139 liter per hoofd van de bevolking. België met 132, Luxemburg met 127, Denemarken met 109, En geland met 101, Oostenrijk met 99 en Zwitserland met 77 liter per jaar per hoofd van de be volking. Flessenbicr is nog steeds het ineest in trek: 63,3 pet. van het Nederlandse bierverbruik ging vorig jaar per fles tegen 35,6 pet. per fust (vat) en slechts 1,1 pet. van het binnenlands verbruik bestond uit blikbicr. Twee demonstranten hadden zich gisteren vastgeketend aan het hek rond het gebouw van de Russische handelslegatip in AmsterdamZij wilden zo protesteren tegen de behandeling van joden in de Sovjet-Unie. DEN HAAG (ANP) Het wetsontwerp dat de mogelijk heid moet bieden om studenten niet toe te laten tot bepaalde studierichtingen, is gisteren bij de Tweede Kamer ingediend. Voorgesteld wordt deze wet vijf jaar te laten gelden in de hoop dat daxrna de moeilijkhe. den, als gevolg van een tekort aan capaciteiten van universi teiten en hogescholen, zullen zijn opgelost. De universiteit of hogeschool, die een te groot aanbod van studenten vreest, kan een voor stel bij de Academische Raad indienen tot vaststelling van het maximumaantal toe te la ten eerstejaars. De Academi sche Raad adviseert vervolgens de minister om de coördinatie tussen faculteiten te bevorde ren. Voordat de minister be slist, moet hij de onderwijsraad horen. Het parlement zal in kennis worden gesteld vain de voorstellen en adviezen. Toelating tot een studierich ting, waarvoor een numerus fixus geldt, moet gebeuren op grond van vwo-eindexamencij- fers, gecombineerd met loting. Of dit ook kan met andere eind- examencijfers wordt nog beke ken. evenals de vraag of bij PORTLAND (RTR) Geor ge McGovern, democratisch ge gadigde voor het Amerikaanse presidentschap, die een cam pagne voert tegen de oorlog- in Vietnam, heeft de voorverkie zingen in de Amerikaanse staat Rhode Island gewonnen en zal volgens waarnemers ook wel de overwinning in de staat Ore gon in de wacht slepen. Deze overwinningen zouden belangrijk kunnen zijn met het oog op de beslissende voorver kiezing in de staat Californië, die op 6 juni wordt gehouden. een niet-passende vooroplei ding ook op gron'd van cijfers selectie mogelijk is. Met het wetsontwerp wordt de minister gemachtigd een nu merus fixus vast te stellen. Mi nister De Brauw van Weten schappen heeft stelselmatig te kennen gegeven slechts onder extreme omstandigheden van zo'n machtigingswet gebruik te willen maken. De numerus fixus was reeds in de regerings. verklaring aangekondigd. LUNTEREN (ANP) Er bestaan momenteel bij de re gering geen plannen tot af vloeiing van burger- of mili tair personeel bij de krijgs macht. Er is dan ook geen reden tot ongerustheid. Dit zei staatssecretaris A. van Es van defensie gisteren op de algemene vergadering van de Nationale Christelijke Onderofficieren Vereniging in Lunteren. De staatssecretaris zei dit jaar naai- aanleiding van recente berichten volgens welke volgend jaar al gere kend zou moeten worden op afvloeiing van 2000 man per soneel en volgens welke de oommissie-Van Rijckevorssel zal adviseren tot afvloeiing van circa 15000 man defensie personeel tot eind 1974. De heer Van Es zei dat het rapport van de commissie Van Rijckevorssel alleen maar een aanbeveling is geweest en niet meer dan dat. In hoeverre de ze aanbevelingen op het punt van personeel afvloeiing te re aliseren zijn vormt een punt van diepgaande studie",. De voorzitter van genoemde vergadering G. Baas, verklaar de desgevraagd dat de staats secretaris bij hem de onrust slechts ten dele heeft wegge nomen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Opnieuw (en opnieuw tevergeefs) heb ben woordvoerders van de linkse oppositie in de Tweede Kamer gisteren geprobeerd minister Drees van Verkeer en Waterstaat tot andere gedach ten te brengen inzake de door de regering (en vooral Rijks waterstaat) zo nodig geachte afsluiting van de Oosterschel de. Drees echter hield, gesouf fleerd door een aantal hem flankerende waterstaatdeskun. digen, het been stijf. Een situatie, die de demo- craat dr. J. Terlouw als volgt typeerde: „De belangengroe pen, die andere over de Oos- terscheldekwestie denken, moeten altijd discussiëren te gen een overmacht van des kundigheid van Rijkswater- Staat", De heer Terlouw doelde daarmee weliswaar in de eer ste plaats op de onmacht van actiegroepen om tegen Rijks waterstaat geschut van enig kaliber in stelling te brengen, maar hij schilderde met deze uitspraak ook duidelijk de on macht van de Tweede Kamer, want de Kamerleden die de afsluiting afwezen, dan wel op z'n minst hun twijfel er over uitten, kregen ook ditmaal geen been aan de grind. Centraal in de discussie (tussen da vaste commissie voor de milieuhygiëne en de ministers Stuyt en Drees) ■stond evenals bij vorige 'gele genheden het veiligheidsaspect van de Oosterschelde-dam. Geen enkele alternatieve op lossing kan althans wat de veiligheid betreft dezelfde ga ranties bieden als de dam. zo betoogde Drees, die de afslui ting van de Oosterschelde ei genlijk een „Logisch vervolg" op de Volkerakdam noemde. Twijfel over de noodzaak van de afsluiting van de Oos terschelde had onder anderen de socialist P. A. de Ruiter. „Die twijfel wiordt steeds gro ter", betoogde hij. „De PvdA- fractie hecht sterk aan het veiligheidsaspect, maar als de bevolking van Zeeland zelf de (Van onze speciale verslaggever) BARCELONA Het van vreugde uitzinnige Schotse le gioen (geschat op tegen de 30.000 mensen) dat Glasgow Rangers de Europacup II zag winnen tegen Dynamo Moskou (32), is hard aangepakt door de Spaanse politie. Nadat de door het dolle heen zijnde supporters bij elk doel punt al het veld waren opge rend en met harde hand ver wijderd, greep de politiemacht in Barcelona bruut in, toen na het laatste fluitsignaal duizen den Schotten het terrein be> stormden. Er ontstond een complete veldslag op het gras waar de politie zonder pardon de knup pel hanteerde. De chaos was amper te overzien: woeste agenten, hollende, schreeuwen de en terugslaande Schotten en in het tumult gewonde suppor ters, die uitgevloerd bleven liggen op de plaats waar hun favoriete club de slag gewon nen had. afsluiting ter discussie stelt, kunnen we daar toch niet zon der meer aan voorbijgaan". (vervolg op pagina 3) (Van een onzer verslaggevers) GOES „Over een tijdje hoeft men in de Nederlandse gemeenten niet meer over de fluoridering van het drinkwa ter te praten. De" Maas is dan al zo vol fluoriden dat het er zelfs moet worden uitgehaald. Hoewel de Maas nu nog van redelijke kwaliteit is en de Rijn nog steeds slechter wordt, zal de Maas waarschijnlijk binnen afzienbare tijd van nog slechtere kwaliteit zijn dan de Rijn". Aldus dr. ir. D. W. Scholte- Ubing, hoofd van de afdeling water en bodem van het insti tuut voor gezondheidstechniek van het T.N.O., gisteren in zijn inleiding' op de jaarvergadering van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, district Zee land, in Goes. De heer Scholte weet deze onSieilspellen.de situatie aan het feitdat de Belgen nog steeds niet milieubewust zijn en niet of nauwelijks maatregelen te gen de vervuiling nemen. Over de luchtverontreini ging: „Je zou je bijna kunnen voorstellen dat je in Nederland niet zo lang zou hoeven wach ten, of er komt een verorde ning dat we om de beurt moe ten ademhalen". Een aanklacht aan het huidige beleid leverde zijn felle uitspraak: „Planolo gie moet een onderdeel zijn van het milieubeheer en niet omgekeerd" op. Hij vond dat men nog veel t.e vrijblijvend over het leef milieu praatte. (ADVERTENTIES) KABELBAAN, KANOVAREN, MIDGETGOLF, DOOLHOF. ZANDSTRAND, ENZ.ENZ. OPEN: VAN 9TOT18 UUR TOEGANG; FL1.25 P.P. KINDEREN TOT14 JAAR FL.0.75 HILVARENBEEK (BIJ TILBURG) blik 120 gramOf blik 200 gram 39" 55

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1