Kort geding tegen staat om geluidsoverlast nieuw weggedeelte Tito (80): levend stuit geschiedenis amstel pils 98 295 deGruyter biefstuk tartaar 475 varkens lever 195 verse worst 195 149 79 aard appelen 178 asperges 298 sinaas appelen 188 119 278 89 195 Kans op herstel betrekkingen Israël-Rusland pijpjes van 32 voor ÓQ prijsbewijs j kroepoek doucheschuim Schipolata pudding 6! slasaus nobo sprits merg- pijpjes frankfurters 7 baby roosjes shanghai nuts kabeljauw- smeerkaas instant pizza binnenland buitenland J. Landman Ambtenaren gelukkig met trendsysteem Demonstratie van joodse studenten voor Russische handelsdelegatie „Een gegeven" Maatregelen Deze week: bierliefhebbers in 't voordeelzonnetje. DeGruyter brouwt lekker bier, doet dat in gezellige flessen en zet er een lage prijs op. Profiteer daarvan en maak kennis met bier op z'n best. 24 van die gezellige jongens zitten in een lichtgewicht krat voor maar 6 gulden. B0BKBTTBRIB NIEUW NIEUW NIEUW Donderdag 25 mei 1972 15 (Van onze correspondent) TEL AVIV Voor de eerste maal sedert de zes daagse oorlog heeft een Israëlische minister te kennen gegeven dat het herstel van de diploma tieke betrekkingen tus sen Israël en de Sovjet- Unie „misschien op korte termijn is te verwachten." De minister van godsdienst zaken, dr. Warhaftig, liet zich althans in Jeruzalem in deze geest uit tijdens een door hem gegeven diner in het King Davis hotel ter ere van het hoofd van de Russische ortho doxe kerk, patriarch Pimen, die thans een bezoek aan het heilige land brengt. Dr. War haftig sprak de hoop uit dat het bezoek van de hoge Rus. I (Van onze redactie binnenland) 's-HERTOGENBOSCH „Wij, ambtenaren, zijn gelukkig met het trendsysteem," aldus de voorzitter van de Centrale van Rijkspersoneel, burgemeester J. J. Landman van Koedijk, gisteren in zijn rede waarmee hij in 's-Hertogenbosch het tweedaagse congres van deze centrale heeft geopend. De heer Landman deed een dringend beroep op de regering het trendbeleid te handhaven, zo lang er geen ander systeem van loonbepaling en loonaan- passing is gevonden. Hij acht die handhaving „in het belang van een rechtvaardig deel heb ben van de ambtenaren in de rijkdom, dan wel in de armoe de, onverschillig hoe dit in een bepaalde periode zal uitval len." Hij hoopte, dat in het kader van de herziening van het bezoldigingsbesluit binnen kort aandacht zal worden be steed aan het toekennen van diensttijd-periodieken boven de rang van adjunct-commies. sische gast zou bijdragen tot vriendschap tussen Israël en de Sovjet-Unie. Tegen de achtergrond van het topoverleg in Moskou tus sen partijleider Brezjnev en president Nixon hebben de opmerkingen van de Israëli sche minister politieke bete kenis. De indruk wordt er door gewekt dat patriarch Pimen niet alleen voor de be hartiging van de belangen van de Russische kerk in Israël is gekomen, maar tevens de Isra eli's te kennen heeft gegeven dat Moskou belang heeft bij herstel van de diplomatieke betrekkingen met Israël. Dit wijst er op dat de Sovjet-Unie belang heeft bij een langdurige ontspanning van de situatie in het Midden-Oosten. Indien deze zienswijze juist is, moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid dat in Moskou de basis wordt gelegd voor een vredesregeling in het Midden-Oosten, die uit eindelijk door rechtstreekse besprekingen tussen Israëliërs en Arabieren bekroond zou moeten worden. Ondertussen zijn in Jeruza lem bij de klaagmuur 200 Rus sische immigranten in honger staking gegaan uit protest te gen vervolging van Russische joden in de Sovjet-Unie. Zij verlangen van president Nixon in Moskou een lans te breken voor het recht van de joden op emigratie naar Israël. Deze hongerstaking zal tot het einde van het bezoek van de Ameri kaanse president aan de Sov jet-Unie duren. AMSTERDAM (ANP) Twee leden van de Nederland se zionistische studentenorga nisatie hebben zich gisteren voor enkele uren vastgeketend aan het hek van het gebouw van de Russische handelslega- tie in Amsterdam. De jongelui protesteerden tegen de „ver scherpte repressie van joden, die worden beschuldigd van „anti-Russische activiteiten". Deze bestaan volgens de de monstranten uit het eisen van een uitreisvisum naar Israël- DEN HAAG (ANP) „Niet de Staat veroorzaakt het verkeerslawaai, maar het verkeer zelf", dat was een van de argumenten, waarmee landsadvocaat mr. E. Drooglever Fortuyn gis teren voor de Haagse recht bankpresident zijn stelling ondersteunde, dat de staat niet kan worden verboden de ringweg Rijksweg 10 tus sen de Jan van Galenstraat en de Cornelis Lelylaan in Amsterdam voor het ver keer open te stellen. De bewoners van flats langs de Einsteinweg in Am sterdam-West eisten dit in kort geding, aangezien ze ontoelaatbare geluidshinder vrezen van het snelverkeer, dat over de nieuwe weg zal razen. De weg telt daar acht rij stroken en er zullen naar schat ting dagelijks 50.000 auto's met een maximumsnelheid van ne gentig km. per uur rijden, het geen voor de flatbewoners naar schatting ongeveer zeventig de cibel aan geluidsvolume zal opleveren. De Staat mag, volgens de eisers, de weg pas openstellen, wanneer maatregelen zijn ge troffen, die de verdachte la- waai-overlast voor de bewo ners van de langs de weg lig gende flats terugbrengen tot een volgens internationale normen aanvaardbaar maxi mum. „De Staat heeft niets gedaan om geluidshinder te voorko men, of ook maar in de gering ste mate te verminderen", zo stelde namens de eisers mr. W. R. F. Vermeulen uit Utrecht. De landsadvocaat vond niet, dat de Staat verplicht kan worden de lawaaihinder te be perken: de Staat heeft de strook grond, conform de be stemming van het uitbreidings plan van Amsterdam, ingericht tot weg voor doorgaand snel verkeer. „Dat is dus niet on rechtmatig jegens de eigenaars en gebruikers van naastliggen de terreinen". „De verkeersstroom is nu eenmaal een gegeven", aldus mr. Drooglever Fortuyn, „en de overheid staat voor de taak die stroom zo goed mogelijk te leiden. Blijft het nieuwe weg gedeelte dicht, dan zal daar door ernstige overlast voor be woners van de Amsterdamse binnenstad ontstaan", meent hij. Centraal in het betoog van de landsadvocaat stond het di lemma, dat de ringweg dient om de „onhoudbare verkeers situatie" in de Amsterdamse binnenstad te ontlasten, en daarvoor „absoluut noodzake lijk" is. Blijft de ringweg ge sloten, dan verschuift men het probleem naar de bewoners van de straten waar het ver keer nu doorheen rijdt, stopt, optrekt, en lawaai, stank en walm verspreidt. Volgens getuige-deskundige ir. G. J. Kleinhoonte van Os zou in dit geval de snelheids- grens van 90 km. tot 50 km. per uur kunnen worden terug gedraaid, en zouden de huizen geluidsisolatie moeten kunnen krijgen. De maatregelen zijn duur, gaf mr. Vermeulen toe, maar toch eiste hij die, in kort ge lding, omdat er geen andere mo gelijkheden meer waren om de hinder te bestrijden. Het wordt overigens hoog tijd, dat men al voor de aanleg van een weg beseft, dat die pas kan worden aangelegd als er garanties te gen geluidsoverlast zijn, vond de raadsman. De president van de Haagse rechtbank, mr. Slotemaker, doet woensdag 21 juni uit spraak. BELGRADO (REUTER) -t Maarschalk Josip Broz Tito wordt vandaag 80 jaar. Voor Zuid-Salvië wordt het niet zo maar een gewone verjaardag maar de viering van een le vend brok geschiedenis, te meer daar hij naar verwach ting aan het roer zal blijven om zijn land te loodsen door een interne crisis van herle vend Kroatisch nationalisme. Zuidslaven die de gedachten van Tito denken te kennen, zeggen dat hij zich verplicht voelt de Zuidslavische zaken te blijven behartigen zo lang het fysiek mogelijk is om het land verenigd te houden. Hij ziet er nog vitaal en robuust uit en schijnt nog voldoende kracht te bezitten om te blij ven als staatshoofd, opperbe velhebber van de strijdkrach ten en leider van de commu nistische partij. Niet zo lang geleden pochte hij nog tijdens een bijeenkomst van oUd-par- tizanen, en hij sloeg zich daar bij op de borst, dat „iedereen gelukkig zou zijn als hij een hart had zo sterk als het mij ne". Echter, door aan de macht te blijven in plaats van zich eervol terug te trekken, Iaat president Tito de vraag open wie zijn politieke opvolger zal worden. Hoewel hij de stichter is van het communistische Zuid- Slavië heeft Tito niet de op lossing gevonden voor de vij andschap tussen de Kroaten en de Serven die de eenheid van zijn land bedreigt. De Kroaten uit het noorden waren traditionele katholieken, de Serven uit het midden van het land behoorden tot de oosterse orthodoxe kerk. Een recente uitbarsting van Kroatisch nati onalisme, vergezeld van stu dentenonlusten in de Kroati sche hoofdstad Zagreb vormde een bedreiging voor een natio nalistische reactie onder de Serven. Het bezorgde president Tito veel zorgen en deed de vraag rijzen of iemand, behalve hijzelf machtig genoeg is om Zuid-Salvië bijeen te hou den. President Tito heeft gebruik gemaakt van het gewicht van zijn persoonlijk prestige en van de steun van het leger om een nieuwe partijleiding in Kroatië te installeren, zonder tot nu toe naar het middel te grijpen van centralisatie van macht. Maar hoewel de kwestie van het Kroatisch nationalisme, met de daarop gevolgde poli tieke processen, en het pro bleem van zijn opvolging don kere wolken kunnen vormen boven de toekomst, kan presi dent Tito terugkijken op posi tieve resultaten die hem al tot een legende voor zijn volk hebben gemaakt. Hij bestreed krachtig de nazi's, stichtte de eerste multinationale commu nistische staat op de Balkan, trotseerde Stalin en slaagde in zijn streven voor Zuid-Slavië zijn eigen weg naar het socia lisme uit te stippelen. Hij is 's werelds langst levende com munistische leider, zelfs ouder dan China's Mao Tse-Toeng Voor zijn eigen Zuidslaven of bijna allemaal is hij een held, en niemand schijnt hem zijn buitenhuizen te mis gunnen, zijn jacht, de grote limousines en de persoonlijke weelde waarmee hij is om ringd. Dit komt overeen met hun idee hoe helden moeten leven. En in het westen wordt er niet aan getwijfeld dat de meeste regeringen Tito sterkte wensen in zijn laatste grote strijd Zuid-Slavië in even wicht te houden tussen het oostelijk socialisme en de wes terse, op de consument gerich te, democratieën. President Tito moet voldoen aan de hunkering van zijn volk naar sociale rechtvaardig heid en tegelijkertijd een al gemene stimulans weten te scheppen voor een snelle ont wikkeling van de economie. Hij moet de Sovjet-Unie op afstand houden maar tevens proberen proefondervindelijk een middenvorm van het com munisme gestalte te geven die zijn overlijden zal overle ven. De viering van zijn 80ste verjaardag is het afgelopen weekeinde al begomien met festiviteiten in Kumrovec, zijn Kroatische geboorteplaats. Gisteren woonde hij een spe ciale bijeenkomst bij van het parlement waarin hij werd on derscheiden, voor de tweede keer, als held van Zuid-Slavië. Later dit jaar zal een nieuwe biografie van Tito worden ge publiceerd en een film van zijn leven, met Richard Bur ton als Tito, worden uitgege ven. Tito en echtgenote. gevraagd kottieklanten; gekomen 131.427 gevraagd chiquitaklanten, gekomen 136.479 gevraagd ijsklanten; gekomen 72.314 vorige week vroegen wij vleesklanten; gekomen 56.225 gevraagd: bierklanten 25 0.3 liter krat 24 flesjes 912 Let op! Niet alleen deze week maar vaste lage prijs. deGruyter 90 gram. deGruyter 2 flacons a 250 cc in de geuren seringen, eau de cologne, appelbloesem en dennen, met kleurige spons 500 gi*am 500 gram 500 gram uit de diepvries beker voor 4 personen zacht en pittig 0.75 liter IétmmSy groot pak a 15 stuks van 103 voor 95 bij deGruyter advokaat pak a 5 stuks nü van zwan 10 extra lange knakworsten, totaal 300 gram geen 239 maarnü in onze grote supers kwaliteits klasse I 2Va kg hollandse kwaliteits-, klasse I 500 gram spaanse Valencia late minimum doorsnede 6,5 cm 2 kg deGruyter pindanootjes in een oosters jasje 200 gram ter introduktie van 139 voor deGruyter diepvries graatloze filntn P'kante tpmaten- I lldO saus a la portugaise 400 gram ter introduktie van 298 voor vacuüm verpakt 6 porties in doosje samen 140 gram ter introduktie van 98 voor uten, alles vooi klaar in 20 minuten, alles voor een originele Italiaanse pizza voor 4-6 personen als extraatje een gratis pizza mes en recepten voor een crazy pizza party deGruyter is oké Weekaanbiedingen zijn geldig van donderdag 25 mei t/m woensdag 31 mei. Bloemen-, vers vlees-, groenten- en fruitaanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 27 mei.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13