Vereniging van Zeeuwen in Den Haag bestaat 50 jaar Werkgroep gaat door Henny getipt als de opvolgster van Corrie (van de Rekels) 9eei d Talen- praktikum Breda Naar „Holland betekende zoveel als emigreren Volksdans- manifestatie in Goes weef naar uw Ter ziele Verschillen Donateurs Contact Adressen JongerenG ?nst in 's-Heerenlioek VAN PROJECT PLAN-VALKENISSE Lamswaarde in zeeland Raad Ridderkerk op bezoek in Terneuzen t t t FRANS DUITS ENGELS SPAANS PORTUGEES ITALIAANS ZWEEDS NEDERLANDS onze lezerb de ruimte via ruime informatie om de zaai te vinden Woensdag 24 mei 1972 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Als je zo'n lialve eeuw geleden als „provinciaaltje" (Fries, Groninger, Limburger of Zeeuw) een betere toekomst ging zoeken in wat nu de overvolle randstad heet, dan stond dal zo'n beetje gelijk met emigreren. Je ging immers niet naar een ander stukje Nederland, maar naar „Holland", waar je je misschien niet geheel vreemd, maar toch ook niet lekker thuis voelde, waar je met je wat ingeto. gen karakter („stug" noemden de „Hollanders'' dat) niet zo veel vrienden en kennissen maakte en waar het ontmoeten van een provincie-genoot om die reden dan ook een grote gebeurtenis was, iets waar je lang thuis over napraatte. Zo ongeveer moeten vijftig jaar terug ook de heren Vogel, Koets en Van Stouten „Hol land" hebben ervaren. De bete re werkgelegenheid had deze drie mannen weggelokt uit het vertrouwde Zeeuwse en toen ze elkaar in Den Haag tegen kwamen zeiden ze tegen el kaar „verrek, jij ook een Zeeuw?" Die min of meer toe vallige ontmoeting leidde tot het initiatief om Zeelandia op te richten, een vereniging van Zeeuwen in Den Haag en om streken (secretaris: N.D. de Schipper, Erasmusweg 774 Den Haag). Dat gebeurde 9 juni 1922. Het halve eeuwfeest van deze, nog steeds levensvatbare, ver eniging staat dus voor de deur. Het w-ord-t in september gevi-erd met een feestavond, over de organisatie waarvan een jubileumcommissie zich buigt. Vooruitlopend daarop wordt ook in juni al aandacht gegeven aan het vijftigjarige bestaan. Zaterdag 10 juni is er in „Op gouden wieken" van vier tot zes uur een receptie, gevolgd door een diiner voor alle leden en donateurs. Nu een Zeeuw zich anno 1972 in „Holland" wel niet meer een „geëmigreerde" zal voelen kan mert de vraag stellen of een vereniging als „Zeelandia" nog bestaansrecht heeft. Voor zitter J. de Smit (67), die de vereniging twintig jaar heeft geleid en binnenkort de hamer zal overdragen aan ondervoor zitter J. N. Kloet (47): „Ik ge loof van wel. Het ledental is vrij constant, ongeveer 450. Dat zou toch drastisch moeten dalen als er geen belangstel ling meer was.". „Er is een tijd geweest", voegt de heer Kloet er aan toe, „dat we even dachten: de club gaiat ter ziele, maar die inzinking is voorbij. Er komen nu gelukkig ook steeds jonge leden bij". Die leden betalen Traditiegetrouw hield de KPJ-afdeling ter gelegenheid van de Pinksterkermis behen digheidswedstrijden op trek kers en brommers. Op de foto een beeld van de trekkerwed strijden, waarbij Walter Onder- donck uit Eede winnaar werd met slechts 5 88 strafpunten en Theo van Morrelgem uit Sluis tweede met 665 strafpunten. per jaar drie rijksdaalders contributie en hebben zo'n acht keer per jaar een avondje (toneel, bingo e.d.) De oprichters van Zeelandia hadden vijftig jaar geleden niet alleen een gezelligheids clubje voor ogen, al was gezel ligheid en het „Zeeuw kunnen zijjn onder Zeeuwen" wel het belangrijkste bindmiddel. Uit' Vlissingen afkomstige voorzit ter De Smit: „De oprichting had ook het uitdragen van de Zeeuwse cultuur tot doel. Er kwam daarom een toneelgroep en een gemengde zangvereni ging. Die laatste is een paar jaar geleden opgeheven we gens gebrek aan mannenstem men. Maar de toneelgroep bloeit nog." Is het begrip „De Zeeuwse cultuur" te hanteren, gezien de verschillen, die er bestaan tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en bijvoorbeeld de Bevelan- den? De Smit: „Die verschil len zijn er, we zingen dan. op de club ook zowel het Zeeuwse als het Zeeuwsch-Vlaamse volkslied, maar da-ar houdt het mee op. Iedereen voelt zich bij ons thuis." Over de toneelafdeling, een vaste kern van twintig, vijf- fntwinitig mensen, die de spil entwintig mensen, die de spil van de vereniging vormen, raakt toekomstig voorzitter Kloet uit Rilland-Bath nauwe lijks uitgepraat. Hij is als rechterhand van de (niet- Zeeuwse) regisseur H. Deyldus belast met bet „verzeeuwsen' van toneelstukken. „Oorspron kelijke Zeeuwse stukken zijn haast niet geschreven en die er zijn, zijn te oud, da-ar kun je niet mee aankomen. De laatste vier, vijf jaar spelen we daarom wait je zou kunnen noemen „plaftelanidsstukken", die we overal vandaan halen en in het Zeeuwse vertalen. Dat wii-1 zeggen: de spelers le ren hun rol in het Nederlands, maar ze spelen het stuk in het Zeeuws. Het is namelijk erg moeilijk om het Zeeuws dia lect op papier te zetten. Het is nu eenmaal geen taal en kent dus geen vaste grammatica, zoals bijvoorbeeld het Fri-es die wel heeft." De toneelfcern, aldus de heer Kloet, speelt voor de eigen vereniging twee keer per jaar, eenmaal een Zeeuws, althans „verzeeuwst" stuk en eenmaal een Nederlands stuk. Dat laat ste om ook de niet-Zeeuws sprekende kinderen van d-e le den en d-e donateurs in de gelegenheid te stellen de uit voeringen bij te wonen. Ver der treedt de toneelkern op voor zusterverenigingen en in bejaardentehuizen. De groep staat goed aangeschreven, ge tuige het aantal aanbiedingen wa-ar men niet eens altijd op in kan gaan. Merkwaardig genoeg echter heeft de toneelkern nog nooit het genoegen mogen smaken van een uitvoering in Zeel-and. Daar is wel een-s contact over geweest, maar- tot nu toe is het er niet van gekomen. „Erg jammer" vindt de heer Kloet, die er voor geïnteresseerde verenigingen aan toe voegt, d-a-t men a-lleen het auteurs recht en de reiskosten hoef te betalen. Voorzitter De Smit, niet ontevreden over hef le dental, Vindt dat d-e club nog best wat nieuwe leden kan gebruiken. Er zijn in Den Haag, schat hij, zo'n duizend Zeeuwen en tegen de achter grond van dat a-antal is het ledental van Zeelandia dus niet zo overweldigend groot. Hoe kan dat? „Er zijn veel Zeeuwen, die zich geen Zeeuw meer voel-en", zegt d-e heer De Smi-t, die het in een Haagse kran-t als volgt formuleerde: „Veel Zeeuwen zijn boven, willen niet weten, dat ze uit de klei afkomstig zijn." Hij staat nog steeds achter die uit spraak, al wil hij er wel graa-g bij zeggen, dat er ook veel Zeeuwen in Den Haag wonen, die van het bestaan van de club niets afweten. „Je staat nou eenmaa-1 niet dagelijks in de krant." „Je moet liet bovendien via- via horen", zegt hij, „Als er weer een Zeeuws gezin hier is komen wonen." Hij zou er voorstander van zijn, dat Zee landia op een of andere ma rnier via een centrale instantie in Zeeland de adréssen door kreeg van naar Den Haag ver huizende Zeeuwen. De Drent- (Van onze correspondent) GOES/'s-HEERENHOEK - Namens bisschop Ernst van Breda zal de deken van Zee land, dr. A. Blommerde, zater dag de bijzondere jongerenvie ring leiden die in 's-Heeren- hoak wordt belegd. Alle jon gerenkoren van Zuid-Beveland zullen aan deze viering hun medewerking verlenen. Aan bisschop Ernst was verzocht, de jongerenmis te celebreren, omdat hij zaterda-g verhinderd is, zal de dienst namens hem door deken Blommerde wor den waargenomen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Er is door de uitlatingen van minister Drees een bepaalde weerstand ont staan, die overwonnen moet worden. We zullen proberen om de Tweede Kamer te acti veren, want daar zal het uit gevochten moeten worden". Dit heeft de heer A. Runne- boom gisteravond verklaard na een bijeenkomst van de con tactgroep Valkenisse. De pro motieclub heeft zich beraden, zoals die is ontstaan na de afwijzing door minister Drees van het plan Valkenisse, vori ge week. De groep is tot de conclusie gekomen, dat het conceptplan zoveel positieve punten heeft, dat men ondanks de negatieve stellingname van de minister toch moet door gaan. „We hebben er nog alle vertrouwen in", aldus de lieer Runneboom, „en we gaan in ieder geval door tenzij door een kosten-batenanalyse aan getoond kan worden, dat het niet haalbaar is". Overigens zit men nog steeds op een officiële reactie van minister Drees te wachten, waarvan men behalve diens uitla tingen via de pers nog steeds niets heeft vernomen. „Met die uitlatingen van de minister zijn nog beslist niet alle vragen beantwoord. Des noods zullen we een persoon lijke toelichting op het plan geven, als het nodig mocht zijn en we er de kans voor moch ten krijgen. De werkgroep kan er verder op dit moment ook weinig méér aan doen dan al leen maar impulsen geven. We moeten gewoon nog harder doorgaan", aldus het commen taar tot slot. HILVERSUM Na Milly van de Mooks en Heidi uit Weert, wo-rdt nu Henny u-it Alkmaar getipt als opvolg ster van Corrie van de Re kels. Getipt en meer ook niet, want alles wat er tot nu toe in talloze krantenpublikaties rond Corries opvolgsters werd geschreven, wordt door platenmaatschappij Dureco als „voorbarig" en „ongegrond" van de hand gewezen. Publi- citeitsman Hans Wilbrink zegt: „Het wachten is op het bericht: Corrie Brokken gaat bij De Rekels zingen: dan hebben -e ='hs ~n'n "-'ie g?-.aJ". \l._s wut er nu toe werd geschreven over Milly, Heidi en Henny (Hans Wilbrink: „Ik weet niet eens zeker of het Henny of Hanny is") ging volledig buiten Du reco om. Deze procedure zal er zodra het werkelijk op beslissen aankomt, niet bij zijn. De Rekels houden wel iswaar de audities waaruit Corries opvolgster moet voortkomen, Dureco tekent de contracten. Hans Wilbrink: „Onze pro grammaraad zal een dezer dagen de beslissing nemen. Corrie vertrekt per 1 juli en voor die tijd willen we graag alles rondhebben. Als het kan nemen we zelfs al zeer binnenkort een beslissing. Op 8 juni geeft de AVRO namelijk een voorvertoning van de laatste film die deze omroep met Corrie en De Rekels heeft gemaakt. Wij verbinden diaaraan een pers conferentie waarop we graag de opvolgster of opvolger van Corrie willen voorstel len". Inderdaad, ook een opvol ger kan het worden. Op de audities die De Rekels in samenwerking met Pierre Kartner hebben gehouden, verschenen niet alleen tien tallen zangeresjes, ook zan gers. De belangstelling voor de Rekels-vacature was bui tengewoon groot. Uit de vele gegadigden die zich hebben gepresenteerd, doen de Re kels een suggestie aan Dure co, die de beslissing neemt. Hans Wilbrink: „Over wie het wordt kan ik nog geen zinnig woord zeggen. Vol gens de kranten wordt het Alkmaarse Henny, maar wij hebben haar stem nog niet eens gehoord. We hebben nog met niemand gesproken. Ik kan nog niet eens met zekerheid zeggen of het een zangeres of een zanger wordt. Onze voorkeur gaat uit naar een ontstellend goe de artiest, wie af wait dat ook mag zijn". se vereniging kent wel zoiets, meent hij, al weet hij niet precies hoe het systeem werkt. Krijgt Zeelandia subsidie? „De toneelkern wordt door de gemeente Den Haag gesubsi dieerd." Dus niet vanuit Zeeland? „Nee, al betwijfel ik of dat wettelijk wel kan. Maar overi gens zijn de contacten met de provincie toch ook niet best." Zijn er nog meer Zeeuwse verenigingen behalve die in Den Haag? „Ja, in Rotterdam, Dordrecht, Utrecht, Arnhem en Apeldoorn. Er bestaan jaar lijkse bestuurscontacten tussen deze clubs." Brand Hoewel de brand weer direct ter plaatse was, is onlangs de werkplaats van ra dio- en t.v.-technicus De Jong in de Weststraat te Aardenburg geheel uitgebrand. Volgens de rijkspolitie zijn spelende kinderen vermoede lijk de oorzaak van de brand. Door de grote toeloop van toe schouwers moest het verkeer in de Weststraat enige tijd wor den omgeleid. (Van een onzer verslaggevers) GOES —De Goese volks dansgroep „Vodago", die za terdag een volksdansmanifes- tatie houdt in schouwburg Ju liana, met medewerking van buitenlandse dansgroepen en de wereldvermaarde Neder landse ambassadrice van volkskunst, Marie-Cécile Moerdijk (zang), zal vrijdag morgen 26 mei de eerste bui tenlanders in de ganzenstad ontvangen. Zestien leden van de „Frankische Volkstanzgrup- pe" uit Kitzingen, nabij Wür- burg, zullen drie dagen te gast zijn bij Vodago. De groep bestaat uit leden van zestien tot en met twintig jaar en zal deelnemen aan het grote Vo- dago-voorjaarfeest (voor alle belangstellenden toegankelijk) op 27 mei, middags (kinder manifestatie met gratis les) zowel als 's avonds. De hoofddansleider van Vo dago de heer Gerard van Damme, die al enkele malen de groep heeft bezocht, heeft de Duitse volksdansers voor de manifestatie uitgenodigd vanwege hun voor hem ver rassende repertoire van Fran kische, Beierse, Europese, BERGEN OP ZOOM ROXY, 20 uur Erotiek en de moderne vrouw 18 jr. Museum Markiezenhof, Steenbergsestraat, geopend van maandag tot en met vrij dag van 10-12 uur en van 14- 17 uur. Zat-, zon- en feestda gen van 14-17 uur. Stadhuis (hal), Grote Markt, tentoon stelling van de maand door Y. Raaymakers (t. m. 31 mei). Maandag tot en met vrijdag van 9-12.30 uur en van 13.30- 17.30 uur. GOES G.RAND, 20 uur: The Aris- tocats a. 1. HULST Boekhandel van Geyt, Steenstraat 20, werkdagen van 9-12, 13-18 uur en zond. van 14-17 uur. Nederlandse ets kunst in 100 prenten. Tot 30 mei. MIDDELBURG Rijksarchief, St. Pieterstraat 28, expositie „1001 jaar Wal cheren" (t. m. 16 aug.) Werk- dagen van 9.30-12.30 en 13.30- 17.30 uur. Op zon- en feestda gen gesloten. OOSTBURG Ledel Theater, 20 uur: Blue Movie 18 jr. ROTTERDAM De Doelen (Hal), 12.45 uur: Koffieconcert door Roelof van Driesten (viool) en Cees van As (piano). De Doelen (Klei ne zaal), 20.15 uur: „Namens Jacques Brei" met Liselore Gerritsen, Henk van Ulsen, Amanda Bruce en George Ball. Hofplein Theater, 20.15 uur: „Twaalf gezworenen" van Reginald Rose door het Nieuw Rotterdams Toneel. VEERE „d'.Ouwe Werf", Collectie olieverfschilderijen, waarbij zeegezichten, stadsbeelden en stillevens van de Middelburg se kunstschilder Piet Bulthuis (t. m. 31 juli). VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Daniël 18 jr. square- en beat-dansen. Het ligt in de bedoeling dat de Duitse zowel als de jonge Goese volksdansclub een aantal dansen gaat uitwisse len. Zondag zal de „Frankische Volkstanzgruppe" een rondrit maken door Zeeland, waarna men 's avonds weer naar Kit zingen vertrekt, In de herfst brengt Vodago een tegenbe zoek aan de gasten. De demonstratieformatie „Hadudaim" van Vodago zal dan in Kitzingen deelnemen aan de jaarlijkse wijnfees ten. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op vrijdag 26 mei as. zal de gemeente raad van Ridderkerk Terneu zen bezoeken. Het gezelschap arriveert omstreeks 12.45 uur in hotel Rotterdam voor de lunch. Om 14 uur volgt een rondgang door het stadhuis met ontvangst in de burger zaal. Na een welbesteed leven vol liefde zorg en toewijding voor zijn gezin is heden, na een kortstondige ziekte, voorzien van de Sacra menten der zieken, in het St.-Liduina-ziekenhuis te Hulst overleden onze lieve vader, grootvader en oom JOSEPHUS VAN DER KINDEREN weduwnaar van Maria Sophia Sterk in de gezegende leeftijd van 87 jaar. Hulst: M. van der Kinderen Els, Jos, Harry Kloosterzande: E. Hiel-de Waal J. Hiel en kinderen Nieuw-Namen: A. de Waal J. de Waai-Moorthamer Vogelwaarde: R. Truyman-de Waal J. Truyman en kinderen Kloosterzande: I. de Waal-de Waal en kinderen Groenendijk: Th. de Waal Vogelwaarde: M. Vreeke-de Waal Th. Vreecke en kinderen Ossenisse: M. de Maat-de Waal Hulst: E. de Maat en kinderen L. Verhagen-de Waal P. Verhagen en kinderen Bant (N.O.P.): H. de Waal E. de Waat-Beenders en kinderen Kloosterzande: J. de Waal L. de Waal-Baart en kinderen Familie van der Kinderen Familie de Waal. Vogelwaarde, Rapenburg 143. De plechtige uitvaart, waarbij u beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op vrijdag 26 mei a.s. om 10.00 uur in de parochiekerk van de H. Gerulpus te Vogelwaarde, waarna begrafenis op het r.-k. kerkhof te Ossenisse. Eucharistieviering donderdagavond 25 mei a.s. om 7 uur in de parochiekerk te Vogelwaarde. De overledene ligt opgebaard in de rouwkapel van het St.-Liduina-ziekenhuis te Hulst. Zij, die bij vergetelheid geen kennisgeving heb ben ontvangen gelieven deze als zodanig te be schouwen. DANKBETUIGING Daar het ons onmogelijk is, iedereen persoonlijk dank te zeggen voor de vele blijken van vriend schap en belangstelling en het medeleven; ge toond tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn dierbare man, vader en opa KOOS JANSEN willen wij langs deze weg onze hartelijke dank uitbrengen aan alle vrienden, kennissen, cliën- tèle, collega's en verenigingen voor het over weldigende en warme medeleven. Onze welgemeende dank gaat hierbij ook uit naar het verplegend personeel van het Liduina- ziekenhuis te Hulst voor de zorg waarmee hij bijna vier maanden is omringd. Het is voor ons een ware steun en troost ge weest. Mevr. A. M. Jansen - Leppens, kinderen en kleinkinderen. Koewacht, mei 1972. DANKBETUIGING Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank aan familie, buren, vrienden en kennissen voor de vele blijken van belangstelling, bloe men, felicitaties en cadeaus, welke wij op ons 25-jarig huwelijksfeest mochten ontvangen. Th. Boassen - Veldink. St.-Jansteen. Puttingstraat 29. Heden overleed tot onze diepe droefheid in het St.-Liduina-ziekenhuis te Hulst, na een ge duldig gedragen lijden, in de leeftijd van 81 jaar, voorzien van de H. Sacramenten der zie ken, onze inniggeliefde vader, schoonvader, opa en broer, de fieer PETRUS VERRAS weduwnaar van Celiiia Louisa Rammeloo Wij bevelen onze overledene in uw gebeden aan. Graauw: J. .1. Verras J. Verras-Smet, kinderen en kleinkinderen Nieuw-Namen: M. Praet-Verras C. Praet en kinderen Walsoorden: R. Th. Verras L. Verras-Blommaert en kinderen Graauw: Ph. Verras E. Verras-Praet en kind Antwerpen: M. Stobbelaer-Verra: Familie Verras Familie Rammeloo. Walsoorden, 23 mei 1972. Walsoordensestraat 5. De plechtige uitvaartdienst zal plaats hebben op vrijdag 26 mei a.s. om 10.00 uur in de pa rochiekerk van de H. Maria Hemelvaart te Graauw, waarna begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Rozenkransgebed woensdagavond 24 mei a.s. om 19.00 uur in voornoemde kerk. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het gemeenschapshuis te Graauw. Zij, die bij vergetelheid geen rouwbrief heb ben ontvangen gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Met droefheid geven wij u kennis van het over lijden door een noodlottig ongeval, nog gesterkt door het H. Oliesel, in de leeftijd van 20 jaar, onze geliefde zoon en broer EDDY GIJSEL Sint-Jansteen Wed. A. Gijsel-Vonck Sint-Jansteen Adrie Gijsel De familie Gijsel De familie Vonck Sint-Jansteen, 22 mei 1972 Wilhelminastraat 73. De plechtige uitvaartdienst, waarbij u wordt uitgenodigd, zal plaatshebben op donderdag 25 mei a.s. om 10.00 uur in de parochiekerk van de H. Joannes de Doper te Sint-Jansteen, waarna de begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Samenkomst aan de kerk om 9.45 uur. Woensdagavond om 19.00 uur H. Eucharistievie ring in bovengenoemde kerk. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het St.- Liduinaziekenhuis te Hulst, bezoek uren van 14.00 tot 15.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Zij die bij vergetelheid geen rouwbrief ontvin gen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. De ondergetekende, curator in het faillissement van A. Jobse, gewoond hebbende Nieuwe Rijksweg (West- weg) 25 te 's-Heer Hendrikskinderen, thans wonende Nieuwe Rijksweg 31a aldaar, heeft heden ter griffie van de arrondissementsrechtbank te Middelburg ne- dergelegd de enige uitdelingslijst in dit faillissement, teneinde aldaar gedurende 10 dagen kosteloos ter in zage van de schuldeisers te liggen. mr. J. G. van der Burgl. Goes, 24 mei 1972. Klokstraat 3. voor buitenlanders Volkomen individuele be handeling. Kursusduur 4- 8 maanden. Spoedoplei ding 6 weken. Een aantal verzuimde lesuren kan gratis worden ingehaald. GINNEKENSTRAAT 16 a (inrit) Breda Tet. 41470 Te koop goed onderhou den woonhuis. Donze Vis- serstr. 90, Terneuzen. V

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 4