Dinteloord ligt ideaal voor tweede luchthaven MOERDIJK BLIJFT RISICO VAN UITBREIDING IN ZICH HOUDEN Schooljeugd maakt Aardenburg schoon KUNST VOOR TOERIST IN ZEELAND Ludieke laatste schooldag in Kruiningen UITBREIDING HAVENS TERNEÜZEN AANBESTEED Planoloog ir. R. Adriaansens ruilt Brabant voor Zeeland Bouwen voor gehandicapten MET SCHIP VAN ZONNEBLOEM NAAR ANTWERPEN Vremdijk houdt zeilweekend 62 ZAKKEN VOL VUIL stad streek Tijdelijk regen U zag 'm op TV R. F. DE BEULE Voetbaltoernooi in Vlissingen HULST HET ADRES CROSS OP SCHOOLPLEIN Wowwdsg 24 mei 1972 1 (Van een onzer verslaggevers) TERNEÜZEN In hotel Rotterdam te Terneuzen heeft het havenschap Terneuzen de verlenging van de zuidelijke kanaalhaven en die van de Zevenaarhaven aanbesteed. De Zuiderkanaalhaven zal 400 meter verlengd worden en de Zevenaarhaven 350 meter. De werken zullen vermoede lijk in augustus van dit jaar aangevangen kunnen wonden. De vergrote havens kunnen in de loop van volgend jaar klaar zijn. Voor de verlenging van de zuidelijke kanaalhaven wa ren 14 inschrijvingen binnen gekomen. De laagste was van Gebr. Romers te Rozenburg met f 1.814.000, de hoogste het aannemingsbedrijf Zeeland te Middelburg met f 2.530.000. Voor de verlenging van de Ze venaarhaven waren 17 in schrijvingen ingezonden met als laagste die van de bagger maatschappij Bos en Kalis Aannemingsbedrijf Oosterwijk te Papendrecht-Rotterdam met f 2.980.000,- en als hoogste aannemingsbedrijf Zeeland te Middelburg met f 5.084.000.- (Van onze correspondent) MIDDELBURG Vrijdag middag wordt In de schouw burg in Middelburg een voor lichtingsbijeenkomst belegd over het „bruikbaar bouwen voor lichamelijk gehandicap ten. De middag is georganiseerd door de Zeeuwse stichting voor de revalidatie onder aus piciën van het provinciaal bestuur. De directie Zeeland van Volkshuisvesting en bouwnijverheid, verleent me dewerking. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur Tijdelijk regen, later weer zonnige perioden en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland: Voor donderdag Aantal uren zon: 0 tot 8; min. tempvan ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Voor vrijdag Aantal uren zon: 3 tot 11; min. temp: omstreeks normaal; max. temp; van ongeveer nor maal tot 3 graden onder nor maal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. waterstanden Konstanz 289 onv.. Rheinfel- den 213 - 8, Straatsburg 200 - 14, Plittersdorf 352 - 11, Maxau 414 - 6, Plochingen 136 - 2, Mannheim 239 - 7, Stein- bach 122 pi. 6, Mainz 248 - 3, Bingen 147 - 10, Kaub 168 - 12, Trier 266 - 8, Koblenz 186 - 9, Keulen 162 -14, Ruhrort 330 - 19, Lobith 958 - 14, Pannerdense Kop 930 - 12. Nijmegen 759 - 10, IJsselkop 869 pi. 2, Eefde IJssel 394 - 4, Deventer 275 - 5, Monsin 5464 pi. 2, Borgharen 3934 - 13, Belfeld 1112 - 22, Grave bene den de sluis 502 - 6. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De adjunct-directeur van de Provinciale Planologische Dienst in Noord-Brabant, ir. R. M. Th. Adriaansens, gelooft dat Dinteloord de ideale plaats is voor vestiging van een tweede nationale luchthaven. In een uitvoerige beschouwing hierover in Economisch Statist! sche Berichten schrijft hij dat voorrang verleend moet worden aan een studie over de eventuele geluidshinder van een dergelijk vliegveld voor West-Brabant. Ir. Adriaansens gaat uit v an' de noodzaak van een tweede nationale luchthaven. Vesti ging daarvan in de Markertv- aard wijst bij om economische redenen van de hand, hoewel de negatieve efekten als ge luidshinder in de Markerw aard tot het minimum beperkt kunnen blijven. Hij verwacht echter een gering vervoersaan bod, gezien de ligging van de Markerwaard. Een tweede ar gument pro-Markerwaard, de werkgelegenheid voor het noorden van het land, acht ir. Adriaansens onvoldoende. „De luchthaven is nu eenmaal geen snoepje van de week, waar mee vrijelijk kan worden ge strooid. zoals dat met de sprei ding van de rijksdiensten lijkt >e gebeuren". Ook het argument van de geluidshinder acht hij niet doorslaggevend. Het is een fic tie te veronderstellen dat in ons dichtbevolkte land een si tuatie kan worden gevonden, die geen geluidshinder ople vert voor een deel van de bevolking. Voorhands lijkt West-Brabant, gezien de lage bevolkingsdichtheid, en het feit dat via waterwegen aan gevlogen kan worden, een se rieuze studie waard. Het belangrijkste argument voor ir. Adriaansens om te pleiten voor Dinteloord is de ligging vao dit gebied tussen de expanderende zuidelijke delta, het Rijnmondgebied en het Antwerpse inusdtriege- bied. In het „paarse boekje" wordt onafhankelijk van de vraag of er in West-Brabant een nationale luchthaven moet komen, al gepleit voor een railverbdnding Rotterdam-Ant- werpen. Bovendien is de di- rekte wegverbinding tussen beide Europese groeipolen, de Zoomweg, al in uitvoering. Het vervoersaanbod voor de luchthaven lijkt daardoor ver zekerd. Ir. Adriaansens wijst op het feit, dat Brabant wat het vliegverkeer betreft al voor een belangrijk deel op Brussel aangewezen is. Komt er bij Dinteloord een nationale luch thaven, dan is het niet on denkbaar dat behalve Brabant ook het Antwerpse zich op die luchthaven zal gaan richten. Inzoverre zou dat vliegveld dan een Benelux-funktie kun nen gaan vervullen, zondat dat men expliciet over de Bene- lux-luohthaven zou spreken. Zoals bekend, voelt met name Belgié voorlopig maar weinig voor een Benelux-vliegveld. (ADVERTENTIE) (incl. BTW) UW MINI-DEALER STAAT VOOR U KLAAR. AUTOMOBIELBEDRIJF Gentsevaart 79 01140 - 2097 KAPELLEBRUG (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Met aan boord een 200-tal zieken en gehandi capten vertrok de „Geulvallei' van de Westkade te Sluiskil voor een reis naar Antwerpen. De gasten van de Zonnebloe morganisatie kwamen uit Sas van Gent, Sluiskil, Terneuzen. Hoek en Philippine. Ondanks het uitvallen van de geluidsinstallatie bij het ver trek was de stemming aan boord o-pperbest- Daarvoor zorgden het poppen-theater De Kriekeputte uit Hulst en het accordeonduo de Gezusters Vree. Verder werden er amu sementspelletjes gespeeld. Gisteravond keerde de „Geul- vallei" in Sluiskil terug. De passagiers waren opgetogen over de trip naar Antwerpen, die georganiseerd was door het Zonnenbloemcomité uit de Kanaalzone met medewerking van het Elisabethziekenhuds en de Rode-Kruiscolonnes van Sluiskil en Terneuzen. (Van onze correspondent) GOES-VLISSINGEN De Goese t.-k. voetbalvereniging Robur speelt zondag mee in een door „Walcheren" op de velden aan de Baskenburgse- weg ln Vlissingen georgani seerd toernooi. Hieraan doen totaal acht elf tallen mee. In poule-a zijn in gedeeld: Vlissingen, Luctor, Robur en Walcheren, In poule- b strijden Patrijzen, Domburg, Jong Ambon en Volhar ding 32. De wedstrijden in de poules beginnen om half elf, terwijl de wedstrijden om de eerste tot en met achtste plaats om 3 uur beginnen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op 27 en 28 mei organiseert de water sportvereniging „Vremdijck" een zeilweekend op de Braak man. De wedstrijden zijn opengesteld voor de klassen Spanker-470 en -420, Vaurin. Moth en Optimist. Op zaterdag wordt vanaf 14 uur een begin gemaakt met de starts zondag reeds vanaf 10 uur. Vaarplan en wedstrijdbe palingen worden bij de in schrijving verstrekt. De wed strijden zullen meetellen voor de jaarprijs van de Spanker- klassse-organisatie. alsmede voor het clubkampioenschap van de w.v. Vremdijck. Ge zeild wordt volgens de regle menten van de I.Y.R.U. en de K.N.W.V. De Isabella jacht werf heeft voor deze wedstrij den ontheffing verleend van het batalen van havengelden Prijsuitreiking: zaterdag in ,,'t Hof van Koophandel" te IJ- zendijke, zondag in het club huis. DEN BOSCH Ir. R.M. Th. Adriaansens, adjunct-di recteur van de Prov. Plano logische Dienst in Noord- Brabant en benoemd tot di recteur van de Zeeuwse P.PD. als opvolger van ir. M. de Vink, heeft heel het Nederlandse deel van de gouden delta in zijn „verle den". Zijn vader werd in Zeeuwsch-Vlaanderen gebo ren, zijn moeder in Brabant en hijzelf in Zuid-Holland, in Schiedam. Hij. maakte zijn bouwkundestudie in Delft en studeerde daar af in stede- bouw, „in de tijd waarin we iets aan planologie gingen doen'. Nog tijdens zijn studie werkte hij op de afdeling stadsontwikkeling van de ge meente Rotterdam. Als hij in september naar Zeeland gaat, om nog een aantal maanden samen te werken met ir. De Vink, die in maart met pen sioen gaat, is het vrijwel precies acht jaar geleden dat hij naar Brabant kwam. ir. Adriaansens trad toen in dienst bij de P.P.D. als ste- debouwkundige. Hij viel er, wat het werk betreft, met zijn neus in de boter, want er werd al snel een begin gemaakt met het streekplan Westbrabantse ri viermonden, later ingetrok ken voor het inmiddels ver maarde streekplan West-Bra bant. Gelijk met het streek plan West-Brabant werd, nu ruim twee jaar geleden, het zogenaamde „groenplan" aangenomen. Ook daaraan heeft ir. Adriaansens nog meegewerkt en daardoor hoort het thuis in de rij van zaken die in zijn Brabantse herinneringen bovenop lig gen. De laatste jaren heeft hij zich veel beziggehouden met de interprovinciale dis cussie over Zuidwest-Neder landse zaken, over de lucht haven, over Reimerswaal - e.d- Dat zijn aangelegenhe den die hem in contact Ir. R. M. Th. Adriaansens. land. Maar naar mijn per- brachten met zijn toekomsti ge werkgebied, met Zee land. Hoe is die interprovinciale relatie momenteel? Ir. Adri aansens: „Er is voortdurend incidenteel contact met Zee- soonlijke mening eigenlijk nog te weinig. Te weinig omdat het incidenteel is. Er zou een permanent contact moeten zijn. Ik geloof name lijk niet in puur provinciale grenzen kunnen heenkijken planologie. Je moet over en met elkanders belangen rekening honden". Het streekplan West-Bra bant een belangrijk gegeven in de Zuidwestnederlandse situatie omdat het greep geeft op de ontwikkeling van de midden-moot, is nu zoals gezegd twee jaar oud. Twee jaren die de planologie als zodanig en de kaarten van West-Brabant in het bijzon der niet onaangevochten heb ben gelaten. Maar niettemin zegt ir. Adriaansens op dit moment: „Het streekplan West-Bra bant kan nog heel goed mee, al is het wei duidelijk, dat een paar factoren in het ge heel een andere rol zijn gaan spelen". Hij noemt als eerste factor het milieu. Het huidige streekplan West-Brabant is destijds onder tijdsdruk ge maakt en bij vrijwel gelijk tijdig op de tekentafels met het „groenplan". „Zo'n groenplan", zegt hij, „is een facetstreekplan en dat vraagt om nadere uitwer king van het gebruik van het groen. Je kunt dat het bgst in een streekplan doen, maar niet als je ze gelijk onder handen hebt". Een andere factor is de tweede nationale luchthaven, waarover ir- Adriaansens een artikel heeft geschreven in E.S.B., waarvan een uittrek sel hierbij staat. Zou het superindustrieter rein Moerdijk opnieuw voor komen in een streekplan West-Brabant, wanneer dat nu gemaakt zou moeten wor den? Ir. Adriaansens; „Toen wij destijds met de streek- planologie in West-Brabant begonnen, was Moerdijk al in aanzet aaniwezig. Als we nu helemaal opnieuw konden beginnen zou het voor mij echt een vraag zijn, of je Moerdijk zou moeten kiezen als concentratiepunt voor in dustrie in West-Brabant" Hoewel vrijwel niemand in de jaren nog iets heeft ge hoord van de Rijnmond- structuurschets waarin plot seling een plan Tonnekreek verscheen als een vergroting van Moerdijk in westelijke richting blijft voor ir. Adri aansens aan Moerdijk het ri sico zitten, dat het zich uit breidt. „Als Rotterdam of Rijn mond kaartjes tekenen staat het plan Tonnekreek er tel kens weer op", zegt hij. „Het wordt ook iedere keer weer uitgestuft als pe erop wijst, maar ze denken blijkbaar nog altijd aan. Dat risico van uitbreiding wanneer ergens een ont wikkeling in gang gezet is geldt voor ir. Adriaansens ook als hij over een centrale noord-zuidverbinding spreekt. Waarbij hij aante kent, dat hij van Zeeland planologisch niet meer dan de grote lijnen kent. Hij wijst op de al bestaande noord-zuidverbinding over de dammen en zegt: „Als je praat over nieuwe wegen, dain moet je eerst kijken wat je met de bestaande kunt doen". Hij vindt niet, dat de pla nologische wensen van Zee land en Brabant met elkaar vechten. Reimerswaal bij voorbeeld is geen punt van tegenstelling. Het ligt alleen anders in het tijdschema en in de belangstellingssfeer- Ir. Adriaansens zegt zonder omwegen, dat hij Brabant met spijt zal verlaten. „U moet me geloven als ik zeg, dat ik menig avondje over deze beslissing heb nage dacht". Maar hij gaat ook graag naar Zeeland, omdat hij dat planologisch een inte ressante provincie vindt. „Ei genlijk heb ik het gevoel, dat ik voor een deel aan dezelfde problematiek blijf werken", stelt hij vast. „Al leen de zee, dat is een nieu we, een heel andere fac tor" TOON KLOET. (Van onze correspondent) AARDENBURG Op initiatief van de Aardenburgse onder wijzer, tevens lid van de gemeenteraad, W. F. van Helden, en met medewerking van enkele ouders en gemeentewerken, heeft een groot deel van de schooljeugd uit Aardenburg en Eede, een grote schoonmaakactie ondernomen in alle delen van de gemeente. Om negen uur dinsdagmorgen verzamelden de jonge strijders tegen de milieuverontreiniging zich op de diverse pun ten en togen gewapend met plastic zakken, prikkers en harken aan het werk. De deelnemende jeugd was afkomstig van de gehele Ee- dense lagere school 'met alle leerkrachten, van de hoogste klassen van de meisjesschool uit Aardenburg, en een klei ne groep van de jongensschool. De openbare lagere school liet verstek gaan. In enkele uren tijds wisten de schoonmaakploegen in to taal 62 plastic budsvuilzakken te vullen, niet alleen met fri- teszakjes en ijscopapiertjes, maar ook met vloerkleden, le ge flessen, blikken, inventaris sen van duivenhokken en door de landbouwers in sloten en langs wagen weggeworpen kunstmestzakken. Een groep leverde bovendien twee in slo ten opgeviste kindenvagens en een stuk handkar in, terwijl nabij Eede nogal wat oud prikkeldraad werd verza meld. Dat de jeugd de actie terde ge had voorbereid, bleek wel uit de spandoeken waarmee de vagen van gemeentewerken werd versierd. Te Eede waren de inwoners tevoren op de hoog gesteld van de actie, en in de wijk Draaibrug wer den borden meegevoerd met het opschrift: „Opgeruimd staat netjes". Initiatiefnemer Van Helden toonde zich na afloop blij met het resultaat en de verleende medewerking. Het was te wensen, aldus het raadslid, dat de schoonmaakwoede rich op een nog groter deel van de gemeente zou richten. Hij dacht hierbij aan inschakeling van ouderen en ook van de jeugdverenigingen. Hij zei dat hij nu toch wel onder de indruk was gekomen van de totale vervuiling, nu hij er zo met de neus opge drukt was. Burgemeester Van Berckel, die zelf de leiding had van een poetsploeg in Aardenburg, was blij met het initiatief en hoopte dat de actie zou bijdra gen tot verandering in de mentaliteit van de mensen. Flinke repen chocolade vormden de beloning voor de jeugd. Dit spandoek laat aan duidelijkheid niets te wensen over. (ADVERTENTIE) voor een goede bril of uurwerk hoogwater Morgein, donderdag 25 mei Bergen op Zoom 1,52 en 14.20, Hansweert 1.03 en 13.32. Terneuzen 0.33 en 13.00. Vlis singen 0.03 en 12 28. Wemel dinge 1 42 en 14.10. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE-MIDDEL- BURG De toeristen die in het komende vakantieseizoen een bezoek aan Zierikzee gaan brengen en de ervaring leert dat het er duizenden zijn zullen in deze oude stad enkele nieuwe attracties aan treffen. De evenementencom missie van de plaatselijke VVV organiseert dit jaar na melijk een zogenaamde „Hip pie-markt" die gedurende de maanden juli en augustus, tel kens op de dinsdagen te vin den zal zijn aan de Schuitha ven. Twaalf originele hippies die door toedoen van een inwoon ster van Zierikzee zijn opge trommeld zullen in de open lucht, terwille van het vakan tievierend publiek hun eigen siervoorwei-pen vervaardigen en verkopen. De hippie-kunsl ls sterk ambachtelijk en haar aardigste kenmerk is dat er geen kostbare materialen aan te pas komen. Van hoefnagels, lasdraad, touw en allerlei an dere spullen die een geringe materiaalwaarde hebben, ver- vaadigden de hippies aantrek kelijke sieraden, die vooral bij de jeugd bijzonder gewild zijn. De wekelijkse kunst- en antiekmarkt, zo vertelt ons de secretaris van de plaatselijke WV, de heer J. V. van den Doel, wordt uitgebreid en krijgt een aantal grote attrac ties. De kunstmarkt wordt vanouds, eveneens op dinsdag, gehouden op de Vismarkt. In de opzet is het commer ciële karakter, dat tot dusver re aanwezig was, teruggedron gen terwille van het demon stratieve element. De organi sators hebben een aantal kunstenaars en ambachtslieden bereid gevonden in de open lucht staaltjes van htm kunnen te geven. Zo zullen de bezoe kers een kijkje kunnen nemen bij een klompenmaker, een glasblazer, en nog tal van an dere vakmensen die het hand werk in ere hebben gehou den. Tot de belangwekkendste attracties behoort de vervaar diging van een groot kunst werk door de in Goes wonen de kunstschilder Han ter Keurs. Het kunstwerk, een schilderij, meet een kleine tien vierkante meter. Elke dinsdag hoopt Han ter Keurs een deel van het schilderij te vervaardigen. Op acht augus tus, als de laatste kunstmarkt wordt gehouden, voltooit hij het wefkstuk. Op de originele manier, die hem eigen is, legt de kunstenaar uit wat hij aan het doen is. Een aantal leerlin gen van een middelbare school in Goes, waaraan de heer Keurs als leraar is verbonden, vergezelt hem. De vaste evenementen op de dinsdagen zullen - ook dat is traditie geworden - steevast worden ingezet in het „opha len van de zeemeermin". Elke dinsdagmorgen vaart een rondvaartboot van de RTM uit om midden op de Oosterschel- de een zeemeermin aan boord te nemen, die zich eenmaal op het diroge pleegt te ont poppen als zangeres. Als de boot eenmaal heeft aangelegd, gaat het in triomf naar de kunstmarkt en de hippie- markt. „We hebben de beste verwachtingen voor het ko mende seizoen", zegt de WV- seoretaris. Ook Middelburg pakt zijn wekelijkse kunst- en antiek markt, elke donderdag vanaf 15 juni. wa.t grootser aan. Het aantal exposerende en verko pende kunstenaars zal in het komende seizoen niet minder dan tien bedragen. Ook op de Middelburgse markt zullen de bezoekers worden geboeid door het oude ambacht, dat hier volop wordt beoefend. De Middelburgse kunst- en an tiekmarkt valt samen met de weekmarkt hetgeen de enorme drukte op de donderdagen in Middelburg verklaart. (Van onze correspondent) KRUININGEN Op de laatste schooldag voor het schriftelijk mavo-examen daagden de 40 examenkandidaten in Kruiningen de leraren van de school uit tot deelname aan een cyclo-cross op het schoolplein. De uitdaging werd geaccepteerd. Het viel niet mee, daar de meest halsbrekende toeren op de fiets moesten wor den gemaakt, zoals rijden over de wip, ringsteken, slalom enz. De organisators waren schilderachtig gekostumeerd en vorm den met alle andere leerlingen van de school een enthousiast publiek. Het sportieve gebeuren liep af met een gekneusde hand en een verstuikte enkel. Aan het slot was kiss-miss en een lau werenkrans voor de overwinnaar. Alle deelnemers kregen een bewijs van rijvaardigheid, waarin tevens dank werd uitgebracht voor de genoten lessen. Kandida ten en leerlingen moesten daarna plaats nemen in een boerenkar, waarvoor een tractor stond en het feest werd besloten met een rondrit door het dorp Kruiningen. Daarna genoot men van een verfrissing in de Korenbeurs. Mede door het prachtige weer werd het een onvergetelijke afsluiting van de cursus.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3