TELEFOON DUURDER Hogere inkomens zwaarder belast Hammen oorzaak fabriekssluiting NEDERHORST: MILIEUCONFERENTIE GAAT EVENALS UNCTAD MISLUKKEN Regering zet bedrijfsleven pin op de neus VS bombarderen nu ook industrie en krachtcentrales In nieuwe begroting Na steekpartij overleden VARA SNEL NAAR HALF MILJOEN KEIHARDE LOON- EN PRIJSAFSPRAKEN OFOVERHEID ZAL INGRIJPEN PAARDETWEELING CONFLICT-GIJSEN Vanmorgen beslissend gesprek in Roermond WRAAK DE KOSK Ex-ruimte vaarder bezoekt Kanaalzone Gent Briefport omhoog 48 man in Waspik 2 maanden thuis Nieuwe fase in Vietnamese oorlog In goede aarde Omhoog gevaren tanker loost olie in Schelde Walther Schirra Verwonderd Directeur: Dr. W. A, J. M, Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Lowe nummer* 20 cent. Redactie- en administratie-adres: ivieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 tt t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE WOENSDAG 24 MEI 1972 26e Jaargang No. 8858 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 14 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot van. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Bij de aanbieding van de rijksbe groting voor 1973 (in sep tember) zal de regering op nieuw een verhoging van de PTT-tarieven aankondi gen, zo wordt in Den Haag Aangenomen. Onder meer zal het briefport (thans drie dubbeltjes voor een brief tot twintig gram) ho ger worden en naar ver luidt zouden ook de tele foontarieven, vooral het abonnementsgeld, de hoogte ingaan. Dat met tariefsverhogin gen in de PTT-sector reke ning gehouden moet wor den, werd trouwens verle den jaar al gezegd door mi nister Drees (Verkeer en Waterstaat) bij de aanbie ding van de begroting voor het nu lopende jaar. In welke orde van grootte de tariefsverhogingen komen te liggen is niet bekend. Berichten over een ver hoging van het briefport met vijf cent en van het telefoonabonnement (thans 21 gulden per maand) met een rijksdaalder werden door de PTT-voorlichtings- dienst „speculfttief" ge noemd. Wei bevestigde de ze dienst, dat de kwestie van de tariefsverhoging in tern in bespreking is, in het kader van de voorbe reidende discussies over de rijksbegroting. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens niet-bevestigde berichten, die in Den Haag circuleren, zal de belastingdruk op de hogere inkomens met in gang van volgend jaar ho ger worden ten gunste van de lagere inkomens. Een en ander hangt sa men met het optrekken van de „belastingvrije voet", het loonbedrag waarover men geen belasting behoeft te betalen. Op het ministe rie van Financiën werden berichten van dien aard gisteren ontkend noch be vestigd. Toegegeven werd voorts dat „er een wetsont werp in de maak is". Invoering van een hogere belastingvrije voet betekent in feite een versterking van de progressie, met andere woorden een zwaardere druk op de hoge inkomens. Deze zwaardere belasting druk zal de inkomstender ving, die de staat lijdt door het optrekken van de vrije voet, moeten compense ren. (Van onze correspondent» WASPIK De Waspikse vestiging van vleeswarenfa- briek „Van der Laan" gespeci aliseerd in de produktic van varkenshammen voor de Ame rikaanse markt, is voor de tijd van ongeveer twee maanden gesloten. De 48 personeelsle den zijn met volledig betaald verlof gestuurd. De directie van Van der Laan heeft tot deze maatregelen besloten, omdat ze vreest de hammen, die in de komende maanden naar Amerika zouden worden geëxporteerd, teruggestuurd te krijgen. De problemen zijn terug te voeren tot een nogal grote hoeveelheid Argentijns graan, die de Nederlandse regering onlangs voor verwerking tot varkensvoer liet importeren. Het graan bleek te zijn besto ven met een middel, dat in Amerika verboden is. Het be treft overigens een volgens de Nederlandse autoriteiten on schuldig anti-schimmelprepa raat te zijn, dat echter in het vet van de varkens, die van het Argentijnse graan zijn ge voerd, terug te vinden is. On danks de maatregelen, die de veevoederfabrieken in Neder land al hebben genomen, zal het nog wei tot half juli duren voordat alle varkens vrij zul len zijn van het preparaat. Het Waspikse bedrijf heeft tot nog toe geen hammen uit Amerika teruggestuurd gekre gen,. Maar de directie acht het ROTTERDAM (ANP) In het Dijkzichtziekenhuis in Rot terdam is de 48-jarige schilder H. Schouten uit de Maasstad overleden aan de messteken, die hij op eerste pinksterdag opliep bij een ruzie met de 43- jarige abattoirwerker J. van der W. In het volkstuinencom plex aan de Terbregseweg in Rotterdam stak Van der W. zonder tot nu toe aanwijsbare aanleiding de schilder met een mes enkele keren in de buik. De abattoirwerker werd kort na de steekpartij gearresteerd Het slachtoffer was de stief vader van de echtgenote van 'e abattoirwerker. onverantwoord de export op dit moment voort te zetten nu in Amerika de controle is of wordt verscherpt. „Van der Laan volgt hiermee het voor beeld van veel andere Neder landse bedrijven in de vlees- wareubranche. Volgens de directie is het financieel minder onaantrek kelijk het personeel twee maanden verlof te geven dan het risico te nemen een aantal containers vol varkenshammen terug te krijgen. De directie wil bovendien niet dat 't perso neel door de kwestie wordt gedupeerd. Het bedrijf heeft inmiddels een nul-uren-ver- gunning gekregen. De Waspikse vestiging van Van der Laan, die zijn hoofd zetel heeft in Leidschendam, dateert van september vorig jaar. Het Waspikse bedrijf produceerde tot de tijdelijke sluiting 30 ton varkensham men per weck voor Ameri ka. Can een onzer .erslaggeefsters) DEN HAAG Van de 500.000 gulden die de VARA- ombudsman jaarlijks nodig heeft om de duizenden brief schrijvers te kunnen antwoor den is gisteravond in ongeveer 2Vu uur tijd ruim 300.000 gul den bijeengebracht. Om de Nederlanders op het geldtekort te wijzen had de VARA een hele avond durende ombudsshow georganiseerd. Veel bekende Nederlandse ar tiesten traden op in de door Koos Postema gepresenteerde show. Tussen deze optredens door werden de televisiekijkers er op gewezen hóe ze Marcel van Dam konden helpen. Rond 11 uur kon men op het scorebord een bedrag van 325.000,gul den invullen. Het uiteindelijke bedrag zal pas over ongeveer een week bekend zijn, aange zien vrijwel alle giften per giro overgemaakt worden. DEN HAAG (ANP) Veel tekenen wijzer er op dat de Internationale conferentie voor milieubescherming in Stock holm de tweede mislukte con ferentie in 1972 zal worden, na de teleurstellende afloop van Unctad-3. Deze uitspraak deed de soci alistische senator drs. Neder- horst gisteren in de Eerste Kamer, bij het beleidsdebat over de buitenlandse politiek Oorzaak van deze misluk king volgens Nederhorst: het op behoud gerichte beleid van de overgrote meerderheid van de regeringen voor wie veran deringen in de maatschappij structuur geen onderdeel zijn van hun internationale poli tiek. Doelend op het geharrewar rond de toelating van Oost- Duitsland tot de Wereld Ge zondheidsorganisatie zei drs. Nederhorst dat het welslagen van de milieuconferentie (die op 5 juni begint) op losse schroeven is komen te staan doordat de deur van de WHO voor dit land gesloten bleef. Hierdoor kan de DDR niet stemgerechtigd in Stockholm deelnemen. Staatssecretaris Westerterp bestreed met klem deze opvat ting van drs. Nederhorst. Hij verweet de heer Nederhorst een westers denkpatroon. De deelname van dc DDR heeft te maken met de officiële erken ning van dit land en met de toelating van dit land tot de Verenigde Naties. Wel zei de heer Westerterp loe Initiatieven te ontwikkelen dat Oost-Duitsland toch aan de conferentie kan deelnemen, zij het niet als volwaardig lid. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren tijdens het eerste gesprek met werkgevers en werknemers over de economische toestand het bedrijfsleven voor de keus gesteld: Maak keiharde afspraken over lonen en prijzen met garanties óf er komt een direct over heidsingrijpen. De regering heeft zich nogal gesto ten aan de scherpe voorwaarden die NVV, NKV en CNV aan een dergelijke Ministers in hemdsmouwen gisteren tijdens het gesprek met het bedrijfsleven. V.l.n.r. de ministers Drees, Boersma, Nelissen (die zijn colbert aanhield) en Lardinois. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Amerikaanse luchtmacht gaat naar bombardementen uitbrei den tot „elektrische centrales cn andere industriële vestigin gen die deel uitmaken van de Noordvietnamese oorlogsin spanningen." Dit heeft de woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defen sie, Friedheim, gisteren mee gedeeld. Voorheen waren de bomaan vallen gericht op olie-opslag plaatsen, vervoersmiddelen, bruggen, auto- en spoorwegen. Tijdens di,t weekeinde vielen Amerikaanse vliegtuigen een elektrische centrale op 12 km ten noordwesten van Hanoi aan. Friedheim gaf te ken nen, dat dit bombardement een nieuwe fase opende, ge richt op de vernietiging van de Noordvietnamese industrië le hulpbronnen, zoals chemi sche fabrieken, staalbedrijven, machinekamers en cementfa brieken of andere doelen, die de oorlogseconomie van de vijand steunen". De woordvoerder onthulde verder dat de commandanten nu een zekere vrijheid hebben in het bepalen van hun aan vallen en niet meer, zoals tij dens het bewind van president Johson, dagelijks onderworpen zijn aan controle. Over het ondermijnen van de zeven Noordvietnamese ha vens verklaarde hij, dat de Verenigde Staten daarmee zul len voortgaan zolang dat nood zakelijk zal zijn- Noordvietnamese infanterie en tanks hebben gisteren nieu we aanvallen gedaan op de oude keizerlijke hoofdstad Hoeé in het noorden van Zuid- Vietnam, ma-ar zij zijn er niet in geslaagd de verdedigingsli nie te doorbreken. afspraak over matiging hebben gesteld. Kort gezegd komt het standpunt van het kabinet hier op neer, dat niet de sociale partners maar de regering de voorwaarden zal bepalen. Vorige week hebben de vakcentrales aangeboden de loonsomstijging voor 1973 tot 10 pet. te beperken, waarhij zij o.m. als voorwaarde stelden dat de prijzen dan slechts met 5 pet. mogen stijgen. Dc werknemersvertegen woordigers legden gisteren de kabinetsdelegatie hun nota met voorwaarden over met de me dedeling, dat de vakcentrales er in zijn geslaagd de loon stijging dit jaar beneden de raming van het Centraal Plan bureau te houden. Iets wat de ondernemers met de prijzen niet is gelukt, aldus CNV-voor- zitter Jan Lanser. Aan de lo nen ligt het volgens hem dus niet. Hij sprak de vrees uit dat de prijzen dit jaar wel eens tot acht procent zouden kunnen stijgen. Dat is voor de vakver eniging onaanvaardbaar. Ook voor de regering, liet minister Langman weten. Het kabinet heeft de balans opge maakt en is tot de conclusie gekomen, dat er van matiging nauwelijks iets terecht is ge komen. Minister Boersma zei wel, dat de loonstijging achter gebleven is bij de ramingen en dat is volgens hem wel een zekere matiging. Maar het is niet genoeg vindt het kabinet. Vandaar dat minister Lang man als eerste maatregel de meldingsplicht voor prijsver hogingen weer van stal heeft gehaald. Tijdens het gesprek met de werkgevers liet hij doorschemeren, wat hun boven het hoofd hangt, als er geen akkoord komt. Het standpunt van de rege ring (geen voorwaarden) is bij de werkgeversorganisaties in goede aarde gevallen. Het Ver bond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) en het Ne derlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) vinden dat de drie partijen, regering, werknemers en werkgevers, vooraf geen voorwaarden mo gen stellen. Gebeurt dat wel, dan brengt men het slagen van de onderhandelingen ernstig in gevaar, aldus VNO en NCW. Overigens vinden de werk gevers het optreden van de drie vakcentrales wel begrijpe lijk. Het feit, dat NVV. NKV en CNV vorige week construc tief hebben meegewerkt aan een unaniem SER-advies over matiging, achten werkgevers belangrijker dan de nota met voorwaarden, die de vakbewe ging daarna publiceerde. VNO en NCW geloven, dat het una- nieme SER-advies een derge lijke basis heeft gelegd voor een akkoord. ft (Van onze correspondenten) ROERMOND/ROME Van ochtend om 10.00 uur begint een bespreking tussen mgr. Gijsen van Roermond enerzijds cn het kapittel van het diocees andefzijds. Het gesprek is de eerste stap in de bemiddelings poging die het kathedraal ka pittel wil doen in het conflict, dat is ontstaan tussen de bis schop en zijn medewerkers in de verschillende kaders van het bisdom. Vorige week verklaarde het kapittel te overwegen een be roep te doen op het Vaticaan, maar graag tevoren nog een gesprek met de bisschap te wil len hebben. Mocht het onderhoud van daag niet slagen, dan zal het kapittel een beroep doen op de H. Stoel. Het wordt intussen vrijwel uitgesloten geacht dat de situa tie in Limburg nog voor de aanstaande bisschoppenconfe rentie in het episcopaat ter sprake komt. Op dinsdag 13 juni komen de bisschoppen in Roermond bijeen. Mgr. Gijsen treedt dan als gastheer op. In Rome is niets bekend van een komst van mgr. Gijsen en leden van het kathedraal ka pittel naar het Vaticaan. Ge ruchten, dat de Bisschop van het Roermondse vandaag en de beide anderen later deze week al hier zouden arriveren, deden gisteren in Nederland de ronde. De geruchten zijn waar schijnlijk ingegeven door een misverstand over de verkla ring van de woordvoerder van de H. Stoel, Alessandrini, dat het Vaticaan bereid is de zaak in onderzoek te willen nemen. Men acht het in Rome hoogst onwaarschijnlijk, dat het Va ticaan reeds in dit stadium par tijen in het Limburgse conflict wil ontbieden of ontvangen om te proberen te bemiddelen. We hebben wel voor hetere vuren gestaan, heet het laconiek. De elfjarige merrie Juna van de Roosendaler A. Iioch- slenbach heeft voor een unieke gebeurtenis gezorgd. Het mooie rijpaard heeft even voor de pinksteren het leven geschon ken aan twee merrieveulens. Het komt maar heel zelden voor dat paarden tweelingen wer pen. Het is nog afwachten of de kleinste van de twee veulens in leven blijft. Het diertje is zeer mager en moet worden bijge voederd met melk van een aparte samenstelling, die eige naar Hochstenbach in Gelder land heeft moeten halen. Moe der Juna heeft de twee veulens zonder enige hulp ter wereld gebracht. VERSAILLES (AP) Bijna een jaar geleden werd de Poolse arbeider Victor Pietkie- wicz in het bos van St. Ger main doodgeschoten. De politie arresteerde later Alain Gre- nouille (20) op beschuldiging van moord en gewelddadige beroving. Gisteren werden Grenouille en de zoon van Pietkiewicz, Jacky, naar de plaats van de misdaad gebracht om deze op nieuw in scene te zfetten. Plot seling wierp Jacky zich op Gre nouille en stootte hem een mes in de rug. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. Jacky werd gearresteerd op de beschuldiging de moordenaar van zijn vader vermoord te hebben. Te Huizen is een kapitale villa uitgebrand. Een van de bewoners verbrandde beneden in de open haard een aantal kranten. Enkele vonken moe- ten daarna via de schoorsteen op het rieten dak van het huis terecht zijn gekomen. Dc scha de, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt f 400.000.-. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN (Van onze correspondent) RILLAND-BATH Een tan ker die in het Nauw van Bath omhoog gevaren was, heeft 80 ton zware stookolie geloosd. De kapitein meende het schip al dus weer vlot te krijgen. Een groot gedeelte van de schorren en van de dijkglooiing nabij Rilland-Both is verontreinigd met een grote blubberachtige massa. Naar men verwacht zal met eb en vloed deze substan tie zich over de zeewering van de Schelde uitbreiden. Het schip, de Belgische 333 ton metende tanker Hugo, was met 282 ton zware stookolie binnendoor onderweg van Ant werpen naar Zeebrugge, toen het in het Nauw van Bath om hoog kwam te zitten. De kapi tein was nog bezig de stookolie overboord te zetten, toen de surveillance-boot van de Rijks waterstaat, de Ir. Harmsen, één en ander constateerde. De Rijkspolitie werd onmiddellijk verwittigd. Toen deze met de R.P. 10 uit Terneuzen arriveer de, was de kapitein nog steeds bezig de olie overboord te zet ten. (Van een onzer verslaggevers) KALLO „De mens is slechts op zijn plaats op aarde. De ruimte en de maan zijn onherbergzaam. De keren dat ik in de ruimte ben geweest, was het mooiste wat ik zag de aarde, en de gelukkigste mo menten van die vluchten zijn steeds weer mijn terugkomst geweest." Dit heeft de voor malige Amerikaanse astronaut Walther Schirra gisteren ge zegd, tijdens een bliksembezoek aan de Kanaalzone in Gent en de linker-Schelde-oever. De gewezen ruimtevaarder brengt twee dagen door in België op uitnodiging van een groot Brussels aannemers bedrijf, dat gespecialiseerd is in industriële bouwwerken. Die branche is Schirra niet vreemd, want sinds zijn laatste vlucht heeft hij zich ontwik keld als specialist op het ge bied van het leefmilieu. Hij staat in Denver in Colorado aan het hoofd van een groot bedrijf, dat zich bezighoudt met de bestrijding van milieu problemen, die hiermee samen hangen. Schirra heeft op de linker- Schelde-oever onder meer en kele bedrijven bezocht en zich verder verwonderd over de slechte kwaliteit van het Scheldewater, waaraan vol gens hem alleen iets gedaan kan worden door zuiverings installaties te bouwen. Mogelijk is het in de nabije toekomst ook nodig, aldus Schirra, om koelstations te bouwen, omdat door de kernenergiecentrales het rivierwater te veel wordt opgewarmd. De Amerikaanse ex-astronaut bleek over vol doende humor en zakentalent te beschikken om zijn gasten bereidwillig aan te bieden die koelingsstations en waterzuive ringsinstallaties te komen bou wen. Het bezoek van Schirra, waarvan dinsdag de eerste dag was, heeft nog weinig gelegen heid gelaten tot het stellen van vragen over zijn ervaringen van hem, tijdens zijn ruimte- vluchten. In 1969 keerde Wal ther Schirra, die nu 49 jaar is, de NASA de rug toe, om zich geheel te kunnen wijden aan zijn andere interesses. Hij kreeg bekendheid door drie vluchten in de ruimte, name lijk met de Mercury 7, de Ge- mini 6, waarmee de eerste ruimtekoppeling werd uitge voerd en Apollo 7, waarmee hij elf dagen rond de aarde heeft gedraaid. Een voet op de maan heeft hij nooit gezet. Schirra heeft dinsdag in ant woord op vragen van Belgische journalisten gezegd, dat op korte termijn een oplossing voor de milieuproblematiek gevonden kan worden in de propaganda voor de kern energie. De Amerikaanse astronaut zal vandaag op de laatste dag van zijn bezoek in Brussel deelnemen aan een informeel gesprek met deskundigen op velerlei gebied.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1