LATE EXODUS UIT ZEELAND Buitenlandse bezoekers slaan record NIXON IN MOSKOU SOBER ONTVANGEN Race-snort eist zware tol Vaticaan belooft onderzoek in conflict-Giisen Twee ongehuwde moeders zaten vijftig jaar in Brits krankzinnigengesticht Fabro sluit ontslag voor 30 man KAREL1 n Gesprek met Bresjnev verrassing OPENING van de gekostumeerde braderie BROMSNOR Hittegolf in India: rond 300 doden Houtworm VIER DODEN -«w-'&ösSS Padvinders op de rails HAGENAAR DOODT ZIJN VROUW Tenen Wallace bewegen iets Ongeluk Turnhout Jongen (13) schiet vader dood Ernstig gewonden in Tubbergen - drie autocoureurs dood NA BLOEITIJD IN ZEELAND Gegadigde er is maar een Zwam? Schimmel Duivenoverfast? Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Redactie- en administratie-adres: meuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 21» t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DINSDAG 23 MEI 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8857 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot van. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie buitenland) DEWSBURY Dit jaar zijn uit een Engels krankzin nigengesticht twee geestelijk gezonde vrouwen ontslagen die daar vijftig jaar geleden waren opgesloten, omdat zij elk een onwettig kind hadden gekregen. Dit heeft het hoofd van de sociale dienst van Dewsbury in Yorkshire, waar zich het geval heeft afge speeld, bekendgemaakt. Volgens hem hadden des tijds de ouders van de toer. 18-jarige en 24-jarige vrou wen de hulp van de plaatse lijke autoriteiten ingeroepen, toen bleek dat hun dochters een kind verwachtten. Hulp verlening zou in die tijd 1921 alleen mogelijk zijn geweest door de aanstaande moeders in een inrichting op te nemen. Zij waren daar al die tijd gebleven, omdat zij nergens anders naar toe kon den. Zij werden in het gesticht ontdekt, toen werd nagegaan of er patiënten in de termen vielen om in een bejaarden tehuis te worden opgenomen. Een van de twee vrouwen, die nu beiden in dit tehuis wonen, had verklaard dat zij destijds ettelijke brieven had geschre ven om uit het gesticht te ko men. Waar de onwettige kinderen zijn gebleven, is niet bekend. Sheridan zei dat de vrouwen al in 1959 het gesticht hadden kunnen verlaten omdat toen de wetten waarvan zij het slachtoffer zi.in geworden, zijn gewijzigd. „Ze zijn echter ge bleven omdat ze nergens naar toe konden", zo zei hij. Het plaatselijke parlements lid David Ginsberg heeft een grondig rapport geëist. Hij vreest dat er wellicht honder den van dit soort gevallen in Engeland zijn. (Van onze correspondenten) DRIEBERGEN/GOES Pas laat heeft pinkstervierend Nederland afscheid kunnen nemen vooral van de stranden. Nadat de pinksterdrukte in het hele land over het alge meen redelijk te verwerken was geweest ondanks het recordaantal buitenlandse bezoekers barstte gisteravond ineens een ware exodus uit Zeeland los, die van zeven tot elf uur in de avond zorgde voor een file van ongeveer twintig kilometer lengte tussen Goes en Korteven. Met een tempo van 10 tot 40 kilometer per uur sukkelde de karavaan, die Zeeland (op Zeeuwsch-Vlaanderen na) een serie afgeladen stranden had bezorgd, oostwaarts. Opmer kelijk was dat van de dammen- en bruggenroute naar het noorden weinig gebruik werd gemaakt. De stroom oostwaarts veroorzaakte in West-Brabant stagnaties door kettingbotsin gen. Het aantal buitenlandse be zoekers per auto heeft alle vorige pinksterweekeinden overtroffen: het Nationaal Bu reau voor Toerisme schat 793.000 bezoekers, vooral uit West-Duitsland, maar ook uit Frankrijk en België. De meeste campings hebben mudvol ge staan. De VVV's hadden over het algemeen weinig moeite om logieszoekenden onderdak te verschaffen: zowel het Na tionaal Bureau voor Toerisme als de Verkeersdienst van de Rijkspolitie hebben de indruk gekregen dat de buitenlanders zich dit weekeinde meer dan anders over het hele land heb ben verspreid. Ondanks het feit dat de ver keersdrukte in de loop van het lange weekeinde redelijk ver werkt kon worden totdat de golf gisteravond uit Zeeland kwam spoelen waren er gisteravond toch al weer meer dan twintig dodelijke verkeers slachtoffers geteld. Bijzonder ernstig was hel ongeluk dat te Zijpe gebeurde. Vier Amsterdammers drie jongens en een meisje, in leef tijd variërend van 17 tot 22 jaar kwamen daarbij om het leven. Op een onoverzich telijke kruising werden zij aangereden door een snel rij dende auto, die voorrang had. In een ziekenhuis te Hulst kwam de 20-jarige Eddy R. M. Gijsel uit St.-Jansteen te overlijden. De jongeman was zondagavond te Hontenisse met zijn auto tegen een boom gereden, waarbij hij zwaar werd gewond. Andere dodelijke ongeluk ken met auto's, brommers en fietsers, waarbij telkens één dode viel te betreuren, deden zich onder meer voor te Asten, Rotterdam, Amerongen, Stads kanaal, Papendrecht, Afsluit dijk, Emmeloord, Lexmond, Schoonhoven, Noordoostpolder, Assen, Enkhuizen en Ommen. (ADVERTENTIES) b°erem-o~?snatuurwit' krenfl» boerenbruin, rü®nfeh-foz(jnenbr00d, ^oevrnijc, s\^V#kere zo onverbeterlijk bokmon/cbop O Gisteravond kroop vier uur lang een file van 20 km op Kor teven aan, het kruispunt bij Woensdrecht tussen de Zeeuw se weg en de afslag naar Ant werpen. UTRECHT (ANP) De trein van Oisfccrwijk naar Boxtel heeft zater dagmiddag een noodrem- ming moeten maken, omdat er padvindertjes op de rails lagen. De jongetjes voerden een opdracht uit: luiste ren of de trein er al aankwamde padvin ders schrokken, de reizi gers werden 'ibik door elkaar gesel i.l en de trein kr<- r zcvn m oa ten vertraging. DEN HAAG (ANP) De 22-jarige mevrouw Elizabeth Krottje is in de nacht van zondag op maandag in Den Haag om het leven gebracht. De dader, haar 25-jarige echtgenoot Dirk J. B. heeft zelf de politie gewaarschuwd- Hij werd aangehouden. Het echtpaar (5 jaar getrouwd) had huwelijksmoeilijkheden. WASHINGTON (Reuter) Gouverneur Wallace van Ala bama, die vorige week maan- ,dag' bij een aanslag ernstig werd gewond en verlamd raakte aan het onderlichaam, vertoont weer wat reflexbe wegingen in de tenen van bei de voeten. MORGENMIDDAG OM 14.00 UUR in AXEL door de T.V.-ster 's avonds TAPTOE. Stichting streekcentrum Axel. 0 Op het vliegveld van Mos kou doorbrak president Pod gorny (l.) even de wat koele soberheid van de ontvangst met kennelijk een eerste kwinkslagje. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Correct, maar koel en sober was de ontvangst die de Ameri kaanse president Nixon gisteren in Moskou ten deel v iel van de zijde der Rus sische leiders. Op het vliegveld Vnoekovo; g< -n omhelzingen, maar simpele handdrukken van president Podgorny, pr;-<ly./^feij.svgin er andeic Russische! autoriteiten. Rode anjers voor mevrouw Nixon. BRUSSEL (ANP) Zater dag heeft een 13-jarige jongen in Turnhout zijn vader dood geschoten, Het dodelijk schot werd per ongeluk gelost. De jongen was bezig met een long rifle vanuit zijn slaapka merraam op vogels te schieten. Zijn 57-jarige vader kwam de tuin in en zei hem op te houden met dat gevaarlijke spel. „Ga weg, want je verjaagt de mussen", riep het zoontje. Een ogenblik later draaide de jongen, die uit het raam leun de, zich om en op dat moment ging er een schot af dat de vader recht in het hart trof. De man was op slag dood. (Van onze correspondenten) TUBBERGEN Races tij dens de pinksterdagen hebben voor enkele coureurs en toe schouwers 'n ongelukkige en zelfs dodelijke afloop gehad. De Zuidafrikaan Mike Grant, die tijdens de race in de 250 cc-klasse van de internationale motorraces te Tubbergen op tweede pinksterdag in de bocht te Fleringen een z.g. vast loper kreeg, veroorzaakte hier door een ernstig ongeval. Zijn machine vloog in het publiek en vier van de zes toeschou wers, die door de machine werden geraakt, zijn met ern stige verwondingen naar het ziekenhuis te Enschede over gebracht. Twee van hen ver keren in levensgevaar. Grant is vervoerd naar het ziekenhuis te Almelo, waar eveneens zijn opgenomen de Nederlandse renners Leo Com- mu en Adri van de Broeke, die kort na de start van de zelfde race met elkaar in hot sing kwamen en gewond raak ten. De Italiaanse autocoureur Rinaldi is zaterdag tijdens de training voor de grote prijs van-Brno (formule III), om het leven gekomen. Rinaldi slipte met zijn Alfa Romeo in een bocht en kwam met een snelheid van 200 kilometer per uur tegen het tijdwaarnemers- huis. Rinaldi was op slag dood. Een Tsjechische tijdwaar- nemer Jaroslav Bartosek, werd bij het ongeluk zeer ernstig gewond. In het ziekenhuis is hij tengevolge van inwendige verwondingen overleden. Op het circuit van Chimay (België) kwam de Belg Ivo Grauls om het leven, toen hij met zijn Chevrolet Camaro met een snelheid van 200 kilo meter van de baan raakte op het moment dat hij over een brug ging. Grauls viel met zijn wagen op een zes meter lager gelegen spoorbaan. Hij was op slag dood. In Parma kwam de Italiaan Carlo Bennelii (29) om het leven, toen hij tijdens een bergklim tegen een bergwand reed. Volgens ooggetuigen zou den onbekenden spijkertjes op het wegdek hebben gestrooid, waardoor de wagen van „Ric- cardone", zoals Bennelii in Italië werd genoemd, een lek ke band kreeg. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND - VATICAAN STAD Rome gaat een on derzoek instellen naar de con flictsituatie in het bisdom Roermond, die zich vorige week na de „dienstopzegging" van het kerkelijk kader en een beroep op Rome, heeft toegespitst. Tegenover de Ro meinse redactie van het Ka tholiek Nederlands Persbureau verklaarde de Vaticaanse pers chef, Aiessandrini, dat de H. Stoel de verklaringen van de Roermondse Diocesane Pasto rale Raad en van het kathe draal kapittel zorgvuldig zal onderzoeken. Daarbij zullen „vanzelfsprekend" beide par tijen gehoord worden. Kardinaal Alfrink is „uiter mate bezorgd over de conflict situatie die in het bisdom Roermond is ontstaan" en zien ervan bewust „dat deze be zorgdheid gedeeld wordt dooi de andere bisschoppen en door de Nederlandse geloofsge meenschap in haar geheel". Het secretariaat van de bis schoppenconferentie, dat dit tegenover ons verklaarde, be nadrukte dat de kardinaal niet kan ingrijpen. Hij heeft vol gens het kerkelijk recht alleen bevoegdheid binnen zijn eigen bisdom. „Alleen langs de weg van overleg kunnen hij en de andere bisschoppen desge vraagd bemiddelend Ml ver zoenend optreden". Nadat vrijdag 300 onderteke naars namens 1300 leken in de Limburgse kranten in een ad vertentie hun adhsie hadden betuigd met de kaders van het bisdom Roermond, heeft nu de industrieel J. P. Beijer (Chas Macintosch-Maastricht) een pagina-grote advertentie ge plaatst, waarin hij zich achter de bisschop stelt. Ook de advertentie die de kaders steunt, stond zaterdag weer in de Limburgse kranten afgedrukt, met een vervolglijst van ondertekenaars. Deze nieuwe lijst telt ongeveer 250 namen. De lekengroep die de advertentiecampagne pro-ka ders) voert wil deze week nog meer namenlijsten publice ren. Bij de open brief van de heer Beijer was een grote foto van mgr. Gijsen afgedrukt. Daaronder stond: „Ga zo door met uw beleid". „Naar schatting staat circa 80 procent van de priesters en praktiserende katholieken hl Limburg achter u". aldus de open brief van de heer Beiier. „Dezen zijn het met u eens dat de laatste jaren de leiding in de kerk van Nederland en vooral in Limburg veel te slap is geweest". Een onbekende in het con flict rond bisschop Gijsen heeft zondagmorgen boven de stedelijke gebieden van Lim burg luchtreclame laten ma ken met de tekst „Trouwe knecht, dapp're bisschop". De grote afwezige op het vliegveld was de Russische partijleider Leonid Brez- njev. Volgens het protocol behoefde hij niet aanwezig te zijn op het vliegveld, ech ter bij de aankomst van di verse staatshoofden zoals in '70 bij het bezoek van de Franse president Pom pidou gaf hij op de Mos- kouse luchthaven wel acte de presence. Overigens lie ten Breznjev en Podgorny zich op een banket later op de avond van hun harte lijkste kant zien. Maar Nixon en Breznjev zorgden gezamenlijk wel voor een eerste verrassing. In het Kremlin, waar Nixon en zün vrouw acht dagen logeren, waarna nog een bezoek van een dag aan Kiev volgt, ver dween Nixon plotseling van een receptie (naar Russisch gebruik met behalve thee, wodka en cognac), om zich naar de werkkamer van Brez njev te begeven voor een ge sprek van ongeveer anderhalf uur, dat niet op het program ma vermeld had gestaan. De tocht van het vliegveld naar het Kremlin was overi gens geen onverdeeld succes. Langs de 25 km lange route stonden naar schatting 100.000 mensen, een mager aantal voor de Russische hoofdstad. Zij werden door een streng veilig heidskordon op grote afstand (soms wel honderden meters) van de stoet gehouden, die bovendien nog uit gesloten auto's bestond, 35 in totaal. De limousines reden met flinke snelheid, ongeveer 100 km. per uur. Nixon zat in de eerste limousine, de fraaiste automobiel die in de Sovjet unie wordt geproduceerd, een lange, zwarte Zil 114. Een banket in het Kremlin vormde het slot van deze eerste dag dat een Amerikaanse pre sident ooit een officieel bezoek aan Moskou heeft gebracht. Nixon verklaarde, dat hij de topconferentie aanvangt met de bedoeling „vreedzame s menwerking een feit te ma ken". In een duidelijke toespe ling op Vietnam en het Mid den-Oosten (maar de Ameri kaanse president noemde geen namen) verklaarde Nixon. dat de V.S. en de Sovjet-Unie hun verantwoordelijkheid ais grote mogendheden moeten gebrui ken om de vrede te bewaren en andere landen te verhinde ren de wereld in gevaarlijke crises te storten. President Podgorny op zijn beurt verklaarde eveneens, dat de Sovjet-Unie zal streven naar positieve resultaten tijdens de komende besprekingen. Hoe wel er principiële verschillen bestonden, waren er objectieve factoren die de twee landen gelijke belangen gaven, zei hij. (Vervolg op pagina 5) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Fabro N.V., een onderneming, die in een tiental jaren tijd in Zeeland grote bloei beleefde door de verkoop van elektrische appa ratuur en foto- en filmartikelen tegen lage prijzen, wordt geli quideerd. Liquiditeits-moeilijkheden heb ben. aldus directeur en oprich ter M. Frauenfelder, tot dit be sluit geleid. Aan de 30 werk nemers in de vestigingen van Fabro in Terneuzen, Middel burg en Vlissingen is ontslag aangezegd. Zeven van hen worden nog tenminste een jaar in dienst gehouden, waartoe de onder neming wegens garantiever plichtingen gehouden is. De werknemers van Fabro zagen het noodlottige moment al geruime tijd naderen. De uitbreiding van het artikelen- pakket met foto- en filmappa ratuur heeft de levensvatbaar heid van het bedrijf, dat met toenemende concurrentie te kampen had, waardoor de om- zetsnelheid daalde, niet kunnen verbeteren. De 30 mensen, die moeten afvloeien, krijgen tot aan het moment waarop zij het bedrijf verlaten, hun loon doorbetaald. De winkels van Fabro in Ter- neuzen. Middelburg en Vlis singen werden vrijdag voor het publiek gesloten. De bedrijfsleiding hoopt, dat er nog een gegadigde zal ver schijnen, die de onderneming zal willen voortzetten. „Hoe dan ook, het zal in dat geval toch tot 'een bedrijfssa- nering moeten komen", zegt directeur Frauenfelder, op de vraag of dit nieuwe mogelijk heden voor het personeel zou kunnen bieden. Vandaag of morgen zal door Fabro N.V. surséance van be taling worden gevraagd. De op brengst van de verkoop der nog aanwezige handelsvoorraad moet dienen om de schuldeisers te betalen. NEW DELHI (UPI-AFP) Een hittegolf die al enkele weken de Indiase staten Bi- har, Rajastan, Oettar Predesj, Delhi en West Bengalen teis tert, heeft tot dusver ongeveer driehonderd doden geëist. (ADVERTENTIES) Karei 1 nieuwe stijl haalt' vandaag weer de voorpagina Verzend direct deze bon J^| N.V. RENTOKIL CHEMIE Volmerlaan 9 Rijswijk Z.H. Telef. (070) 90 07 07 Zend mij uitvoerige gegevens over bestrijding ven houtworm, zwam en schimmel. Naam Adres Plaats Telefoon

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1