SOLO BEZORGT KAMPER VERRASSENDE ZEGE Spetgens klopt Broere op de meet Surprise van Martin Pronk Moravec winnaar „Vredes- koers" MARIO BASSO IN OP KOP aans: Cees Sp eindelijk zege Winst van Zoetemelk VERSCHUEREN MET MOEITE NAAR ZEGE STANDER BLIJFT PRIEM DE BAAS Van der Hoek wint sterk Krekels winnaar in Born ZEGE VAN KARSTENS Bljjetijds Gereedschap Ronde van Kloosterzande KlopKlop voordeleut sport VI'BRDE SPORTPAGINA VAN DINSDAG 23 MEI 1972 12 14 ZWANENBURG (ANP) ,,'t Moest toch eens gebeuren", waren de eerste woorden van de verrassende winnaar Ge rard Kamper aan de finish van de ronde van de Haarlem mermeer. De 21-jarige tim merman sloeg bij het ingaan van de negende en laatste ron de van 16,5 km zijn slag. Het rennersveld was overigens van een minder gehalte, dan men gewoonlijk in deze klassieker gewend is. Lange tijd bleef het peloton gesloten. Een ver woede poging van een zestal renners weg te vluchten werd ai spoedig ongedaan gemaakt. Meer kans tot slagen leek de ontsnapping van Janus van Tol te hebben. Hij werd echter teruggehaald. SVed van Lachterop, die tot net groepje behoorde dat van Tol had teruggehaald, ging meteen door. Het verschil was echter te onbeduidend om suc ces te kunnen opleveren. Een relle reactie van net inmiddels sterk uitgedunde peloton voig- es. Bij het ingaan van de laat- ■te ronde sprong onverwaent Gerard Kemper weg. Een su bliem gereden solo bracht hem -en voorsprong van achttien seconden op de groep van veertien renners. Klaas Balk won tenslotte de sprint van dat groepje, waarin zich favo rieten bevonden als Cees van Dongeti, Peter van den Donk. Aad van der Hoek, Arnold Voost, Gerrie Kneteman. Ad Dekkers en Roy Schuiten. De uitslag: 1. Gerard Kam per (St. Paneras) 2.23.35. 2. Klaas Balk (Badhoevedoro) no 18 seconden, 3. Cees van Dongen (Oud-Gastel). 4. Jos Kirftenburg (Hoorn). 5. Bert Pr ink (Scheveningen). 5. Ar nold Voogt (Scherpenzeel), 7. Co Moritz (Amsterdam). 8. Aad van der Hoek (Dirks- iand), 9. Peter van den Donk (Rosmiaken), 10. Gerrie Kne- temann (Amsterdam). 9 Bert Broere: door Jan Spet gens op de finishlijn verslagen. VELDHOVEN (ANP) Nationaal k ami po en Jan Spet gens, deze week nog tweede achter Frits Schür in Olympi ad Ronde door Nederland heeft zondag de amateurklas- sieker, de Omloop van de Kempen op zijn naam ge bracht. De kopman van Mars zegevierde door de in „gewon nen, posite" Westbrabander Bert Broere toch nog terug te wijzen in de eindsprint van zes man. De omloop van de Kempen is niet bijster boeiend geweest. Nadat het peloton nog had kunnen reageren, toen na 60 km een groep van 23 op drift raakte, bleef heit na 70 km een antwoord schuldig toen succe- sievelijk 13 man voorop kwa men. Onder hen waren behal ve Spetgens ook bekende na men als Ben Kooken, Harry van Groezen en vooral Henny Kuiper. Kooken kreeg een lekke band, doch kwam na een magnifeke achtervolging weer terug. Toen de groep van twaalf verbrokkelde in het zicht van Veldhoven, voelde de Limburger opnieuw zijn banid leeglopen en daarmee waren zijn kansen verkeken. Spetgens had alle moeite met Broere, die hij pas op de laat ste tien meter voorbij kon ko- De uitslag: 1. Jan Spetgens (Someren) 4,05,:6, 2. Hennie Kuiper (Denekamp) z.t., 3. Bert Broere (Oudenbosch) z.t., 4. Dick Groen (St. Paneras z.t., 5. Harry van Groezen (Made) z.t., 6. Ben Kooken (Grevenbricht) 4.05.16, 7. Fer ry v.d. Vleuten (Mierlohout) 4.05.40, 8. Wim Nooren (Tolle- beek) z.t., 9. Louis Meyers (Maastricht) 4.06.51, lO.Kees Vermeire (Tilburg) z.t. WARSCHAU (ANP) De Tsjech Vlastimil Moravec heeft de 25e wegwedstrijd Berlijn-Praag-Warschau „De Vredeskoers" voor amateurs gewonnen. De 14e en laatste etappe, een rit over 170 km van Lublin naar Warschau, le verde een zege op voor de Pool Szrukowski in 3 uur 47 min 57 sec. De Oost Duitser Schiffner werd in de rit van zaterdag tweede, de Pool Krzeszowiec derde en Moravec vierde. In het algemene klassement is de Rus Nieloebin tweede en de Oost-Duitser Kühn derde. Rusland werd winnaar van het ploegeinklassement. BERENDRiECHT (ANP) Gerben Karstens heeft zater dag in Berendrecht bij Ant werpen een wielerwedstrijd voor profs over 165 km gewon nen. Hij werd winnaar in de eind sprint en had voor de afstand 4 uur 10 min. nodig. De Belg Cuido van Sweevelt werd tweede. De Nederlanders Ger Haiings, Harm Ottenbros en Jan van Katwijk respectieve lijk derde, vierde en zesae. (ADVERTENTIE) Vraag dhz-brochurc aan bij Nooitgedagt, Postbus 1, NOOITGEDAGT (Van onze sportmedewerker) KLOOSTERZANDE Martin Pronk uit 't Zand, zondag middag zeker niet de actiefste renner tijdens het vierde Schelde Criterium, dat in Kloosterzande verreden werd, had zijn krachten bewaard tot twee ronden voor het einde. Toen demarreerde hjj uit het peloton, dat even aarzelde, nam een vijftig meter voorsprong en bewaarde die tot op de eindstreep, wat hem de overwinning bezorgde. nogmaals een hergroepering. Er werden nog verschillende speldeprikken uitgedeeld, maar iedereen was op zijn hoede, behalve toen Pronk twee ronden voor het einde er alleen op uiit trok. Bij de nieu welingen was W. Lugtenburg de rapste, hij versloeg zeven vluchters in de eindsprint. Uitslagen: Nieuwelingen: 1 W. Lugtenburg, Roekan je, 60 km. in 1.25.15 uur, 2 J. Ko- nirags, Sprundel; 3 C. Spaans 's Gravenpolder 4 J. Jonkers, Oud Gastel 5 R. Verboom, Ellewoutsdijk, 6 A. van Peer, Sprundel, 7 J. Drijdijk, Beek, 8 J. Vonck, Heikant,. 9 K. van Kassei, Bergen op Zoom, 10 A. Vissers, Lage Zwaluwe, 11 M. Havik, Strijen, 12 B. Begijn, Terneuzen, 13 A. Dekker, Nieuwe Tonge, 14 D. Veelt, Dordrecht, 15 H; van de Vel de, Rotterdam. Amateurs: 1 M. Pronk, 't Zand, 110 km. in 2.17.10 uur; 2 H. van Dongen, Prinsenbeek, 3 W. de Waal, Axel, 4 C. Priem, Goes, 5 C. Bal, Kwadendamme, 6 A. van de Hoek, Dirksl^nd, 7 J. Raas, Reinkenszand, S T. van de Bunder, IJzendijke, 9 T. Huy- zen, Kloetinge, 10 J. Verbeke, IJzendijke, 11 L. Strebbe, Kloosterzande, 12 P. Gödde, Hardinxveld, 13 C. Gefling, Den Hulk, 14 J. van Tol, Poel dijk, 15 A. Vasseur, Axel, 16 S. Berkhout, Schipluiden, 17 R. Liebrechts, Vlaardingen, 18 T. Carrold, Philippine, 19 W. Westdorp, Heinkenszand, 20 H. Gijsel, Heikant. De ronde van Kloosterzande had een speotaculair verloop, en de „grote" renners zoals Van de Bunder, Priem, De Waal, Liebrechts, Westdorp en Gijsel hebben er alles aan ge daan om de ronde in hun voordeel te beslissen. Zo kon den de toeschouwers en dat waren er vele duizenden, ge nieten van een fraai wielere- venement. De eerste vluchtpo ging was reeds na twaalf kilo meter, toen Peter Gödde weg sprong. Hij kreeg het gezel schap van Grootzwagers, en eert ronde later sloten zich ook De Waal en Westdorp bij dat tweetal aan. Deze kopgroep hield het vier ronden uit, toen Gijsel het peloton bij de vluchters bracht. Na tweeentwintig van, de in totaal vijftig ronden te hebben afgelegd, sprong Gijsel in het gezelschap van De Waal uit het peloton weg. Johnny Verbeke, Aad van der Hoek en Wim Weidorp pik ten onmiddellijk bij de koplo pers aan. Toine van den Bun der in het gezelschap van Pe ter Gödde, Lqon Strobbe en Siem Berkhout werkiten zich uit de greep van het peloton los, en gingen op zoek naar de koplopers. Negen ronden later, 62 kilometers zaten er toen reeds op, ontstond er een val partij ih de kopgroep. Verbe ke, Van der Hoek en West dorp waren het slachtoffer en werden later door het peloton opgeslokt. Wim de Waal en Gijsel gingen alleen door. maar de jagende groep, met tempobeul Toine van de Bun der steeds vooraan achterhaal de ze. Toen probeerden Jan Raas en Siem Berkhout het nogmaals, maar Cees Bal en Cees "Priem reageerden snel, en een ronde later zatalles weer samen. Rudi Liebrechts trachtte het acht ronden voor het einde nog eens, en hij nam zelfs een voorsprong van 200 meter. Vier ronden kon hij het vol houden, maar toen achtte men de tijd gekomen om de zaak serieus te gaan nemen. De groten gingen zioh met de zaak bemoeien, en er ontstond Martin Pronk gaat als iOinnaar van de ronde van Klooster zande over de finish. SENS (ANP) Joop Zoete melk heeft gisteren op een parkoers bij Sens, de polymul- tipliée een van de meest be faamde Franse eendagswed- strijden, gewonnen. Zoetemelk had na 155 kilometer aan de eindstreep vier seconden voor sprong op de Fransman Bothe- rel. De uitslag: 1 Zoetemelk. Ned. 154,900 km in 4 uur 14 minuten en 50 seconden: op 4 seconden: 2. Botherel, Fr; op 52 seconden: 3. Daniguillaume, Fr, 4 Deslisle, Fr; op 1 mi nuut, 1 seconde: 5 Letort. Fr; op 1.106. Caticau Fr.; op 1.29: 7 Millard, Fr; op 2.09: 8. Bellone, Fr; op 2.57: 9. Mar tinez, Fr; op 3.07: 10 Ricci, Fr, 11. Sanquer, Fr; op 3.27: 12. Hezard, Fr; 13. Jourden, Fr; 14 Poulidor Fr. (Van onze sportredactie) NIEUWVIJET —Felle Cees Spaans hectlt dan eindelijk zijn eerste overwinning van dit seizoen binnen. De coureur uit 's Gravenpolder die al zo vaak als tweede eindigde, haalde zaterdagmiddag de ze ge in de ronde van Nieuwvliet voor nieuwelingen binnen. Het vechtertje uit 's Gravenpolder deed dat door acht ronden voor het einde een sprintduel met vooral Peter Bierkens uit dé weg te gaan en er alleen tussenuit te trekken. En hoe, want in die laatste acht ron den zette Spaans de concur rentie op meer dan een mi nuut. De ronde van Nieuwvliet, die bijna niet was doorgegaan, omdat er vorige week dinsdag nog maar vijf renners hadden ingeschreven, maar die gered werd door Wim Hend-iks, die na afloop van de ronde van Hulst nog eens zo'n vijftien coureurs bijeen scharrelde, was de koers van de renners, die dit seizoen nog niet zo driftig op de voorgrond waren getreden. Zo ging Bert Be- ghijn direct in de aanval. Even als Lou de Jager. Maar ook Tonnie Veerman, de zwem mer, kreeg niu eens de gele genheid te tonen, dat hij toch echt al een aardig stukje mee kan fietsen. De Terneuzenaar had echter opnieuw pech. Door een lekke band werd hij van de kop weggeslagen. De uitslag: 1. Cees Spaans ('s-Gravenpolder) 70 km in 1.48.20, 2.Peter Bierkens (Din- teloord), 3. Rinus Verboom (Ellewoufedijk), 4. Jan Drij dijk (Beek), 5. Frans Ver- straeten (Philippine), 6. An- dré Biddelo (Graauw), 7. Bert Beghijn (Terneuzen), 8. op een ronde Tonnie Veerman (Terneuzen). 9. Frans de Brouwer (Heikant), 10. Rinus Kole (Goes). FERMO (ANP) De Ita liaan Gianni Motta heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Italië, op zijn naam gebracht. Hij won de 212 kilometer lussen Ra- vena en Fermo voor zijn landgenoten Bitossi en Basso en de Belgen Merckx en De Vlaeminck. Basso, die als derde eindigde, behoudt de leiderstrui. De uitslag van de eerste etappe 1. Basso (It) 196 km in 4 59.00, 3. Bitossi It, 3. Lasa Spa. 4. Dancelli It, 5. Zandegu It, 6. Sercu Belg, 7.Rub Zwits, 8. Van Stayen Belg, 9. Pintens Belg, 10. Merckx Belg. allen dezelfde tijd als Basso. De uitslag van de tweede etappe: 1. Motta It. 212 kilo meter van Ravenna naar Fer mo in 5 uur 26 minuten en 37 seconden. 2. Bitossi It, 3. Bas so It, 4. Merckx Belg, 5. Roger de Vlaeminck Bel. 6. Van Vlierberghe Bel, 7. Ravagli It, i BORN (ANP) Jan Kre kels heeft zondag in zijn woonplaats Born een wieler ronde voor profs over 120 km gewonnen in 2 uur, 51 minuten en 23 sec. Matthieu Pustjens werd tweede. De uitslag is: 1. Krekels. Born. 120 km in 2.51.23: 2 Pustjens, Roosteren z.t.: 3 Schepers, Stein z.t.: 4 Keileners Born z.t.: 5 Vianen. Kockengen, op 35 sec: 6. Kar stens. Prinsenbeek op 1.10: 7. Harings, Scheulder z.t.: 8. Van Katwijk, Oploo z.t.; 9 Koeken. Achtmaal, zt.; 10 Ottenbros. Koogerheide, z.t. (ADVERTENTIE) Joop Zoetemelk: zege. caloriearm f 1.27 per pakje leuk recept op elk zakje (Van onze wielersportmedewerke. OUDENBOSCH Niet minder dan 4000 wielerliefhebbers zijn op eerste pinksterdag getuigen geweest van een sprankelend pro gramma, dat op de wielerbaan te Oudenbosch werd afgewerkt. Zelfs de beroepsrenners zorgden voor een geanimeerde strijd, die vaak de handen op elkaar dwong. Vooral Piet de Wit blonk uit door zijn strijdlust achter de grote motoren. Hij deed er alles aan om de zege niet cadeau te doen aan de specialist uit St.-Jan- steen, Theo Verschueren. Alleen in de derde rit kon Theo Ver- schueren naar de zege grijpen. Tussen de leuke stayersbedrijven door zorgden de amateurs voor een wisselend en ook wervelend programma, dat manager Chris Delbressine zelfs in vervoering bracht. Piet Maas stelde zijn eigen baanrecord scherper; hij bracht het van 13,1 naar dertien seconden rond. Klaas Balk deed buiten mededinging een greep naar het record en deze rappe knaap bracht een tijd van 12,4 seconden op de klokken. De uitslagen waren: Stayers eerste manche; 1. J. Oudkerk; 2. op 2 meter P. de Wit; 3. op 15 meter G. Koel; 4. op 20 meter Th. Verschueren. Tweede manche: 1. C. Stam; 2. op 1 meter Th. Verschueren; 3. op 30 me ter P. de Wit; 4 op 35 meter J. Oudkerk. Derde manche: 1. Th. Verschueren; 2. op 5 m G. Koel; 3. op 20 m P. de Wit; 4. C. Stam op 35 meter; Totaalklassement stayers: 1. Theo Verschueren; 2 Piet de Wit; 3. Gerard Koel; 4. Cees Stam; 5. Jaap Oudkerk. Klassementsrit amateurs: 1. Henk Stander; 2. Wim Evertse; 3. Vester Aarts; 4. Piet Maas; 5. Klaas Balk; 6. Bert ter Harmsel; 7. Joost van Rossum; 8. Roy Schuiten. Afvalkoers amateurs: 1. Joost van Rossum; 2. Piet Maas; 3. Henk Stander; 4. Bram Geense; 5. Vester Aarts; 6. Wim Evertse; 7. Bert ter Harmsel; 8. Roy Schuiten; 9. Oscar Hellemons. Tijdrit per ploeg over twee ronden; 1. Ketting met Balk en Schuiten, 25,5 sec.; 2. Kaver met Maas en Evertse, 27,4 sec.; 3. Esmi met Van Rossum en ter Harmsel, 27,6 seconde. Sprint: 1. Joost van Rossum; 2. Henk Stander; 3. Klaas Balk; 4. Wim Evertse. Tijdrit over tien ronden: Rit 1: 1. Hans Hellemons 2.32.8; 2. op 15 meter Oscar Hellemons. Rit 2: Roy Schuiten haalt Bram Geense na acht ronden in. Theo Verschueren: zege. 8. Gimondi It, 9. Boifava It, 10 Ritter Den, 11. Paolini It. 12. Bruyere Belg, aliein dezelf de tijd als Motta. Nadat ook in i de tweede etappe het vrijwel volledige peloton in dezelfde tijd als de etappewirmaar over de streep kwam, ziet het algemeen klas sement er als volgt uit: 1. Basso It, 10 uur 25 minuten' en 37 seconden, 2. Bitossi, 3. La- sa, 4. Dancelli, 5. Zandegu, 6. Rub Zwi, 7. Van Stayen Belg, 8. Pintens, 9. Van Vlierberghe, 10. Merckx, 11. Polidori, 12. Motta, allen dezelfde tijd als Basso. 9 Jan Krekels: eigen publiek. winst voor (Van onze wielersportmedewerker) KAPELLE Er was zater dagavond weinig strijdlust te bespeuren tijdens de wieler ronde van Kapelie, die een groot aantal toeschouwers trok. Alleen de talrijke premies brachten wat attractie. Henk Stander, die daarvan een flinke buit in de wacht sleepte, was tenslotte ook de snelste, toen er door elf man om de bloemen werd gespurt. Stander had in die eindsprint een veel betere uitgangspositie in de laatste bocht op een paar honderd me ter voor de finish dan Cees Priem. Priem kwam weliswaar sterk terug maar schoot toch een fietslengte tekort om Stan, der van de zege af te houden. Van de 60 vertrekkers waren er velen, die het hoge tempo in de beginfase niet konden vol gen. Er zaten amper 10 kilo meter op toen twaalf renners gewoon weg fietsten van de rest. Trico Noble was met Raas, Huijzen, De Waal en Bal het sterkst vertegenwoordigd in deze kopgroep, die verder nog bestond uit Priem, Blok, Van Dijk, Stander, De Wilde, Wiel- houwer, Geense en de verras send goed rijdende Maarten Pauwe. Bij de beslissende ont snapping toonden Van de Bun der en Gijsel dit keer weinig inspiratie en bleven zitten in de tweede groep, die snel een minuut verloor, daarna nog even terugkwam tot op 45 se conden, maar met nog 17 kilo meter tq doen een volle ronde achterstand (1400 meter) moest incasseren. In de slotfase was bij Ben nie Geense de pijp opgebrand. Hij loste uit de kopgroep, waar een moedige vlucht van Pauwe bij het ingaan van de laatste ronde in de kiem werd ge smoord, en daarna niemand bestand bleek tegen het flit sende eindschot van Henk Stan der. Cees Bal, die na 40 kilo meter pech had gekregen en tweemaal van fiets verwisselde om daarna met bravoure zijn phiats te heroveren in het voorste gelid mengde zich niet meer in deze eindsprint. De uitslag 1. Henk Stander (Oude Ton ge) 80 kilometer in 2.06.15, 2. Cees Priem (Goes), 3. Wim de Waal (Axel), 4. Jan Raas (Heinkenszand), 5 Tonny Huij zen (Kloetinge), 6. Wim de Wilde (Kloetinge), 7. J. Blok (Kruiningen), 8. Cees Bal (Kwadendamme), 9. J. van Dijk (Ulvenhout), 10. M. Pauwe (Hansweert), 11. Wielhouwer (Sommelsdijk), 12. op 1.23 B. Geense (St.-Philipsland), 13. op één ronde P. Maas (Heerle), 14. W. Evertse (Tholen), 15. L. van der Wiel (Breda), 16. B. Diele- mans (Prinsenb.), 17 A. Kraus (Oudenboseh), 18. A. van der Bunder (IJzendijke), 19. A. Hellemons (Roosendaal), 20. Stoutjesdijk (St.-Maartensdijk). (Van onze wielermedewerker) HANSWEERT Traditie getrouw kreeg de ronde van Hansweert een sterke win naar. Dit keer was dat Aad van der Hoek, die reeds na 25 kilometers samen met Jan Spetgens, Peter van den Donk en de bijzonder strijdlustige Roy Schuiten een kopgroepje formeerde. Vijftien kilometer voor het einde kromde Van den Hoek nog eens de rug en sprong weg samen met de reeds eerder gedubbelde Cees Bal- Van den Hoek reed toen een onbedreigde zege tege moet. omdat er in een jacht- groepje, waarin alleen Van den Donk nog als kanshebber voor de zege behoorde, teveel onderlinge rivaliteit bestond. Het hoge aanvangstempo was ook in deze koers voor velen te machtig, terwijl Tonnie Huyzen en de Dlaatselüke fa voriet Maart qn Pauwe door pech kansloos werden. Het reeds eerder genoemde viertal Van de Hoek. Spetgens, Van den Donk en Schuiten, dat uit stekend samenwerkte, dubbel de na 50 kilometers een tien tal renners en 10 kilometers verder kreeg ook het restant van het veld met o.a. Priem. De Waal. Van de Bunder en Raa., een volte ronde achter stand. Cees Priem stak daarna een naar maal de lont in het kruit, maar hij raakte niet weg, omdat Schudten met as sistentie van De Waal en Spetgens attent reageerde. Ook Berlus Slings slaagde 'niet om wat van zijn achterstand goed te maken. Het was ten slotte Van den Hoek die nog genoeg reserves in petto had om aan een nieuwe actie te beginnen, samen met Bal. Dit duo bleef zonder al te veel moeite uit de greep van 5 achtervolgers: Priem van den Donk Zuijdweg, Van de Bunder en de Waal, omdat het initiatief hoofdzakelijk aan Priem werd overgelaten. De uitslag bij de amateurs was: 1. Aad van den Hoek (Dirksland) de 100 km. in 2.15.08. 2. op 23 sec. Peter van den Donk (Rosmalen), 3. op 58 sec. Roy Schuiten (Zand- voort), 4. J. Spergens (Some ren). 5. op 1.43 C. Bal (Kwa dendamme), 6. op 2.10 Ajv.d. Bunder (IJzendijke), 7. J. Zuijdweg (Rotterdam), 8. Wim de Waal (Axel), 9. Cees Priem (Goes), 10 op 3 minu ten J. Tolhoek (Yerseke), 11. J. Raas (Heinkenszand), 12. K. Stoutjesdijk (St- Maartens dijk). 13. B. Slings (Alblasser- dam), 14. Wim Everte (Tho len) 15. V/im de WÜde (Kloe tinge), 16. Simon Aarts (Roo sendaal), 17. T. Faase (St. An- naland), 18. Wim Westdorp (Heinkenszand). 19. H. Slings (Alblasserdam), 20. S. van Dongen (Middelharnds). Adspiranten: 1. A. de Visser (Goes) 25 km- in 38 min., 2. H. Doorns (Terneuzen), 3. R. Stroosnijder (Moerdijk), 4. A. Verschueren (Axel), 5. A. Pi- cavet (Hulst), 6. R. Koudijzer (Goes), 7. A. Schaalje (Axel), 8. Piet Borremans (Woens- drecht), 9. Kees Dietvorst (Bergen op Zoom), 10. H. Gij sel (St. Jansteen).

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 12