PPR-SENATOR M. VAN HULTEN: Geldnood zwaarste argument voor studie deltawerken Luisterrijke herdenking J. van Dale MATIGING Basisindustrie in open gebied onbestaanbaar Keuze niet moeilijk Ongepast veto stad streek REGIO RIJP Boven normaal STUDIE GESCHENKEN albert eggermont Drie maanden voor alcoholstokers Overvallers van bejaarden krijgen aeht maanden Kritiek Zeeuws landschap: Diefstallen uit zomerhuisjes zwaar gestraft Recreatie Nog tienduizenden tulpen in volle bloei! Open van 's morgens 8 tot zonsondergang.Laat de lente u niét ontglippen! Zaterdag 20 mei 1972 3 commentaar Het is mogelijk Zuidwest-Nederland verder economisch te ont wikkelen en tegelijkertijd- dit gebied leefbaar te houden. Deze bemoedigende conclusie is terug te vinden in de studie, die de Contactcommissie Natuur- en Landschapsbescherming aan Zuidwest-Nederland heeft gewijd. Uiteraard zal die economi sche ontwikkeling dan planmatig moeten verlopen. In dit ver band is o.m. de gedachte gelanceerd het industriegebied Moer dijk niet volledig vol te bouwen, het Reimerswaalplan voorgoed op te bergen en in de plaats daarvan het Westerscheldebekken verder te industrialiseren. Zuidwest-Nederland (West-Brabant voorop) heeft heel duide lijk te kampen met een werkgelegenheidsprobleem. Enka-Breda is een teken aan de wand. In deze situatie lijkt ons de keuze tussen Reimerswaal en de verdere industrialisatie van beide Westerschelde-oevers niet moeilijk. Reimerswaaj is, laten wij reëel zijn, niet meer dan een papieren plan, eert fata morgana van enkele mensen, waarvoor buiten Bergen op Zoom en Den Bosch weinigen warm te krijgen zijn. Het Westerscheldebekken is een andere zaak. Hier doet zich de geweldige stuwkracht voelen van Antwerpen. Hier is sprake van een natuurlijke ont wikkeling waarbij niet het grootste probleem is om nieuwe be drijvigheid aan te trekken, maar de komende ontwikkelingen (Baalhoek) goed in de hand te houden. En voor de Westbrabander maakt het weinig verschil of hij nu in Reimerswaal werkt of wat verderop langs de Schelde. Waf Moerdijk betreft, dit plan wordt nu al een „misgreep" genoemd. Deze conclusie lijkt ons voorbarig. Op de eerste plaats heeft West-Brabant en nu meer dan ooit een „trekker' nodig om de industrialisatie op gang te brengen. En zonder voortgaande industrialisatie is er straks geen werk. Natuurlijk zullen door Moerdijk lucht en water in bepaalde mate vervuilen maar wij weten nu wel zoveel van de milieuproblematiek af, dat die vervuilingsfactor een aanvaardbaar (want berekenbaar) risico is. Als Moerdijk maar goed onder controle wordt gehou den en dat kan betekenen dat dit industriegebied niet vol ledig wordt volgebouwd zullen we hier niet (letterlijk) de mist ingaan. Bij alle studies, die de zuidelijke Delta gouden bergen be loven mits de vervuilingsfactor onder controle blijft moeten we ons wel realiseren dat het nieuwe industrialisatie proces eigenlijk nog helemaal op gang moet komen. De hoop, dat dit spoedig zou gebeuren, is aanzienlijk" afgezwakt nu de machtige grootwerkgevers hun veto hebben uitgesproken over het voornemen van minister Langman (Ec. Zaken) om de inves teringen in de Randstad af te remmen door een stelsel van vergunningen en een investeringsheffing. Een dergelijk veto kan ajleen maar komen van mensen, die niet zelf in een industriegebied wonen, maar zich nog de luxe kunnen veroorloven van een huis in de vrije natuur. Het is toch een feit, dat het woon-, werk- en leefklimaat in de Randstad zienderogen verslechtert. Als de economische groei daar niet wordt afgeremd ontstaat er een onhoudbare situatie. Terzelfder- tijd zit men elders om werkgelegenheid te springen. De werkloosheid in het Noorden, in Limburg en in Zuidwest- Nederland verplicht minister Langman zich te houden aan de spreidingsafspraak van de kabinetsformatie. Vanzelfsprekend mogen de werkgevers niet alleen voor de kosten opdraaien. Tegenover een investerings(straf)premie in het Westen dient een investerings(aanmoedigings)premie elders te staan. Deze nieuwe ontwikkeling is overigens de zoveelste aan wijzing dat bestuurders, ondernemers en vakbondsleiders in probleemgebieden nauwer met elkaar moeten gaan samenwer ken. Zolang er burgemeesters zijn die zich gedragen als de vroede vaderen ten tijde van de Republiek der Verenigde Ne derlanden, zolang er ondernemers zijn die alleen maar interesse hebben voor hun eigen bedrijf en alle aandacht van de vak beweging gericht blijft op het loonfront, zolang zullen gebieden als Zuidwest-Nederland in „Den Haag" niets in de melk te brokkelen hebben Dit is een tijd voor nieuwe initiatieven. Deze tijd vraagt op alle niveaus mensen met een wijde blik. Nu is werkelijk het ogenblik aangebroken om oude tegenstellingen te begraven en heilige koeien op te ruimen. Er zijn aanwijzingen dat men daarmee bij het bedrijfsleven doende is. Dat geeft de burger moed. hoogwater Morgen, zondag 21 mei Bergen op Zoom 10.24 22.49 Hansweart 9.43 en 22.13 Terneuzen 9.14 en 21.46 Vlissingen 8.43 en 21.19 Wemeldinge 10.14 en 22.39 Maandag 22 mei Bergen op Zoom 11.31 23.57 Hansweert 10.33 en 23.16 Terneuzen 10.25 en 22.49 Vlissingen 9.53 en 22.21 ■Wemeldinge 11.21 en 23.47 Dinsdag 23 mei Bergen op Zoom 12.36 Hansweert 11.54 Terneuzen 11.26 en 23.46 Vlissingen 10.54 en 23.17 Wemeldinge 12.26 waterstanden Konstanz 291 -1, Rheinfei den 220 -12; Straatsburg 236 6; Plittersdorf 384 -4; Maxau 446 -2; Plochingen 148 -9; Mannheim 278 -7; Steinbach 126 -1; Mainz 286 plus 1; Bin- gen 181 -2; Kaub 205 -3; Trier 278 plus 7; Kpblenz 232 plus 2; Keulen 214 plus 16; Ruhrort 374 plus 28; Lobith 971 plus 18; Pannerdense kop 942 plus 15, Nijmegen 764 plus 14; IJs- selkop 866 -5; Eefde XJssel 405 -5; Deventer 284 -2; Monsin 5496 plus 2; Borgharen 3996 plus 15; Belfeld 1171 plus 17; Grave beneden de S'uis 509 1. Van een onzer verslaggevers) YERSEKE. Onze belangrijkste medestander in de strijd om de wenselijkheid van afsluiting van de Oosterschelde nog eens terdege te onderzoeken, is de rijksbegroting voor 1973. Het slui tend maken van die begroting is dermate problematisch dat de regering waarschijnlijk van harte zal kiezen voor een tempori sering van de geldverslindende Deltawerken. Dat betekent: ge legenheid voor studie over de „milieukant" van de afsluiting. Dit is de mening van de PPR-senator dr. M. van Hui ten, Wij spraken met hem na afloop van zijn tweedaagse be zoek- aan Zeeland in verband met een provinciaal conigres van de PPR- De heer van Huiten discussieerde onder an dere in Middelburg met leden van verschillende actiegroepen en bezocht in Yerseke het hy- drobiologisch instituut. Zijn ervaringen in Zeeland, zo vertelde hij, hebben hem gesterkt in de overtuiging dat de problemen waarmee Neder land in zijn geheel worstelt, in Zeeland als het ware samen komen en zich toespitsen. „Het begrip dat het Wester scheldebekken economisch moet worden uitgebaat, om een Belgische term te gebrui ken, leeft nog krachtig", constateert de heer van Hui ten, die zijn levendige belang stelling voor de Detltaproble- matiek verklaart, door te wij zen op het feit dat hij zelf in een soort delta woont (zijn huis staat in Lelystad) en ver der op het feit dat hij ge vormd is op het departement van verkeer en waterstaat. Van Huiten is er een voor stander van dat de regio zich laat horen, „Nationale politiek wordt vaak lokaal bepaald" zegt hij, wijzend op de succes sen die betogende kleuterleid sters onlangs op het Binnenhof hebben behaald. „Men kijkt in Den Haag terdege naar wat de regio doet, want daar zitten de kiezers." In dat verband vindt van Huiten het geen bijster gelukkige zaak dat een motie die vorig jaar in de staten van Zeeland is aanvaard, ten on rechte naar zijn mening de schijn wekt, dat „Zeeland voor spoedige afsluiting van de Oosterschelde zou zijn. „Ik zie dat niet als de Zeeuwse mening", zegt de heer van Huiten. „Overigens vraagt de bewuste motie heel duidelijk om een milieutech nisch onderzoek van de Oos terschelde. Door de volgorde echter waarin de wensen zijn opgesomd, heeft het er de schijn van dat het laatste er maar zo'n beetje als randvoor waarde bij hangt." Op de vraag of het parle ment langzamerhand rijp wordt voor de argumentatie van degenen die de conse quenties van' afsluiting van de Oosterschelde nog eens terde ge onderzocht willen zien, zegt de heer van Huiten zonder aarzelen; „Ja!". „In maart kon ik voor een motie van die strekking in de Eerste Kamer niet eens het vereiste aantal Vooruitzichten voor de pink sterdagen opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18 uur. Wisselend weer en tempera turen meest hoven normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zondag; aantal uren zon 2 tot 10, min. temp. 0 tot 4 graden boven normaal, max temp omstreeks normaal. Kans op een droge perioden van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een gelfeel droog et maal 40 procent. Voor maandag. Aantal uren zon 5 tot 13, min. tep. om streeks normaal, max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaa, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ondertekenaars bij elkaar krij gen. Een soortgelijke motie in de Tweede Kamer kreeg kort geleden zowaar de steun van een derde van de kamer". De heer Johan Kole, spre kend namens de „Actiegroep Oosterschelde" uit Yerseke, die de senator heeft vergezeld, merkt op: „Bij de parlementa riërs bestaat een bepaalde on wil om zich in het probleem van de Oosterschelde te ver diepen. Lokaal ontmoeten wij het probleem dat de Zeeuwen merendeels gezagsgetrouwe mensen zijn, die menen dat de overheid en haar deskundigen het wel het best zullen we ten." Het deze week door de pro jectgroep van Nederlandse stu denten aangeboden alternatief voor afsluiting van de Ooster schelde, - een stormvloedke ring in plaats van een dichte dar.i - wordt door dr. van Huiten aldus beschouwd: „Het belangrijkste ervan vind ik dat het in de kringen van waterstaatsdeskundigen op het departement de deur voor dis cussie opent. Daar gaat het namelijk om. Het enige wat 'nu van u verlangd wordt is, dat de studie aangaande de Oosterschelde wordt hervat in het licht van de kennis van het jaar 1972 Gevraagd op de vooruitzichten naar succes zegt dr. van Huiten: „Hoop doet leven." (ADVERTENTIE) KORTE NIEUWSTRAAT 21 HULST Telcf. 2478- 3558, b.g.g. 2209 (Van onze correspondent) MIDDELBURG De twee clandestiene alcoholstokers uit Kortrijk, die op 1 maart door de douane werden gegrepen in de nabijheid van een clandes tiene alcoholstokerij in Aar denburg kregen vrijdagmorgen beiden drie maanden onvoor- waardelij ke gevangenisstraf. Landbouwer M.A.L. uit Aar denburg, die zijn schuur via contactman-plaatsgenoot J.C. ook wel Tarzan genoemd, aan drie onbekende Belgen ver huurde, kreeg f 5000 boete. J.C. de contactman, werd we gens gebrek aan bewijs ontsla gen van rechtsvervolging. ff -T (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Op luisterrijke wijze heeft SJuis gisteren de 100e sterfdag herdacht van zijn grote zoon J. H. van Dale, de man van het bekende woordenboek. De herdenking bestond uit een kranslegging voor het borstbeeld van Van Dale op de stadswal len, een academische zitting in het historische stadhuis en de opvoering van twee wagenspelen door de door Van Dale opge richte rederijkerskamer d'Oranjebloem. De dag werd besloten met een taptoe door het muziekgezelschap Apollo op de Grote Markt. De plechtigheden werden bijgewoond door een van de drie nog in leven zijde klein kinderen van J.H. van Dale, ir. J.H. Knevel uit Barendregt. Onder muzikale begeleiding trok 's morgens een kleine stoet naar het borstbeeld. Daar legden burgemeester en me- vroluw Va.n den Beid een Krans bij het beeld. Een her denkingsrede, uitgesproken door Emile B-luijsse ging hier. aan vooraf. De academische zitting 's middags op het stadhuis werd o.m. bijgewoond door de gede puteerden Stenvert en Van Geesbergen, de burgemeesters van Oostburg en Aardenburg, diverse oudburgemeesters en genodigden. Dr. P.J. Meertens belichtte (Van onze correspondent) MIDDELBURG De recht bank te Middelburg heeft twee van de drie overvallers van twee bejaarden in Sas van Gent in december van het vo rige jaar, F. v. d. V. uit Ter neuzen en J.J. uit Axel ver oordeeld tot acht maanden on voorwaardelijke gevangenis straf. Van der V. kreeg daar boven vier maanden gevange nisstraf extra voor het deelne men aan een reeks inbraken. De zaak van de derde ver dachte, A. van B. uit Koe wacht werd verwezen naar de rechter-commissaris. De groep, die op vijf mei terechtstond voor een hele reeks inbraken bestond uit vijf mannen, J. van H. uit Terneuzen, kreeg vier maan den onvoorwaardelijke gevan genisstraf, en H.F. uit Axel eveneens vier maanden. De eis luidde zes maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf. in zijn inleiding drie facetten van Van Dale, de historicus, de taalkundige en de onder wijzer. „De autodidact Van Dale is de enige Zeeuwsch- Vlaming' geweest die zoveel waardering voor zijn weten schappelijke arbeid heeft ge had", aldus de heer Meertens, die uitvoerig de levensloop van Van Dale schilderde. Prof. dr. K. de Clerck van de Gentse universiteit zei dat „de dikke Vain Dale" al hon derd jaar een trouwe vriend is in Vlaanderen". Hij schetste het belang van dit woordenboek in het begin van de taalstrijd in België, -eind vorige eeuw. „Met dit woor denboek kon de Franstalige overheid duidelijk gemaakt worden dat het Nederlands het Vlaams zoals zij zeiden een volwaardige en rijke taal was", aldus de heer De Clerck. De door Van Dale opgerich te rederijkerskamer d'Oranje bloem gaf een tweetal opvoe ringen van wagenspelen op het nieuwe demontabele toneel in de sporthal, 's Middags voor de jeugd en 's avonds voor iedere andere ingezetene en belangstellende. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondent) MIDDELBURG Vier woonwagenbewoners, te weten P.J.M, en P.M. uit Hulst wer den veroordeeld tot twaalf weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf, W. S. D. uit Terneuzen tot 14 weken, en C. v. P. uit Sluiskil tot tien we ken onvoorwaardelijke gevan genisstraf. De mannen hadden inbraken en diefstallen ge pleegd onder andere in zomer huisjes te Groede en Nieuwvliet De officier eiste op vijf mei tegen alle verdachten tien we ken onvoorwaardelijke gevan genisstraf. MIDDELBURG De stichting Het Zeeuwse Landschap signa leert in zijn gisteren verschenen jaarverslag over 1971 met on verholen vreugde dat de ongeruste geluiden van de milieu- en landschapsbeschermers beter tot de oren van „het beleid" beginnen door te dringen. Zowel het „paarse boek" over de ontwikkeling van Zuidwest- Nederland, als de ontwikkelingsschets-1971 van het Zeeuws provinciaal bestuur houden duidelijker dan ooit tevoren is gebeurd, rekening met de belangen van landschap en leefmilieu, zo constateert het jaarverslag. „De beide rapporten geven er blijk van dat het tij begint te keren", zegt de stichting. Haar eigen taak in liet geheel van inspanningen om temidden van de cultuur, aan de natuur recht te doen wedervaren, ziet Het Zeeuwse Landschap in het zorgen voor de instandhouding van een goede infrastructuur voor het milieubeheer Toch zijn er de nodige som bere toekomstverwachtingen. Het Zeeuwse Landschap merkt niet zonder verbijste ring op: „Helaas lopen deze ontwikkelingen in België nog wat bij ons achter. Terwij) hier te lande op matiging van de industriële expansie wordt aangedrongen, bereiken ons van over de grens de meest fantastische berichten over duizenden hectares zeehaven en industriegebied. Bovendien ondervinden wij er aan onze kant van de grens ooi: de gevolgen van. Behalve grenso verschrijdende lucht- en wa terverontreiniging, blijken de ze Belgische projecten ook grote aanpassingswerken op Nederlands grondgebied met zich mee te brengen". Wat de situatie met de land-' schapsbescherming in Zeeland betreft, merkt de stichting op dat het teleurstellend is dat voor veel natuurgebieden in Zeeland nog geen bestem mingsplannen zijn vastgesteld. Dit betekent dat deze gebie den in principe nog elke ande re bestemming dan die van natuurgebied kunnen krijgen, b.v. ten behoeve van de recrea tie of wegenaanleg. De aankopen die het Zeeuw- sche Landschap in 1971 kon verrichten zijn bescheiden van omvang geweest. Het bleef bij ruim vier hectare weiland, moeras en water langs de Weel in de Heerenpolder. Het bezit van het Zeeuwse Land schap in dit gebied bedraagt nu bijna negen hectare. Het belangrijkste nieuwtje dat het Zeeuwse Landschap wat haar eigen werkzaamheden betreft voor het jaar 1972 aankondigt, is de première van een door de cinast Jan van de Kam vervaardigde film over het Land van Saeftinghe. Een van de subsidiegevers voor dit project was Dow-Chemical in Terneuzen. Het is' de be ling dat de film over Saeftin ghe in zoveel mogelijk plaatsen in de provincie wordt ver toond. (V"n een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zeeuwse deskundigen staan sceptisch tegenover een element de zo genaamde „Milieukaart van Zuidwest-Nederland". Hun verwondering betreft het feit dat de opstellers van de mi lieukaart een gebied tussen het Kanaal door Zuid-Beve land en het Schelde-Rijnkanaal hebben aangeduid als 'n plaats die naast Ossenisse poten tieel geschikt is voor vestiging van basisindustrie. Een woordvoerder van het ETI voor Zeeland verklaarde ons desgevraagd: „Momenteel is er in het bewuste gebied nog veel open ruimte beschik baar. ^Als over enkele jaren echter een begin wordt ge maakt met de verbetering van het kanaal door Zuid-Beve land, waartoe ook de bouw van nieuwe duwvaartsluizen behoort, dan wordt het al dringen in dat gebied. De voorgenomen tunnelbouw on der het Kanaal door Zuid-Be veland, met bijbehorende we gen, legt ook beslag op een deel van het terrein. Als even tuele variant van het Reimers waalplan is 't alternatief van de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming dan ook niet zo geschikt als op het eerste gezicht wel lijkt." Zoals bekend wordt in de ontwikke- lingsschets 1971 van het pro vinciaal bestuur van Zeeland - een leidraad voor het beleid tot 1985 - alleen aan de ont sluiting van nieuwe industrie gebieden, maximaal duizend hectare bruto - in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen gedacht. Tegenover de keuze van de milieuatlas, Ossenisse, geldt sinds het bekend worden van het tracé voor het Baalhoekka- naal, in Zeeland het Baalhoek- kanaal als een mogelijk inte ressant alternatief. Sloe-I (Vlissingen-Oost) zal geleide lijk aan worden afgerond, •-■n van een Sloe-II (oostelijk van Borssele) zal tot in de tachti ger jare- zeker geen sprake kunnen zijn. In dat opzicht lopen de opvattingen van de contactcommissie eri de Zeeuwse planologen aardig pa rallel. De kansen voor realisering van het Reimerswaalplan - hetzij in de Oosterschelde ge situeerd, en toegankelijk 'ge maakt voor zeeschepen; hetzij op dezelfde plaats, maar dan met het „natte" deel in de Westerschelde, worden in Middelburg niet hoog aange slagen. Bij vestiging van basis industrieën in een eventueel Reimerswaalgebied, zouden Bergen op Zoom en Steenber gen daarvan duidelijk de hin der gaan ondervinden. Boven dien ligt Reimerswaal milieu technisch te dicht bij de Ant werpse industriegebieden, die de neiging hebben noord waarts te kruipen. De infra structuur vormt nog het groot ste probleem. De arbeids krachten om Reimerswaal te voorzien, aldus merkt men in Middelburg op, zullen niet in Zeeland kunnen worden ge huisvest. Dit betekent dat er kostbare en ruimteverslinden- de parallelwegen voor het woon-werkverkeer naar West- Brabant moeten worden ge legd. „Daarbij ontstaat dezelf de probleemsituatie die je nu al aantreft bij de sluizen in Terneuzen als bij DOW-Che- mical de ploegen wisselen", zo wordt opgemerkt- jtytksW UwlaatsteKansop tente inde KmKetM!

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3