WETENSCHAPPELIJK TEAM WERKTE PLAN UIT VOOR OOSTERSCHELDE Stormvloedkering in plaats van dam Honderdjarige in Westdorpe CHU-voorzitter Zeeland wil één christelijke partij „VERDEELDHEID IS ONUITSTAANBAAR" NSM: BEWIJZEN VOORHANDEN PATRIA DIGESTIVE stad streek mmmmmmmÊmi Groede Beter weer volkorenbiscuits voordeel RESTZETEL VOORDELEN VERZOENEN (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/GOES - Er bestaat een methode 0111 in het Oostersclieldegebied de veiligheid volgens de eisen van de Del tawet te waarborgen en tegelijkertijd in het grootste deel van deze zeearm het na tuurlijk zoutwatermilieu in stand te hou den. Kom Oplossingen Hamvraag Donderdag 18 mei 1972 Nieuwe instuif De dorps vereniging en het jongerenbe stuur zijn bezig met de voor bereiding van de oprichting van een instuif voor de jeugd van Groede. Dit dan onder auspiciën van de streekjeugd- centrale. Het is de bedoeling dat in -deze instuif de jeugd tussen 12 en 16 jaar wordt opgevangen. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag 18.00 uur: zonnige perioden, vooral later kans op een bui en hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cij fers over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 5 tot 13; min. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp.: om streeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. hoogwater Morgen, vrijdag 19 mei. Bergen op Zoom: 8.26 20.49. Hansweert, 7.33 en 20.00. ïerneuzen 7.00 en 19.30 Vlissingen: 6.28 en 19.03. Wemeldinge: 8.16 en 20.39. waterstanden Konstanz 291 pl 1, Rheinfel- den 226 pl 4, Straatsburg 242 pl 12, Plittersdorf 391 pl 10. Maxau 446 pl 10, Plochingen 174 pl 35, Mannheim 273 pl 21, Steinbach 137 pl 19, Mainz 267 pl 11, Bingen 163 pl 7, Kaub '184 pl 7, Trier 291 pl 40, Koblenz 198 pl 9, Keulen 163 pl 7, Ruhrort 330 pl 10, Lobith 943 - 2, Pannerdense kop 917 - 2, Nijmegen 744 - 1, IJsselkop 873 - 2, Eefde IJssel 402 - 8, Deventer 286 - 2, Monsin 5500 pl 60, Borgharen 3998 pl 38, Belfeld 1138 pl 15, Grave be neden de sluis 511 pl 13. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE —Arthur Notté is het niet aan te zien dat hij volgende week donderdag zijn honderdste verjaardag viert. „Tuurke", zoals iedereen in Westdorpe de oudste inwoner van dit dorp kent, is nog heel kras, alhoewel hij niet zulke lan ge wandeltochten meer maakt als vroeger. Hij ziet wat minder goed dan vroeger, maar dat belet hem toch niet om zelf zijn inkopen te doen in de su permarkt tegenover het- be jaardentehuis „Het Ver- laet", waar Tuurke in 1963 als een van de eerste bewo ners van het toen splinter nieuwe tehuis werd be groet. Ondanks zijn hoge leef tijd schrikt Tuurke niet voor een lolletje terug. „Ie dereen heeft schik met hem. Hij kan de boel nog aardig vermaken", zeggen de zusters van het bejaar dentehuis over de man, die schaapherder werd toen hij zeven jaar oud was. Na zijn militaire dienst ging Tuur ke bij de boer werken. In 1963 kwam hij samen met zijn vrouw naar het bejaar dentehuis. Zijn vrouw overleed daar enkele jaren later. In verband met de hon derdste verjaardag van Tuurke wordt er volgende week donderdagmorgen in het bejaardentehuis eerst een 'mis opgedragen. Daar na drinkt de bevolking van „Het Verlaet" gezamenlijk koffie en aan het eind van de middag houdt Tuurke een receptie. Vroeg in de avond brengt de plaatselij ke harmonie hem een sere nade. „Tuurke" Notté is on danks zijn hoge leeftijd nog best voor een grapje te vin den. „Hij kan de boel nog aardig vermaken", zeggen de zusters. (ADVERTENTIE) gezonde biscuit uit goud-geel graan Per rol tijdelijk van f 1,20 voor,.. f1,08.. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. In een hoog, ouderwets aandoend klas lokaal van de rijkspedagogische academie te Middelburg, oefent de heer H. Eversdijk uit Heinkenszand het beroep van leraar uit. Hij heeft zich daar omringd met alle gereed schappen die je in de communicatietechniek nodig hebt. Zij variëren van de aloude aanwijsstok tot hypermoderne landkaarten, film- en diaprojectoren, overhead-projector en televisietoestel. De heer Eversdijk geeft aardrijkskunde en planologie. Problemen van de Derde Wereld en problemen van de Zeeuwse ontwikkeling komen in zijn manier van kennis overdragen beurtelings aan de orde. De kaarten han gen klaar en de dia's zitten al in de projector voor de volgende les. Tussen twee lessen in spreken wij met hem over een onderwerp waarvan nog geen kaarten besohik- baar zijn: samenwerking tussen de grote confessione le partijen in Zeeland. De 41-jarige heer Eversdijk, lid van de rechtse raads fractie in Borsele, sinds kort voorzitter van de CHU-kamerkring Zeeland, wil deze samenwerking op gang brengen. Zoals men heeft kunnen lezen, heeft het bestuur van de CHU-kamerkring de provinciale besturen van KVP en ARP uitgenodigd, voor een eerste, open ge sprek. Dit gesprek zal zo mogelijk direct na de zo mervakanties moeten plaatsvinden. Gedurende de winter kan over de prakti sche punten worden door gesproken, wellicht in werkgroepen. Over hetgeen er in de daarop volgende maanden, tot aan de kandidaatsstel ling voor de Statenverkie zingen kan gebeuren, is de heer Eversdijk optimistisch, maar tevens voorzichtig. „Als ik nu al zou beginnen met het formuleren van wensen, dan zou dat bete kenen dat wij vóór het open gesprek claims op ta fel leggen. En dan is het geen open gesprek meer", merkt hij op. „We gaan be slist niet praten over zaken als: wie moet lijstaanvoer der van een eventuele christelijke samen werkings partij zijn? Of over: hoe veel gedeputeerden zullen er van die partij in het college van GS moeten zit ten? Of: zullen wij door samenwerking een restzetel verspelen, of wellicht win nen? Dat zijn weliswaar praktische zaken, die in een later stadium uiteraard aan de orde moeten komen, maar voorop staat 'n ideëel motief, waarvan ik hoop en geloof, dat het ook bij onze toekomstige partners leeft. En wel dit: het is onuitstaanbaar, dat drie po litieke partijen, die het evangelie als basis voor him handelen bezitten, ge scheiden optrekken. Als één christelijke kerk dan niet tot de mogelijkheden behoort, dan moet er toch minstens één christelijke politieke partij kunnen be staan". Geldt dit ook niet voor andere beginselpartijen? Eversdijk: „Ik zeg dit met evenveel overtuiging ten aanzien van bijvoor beeld de PvdA of de VVD, die het liberale beginsel aanhangt. Ook daar zou men elkaar op het beginsel moeten kunnen vinden. Zo'n PvdA, met daarnaast een DS'70, dat is toch ei genlijk onverteerbaar?" Zijn er ook praktische motieven voor samenwer king van de christelijke partijen? Eversdijk: „Natuurlijk, maar die zijn niet de hoofdzaak, ofschoon ze soms duidelijke ideële as pecten hebben. Neem maai de grotere geloofwaardig heid van een christelijke H. EVERSDIJK partij ten opzichte van ver deelde christelijke partijen. Vergeet niet dat samenwer king ligt in de orde van de naastenliefde, op welk cha piter zelfs geen inspraak mogelijk is. Daar valt niet mee te schipperen. En dan natuurlijk: de voordelen van een meer gerichte pro paganda, de inbreng van grotere deskundigheid in het praktische werk, de ge ringere verspilling van energie in al die bestuurs functies, en het samen sterk zijn". Ook een eventuele stem buswinst? Eversdijk: „Je moet elk aar niet zoeken omdat het je slecht gaat. Dat zou een verkeerd vertrekpunt zijn. Je zoekt elkaar primair omdat je meent dat je bij elkaar hoort. Ik kan u zeg gen dat ik het nogal pijn lijk vond, dat mijn eerste officiële contact met onze confessionele partners in Zeeland was geïnspireerd door een conflict, voortge vloeid uit de PZEM-aifaire. Stel je voor dat je elkaar alleen maar zou ontmoeten als er een conflict zou moe ten worden bijgelegd". Zit het verzoenen u niet een beetje in het bloed? Eversdijk: „Mijn hele le ven door heb ik moeten leren anderen te begrijpen. Dat leidde bijna altijd tot het waarderen van die an der. Dat geldt hier op school, dat geldt in mijn dorp Heinkenszand, en dat geldt in de politiek. Ik ben geen scherpslijper". Is er in Nederland nog wel echt vraag naar een partij groot of klein, ver deeld of niet, die vanuit het evangelisch beginsel werkt? Eversdijk: „Stellig! Uit een analyse van de verkie zingsuitslagen van 1971 kun je, zeker wat mijn eigen partij betreft, afleiden dat de jeugd de confessie niet heeft afgewezen. Jeugd, dat heeft toekomst!" (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL „We kunnen aan de hand van exacte tech nische gegevens tonen, dat de breuk in de pijpleiding is ont staan op het tijdstip, dat dooi de NSM is genoemd". Dit heeft de heer Vermeulen van de Ne derlandse Stikstofmaatschappij gisteravond verklaard naar aanleiding van ONI-voorzitter Van den Broek. De veiligheidsdienst van het bedrijf heeft over de gebeurte nissen een „neutraal" rapport gesteld, waarin de directie uit voerig is geïnformeerd. „Er is geen reden om te twijfelen aan de juistheid van de gegevens", aldus de heer Vermeulen, die daaraan toevoegt, dat de con trole op de pijpleiding, zoals die vrijdagavond na de eerste alarm-telefoontjes, werd uitge voerd, verricht is door een an dere dienst dan de zijne. Er hoeft niet aan getwijfeld te worden, zo meent de heer Ver meulen, dat dit op onjuiste wijze is gebeurd. Hij heeft daarmee onder streept wat directeur Marto- rana eerder al heeft verklaard, namelijk dat er geen sprake van is, dat er zaterdagmorgen nog afvalwater is ontsnapt, Zijn commentaar: „Ik heb daar wel wat onder water zien stro men, dat niet uit onze leiding kwam. Wellicht dat daardoor ook de heer v. d. Broek is mis leid". Volgens zijn commentaar zou de ONI-voorzitter mededelin gen hebben gedaan, die niet helemaal juist waren. Wat een paradox lijkt kan realiteit worden, als liet parlement en rijkswaterstaat zouden kiezen voor het jongste Oosterschelde-alternatief dat op 21 juni op de Technische Hogeschool te Delft officieel zal wor den gepresenteerd. Het alternatief, dat, indien het uitvoerbaar zou blijken, een eind zou maken aan de bewogen discussies van de laatste jaren over het lot van de Oosterschelde, is bedacht en uitgewerkt door een interdisciplinaire studiegroep van a.s. waterstaatsingenieurs (Delft), dito biologen (Utrecht), landbouwingenieurs en plano logen (Wageningen) en een bijna afgestudeerde econoom (Rot terdam). Het totale project is verwerkt in een duimendik boek met talloze tabellen en kaarten. Het alternatief van de groep luidt: geef de Oosterschelde- dawi het karakter van eenn stormvloedkering. Dat is mo gelijk, door op de plaats van de stroomigeulen in de Ooster- scheldemonding caissons af te zinken, die zo geconstrueerd zijn dat onder hun bodems (maar boven de drempel), ge vormd door de bodem van de Oosterschelde, doorlaatopenin- gen ontstaan, die naar belie ven kunnen worden gesloten of geopend. Een normale doorlaatopening van 3600 meter breed liefst te verdelen in verschillende kleine doorlaatopeningen is voldoende om in een zeer groot deel van het Ooster- scheldebekken eb en vloed hun zegenrijk werk voor het milieu te laten verrichten. Volgens berekeningen van de projectgroep kan het getij van ongeveer 2.80 meter worden gehandhaafd. In geval van een stormvloed kunnen de door laatopeningen worden gesloten en is het gebied daarachter volledig veilig. (ADVERTENTIE) Het doorlaatvermogen van de stormvloedkering, wordt bepaald door het bergingsvolu me van de erachter liggende „kom". Volgens het alternatief uit Delft is deze kom precies op de juiste maat, als er twee compartimenteringsdammen door de Oosterschelde worden gelegd. De ene verbindt grofweg het Zuidbeveland- se Wemeldinge met Gorris- hoek op Tholen en de andere verbindt St-Philipsland met de Grevelingendam. Ten oos ten van deze dammen zal het water zoet blijven. Aan de westkant ervan gol ven eb en vloed ongehinderd heen en weer en zorgen voor een complete doorspoeling van het bekken bij elke eb- en vloedbeweging. De sehelpdie- rencultuur van Yerseke zal, ook bij hantering van dit al ternatief, verplaatst moeten worden naar een gebied meer ten westen maar zal niette min behouden kunnen blij ven. De studiegroep heeft vier mogelijke oplossingen voor het probleem: een zoute en toch een veilige Oosterschelde, on derzocht. De oplossing: „Stormvloed kering" kwam als de meest bruikbare voor de dag. Deze oplossing is vervolgens gede tailleerd uitgewerkt. Mevrouw D. van Oosten-Snoek uit Goes was als planoloog en land schapsarchitect bij het project betrokken. „Mijn bijdrage is te beschouwen als een soort randversiering", zegt zij be scheiden. „Het rapport over de projectstudie over de naam „Zeeuwse Meer" is van over wegend technische en econo mische aard. Twee dingen zijn van emi nent belang constateert me vrouw Van Oosten. „Volgens de berekeningen is het alter natief technisch uitvoerbaar terwijl het wettelijk mogelijk is. De Deltawet behoeft er niet voor gewijzigd te worden, het geen wel het geval zou zijn als men de Oosterschelde open wil laten". De hamvraag die in verband met deze projectstudie moet worden gesteld, luidt: hoeveel blijft het Oostersclieldegebied onbeschermd, als er voor het idee van de stormvloedkering wordt gekozen? Mevrouw Van Oosten: „De compartimenteringsdammen, die een groot en kwetsbaar gebied in het oostelijk deel van de Oosterschelde bescher men, kunnen reeds in 1974 of 1975 klaar zijn. Dat hangt me de af van het gereedkomen van de werken van de Schel- de-Rijnverbinding. Door de bouw van deze dammen wordt het hoofdwerk, de stormvloed kering technisch iets gemak kelijker uitvoerbaar". De hoofdd'am met de door- laa-twerken, kan volgens onze berekeningen in 1983 gereed zijn, vijf jaar later dan de Oosterscheldedam waaraan waterstaat nu werkt. In de totale bouwtijd zit echter een projectperiode, die wij op vier jaar hebben gesteld- Als wa terstaat, wat niet ondenkbaar is, al veel voorstudies op ons thema heeft verricht, dan wordt de projectperiode kor ter. De stormvloedkering zal dan bijv. in 1981 Maar kunnen zijn. Over de kosten van het alternatief, heeft de studie groep een berekening opgezet, waarin de prijs van het mi lieu, (aan de kant van de ba ten) op een half miljard gul den is gewaardeerd. „Het is te geef", zegt mevrouw Van Oos ten, lachend. De kosten batenberekening sluit dan op een totaal van drie en een half miljard en dat bedrag staat ook onderaan de rekensom van Rijkswater staat.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3