Kamer neemt geen genoegen met toezegging regering EINDE OORLOG MOGELIJK BINNEN DAG Veel pathie voor syni Wallace LIMBURGSE KADERS ZWIJGEN TOT VRUDAG „Oudere werknemers hebben meer liefde voor bedrijf" 4.25 AH: prijsstijgingen niet te vermijden INITIATIEF VOOR MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS Premier Noord-Vietnam: Forse winst in Maryland en Michigan Peppillen in verkeer Conflict in Bolivia tussen kerk en regering DOOR GESTEGEN KOSTEN op een GAZELLE fiets beleef je iets hebben anderhalf miljard schuld Salt-akkoord lijkt in zicht Rapport over martelingen in Turkije Mikis Theodorakis vrijgesproken VMF moet nog 600 man kwijt STICHTING „BOVEN DE 40" STELT: Britse leger valt IRA-wijk binnen 8? liebfraumilch binnenland buitenland met gazelle op safari EENHEDEN WASAUTOMAAT? AFWASAUTOMAAT? KOELKAST? DIEPVRIEZER? FORNUIS? I gerard de lange rTTTTTTTTmnMM ar/ K Donderdag 18 rnei 1972 15 17 (Van onze parlementaire v redactie) DEN HAAG De Tweedi Kamer neemt geen genoeger met de toezegging van de rege ring de Kamer een nota t< zenden over de problematic! van de militaire oorlogsslacht offers. Binnenkort zal door de KVP-fractie een initiatief-wets ontwerp worden ingediend, dat speciale sociale, genees kundige en pensioen-voorzie ningen vraagt voor deze groep liet initiatief wordt door een kamermeerderheid onder- teund. Het gaal hier om die mili- airen, die in de tweede wereld oorlog aan het verzet hebben deelgenomen, of daardoor in een concentratiekamp terecht zijn gekomen- Het voorstel richt zich op die militairen die in de meidagen van 1940 in actieve dienst waren, nu be roepsmilitair zijn of na 1945 als beroepsmilitair met pensi oen of uitkering de actieve dienst hebben verlaten. Onlangs bracht de KVP'er baron Van Dedem een rapport uit, waarin werd geconclu deerd' dat deze militairen en ex-militairen al dan niet be wust door de na-oorlogse rege ringen achteruit zijn gezet. De KVP-fractie heeft zich in gro te lijnen akkoord verklaard met dat rapport. Bij de behan deling van de begroting 1972 in de Kamer is de rechtsposi tie van deze groep ook al aan de orde gekomen. De ministerraad heeft in middels besloten deze kwestie in handen te stellen van een interdepartementale werk groep. Als dat overleg klaar is, zal een nota aan de Kamer gezonden worden. De vaste commissie voor Defensie, die gisteren met minister De Kos ter en staatsssecretaris Van Es hierover sprak, neemt daar echter geen genoegen mee. Men vreest dat de regering- deze groep onderbrengt bij de algemene regeling voor mili taire oorlogsslachtoffers. commentaar TAE VOORZITTER van de Katholieke Bond van Vervoersperso- neel, de heer Jaap van der Doef, heeft met zijn onthul lingen over de peppillen slikkende vrachtwagenchauffeurs de knuppel in het hoenderhok gegooid. De aanklacht van de heer Van der Doef is dan ook niet mis. De chauffeurs worden, naar zijn mening, voor een „normale" rijweek veel te laag betaald. Ze zijn dus, om de boel thuis draaiende te houden, wel gedwongen vele uren meer acnter het stuur te zitten en kunnen dit alleen volhovden door Stimu lerende middelen te gebruiken. Van der Doef vraagt om een onderzoek naar de chauffeurs praktijken. Naar onze mening terecht. Een dergelijk onderzoek zou niet alleen in het belang van de betrokken chauffeurs zijn, het zou ook de verkeersveiligheid zeer ten goede komen. Er is maar weinig fantasie voor nodig om in te zien wat voor catastrofale gevolgen de peppillen in het verkeer teweeg kun nen brengen. Het klinkt op zijn zachtst gezegd dan ook merkwaardig als een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat zegt van zo'n onderzoek niet veel te verwachten. „We weten dat er veel geslikt wordt", aldus de ministeriële zegsman, „maar een paar jaar geleden, toen dit eveneens aan de orde kwam, zijn we er ook niet uitgekomen". Een paar jaar dus al laat de overheid dit oogluikend toe, omdat er toch niets aan te doen zou zijn. Even merkwaardig is het Veilig Verkeer Nederland nu te horen zeggen dat de onthullingen van Van der Doef al jarenlang een publiek geheim zijn. Er wordt dan wel meteen aan toegevoegd, dat het een grof schandaal is dat dergelijke misstanden op de toch al gevaarlijke wegen mogelijk zijn, maar vóór de heer Van der Doef zijn mond opendeèd hebben we van Veilig Verkeer Nederland geen fel profest gehoord. Het zou een schande zijn, als er na de oproep van de K.B.V.- voorzitter niet snel een onderzoek zal worden ingesteld. (Van onze redactie buitenland) LA PAZ Drie Boliviaanse militairen zijn om het leven gekomen in een vuurgevecht met guerrillastrijders, die hun toevlucht hadden gezocht in een klooster, zo heeft de mi nister van binnenlandse zaken, Adett Zamora, bekend ge maakt. Op een persconferentie zei kolonel Adett dat de rooms-katholieke kerk in dit incident is betrokken. Door deze beschuldiging aan het adres van de kerk is de verhouding tussen de kerk en de rechtse regering-Banzer op een nieuw dieptepunt geko men. Volgens de minister zijn er bij het gevecht aan beide zijden talrijke gewonden ge vallen. Tien mensen zijn gear resteerd, nadat de regerings troepen er in gselaagd waren het klooster binnen te dringen. HET GERECHTSHOF ln Den Bosch heeft de 23-jarige H.C. uit Veldhoven en de 27 jarige J. van de B. uit Eindho ven veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, wegens een op 1 maart 1971 gepleegde roofo verval op een bankloper in Eindhoven. EEN PLOEG rechercheurs van de Arnhemse politie is op zoek naar een groep Arnhem mers die ervan worden ver dacht voor tienduizenden gul dens aan cheques te hebben gestolen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Gouver neur George Wallace van Alabama, onder zijn heupen verlamd door pistoolschoten maar aan de beterende hand, heeft de voorverkiezingen in Maryland en Michigan met groot verschil gewonnen van zijn voornaamste tegenstan ders Hubert Humphrey en George McGovern. Op een persconferentie in New York zei Humphrey in een commentaar dat de primary's Ongetwijfeld beïnvloed waren door de aanslag op Wallace. „Iets dergelijks is nog nooit eerder in de Amerikaanse ge schiedenis voorgekomen, dat een primary werd gehouden in de schaduw van het neerschie ten van een kandidaat." McGovern zei dat de uitspra ken voor zichzelf spreken. Hij noemde het doelloos te specu leren „over het effect van de tragische aanslag op Wallace op de stemming." In Michigan vergaarde Wal lace 51 der stemmen op zich tegen Mc Govern 27 pro cent en Humphrey 16 procent. In Maryland kreeg Wallace 40 procent van de stemmen. Humphrey haalde hier met 27 procent de tweede en McGo vern met 22 procent de derde plaats. Politieke waarnemers waren eveneens van mening dat Wallace veel „sympathie- stemmen'' heeft gekregen in beide staten. De staten die Wallace nu ach ter zich heeft gekregen zijn, be halve Michigan en Maryland, Florida, Tennessee en Noord- Carolina. McGovern heeft ge wonnen in Wisconsin, Massa chusetts en Nebraska. Hum phrey won in Pennsylvania en Illinois. Deze laatste doet even wel niet actief mee aan de voorverkiezingscampagnes. Op de lijst van democratische presidentskandidaten komt Wallace nu op de tweede plaats na McGovern, gemeten naar het aantal gedelegeerden-stemmen Het zal niettemin tot aan de partijconventie in Miami Beach in juli onduidelijk blijven, wel ke vooruitzichten Wallace op de nominatie heeft. (Van een onzer verslaggevers) ZAANDAM De loonkosten stijging Is in 1971 ver uitgeko men boven de arbeidsprodukti- viteitsstijging, aldus het jaar verslag vail Albert Heijn NV over 1971, Pleidooien voor de litbreiding van de i-erpliclit en verdere verlaging van de leeftijdsgrens, waarop het mi nimumloon wordt uitbetaald zijn ontwikkelingen die voor de detailhandel met zeer veel (ADVERTENTIE) Deze aktie geldt voor Gazelle/Juncker Locomotief/Simplex fietsen/ Berini bromfietsen. DOE MEE AAN DE BETOVERENDE FILMTRIP DOOR AFRIKA 12 Nederlanders worden straks uitverkoren om deelnemer te worden aaneen onvergetelijke 16-daagse foto-film-safari. Haal een deelnemers-kaart bij uw fietsen leverancier, .Direkt doen! Gemonteerd met Vredestein-banden. jeugdige medewerkers (sters) duidelijke stijgingen van de oonkosten tot gevolg zullen hebben. Het is de raad van be duur van AH gebleken, aldus het jaarverslag, dat te weini gen zich realiseren, dat hier door niet is te ontkomen aan irijsstijgingen. (n 1971 opende AH 21 super- marts en 2 zelfbedieningswa renhuizen. Drie kleinere su. permarts en 20 zelfbedienings- ',aken werden gesloten. Tevens sloot AH vorig jaar de deuren van zijn twee laatste bedie ningswinkels. Uiteindelijk be schikte AH eind 1971 over 385 J filialen met een totale ver koopoppervlakte van ruim 171.000 m2: dat is ruim 31.500 m2 (22,5%) meer dan in 1970 Dit jaar verwacht AH in totaal (inclusief Simon de Wit) circa 25 supermarts en 2 Miro's te kunnen openen. De omschakeling van ZB's naar SM's vergde blijkens het verslag grote bedragen. Van de 21 vorig jaar geopende super marts financierde Albert Heijn er zes met door zijn klanten bijeengespaarde super-obliga 'ties. Ook het eerste zelfbedie ningswarenhuis (Miro) werd blijkens het verslag op deze wijze gefinancierd. De totale geldomzet aan der den steeg tot 1.314 min (vo rig jaar 1.163 min), een ver hoging van 13%. De winst vóór belastingen bedroeg 31.33 min (v.j. 31.38 min). De netto vinst na belastingen bedroeg 16.83 min (vorig j. 17.36 min.) netgeen neerkomt op een da ling van 3%. De netto winst in relatie tot de omzet daalde tot 1,28 procent (v.j. 1,49%). Met een enorme knal is de brandstoftank van het nieuwe ketelhuis van de Gulf-raffina- derij in Rozenburg gistermor gen als een raket de lucht in geschoten. De zware tank kwam ongeveer 60 meter ver der op het Gulf-terrein terecht. Een bestelauto werd (zie foto) door het gevaarte totaal ver pletterd. Een begin van brand kon worden geblust. De schade bedraagt ongeveer een miljoen gulden. Het Centraal Actieco mité Rijnmond eiste enkele uren na de explosie dat de fa briek van Gulf Oil zou worden gesloten, „in het belang van de werknemers en omwonenden". (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De schulden last van de verschillende ont wikkelingslanden ten opzichte van ons land bedroeg per 31 december j.l. f 1.164.943.000, als gevolg van verstrekte lenin gen. Het bedrag aan te ontvangen rente over de periode 1972 tot en met 1979 wegens ver strekte leningen bedraagt f 232.108.000,en de aflossin gen daarop belopen in die periode f 264.807.000, Het totaalbedrag van door de overheid gegarandeerde export kredieten aan ontwikkelings landen met een looptijd van meer dan één jaar bedroeg per 31 december j.l. f 1.260.062.000,-. ROERMOND (KNP) Hangende het onderlinge over leg tussen de verschillende kaders van het bisdom Roer mond zullen geen mededelingen over dit overleg worden gedaan zo heeft het KNP gisteren vernomen. Gisteren ver gaderden in Roermond de hoofden van dienst van het bisdom, de dekensvergadering en de centrale commissie van de diocesane pastorale raad. Zij beapraken onder meer de reactie van het kathedraal kapittel op de jongste ontwik kelingen in het bisdom sinds het ontslag der personeelchefs Van Kempen en Korsten. Vrij dag komen het kathedraal ka pittel en de andere kaders van het bisdom wederom bijeen teneinde zo mogelijk een geza menlijk standpunt en beleid te formuleren. Bisschop Gijsen heeft de li turgische commissie in zijn bisdom laten weten, dat de verdeling van taken tussen hem en de vicaris' Castermans (Van onze redactie buitenland) HELSINKI In Helsinki heet het dat de onderhandelin gen over de beperking van de kernbewapening (SALT) tot een bepaalde overeenkomst hebben geleid. Men ontleent deze mening aan het feit dat de Amerikaan se en Russische onderhande lingsdelegaties volgende week naar Moskou zullen reizen. Ze zullen dan gelijktijdig met pre sident Nixon in de Russische hoofdstad zijn, die dan zijn of ficieel bezoek van een week begint. Tot nu toe is nog niet bekend of in de loop van deze week nog een zitting in Helsinki wordt gehouden onder leiding van de Amerikaan Gerard Smith en zijn Russisch colle ga Vladimir Semjonov. De de legaties onderhandelen nu in de zevende ronde sinds 28 maart in de Finse hoofdstad. STRAATSBURG (ANP) Het Tweede Kamerlid P. Dan- kert (PvdA) heeft woensdag middag in Straatsburg de Turk se minister van buitenlandse zaken, Haluk Ba.vulken, een rapport aangeboden over mar telingen in Turkse gevange nissen. Het rapport is opgesteld met behulp van de Britse advocaat Muir Hunter q.c., die in januari j.l. Turkije heeft bezocht en een analyse heeft gemaakt van ooggetuigeverslagen van marte lingen. in verschillende opzichten nog open is. De bisschop heeft dit geantwoord op een verzoek van de liturgische commissie om inspraak bij de benoeming van een nieuwe beleidsverant woordelijke in het bisdom voor de liturgie. Voor zijn ontslag als vicaris- generaal van het bisdom was mgr. E. Beel verantwoordelijk voor de liturgie en had hij ook zitting in de nationale raad voor de liturgie. Bisschop Gijsen laat de li turgische commissie verder weten, dat hij en zijn vicaris- generaal er goed aan menen te doen zich enigszins op de hoogte te stellen van de diver se taken. Hij vervolgt: „Voor de liturgische commissie en ook voor de nationale raad voor de liturgie betekent dit, dat wij voorlopig beiden in dezen actief willen zijn, waar bij ikzelf als eerste geïnteres seerd ben". Mgr. Gijsen wil persoonlijk van de activiteiten van de Roermondse liturgische com missie op de hoogte gesteld worden en daarom de verga deringen van de commissie bijwonen. Dit geldt zo schrijft hij ook voor de vergaderingen van de nationa le raad voor de liturgie.è Wan neer hij zelf verhinderd is dan zal zijn vicaris hem vervan gen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Premier Pham van Dong van Noord-Viet- nam heeft in een vraagge sprek met het Franse blad „Le Monde" verklaard dat Noord-Vietnam bereid is binnen 24 uur een einde aan de oorlog te maken als dit tenminste via onderhande lingen mogelijk wordt ge maakt. Mijn regering, aldus de Voord Vietnamese premier, wil zorgen voor een „eervolle uit weg" voor de Amerikanen, maar is ook bereid tot het bit tere einde door te vechten voor de rechten van het Vietnamese volk, omdat zij weet dat de tijd met haar is. Op het Amerikaanse ministe rie van defensie wordt inmid dels iedere dag de beslissende aanval op Hoe-é en Kontoem verwacht. Zuidvietnamese troe pen zijn gisteren per helikopter naar Hoe-é gebracht om de „stalen ring" te versterken die om deze stad is gelegd. Vier divisies Noordvietnamezen en Vietcongstrijders zijn de stad dicht genaderd. Kontoem wordt aldus de Amerikanen het meest bedreigd door het 130 mm geschut van Hanoi, dat een reikwijdte heeft van 27 km. Dat kanon is bijzonder tref zeker. Zeven Amerikanen ver loren gisteren het leven toen een Noordvietnamese raket een Amerikaans vrachtvliegtuig trof op een vliegveld in Kon toem. In" Washington verwacht men verder geen confrontatie tus sen de eenheden van de zeven de vloot en de Russische oor logsschepen die op het ogenblik in de Golf van Tonkin kruisen. De Amerikaanse pers heeft ge meld dat twee eenheden van de Russische vloot, in totaal acht schepen, op 200 mijl van de Noordvietnamese kust, contact met elkaar hebben gemaakt en als geheel opereren. Volgens woordvoerder Fried- heim zouden de VS mogelijk nog meer mijnen voor de ha vens van Noord-Vietnam leg gen, als de blokkade lang mocht duren. Volgens hem is de blokkade „een groot succes". Na zo'n regenachtige dag vol regen zogezegd breng ik altijd de grootste bewondering op voor de mensende mannen en vrouwen, jongens en meisjes, die mij 's morgens vroeg altijd zo trouw van dit dagblad voor zien. En in hun spoor de man nen die mijn vuilnis meenemen, de voetballers die mij 's zon dags in de stromende regen bezighouden, enz., enz. Kortom de tienduizenden die door weer en wind ons allerlei diensten bewijzen, zoals dat heet. Kijk, voor die mensen neem ik mijn petje af. Bij deze. Want als het regent als giste ren, is de lol er snel af. Bij mij. „De wereldbevolking neemt sneller toe dan we kunnen tel len." (Evoluon). (ADVERTENTIE) Eerst kijken bij de grootste speciaalzaak met de laagste prijzen in Europa. Karnemelkstraat 6, Breda, tel. 01600 - 319 48 AMSTERDAM - ROTTERDAM - DEN HAAG - UTRECHT - BREDA Bewijs mij omgaand dat u niet bluft. Zend mij uw B 1/4 w" prijslijst over wasautomaten/afwasautomaterv'koelkasten/ mg S diepvriezers/kookapparaten.(Doorhalen wat niet verlangd wordt) Naam Jj 4^* Adres N-4 Plaats f,Telefoon I Opsturen zonder postzegel aan Antwoordnummer 1128 te Rotterdam. H|| Joelt Cowie uit de Engelse plaats Gillingham heeft zich nog nooit zijn trouwdag weten te herinneren, ondanks het feit dat hij er al bijna drie decen nia op had zitten. Die man moet wel bar slechte herinneringen hebben aan die dag, als u het mij vraagt. Zijn vrouw Nell wilde daar evenwel ter gelegenheid van de 30e verjaardag wel eens veran dering in brengen. Zodoende plaatste zij een advertentie in de plaatselijke krant: „Gefeliciteerd Jock, dat je 30 jaar geleden met mij getrouwd bent. Als je het je weet te her inneren zal dat de eerste keer zijn. Veel liefs van Nell." Of Jock bet zich herinnerde? Natuurlijk niet, hij las die ochtend zelfs de krant niet Schande. ATHENE (RTR) De Griekse componist Mikis Theodorakis is woensdag vrijgesproken van de aanklacht, de autoriteiten bele digd te hebben en valse geruch ten verspreid te hebben voor dat de huidige regering door een staatsgreep van het leger aan de macht kwam. Met Theodorakis werden woensdag vijf andere voorma lige afgevaardigden van de ver boden procommunistische par tij „verenigd democratisch links" (EDA) berecht, onder wie Elias Eliou, de voormalige parlementaire woordvoerder van de EDA. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Het VMF- concern heeft, naast het voor tijdig beëindigen van het con tract met enkele honderden Joegoslaven en dc reeds aan gekondigde ontslagen in onder andere Hengelo en Utrecht, nu ook de werkgelegenheid van ongeveer 690 man in het gehele concern ter discussie gesteld, steld. De directie van het concern meent dat de loonkosten te sterk zijn gestegen, ondanks personeelsvermindering van 2700 man sinds begin 1971. De opgaande lijn in de re sultaten heeft zich vorig jaar wel voortgezet. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De „Stich ting Boven de 40" wordt over stroomd met aanvragen om ar beidsbemiddeling. Er staan 18000 mensen op de lijst. Per week kunnen er gemiddeld der tig aan werk worden geholpen. Maar elke weck komt er het zelfde aantal of meer bij, ver telt dc secretaris van de stich ting, de heer C.J.M. van Eys- den. „Van portiers, boekhou ders, monteurs tot topfunctio narissen en directeuren van kleine ondernemingen". Terwijl het aantal vacatures dat dc stichting periodiek ver meldt in zijn blad „Boven d 40" sterk afneemt en het aan ta' werklozen blijft stijger ziet de heer Van Eysden de toekomst zeer somber in: „Al les en alles gaat achteruit. Zelfs heel grote firma's bezui nigen op alle mogelijke dingen. Grote automobielbedrijven zetten monteurs op straat om dat het publiek reparaties uit- itelt." De nood blijft het grootst ou ter het administratief perso- leel, maar heerst nu niettemin ook al in een aantal technische oerocpen. Gelukkig zijn er •eel bedrijven die ons steunen en die inzien dat ondanks alles een wat duurdere kracht van boven de veertig pluspunten heeft boven die heel jonge. „Kijk. mensen van boven de veertig kunnen nog liefde voor een bedrijf opbrengen, (jat zie je bij de jongeren zelden, die zijn zo vertrokken als ze er- tens meer kunnen verdienen. Ouderen willen ook nog wel eens een half uurtje langer blijven als het werk nog niet af is". De voetbalclub Atlanta uit het Italiaanse Bergamo moet een boete betalen van 600.000 lire (bijna 3500 gulden), omdat iemand uit bet publiek tijdens de wedstrijd tegen Roma een parapluie naar een grensrechter had gegooid. Had de parapluie de man ge troffen, de hoete zou nóg hoger zijn geweest. Nu ken ik persoonlijk scheids rechters en ook grensrechters, die liever met een parapluie te maken hebben dan met een bierblikje Gijsen heeft misschien zich zelf wel benoemd. De groeten. MERIJN (Van onze redactie buitenland) BELFAST. Vierhonderd Britse soldaten zijn gisteren de katholieke wijk Turf Lodge in Belfast binnengedrongen. Tot voor gisteren heerste de IRA in deze wijk en was hij afgeslo ten voor leger en politie. De inval had plaats 20 minu ten nadat drie protestantse mannen door de IRA waren ontvoerd. Zij werden spoedig gewond gevonden. (ADVERTENTIE) eet en drink eens xoals in de vakantie en vier "Vakantie... thuis" katte Platte als voorgerecht. In het midden van een grote schaal doet u op wat slablaadjes een flinke huzarensla met mayonaise. Daar omheen groepeert u zalm (uit blik), tonijn (uit blik), schelvislever, hamrolletjes met asperges, paling en krab. Daarna afgarneren met schijfjes tomaat, plakjes hard gekookte eieren, uitjes en augurkjes. Trek er een fles liebfraumilch bij open van 4.75 voor niersteiner domtal van 4.75 voor 4.25 moselblümchen van 4.75 voor 4.25 zeiler schwarze katz van 5.75 voor 5.25

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13