Maatregelen tegen mensensmokkel Ruim 600 man moeten afvloeien Brandt sleept Ost- verdrag erdoor Barbara komt Angela vertolken Salvo uit sten na uitsteken van tong @ijjCy!k AANSLAG OP WALLACE Chauffeurs nemen teveel peppillen GROTE SCHADE AAN VISSTAND SPUISE KREEK NA BREUK IN LEIDING NSM Zeeland kan mensen aan het werk houden door vaste oever verbinding Visseizoen 1 juni open Amerikaanse presidentskandidaat Douane en marechaussee krijgen tijd voor intensievere grenscontrole VERWACHTING IN BONN: Bomexplosie in auto van rechter te Karlsruhe ONDERZOEK VAKBONDEN Mgr. Gijsen gaat personeelszaken zelf regelen ANWB-brandkast gekraakt: buil: 80 mille Leider Jezus- beweging naar Nederland Weer soldaten- bladen in beslag genomen Rijn-Schelde- Verolme: 17% dividend Oireeteur: Dr. W. A. J. M. Harks Hoofdredacteur: L. Leijendekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Redactie- en administratie-adres: ixieuwstraat 9, Terneuzen, teL (Oil 50) 79 2b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. ZEEUW DINSDAG 16 MEI 1972 26e Jaargang No. 8852 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels S 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur- Voor het maandagnummer: Vrijdag tot vm 11 uur. Uit'geefst 'ster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem DEN HAAG Het ministe rie van Justitie zal binnenkort douane en marechaussee op dracht geven de stroom illega le gastarbeiders en criminele figuren in te dammen. Volgens het departement krijgt het grenspersoneel door de EEG- verdragen steeds minder te doen, zodat zij langs de grens extra patrouilles kunnen inzet ten. Bij de vreemdelingenpolitie in Rotterdam heerst de me ning dat er vanuit Antwerpen steeds meer vreemdelingen naar ons land worden gesmok keld, hetzij met valse paspoor ten, hetzij met behulp van smokkelaars die de streek goed kennen. Niet alleen komen Noord afrikanen. Grieken en Tuncsi- ers op steeds grotere schaal ons land binnen, maar ook In diërs en Pakistanen, die dan via Rotterdam naar Engeland worden doorgesmokkeld. Wetswijzigingen voor de nieu we opdrachten aan douaneper soneel en marechaussee zijn niet nodig, slechts andere in structies, waaraan momenteel op het departement de laatste hand wordt gelegd. Vanuit Rotterdam heeft men al gerui me tijd om strengere grens controle gevraagd om een ein de te maken aan de stroom illegale gastarbeiders en cri minele figuren, die met valse paspoorten ons land binnenko men. Men heeft bovendien aan België gevraagd of ze de grens met Frankrijk beter willen beschermen, omdat vooral veel Noordafrikanen via België ons land binnenkomen. De Noord afrikanen hebben in Frankrijk eenzelfde positie als bij ons de Surinamers en de Antillianen en in Groot-Brittannië de on derdanen van bet Gemenebest. Juist die speciale band met hun vroegere overzeese ge biedsdelen gaat voor West-Eu ropa een probleem worden, dat door de toetreding van liet Verenigd Koninkrijk tot de EEG zal worden vergroot- Jus titie wil daarom alleen al dat douane en marechaussee zo snel mogelijk tot intensievere grenscontrole overgaan. SHELL KRIMPT IN (Van onze correspondent) BONN De CDU zal met een krachtige meerderheid voor de verdragen met Mos kou en Warschau stemmen. De ratificatie, waarvan het debat morgen om twee uur begint, is hierdoor zeker geworden. Met het oog op de dramatische ge beurtenissen van de afgelopen weken dient echter wel het voorbehoud gemaakt te worden, dat onverwachte ontwikkelin gen geen spaak meer in het wiel mogen steken. Er is amper iemand, die hierop nog rekent nu partij voorzitter Rainer Barzel ver klaard heeft, dat zijn fiat voor de verdragen gerechtvaardigd wordt door de gemeenschappe lijke resolutie van de bonds dag. In het partijbestuur, dat gistermiddag vergaderde, kreeg Barzel voor deze opvat tingen een overweldigende meerderheid, 27 stemmen. Het Berlijnse bestuurslid Amrehn stemde tegen Barzels voorstel de verdragen goed te keuren en een ander lid ont hield zich van stemming. Het besluit van het partijbe stuur van de CDU betekent dat haar fractieleden 'morgen vrij naar het geweten kunnen stemmen. Dezen zullen vandaag nog Barzels koers goed moeten keuren, maar het staat vast, dat de meesten van de 247 leden van de gemeenschappe lijke CDU-CSU-fractie hen zullen volgen. Het sterkste verzet wordt in de CSU ver wacht. Het positieve standpunt van de CDU heeft hoogstwaar schijnlijk tot gevolg, dat het lot van de verdragen morgen definitief vastligt. KARLSRUHE (UPI) In het Westduitse Karlsruhe is een bom ontploft in de auto van federaal rechter Wolfgang Buttenberg, juist op het mo ment dat zijn vrouw de motor wilde starten. De vrouw werd met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis- overge bracht. Het front van de auto werd totaal vernield. Volgens de politie is rechter Buttenberg betrokken bij het onderzoek naar de activiteit van de anarchistische Baader- Meinhof-groep. ROTTERDAM (ANP) Een door de directie noodzakelijk geachte ombuiging van de steeds stij gende kostenlijn zal bij een aantal Shellvesti- gingen in Nederland dit jaar en volgend jaar leiden tot een vermindering van de personeelsbezetting met 615 arbeidsplaatsen. Dit hebben alle 18.400 personeelsleden van Shell in ons land maandagavond via een circulaire vernomen. De mede deling was ondertekend door Shelldirecteur mr. J. R. H. van Schaik, die ook voorzitter is van de centrale onderne mingsraad: van de Industriebond NKV, deelde desgevraagd mee dat het aantal ontslagen „inderdaad uiterst gering zal zijn". Maar concrete cijfers daarover kon hij niet geven. „Uitgangspunt voor Shell zal echter zijn: geen ontslagen. En onze contacten met dit bedrijf zijn zodanig dat we in die toezegging het volste vertrouwen hebbpr;i!S#< ~c' hii. Mochten er eventueel ontsla gen vallen dan zal er voor de betrokkenen een afvloeiingsre geling worden getroffen, „die de toets der kritiek ruim schoots zal kunnen doorstaan", aldus de heer Smit. De inkrimping van de per soneelsbezetting zal, zo deelt Shell mee, zoveel mogelijk worden opgevangen door na tuurlijk verloop, niet-vervan- ging en vervroegde pensione ring, Hoeveel werkelijke ont slagen zullen vallen, is nog niet te zeggen, maar Shell verwacht dat dit aantal „betrekkelijk gering" zal zijn. De Shell-Nederland Raffina derij n.v. en Shell-Nederland Chemie n.v. zullen het aantal arbeidsplaatsen dit jaar en vol gend jaar met ongeveer 300 verminderen. Bij het centraal kantoor in Den Haag zullen, zo deelt de directie mee, eind van dit jaar ongeveer 215 em ployés minder op de salaris lijst staan, dan begin dit jaar. Bij Shell-Nederland n.v. moet met inbegrip van het Shell Benelux Computing Centre ge rekend worden op een vermin dering van in totaal 40 arbeids plaatsen en bij Shell-Nederland verkoopmaatschappij zal de vermindering ongeveer 60 ar beidsplaatsen bedragen. In de circulaire aan het per soneel wordt gezegd dat de te rugslag, die de Shell-groep op het ogenblik ondervindt, niet uitsluitend het gevolg is van de inzinking in de economie. In de aardolie- en chemische industrie doen zich fundamen tele veranderingen voor, „waar door bepaalde accenten in de beleidsvoering anders komen te liggen". De groepsmaatschappijen van het olieconcern moeten komen tot een ombuiging van de steeds stijgende kostenlijn. Met name de personeelskosten moe ten, aldus Shell, sterk in de hand worden gehouden. „De personeelsbezetting zal derhal ve enigermate moeten worden beperkt", zo wordt gezegd. De beslissing om het aantal arbeidsplaatsen met 615 te ver minderen is een gevolg van een onderzoek dat Shell instelt naar de maatregelen die moe ten worden genomen om die steeds stijgende kostenlijn om te buigen. Het onderzoek is nog niet afgelopen en het getal 615 wordt gegeven als een „orde van grootte". De Shell-directie heeft de vakbonden maandagochtend gegarandeerd dat er alleen ont slagen zullen vallen als alle andere mogelijkheden tot per soneelsinkrimping zijn uitgeput. De heer J. M. Smit, secretaris DEN HAAG (ANP) Het visseizoen zal normaal 1 juni worden geopend. Het ministe rie van landbouw en visserij heeft medegedeeld, dat deze datum niet zal worden ver vroegd. Eerst van 1 juli af mag er worden gesnoekt. Snoek die vóór deze datum wordt gevan gen, moet direct in hetzelfde viswater worden teruggezet. ROERMOND (ANP) De bisschop van Roermond mgr. Gijsen heeft, naar door het bisdom is medegedeeld, op grond van beleidsorganisatori- sche overwegingen besloten in de toekomst de personeelsaan gelegenheden samen met zijn vicaris-generaal, de heer A. Castermans, te gaan beharti gen, geassisteerd door een ad- mnistrtief secretariaat. Deze verandering zal enige tijd vel gen, waarin de huidige functi onarissen van de personeels dienst hun werk zullen voort zetten. Tot dusver werden de personeelsaangelegenheden be hartigd door de heren dr. W. H. van Kempen en P. H. M. Korsten- ROTTERDAM (ANP) In het kantoor aan de Karei Doormanstraat in Rotterdam hebben inbrekers het afgelo pen weekeinde een brandkast met snijbranders geopend en daaruit voor ruim 80.000 gul den aan Nederlandse en vreemde valuta gestolen. Rond de brandkast hadden de die ven een tent opgetrokken van zwart plastic, waarmee zij hun activiteiten voor voorbijgan gers onzichtbaar maakten. DEN HAAG (ANP) Een van de leiders van de Ameri kaanse Jezus-beweging, de 40- jarige evangelist David Wi-1- kerson, komt voor een twee daagse tournee naar Nederland. David Wilkerson zal zaterdag avond 3 juni een manifestatie van jongeren -in de Haagse Houtrusthallen leiden. Een dag later spreekt hij in het Am sterdamse Concertgebouw. De lieftallige Amerikaanse filmster Barbara Hershey is gister middag op Schiphol aangekomen. Barbara zal de hoofdrol gaan vertolken in de film „Angela", die in Friesland zal worden op genomen. (Van onze redactie binnenland) vielen vrijdagavond DEN HAAG De ruzie, die vrijdagavond in Den Haag werd beslecht met enkele kogels uit een pistoolmitrailleur, lie de caféhouder F. J. Scheffer (41) troffen, is begonnen net het uitsteken van de tong door de 34-jarige koopman A. F. A. tegen de kastelein. Dit heeft Scheffer de politie verteld. De caféhouder werd gewond in een ziekenhuis op genomen, zijn toestand is niet ongunstig. De schoten vielen vrijdagavond in de Boerliaavestraat. De schutter werd kort daarop aangehouden. Het is niet de ïerste keer, dat het tot een treffen tussen koopman A. en Scheffer is gekomen. Kort voordat Scheffer, ervan ver lacht betrokken te zijn geweest bij de moord op de 20-ja- rige Hagenaar Tom Kcereweer in Limburg, werd aange- louden en voordat Scheffers café afbrandde, zou koopman door de .kastelein, daarbij geholpen door anderen, in elkaar zijn geslagen. De politie vond A. toen „voor lijk" liggend op de Trekweg in Den Haag. A. heeft nooit aan gifte gedaan. Wel is nu bij het politieonderzoek kernen vast te staan dat A. „als de dood" is voor Scheffer. (ADVERTENTIE) de enige matras met de juiste celbalans (Van onze redactie buitenland) LAUREL Op de gouver neur van de Amerikaanse staat Alabama, George C. Wallace, kandidaat voor de democrati sche presidentsvoordracht, is gisteren een aanslag gepleegd terwijl hij een winkelcentrum in Laurel in Maryland bezocht. Wallace viel op de grond toen hij door vier of vijf kogels was geraakt. De dader van de aan slag, een blanke man van on geveer 30 jaar zou zijn gearres teerd. Bij het sluiten van deze edi tie werd Wallace geopereerd door vier artsen van het Hei lige Kruis ziekenhuis in Silver Spring. Hij zou, volgens de eer ste berichten, zeer zwaar maar niet levensgevaarlijk gewond zijn. Een verslaggever van een ra diostation. in Washington die ter plaatse was zei dat Wallace juist het podium had verlaten en handjes schudde op weg naar zijn auto. Iemand riep, „George, kom hier George, neem mijn hand". Op dat moment werden vier of vijf schoten gehoord en Wal lace viel neer. De dader zou van een meter afstand gescho ten hebben. Ongeveer 1000 personen wa ren bijeen gekomen in de win kelwijk om Wallace te horen. Wallace sprak gedurende on geveer 30 minuten en werd over het algemeen vriendelijk begroet. Drie of vier keer heb ben mensen in de menigte hem onderbroken met opmerkingen. De voorverkiczing in Mary land vindt dinsdag plaats. Wal lace was van plan om dinsdag avond in Baltimore de uitslag af te wachten. De eerste echtgenote van Wallace, Lurleen, die hem op volgde als gouverneur van Ala bama, is aan kanker gestorven. Wallace is daarop hertrouwd met Cornelia Snively op 4 ja nuari 1971, twee weken voor dat hij aan zijn tweede ambts periode als gouverneur begon. De Wallaces hebben zes kin deren vier uit het eerste hu welijk van Wallace en twee uit het vorige van mevrouw Wal lace. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Dui zenden chauffeurs op dc lange afstand gebruiken regelmatig peppillen om te kunnen doen wat van hen verlangd wordt. Af standen van soms meer dan 1000 kiloro-tei per dag 'worden ..'gelegd. Veel mannen achter het stuur weten dat bun weg eindigt op het kerk hof of in de gevange nis." Op de algemene ver gadering van de be drijfsgroep van de Ka tholieke Bond van Ver voerpersoneel (KBV) in Utrecht werd gisteren door voorzitter Jaap van der Hoef felle kritiek geuit op de zijns inziens onhoudbare gang van za ken in het beroepsgoe- derenvervoer. Enerzijds treft deze kritiek de overheid, die niet vol doende toezicht uitoefent op naleving van de 450- kilometerbepaling. An derzijds de ondernemers, die er volgens Van der Hoef dikwijls vol trots op wijzen dat hun chauffeurs makkelijk 1000 kilometer per dag draaien." Dat is geen be denksel, maar een uit spraak van de directeur van nv. Appels uit Waalwijk, gedaan in een interview met Elsevier", aldus Van der Hoef. De bedrijsgroepsvoor- zitter noemde de nale ving van de bestaande voorschriften een aan fluiting. De loonsyste men zijn uitsluitend ge richt op een bepaalde kilometer-prestatie van de chauffeurs en volle dig tegen het belang van de verkeersveiligheid en dat van de chauffeur zelf. UTRECHT (ANP) Op verzoek van de kazernecom mandanten heeft de mare chaussee het afgelopen week einde en maandag opnieuw twee afdelingsbladen van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen in beslag genomen. zo heeft het hoofdbestuur van de VVDM in Utrecht meege deeld. Nadat anderhalve maand geleden het afdelings blad in de Lier in beslag was genomen, gaat het nu om de VVDM-bladen „Serbu", afde lingsblad van de Willem I- kazerne in Den Bosch, en „Stomp", afdelingsblad van de Willem de Zwijger-kazerne in Wezep- De in totaal vijf redac tieleden van de twee bladen zijn inmiddels door de mare chaussee gehoord. Ze zullen zich waarschijnlijk wegens het schrijven van onkrijgstuchte- lijke artikelen voor de krijgs raad moeten verantwoorden. (Van een onzer verslag gevers) AXEL/TERNEUZEN De schade aan de visstand in dc Spuise kreek als gevolg van de breuk in een afval waterleiding van de NSM blijkt veel groter dan zater dag en zondag was te over zien. Djjkgraaf P. v- Hoeve van het Waterschap Axeler Ambacht heeft gisteren ge sproken over een „calami teit". Volgens beroepsvisser F. de Vos uit Othene, komt er in de Spuise Kreek geen levende vis meer voor. Het Axelse Waterschap heeft een deel van het vergiftigde water afgelaten. Een grote hoeveelheid is nog achterge bleven, maar verder gaan met het laten afvloeien durft men niet wegens de vrees voor afkabbelende oevers. De Nederlandse Stikstofmaat schappij heeft maandag beves tigd alle schade, als gevolg van dit ongeluk ontstaan, te zul len vergoeden. Maandagmiddag heeft er een gesprek plaatsgehad met een Vertegenwoolrdiger van de visvereniging Oni in Terneu zen. Deze hengelsportclub is door de ramp het meest gedu peerd, omdat men er de afge lopen jaren voor duizenden guldens aan vis heeft uitgezet, waarvan men nu niet meer dan grote hoeveelheden dode vis sen kan oogsten als buit. Gis teren ook was pas goed zicht baar hoe vernietigend het werk is geweest van het ontsnapte afvalwater. In de rietkragen van het water dreven grote hoeveelheden vissen en des kundigen verwachten dat er nog veel meer op de bodem van het getroffen watergebied zul len liggen. Hoewel enige ver beteringen in de waterkwali teit zichtbaar is verwacht men toch nog enige tijd last te zullen hebben van de vergif tiging. Veel van de nog levende vissen zijn waarschijnlijk naar betere oorden gevlucht. Desal niettemin ziet het er voor de leden van Oni voor wat het nieuwe visseizoen betreft niet zo rooskleurig uit. Het begint volgende maand. Datzelfde geldt trouwens voor beroeps visser F. de Vos. Hij heeft al fuiken' vol levenloze paling naar boven gehaald. „Ik geloof echt, dat er geen visje meer in dat water zit", aldus zijn trieste commentaar. (Vervolg op pag. 5) ROTTERDAM (ANP) Het bestuur van Rijn-Schelde- Verolme Machinefabrieken en Scheepswerven N.V. zal de al gemene vergadering van aan deelhouders op 26 juni voor stellen het dividend over 1971 vast te stellen op 17%. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De troef kaart welke het provinciaal bestuur van Zeeland in het spel om de vaste oeververbin ding over de Westerschelde wil uitspelen, is die van de werkgelegenheid. G.S. hebben een aanbeveling van de Zeeuwse raad voor dc arbeids markt op dit punt overgeno men. Deze raad (de Zeeuwse SER) ziet vaste oeververbin ding als een welkom project voor het scheppen van werk gelegenheid op korte termijn voor het structureel zwakke Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, Ook de arbeidsmarkt in West- Brabant is bij het project ge baat. De prognose over de aantal len voertuigen die bijvoor beeld in 1990 van de vaste oeververbinding" gebruik zou den gaan maken en welke aantallen tot dusverre de on derbouw voor de Zeeuwse ar gumentatie vormden, hebben hun overtuigingskracht verlo ren, zo zette gedeputeerde A. van Kaland gisteren uiteen, toen de staten van Zeeland de ontwikkelingsschets 1971 van het provinciaal bestuur behan delden. De prognoses, die men enkele jaren geleden heeft op gesteld, leidden de verkeersin tensiteit op de oeververbin ding af van een Zeeuwsch- Vlaamse bevolking ter grootte van 161.000 zielen in 1990. De nieuwste prognoses wijzen op een bevolkingsaantal van 127.800 zielen- Ook de aanwe zigheid van een groot indus trieterrein was in de oudere prognoses ingecalculeerd. De financiële werkgroep voor de vaste oeververbinding zou, zo vertelde de heer Ka- land, over een maand met een nieuwe studie komen, waarin de laatste prognoses zijn ver werkt Het rapport van de stu die zal aan de stuurgroep Westerscheldeverbinding wor den overhandigd. „Het zal een heel zware dobber worden om het project op basis van de verkeersprognoses te realise ren", zei de heer Van Kaland, „omdat de bijdrage welke het rijk denkt te geven zal wor den afgeleid van het te ver wachten aantal voertuigen dat van de verbinding gebruik maakt". (Vervolg op pagina 3)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1