ZONDER BUITENLANDERS ONTSLAGEN EN REDR1IFSSLIHTDVGEN Nederland doet mee aam Oeso- project Brand in warenhuis 119 doden ONTSLAGEN BIJ ORTF WEGENS SLUIKRECLAME Dan Blockers wensen niet in vervulling MENSEN SPRINGEN VAN ZEVENDE VERDIEPING VIETNAMEZEN RENNEN VOOR HUN LEVEN Christelijk Werkgeversverbond concludeert uit enquête: HET WEER IN EUROPA KWJ-verzet tegen binnenland buitenland s Voor grensoverschrijdende luchtvervuiling: METEORIET INGESLAGEN BIJ LANDINGS PLAATS VAN APOLLO-14 Arrestaties in verband met aanslag in Frankfort GESLOTEN DRUK VAN AGT WIL: Meer boete minder cel Tlieodor Blank overleden Gevechten in Malagasië panty Twee leden van The Sweetin Belgische cel Maandag 15 mei 1972 (Van onze redactie binnenland) ETTEN-LEUR „Als de werving van buitenlandse werknemers drastisch zou wor den verminderd, zou dat de produktievermindering, onder bezetting, gedeeltelijke of ge hele sluiting van ons bedrijf ten gevolge kunnen hebben. Wij kunnen de buitenlanders niet missen, zolang er geen vervangend Nederlands aanbod aanwezig is en dat Neder landse aanbod is voorlopig niet te verwachten, ook niet met hogere beloningen, zoals ook in het verleden al geprobeerd is". Dit antwoord kreeg het Ne derlands Christelijk Werkge versverbond op zijn vraag aan vijf Nederlandse bedrijven met buitenlandse werknemers, wat de consequentie zou zijn van een drastische beperking van de werving van buitenlanders. Deze vraag is gesteld naar aan leiding van de recente studie van het Centraal Planbureau inzake de „economische effec ten voor Nederland van de werving van buitenlandse werknemers". Het C.P.B. had o.a. geconcludeerd, dat de on dernemers meer van de buiten landse arbeidskrachten profi teren dan de Nederlandse werknemers. De vijf bedrijven zijn: Berg- haus n.v. (confectiebedrijf) met 1.250 werknemers in Neder land van wie 390 buitenlan ders; DAF 12.000 werknemers van wie 600 buitenlanders; Ge- vetex textielglas in Etten-Leur (producent van glastextielma- terialen) 152 buitenlanders op >80 werknemers; Breda Oranje boom (bier) 173 buitenlanders op de 1.450 werknemers; en Mosa in Maastricht ruim 100 buitenlanders op ruim 1.000 werknemers. Volgens het werkgeversver bond illustreren de antwoor den duidelijk, 4at het aantrek ken van buitenlanders voor veel bedrijven een bittere noodzaak is en geen weelde, waaruit het bedrijfsleven extra (hoge) winsten probeert te ha len, zoals veelvuldig en vol gens het verbond ten onrechte wordt gesuggereerd. Het in dienst hebben van buitenlanders brengt (zo zegt het verbond nog eens) extra kosten mee en van de vijf be drijven is alleen de directie van Gevetex in staat exacte be dragen te noemen: de wer vingskosten zijn 400 gulden per man. Iedere werving kost bo vendien nog vijfduizend gul den. Daar komen 400 gulden reiskosten per jaar en 3.000 gulden huisvestingskosten per nan. Aan extra voorzieningen komt daarbij twee tolken ad in totaal 50.000 gulden per jaar en 5.500 gulden aan extra druk kosten van c.a.o.'s en in structies. Breda Oranjeboom zegt jaar lijks per buitenlandse werkne mer een aantal duizenden gul dens extra kwijt te zijn aan werving, huisvesting en re creatie. Mosa schat de extra kosten in het eerste jaar op 5.000 gulden per man en in de volgende jaren op 4.500 gul den per man. Bij drastische be perking van de werving zal Gevetex geheel moeten sluiten (omdat 70% van de echte pro- luktiemedewerkers buitenlan ders zijn) en zal bij de andere vier ondernemingen de pro- duktie dalen en zullen er Ne derlanders op straat komen te staan. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Nederland is een van de tien Europese lan den, die deelnemen aan een nieuw driejarig OESO-project voor de meting van grensover schrijdende luchtvervuiling. Het doel is na te gaan welk deel va?i de zich in de lucht bevindende zwavel en sterke zuren afkomstig is van plaatse lijke luchtvervuilers en welk deel van ver, van over de gren zen, is gekomen. De om vang van de grensoverschrij dende luchtvervuiling is name lijk van belang voor het vast. stellen van de limieten voor de uitstoting van luphtvervuilen- de stoffen in belangrijke in dustriegebieden. Concentraties van zwavel en sterke zuren in de atmosfeer en in de regen zullen dagelijks worden gemeten door 80 grond station s in de tien landen. Voorts zullen vliegtuigen lucht monsters nemen op verschillen de hoogten en in verschillende gebieden om er achter te ko men welke weg de zwavel enz. door de lucht volgt. Bij bijzon dere weersomstandigheden, die men vooral in het najaar ver wacht, zullen er op grotere schaal monsters worden geno men. De tien landen zullen de verkregen gegevens zelf analy seren en de resultaten van die studies zullen worden geco ördineerd door het Noorse in stituut voor tuchtonderzoek te Kjeller (bij Oslo). Evaluatie van de uitkomsten zal geschie den door een commissie van gedelegeerden van de tien lan den, de EEG en waarnemers aan de wereldmeteorologie- organisatie. De andere negen landen, die aan het project deelnemen, zijn: Frankrijk, Duitsland, Engeland, Noorwegen, Zweden, Finland, Denemarken Oostenrijk en Zwitserland. In 't kort (Van onze redactie buitenland) HOUSTON Dicht bij de landingsplaats van de Apollo-14 is zaterdag een meteoriet ingeslagen op de maan, hetgeen voor de deskundigen een belang wekkende gebeurtenis is. Het is de eerste keer dat een van de vier seis mische „luisterposten" die in de afgelopen jaren op de maan waren ge plaatst, een dergelijke meteoriet-inslag regis treerden. Dr. Gary Latham, seis moloog op het geologisch observatorium van de Columbia - universiteit, zei, dat de kracht van de inslag gelijk was aan 1.000 ton tnt en een kra ter moet hebben veroor zaakt van de omvang van een voetbalveld. Dr. Latham zei, dat de me teoriet „oncomfortabel dicht", mogelijk nog geen 60 km, van de seismo meter terechtkwam die de bemanning van de Apollo-14 een jaar gele den achterliet: De schok die teweeg werd gebracht, was zo krachtig, dat het instru ment volkomen uit zijn balans werd gebracht. Er zijn evenwel geen teke nen dat de seismometer beschadigd is. Het is wel mogelijk, dat het warm- teschild door losgeraakt gesteente is doorboord. Men zal dit pas kunnen vaststellen nadat de maannacht die enkele dagen geleden is begon nen, geëindigd is en over enkele weken de zonne stralen het instrument beschijnen. HAMBURG (DRA) In verband met de bomaanslag de afgelopen week op een Ameri kaanse officierskantine in Frankfort zijn in Frankfort, München en Augsburg drie mannen en een vrouw gearres teerd in wier auto's een week geleden bij Bad Neuenahr springstoffen en inbrekers- werktuigen gevonden waren. Aberdeen geheel bew. 9 Athene onbewolkt 22 Barcelona geheel bew. 14 Berlijn geheel bew. 10 Bordeaux zwaar bew. 13 Brussel geheel bew. 11 Frankfort zwaar bew. 11 Genève zwaar bew. 15 Helsinki geheel bew. 11 Innsbruck zwaar bew. 19 Kopenhagen zwaar bew. 13 Lissabon onbewolkt 17 Locarno zwaar bew. 14 Londen geheel bew. 15 Luxemburg zwaar bew. 9 Madrid zwaar bew. 12 Malaga half bew. 22 Mallorca geheel bew. 15 München zwaar bew. 14 Nice zwaar bew. 16 Oslo onbewolkt 12 Parijs geheel bew. 12 Rome regen 18 Split licht bew. 22 Stockholm licht bew. 13 Wenen zwaar bew. 19 Zürich zwaar bew. 11 Casablanca half bew. 18 Las Palmas zwaar bew. 21 Tel Aviv half bew. 22 Tunis zwaar bew. 27 (Van onze redactie buitenland) OSAKA Een grote brand in een warenhuis van zeven verdiepingen in de Japanse stad Osaka heeft zaterdagavond aan 119 personen het leven gekost. Ruim honderd personen hebben verwondingen opge lopen. Volgens de politie van deze tweede grote stad van Japan is het dodencijfer zo hoog omdat veel mensen in paniek vanaf de zevende verdieping 20 meter naar beneden zijn gesprongen. Men spreekt in Japan van de grootste brand in de na-oorlogse geschiedenis van Japap. De meeste slacht offers slaagden er niet meer in te ontsnappen uit het ca baret-theater, „Play-Town" genaamd, op de zevende ver dieping van het gebouw. Ongeveer 20 mensen kwamen om toen een ontsnappingskoker, die inderhaast was gemon teerd, in elkaar stortte waardoor zq reddeloos naar be neden vielen. Actrices uit het cabaret-theater in het Japanse warenhuis vluchten hals over kop uit het bran dende gebouw, waarin 119 mensen de dood vonden. Veel van de slachtoffers vielen juist in het cabaret-theater. Uit het eerste onderzoek van de brandweer is gebleken dat de brand veroorzaakt kan zijn door zes arbeiders die op de derde etage met acetyleen werkten. Zij zouden gevlucht zijn toen kledingstukken vlam vatten, en zouden niet gepoogd hebben de brand in de kiem te smoren. Binnen enkele minuten na dat het vuur was ontstaan, was het gehele gebouw gevuld met dikke rook. Meer dan 100 per sonen bevonden zich in het ca barettheater op de zevende verdieping. Het warenhuis, dat samen met een supermarkt zes verdiepingen in beslag neemt, was op het moment dat de brand uitbrak al uren gesloten. De personen in het cabaret theater werden door de rook overvallen. Verscheidene man nelijke klanten sprongen de dood tegemoet, terwijl een me nigte van meer dan 2000 men sen buiten met toe te kijken, door de val zo politie het niet onmiddellijk kon identificeren. Volgens de Japanse autori teiten is het de grootste brand na de oorlog. In 1932 ging in Tokio het warenhuis Sjirokija in vlammen op, waarbij 141 mensen de dood vonden. De plaats van de ramp ligt in een van de drukste wijken van Osa ka. De brand brak uit op het moment dat veel mensen zich buitenshuis bevonden. De meer dan 2000 toeschou wers weigerden de plaats te verlaten ondanks herhaalde verzoeken en waarschuwingen van politie en brandweer. Het vuur werd na bijna vier uur onder controle gebracht. De gemeentelijke brandweer zette 26 auto's in om het vuur te bestrijden. Politieauto's en ambulances brachten de 136 ge wonden naar elf verschillende ziekenhuizen. DEN HAAG (ANP) In de nabije toekomst zal de gevan genisstraf waar mogelijk wor den vervangen door geldboeten en door ontneming van het voordeel door een strafbaar feit verkregen. Minister Van Agt (Justitie) zal deze suggestie uit het eindrapport van de commis sie vermogensstraffen verwer ken in een wetsontwerp. Een (dl te) bekend beeld uit de oorlog in Vietnam: burgers op de vlucht voor een zware be schieting met artilleriegrana ten en raketten op de stad An Loc. Van welke partij de pro jectielen afkomstig waren is moeilijk na te gaan, nu de Zuidvietnamezen een tegenaan val zijn begonnen. An Loc zou op het punt staan in handen over te gaan van de Vietcong- troepen. SOESTERBERG (ANP) De nieuwe voorzitster van de organisatie van Katholieke Werkende Jongeren, Gerdie Scheffer, heeft zich zondag fel gekant tegen „de diploma drempels die juist de werkende jongeren steeds opnieuw voor een gesloten deur zetten". Ze zei op de vergadering van de centrale raad van de KWJ in Soesterberg, dat voor steeds meer banen en opleidingen di ploma-eisen worden gesteld die iedere mogelijkheid tot verde re ontplooiing en onderwijs voor de werkende jongeren af kappen. (Van onze corespondent) PARIJS De directeur-ge neraal van de nationale Franse radio en televisie (ORTF) Jean Jacques de Bresson en de voorzitter van de raad van be stuur, Pierre de Leusse, zijn zaterdag n aar aanleiding van het schandaal vain de clandes tiene reclame uit hun functies ontslagen. Hoewel deze door premier Chaban Delmas geno men maatregel, die voorge steld wordt als het nemen van vrijwillig ontslag van beide betrokkenen, sinds enige tijd verwacht werd en het logisch gevolg is van de sluikrecla me, moet een en ander gezien worden in het kader van de snel groeiende moeilijkheden van de regering en de eerste minister in het bijzonder met de meerderheidspartijen. Diverse aangelegenheden hebben sinds enige tijd het prestige van de regering en met name dat van de premier aanzienlijk geschaad, zoals de affaire van dliieins geruchtma kende belastingontduiking en mu de verkapte tv-reclame. De bij de staats,instelling van ra dio en televisie gangbare praktijken hebben diverse daar werkzame producers en regisseurs, waarvan enkelen een maandinkomen van 70.000 franks hadden (bijna 46.000 gulden) in staat gesteld diit inkomen door steekpenningen en vergoedingen voor het ma ken van clandestine reclame nagenoeg te verdubden. De door premier Chaban- Delmas genomen maatregel, die drie dagen kwam nadat hij in de kamer de directie van de ORTF over het reclame- schandaal verdedigd had, is het directe gevolg van een fel le kritiek van de secretaris generaal van die onafhankelij ke republikeinen, Michel Po- ntatowski. Deze tot de rege ringsmeerderheid behorende partij heeft haar steun voor die gaullisten nu min of meer af hankelijk gemaakt van drie maatregelen die die regering zo-u moeten nemen. De eerste betrof een ingrij pende maatregel bij de ORTF en deze heeft dus inmiddels zaterdag plaatsgehad. De tweede heeft betrekking op het ontslag als parlementslid wan de Gaullist Rives-Henrys die nauw betrokken is bij een grote zwenidel op het gebied van de bouwvak. En de derde eveneens het ontslag van de staatssecretaris voor arbeid Philippe Dechartre die ook, zij het in mindere mate betrok ken was in een soortgelijke aangelegenheid. Men verwacht diat de ontslagen van deze twee laatstgenoemden in de loop van de week bekendge maakt zullen worden. (Van onze RTV-redactie) AMSTERDAM „Als historicus zou ik het liefst nog 200 jaar leven. Er staat nog zoveel te gebeuren". Deze woorden sprak acteur Dan Blocker verleden jaar febru ari in een Amsterdams hotel. Dans wens is niet in ver vulling gegaan. Hij is dit weekend overleden. Daardoor kreeg hij zelfs niet de twee jaar die hij nodig had om een andere wens in verviC.»" te doen gaan. Na het stopzetten van Bonanza had hij graag in Nederland willen gaan wonen. Dat had begin volgend jaar moeten zijn. Dan Blocker, beter bekend als Hoss Cartwright uit de serie Bonanza, was een hard werkende man. Hij was niet alleen acteur, hij was tevens geïnteresseerd in scheeps bouw, hij was veehouder en industrieel. Bovendien was hij iemand vol verrassingen. Een KRO-functionaris, die vorig jaar enkele dagen met hem optrok, karakteriseerde hem later aldus: „Hij is ze ker niet de meest imbeciele cowboy van het wilde westen die alleen maar „koe" kan zeggen, hij is een gewiekst za kenman en een briljant spreker". Tijdens het uren' durende gesprek dat wij met Dan Blocker hadden ontstond het idee een gesprek met ae ver keerde man te hebben, een professor in de geschiedenis of zoiets, in elk geval niet de man die aan Hoss gestalte moest geven. Dat misverstand bleek niet zo vreemd. Blocker was van huis uit geschiedenisleraar. Omdat dit in de Verenigde Staten een vak is waarmee weinig geld valt te verdienen, besloot hij een bijbaantje te aanvaarden. Een bevriend acteur bracht hem in contact met een theater-agent. Blocker vertelde: „Ik moest steeds' ineef tijd gaan vrij maken om aan de contracten te kunnen voldoen. Op een gegeven moment moest ik kiezen: of leraar of acteur. Ik heb voor het laatste gekozen, gewoon omdat het meer opleverde". Hij heeft nooit spijt van zijn keus hoeven te hebben. Met name zijn aandeel in de Bonanza-serie heeft hem miljonair gemaakt. Voor elke aflevering en elk jaar worden er 26 gemaakt kreeg Blocker zo'n 30.000 dollar, iets dat hij zelf „ongelofelijk" noemde, al was zijn gage volgens Hollywood-maatstaven niet eens buitensporig. Over zijn creatie van Hoss wilde Dan Blocker maar weinig vertellen. „Ik mag hem nog steeds", was een van de weinige concrete uitspraken. Als Dan Blocker niet in Amerika was voor filmwerk, verbleef hij met zijn vrouw, zijn tweeP dochters van 17 en de twee zoons van 16 en 14 in het Zv. serse Lugano. Vorig jaar wist hij echter al zeker dat hij zich niet voor goed in Zwitserland wilde vestigen. „De mentaliteit is daar koud en onpersoonlijk", zei hij. „Geld is het enige dat daar telt, het is nog erger dan in Amerika". Dat was een van de redenen waarom hij zich in Nederland wilde ves tigen. Maar die tijd heeft hij niet meer gekregen. (ADVERTENTIE) BONN (DPA) De West- duitse christendemocratische vroegere minister vain defensie Theodor Blank is zondag op 66- jamige leeftijd in Bonn over leden. Blank, die al geruime tijd ziek was, gaf onlangs zijn zetel in de Bondsdag op. TANANARIVE (RTR) In Tananarive, de hoofdstad van Malagasië, zijn zondag opnieuw gevechten uitgebroken tussen politie en studenten. In totaal zijn er twaalf mensen omgeko men en velen gewond. De nieuwe gevechten speel den zich af bij het stadhuis, dat 'zwaar bewaakt wordt. Ook wordt in de straten van d* hoofdstad gepatrouilleerd door militairen. Zaterdag was het ook al tot bloedige gevechten gekomen tussen stakende stu denten en ordetroepen, M Enka'sheer* HET 24.294 ton metende Ne derlandse cruiseschip de Sta tendam is zaterdag voor de haven van het Italiaanse Civi tavecchia, ten noorden van Ro me, aan de grond gelopen. Na enige uren slaagden sleepbo ten erin het schip weer vlot te trekken. MINISTER Enigels van Cul tuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk beeft zaterdag het verbouwde en uitgebreide in ternationaal perscentrum „Nieuwspoort" in Den Haag heropend. HSj deed d!it tijdens de viering van het tienjarig bestaan wan het oerscen- teum. DE KONINKLIJKE Shell- prijs (f 20.000) is dit jaar toegekend aan dr. P.W.M. Glaudemans, wetenschappelijk hoofdmedewerker van het fy sisch laboratorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij kreeg de prijs voor een onderzoek op atoomfysisch ge bied. (Van onze redactie buitenland) LIERS Twee leden van de Britse popgroep „The Sweet" zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Luik in de ge vangenis beland. Ze worden er van verdacht de goede zeden te hebben geschonden. Het tweetal werd opgebracht door de rijkswacht van Luik toen die een inval deed in een school te Liers, waar de pop groep optrad. Een van hen werd ervan beschuldigd tijdens zijn optreden dubbelzinnige ge baren te hebben gemaakt. Op het toneel had hij vervolgens, samen met de ander en twee meisjes, een voorstelling gege ven die volgens de politie niet door de beugel kom.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5