Hontenisse en Hulst tegen gewest- vorming OVERTUIGENDE EXPO IN NIEUW STADHUIS Goes alsnog achter V.M.Z. Vrouwen kraken het plan Java GOES GEEFT VISIE OP TOEKOMST Vragen over plastic vuilniszak NVV- Actie voor korps majoretten in Westdorpe Hontenisser ambtenaren winnen toernooi RUS VAST OP DIJK stad streek Te koud Temeuzen huldigde jubilarissen Zesde puzzelrit Goese politie Kloosterzande Aardenburg Nieuw-Namen POLITIEK Lagere school Oud-Sabbinge in '73 dicht Maandag 15 mei 1972 1972 (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE De gemeenten Hulst en Hontenisse zijn niet geporteerd voor gewestvorming. Dit is een van de voor naamste conclusies, die naar voren zijn gekomen op een zater dag in Vogelwaarde gehouden studiebijeenkomst. Behalve door vertegenwoordigers van het waterschap Hulster Ambacht is daaraan deelgenomen door een groot aantal raadsleden van de beide Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten. De studiebijeenkomst heeft een hele dag geduurd en naast de gewestvorming is ook het streekplan voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen aan de orde geweest. Er zijn inleidin gen gehouden door de stede- bouwkundige ir F.E. Kuyken over de streekplanologie en door J.A. Hoste over het on derwerp van de gewestvor ming. Daarna werden verschil lende discussiegroepen ge vormd, die later de resultaten van dit gesprek door middel van een rapporteur bekend maakten. (Van een onzer verslaggevers) GOES De KVP-sektie van de christelijke groepering in de Goese gemeenteraad vindt dat de leuze „de plastic zak voor uw en ons gemak" bij de Goese bedrijven en in stellingen wat vreemd over komt. Raadslid J.P. Polfliet, bij het woord gemak in dit kader niet denkend aan een watercloset, heeft aan b. en w. schriftelijk vragen gesteld over een andere vuilsector van de dienst w.o. van de gemeen te. „Uit een brief van het Wil- lebrordcollege van deze week blijkt dat het tarief van de vuilophaaldienst voor deze school in het nieuwe systeem meer dan verviervoudigd is ten opzichte van het oude sys teem Gaarne verneem ik van uw college om hoeveel gevallen het gaat, welké op deze wijze voor een rigoureu ze kosteiwerzwaring gesteld worden, met indien mogelijk een klassifisering in middel grote, grote en zeer grote vuil- aanbieders. Naar mijn mening moet In dit geheel tevens opgenomen worden, dat er tevens bedrij ven en instellingen zijn welke door plaatsgebrek niet in staat zijn een container te plaatsen. Ik denk hierbij bijvoorbeeld aan de binnenstad. Is het col lege met mij van mening dat de leuze „de plastic zak voor uw en ons gemak" bij deze bedrijven en instellingen wat vreemd overkomt? Is het col lege bereid te bezien, of het mogelijk is, de bedrijven en instellingen welke bij het ou de systeem hun vuil via vuil nisbakken kwijtraakte en nu verplicht worden een contai ner te nemen, tegen een zeer verhoogd bedrag per jaar on der te brengen in de normale ophaaldienst? Naar mijn mening zou, in dien hiervoor gekozen wordt, het billijk zijn dat deze be drijven en instellingen worden aangeslagen voor een tarief dat aansluiting vindt op het oude systeem met enkele em mers per aansluiting." TERNEUZEN De exposi tie van leerlingen van de af deling Terneuzen van het Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige Vorming behoort zeker tot de belangrijkste en boei endste manifestaties die men in het programma van feeste lijkheden rondom de opening van het nieuwe raadhuis heeft opgenomen. Reeds dadelijk in de hal be gint de tentoonstelling met schilderijen die de nu nog mo- notoongrauwe betonwanden een oogverkwikkende fleur verlenen. Boven op de negen de etage vindit het preludium zijn voortzetting en uitbrei ding tot een groter samenklin- kend geheel. Opnieuw schil derijen uit de schilderklas van leidinggevend docent Pieter de Bodt aan de wand en op enke le tafels keramische produkten uit de klas van Volkert van der Willigen en plastieken uit de boetseerklas van Ernest Jo achim. Het wenk, zowel dat aan de wand als op de tafels, is uit stekend en smaakvol gehangen en gepresenteerd, een moeiza me arbeid die geheel voor re kening kwam van Pieter de Bodt, die ook op dit terrein zijn sporen verdiend heeft. Er valt op deze expositie van amateurs die onder be proefde professionele leiding werken, veel te kijken en te genieten- Een zeer goede maatstaf voor het onderwijs van de docenten is, dat men in het geexposeerde werk maar zeer weinig weerspiegeld ziet van het typisch eigene en ka rakteristieke dat het schep pend werk van de docenten zelf kenmerkt. Elk van de leerlingen kan duidelijk werken naar eigen aard, vermogen en lust. Zo ziet men hier impressionistisch en expressionistisch werken den, maar ook de nonfiguratie- ve en abstracte richtingen zijn vooral bij de boetseerwerken, in ruime mate vertegenwoor digd. Het werk van de volwasse nen en dat van de kinderen werd afzonderlijk opgehangen en ook bij de laatsten kan men wonderen van kleur en vorm ontdekken. Men kan zich op deze expo sitie verbazen over hoeveel creatief talent er in de mens schuilt en tot welke niveau het ontwikkeld kan worden als het goed geleid en aange pakt wordt door dooenten, die zelf creatieve kunstenaars zijn trouwens op deze wijze is een afdeling als die van Terneuzen van het Instituut voor Kunstzinnige Vorming gelijk te stellen met een aca demie. Een tentoonstelling waar men niet spoedig uitge keken raakt, waar veel te ge nieten valt en die zeker ook menige toeschouwer animo zal geven zelf penseel, verf, of klei te gaan hanteren. Snel gaan kijken en genie ten. WILLEM ENZINCK. *8 o: .1» at: Hoogwater Morgen, dinsdag 16 mei Bergen op Zoom 5.57 en 18.27. Hansweert 4.58 en 17.22. Terneuzen 4.18 en 16.42. Vfesinigen 3.44 en 16.12. Wemeldinge 5.47 en 18.17. De discussies stonden onder leiding van de heer J. Zwaai, medewerker van het vor mingscentrum te Hedenesse, Met betrekking tot de gewest vorming hadden praktisch alle discussiegroepen een eenslui dend standpunt. Als voornaam ste bezwaren tegen de gewest vorming kwamen de vrees naar voren dat de gemeenten aan bestuurskracht zullen ver liezen en de onwenselijlcheld van een vierde bestuurslaag. Als er dan toch een gewest moet komen, kiezen de meeste gemeenteraadsleden voor één groot gewest. Over de Zeeuwsch-Vlaamse streekpla nologie bleken de meningen aanzienlijk meer verdeeld. Na genoeg alle discussiegroepen wezen het plan .Ossenisse' van de hand. Versahillende raads leden spraken zich uit voor het vestigen van industrie langs het Baalhoekkanaal. Een ander uiterste bleek een volkomen afwijzing van de vestiging van zeehavenindus trieën, omdat daar, gezien de geringe bevolkingsaanwas, de komende jaren in Zeeuwsch- Vlaanderen nog geen of slechts weinig behoefte aan zal bestaan. Andere groepen spra ken zich uit voor industriaüsa tie al naar gelang behoefte. Op deze bijeenkomst is ver der de wens naar voren ge bracht om m de toekomst va ker op deze wijze van gedach ten te wisselen. De ontmoeting van raadsleden In Vogelwaar de is een Initiatief, dat is voortgekomen uit een eerste bijeenkomst tussen b. en w.'s van Hulst en Hontenisse. Be sloten is om de conclusies, zo- als die zaterdag naar voren zijn gekomen, saimen te vatten in een rapport, waarvan nog niet bekend is of het al dan niet wordt gepubliceerd. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 8 uur: tamelijk koud met zonni ge perioden en slechts een en kele bui. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Ne derland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal Max. temp,: 3 tot 7 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op e en ge heel droog etmaal: 6 0 pro cent. Voor woensdag:: aantal uren zon: 3 tot 1. Min. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal. Max. temp.: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge ■oeriode van minstens 12 uur: 10 procent. Kans op een ge- leel droog eitmaal: 70 pro cent. (Van onze correspondent). TERNEUZEN Met een receptie in restaurant „Mono- pole" herdacht de afdeling Terneuzen van de bouwbond van het NVV, haar gouden bestaansfeest. Onder de aan wezigen waren ook bestuursle den van de afdeling Terneu zen van het NKV. In tegenwoordigheid van de bondsbestuurder algemene dliemst von tot NW, de heer J.C. Trooster, werd zaterdaga vond een feestavond gehouden om de jubilarissen te huldi gen. Het gouden insigne wegens veertig jaren ladrnflaitsahap werd uitgereikt aan de heer A.J. Róiemems. De zilveren speld wegens 25 jaren lid maatschap, ontvingen de he ren: E. G. Heijsdijk, I. de Jon ge, L, Slabber, J. Riemens, J. de Doelder, D. Baraman, J van Taitenhove, J. van der Bijl, T. Hamel ink, W. v, d. Mark, J. de Klerk en A. de Feyter. (Van een onzer verslaggevers) GOES Ondanks de duide lijke stellingname die de Goe se gemeenteraad de vorige maal ten aanzien van de Oos- terschelde tentoonspreidde, hebben b. en w. van Goes voor de vergadering van don derdag alsnog hun oude stand punt, zij het genuanceerder, gehandhaafd èn brengen zij het vorige maal „aangehouden" collegevoorstel om aan 'n motie van de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland adhesie te be tuigen, opnieuw in discussie. Zoals bekend heeft de V.M.Z. op 27 maart op haar jaarvergadering in Kruiningen een motie aangenomen, waarin zij op overheid beklemtoont dat het Nederlandse volk het recht heeft op volledige open heid ten aanzien van en afwe ging van alle argumenten pro en contra de afsluiting van de Oosterschelde, alsmede voor en tegen diverse alternatieven die een dreigende milieuramp willen tegengaan. De Goese gemeenteraad, door b. en w. om adhesie ge vraagd. toonde zich in meer derheid tegen een hernieuwde politieke Oosterseheldediscus- sie in provincie en parlement en vond een onverkorte hand having van de besluiten die kort na de februariramp van 1953 genomen werden, noodza kelijk. B. en w. van Goes namen daarop hun voorstel terug voor nader beraad. Nu stellen zij dat de lawine van vooral de laatste tijd losgekomen me ningen op milieuhygiënisch en ander gebied „vooralsnog niet het bewerkstelligen van een wijziging in het aanvankelijk van regeringswege ingenomen standpunt vermag", maar dat zij in meerderheid van mening zijn „dat het wellicht verstan dig zou zijn, de bevolking nog eens duidelijk voor ogen te stellen welke argumenten enerzijds pleiten voor en te gen.." Het college van burgemees ter en wethouders acht het namelijk aan belang dat de argumenten wan destijds nog eens nader worden belicht ten einde tot een zuivere afwe ging van argumenten en een evenwichtige beoordeling te kunnen komen. Een niet nader aangeduide minderheid in het gemeentebestuur heeft geen behoefte aan een hernieuwde discussie. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De vrouwenadviescommissie Terneuzen heeft in een brief de gemeenteraad van Terneuzen doen weten dat zij de realisering van het plan „Java" in zijn huidige voorgestel de vorm niet aanbevelenswaardig vindt In de brief wordit gewezen op de excentrische ligging van het geplande winkeiceintoum. De commissie aahit de waairde, diie door de bevolking getocht wondt aan een goeide bereik- baarheid wan het stadscentrum in deze van dien aaird, dat deze niet aan de wensen vol doet. Er ontbreekt een ade quaat openbaar vervoer en men verwacht in liet nieuwe plan ook parkeerproblemen. Volgens de vrouwenadvies commissie zal er niet worden tegemoet gekomen aan de wens om voor de dagelijkse beno digdheden zo dicht miageilijk bij huis terecht te kunnen. De ontwikkelingen in Nederland, maar vooral ook in andere lawdien, wijzen er volgens de vrouwena-clviescommissie op dat er meer aandacht moet wanden besteed aan wljkwdn- kelcenlra. Als alternatief stalt de com missie o.m. een belangrijke in krimping wan het geplande winkeloppervlak ten gunste van een goed wijkcentrum. De commissie heeft bovendien kritiek op de berekening van tot gemeentebestuur voor wat betreft het aantal inwoners in 1980. Volgens de brief is het aantal woningen, dat moet worden gebouwd afhankelijk van de bevolkingsgroei en niet, omgekeerd. De commissie wil tot te handhaven winkeloppervlak zodanig gesitueerd zien dat er een aansluiting ontstaat met de Noordstraat en geen win kelruimte te plannen ten oos ten van de Rosemgracht en Oosfckolk. Men wil voorts een ruimere parkeermogediijktoid zien en bij voorkeur aan de rand van tot winkeloentrum. Bij tot saneren dringt de com missie er op aan beslist niet meer woningein af te breken dan strikt noodzakelijk is. Be zwaren worden ook geopperd tegen de bouw van flats, die volgens de oommissie bij de bewoflkimg niet zo eng in trek zijn. (Van onze correspondent). GOES DGPSOV hield za terdag voor de zesde maal een oriëntatierit voor personenau to's. De rit (40 km) liep door de gehele gemeente Goes, waarbij de start en de finish bij het veilingterrein aan de Fruitlaan was. Aan de rit na men 52 equipes deel. Hoewel de rit niert moeilijk was van opzet, hadden vélen toch moeite om de controles te vinden. Hierdoor liepen velen de nodige strafpunten op. De eerste 10 geklasseerde® zijn: A.M. Westveer 7 strafpunten, M. Zwartepoorte 15 strafpun- ten, A, Baaymans 108 straf- punten, A. Bolle 116 strafpun- ten, Th. Lageveen 136 straf- punten, A. Minderhout 140 strafpunten, C. Westerweel 141 strafpunten, W. Rokx 152 strafpunten, L. Hoek 153 strafpunten, N. M. Aartsen 164 strafpunten. De poedelprijs ging naar de laiagst-geklasseerde B. van Sabben met 419 strafpunten. Brand De brandweer van zowel Kloosterzande als Vo gelwaarde zijn zaterdagmiddag in het geweer moeten komen voor een brandje in de cantine van het recreatiegebied „De Vogel". Oorzaak was een frituuro- ven, waar de vlam was inge slagen. Het vuur kon worden geblust voordat de brandweer arriveerde Met het brandje ging wel een enorme rookont wikkeling gepaaid. (Van onze correspondent) WESTDORPE Sedert eni ge tijd bestaat in Westdorpe een majorettenkorps dat bij diverse gelegenheden als oar- naval, kermis, gouden bruilof ten e.d. met mars en show optreedt. Het bestuur wil het peloton uitbreiden en ook tot uniform van de meisjes verbeteren. Om deze kosten te financieren wordt een steuniaotie onder de Wesitdörpse bevolking gehou den. Wit-Gele Kruis De afde ling Aardenburg van het Wit- Gele Kruis vergaderde onlangs in „De Roode Leeuw". T< t wijkverpleegster voor het ra" on Sluis-HeiHe en een d» van Eede werd met ingang van 1 mei 1972 benoemd: zr- Chr, Hei j ens te Aarden-burg. Als vervangster voor zuster Ancilla treedt op mevr. D. Overmeire-de Vriend. Zij neemt Aardenburg, Sint Kruis en de rest van Eede voor haar rekening. Besloten werd de contributie te brengen van f 15,- op f 20,-. Er was op de rekening 1971 n.l. een tekort van f 2331,96 oftewel ca. f 3, per lid. Parkeerterrein In de raadsvergadering van Kiel- dreoht is besloten om het Marktplein te verharden. Het gedeelte, dat nu nog uit zand bestaat zal worden gelijk ge maakt, zodat dit Marktplein tevens als parkeerterrein kan dienen. Verder opende men de mogelijkheid, dat bejaarden woningen gebouwd kunnen worden nabij het rusthuis, doordat er een nieuwe straat aangelegd zal worden tussen de Sportpleinsfraat en de Mo lenstraat. Meisjesschool De vrije meisjesschool te Kieldrecht neemt haar intrek in gemoder niseerde lokalen na ongeveer mderhalf jaar in noodlokalen gezeten te hebben. De nieuwe lokaliteiten zijn met een fees telijke oudermiddag geo pend. (Van onze sportredactie). CLINGE Het gemeente lijk voetbalelftal van de ge meente Hontenisse, en het KPJ-volleybaJteam, zijn zater dagmiddag de overwinnaars geworden van het voetbal- en volleybaltoernooi. Een sport middag was georganiseerd door de personeelsvereniging van de gemeente Hulst, en vond plaats op de gemeen telijke sportterreinen in Clin ge. In de finale voetbalwed strijd Hontenisse - Terneuzen was de stand na de normale speeltijd nog 0—0, zodat straf schoppen dé uiteindelijke be slissing m-oesten brengen, Hierin toonde het elftal van de gemeente Hontenisse zich de beste ploeg. De organiserende gemeente werd tweede in poule a, en moest tot opnemen tegen Bor- sele, dat tweede werd in poule b. Hulst won deze wedstrijd met 1—0, zodat het een fraaie 3e plaats wist te bemachtigen. In het volleybaltoernooi stond erop het meesterschap van het KPJ-tea-m geen maat, en de PVH (personeelsvereniging Hulst), Lybeert Verstraeten en Daf Racing kregen een 20 nederlaag te incasseren. Al leen tegen Monies werd tot slechts een 11 gelijk spél, dot zich hiermede van een tweede plaats verzekerde. Eindstanden voetbaltoernooi; 1. Hontenisse (vla strafschop pen), 2. Terneuzen, 3. Hulst, 4. Borsele, 5. Middelburg, 6. Ka- pelle, 7. Goes, 8. Vlissdngen, 9, Sas van Gent (via strafschop pen), 10. G.A.B. (gewestelijk arbeidsbureau). Eindstand vol leybaltoernooi: 1. KPJ 7 pun ten, 2. Morres Hulst 5 punten, 3. Lybeert Verstraeten St. Jansteen 3 punten, 4. Perso neelsvereniging Hulst 3 pun ten, Lybeert Verstraeten set- f«middelde van 61, tegen de 'VH zestig, 5. Daf Racing Hulst 2 punten. Burgemeester Moithaff van de gemeente Hulst reikte na afloop van beide toernooien de prijzen uit in tot verenigings gebouw Malpertuu» in Cün- ge- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zondag middag om 15 uur is de Russi- ache zeeboot Shkodunovich, groot 15.502 bruto registerton, ap de Westerschelde nabij Terneuzen op de dijk gevaren. Het sahip had zijn lading naf- tarolie, bestemd voor de Dow Chemical in Terneuzen, aan een steiger gelost en was op weg naar zee. Vermoedelijk door de krachtige wind is het schip uit zijn roer gelopen. Na ongeveer een uur is de reus vlotgetrokfcen door de Schot land en de Rilland van de firma Muller uit Terneuzen en door de President Gerlinig en de Briigit van de Unie van Redding- en Sleepdiensten uit Antwerpen. (Van een onzer verslaggevers) GOES In het kader van de ontwikkelingsschets voor Midden- Zeeland moeten de provinciale en rijksoverheden de mogelijkhe den van de gemeente Goes beter dan tot dusver overwegen, aldus b. en w. van Goes in een brief, waarin zij aan de provinciale staten van Zeeland hun visie op de schets uiteenzetten en diver se voorstellen doen. In grote lijnen is het Goese gemeentebestuur het met de schets eens. B. en w. wijzen op de func tie die GS. aan Goes in de schets toedenkt. „Wij zijn eveneens van mening dat Goes els toeleveringskern van bete kenis is voor de zeehavenin- dustrie en daarom als ontwik kelingskern, die van de secun daire effecten van de zeeha- venindustrie afhankelijk is, dient te worden gehandhaafd B. en w. benadrukken in dit kader de centrale ligging van Goes voor diverse voorzienin-, gen. De totale wegenstructuur, met de aansluiting op rijks- en provinciewegen dient op korte termijn te worden aan gepast. Mede vanwege de Zeeuwse recreatieve belangen in het Veerse Meer is de snelle ont wikkeling van de functie' van binnenvaarthaven bijzonder urgent, aldus het Goese colle ge. Voor het aantrekkelijk ma ken van Zeeland voor indus trieën en voor een goede mi- gratiepolitiek is de aanwezig heid van onderwijsinstellin gen, zoals hoger onderwijs, be roepsopleidingen en werkgele genheid buiten de basisindus trie, zowel in de dienstensec tor als in secundaire industrie sector van grate invloed, even als de sociaal-culturele ont wikkeling. Bij dit laatste wordt, gedacht aan zowel vergader- en cul tuur-accommodaties als aan geschikte inrichtingen voor sport en volksgezondheid. Blijkens een onlangs gehouden enquête is Zeeland tot nu toe in de ogen van de Nederlan ders een weinig aantrekkelijk vestigings-gebied. ,.Het is van belang, onze landgenoten bui ten de provincie een andere indruk van Zeeland te geven. Dit betekent dat aan ons totale leefklimaat zou moeten wor den gewerkt. Dit zou neerko men op een betere sociaal- culturele infrastructuur, meer differentiatie in de werkgele genheid en op ruimere beroeps opleidingsmogelijkheden", al dus b. en w. van Goes, die het daarom alleen al „bijzonder op prijs zouden stellen, dat het provinciaal bestuur de tot standkoming van een dergelijk beleid zou willen bevorderen' Een van de voorwaarden voor goede ontwikkelingskansen in Midden-Zeeland is het voeren van een goede migratiepoli- tiek Bepalend hierbij zijn: het creëren van vestigingsmoge lijkheden voor toeleveringsbe drijven die niet gebonden zijn aan het Sloegebied, goede ge varieerde woonvormen, onder wijsmogelijkheden voor hoger beroepsonderwijs, het schep pen van voldoende recreatie mogelijkheden voor degenen die met hun werk aan de re gio gebonden zijn en het be vorderen van vestiging van dienstverlenende bedrijven en instellingen, opdat ook voor de gezinsleden van degenen die werken in de industrie een gevarieerd pakket van moge lijke werkvormen kan worden geboden. Bij al deze punten moet Goes een duidelijke taakstel ling vervullen, in het kader van een goed overleg met de overige Middenzeeuwse ge meenten- Hierin moet, aldus vervolgt het Goese gemeente bestuur, het provinciaal be stuur een stimulerende taak hebben. -Daarbij zou ons in ziens moeten worden nagegaan welke taken door de gemeen ten Middelburg, Vlissingen, Borsele en Goes eventueel in samenwerking met of gecoör dineerd door G.S. gezamenlijk moeten worden aangepakt met betrekking tot de industrie vestiging en de woningbouw, zowel als ten aanzien van on derwijs en recreatie. B. en w. achten voor een evenwichtige ontwikkeling van het gebied een gezamen lijk streven naar deze belan genbehartiging heel wat juis ter dan de huidige benadering van genoemde aangelegenhe den door elke gemeente afzon derlijk, mede ook met het oog op het feit dat deze gemeenten daardoor als het ware in con currerende verhouding komen te verkeren. Tenslotte pleit Goes voor een vast overlegorgaan tussen de provinciale en gemeentelij ke overheden in Zeeland ener zijds en de werkgevers- en werknemersorganisaties ander zijds en wel voor het behoud van het „door ons allen zo gewenste milieu, dat wij thans elders in sommige zeehaven gebieden aangetast zien". -Van een onzer verslaggevers) GOES De kleine openba re lagere school van het Goese dorp Oud-Sabbinge kan vol- ge—s de wet niet eerder wor den opgeheven dan per 1 au gustus 1973. De rijksinspectri- ce voor het lager onderwijs in de inspectie Goes mevrouw drs. W. P. Bouwman heeft daar om volgens burgemeester en wethouders van deze gemeen te ongelijk als zi- de eenmans- school al dit jaar wil opheffen. Dit antwoorder, b. en w. van Goes op schriftelijke vragen yan de christelijke groepering in de gemeenteraad.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3