Ouders kwaad over hinder tijdens ballet Meningen over Stihato lopen uiteen onw in kleine kernen GROTE DRUKTE OP LAATSTE DAG VAN STADHUISFEESTEN Rekord-deelname aan viswedstrijd bij Terneuzen ORGANISATIEFOUT TERNEUZENSE FEESTEN (LODÜgPSlSQEPD ZEPAKA IN SAS VAN GENT Rooien van fruitbomen in Zeeland zonder veel schade Ongelukken tijdens weekeinde stad streek Nieuwe pastoor Wouwse Plantage Martens wint wedstrijd van De Vogel Gezelligheids- rit Kloosterzande Vissen in de Vogel b Maandag 15 mei 1972 2 (Van onze correspondent). KLOOSTERZANDE Aan de derde clubwedstrijd van de hengelsportvereniging „De Vo gel" hebben 94 vissers deelge nomen. De traditionele pijp als troostprijs, was deze keer voo A. de Waal uit Walsoorden met 8 vissen en 435 punten De verdere uitslag luidt als volgt: 1. B. Martens Hulst 12 visssen en 1122 punten, 2- M. van Duysse Clinge 10, 930, 3. A. Reijns St. Jansteen 21, 878, 4. -A. Ploegaert Sluiskil 12, 851, 5. P. Jonkheijm Klooster- z„nde 6, 823. 6. J. Verschuren, Kloosterzande 8, 822, 7. A. Roctus Vogelwaarde 9, 778, 8. E Picavet Ossenisse 6, 766, 9, A. Hannaert Ossenisse 11, 757, 10. R- van Waes Sluiskil 7, 755. (Van onze correspondent). KLOOSTERZANDE Voor de leden van Veilig Verkeer Nederland, afdeling Klooster zande, is voor de vijfde keer een gezelligheldsrit gehouden. Er verschenen 73 mensen aan de start, een record vergele ken met vorig jaar. De rit was uitgestippeld over vele polderwegen. De op gaven, die varieerden van aard appelschillen meebrengen tot het zoeken van nummers op moeilijke plaatsen, waren niet gemakkelijk. De uitslag is als volgt: 1. de heer en mevr. Van Bellen-De WAAL UIT Kloosterzande, 2. mevr. Verschuren-Heyman Kloosterzande. 3. de heer en mevr. Bruggeman Terhole, 4 de heer De Kort en zoon, Kloosterzande, 5. de heer en nevr- Moret Sluiskil, 6. de heer en mevrouw Raes-Kint Kloosterzande. Er waren in to taal negen koppels met zestig strafpunten. 's Avonds had voorzitter Van de Broeck veertig prijzen te verdelen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een ont- door met cross country, hane- balcompetitie, glibberrace, moddervèrspringen, brommer- trail en watertransport. Boven dien was er een voetbal competitie, atletiek en acroba tiek. Zondag werd de heer J. de Maat gehuldigd voor zijn vele verdiensten, o. a. oud Gewes telijk Commissaris van de Ka tholieke Verkennerij, drager van de gouden en zilveren Ja kobsstaf en voorzitter van de stichting St. Willebrordus- groep. Zondagmiddag werd het „Olympisch dorp" weer afgebroken en keerde iedereen „landwaarts". (Van een onzer verslaggevers) BREDA M. Opgenoordt C M., pastoor en oprichter van de parochie H. Martinus in Oost- en West Souburg (Wal cheren) is door bisschop H. Ernst van Breda per 1 juli belast met de zielzorg in de parochie H. Gertrudis te Wouwse Plantage, waar pas toor C. de Beer met emeriaat gaat. Pater Opgenoordt is ge boren in 1918 te Susteren en priester gewijd in 1942. Hij is in Souburg werkzaam sedert 1964. BERGEN OP ZOOM. Roxy 20 uur: Omega - man 14 j. Luxor, 20 uur: De Indringers 14 j. Museum Markiezenhof, Steenbergsestraat geopend van ma. t.m. vrijd. van 1012 en van 1417 uur, zat zon, en feestdagen van 1417 uur. Stadhuis (hal) Grote Markt, tentoonstelling van de maand, door Y. Raaymakers (t.m. 31 mei). Maand, t.m. vrijd. van 9—12.30 en 13.30—17.30 uur. GOES. Grand, 20 uur: Diamonds axe forever 14 j. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De meningen over het succes van de handels- en industriebeurs „Stihato 1972", die van 6 tot en met 14 mei werd gehouden, lopen, gehoord de reacties, nogal uiteen. De organisatoren de heren Marij nissen en Schieman, noemden een bezoekersaantal van 12.000 a 13.000, hetgeen zij te weinig vonden. Volgens hen had dit verschillende oor zaken, o. m. het vrij ongunsti ge weer, de minder gunstige vestigingsplaats van de tent (voor vreemdelingen, vooral Belgen, moeilijk te vinden) en een te korte voorbereidings tijd. De tentoonstelling werd gisteravond om zes uur geslo ten, omdat, zoals zij zeiden, het geen nut had voor enkele mensen de gehele avond open te blijven. De voorzitter van de „Stiha to 1972" de heer L. C. Hame link, zei dat de beurs onge veer aan de verwachtingen heeft voldaan. „Het is nu een moeilijke tijd", aldus de voor zitter. „Ieder heeft zijn best gedaan om zich te presenteren en wij hopen toch regelmatig terug te komen. Al met al kunnen wij tevreden zijn". De firma Van To] cut Sas van Gent (radio tv enz.): „Niet denderend". De heren Bogjaert uit Terneuzen en Ver- sehueren te Axel, beiden del in naaimachines: „Wij hebben goede zaken gedaan en leuke contacten gelegd". Bleijenbergh-Ferket uit Hulst (keukens): „Het is meegevallen. Waarschijnlijk was de standplaats verkeerd gekozen". ETEC-Terneuzen, nele elektriciteit en ja: „Wij zijn geen firma, apparatuur op een beurs ver koopt. Daar zit een voorstudie aan vast. Wij hebben goede contacten gelegd, voornamelijk doordat wij het gesloten v- circuit van de opening van het stadhuis verzorgden". Nilfilsk Diemen (vloeron- derhoudmachines) had maar één woord: „Dubieus". Zaterdagavond was de be langstelling in de amusements hal uitermate gering. Ook vrijdagavond was de belang stelling minder dan men ver wacht had, ofschoon de bezoe kers aan de Henk van Mont- foort-show vonden dat die al leszins de moeite waard De leden van de zwem- en poloclub „De Schelde" hebben een „goede tentoonstelling" gehad. Zij gaven demonstra' ties in het zwembad, dat in de tentoonstellingstent was ge plaatst en verkochten voor niet minder dan ruim f 4500,- loten ten bate van de verwar mingsinstallatie van het (o- pen) „Scheldebad". HULST. Biscoopgebouw, 20 uur, Blue Movie 18 j. P. LEER- AERT-NJJS, 15 uur: Schieting. Café Schuttershof, :21 uur: Thd Williams. S. Blommaert, 15 uur Schieting. Boekhandel V. Geyt, Steenstr 20, werk van 912, 13—18 en zond. van 14—17 uur. Nederlandse etskunst in 100 prenten. Tot 30 mei. MIDDELBURG. City, 20 uur: Diamonds are forever 14 j. Tijksarchief, St. Pieterstraat 28, expositie 1001 jaar Wal cheren (t.m. 16 aug). Werkd. van 9.30—12.30 en 13.30—17.30 uur. Op zon- en feestdagen gesloten. OOSTBUKG. Ledel Theater, 20 uur: Blue Movie 18 j. ROTTERDAM. De Doelen (Kleine zaal), 20.15 uur: „Namens Jacques Brei" met Liselore Gerritsen en Henk. v. Ulsen. De Schouwburg, 20.15 uur: Het Nationaal Ballet met: „Les Sylphides", „Clear Lake" en „Monument voor een gestor ven jongen". TERNEUZEN. Luxor, 20 uur: Lorna te veel voor een man 18 j. VLISSINGEN. Alhambra, 20 uur: Diamonds are forever 14 j. Stadhuis tentoonstelling „Met u naar Afrika" ma. t.m. vrijd. van 8.3012.30 13.30 17.00 uur en van 19.0021.00 uur. Za. en zo. van 1417 uur (t.m. 22 mei). ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: „Les Bourgeois Gentil- homme" door het Theatre po pulaire uit Reims. BRUGGE. Korrekelder Kraanplaats, 20.30 uur: „Muis in huis", kleinkunst met Gerard Ver- meersch. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De subsidie kraan is het middel, waarmee de rijksoverheid de woningbouw in kleine kernen en dorpen in de „planologische" hand houdt. In kernen en dorpen kan door particuliere beleggers worden gebouwd, mits dat gebeurt in goedgekeurde bestemmingsplannen. Dit antwoord heeft het KVP-statenlid J. Everaert ont vangen op een aantal door hem gestelde vragen aan GS van Zeeland. De heer Everaert was van gevoelen, dat van de autonomie van de gemeentebe sturen weinig terechtkomt als de bouw in kernen en dorpen grotendeels door andere in stanties wordt bepaald. G.S. hebben hem nu gaant- woord. dat de rijksoverheid - daarbij geadviseerd door o.a- de hoofdingenieur - directeur voor Volkshuisvesting in Zee land slechts een spaak in het wiel kunnen steken als er voor de bouw van woningen in kernen e dorpe aan spraak wordt gemaakt op een financiering met rijksmidde len. Het advies van de HID voor de volkshuisvesting heeft daarbij „wezenlijke betekenis" zeggen G.S. De heer Everaert had in zijn vragen gesugge reerd, dat dit advies van „doorslaggevende betekenis (Van onze correspondent) TERNEUZEN De laatste dag van de openingsfeesten van het nieuwe stadhuis heeft een ongekende drukte te zien gegeven, ondanks de, vooral in de namiddag, minder gunstige weersomstandigheden, die er voor zorgden dat een van de tenten op de doe-markt, waar voor eveneens heel veel be langstelling bestond, tegen de trond ging. Het dagprogramma begon met een speurtocht door de Terneuzense EOS-groep met CJV. Het koffieconcert in de burgerzaal door de Terneuzen se muziekschool trok een re cord aan belangstelling en in de namiddag, toen het Bölkov Cormatieteam (Red Eagles) boven Terneuzen verscheen, :ag het op de pier zwart van ie mensen. Ook voor de volkscross, die door de atletiekvereniging „Scheldesport" op de zeedijk werd georganiseerd, was grote belangstelling. Nadat er zaterdag drie- tot vierduizend bezoekers in het stadhuis waren geweest (het totaal van de gehele week wordt op rond twintigduizend geschat) sloot men het stad huis en het politiebureau om half twee, in plaats van om zeven uur; het uur waarop ook de stadhuis- en doe-markt werden gesloten. Om half acht gaf de harmonie De Vliegende Hollander Terneuzen, het laat ste taptoe, maar bracht, erken telijk voor de goede zorgen aan een jonge, flauwgevallen mu zikant, nog een extra uitvoe ring voor de bejaarden, die het stadhuis bezochten. In totaal (vrijdag eji zater dag) kwamen rond vijfhon derd bejaarden uit Groot-Ter- neuzen op bezoek. De zieken In het Julianaziekenhuis te Terneuzen hebben inmiddels via de videoband de gehele opening van het stadhuis ge zien. Volgen nog „De Sterre" en het Elisabethziekenhuis te Sluiskil. Bijzonder geslaagd is ook het optreden van de caba retgroep „De Hoepel" zaterdag avond in de burgerzaal voor de bejaarden, waar vooral de 13-jarige pianist Hans de Dreu (Mozart) excelleerde. Op de provinciale weg Zie- rikzee - Serooskerke kwamen twee personenauto's bestuurd door R- F. S. uit Huizen en P. v. d. L. uit Dordrecht, in de naast de weg gelegen sloten terecht toen de laatste in een onoverzichtelijke bocht inhaal de. De auto van V. d. L. vloog in brand; hij zelf werd eruit geslingerd. Toen V. d. L. even bij bewustzijn kwam voordat hij in de ambulance werd ge bracht, zei hij dat zijn vrouw en kinderen ook in de auto zaten. De politie en de brand weer uit Midden-Schouwen zochten naarstig in het wrak en dregden de sloot af; zonder resultaat. Later verklaarde V. d. L. in het ziekenhuis van Zierikzee dat zijn vrouw en kinderen op een camping in Renesse waren. In Vlissingen reed zaterdag morgen een vrachtauto met aanhanger, bestuurd door W. J- v. G. uit Druenen, op rijksweg 58 nabij het viaduct bij Souburg in een flauwe bocht rechtdoor. De combina tie kwam in de berm,, ging scharen, waarna de aanhanger omsloeg. Niemand werd ge wond. De gehele morgen was één rijbaan geblokkeerd. Zaterdagmiddag verleende J. de H. uit Bruinisse in Goes geen voorrang aan A. Bolle uit Goes. Deze laatste deed mee aan de puzzelrit van de Goese politie. Hij viel nog in de prijzen, zij het met een zwaar beschadigde auto. Vrijdagavond laat reed P. T. M. S. uit Hoofdplaat nabij Biervliet tegen de loslopende pony van F. van der H. uit Biervliet. De pony stierf ter plaatse. Zaterdagavond reed P- C. D uit Terneuzen met zijn brom mer tegen een bloembak in de Noordstraat te Terneuzen en kwam daarbij te vallen. Na be handeling in het ziekenhuis kon hij weer naar huis gaan. stelde balletlerares, woeden de ouders en teleurgestelde ballerina's waren hef resultaat van een regiefoutje zaterdag middag tijdens de feestelijk heden op het terrein nabij het stadhuis. Van half drie tot kwart over drie zou op de muziekkiosk een uitvoering worden gege ven door de balletgroep van buurthuis Zuid onder leiding van Corrie van Rees. Tijdens het optreden van de kleinste danseresjes werd de lieflijke muziek van Tsjaikowski wreed naar de achtergrond ge drongen door het tromgeroffel van de drumband Willem Bèu- kelsz uit Biervliet. Tot over maat van ramp gaf de drum band direct voor de kiosk een demonstratie. Er zat voor de danseresjes niets anders op dan in de koude wind lijd zaam af te wachten tot de drumband vertrokken was. „Dat er foutjes gemaakt worden tijdens de organisatie van zo'n feestweek kan ik mij goed voorstellen", aldus de heer H. van de Berg, directeur van de centrale stichting, „maar dit kan niet". De heer Van de Berg zei dat het de laatste keer was dat de stich ting in samenwerking met an deren iets organiseert. „Voor taan doen wij het zelf, dat gaat goed zoals onze kinder kennis bewezen heeft". Een der begeleiders van de drumband, de heer R. Pielaet, was ontstemd over het feit dat niemand van de organisatie aanwezig was om de drum band op te vangen toen men uit Biervliet arriveerde, „want ons optreden was afgespro ken". De hoofdleider van de centrale stichting, Bob Ruijter, benadrukte dat afgesproken was dat van half drie tot half vier de balletuitvoering zou zijn „en hoe kan dan om kwart voor drie zomaar een drumband uit de lucht komen vallen". Het was overigens ook voor de jeugdige leden van de drumband, die hun uiterste best deden en een perfecte show opvoerden, niet leuk. Een applaus kon er niet af en woedende moeders wezen erop dat zij de balletuitvoering on derbroken hadden. Een de monstratie, even later, in de Terneuzense promenade, had meer succes. De heer J. Robesin, de ge meentelijke voorlichter en een der organisators van de feest week, weet een en ander aan een communicatiestoornis. „De drumband zou om half drie optreden en de balletgroep, die er op het nippertje was tussengeschoven, om half vier. „Maar ik begrijp dat een aan tal mensen teleurgesteld werd Met zo'n gigantisch karwei als de organisatie van een feest week, worden helaas schoen- heidfoutjes gemaakt" (Van een onzer verslaggevers) HULST De moeilijkhe den, zoals die enige tijd gele den ontstonden rond het vis water „De Vogel" zijn middels een gesprek tussen de eige naar en de pachter van dit viswater en de eigenaars van grond rondom „De Vogel" op gelost. Zoals eerder gemeld rezen er enige tijd geleden proble men, omdat bepaalde grondei genaars weigerden vissers nog langer op hun gebied toe te laten. Voor een groot aantal sportvissers werd daardoor de kans op een goed visseizoen bedreigd. De eigenaars van het gebied rondom „De Vogel" hebben allen htm medewer king weer toegezegd, zodat al le hengelaars hun visbruggen in het nieuwe seizoen weer kunnen bereiken. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Van vrijdag tot zondagmiddag heb ben plm. 120 jongeren van tien tot zestien jaar deelgeno men aan het Zeeuws patrouil lekamp (Zepaka) aan het ka- aal in Sas van Gent, dat de katholieke verkennerij van Scouting Zeeland georgani seerd had. Het Zepaka aderde tevens zijn eerste lustrum dat in het teken stond van de Olympische Spelen. De verschillende groepen stelden zeven verschillende landen voor; de katholieke verkennersgroep Terneuzen Russen, Sluiskil Amerikaanse indianen, 's Heerenhoek Itali aanse mijnwerkers, de NPV afdeling Terneuzen Schotten, Hulst Belgen, Clinge Zuid-Af rikanen en Sas van Gent Tan- ganikianen. Vrijdagavond was er een receptie waarbij de vorst van Tanganika de heer J. de Rijk van de Zandstraat, als gastheer optrad. In zijn toe spraak zei loco-burgemeester W. Colsen het jammer te vinden dat hij van al deze landen niet de taal kon spreken. Voorts sprak hij zijn waardering uit zoor al diegenen, die zich in gezet hadden voor de verwe zenlijking van dit kamp. De verkenners brachten het kamp (Van een sportmedewerker) TERNEUZEN Nog nimmer hebben in een hengelwedstrijd zoveel deelnemers aan de Westerscheldeboorden nabij Terneuzen gezeten dan gisteren het geval was bij de zesde internationale zeehengelwedstrijd, tevens geldend voor het Europees Philips zeehengelkampioenschap 1972, georganiseerd door de afdeling zeehengelen van „Sport en Ontspanning" van Philips Terneuzen. Meer dan duizend inschrij- beiste buitenlandse dame: vingen waren binnengekomen mevr. Possemeire van Noord en dat uiteindelijk dit magisch zeevissers, getal aan werkelijke deelne mers niet werd bereikt was te wijten aan het feit dat een aantal hunner zich te elfder ure wegens ziekte moest te rugtrekken en het feit dat een Belgische bus met deelnemers op weg naar Terneuzen, in België bij een verkeersongeval werd betrokken en te laat ar riveerde. Omstreeeks half twee werd het sein van aanvang gegeven en kwam de kilometers lange rij van vissers in actie. Al spoedig ging als een schok door de rijen dat iemand een zeebaars van twee kilo had gevangen. Hoewel dit naar la ter zou blijken niet juist was, staat vast dat er een behoor lijk aantal kilo's vis, waaron der heel wat paling, uit het natte element werd gehaald Na afloop sprak in de staf- lunchk-amer van het bedrijf, tijdens een receptie voor een groot aantal genodigden uit de Belgische en Nederlandse hengelsportwereld, de plan manager van Philips Roosen- daa-l-Terneuzen, de heer Bona- rius, zijn bewondering uit voor de organisators en ook voor de deelnemers. De voorzitter van „S. en O.' de heer Roetevink, bracht dank aan de directie voor de medewerking. Namens het hoofdbestuur van de Wester- schelde Federatie sprak de heer A. Steijaert te Oostburg (voorzitter). Winnaar werd met 1710 punten A. Veraart van „Zee ster" te Halsteren. Europees Philips kampioen werd J. Minnaert. van Philips Terneu zen, die in de klassering 7e werd met 800 punten. 2. J. Davidse- Vlissingen 1565 pun ten, 3. J. Fokke St.-Laureins met de prijs voor de beste buitenlander, 4. P. Simpelaar .Zeekrab" Oostburg met 856 punten, 5. Wistijn Brugge 824, 6- I. Becu Wielingen Cadzand 807, 8. V. de Meester Molen vissers (België) 778, 9. P. van de Berghe ONI Terneuzen 752, 10. J. van de Velde Sas van Gent 714. De prijs voor de eerste Nederlandse dame was voor mevr. De Koek, „Zee ster" Halsteren, die voor de ;Van een onzer verslaggevers) den HAAG Het rooien van vruchtbomen heeft in Zeeland geen noemenswaardi ge schade toegebracht aan het landschap, doch daarentegen wel in Mergelland (en in de Betuwe). Dat zegt minister P.J. Lardinois van Landbouw en Visserij in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Jans en Van Uoijen (beiden PvdA). Dat in Zeeland nauwelijks schade is ontstaan komt door dat in deze provincie weinig hoogstamvruchtbomen voorko men en tevens doordat de ge rooide oppervlakte vrijwel ge heel ligt binnen grotere con centraties van vruchtbomen. De aantasting van het land schap kan in de Betuwe en in Mergelland ernstig worden ge noemd, vooral omdat het hier veel hoogstam- en halfstambo- men betreft, die een grotere landschappelijke waarde heb ben dan „struikbomen". Tot 1973 als de EEG-rooi- premieregeling afloopt, zal naar verwachting van minister Lardinois nog ten hoogste 600 hectare boomgaard ge rooid worden. Sinds augustus is in Nederland al zo'n 14 000 hectare gerooid- ruim 10.000 onder de Nederlandse rege ling, die in 1968 inging en 4000 onder de Europese rege ling, die in 1970 de Neder landse regeling verving.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2