DAN BLOCKER (HOSS) OVERLEDEN Aanvoerlijn Hanoi verwoest GEWELD TERUG IN ULSTER: ZEVEN DODEN Belgisch echtpaar met dochtertje omgekomen Vissterfte na breuk in afval- waterleiding NSM Sluiskil Hartambulance redding voor supporter bij Den Bosch-Ajax Man (22) dood gestoken Kerncentrale Dodewaard buiten bedrijf SUCCES MET INFRARODE OF LASERSTRALEN GELEIDE BOM Zware stookolie goedkoper SPAANSE POLITIE SLOOT VIJF VOETBALLERS OP 2owSntper m L08se nummer> §y^ 8hi V 81 mm Êm Bh mm W m bureau varj dit blad-50 cent verhoging- OOSTERHOUT (Van onze redactie buitenland) SAIGON /NEW YORK - Amerikaanse straalvliegtuigen van het type Phantom, die waarschijnlijk electronisch geleide hommen gebruikten, hebben in het weekeinde een van Noord- vietnams voornaamste verkeersbruggen onbruikbaar gemaakt. BARRICADEN TEGENAANVAL MIJNEN ONDER GILZE TEGEN BOOM Strijd in ere divisie gestreden Niets gemerkt Weinig last Aan onze adverteerders Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, .exclusief 4% B.T.W Hoofdredacteur: L. Leijendekker ilk II I 8 MT W I® 8 H 11 8| 3 Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handel». B St H 19 If I II B H IIK advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér Gironummer 1114111. K H£j gjagS B HB H H MIIH 23 cent. Kleine advertenties bü vooruitbetaling. Abonnementsprijs m.i.y. l-I-'72: 16,25 per 8 8 8^ If 8m 8 8 8^ B I 8^ 8 8 V WÉ Vermelding: Brieven onder nummer, of Adre* Redactie- en administratie-adres: Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. meuwstraat 9, Terneuzen, tel. (011 50) 79 2b MAANDAG 26e Jaargang t.n.v. N.V Uitgevers Maatschappij De Stem, 8 g Voor het maandagnummer: Vr«dag tot VJB, Reigerstraat 16, Breda. 15 MEI 1972 No. 8851 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie binnen-buitenland) INGLEWOOD Dan Bloc ker, de 125 kilo wegende ac teur die als Hoss Cartw M in de televisieserie „Bon wereldbekend geworden zaterdag op 43-jarige lec overleden. Blocker, zowel op het scherm als daarbuiten altijd even vriendelijk en goedge mutst, is in het Daniël Free- man-hospitaal in Inglewood aan een longembolie overleden. Hij had onlangs een operatie aan de galblaas ondergaan. Za terdagochtend vroeg werd hij met spoed van zijn woning naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij in de middag overleed. Blocker was afkomstig uit Bowie County, Texas. Als een der hoofdrolspelers in de lang durige televisie-serie vertolkte hij de oudste zoon die dikwijls de Cartwrights uit gevaar red de door zijn lichaamskracht. Een groot deel van zijn vrije tijd bracht hij door met zijn vrouw, twee zonen en twee lingdochters in hun woning in San Fernando Valley, slechts enkele kilometers van de „Bo- nanza"-studio's. Hij was in 1956 naar Los Angeles gekomen om zijn stu die aan de universiteit van Califormië voort te zetten. Om wat bij te verdienen sollici teerde hij naar een rol in de televisieserie „Gunsmoke". Hij werd aangenomen. Later trad hij op in „Chey enne", „Zane Grey Theater" en „Have gun, will travel". Tijdens de Koreaanse oorlog diende hij in het leger en werd sergeant eerste klasse. Zijn vrouw, Dolphia Lee Parker, en zijn vier kinderen waren bij het sterfbed aanwe zig. Zijn medespelers in Bo nanza, Lome Greene en Mi chael Landon, waren uitste- dig. Blocker trouwde in 1952 met Dolphia Parker. Vorig jaar kocht hij een huis in Zwitserland. Op doorreis naar dat land, deed hij ook Ooster hout aan, waar hij een boot kocht bij de n.v. Amerglass. Hieruit vloeide een nader con tant voort, daar Blocker niet alleen een gevierd man was, maar ook zakelijk geïnteres- seerd was in botenbouw. Door „Bonanza" is hij miljonair ge worden, maar hij ontkende destijds dat zijn verhuizing naar Zwitserland bedoeld war om de Amerikaanse belastin gen te ontduiken. Hij zei wel dat hij niet erg blij was met de manier waar op het belastinggeld werd uit gegeven. „In plaats van sociale voorzieningen te treffen, het milieu te beschermen en we gen aan te leggen, dingen die we hier zo hard nodig hebben geeft men het geld uit aan napalm dat op mensen in Zuidoost-Azië moet worden gegooid", zo verklaarde hij. (zie ook pagina 5) Dan Blocker middenbezocht in februari vorig jaar de Oosterhoutse botenfabrikant C. Hitters. Links Blockers vrouw. ROTTERDAM (ANP) Mét ingang van vandaag zul len de maximumprijzen voor zware stookoliën worden ver laagd met f 1,60 per 1000 liter- kilogram. De gezamenlijke oliemaat schappijen hebben hiertoe be sloten in het kader van het bestaande systeem van de maximale prijzen van vloeiba re brandstoffen. Dit heeft het Amerikaanse opperbevel in Saigon meegedeeld. Een van de overspanningen kwam in de rivier de Song Ma terecht. De brug ligt in Tahn Hoa, 30 kilometer ten zuidoosten van Hanoi. Normaliter moet alle vervoer van betekenis per spoor en per auto in de richting van de gedemilitariseerde zone deze brug passeren. In militaire kringen zei men dat de Amerikaanse bommen door radar, infrarode of laserstralen kunnen zijn bestuurd, maar men wilde geen bijzonderheden geven. De gevechten in Zuid-Viet- nam zijn in het weekeinde weer opgelaaid. De stad Kontoem is hevig door de noordelijken aan- (Van onze redaotie buitenland) BELFAST Het geweld heeft opnieuw zijn weg gevonden in Noord-Ieriand. Op zaterdag en zondag zijn één Britse soldaat en zes burgers gedood en meer dan 70 personen gewond, onder wie vrouwen en kinderen. De incidenten ontstonden kort na de explosie van een bom voor een café in de katholieke wijk Ballymurphy van de hoofdstad Belfast. De bom was verborgen in een geparkeerde auto. In het café zaten honder den mensen via de televisie de voetbalwedstrijd West-Duits- land-Engeiaml te volgen toen door de explosie de zoldering naar beneden kwam. De aanslag, de ernstigste die sinds maanden tegen katho lieken gericht is, had als re sultaat minstens 70 gewonden, van wie zeven ernstig. De aanslag werd gevolgd door sporadisch geweervuur, volgens enkele getuigen afkom stig uit de naburige protestant se wijk. Niemand schijnt daar bij te zijn geraakt en het ver boden Ierse Republikeinse Le ger kon weer getuigen van zijn rol als „beschermer" van de katholieke minderheid door met auto's tientallen voorbij gangers in veiligheid te bren gen. Daarna ontstond een vuur gevecht, dit keer tussen schut ters van het IRA en, naar het schijnt protestantse sluipschut ters. Intussen waren Britse solda ten, in de wijk aangekomen om de orde te herstellen, slaags geraakt met jongelui die hen met stenen bekogelden vanach ter haastig opgerichte barrica den. Tijdens de schotenwisse ling die volgde werden een sol daat en twee burgers dodelijk geraakt. Enige uren later was de wijk Ballymurphy geheel verlaten maar sluipschutters gaven van tijd tot tijd van hun aanwezig heid blijk. In de rest van de stad was het rustig en stil. De vierde dode van de dag werd geregistreerd in Londonderry: het ging om een jongen van 7 jaar die door een kogel in de borst werd geraakt en na aan komst in een ziekenhuis bleek te zijn overleden. Zaterdagavond laat vond men de lijken van twee burgers in Ballymurphy. Zé zijn vermoe delijk gevallen tijdens de scho tenwisseling na de aanslag op het café. Gisteravond werd in Ballymurphy een burger dood geschoten. Het Britse leger heeft zon dagavond meegedeeld dat Brit se troepen in Belfast een wig drijven tussen rooms-katholie- ken en protestanten die al de hele dag in een vuurgevecht zijn gewikkeld. Eerder op de avond was ge meld dat bij het gevecht zeker één dode en één gewonde zijn gevallen. MADRID (ANP) Las Palmas heeft zondag zijn laat ste wedstrijd voor de Spaanse voetbalcompetitie tegen Saha- dell met vijf invallers moeten spelen. Toen de ploeg zaterdag vanaf de Canarische Eilanden op het vliegveld van Madrid aankwam, werden vijf spelers door de douane in hechtenis genomen wegens smokkel. Bij een controle werden do zen transistor-radio's en siga retten, die op de Canarische Eilanden veel goedkoper zijn omdat er geen belasting over behoeft te worden betaald, in beslag genomen. Overigens won Las Palmas met inval lers de wedstrijd tegen Sa badell met 10. gevallen. Zij wordt door een Noordvietnamese divisie om singeld. De Amerikaanse en Zuid- vietnamese autoriteiten zouden geweigerd hebben bijna 10.000 vrouwen en kinderen in Kon- toem te evacueren, zo is in be trouwbare kringen vernomen. De reden is, dat het vrouwen en kinderen zijn van 3000 mi- liciëns uit de bergen, die een belangrijke rol moeten spelen bij de verdediging van de stad. De autoriteiten weten, dat deze miliciens alleen goed vechten als hun gezinnen in hun om geving zijn. Men vreest, dat zij hun wapens zullen wegwerpen als hun gezinsleden worden ge- evacueerd. Het garnizoen van An Loc houdt nog steeds stand ondanks nieuwe beschietingen en storm lopen van de noordelijken. In het noorden van Zuid- Vietnarn hebben Zuidvietname- se strijdkrachten gisteren hun tweede tegenaanval onderno men. Het waren troepen die tien kilometer ten westen van de stad Hoe-é zijn afgezet door Amerikaanse helikopters. De Noordvietnamezen en Vietcong zouden de berichten van dat front zijn. verwarrend en spre. ken elkaar tegen enige grond hebben moeten prijsgeven. De Zuidvietnamezen zouden tot dichtbij de vuurbasis Bastogne zijn opgerukt, die 29 april in handen viel van de noordelij ken. Inmiddels is het zesde Ame rikaanse vliegkampschip, met voornamelijk helikopters aan boord, in de Golf van Tonkin aangekomen. Het is de Okina wa. Verdere ontwikkelingen rond de kwestie-Vietnam: De mijnen die de Ameri kaanse luchtmacht voor de Noordvietnamese havens heeft gelegd zijn zo ingesteld dat zij zichzelf de-activeren voor pre sident Nixons besprekingen op 22 mei in Moskou beginnen, zo schrijft de New York Times zondag. Het blad zegt het nieuws van „verantwoordelijke bronnen" te hebben. De de-ac tivering zou zowel permanent als tijdelijk kunnen zijn. Het Parijse dagblad Le Fi garo zegt dat. de VS tijdens het bezoek van Nixon aan Moskou geen bombardementen met B. 52's op Noord-Vienam zullen uitvoeren. Een opinie-onderzoek (Har ris Poll) in Amerika wijst uit dat 59 procent der ondervraag den het eens is met het besluit van president Nixon de Noord vietnamese havens door mijnen af te sluiten. Het wrak van de auto van het verongelukte Belgische echtpaar. (Van onze redactie binneland) GILZE-MIDDELBURG Een verkeersongeluk op de weg tussen Gilze en Alphen heeft zaterdagmiddag het le ven gekost aan een Belgisch echtpaar en een van hun kin deren. Door onbekende oor zaak was hun auto van de weg geraakt en tegen een boom terecht gekomen. De ouders - Paul (36) en Leonardi (35) Zillens uit Sont Lambert werden op slag gedood. Hun dochtertje Kath- rien (10) overleed zaterdaga vond in een ziekenhuis in Til burg. Daar ligt ook een twee de kind van het verongelukte echtpaar, het achtjarig zoontje Peter. Het jongetje is levens, gevaarlijk gewond. Over zijn toestand kon gisteravond nog niets met zekerheid gezegd worden. De wagen van het Belgische gezin was zo zwaar bescha digd dat de brandweer van Gilze eraan te pas moest ko men om de slachtoffers uit het JAPAN MOET op de een of andere manier betrokken wor den bij de dialoog tussen de Europese Gemeenschap en de VS. Dit heeft de Amerikaanse permanente vertegenwoordiger bij de EEG, J. Robert Schaet- zel, te Brussel bepleit. MET ENKELE ambtenaren van zijn departement is minis ter Udink van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening zondagmiddag van Schiphol naar Londen vertrokken voor een driedaags bezoek aan En geland. wrak te bergen. In het Gasthuis-ziekenhuis ln Middelburg overleed in de nacht van zaterdag op zondag de 51-jarige L. Dees uit Phili- pine. De heer Dees werd vrij dagmiddag zwaar gewond, toen bij op de Koudekerkse- weg met zijn VW-busje door onbekende oorzaak tegen een personenwagen botste. Twee doden vielen te be treuren bij een ongeluk in de Brabantse plaats Nistelrode. Naar de politie vermoedt in een slip. Na omgeslagen te zijn, ramde de auto in volle vaart een boom langs de weg. De 18-jarige bestuurder en zijn 17-jarige verloofde waren op slag dood. Een 9-jarig neef je werd zwaar gewond. Bij verkeersongelukken el ders in ons land kwamen nog eens vier mensen om het le ven. (Van onze sportredactie) ARNHEM VOLEN- DAM De spannende strijd om degradatie uit de eredivisie is gestreden. Met een gelijkspel tegen FC Twente verhuisde Vo- lendam naar de le divisie en Vitesse ging dezelfde weg door een nederlaag in de wedstrijd tegen NEC. Sensatie was er in de vaderlandse wielrennerij want de grillige vedette Fedor den Hertog stapte uit Olympia's Toer. „Blij dat we dat mispunt kwijt zijn", reageerde zijn ploegeleider (Zie voor dit en ander nieuws onze sportbijlage) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een breuk in een afvalwaterleiding van de Nederlandse Stikstofmaatschappij (NSM) in Sluiskil, heeft afgelopen weekend voor paniek gezorgd onder een groot aantal sportvissers in de Kanaalzone. Als gevolg van de breuk stroomden vrijdagavond laat grote hoeveelheden verontreinigd water via poldersloten in de Spuikreek en de Otheense Kreek. Door het afvalwater Is een groot aantal vissen gestorven. Hoe groot de omvang van de schade precies is, kon zaterdag moeilijk worden vastgesteld, maar de schattingen liepen nogal uiteen. De oorzaak van de breuk is volgens de direc tie van de NSM niet be kend. De moeilijkheden ontston den in een gedeelte van de afvalwaterleiding, waar deze buiten het fabrieksterrein on der de spoorlijn achter het fa briekscomplex doorgaat. Vol gens directeur ir. S. Martorana van de Stikstofmaatschappij was de breuk in de leiding vrijdagavond om elf uur gere pareerd en is er vanaf die tijd geen vuil water meer wegge stroomd. De afvalwaterleiding Kanaalzone is van de proble men bij de NSM niet op de hoogte gebracht, zo bleek za terdag, omdat de moeilijkhe den zijn ontstaan in een deel, dat toebehoort aan de Stikstof- fabriek. Deze leiding geeft wel aansluiting op de grote afvalwaterleiding voor de Ka naalzone. Het hoofd van de technische dienst van de AWL, de heer A. Krols, gaf zaterdag als commentaar: „Dat er grote hoeveelheden afvalwater ont snapt zouden zijn lijkt me wel overtrokken. Zoveel gaat er nu ook weer niet door die leiding. Wij hebben van de moeilijkheden in ieder geval niets gemerkt. Het is wel juist dat het afvalwater via polder sloten in de Spuikreek kan komen". Over de samenstelling van het afvalwater van de NSM heeft de heer Krols geen me dedelingen willen doen. Overi gens was van de vissterfte za terdagavond nauwelijks iets te zien. In de buurt van het dorp Spui dreven wat dode vissen en ook verder op de Kreek kwamen beperkte hoeveelhe den, voornamelijk kleinere vissen, voor, die aan de opper vlakte dreven. Woordvoerders van de hengelverenigingen Oni in Terneuzen en Goa in Axel toonden zich overigens In verband met Pinksteren wordt de afsluittjjd voor advertenties in onze editie van dinsdag 23 mei a.s. gewijzigd. Deze tijd is gesteld op vrij dag 19 mei a.s. om 12.00 uur. Advertenties voor 23 mei die te laat in ons bezit komen worden automa tisch een dag later ge plaatst. De advertentieafdeling is zondag 21 mei telefonisch niet te bereiken. Wel op maandag 22 mei van 19.00- 22.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De hartbe- wakingsapparatuur voor een «nbulance van de Bossche GGD, welke werd geschonken door de Nederlandse Vereni ging van Lijders aan Hart- en Vaatziekten, heeft tijdens de eerste voetbalwedstrijd waar bij hij was gestationeerd al zee:- goede diensten bewezen. D„t was gisteren tijdens de wedstrijd FC Den Bosch - Ajax. Een 61-jarige bezoeker kreeg daar een zware hartaan val. Dokter Bootz, directeur van de GGD, constateerde dat de man klinisch dood was. Met behulp van de defibrilator uit de ambulance werden hem drie impulsen gegeven, terwijl bovendien kunstmatige adem- hafing werd toegepast. Dat had tot resultaat, dat de man bij bewustzijn in het Groot Binnen Ziekengasthuis kon worden afgeleverd. Hij is daar direct opgenomen in de hart- bewakingsafdeling. Voorzitter H. Fievet van de hartpatiën tenvereniging toonde zich gis teravond bijzonder verheugd, dat nu ook de Bossche GGD dank zij acties van zijn vere niging over een hartambulance beschikt en dat die al zo snel goede diensten heeft kunnen bewijzen. niet al te ongerust. Het vissei- zoen is trouwens nog niet be gonnen, zodat sportvissers van de vissterfte nog maar weinig last hebben gehad. Dat sommi gen van hen zich wel wat bezorgd maakten komt onder meer ook door het feit, dat de visclubs zich vaak vee) moeite getroosten om de visstand op peil te houden. DEN HAAG (ANP) De 22-jarige Emilius F, Feller, af komstig uit het district Coro- wijne in Suriname, is het af gelopen weekeinde In zijn huurkamer in Den Haag dood gestoken. Feller, -dlie sinds kort in een huis aain de Bazarstoaiat woon de, dat is ingericht voor bui tenlandse werknemers, voor namelijk Tunesiërs, was in ons land werkzaam als kok en als basketbalspeler. De politie heeft de indruk, dat de moord tussen zaterdagmorgen en zon dagmorgen is gepleegd. Een re latie wam het slachtoffer heeft zondagmiddag het lijk ont dekt. De politie trof het lichaam vam Feller, die alleen een on derbroek aanhad, a'am in een hoek wam de zit-slaapkiaimer onder een deken. In de borst en de buik werden tenminste titen verwondingen aangetrof fen, wiaarwam de politie veron derstelt, dat ze met een me» zijn aangebracht. Het onder zoek kwam moeilijk op gang, doordiat de man, die de politie had gealarmeerd, eerst later zijn identiteit onthulde. In het belang van het onderzoek kon de politie ower hem geen bij zonderheden meedelen. (Van een onzer verslaggevers) DODEWAARD De kern energiecentrale van Dodewaard krijgt een extra inspectie beurt. Alle aansluitingen zul len nauwkeurig bekeken wor den om zeker te weten dat er geen scheurtjes in zitten. In overleg met de autoritei ten heeft directeur ir. R. van Erpens Royaards van de GKN (Gemeenschappelijke Kern energiecentrale Nederland) be sloten de centrale voorlopig stil te leggen. Hoe lang dat zal duren, kon hij gisteravond nog niet zeggen. Het nieuwe onderzoek is het vervolg op de recente ontdek te oneffenheden aan een buis je, dat water terugvoerde naar het reactorvat. Dit man kement is verholpen, maar bij nader onderzoek zijn in het verwijderde materiaal fouten gevonden. „Wat scheurtjes en een scheurtje dat nog niet door was", verklaart ir. Vam.' Erpers Royaards. „Volgens ons zit het gedeeltelijk in de fa- bricageprocedure en ook voor een deel in het materiaal. Een fabricagefout is mogelijk, maar we kunnen dat nog niet zeggen. We weten het nog niet precies".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1