VANDAAG BEGRAFENIS VAN TWEE FRIESE We zijn nog geen stap verder Gratis reizen IN ZUIDEN BIJNA 3000 ARBEIDSPLAATSEN WEG Meeste ontslagen dit jaar in metaalindustrie Onbekende verklaart meisje in krant dood KLAS KROOST DRIE LEDEN UIT BREDAAS GEZIN OMGEKOMEN CNV wil af van inkomensgrens OPINIEPEILING EEN LACHERTJE Unieke beenmergtransplantatie in Leiden )e>relFü 2 dagen in mei op uw 65+kaart „NAAR DRAAGKRACHT WORDT NU NIET GEKEKEN" HET WEER IN EUROPA Eindhovense busdienst binnen zes uur normaal Premier Rhodesië binnenland buitenland MR. LUNS OVER VEILIGHEIDS CONFERENTIE voordelig uit met NS Soehdrto vandaag naar Japan panty m de ragfijne panty in de gele verpakking IN DOL A FUSIE Ongeluk op de Grevelingendam Apollo-capsule beschadigd Meer vermisten in zilvermijn 13 Dinsdag 9 mei 1972 AMSTERDAM (ANP) Hangende het verdere onder zoek is de 14-jarige Frits van der W. uit Damwoude, die vrijdagavond twee meisjes in een tochtsloot om het leven bracht, op een geheim adres ondergebracht. Zijn beide slachtoffertjes zullen vandaag worden begraven. De 7-jarige Maria de Witte, die uit een katholiek gezin stamt, zal in Dokkum vanuit de r.-k. kerk aldaar ter aarde worden besteld; de 5-jarige Boukje de Jong zal haar laat ste rustplaats krijgen in Dam woude zelf na een dienst in de gereformeerde kerk. Beide meisjes waren de oudste uit gezinnen van twee kinderen. „De jongen heeft drie huis houdens in het ongeluk ge- elkaar aan liggende dorpjes Akkerwoude, Murmerwoude en Dantumawoude samenge voegd. stort", aldus wachtmeester S. Visser van de rijkspolitie in Damwoude. „Hij is de jongste van 5 kinderen en is goed uit de kluiten gewassen. Ik kende hem wel. Op het oog zou je zeggen dat hij al boven de 16 was" Volgens hem kan de jongen in de tochtsloot onmogelijk echt hebben gezwommen. Er- ligt veel kroos en de sloot is voor zwemmen te vies en te ondiep. Hij moet kracht ge noeg hebben gehad om de bei de meisjes tegelijk met het hoofd onder water te kunnen duwen. Toen zaterdag langs de kant een damesslipje werd aange troffen en bleek, dat de dader had gepoogd ook de meisjes te ontkleden, gingen bij het in tensieve buurtonderzoek de gedachten uit naar een moge lijke fetisjist. Daarbij bleek, dat er van de waslijnen in Damwoude wel eens dameson dergoed verdween en in een van de tips werd een jonge man beschreven, die van de ze diefstal werd verdacht- Damwoude is een nog pas enkele jaren bestaande naam. Onder die naam zijn de tegen Frits van de W. woont in het voormalige Akkerwoude, zijn beide slachtoffertjes stamden uit Datumawoude. Hij kende ze niet. Zelf was Frits, die overigens uit een goed bekend staand gezin komt, al met de politie in aanraking geweest. Énkele jaren geleden werd hij met een clubje van andere kleine jongens betrapt op dief stallen van fietsen, geld en snoep. Zijn vader was in die tijd nog de brandstoffenliande- laar van Akkerwoude. Tegen woordig werkt dc vader in een broodfabriek in Broekster- woude. 99 DEN HAAG (ANP) „We zijn met de voorgestelde on derhandelingen over weder zijdse en evenwichtige vermin dering van de strijdkrachten nog geen stap verder geko men", zo verklaarde Navo-se- cretaris-generaal mr. J. Luns gisteren in Den Haag op een persconferentie. De Nederland se oud-minister voert zoals be kend besprekingen met de Ne derlandse regering. Dat men met de besprekingen over vermindering van de strijdkrachten niet verder is gekomen weet mr. Luns aan de weigering" van de Sovjet leiders om zijn voorganger bij de Navo, Manlio Brosio, voor een gesprek uit te nodigen. Manlio Brosio zou moeten on derzoeken wat de mogelijkhe den zijn voor dergelijke be sprekingen. Het uitblijven van een posi tieve reactie op de missie Bro sio zou kunnen wijzen, aldus de heer Luns op een negatieve houding tegenover het nemen van praktische ontwapenings maatregelen in weerwil van al le propaganda over ontspan ning. (ADVERTENTIE) In mei kunt u met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 3,11,20 en 23 mei). Laat aan 't loket uw 65—kaart afstempelen en stap in. Voor le klas betaalt u max. f 4.- bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart voor de halve prijs van een enkele reis. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f 75.- Driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f 30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) meebrengen. Vraag de folder aan 't loket. 2$Ès ARNHEM (ANP) De 20-jarige Loes van de Pol uit Arnhem heeft het afgelopen weekeinde in een plaatselijk dagblad haar eigen overlijdens bericht gelezen. De ad vertentie was doorgebeld en zaterdag geplaatst. Zij en andere familieleden hebben geen idee wie de advertentie heeft opge geven. Er staan in de overlij- densaankondiging, die begon met „heden over leed tot onze diepe droef heid mijn lieve dochter, zuster, tante, nicht" wel enige onjuistheden. Als leeftijd van het meisje werd vermeld 22 jaar en ook niet alle voornamen kloppen. De familie Van de Pol heeft nog geen aangifte gedaan. (Van onze soc. eeon. redactie) DEN HAAG In het eerste kwartaal van dit jaar zijn de meeste ontslagen in de metaalindu strie gevallen: 2134. In deze bedrijfstak gingen in de periode januari tot en met maart 1972 19 bedrijven dicht en werden er 49 ingekrompen. In totaal verdwenen er in de eerste 3 maanden 8090 ar beidsplaatsen tegen 5236 in dezelfde periode van 1971. In totaal gingen er vorig jaar 24.217 arbeidsplaatsen verloren. DJAKARTA (RTR) Pre sident Soeliarto van Indonesië vertrekt vandaag voor een of ficieel bezoek van vijf dagen naar Japan. (ADVERTENTIE) Ënka'sheer' Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer bekend ge maakt. Tjjdens het debat over de sluiting van de AKZO-ves- tigingen in Breda en Em-mer- compascuum had hij de Kamer beloofd een overzicht te geven van de collectieve ontslagen, die het gevolg zijn van bedrijfs sluitingen en -inkrimpingen. In het zuiden van ons land blijken in het eerste kwartaal de meeste ontslagen te zijn ge vallen; 2927. Het westen volgt als tweede met 2318, op de voet gevolgd door het oosten met 2193. In het noorden van het land zijn in de eerste 3 maan den 652 arbeidsplaatsen verlo ren gegaan. Na de metaalindustrie komt de textielindustrie als bedrijfs tak, waarin veel ontslagen zijn gevallen: 1202. Voor de overige bedrijfstakken, waar in het eer ste kwartaal collectieve ontsla, gen zijn gevallen, zien de cij fers er als volgt uit: kledingindustrie: 688 leer-, rubber-, plastic-indu strie: 580 voedings. en genotmiddelen industrie: 493 bouwnijverheid: 399, hout verwerkende industrie: 235 en bouWmaterialenindustrie: 99 papierindustrie: 151 grafische industrie: 119 overige bedrijfssectoren: 1858 De reeds geruime tijd onbe vredigende gang van zaken bij de elektrotechnische fabi-ieken van Hagemeijer en Co's Han delmaatschappij N.V. in Rijs wijk (ZH) en in Utrecht is aan- leiding geweest tot een onder zoek, aldus deelt de raad van bestuur mee. Over dat onderzoek is een rapport opgesteld. Zowel de vakorganisaties als de onderne mingsraden van beide bedrij ven zijn inmiddels van de in houd van het rapport op de hoogte gesteld. Over de inhoud daarvan zijn besprekingen gaande. Het gaat om de N.V. Indu striële Onderneming W. H. Braskamp, dochteronderneming van Indola N.V. in Rijswijk en om Indola Electric in Utrecht. In beide fabrieken samen, waar voornamelijk ventilatoren wor den geproduceerd, werken in totaal ongeveer zevenhonderd mensen. Een beslissing over de onver mijdelijk te treffen maatrege len zal binnen veertien dagen worden genomen. De Nederlands Bontweverij N.V. in Enschede heeft in be ginsel overeenstemming be reikt over het verkrijgen van alle aandelen van de N.V. Eu rocover en de N.V, Fibro-Tex. De fusiegedragsregels zijn in acht genomen en de vakorgani saties en de ondernemingsraden hebben zich over deze fusie po sitief opgesteld, aldus een be richt van de Nederlandse Bont weverij. Van de samenwerking zal het personeel in totaal. 1000 man geen nadelige ge volgen ondervinden. In het Wassenaarse dierenpark heeft een Tanrok wijf.je mogelijk het wereld record zoogdierengeboorten gebroken-door in één worp niet minder dan eenendertig kinderen ter wereld te brengen. Op de foto moeder Tanrok met haar complete klas kroost. Een tanrok is een insekteneter met borstelhaar, die in de vrije natuur op Madagaskar wordt aangetroffen. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Gistermor gen om vier uur pas slaagde de rijkspolitie van Bruinisse erin achter de identiteit te ko men van de slachtoffers van een gecompliceerd ongeval, dat zondagavond plaatsvond op de Grevelingendam en waarvan -we in dc krant van gisteren al melding maakten. Het bleken de 36-jarige Bre dase architect ir. Paul M. Bun nik, zijn vrouw de 28-jarige M. E. Bun nik - Vos, hun 7- jarig zoontje Jeroen en de 18- jarige Hagenaar P. J. Rath te zijn. Van het gezin Bunnik over leefde alleen het 6-jarig doch tertje Annemarieke het ongeval. Zij werd met ernstige verwon dingen overgebracht naar het Dijkzigtziékenhuis in Rotter dam. Er vielen verder nog vier gewonden, allen uit Den Haag, die zijn overgebracht naar het Rode Kruis-zieken- huis in Zieari-kzee. De rijkspolitie is er tot op heden nog steeds niet achter wat er nu precies is gebeurd, ail denkt men aan een verkeer de inhaalmanoeuvre. De 35-jarige Spaanse arbei der - J. Castillo uit Breda is gisteren overleden aan de ge volgen van een verkeersonge luk. Op 5 mei raakte de auto waarin hij zat, in Haren (N.B.) van de weg en botste tegen een boom. Een 2-j-arig jongetje dat in die auto zat overleed toen ter plaatse. SAN DIEGO (UPI) Tij dens het aftappen van reste rende brandstof uit de Apollo 16-cabine, waarmee de astro nauten Young, Duke en Mat- tingly op 27 april van een reis van elf dagen naar de maan op aarde terugkeerden heeft zich een explosie voorgedaan. Vijf personen werden gewond. De cabine liep lichte schade op. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Na een dag zoeken verkeren de Eindhovense recherche en brandweer nog in het ongewisse over de oorzaak van de brand, die gistermorgen de garage met 32 bussen van het Eindhovense stadsvervoerbedrijf verwoestte. De veronderstelling dat er kortsluiting is ontstaan, is het meest waarschijnlijk. Zes uur nadat het vuur voor het begin van de dienst het ge hele bussenpark en de technische outillage had vernield, func tioneerde het busvervoer in Eindhoven alweer normaal. Directeur L. Hortensius van de Zuidooster, die het Eindhovense stadsver voer onder auspiciën van de gemeente en in partnership met de BBA en de EMA verzorgt, had toen al via de NS-inkoöpcom- missie twintig nieuwe stadsbussen besteld, welke in juli kunnen worden geleverd. Voorlopig behelpt men zich met van andere bedrijven geleende bussen. De schade bedraagt rond twee miljoen en wordt door verzeke ring gedekt. (Van onze soc. econ. redactie) UTRECHT De inkomensgrenzen, die o.a. gelden voor het vallen onder het verplichte ziekenfonds (momenteel 18.800) en voor het in aanmerking komen voor huursubsidie, moeten ver dwijnen. Er moet worden gekeken naar draagkracht. Normen moeten er komen op grond van het bedrag, dat men aan loon- en inkomstenbelasting betaalt. Dit stelt het Christelijk Na tionaal Vakverbond (CNV) in zijn gisteren'verschenen or gaan. 1 Het nu gehanteerde systeem van "^inkomensgrenzen is te on genuanceerd. Naar draag kracht, gezinsgrootte en zware persoonlijke lasten wordt niet gekeken. KELLOG (RTR) Het aantal vermisten als gevolg van een brand in de grootste Amerikaanse zilvermijn blijkt 58 te zijn, in plaats van 47 zoals aanvankelijk was ge meld. Tot dusver zijn 35 lij ken geborgen- Een op loon- en inkomsten belasting gebaseerd systeem acht het CNV mogelijk. Het wijst daarbij naar de voorstel len van de ministers Van Veen en De Brauw (onderwijs en wetenschappen) voor het hef fen van school- en collegegel den. In hun plannen wordt uit gegaan van het belastbaar in komen. De voorgestelde tarie ven zijn bijna even verfijnd als die van loon- en inkomstenbe lasting, al is de progressie min der sterk,, aldus het CNV. SALISBURY (RTR) Pre mier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren in een vraagge sprek voor de televisie ver klaard, dat er niet verder met Engeland zal worden onder handeld wanneer de uitspraak van de commissie Pearce „nee" is. Deze commissie heeft in Rho desië een onderzoek ingesteld naar de mening van het volk over de voorgestelde onafhan kelijkheidsregeling. Publikatie van het rapport Pearce wordt deze maand verwacht. Men neemt aan dat de conclusie een „massaal" nee zal zijn. Smith zei dat zijn regering de bepalingen van de overeen komst zal uitvoeren wanneer Engeland dat van zijn kant ook doet. Wanneer het antwoord ,,nee" zou zijn, bevindt Rho desië zich toch in een „onein dig sterkere positie" tengevolge van de in november gesloten overeenkomst. De opiniepeiling van de commissie Pearce vond hij LEIDEN (ANP) In het Academisch Ziekenhuis in Leiden is bij een 18-jarige patiënt een beenmergtrans plantatie uitgevoerd, waar bij dc donor niet verwant was aan de patiënt. Voor zo ver bekend, is het voor het eerst ter wereld dat - naar het zich laat aanzien met succes - een dergelijke trans plantatie met een niet-ver- wante donor heeft plaatsge had aldus een woordvoerder van het Academisch Zieken huis. De patiënt werd reeds ge ruime tijd behandeld wegens een zogenaamde aplastische anemie (een plotseling op houden van de functie van het beenmerg, geen aanmaak van bloedlichaampjes en bloedplaatjes). Zonder been mergtransplantatie was de kans op herstel uitgesloten. Tot nog toe werden been mergtransplantaties met eni ge kans op succes uitsluitend mogelijk geacht, indien de donor verwant was aan de patiënt. Omdat in het onder havige geval de patiënt door vele bloedtransfusies afweer- stoffen had gevormd tegen al zijn familieleden, konden geen verwanten als donor Fungeren. Van de kennis van de transplantatiebiologie is toen gebruik gemaakt om met be hulp van de in Leiden geves tigde internationale organisa tie voor orgaantransplantaties Eurotransplant een potentieel niet verwante donor met ge lijke weefselgroepen (hla- groepen - dit is human leu cocyte antigen) te vinden. Dank zij de medewerkir. can de Scandinavische zu: :erorganisatie Scandiatran; plant werd deze gevonde bij Aarhus in Denemarker Deze man verklaarde zie bereid als donor te fungeren Begin vorige week wen bij hem in het Leidse Acade nische Ziekenhuis overigen' zonder dat hij hier noemens waardig last van had, been merg afgenomen. De trans plantatie kon daarna wor den uitgevoerd. Het transplantatieteam be- ,ond uit prof. dr. J.J. van lood (hoogleraar in de immu- io-hemathologie) en dr. B. peck (hematholoog) mei •edewerking van dr. J.G ernisse, hoofd van dc loedbank van het Acade lisch Ziekenhuis. De patiënt, die vrijwel stc iel wordt verpleegd, maak xet thans goed. Of de (rail- jlantatie een definitief sue ces is, kan echter pas ove twee tot drie weken worde gezegd. een volslagen farce, „een van de belachelijkste dingen die ik in mijn leven heb meege maakt" Max. temp. Aberdeen zw. bew. 12 Athene licht bew. 21 Barcelona onbew. 17 Berlijn licht bew. 18 Bordeaux zw. bew. 24 Brussel onbew. 21 Frankfort zw. bew. 23 Genève licht bew. 22 Helsinki onbew. 11 Innsbruck half bew. 20 Kopenhagei onbew. 17 Locarno half bew. 19 Londen regen 18 Luxemburg zw. bew. 22 Madrid half bew. 23 Malaga onbew. 20 Mallorca licht bew. 18 München zw. bew. 19 Nice zw. bew. 19 Oslo zw. bew. 18 Parijs zw. bew. 22 Rome licht bew. 20 Split licht bew. 22 Stockholm onbew. 13 Wenen zw. bew. 21 Zürich onweer 20 15 Over het weekeinde gespro ken, in Belfast wandelde een man, die gewapend was, een café in het centrum binnen, zette achteloos een pakje op de toog en verspreidde het gerucht dat de aanwezigen maar het beste konden ver dwijnen. •k Iedereen stormde daarop naar buiten en enige tijd later klonk een zware ontploffing en had Belfast weer een café minder. Van de ongeveer 600 cafe's in Belfast zijn er nu sinds drie jaar geleden de politieke en godsdienstige strijd oplaaide, al ruim 120 geheel verwoest door branden of ontploffin gen. k De man met het pakje is niet meer gezien. Dergelijke lieden behoren tot het zeldzame slag volk dat kasteleins liever kwijt dan rijk zijn. Hoewel, ieder (verkocht) pilske is er een. Het is een wat lugubere me thode om van een overvaller af te komen, maar de Ameri kaanse democratische senator William Proxmire slaagde er toch maar in. Twee mannen hielden. Prox mire aan in Washington en zeiden tegen hem: „Geef je tas of we schieten je hoofd eraf". k Proxmire gaf ten antwoord: „Ik heb toch nog maar drie maanden, te leven. Ik heb kan ker, haal de trekker maar over". k Waarop het de overvallers dun door de broek liep en zij afdropen. ,,lk weet niet wacir- om ik juist zo handeldeni dus de senator„maar als iè- dereen zou doen wat ik ge*, daan heb, zou er geen toe komst meer zitten in het ro- versberoep". De., gouverneur des konings in Antwerpen vertelde afgelo pen zaterdag en daar waren heel wat collega's van me bij dat hij onlangs op een con gres was geweest in New York. Onderwerp: het milieu. En aan het woord een 70- jarige prof., die deze laatste (historische) woorden sprak: „1 remember the time when the air was clean and sex was dirty". Ik begrijp best waarom Nixon kwaad is. Hij had een ambitieus programma en daar komt geen donder van te recht. Vietnamisatie werd Noard- vietna.misa.tie en dat was d* bedoeling niet. En ik moet die man toch maar weer even goede raad geven, voordat-ie zich weer allerlei rare dingen in het hoofd haalt: de Amerikaanse soldaten zijn echt het veiligst buiten Vietnam. Aftaaien met die hap, dus zo herinner ik me uit mijn tijd in het groen. Gegroet. MERUN (ADVERTENTIES) 1

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9