RECREATIE LANGS ZEEUWSE MEER STUDIE-OBJECT Hondenhotel Pauluspolder HERDENKING VAN DALE Elcemel Vlissingse badstrand is voortaan gratis Met de bus naar zwemles VERPLAATSBAAR LOKAAL VOOR WOONWAGEN KINDEREN Gemeenten: afsluiting Oosterschelde gaat door m WIJZIGINGEN IN BEHEER ONGELUK VRASENE •beter voor de lijn •goed voor hart en bloedvaten ►eneven lekker in de koffie Nu: recepten biU Auto botst op lichtmast Boven normaal In Sluis Service DIEFSTAL LAAT ONTDEKT TOTAL-LOSS Gepacht Reputatie Bloesemrit van Paardebloem Uzendijke Er wordt nog hard ge werkt in de Pauluspolder op nummer 29: de komende va kantiemaanden verwacht de heer Simons zijn eerste „gas ten". (Van onze correspondent) TERNEUZEN De 26-jari- ge te Sas van Gent wanende soldaat C. P. v. H. reed in de naoht van zjondag maandag met zijtn auto tegen een licht mast nabij de Zeesluis te Terneuzen. Lichtmast en auto liepen zeer zware schade op. De militair werd gewond en naar het Elisabemziekenhiuis te Sluiskil gebracht. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE „Iedereen wil tegenwoordig met vakantie, maar de meeste mensen weten geen raad met hun hond. Daarom worden er in de zomermaanden zoveel honden losgelaten". Dit zegt J. C. Simons, Brabander van origine, maar sinds lange tijd woonachtig in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. In Pauluspolder. Bij Stoppeldijk is hij uit liefhebberij een hondenkennel annex pen sion begonnen. Het weeroverzicht voor woensdag en donderdag, opge steld door het KNMI op maan dag om 18.00 uur: plaatselijk een regen- of onweersbui, ook zonnige perioden. Temperatu ren meest boven normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: aantal uren zon: 2 tot 9, min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal, max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent. Voor donderdag: aantal uren zon: 3 tot 13, min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, kans op een diroge periode van min stens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. waterstanden DEN HAAG (ANP) Kon stanz 285 (onv), Rheinfelden 214 (min 9), Straatsburg 210 (onv), Plittersdorf 351 (min 4), Maxau 407 (min 9), Plo- chingen 138 (plus 5), Mann heim 225 (plus 5), Steinbach 125 (plus 5), Mainz 233 (plus 12), Bingen 129 (plus 8) Kaub 148 (plus 10), Trier 249 (onv), Koblenz 150 (plus 2) Keulen 104 (plus 4), Ruhrort 253 (min 4), Lobith 878 (min 8), Pannerdense kop 858 (min 8), Nijmegen 681 (min 9), IJs- selkop 831 (min 9). Eefde IJs- sel 361 (min 6), Deventer 245 (min 3), Borgharen 3905 (plus 8), Belfeld 1108 (plus 10), Gra ve beneden de sluis 506 (pl. 3). Hoogwater Morgen, woensdag 10 mei. Bergen op Zoom: 0.47 en 13.21 Hansweert: 0.09 en 12.49 Terneuzen: 12.16 Vlissingen- 11.41 Wemeidinge: 0.37 en 13.11 De kennel is nog lang niet klaar. Er zal nog heel wat werk verzet moeten worden, alvorens de heer Simons aan de maximum-capaciteit van zijn honden-hotel toe is. De komende zomer hoopt hij afhankelijk van de omvang van de aangeboden dieren tussen de 13 en 20 „gasten" te kunnen herbergen. Het hoog seizoen voor zijn branche ver wacht deze liefhebber in de maanden jomd en juli. „Er is op het gebied van hondenpen sions eigenlijk niet veel in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen", vertelt hij. „Het is geen won der dat veel mensen niet we ten, waar ze in hun vakantie met hun huisdieren naar toe moeten". Daarom wil hij in ieder geval aan dit probleem iets gaan doen, daarbij ge steund door zijn echtgenote. Zij zegt: „Die dieren moeten toch evengoed vakantie hebben. Daarom willen we dat ze goed verzorgd achterblijven. We hebben hier rond het huis volop ruimte waar we met de honden kunnen spelen: want we behandelen ze als onze ei gen kinderen". Over zes weken verwacht het echtpaar over alle vergun ningen te beschikken, die men nodig heeft voor de kennel. Het duurt nog zo lang, omdat alle aanvragen over veel schij ven moeten lopen: behalve de gemeente komen er ook het rijk en de provincie aan te pas. Behalve het verzorgen van honden van vakantiegangers, fokt het echtpaar Simons zelf ook honden. Wat men in de toekomst in ieder geval niet wil is een asiel maken van de kennel. „Dat is bepaald onze bedoeling niet", vertelt de heer Simons, „ik ga geen honden van de straat ophalen, want je weet nooit wat voor ziektes je daar mee binnenhaalt, En dat kun je toch niet verantwoorden tegen over de mensen, wier hond je tijdens de vakantie een aantal dagen onderdak ver leent" (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De Zeeuwsch- Vlaamse gemeente Sluis gaat vrijdag 19 mei de 100e sterf dag herdenken van Johan van Dale, hoofdonderwijzer en archivaris te Sluis, die rui me bekendheid kreeg als grondlegger van het groot woordenboek der Nederlandse Taal. Op het monument dat ter ere van Van Dale in 1924 op de stadswallen van Sluis is opgericht, vindt een kransleg- ging plaats. In de gothische raadzaal van het stadhuis volgt dan een academische zit ting, waar dr P.J. Meertens uit Amsterdam en prof. dr K. de Clerck uit Brugge zullen spre ken over de figuur en beteke nis van Van Dale. De rederij kerskamer d'Oranjebloem zal een toneelvoorstelling geven. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Dc ge meenten op Noord- en Zuid- Beveland gaan er vanuit dat de Oosterschelde in 1978 zal zijn afgesloten. Zij willen dan ook op niet al te lange termijn een inrichtingsplan voor de zuidelijke oever van het toe komstige Zeeuwse Meer op ta fel hebben. Zoals bekend zal dit meer. een der grootste bin nenmeren in Europa een be langrijke recreatieve functie krijgen. Nadat de gemeenten Goes en Kapelle al voor eigen reke ning enkele voorstudies voo,r „hun" deel de zuidelijke oever van het Zeeuwse Meer hadden laten verrichten, hebben de gemeenten onlangs gezamen lijk de Grontmij ingeschakeld met het verzoek een algemene voorstudie te/verrichten, waar aan alle Nederlandse gemeen ten iets zouden hebben. De voorstudie zal in twee fasen worden opgezet, zo heeft de Grontmij dezer dagen me degedeeld. De kosten van de voorstudie belopen in totaal 77.000 gulden, waarvan niim 50.000 gulden door het minis terie van CRM zal worden be taald. De rest van het bedrag moet door de gemeenten op Noord- en Zuid Bevel-and wor den opgebracht Goes en Kapelle hebben er enige tijd op gerekend, dat de kosten van hu-n eigen voorstu dies achteraf nog wel gesubsi dieerd kunnen worden door het rijk of de provincie. Deze hoop is echter ijdel gebleken. Er is een commissie gevormd, die de volgende stadia van het omvangrijke plan voor het Zeeuwse Meer zal begeleiden. Voorzitter van de commissie is de Goese wethouder J. P. Lin- denbergh. Goes zal in de trits van „Zeeuwse Meer gemeenten' de belangrijkste partner wor den, zoals stad dat ook reeds is in de club van Veerse Meer gemeenten. Het recreatiebeleid van gemeente Goes is bijzon der dynamisch. Zo krijgt de Goese raad binnenkort een voorstel tv behandelen om een slecht weer-voorziening van formaat ten behoeve van de recreatieve stichting. Het be treft het plan „de Hollandsche Hoeve". Een voormalige hof stede van die na-am zal het hart gaan vormen van een groot en veelzijdig recreatie gebied. Het gebouw de Hollandsche Hoeve bezit een centrale hal van bijna 500 vierkante meter groot, die bedoeld is als slecht weer-voorziening voor de re creanten. Ze zullen hier niet alleen bij slecht weer kunnen schuilen, maar ze zullen er ook ta-1 van speel-mogelijkhe- den vinden. Daarnaast kan de hal gebruikt worden voor va kantie-feesten, pop-concerten en diverse grote manifesta ties. Rondom de centrale hal ligt een aantal stallen. Deze zuEen worden ingericht als „padvin ders-centrum". Twee Goese padvindersgroepen en het pad- vindsters-gilde willen er graag gebruik van maken, Voor het uitvoeren van de eerste plan nen met de Hollandsche Hoeve is aan de ra-ad een krediet van 90.000 gulden gevraagd. De jaarlijkse exploitatie van het gebouw zal de gemeentekas ruim 4.000 gulden gaan kos ten. (ADVERTENTIE) De Zeeuwsch-Vlaamse vrachtwagen die bij het ongeluk betrokken was. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Op He melvaartsdag gaat het bad- bedrijf van de gemeente seizoen, zo vertelde ons gis- Vlissingen open. Het nieuwe teren de Vlissingse wethou der L. Fidelius, brengt en kele wijzigingen in het be heer van het strand. Het badstrand, dat als visite kaartje van Vlissingen wordt beschouwd, zal voor taan gratis toegankelijk zijn. De strandbewaking wordt verbeterd en een schoon maakploeg zal ervoor gaan zorgen, dat het gehele strandgebied, voor zover dit binnen het territoir van de gemeente Vlissingen ligt, zal worden schoongehouden. Een en ander is mogelijk geworden, doordat het ge meentelijk badbedrijf, dat voor het jaar 1972 een verlies van f 50.000,- op de exploitatie van het badstrand verwachtte, is opgeheven. Alleen enkele esentiële zaken, die tot het strandbeheer moeten worden gerekend, zoals de bewaking en het schoonhouden van het strand, mak-en nu nog een ge meentelijke zorg uit. Voor het schoonhouden alleeh is op de gemeentebegroting een bedra- van f 30.000,- uitgetrokken, f 10-000,- meer dan vorig jaar. Een deel van dit bedrag, aldus wethouder Filius, zal worden gereserveerd voor het geval er karweien moeten worden op geknapt, die niet tot het nor male strandonderhoud kunnen worden gerekend, zoals het opruimen van grote stenen en het verwijderen van olie. factor is beslist de voor velen te hoge toegangsprijs geweest, zo meent de heer Filius. Maar ook de reputatie, welke het strand kreeg door berichten over vervuiling van het zee water, hebben het Vlissingse visitekaartje een smet be zorgd. „Ten onrechte" meent de heer Filius. „Er heeft ons nog nooit een melding van een arts bereikt, dat iemand als gevolg van het zwemmen in zee b.v. huiduitslag of iets dergelijks had opgelopen". Het badstrand ondervond verder ook concurrentie van de gemeentelijke zwembaden. Een bijzondere service, waar mee Vlissingen dit seizoen de badgasten tegemoet wil tre den, bestaat uit een folder, waarin waarschuwingen wor den gegeven voor het roeke loos zwemmen in zee. Tevens is men begonnen met het uit zetten van een veilige zone voor de kust, welke gemar keerd wordt met oranje drij vers, Schotse blazen ge noemd. (Vervolg van pagina 1) De chaos was onvoorsteN baar. Over een grote afstand lag afval verspreid afkomstig uit de totaal vernielde vuilnis auto, waarvan de cabine to taal werd ingedrukt. Wegsto- mende olie en benzine veran derden het wegdek ter plaatse in een glimmende glijbaan, waarop politiemensen in de stank van benzinedamp en in de stromende regen zochten naar aanwijzingen, die iets zouden kunnen zeggen over de oorzaak. Over de wijze waarop het ongeluk is kunnen gebeuren bestond bij het parket gister middag al verschil van me ning. De zwaar beschadigde Ne derlandse vrachtwagen is om ongeveer half vier wegge sleept. Tot zolang werd het verkeer uit de richting Ant werpen over een rijbaan ge leid. Beide slachtoffers zijn ge huwd. Jeroom Kegels laat drie kinderen achter. '(Van onze correspondent) BRESKENS Bij een bot sing op het kruispunt Buiten west te Breskens zijn twee personenauto's totaal verni-eld en door kraanwagens wegge sleept. De personenauto be stuurd door A.J.W. uit Hoofd plaat kwam over rijksweg 58 vanaf de veerpont naar het ■kruispunt riiahting Schoondijke rijden. Op hetzelfde kruispunt kwam over de oude rijksweg van Breskens J.S. de B. uit Groede en verleende geen voorrang aan W. De B. werd naar het ziekenhuis te Oost burg overgebr-aaht. De gemeente Vlissingen trekt hoewel men is afge stapt van het weinig populaire systeem van entreegelden (f 0,75 p.p.) toch enige inkom sten uit de aanwezigheid van het strand. Een horeca-exploi- tant heeft het strandreservaat met het strandpaviljoen, met bijbehorend terras, gepacht en heeft ook de verhuur van de wisselcabines overgenomen. Het aantal bezoekers van het Vlissingse gemeentelijke badstrand is de laatste jaren geleidelijk teruggelopen. Een (Van onze correspondent) KAPELLE De landelijke bloem" te Kapelle heeft haar jaarlijkse bloesemrit door de bloeiende boomgaarden van Zuid-Beveland gehouden. De rit voerde door de omgeving van 's Gravenpolder, 's Heer Ab'tskerke en Nisse. Start en finish waren op het terreir van de heer D. Dees te 's Gravenpolder. Het parcours was 19 km lang en voerde langs de mooiste plekjes van dit deel van het bloeiende iiid-Beveland. In het gebouw „Amacitia' te Kloetinge reikte voorzitter G Timmerman 's avonds de prij zen uit aan de volgende win baars: Grote paarden: 1. A- en J. van Iwaarden (vrije deelna me) 2. I. Verploegh, M. de Raad en J. Poley (Reimers- waal), 3. mevr. Karelse, I. Kooiman (stal Schrier). Pony's: 1. Eric Oudeman en Jan Hoogstrate (Paarde bloem), 2. S. Markus en Ester Mo1 (Reimerswaal), 3. G. Zuidhof, A- Nijman en J. van Sabben (Weelruiters) De wisselbeker, beschikbaar als clubprijs, was voor de Weelruiters uit Heinkens- zand. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Bij het op ruimen van de kamers be merkte mevrouw K.-de S. in Terneuzen gistermorgen, dat er in de nacht van vrijdag op zaterdag moet zijn ingebroken in haar woning. Zij kwam tot de ontdekking dat een koffer naaimachine en een koffer- schrijfmachine waren verdwe nen. Vrijdagnacht had zij ge meend beneden enig gerucht te horen. Toen haar man ging kijken ontdekte hij niets bij zonders. Wel stond zaterdag morgen, zoals zij tegen de po litie verklaarde, de voordeur open, maar er werd verond-er- steild dat dit door de wind gekomen was. Schieting In het „Kof- zicht Theater" werd een schie ting gehouden met een deelna me van 48 schutters. De hoog vogel werd afgeschoten door Jac. Wijffels te Biervliet (Wil lem Beukelszoon). Eerste zij vogel: Luc. Groosman „Hof- zicht" (IJzendijke). Tweede zjj vogel: A. Ivens, Sluiskil (Hofzicht). Extra prijs: A. Ivens, van Hofzicht, Sluiskil. Het grootste aantal vogels werd afgeschoten door L. Kalfsvel, te Sas van Gent. De uitgeloofde beker kwam in het bezit van. M. Boerman van „Hofzicht" te IJzendijke. MINISTER drs. Sohmelzer is door zijn Venezoleaanse ambt genoot van buitenlandse za ken, Arisitides Caivani, uitge nodigd voor een officieel be zoek aan Venezuela. Sohmel zer heeft de uitnodiging aan vaard. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GOES De leerlingen van de scholen, die ten zuiden van de rijksweg in Goes en in de woonkernen van de gemeente Goes staan, zullen binnen af zienbare tijd per bus naar het zwembad worden gebracht. Dit is onder meer een ge volg van het feit. dat een aan tal leerkrachten geruime tijd geleden heeft geweigerd om de kinderen on de fiets naar en van het zwemibad te bege leiden. Het oversteken van de rijksweg en het overwinnen van verkeersproblemen onder weg leverden zoveel gevaren op, dat de leerkrachten het onverantwoord vonden om er mee door te gaan. Aan de Goese raad zijn nu kredieten gevraagd om voor de leerlingen van de derde hogere klassen van de scholen busvervoer naar en van het zwembad mogelijk te maken. B. en w. hebben er vanaf ge zien om de kosten van het busvervoer te verhalen op de ouders van de schoolkinderen, omdat dan wellicht kinderen van het schoolzwemmen zou den worden uitgesloten. De raad van Goes, die hiero ver op 18 mei een besluit zal nemen, krijgt verder een voor stel voorgelegd, om een lening en een huursubsidie te ver schaffen aan de wijkvereni ging Goese Polder. De lening, 20.000 gulden, is bedoeld voor het inrichten van een barak, die nadat zij met insohake- ling van zoveel mogelijk eigen initiatief gezellig bewoonbaar is geipaaikt door de wijk- vereniging als thuishaven zal worden gebruikt. B. en w. willen de wijkver- eniging verder een subsidie van 8.400 gulden geven, ter vergoeding van de jaarlijkse exploitatielasten van het een voudige wijkcentrum. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Goese gemeenteraad krijgt in zyn vergadering van 18 mei een aantal voorstellen te behandelen die betrekking hebben op het mobiele deel van de bevolking: de woonwagen, bewoners. Het college van b. en w. heeft voorgesteld om voor het woónwagenterrein aan de Oude Zeedijk te Goes een maxi mum aantal staanplaatsen in te stellen. Gezien de oppervlakte van bet terrein denken »b. en w. aan een maximum van 10 staanplaatsen. Vier a vijf ge zinnen kunnen worden be schouwd als de vaste bewol king van het woonwagenter rein. Op een terrein aan de West- havendijk willen b. en w. een verplaatsbaar lokaal neerzet ten, dat bedoeld is als school klas voor de ongeveer vijftien kinderen van woonwagenbe woners. Het verplaatsbare lo kaal wordt een soort voorpost van de Mariusschooi. Op advies van de inspecteur van het lager onderwijs is er van afgezien om een schooltje op het woonwagenkamp zelf te stichten. De kinderen die nen. zo meent de inspecteur, het idee te hebben dat zij echt naar sohool gaan. Er is een keuze gemaakt uit twee mogelijkheden: de bouw van een barak en de aankoop van een verplaatsbaar lokaal. Hoewel de laatste oplossing de duurste is, hebben b. en w. daaraan tooh de voorkeur ge geven. Met de aankoop van het verplaatsbare klaslokaal is een bedrag van 113.000 gulden ge moeid. De kosten worden door het rijk terugbetaald.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3