Huisvuil baart Terneuzen zorgen Overleden oud ingelanden herdacht VERVUILERS MOETEN BETALEN GROETEN UIT DE LUCHT BOVEN NIEUW STADHUIS GEMEENTE ONTKENT SLECHTERE KWALITEIT PLASTIC ZAKKEN Wijzigingen in ophaaltijden VERGADERING WATERSCHAP stad streék TERNEUZEN PAROCHIE KOEWACHT VIERDE FEEST CONTAINER KWALITEIT Muziekschool treedt op Hoek Wolphaartsdijk Beroep van Kortgene en Wissenkerke ongegrond Vernielingen aan gymlokalen Dijkgraaf J. B. Becu Kemzeke krijgt geen afvaloven Pereplu voor veler aantrekkelijk Dinsdag 9 mei 1972 5 TERNEUZEN In verband met de opening van het nieuwe stadhuis zijn de ophaaltijden van huis- en grof-vuil op woensdag 10 en donder dag II mei (hemel vaartsdag) als volgt ge wijzigd. Het vuil van de bui tenwijken onder Zaams- lag wordt op woensdag 10 mei niet 's middags maar 's morgen.; opge haald. Het grof-vuil in de kern Zaamslag wordt op woensdag 10 mei eveneens 's morgens op gehaald i.p.v. 's mid dags- Het grof vuil in de wijk 2a (ten oosten van de Axelsestraat tot en met de Oranjestraat- Breitnerstraat) wordt niet donderdag 11 mei opgehaald maar woens dag 10 mei 's morgens. Het grof-vuil in Hoek en Sluiskil wordt vrijdag 12 mei opgehaald in plaats van op donderdag 11 mei. (Van onze correspondent) KOEWACHT Met een bijzondere eucharistieviering hebben de parochianen van Koewacht het vijftigjarige bestaan van de kerk gevierd. De mis werd opgedragen door pastoor Modde geassisteerd door geestelijken, die pastoor Wagemakers in 1922 assisteer den bij de inzegening van de kerk door mgr. Hopmans, de toenmalige bisschop van Bre da. Aan het feest is muzikale medewerking verleend door de fanfare „EMM". De muzi kanten namen al spelende plaajts op het priesterkoor. Pastoor Modde werd geassis teerd door rector W. Loos van Met Bredase Lucia-huis, waar hij rustend is, kapelaan Ver- durmen uit Achtmaal (inder tijd kapelaan van Koewiacht) en oud-kapelaan Timmermans van St. Jansteen. thans em. pastoor in Schijf. Het was pas toor Moddie die de parochianen welkom heette en zijn colle ga's voorstelde. Hierna volgde een Latijnse eucharistievie ring. De zang werd verzorgd door het dames- en herenzang- koo-r onder leiding van de heer P. Apers. Pastoor Ver- durmen sprak tijdens de mis de kerkbezoekers toe en her dacht pastoor Wagenmakers. Tijdens de feestmis kwam ook de j-eugd nog aan bod, die begrip vroeg voor de arme landen en het rassenprobleem. Ook de verhouding jeugd ou ders kwam aan de orde. Aan het slot van de mis werd het Koewacht-lied gezongen. Het is een lied, dat vijftig jaar geleden bij de inzegening van de kerk door de parochianen werd gezongen op de wijs van het Limburgse volkslied. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De wijze waarop vele Terneuzenaren met hun huisvuil en ander afval omspringen is voor de gemeen te en de reinigingsdienst in het bijzonder een onderwerp van groeiende zorg. Ook de vervuiling van straten en plant soenen door mens en dier loopt de spuigaten uit. „Het is een kwestie van de mensen meer bewust te maken dat het toch prettiger leven is in een schone stad dan temidden van allerlei rommel", zegt de heer A. Ramondt, de wethou der van Openbare Werken. Dc heer J.J. Huigh, hoofd van de technische dienst, voegt er aan toe: „We staan zo goed als machteloos. Je kan nog zulke goede regelingen treffen over het ophalen van huisvuil en grof vuil, iedere keer merk je dat er mensen zijn die zich er niet aan hou den. We krijgen honderden te lefoontjes om buiten de op haaltijden ergens vuil op te halen. Dat kost allemaal extra ritten en dus meer geld." De vervuiling van de straten wordt in hoofdzaak veroor zaakt doordat plastic huisvuil- za-kken niet goed worden dicht gebonden, er geen gebruik van gemaakt wordt van de voorge schreven zakken en dat huis vuil en grof vuil op de stoep blijven staan op de dagen dat dit niet wordt opgehaald, als gevolg van veranderde ophaal- data in verband met feestda gen- Verder komt het maar al te vaak voor dat grof vuil ten onrechte op straat wordt gezet op een vijfde donderdag of vrijdag van de maand. Doordat deze hoeveelheden grof vuil niet tijdig worden binnengehaald door de bewo ners duurt het niet lang of de rommel raakt her en der ver spreid. Een ander euvel waaraan de bewoners zich niet zelden schuldig maken is het slecht verpakken of bundelen van grof vuil. Een stevige wind heeft er dan vrij spel mee. De reinigingsdienst wijst er op dal het aanbieden van grof vuil op de ophaaldagen niet ongelimiteerd mag gebeuren. Normaal is dat drie tot vier colli worden meegegeven. Vooral winkeliers maken er met hun afval een potje van en plaatsen rommel die zij kwijt willen vaak op meerde re plaatsen in de straat. Ook worden veelvuldig te grote stukken bij het grof vuil ge plaatst. Het huren van een container in geval er regelma tig grote stukken grof vuil verwijderd moeten worden, is een betere oplossing. Het klachtenlijst van de rei nigingsdienst kan worden aan gevuld met nog meer manie ren waarop 'de bevolking van Terneuzen zijn stad verontrei nigt. Friteszakjes al dan niet met inhoud, lege sigaretten pakjes, oude kranten en der gelijke slingeren over de straat. Bewoners van flats ont zien zich niet vuil uit hun ramen te gooien. Parken en braakliggende terreinen wor den misbruikt als vuilnisbel ten voor allerlei tuinafval. Tijdens een in het stadhuis gehouden persconferentie merkte men van de zijde van de politie op dat het vervolgen van een boosdoener die het milieu aantast niet zo eenvou dig is als het lijkt- Het bewijs is vaak moeilijk te leveren. Vertegenwoordigsters van de vrouwen adviescommissie meenden dat de kwaliteit van de plastic vuilniszakken ver slechterd is hetgeen door de heer Huigh wordt ontkend. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens de feestweek ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe stadhuis van Temeu zen zullen leerlingen van de Terneuzense Muziekschool aan deze feestelijkheden muzikale medewerking verlenen. Zij zullen optreden geduren de de „open-huis" dagen op dinsdag 9, woensdag 10, vrij dag 12 en zaterdag 13 mei. Dinsdag worden van 19.30 tot 21 uur in de Burgerzaal sona tes van J. S.. Bach en G. F- Handel, -een strijkkwartet van J. Haydn en een pianoconcert van W. A. Mozart ten gehore gebracht. In de koffiekamer naast de raadszaal worden muziek uit de 14de en 15de eeuw, trio's uit de 17de 18e eeuw, een trio van Kuhlau en muziek van rond 1600 ge speeld. Op woensdag 10 mei, even eens tussen 19.30 uur en 21 uur, zijn er sonates in de kof fiekamer. Sonates van Handel, Beethoven, Senaille, Sammar- tan-i en De Nègre en Chemise van Delvmcour-t te beluiste ren. Vrijdag 12 mei worden in de Burgerzaal trio-sonates van Bach en Handel, A. Vivaldi, G. Telemann en A. Coralli en een sonate van J. Brahms ge speeld. Ook dit concert duurt van 19.30 tot 21 uur. Zaterdag 13 mei vindt in de Burgerzaal, aanvang 10.30 uur een koffie concert plaats te geven door het symfonie-orkest van de Terneuzense Muziekschool o-l.v. Jan Wissemet als solist, Arie Karremaityt piano. Het programma omvat de suite nr. 1 van G. F. Handel, het Con certo Grosso van A. Corelli en het concert nr. 1' van L. van Beethoven. Minister van Binnenlanhse Zaken, Mr. W. J. Geertsema, stelt vanmiddag om half drie het nieuwe stadhuis van Temeuzen officieel in gebruik. Rondom deze heuglijke gebeurtenis zijn deze week zoals gemeld, talrijke activiteiten en evenementen georga niseerd. Een daarvan is het grote waterfestijn, dat de brandweercorpsen van Temeuzen en de buitenkernen vanavond aan de Oost- kolk zullen aanrichten. De foto toont hoe brandweerlieden nog een laatste controle verrichten op de plaats, waar straks tientallen stralen in het licht van schijnwerpers voor een kleurrijk waterballet zullen zorgen. Biljarten In cafetaria „De Instuif" werd de tweede wedstrjd gespeeld tussen de biljartverenigingen „DOS' (Hoek) en Z.B.C. .(Zaamslag) De eerste in Zaamslag ge speelde wedstrijd werd door „DOS" met gering verschil verloren. Door een ruimere ze ge in deze wedstrijd kwam „DOS" in het bezit van een voor deze tweekamp beschik baar gestelde standaard. Vergadering De afd. Wolphaartsdijk van de Ned. Chr- Vrouwenbond hield haar maandelijkse vergadering on der leiding van de presidente mevr. J. Remijnse-Op 't Hof. Spreekster was zuster Ha-ayer, diie vertelde over haar werk als evangeliste in Rotterdam. De volgende vergadering (op 25 mei) zal mr. Meulendijk spreken over jeugd en poli tie. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Aan het begin van de algemene vergadering, gisteren in Du Commerce in Oostburg, heeft het waterschap Het Vrije van Sluis twee overleden oud-ingelanden herdacht. Het waren de heren A. J. Cambier, die tot 1964 wnd. dijkgraaf was, en hoofdingeland J. Mijs. Sedert de oprichting in 1941 hebben beide markante Zeeuwsoh-Vlaamse figuren (ADVERTENTIE) U bóft als u van vis houdt Gebakken schol met appel en champignons Neem per persoon 1 flinke schol. Laat de schoongemaakte en licht gezouten vis op een vergiet goed uitlekken. Wentel de schol door de bloem, schud ze goed af en bak ze ruim in hete boter of olie goudbruin. Garneer de schol met champignons en schijven uitgeboorde appel, welke in dezelfde boter of olie zijn gebakken. gehakte peterselie over. Vis houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassonaarseweg 20, Den Haag. Overzicht tijdens de feestelijke eucharistieviering in de kerk van Koewacht. De parochianen herdachten het feit dat hun kerk een halve eeuw geleden in gebruik genomen werd. heel veel voor het waterschap tot stand gebracht, waardoor Het Vrije van Sluis in goede banen werd geleid. Als ooit de geschiedenis van ons water schap te boek gesteld wordt, zullen beide heren er ails „goe de figuren" uitspringen, aldus dijkgraaf J.B. Becu. Nadat de vergadering enige ogenblikken stilte in acht ge nomen had-, ging men o-ver tot de orde van de dag. Na de openingsrede van de heer Be cu (zie elders op deze pagina:) werden een veertigtal hamer stukken over aan- en verko pen van grond aangenomen. Eervol ontslag werd ver leend aan de heer E.J.. Mangnus, die wegens gezond heidsomstandigheden zijn functie als ontvanger bij het waterschap moet neerleggen. Dijkgraaf Beou sprak de heer Mangnus, die gisteren de ver gadering bijwoonde, lovend toe „wij prijzen u voor de manier waarop u deze grote slag hebt opgevangen. U heeft een hele carrière bij ons wa terschap achter de rug en er bestond tussen u en de rest een heel goede verstandhou ding. U bent altijd welkom op ons kantoor", aldus de heer Becu. De heer Mangnus dankte de dijkgraaf voor zijn woorden en zei dat het voor hem van daag geen „prettige dag" was, Hij prees de goede verstand houding en schreef dit toe aan ingelanden en dagelijks be stuur „die voor mij aLs trouwe supporters waren". De heer Mangnus gaat per 1 juni 1972 met vervroegd pen sioen. De functie van ontvan ger is nu gesplitst in die van comptabele enkassier. Res pectievelijk werden hierin door de algemene vergadering benoemd de heren B.A.H. We terings en A.F.J.M. van den Oever, (Van onze correspondent) DEN HAAG De Kroon heeft ongegrond verklaard de beroepen, ingesteld door de gemeenten Kortgene en Wis senkerke tegen het besluit van Gedept. Staten van Zeeland waarbij deze gemeenten zijn verplicht toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling ter behartiging van het bouw en woningtoezicht op Walche ren waaronder mede worden gebracht het toezicht op de gemeente-eigendommen en de gemeentelijke openbare wer ken. De Kroon merkt o. m. op dat het werkterrein voor de centrale dienst Walcheren, aanzienlijk is verkleind tenge volge van de omstandigheid, dat Vlissingen de deelneming, voor zover deze betrekking had op de hun toegezegde ge bieden wenste te beëindigen. Uit dien hoofde moet verster king van deze dienst gewenst worden geacht. Anderzijds is gebleken, dat reeds in 1967 op Noord-Beve land (waarbij Kortgene en Wissenkerke zijn aangesloten) niet geheel naar behoren func tioneerde. Ook thans wordt hier nog niet aan de te stellen eisen voldaan. Als bijzondere moelijkheid geldt dat een vijf de deel van de woningen in Kortgene in een slechte toe stand verkeert. Naar redelijke verwachting zal wat de dienst op Walcheren betreft, een spoedige en deskundige be handeling van zaken gewaar borgd zijn. Dit na reorganisa tie en uitbreiding. De bunde ling zal ook de aanpak van gecompliceerde onderwerpen, zoads recreatie en diverse ka- pitaalswerken mogelijk ma ken. De hogere kosten van deze aansluiting zullen tot een ge ring bedrag kunnen worden beperkt. De Kroon zet voo-rts uiteen, dat het besluit geen- zins in strijd is met de wet en gaat tenslotte in op het stand punt van de appellanten, dat bij het besluit impliciet de Centrale Dienst voor Noord- Bevelanld is opgeheven, al thans gewijzigd, waarvoor Ge deputeerde Staten de be voegdheid missen. Ofschoon het bestreden, besluit uiteraard gevolgen zal hebben voor het voortbestaan van de Centrale Dienst voor Noord-Beveland zo zegt de Kroon bestaat er nu het betoog, dat bij dit besluit impliciet zou zijn be slist tot het niet voorbestaan van deze dienst, rechtens geen grond. Gedeput. Staten zijn hier bevoegd krachtens art. 87 van de Woningwet. (Van een onzer verslaggevers)' TERNEUZEN De laatste tijd komen bij de gemeente veelvuldig klachten binnen over vernielingen die in al leenstaande gymnastieklokalen werden aangericht. Ruiten zijn ingegooid en sportmateriaai ontvreemd. Ook zijn toestellen meermalen beschadigd zodat zij gevaar opleveren voor de gebruikers. De moeilijkheid is dat de gymnastieklokalen - in totaal negen - niet onder toezicht staan wanneer ze niet ge bruikt worden. Men heeft de daders van deze vernielingen nog niet op kunnen sporen. Een ander doelwit van dit vandalisme is het nieuwe gebouwtje op de speeltuin nabij de Alvarez- laan. Dit gebouwtje zou bin nenkort aam de gemeente wor den overgedragen. (Vasn een onzer verslaggevers) OOSTBURG „De vervuilers zullen de waterzuiveringskosten moeten betalen. Deze kosten mogen niet ten laste komen van onze huidige begroting". Aldus dijkgraaf J. C. Becu, gistermor gen in zijn openingsrede voor de algemene vergadering van het waterschap Het Vrije van Sluis. De heer Becu zei dat Gede puteerde Staten aan Provincia le Staten gaan voorstellen de waterzuivering in Zeeland op te dragen aan de Zeeuwse wa terschappen. Deze zullen 1 een gemeenschappelijke rege ling een centrale technologi sche dienst stichten. De heer Becu zei niet „blij" te zijn met deze vierde taak naast de bestaande, t.w. zeewering, v gen en waterbeheersing. „Maar er is geen betere oplos sing en wij zullen ons dan ook sportief voor deze taak inzet ten". De dijkgraaf prees zich ge lukkig dat in het gebied van Het Vrije al zoveel rioolzui- veringsinstald-aties zijn. Hij vond de plannen om ten be hoeve van de recreatie zuive ringen te bouwen bij Nieuwe Sluis en Retranchement-Cad- zand een goede basis. Op het onderwerp „vervui lers" ging hij nog even in. „Uitgerekend zal moeten wor den wat de zuiveringskosten per inwoner-equivalent zullen zijn en die kosten mbeten als een soort belasting worden op- (Van onze correspondent) KEMZEKE Door de be stendige deputatie van Oost- Vlaanderen werd na ingesteld beroep beslist, dat er te Kem- zeke geen verbrandingsoven voor chemisch en industrieel afval m-a-g worden gebouwd. Door de bewoners v-an Kemze- ke werd tegen het bouwen van een verbrandingsoven fel geageerd i.v.m. de milieuver ontreiniging. gebracht. De heer Becu zei dat vermoedelijk niet de huiseige naars, doch de gebruikers aam slagen zullen opgelegd krijgen. Waarschijnlijk is via de nuts bedrijven te bepalen wie pre cies degebruikers zijn. De nieuwe taak van de wa terschappen (indien Provincia le Staten hiertoe besluiten) zal het waterschap een ander aan zien geven, „daar nu naast de gebruikelijk vertegenwoordi gers van „gebouwd" en „onge bouwd" ook „vervuilers" in de algemene vergadering en in het dagelijks bestuur opgeno men moeten worden. „Naar mijn mening moet echter niet meer dan 20 procent van hoofdingelanden en gezwore nen uit de nieuwe vertegen woordigers bestaan'aldus de heer Becu die zei dat het niet nodig was het totaal aantal leden van de'algemene verga dering in te krimpen of het aantal districten te verklei nen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent)' BIERVLIET Het buurt huis „Pereplu" te Biervliet van de centrale stichting voor sociaal en cultureel werk in de gemeente Temeuzen dat zes weken geleden werd geo pend, voldoet aan een behoefte. De toeloop voor bijna alle activiteiten is groot. Niet al leen uit Biervliet zelf, maar ook uit de omliggende polders komen de deelnemers op „de Pereplu" af. Zoals bij veel clubhuizen het geval is. moeten de vol wassenen nog aan de vorm wennen. De start van een huisvrouwenclub is in eerste aanleg mislukt. Ook de ouders die hun kinderen komen bren gen, verdwijnen weer smel. De bejaarden kwamen niet naar het clubhuis, dus ging men met de nodige spullen naar het bejaardentehuis „ter Wal- le" waar een actieve club tot stand kwam. Druk bezocht wordt de ou deren soos voor jongens en meisjes boven de zestien jaar. Twee groepen van vier be zoekers elk runnen om de beurt de zaak daar zelf. Deze groe pen zijm ook actief bij de jon- gerensoos op de woensdaga vonden. De kleine groep vam vrijwil lige medewerkers (sters) in Biervliet is zeer enthousiast en werkt hard, maar moet no dig uitgebreid worden- In Biervliet draaien momenteel de volgende clubs: een jonge- rensoos van 12 tot 15 jaar, een ouderensoos voor boven de zestien, een meisjes- en een jongensclub, beiden van 10 tot 12 jaar, peuterclubs van 2 tot 4 jaar, kleuterclubs van 4 tot 6 jaar en een kinderclub van 6 tot 12 jaar. Jongens is dat effe wat. Die lekkere pittige chocolade drank (die magere, weet je wel) is tijdelijk goedkoper. 79 cent voor zo'n grote fles. 'n Hoeraatje dus voor Santochoc de frisse chocoladedrank. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Voor een letterlijk hooogtepunt van de feestelijkheden rond de ope ning van het nieuwe stadhuis in Temeuzen zal het vliegteam The Red Eagles op zater dag 13 mei zorgen. Om twee uur 's middags verschijnen de drie Bolkov-Iestoestellen bo ven de Westerschelde om een ongeveer een kwartier duren de demonstratie formatievlie- gen ten beste te geven. De vliegtuigen zijn bemand met de vliegers Piet Visser uit Oosterhout. Guus Karthaus uit Bergen op Zoom, Henk Olt- iiuizen uit Rotterdam, Wil Soons uit Tilburg, Peet Boo- gaarts uit Zegge én Jah Reffel- trath, die tevens de coach van liet team is. Hun vliegdemonstratie op ongeveer 500 voet boven de Schelde zullen The Red Eagles besluiten met een sckeervlucht langs het stadhuis waarbij zij een groet aan het gemeentebe stuur en het publiek op de Scheldedijk zullen brengen. Het idee om Temeuzen van- lit de lucht met zijn nieuwe stadhuis geluk te wensen is afkomstig van de heer J- Stof fels uit Zaamslag, die zelf deel uitmaakt van het Red Eagies- team. „Ik vond het weer eens wat anders," zegt hij, „het kan ook geen kwaad dat de bevol king van Zeeuwsch-VIaande- ren wat van de vliegerij ziet. Met onze demonstratie willen we ook belangstelling vragen voor een vliegveld in Zeeuwsch-Vlaanderen. The Red Eagles die op het vlieg veld Seppe in Brabant zijn gestationeerd, zijn vertrouwde verschijningen op vliegfeesten o.a. in Rotterdam en Eelde. Binnenkort nemen ze ook deel aan demonstraties tijdens een „open dag" te Soesterberg.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2