Forse winst voor neo fascisten in Italië Bommen tot vlak bij Hanoi Spanning om gekaapt Sabena vliegtuig met 100 inzittenden Roosendaal schrapt Ameri kaanse week om Vietnam WATER WORDT DUURDER gewond VRACHTAUTO'S KNALLEN OP ELKAAR Belg dood; Axelaar Langman ontraadt Bernhard opening chemische fabriek BTW-navordering van 15 miljoen zaait paniek morgen Wereldmissiedag van dp kinderen Eerste uitslagen Fransen onthoofd in Afghanistan Gevangenisoproer in India: 5 doden YS spelen drie troeven uit om Moskou-reis te redden Bombardementen Midden-Zeeland VLIEGVELD BELEEFT INVASIE" Kapers in Tel Aviv dreigen met opblazen Aantal studenten 10 procent meer Massamoord in Bangladesj Op verzoek van burg. Godivaldt directeur: Dr. W. A, J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Redactie- en administratie-adres: isieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DINSDAG 9 MEI 1972 ZEEUW 26e Jaargang No. 8847 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur, Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het drink water wordt stukken duur der. Minister Stuyt (volksge zondheid en milieuhygiëne) werkt aan een grondwaterwet, die het gebruik van drinkwa ter door de industrie sterk zal moeten beperken. De wet zal mogelijk nog voor het zomer reces bij de Tweede Kamer worden ingediend. Het ge bruik van grondwater ten be hoeve van de drinkwatervoor ziening en de industrie zal daardoor een strenge voor waarden worden gebonden. De maatregelen, nodig om in de toeneming van de water behoefte te voorzien, zoals spaarbekkens, en infiltratiege- bieden, dragen op zichzelf niet noemenswaardig bij tot de verontreiniging van water, bo dem en lucht, aldus de be windsman. Deze voorzieningen vergen echter wel grote financiële of fers, die tot een aanzienlijke prijsstijging van het drinkwa ter zullen leiden. De minister hoopt met die sterke prijsstij ging tevens te bereiken dat de burgers zorgvuldiger met drinkwater zal omspringen. Het ministerie bereidt te vens plannen voör, om ver schillende zogenaamde infil tratiegebieden in te richten. Zo zal in de toekomst water uit het Haringvliet in de dui nen van Goeree worden ge bracht, waarna het tot drink water wordt verwerkt. (Van onze redactie buiten land) ROME Italiës twee grootste partijen, de christen democraten en de communis ten, schijnen de verliezers te worden in de parlementsver kiezingen van zondag ei maandag. Er waren gisteravond nog geen officiële uitlagen be kend, maar na het binnenko men van de eerste niet officië le uitslagen ging het er naar uitzien dat de neo-fascisten, de grote winnaars zijn gewor den. Voorlopige uitslagen uit Ro me waar de stemmen in meer dan de helft van de 2803 stemdistricten waren geteld bevestigden de tendens. De christen-democraten verloren hier fors hun percentage daalde van 38 pet. vier jaar geleden naar 30 pet. de com munisten daalden van 30 naar 28 pet. De neo-fascistisahe MSI zag haar percentage spectaculair stijgen 4,6 pot in 1968 19.65 nu. Rome is altijd wel een bol werk van het neo-fascistme ge weest en de MSI heeft er een intensieve verkiezingscampag ne gevoerd. Het verlies van de christen democraten en communisten en de winst van de neo-facis- ten bevestigt de tendens die reeds tijdens de gemeente raadsverkiezingen van twee •jaar geleden naar voren towam. Niettemin zal de christen democratische partij ongetwij feld de grootste van het land blijven een positie die zij 27 jaar heeft ingenomen. Als de communisten verlie zen, zou dat een ommekeer betekenen zij hebben sinds de oorlog hun stemmenper centage voortdurend zien stij gen. PARIJS (Reuter) Naar het Franse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt, zijn vorige week in een afgelegen streek van Af ghanistan vier Franse jongelui vermoord. Zij zijn in Kandha- ri door bandieten beroofd en onthoofd. BHAGALPOER (Reuter) Bij een opstand in een gevan genis in de Indiase stad Bha- gafpoer zijn zeker vijf gevan genen om liet leven gekomen eh ruim 90 gewond. De gevangenen kwamen in apstand uit protest tegen die vrijlating van twee studen ten. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON De V.S. speelden gisteren drie troeven uit in het „pokerspel" om Vietnam: President Nixon hield 's avonds (afgelopen nacht twee uur Nederlandse tijd) een t.v.-toespraak over de ontwikkelingen in Vietnam. Die toespraak werd gehou den, nadat Nixon tevoren drie uur lang met zijn nationale veiligheidsraad de toestand in Vietnam besproken had. Voor die bijeenkomst had hij, zoals eerder gemeld, zijn minister van buitenlandse zaken Willi am Rogers uit Europa ontbo den en voorts had hij voor de tweede keer een bezoek van Henry Kissinger aan Japan (ter reparatie van de geschon den Japans-Amerikaanse ver houdingen) uitgesteld. Nixon heeft om 01.00 (onze tijd) (èén uur voor hij op de televisie kwam) de leiders van de democratische en de repu blikeinse partij in het congres ingelicht over zijn besluiten. Tegelijkertijd waren op het State Department de ambassa deurs van de NAVO-landen ontboden door minister van buitenlandse zaken William Rogers om te worden ingelicht. Op het moment, dat de Amerikaanse president met zijn nationale kopstukken ver gaderde, bestookten vliegtui gen van de zevende vloot voor het eerst in drie weken weer doelen in de onmid dellijke omgeving van de N oordvietnamese hoofdstad Hanoi. Dat was dan de derde troef in dit pokerspel, dat, volgens waarnemers, uiterst voorzich tig wordt gespeeld, omdat Nixon zijn voorgenomen reis, die op 22 mei in Moskou moet beginnen, niet in gevaar wil brengen. Deze bombardementen vol gen op een verklaring van het Witte Huis van vorige week, waarin gezegd wordt, dat de Amerikaanse regering zich niet langer weerhouden voelt door politieke overwegingen om het bombarderen na te la ten. Bij die bombardementen zouden overigens de irrigatie- dijken in Noord-Vietnam wor den ontzien. Hanoi beweert, dat die wel zijn getroffen. Welingelichte kringen in Washington houden het nog steeds voor mogelijk, dat Kis singer nog deze week naar Parijs zal gaan om daar op nieuw te spreken mot verte genwoordigers van Hanoi. In Parijs zelf lleeft de Franse minister van buiienlandse za ken Mauriche Schumann, gis. teren een onderhoud gehad met Le Due Tho, vredesonder- handeiaar namens de Noord- Vietnamese regering. (Van een onzer verslaggevers) VRASENE Een aanrij ding tussen twee vrachtwa gens op de kruising van de weg Vrasenc-Verrcbroek met de route Antwerpen-Zeekust heeft gistermiddag om half twee het leven gekost aan de 28-jarige Belgische wielrenner Jeroom Kegels uit Vrasene. Een inwoner van Axel, C. Schuinvlot ,is met levensge vaarlijke verwondingen opge nomen in het ziekenhuis van St. Gillis-Waas. Omtrent de oorzaak van dit dramatische ongeluk tast de rijkswacht en het parket vol ledig in het duister. Vermoe delijk is een van beide vracht wagens door 'n rood verkeers licht gereden, maar wie dit geweest kan zijn is niet be kend. omdat er waarschijnlijk geen getuigen van het ongeluk zijn. De politie oekt een witte Cortina van een bejaard echt paar-, waarvan men weet, dat het kort na de aanrijding op de kruising arriveerde. Het echtpaar is ongeveer een kwartier ter plaatse gebleven en daarna zonder achterlating van. adres vertrokken. De mogelijkheid bestaat, dat het een Nederlandse auto be treft. De Belgische politie vraagt mogelijke Nederlandse getuigen zich in verbinding te stellen met het parket in Den- dermonde of hun Nederlandse collega's. De beide vrachtwagens, waaronder een vuilniswagen van een particulier Belgisch vuilnisverwerkingsbedrijf en een auto van de bouwplaten- handel firma Haak n v. uit Axel. zijn vermoedelijk met tamelijk hoge snelheid op el kaar ingereden. Dc kracht waarmee de botsing plaats had. was zelfs zo groot, dat .de Bel gische auto van de weg schoot en een schuurtje van een na bijgelegen café totaal verniel de. (Vervolg op pagina 3) De ravage op het kruispunt tOns enorm. J5 (Van een onzer verslaggevers)» MIDDELBURG Het vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden zal op Hemel vaartsdag zwart zien van de vliegtuigen. Tussen 11 uur 's morgens en half twee 's mid dags zullen minstens 42 sport' vliegtuigen met tussenpozen van 3 minuten opstijgen om deel te gaan nemen aan een vliegrally, weike is georgani seerd door de Sportvliegclub van Wyck auf Föhr, een Duits Wadden-eiland- Omdat in Nederlandse luchtvaartkringen grote be langstelling voor dit evene ment bestaat, verwacht de sta tionschef van het vliegveld Midden-Zeeland, de heen- A, Bogert, ook grote belangstel ling van andere beoefenaars Van de sportvliegeri). Op het vliegveld zijn ver schillende maatregelen geno men om de veiligheid bij zo veel vliegbewegingen op een dag, te waarborgen. De deel nemende vliegtuigen komen uit een achttal Europese lan den. Nederlandse deelnemers ontbreken echter op het appel. Dit is waarschijnlijk een ge volg van het feit. dat de inter nationale rally, die in totaal 4 dagen gaat duren, een nogal kostbare aangelegenheid voor de deelnemers is. De Noordzee-rally, zoals het evenement heet, eist van de deelnemers, dat zij van het vliegveld Midden-Zeeland langs de Noordzee-kust naar het vliegveld van het Duitse waddeneiland Nordermey vlie gen. Onderweg moeten zij al lerlei waarnemingen doen, zo als bij rally's gebruikelijk is. Na hun aankomst op Nor dermey beginnen de sportvlie gers aan een programma van prestatie- en doelvluchten. waarmee nog 3 dagen gemoeid zijn. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV De wereld leefde gisteravond opnieuw in spanning door een vliegtuig kaping. Drie Arabische guer rillastrijders, leden van de „Zwarte September"-organisa- tic, kaapten nl. een Belgisch vliegtuig een Boeing 707 van de Sabena dat de dienst Brussel-Wenen-Tel Aviv on derhield. Op de luchthaven Lod bij Tel Aviv dreigden de ka pers het toestel en zijn 90 pas sagiers plus tien bemannings leden op te blazen, ais Israël niet een honderdtal gevangen Arabische verzetsstrijders in vrijheid zou stellen. Hoge Israëlische autoritei ten en de Belgische ambassa deur hebben zich naar het vliegveld van Tel Aviv ge spoed. Ambulances staan ge reed. De eis van de kapers: de met name genoemde gevangen verzetsstrijders moeten naar het vliegveld worden gebracht, in de Boeing worden geleid en dan naar Caïro worden gevlo gen. Israëlische functionarissen in de verkeerstoren van Lod on derhandelden met de kapers over de vrijlating van de pas sagiers. Volgens sommige be richten gisteravond zouden de Israëli's bereid zijn om een aantal gevangen guerrillastrij ders vrij te laten om aan de eisen van de kapers tegemoet te komen. Verslaggevers konden via een radio van het leger horen hoe een stem uit het vliegtuig zei: „Okay, dus de gevangenen komen uit de gevangenis van Ramlah. Hoe kan hij de ge vangenen binnen laten als hij de deur niet wil openen?" De Israëlische minister van defensie Mosje Dajan en chef staf It. gen. David Elazar be vonden zich in de verkeersto ren, van waaruit de onderhan delingen met de kapers via de radio werden gevoerd. Uit het verwarde oplezen van een lijst van namen via de luidspreker viel niet op te ma ken hoeveel gevangenen de kapers precies in vrijheid wil den laten stellen. In Israël zit ten meer dan 2.000 guerrilla strijders en personen verdacht van terroristische activiteiten gevangen. Alleen al in Gaza zitten ongeveer 1600 personen achter de tralies. Meer dan 400 guerrillastrijders zouden in de gevangenis van Asjkelon ge vangen worden gehouden. An dere gevangen Palestijnse com mando's zitten in gevangenis sen elders in Israël. Ook hou den de Israëli's 61 Egyptische en een aantal Syrische militai ren krijgsgevangen. Minder dan twee uur nadat het gekaapte vliegtuig was ge land, was de verkeerssituatie op het vliegveld weer normaal en konden vliegtuigen landen en opstijgen. DEN HAAG (ANP) Het totaal aantal studenten aan Nederlandse universiteiten en hogescholen is in één jaar met tien procent toegenomen. Al dus het C.B.S. In maart vorig jaar werden 102.200 studenten geteld. Dit jaar waren het er in dezelfde maand 112.900. TE NEWARK in de Ameri kaanse staat New Jersey zijn bij het bestrijden van een brand drie brandweerlieden omgekomen en rlrie gewond, doordat het brandende gebouw instortte. Dc politie heeft twee 13-jarige jongens aangehou den, die in de kelder van het gebouw een vuurtje zouden hebben gestookt. DE DENEN gaan steeds meer voor het lidmaatschap van de EEG voelen. Bij een opinie onderzoek spraioJ 48 procent zich voor het lidmaatschap uit. In maart was dit nog maar 39 procent. HET RIJKSMUSEUM VOOR Natuurlijke Historie te Leiden zal de bij Rotterdam aange spoelde walvis aan een weten schappelijk onderzoek onder werpen. Het afval gaat naar de vuilverbrandiragsoven van de Roteb te Rotterdam. KORT BORM, een voormalige Nazi-arts, die thans 62 jaar is, hoorde gisteren te Frankfort zes jaar gevangenisstraf tegen zich eisen wegens medeplich tigheid aan moord op ongeveer 35.000 geesteszieken in de ja ren '40-'41. ROTTERDAM (ANP) Terwijl er bij de poort heftig werd gedemonstreerd heeft in plaats van prins Bernhard, burgemeester Thomassen van Rotterdam gistermorgen de nieuwe propyleen-oxidefa- briek van Oxirane Chemie in het Botlekgebied geopend. De opening zou aanvankelijk wor den verricht door prins Bern hard, maar die bleef weg, „verhinderd door onvoorziene omstandigheden". De rijksvoorlichtingsdienst ontkende gisteren, dat het een vast gebruik in ons land, wegblijven van de prins ver- dat hierbij geen lid van het band hield met het verzoek koninklijk huis wordt betrok- van het Actiecomité Rijnmond ken", aldus de RVD. aan de prins, de opening niet te verrichten. Volgens de RVD heeft de minister van econo mische zaken (Langman) de prins ontraden, aanwezig tc zijn bdj de opening, omdat er nog enkele kamervragen ov de milieutechnische kanter van Oxirane ter beantwooi Het actieoomité heeft al eer der blijk gegeven van ernstige bezwaren tegen het nieuwe bedrijf, dat op geringe afstand van de woonkernen Heenvliet en Geervliet ligt. Volgens het comité zou de gemeente de bezwaren van de bevolking V dll V_V-A.1I &I1C td UCalltWUUl UCéWOlCH V ding bij de regering liggen, zonder meer terzijde hebben „In dergelijke gevallen is het geschoven. ren is Demonstratie aan de poort van de chemische fabriek van Oxirane in de Botïeic, die giste- i geopend. ROTTERDAM (ANP) Zestig Rotterdamse en Schie- damse vleesgrossiers gaan bij de belastingdienst in de Maas stad een collectief bezwaar schrift indienen tegen de vijf tien miljoen gulden aan btw- navorderingen, die zij volgens de belastingsinspectie over 1971 moeten betalen. Zij namen deze beslissing gisteren ma een bezoek van een delegatie van vleesgros siers aan de belastinginspec teur, verantwoordelijk voor de aanslagen, die vrijdag onder de vleesgrossiers paniek ver oorzaakten. Morgen gaat de landelijke organisatie voor de vleesgroothandel in Den Haag met een vertegenwoordiger van het ministerie praten. LONDEN (RTR) In Bangla desj worden honderden niet- Bengalezen vermoord, zo be richt de correspondent van de Londense „Times" uit Dacca. Volgens hem worden niet- Bengalezen uit hun huizen ge jaagd en naar getto's gedre ven. Fanatieke menigten ma ken mannen, vrouwen en kin deren af. Volgens zijn verslag leeft de Oerdoe-sprekende min derheid van anderhalf miljoen mensen onder een terreur bewind. (Van een onzer verslaggevers)' ROOSENDAAL Een Amerikaanse week, die van 27 mei tot 6 juni in Roosendaal zou worden gehouden, gaat niet door. De beide organisato ren van deze week, Kiwanis International Roosendaal en Roosendaal Promotion, hebben besloten een suggestie van burgemeester Godwaldt te volgen. De burgemeester had beide instanties verzocht zich te beraden over de vraag of het in dit tijdsbestek wel tac tisch en zinvol is, een derge lijke manifestatie te houden. Aanleiding voor dit verzoek was de internationale politieke situatie in Zuid-oost-Azië (Vietnam) die recentelijk weer in het brandpunt van de belangstelling is komen te staan. Met dit verzoek kwam de burgemeester terug ap zijn eerder gegeven fiat aan de Amerikaanse week, die door de ambassadeur van de VS in Nederland officieel zou wor den geopend. Aanleiding voor een Amerikaanse week 'in 'Roosendaal naar analogie van de Franse week vorig jaar was de installatie van de Roosendaaise afdeling van de Kiwanis Service-club. Deze, van origine Amerikaanse orga nisatie, stelt zich ten doel het dienen van de gemeenschap, in het bijzonder de jeugd, be jaarden en gehandicapten, zo wel op plaatselijk, nationaal als internationaal niveau. De organisatie van deze Amerikaanse week, waarvoor de ambassades in Den Haag en Brussel alle medewerking hadden toegezegd en waaraan de Roosendaaise winkeliers, verenigd iin Roosendaal Pro motion, en masse zouden mee doen, was al helemaal rond, toen de organisatoren op hun besluit terug kwamen. In een communiqué dait gisterenavond werd verstrekt, wondt de zaak uit de doeken gedaan. Het was gisterenavond nag niet bekend of er in dezelfde periode een andere activiteit op touiw zal worden gezet. Toen het nieuws van de Amerikaanse week bekend werd, ontvingen Roosendaaise middenstanders een epistel van een anoniem Vietnaim-co- mité, dat dreigde de feeste lijkheden met demonstraties enz. te verstoren. Naar wij vernemen hebben in een later stadium enkele organisatoren zelfs persoonlijke dreigbrieven ontvangen. Burgemeester Godwaldt. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1