BENDE VALSEMUNTERS OPGEROLD Twee vliegtuigen gekaapt in de VS Van Mierlo wint op het nippertje Ceaucescoe voor tegen bezoek uitgenodigd DOLLE MNA-BIIMAR 1 SOEST BESMEURD Drie Turken opgehangen van een Palermo D'66-CONGRES STERK VERDEELD OVER PROCEDURE HET IS WEER VOOR DE BAKKER MOEDERS MOOISTE HET WEER IN EUROPA „Wij dienden ons volk, jullie dienen Amerika" Ontslag voor dertig man in Heerlen RAMP EIST 115 DODEN GESCHEIDEN VROUWEN PRESENTEREN REGERING EEN FORS VERLANGLIJSTJE DUREX binnenland buitenland overal verkrijgbaar VOORZITTER N.D.P. MEENT Aan duurdere krant niet te ontkomen Opstandelingen in Boeroendi terechtgesteld Ir. Manusama veroordeelt agressieve jeugdgroepen Maandag 8 mei 1972 5 KEULEN (DPA) De Duit se politie heeft het afgelopen weekeinde in een woning in Lindlar (bij Keulen) en in een auto in Keulen beslag gelegd op een party vals geld ten be drage van ongeveer 32 miljoen mark. De vermoedelijke valse munters zijn gearresteerd. De in een woning in Lindlar gedrukte biljetten 50-dollar- vervalsingen van goede kwali teit waren voor een deel al in bundels gepakt en zouden waarschijnlijk zeer binnenkort aan belangstellenden verkocht worden. In totaal zijn valse dollar biljetten ter waarde van 6.3 miljoen dollar aangetroffen in de woning in Lindlar. waar de biljetten zyn gedrukt. Valse dollarbiljetten ter waarde van 3,5 miljoen zyn de politie in handen gevallen toen zy in Keulen een 32-jarige automo bilist arresteerde. De beide eigenaars van de drukkerij in Lindlar. een 32- jarige man en zyn twee jaar jongere broer, zyn eveneens gearresteerd. Daarenboven zijn in een Keuls hotel nogmaals drie mannen, wier leeftyden variëren van 31 tot 35 jaar, in hechtenis genomen. Het in Lindlar gevonden ma teriaal heeft de politie het ver moeden gegeven, dat al eerder vervalsingen in de drukkerij zijn gemaakt, te weten 20-dol- larbiljetten, Europese cheques en biljetten van honderd mark. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Amerikaanse luchtvaart- maatschappijen zijn op geschrikt door twee nieu we kapingen. De kapin gen golden een Boeing 737 van Western Airlines en een Boeing 727 van Eastern Airlines. Het toestel van Wes tern Airlines werd, met rond tachtig passagiers aan boord, gedwongen naar Havana te vliegen. Daar stond het vier uur aan de grond, waarna het naar Miami in de V.S. te rug kon vliegen. De kr- per is meegenomen door de Cubaanse politie. De ze kaper dreigde, dat le den van de „anti-impe rialistische beweging" andere toestellen zullen kapen, tenzij de V.S. een einde maken aan hun mi litaire optreden in Viet nam. Het toestel van Eastern Airlines werd gedwongen op het vliegveld Dulles by Washington te landen. Daar ruilde een gewapen de kaper de 49 passagiers van dit toestel en een ste wardess in tegen 300.000 dollar, parachutes, siga retten, melk en voedsel. Met zes bemanningsle den steeg hy op. Hij toon de zich ontevreden over de vorm waarin de los- prys was uitgekeerd en wenste briefjes van 500 en 1.000 dollar. Byna zes uur cirkelde het toestel boven Washington, waar. na het voor de tweede maal op Dulles landde om het geld te ruilen. De kaper liet een tussenlan ding maken in New Or leans om by te tanken. Er ontstond echter een storing en de kaper ver ruilde van toestel. Boven Midden-Amerl- ka, bq het dorp Yoro San Pedro in Brits Honduras, naby de Mexicaanse grens sprong de man met zyn parachute naar be neden. Volgens de gezag voerder zou hy voor zijn sprong een verkeerde po sitie hebben ingenomen. Bovendien was hy, tegen de luchtstromingen in, aan de verkeerde kant uit het vliegtuig gesprongen. De gezagvoerder gelooft, dat de man om het leven is gekomen. De politie van Honduras en Mexico proberen de kaper in het grensgebied op te sporen. Het toestel is te Merida in Mexico geland en later naar de V.S. terugge keerd. (ADVERTENTIE) THE BEST THERE IS... max. temp. Aberdeen zwaar bew. 12 Barcelona licht bew. 20 Berlijn licht bew. 20 Bordeaux licht bew. 19 Brussel zwaar bew. 18 Frankfort onweer 22 Genève zwaar bew. 21 Helsinki regen 13 Innsbruck zwaar bew. IV Kopenhagen onbewolkt 15 Lissabon half bew. 17 Lucarno zwaar bew. 22 Londen zwaar bew. 15 Luxemburg licht bew. 21 Madrid licht bew. 21 Malaga zwaar bew. 21 Mallorca licht bew. 20 München zwaar bew. 18 Nice onbewolkt 18 Oslo onbewolkt 18 Parijs onbewolkt IV Rome licht bew. 19 Split licht bew. 21 Stockholm licht bew. 17 Wenen zwaar bew 20 Zürich half bew. 19 (Van onze parlementaire redacteur) DEN BOSCH Evenals een half jaar geleden is de politieke leider van D'66 mr. Hans van Mierlo er slechts op het nippertje in geslaagd de meerder heid van zijn partij mee te krijgen op de weg die hij wil bewandelen naar de vorming van een meer derheid voor een progressief beleid. Moest Van Mierlo het op het vorige congres in Bidinghuizen opnemen tegen fractiegenote mej. Anneke Goudsmit, deze keer in Den Bosch moest hy weerstand bieden aan de zienswijze van fractiegenoot De Goede, die in het congres een aanzienlijke steun wist te verwerven. Mevr. Ruby v. d. Scheer. BOEKAREST (AFP/RTR) - Mevrouw Goida Meir, premier van Israël, heeft de Roemeense president en partyleider Nico- lai Ceaucescoe uitgenodigd voor een bezoek aan haar land. Dit is in goedingelichte bron in Boekarest vernomen. Mevrouw Meir heeft gister morgen de Roemeense hoofd stad verlaten na een officieel bezoek van vier dagen. Tijdens dit bezoek heeft zij met Ceau cescoe en zijn ministers gespro ken over het conflict in het Midden-Oosten en naar ver luidt met name over de be middelende rol, die Roemenië zou kunnen en willen spelen. Bij terugkeer in Tel Aviv zei mevrouw Meir, dat Israël zowel als Roemenië van me ning zijn, dat vrede in het Midden-Oosten bereikt moet worden met politieke midde len. Ze ontkende dat Roeme nië zich heeft aangeboden als bemiddelaar tussen Israël en de Arabische landen. Premier Maurer van Roeme nië zei op het vliegveld van Boekarest, dat het bezoek „nut tig" was geweest en dat het „de mogelijkheid had gescha pen dat er in de toekomst een oplossing zal worden gevonden voor problemen van gezamen lijk belang". Twee standpunten stonden tegenover elkaar: - Het standpunt-Van Mierlo, gesteund door het D '66-be- stuur en ontleend aan wat in het overlegorgaan van PvdA D '66 en PPR werd overeen gekomen. Dit standpunt houdt in, dat in de program ma-commissie die de hoofd lijnen en instrumenten voor een progressief program gaat opstellen, ook personen van buiten de drie partijen zit ting nemen, zodat een zo breed mogelijke vooral open discussie gaat ontstaan. - Standpunt-De Goede, inhou dend dat D '66 andere poli tieke partijen zou uitnodigen zich uit te spreken over de problematiek van de Club van Rome en het advies daarover van dé commissie- Mansholt. Daarna zou het be stuur een waarde-oordeel moeten maken over de ge bleken overeenkomsten en verschilpunten. Op basis daarvan zou dan een gezamenlijke werkgroep zich moeten zetten aan de opstel ling van „een politiek program dat wezenlijke hervormingen beoogt en op basis waarvan een parlementaire meerderheid te bereiken is". Naar het oordeel van De Goede biedt de weg die Van Mierlo wil bewandelen onvol doende uitzicht op het verkrij gen van een meerderheid. De programma-commissie zou een te duidelijk stempel van de drie partijen opgedrukt krijgen. Hij zag overigens zijn eigen voorstel als een „aanvulling" op de lijn Van Mierlo. Maar deze ontkende ten stelligste: „We zouden onszelf bedotten als we zouden denken, dat we twee wegen tegelijk kunnen wandelen. De twee lijnen slui ten elkaar naar de geest uit". Slechts doordat er zoals gebruikelijk bij D '66 langs elektronische weg gestemd werd zag De Goede zijn kans op winst vergaan. De voto-me- ter wees uit, dat 51 pet. zich had uitgesproken voor het standpunt-De Goede en 49 pet. zich daartegen had verklaard. Omdat het stemreglement be paalt, dat er tussen voor- en tegenstanders tenminste een marge van 5 pet. moet zijn werd het voorstel-De Goede als niet aanvaard beschouwd. In stemming werd toen het be stuursvoorstel gebracht waar in de lijn Van Mierlo was neer gelegd; 55 pet. van het congres stemde voor dat voorstel, 38 pet. er tegen, 5 pet. onthield zich. Van Mierlo, terugziende op deze pyhrrus-o verwinning,: „Een ellendige uitslag eigen lijk omdat wij in het overleg orgaan de P.v.d.A. eindelijk' zover hadden gekregen, dat men deze open weg geduldig wilde gaan bewandelen en wij zelf de eersten zijn die er een vraagteken achter zetten. De uitslag houdt voor ons de op dracht in na te gaan in hoe verre deze eigen weg nog kansvol is. Ik heb vandaag al gezegd dat die weg alleen kan sen biedt als we er zelf in ge loven". Het D '66-congres koos in Den Bosch met ruime meerder heid mevr. Ruby van der Scheer-Van Essen tot voorzit ter. Een half jaar geleden werd zij, na onreglementaire her stemming door een nipte meer derheid eveneens tot voorzit ter gekozen. Maar de uitslag van de stemming was toen voor haar aanleiding om slechts als waarnemend voorzitter te fungeren. Een van de belang rijkste opdrachten van het nieuwe bestuur zal zijn zo spoedig mogelijl^p_'66 gezond te maken. Men hoopt het tekort van meer dan een ton weg te werken door eenmalige vrij willige bijdragen van 25, per lid. SOEST (ANP) De huifkar, waarmee een groep Dolle Mina's" op toernee is door Nederland om abortus- vrijheid te propageren, is zaterdagavond in Soest met teer of iets dergelijks besmeurd en voorzien van de opschriften: „Het zal je moeder maar wezen" en „Gaat heen en verme nigvuldigt u". Een en ander is waarschijnlijk tussen half negen en elf uur gebeurd. De politie te Soest heeft de zaak in onder zoek. De Dolle Mina's waren uit Nykerk in Soest aange komen. ANKARA (RTR) Drie le den van het Turkse „volksbe vrijdingsleger" zijn zaterdag morgen vroeg terechtgesteld. Ze werden opgehangen in de centrale gevangenis van An kara. Het drietal, Deniz Gez- mis, Yususf Asian en Huseyn Inan, is vorig jaar ter dood veroordeeld. Een krijgsraad bevond hen schuldig aan pogingen het wet tige gezag in Turkije met ge weld omvor te werpen en aan de ontvoering van vijf in Tur kije gelegerde Amerikaanse militairen. Het zijn de eerste executies in Turkije sinds vo rig jaar de uitzonderingstoe- De 25-jarige asblonde Jen ny ten Wolde uit Den Haag is in het Casino in Amsterdam gekozen tot Miss Holland 1972. Zij is fotomodel-mannequin van beroep, spreekt vloeiend Frans, Duits en Engels en geeft als hobby's op: toneel, reizen, zwemmen, tennis en paardrij den. Jenny ten Wolde was samen met nog 19 meisjes geselecteerd uit 160 aanmeldingen voor deze verkiezingen, waarvan de 69- jarige organisator Pim van Meeuwen mét spijt in zijn stem zegt: „De mooiste meisjes zitr ten altijd in de zaal. Die heb ben verloofdes, die hun niet toestaan aan de wedstrijd mee te doen". HEERLEN (ANP) Onge veer dertig personeelsleden van warenhuis De Schunck N.V. in Heerlen is in verband met reorganisatie van het be drijf ontslag aangezegd. Met de vakbonden wordt nog overleg gepleegd over een afvloeiingsregeling. Warenhuis De Schunck werd onlangs door ingrijpen van een commissie van goede diensten en een krediet van de Nationa le Investeringsbank uit grote financiële moeilijkheden gered. Een reorganisatie van het be drijf werd noodzakelijk geacht. Henk Bakker, de 23-jarige student aan de pedagogische academie, is zaterdagmorgen thuisgekomen na een Italiaanse gevangenschap van bijna 18 maanden wegens bezit van 50 gram hasjiesj. Komende uit Pakistan werd de Amsterdammer in november in Rome aangehouden en in mei 1971 tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. Feitelijk had hij nog ruim zes maanden in de gevangenis moeten doorbrengen, maar president Leone verleende hem gratie. Op de foto een blijde Henk Bakker, die begroet wordt door zijn moeder en zuster. (Van onze correspondent) ROME Een ongeluk als dat met de DC-8 van de Alitalia, die zoals wij in enkele edities al hebben gemeld in de nacht van vrijdag op zaterdag naby Palermo by de luchthaven Punta Raisi tegen een bergrug is gevlogen, waardoor alle 108 passagiers en de 7 bemanningsleden de dood hebben gevonden, kon niet uitblyven. Punta Raisi is namelük een dodeiyke val. De karakteristiek is afkom stig van een achter de stuur- knuppel vergrijsde piloot, die het vliegveld daags na de in gebruikname in 1960 twee keer tevergeefs aanvloog en vervol gens weigerde er te landen, omdat hij, zoals hij opmerkte, niet met het leven van de in zittenden wilde gokken. Punta Raisi wordt omzoomd door steile heuvels van een kleine duizend meter hoog. Er waaien verraderlijke zeewin den. De banen lopen gedeelte lijk over verlaten, uitgestrekte steengroeven. De hele lan- dingsapparatuur bestaat uit een baken anno 1945. dat vaak in panne ligt en in ieder geval bij slecht weer van geen nut is. Geen wonder dat een rap port van internationale des kundigèn Punta Raisi onder de drie gevaarlijkste luchthavens van Europa heeft gerangschikt. (De twee andere zijn Alghero op Sardinië en Gerona in Spanje). „Er gaat geen dag voorby of je hoort een collega vertellen dat hij bij de landing in Paler mo in zyn piepzak heeft geze ten, omdat hfj dacht dat hy het niet zou halen", aldus een gezagvoerder van de Italiaan se luchtvaartmaatschappij na de catastrofe. Buitenlandse toe stellen zullen trouwens Punta Raisi 's nachts niet aandoen en de Britse vereniging van ver keersvliegers heeft zelfs ge daan gekregen, dat haar leden onder geen voorwaarde kun nen worden gedwongen hier neer te strijken. De bij de socialistisch-com- munistische vakcentrale aan gesloten Italiaanse piloten en verschillende Appennijnse dag bladen hebben herhaaldelijk, laatstelijk nog vorige zomer, de onveiligheid van de lucht haven aan de kaak gesteld. Maar de generale staf van de luchtmacht (in Italië wordt de gehele verkeersleiding, ook die van de burgerluchtvaart, ver zorgd door militairen) veegde de kritiek van tafel met het brandmerk „belust op schan daal" en „sensatie-journalis tiek op laag niveau. Bijna alle slachtoffers zyn Sicilianen. Zij waren op weg naar hun eiland om hun stem uit te brengen voor de parle mentsverkiezingen. AMSTERDAM (ANP) Een verdere verhoging van de abon nementsprijzen van dagbladen dient zich reeds nu als onver- mydelijk aan. Dat zegt de Ver eniging der Nederlandse Dag bladpers (NDP) in haar jaar verslag over 1971. Dat jaar wordt getypeerd als een van de meest bewogen pe rioden in de geschiedenis van de dagbladen. Nadat zich en kele duidelijke gevolgen van een recessie hadden aangedien is de publieke opinie wakker geschud. Het werd duidelijk dat de invoering van de ether reclame, met uitsluiting van deelneming door de dagbladen daarin, de toch al zo conjunc tuurgevoelige bedrijfstak in een periode van neergaande conjunctuur een ernstige slag zou toebrengen en voor margi nale dagbladbedrijven mogelijk zelfs tot de ondergang zou lei den, aldus het jaarverslag. stand werd afgekondigd ter be strijding van extremistische activiteit. Tijdens de nachtelijke execu tie mocht niemand zich op straat bevinden omdat na de mislukte moordaanslag bp ge neraal Eken van afgelopen donderdag een uitgaansverbod van kracht is na 11 uur 'sa- vonds. Bewakingstroepen had den opdracht iedereen neer te schieten, die het cordon langs de route tussen de twee ge vangenissen zou doorbreken. Voor de terechtstelling wer den de vonnissen voorgelezen. Daarna kregen de veroordeel de elk een bord om hun nek waarop de redenen van hun executie waren vermeld. Volgens het officiële Turkse persbureau Anatolia waren de drie mannen erg bang voor de dood. Maar hun advocaten, die bij de executie aanwezig wa ren, zeiden dat de drie bij de galgen vertrouwen hadden uit gesproken in het Marxisme- Leninisme en hun vijanden hadden vervloekt. „Lang leve de onafhankelyk- heid van Turkije. Lang leve de ideologie van Marxisme en Le ninisme. Vervloekt zij het im perialisme", zo zei Gezmis vol gens zijn advocaat. Asian riep: „Wij dienden ons volk. Jullie dienen Amerika. Lang leve de revolutionairen. Vervloekt zij het fascisme". Ook de derde veroordeelde, Inan, stierf met een vervloeking van het fascis me op zyn lippen, aldus de ad vocaten. NAIROBI (AFP) De oor logsraden van Boejoemboera en Githega hebben zaterdag doodvonnissen uitgesproken over „de schuldigen in de zaak van de georganiseerde slachting tegen de vreedzame bevolking van het land". Dit heeft radio Boeroendi be kendgemaakt. Volgens het ra diobericht zijn de vonnissen al ten uitvoer gebracht maar het aantal wordt niet gemeld. Kortgeleden is in het Afri kaanse Boeroendi een mislukte staatsgreep gepleegd door aan hangers van ex-koning Ntare. UTRECHT (ANP) „By de publiciteit over de Zuid- molukkers zijn het vooral de negatieve factoren waar de na druk op wordt gelegd. Daar door ontstaat een vertekend beeld van ons by het Neder landse publiek". Dat zei ir. J. A. Manusama, president van de „Republiek Zuid-Molukken" tijdens het congres van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" in Utrecht. Hij veroordeelde het agressieve optreden van bepaalde Zuid- molukse jongerengroepen, maar voegde er aan toe, dat degenen die zich werkelijk misdragen een zeer kleine groep vormen. AMSTERDAM (ANP) De bond van gescheiden vrouwen (Divortium) heeft zaterdag in een brief aan de minister-pre sident en aan de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken zyn ernstige bezorgd heid uitgesproken over de fi nanciële nood na de inwerking treding van de nieuwe echt- scheidingswet op 1 oktober jL Volgens de bond zyn nog steeds geen wettelijke maatre gelen getroffen om de bestaans zekerheid van de gescheiden vrouw en haar kinderen tot op zekere hoogte te waarborgen. Het probleem van de geschei den vrouw is uitvoerig ter sprake gekomen tijdens de jaarvergadering van „Divorti um" in Amsterdam. Er werd een motie aangenomen, waarin de bond er bij de regering op nieuw aandringt maatregelen te treffen voor landelijke vaste normen voor de vaststelling van alimentaties, adequate on derhoudskosten voor de kin deren, uitbetaling van de kin derbijslag, toeslag aan de moe der die de kinderen verzorgt en opvoedt en tenslotte een basisinkomen voor de geschei den vrouwen in die gevallen, waarbij de man slechts een la ge alimentatie kan betalen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5